BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Advertentiën. MARIA THEODORA JANSEN.' Een belangrijk werk. voordeelen, maar het hing samen met den hopeloos verwarden toestand der geldzaken aan het departement. Nu is dan Chédanne, wiens gezondheid bovendien zeer geleden heeft en nog meer lijden zou onder de preventieve hechtenis, op vrije voeten gesteld zonder borgtocht. Heeelemaal schoon komt de man natuurlijk niet te voor schijn uit de onsmakelijke historie: het staat vast dat bij den staat dui zenden en duizenden francs heeft laten betalen voor onnoódige werken, omdat hij vijf percent ontving van alle uit geven. Dat is misschien een merische- lijke zwakheid, maar mooi is bet niet De Matin heeft getracht Chédanne te fotogiafeeren en te interviewen, toen hij uit het gevang kwam, maar Ché danne bleef stom en hield een zakdoek voor het gelaat. Er moet oneenigheid zijn tusschen den eersten minister in Engeland en den Lord Kanselier, Lord Loreburn. De zaak is dat de Loid Kanselier laatst zes leden te benoemen had in een of andere commissie, en hij daar voor uitsluitend conservatieven uitkoos. Leden der liberale partij kwamen daar tegen op en Neil Primrose, een jong liberaal afgevaardigde, zoon van Lord Rosebery, schreef den Lord Kanselier een brief waarin hij er op wees dat er even goede, ja betere liberalen te vinden waren geweest voorde bedoelde commissie en dat niemand begreep waarom Loid Loreburn, die zelf door liberale kiezers in het parlement is gebracht, zijn keus uitsluitend liet vallen op leden der tegenpartij. Naar aanleiding van deze zaak zullen waar schijnlijk heden of morgen vragen gesteld worden in het parlement. Huldeblijk aan ons Prinsesje. Een boerenvrouw uit Goes is, na daartoe door tusschenkomst van den burgemeester dier gemeente, verlof te hebben bekomen van H. M. de Koningin, naar het Loo vertrokken, teneinde Prinses Juliana bij gelegen heid van haar tweede verjaardag als huldeblijk een groote pop in Zeeuwsche kleederdracht aan te bieden. De Landweerwct. Naar verluidt, zal het ontwerp Laridweerwet binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. Ilomoeopathisch ziekenhuis. Naar men verneemt is het thans zeker dat binnenkort te Utrecht een bomoeopatbisch ziekenhuis zal worden gesticht, daar bet benoodigde kapitaal ad f350 000, dat op 1 .Vlei van dit jaar geheel aanwezig moest zijn, wilde een gift van f 100 000 niet te loor gaan, thans bijna geheel is bijeen gebracht. Aan het deze week aan leden en begunstigers verzonden jaarverslag der Ambachtsschool ontleenen wij het navolgende: Het aantal leden verminderde in het afgeloopen jaar met 11, het aan tal donateurs (4) bleef onveranderd. In het bestuur had geen andere mutatie plaats dan het aftreden van de heer Wolterbeek. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1911, in de algemeene vergadering van 30 Sept. 1910 vast gesteld tot een bedrag van f22605. werd door den Minister van Binnen- landscbe Zaken en door het Dagel. Bestuur der gemeente goedgekeurd Hetzelfde was het geval met de rekening en verantwoording over 1909. Een groot verlies leed de school door de benoeming van haren direc teur den heer B. v. d. Worp Jr. in gelijke betrekking te Amsterdam. Stoffelijke blijken van hoogachting en waardeering werden hem zoo door bestuur, personeel als leerlingen ge schonken. De tweejaarlijksche tentoonstelling in April gehouden, mocht zich wederom in warme belangstelling verheugen en de gunstige opinie omtrent het aan de school gegeven onder wijs versterken. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der 'school werden directeur en leeraren in de gelegenheid gesteld op kosten der vereeniging der ten toonstelling te Brussel te bezoeken. Besloten werd om den grooten toe vloed van candidaten voor den snnds- bankwerkers-cuisus, dezen uit te br«iden. De daarvoor aangevraagde verhooging der subsidie werd door autoriteilen toegestaan. Een verzoek aan omliggende ge meenten van waaruit leerlingen de chool bezoeken, om toekenning van of verhooging hunner bijdragen werd door de overgroote meerderheid inge willigd. Een door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. TimmerliedetiboDd te Amsterdam aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gezonden ge schrift waarbij de Ambachtsschool van oneerlijke concurrentie werd be ticht, door den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs ter kennis van het bestuur der vereeniging gebracht, werd door haar ontzenuwd. Het onderwijzend personeel werd met één onderwijzer in het smeden, bankwerken en vakteekenen uitgebreid. Een in 4 afdeelingen verdeelde vak- teekencursus voorambachtsliederi werd gegeven, waaraan door 92 werklieden werd deelgenomen. Aan 49 leerlingen die den volle digen cursus hadden afgeloopen, kon een getuigschrift uitgereikt worden, terwijl 1 leerling wegens ziekte de school 3 maanden later met getuig schrift verliet. Hiervan waren woonachtig: 23 te Amersfoort. 3 te Spakenburg, 1 te Scherpenzeel, 1 te Leusden. 1 te Barneveld, 1 te Soesterberg, 1 te Nijkerk, 3 te Baarn, 1 te Wouden berg, 1 te Putten, 2 te Bussum, 1 te Ermelo, 2 te Soest. Uit de in bet begin van 1910 ge vraagde inlichtingen bleek, dat de volgende loonen werden betaald aan leerlingen, die in 1908 de school ver laten hadden per uur. 1 oud-leerling verdient 20 ct. 2 leerlingen verdienen 17 1 leerling verdient 16 '1 15 i 2 leerlingen verdienen 14 4 12 3 11» 4 10» 1 leerling verdient 9 1 6 1 f 110 ct. p. dag. 1 - 0.90 kleeding. 1 - 7.50 per week. 1 - 60.maand. 1 kost en inwoning zakgeld. De 45 leerlingen der le klasje werden naar de 2e klasse bevorderd van de 41 leerlingen der 2de klasse werden 26 bevorderd naar de 3e klasse. Aan het toelatings-exarnen werd deelgenomen door 64 kandidaten, van wie er 59 slaagden, terwijl er 50 leerlingen toegelaten konden worden. Tusschentijds verlieten 13 leerlingen de school. Aan het einde van het jaar 1910 werd de school bezocht door 124 leerlingen, die, ten aanzien van de door hen beoefende ambachten, als volgt zijn ingedeeld: 44 timmerlieden, 58 smeden, 8 schilders, 14 meubelmakers. Van deze 124 leerlingen komen er: 80 uit Amersfoort, 1 uit Soest, 1 uit Soesterberg, 2 uit Leusden, 2 uit Barneveld. 5 uit Veenendaal, 2 uit Bunschoten. 2 uit Nijkei k, 2 uit Wou denberg, 1 uit Spakenburg, 12 uit Baain, 4 uit Hilversum, 1 uit Scher penzeel, 1 uit Voorthuizen, 1 uit Ermelo, 2 uit Putten, 1 uit Harder wijk, 2 uit Nunspeet, 2 uit Eemnes. Volgens den leeftijd, die de in December 1910 aanwezige leerlingen hadden bij den aanvang van den cursus 1910/11zijn de leerlingen verdeeld als volgt: 30 leerlingen tusschen 12 en 14 jaren. 64 14 16 29 16 18 1 leerling boven 18 jaar. Het beroep der ouders van de leerlingen is als volgt: 51 ambachtslieden, 14 winkeliers of kooplieden, 25 ambtenaren, onder wijzers, militairen, 10 landbouwers en arbeiders, 8 bouwkundigen, 9 fabrikanten, visschers, reizigers, kaste leins, voermannen, 7 zonder beroep. Schoolgeld p. jaar Voor 17 leer), werden betaald 1 6. 12 - 8 14 10. 3 -12. 21 - 15. 9 20. 2 -21 15 - 25 - 30 2 - 35. 11 - 40. 3 - 50 8 leeiliugen ontvingen kosteloos onderwijs. Van dezen zijn afkomstig: 6 uit Amersfoort 1 uit Baarn. 1 uit Oud-Leusden. Er werd in 't geheel gedurende ruim zes weken vacantie gehouden. Over het algemeen gaf het gedrag der leerlingen niet tot klachten aan leiding Al de binnen Amersfoort wonende leerlingen bezochten ook in 1910 de lessen aan de Burgeravopdscbool in de lokalen der Ambachtsschool ge geven. De groote nationale cu Provinciale Landbouwtentoonstelling te Amersfoort. De rubriek zuivel belooft zeer be langrijk te worden op de groote pro vinciale en nationale landbouwtentoon stelling, die het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in Utrecht dezen zomer te Amersfoort zal hou den. En dit was ook eigenlijk te ver wachten in eene provincie, waar men de veeteelt als den belangrijksten tak van den landbouw heeft te beschou wen, en de zuivelbereiding op hodgen trap van ontwikkeling staat. De vee houderij neemt voortdurend toe; het bouwland wordt steeds meer en meer in grasland gelegd eri hand in hand daarmede neemt de intensiteit der veehouderij toe. Te dien opzichte bevat het verslag omtrent de in Juni 1910 gehouden veetelling belangwekkende gegevens, waaruit o a. blijkt, dat ter wijl in 1904 voorkwamen in de pro vincie Utrecht 101,428stuks rundvee, het aantal in 1910 bedroeg 131 083; eene toename alzoo van 29%. De rundveestapels in de andere provincie namen minder toedie van Gelderland echter met nog 1°« meer. Wat betreft het aantal runderen per '100 11. A bouwgras en tuinland staat echtei Ltrecht geheel bovenaan. Het zou dan ook zeer te betreuren zijn, en het laat zich aanzien dat zulks het geval zal moeten wezen, indien wegens het heerschende mond- en klauwzeer een zoo belangrijk deel van de tentoon stelling als de afdeeling iundve8 zou moeten achterwege blijven. Het uitvoerend comité tracht echter, voor het geval het met mogelijk zal blijken rundvee op de tentoonstelling ter bezichtiging te stellen, door aan vulling van het programma te zorgen, dat de aantrekkelijkheid van een be zoek zoo min mogelijk zal worden geschaard. De afdeeling paarden is nog voor groote uitbreiding vatbaar en andere rubrieken kunnen eveneens worden uitgebreid en toegevoegd. Naar d<i Tel. verneemt, staat het thans vast, dat de Hollaridscbe IJzeren Spoorweg Maatschappij in de maanden Juli, Augustus en September van dit jaar vacantiekaar ten zal uit geven, geldig voor al bare lijnen. De prijzen zullen voor de le, 2e en 3e kl. respectievelijk f4, f3 en f2 per reis bedragen. Aan de Industrie en Huishoud school werd Vi ijdagmiddag 28 April het getuigschrift voor het doorloopen van de voorbereidende cursus uitge reikt aan A. J. Bal, R. Beem, E. Kuyters, S. H. van Wielingen le Amersfoort en C. de Graaf, M G. Grootveld, J. E. A. Kramer te Baarn. Een bewijs voor het doorloopen van de voorbereidende cursus voor het handwerkonderwijs ontving R. Lange- bach te Amersfoort. Het diploma van costuumnaaister werd behaald door: G. A. Jonker, B. G. Meyer, G. van Ouwerkerk te Amersfoort en P. M van der Knoop te Leusden Het getuigschrift van dienstbode werd toegekend aan G. de Bruin, C. Fremouw, M. M. J. Gemen, P. de Goede, E. A. van der Kieft. T. Kreulen en M. H. Lester- huis, allen te Amersfoort Aan twee leerlingen kon het ge tuigschrift niet uitgereikt worden. Verder werden tot de tweede klasse bevorderd Van de opleidingscursus voor cos tuumnaaister J. W. van' Achterbergh, A. Cohen, D. van Ouwerkerk, H. J. de Ridder, G. J. van Surksum, allen te Amersfoort. Twee leerlingen werden niet be vorderd. Van de opleidingscursus voor dienst bode: M. Busée. T. Frekamp, A. J. de Gans, A. Gramsma. H. Hendriks G. Langebach. J A. Leyendekkers, J. J Peper en C van den Uithoorn, allen te Amersfoort. Twee leerlingen werden niet be vorderd. Aanstaande Maandag avond ten acht uur, zal door de Amersfoortsche Muziek Vereeniging, onder directie ian den heer Jochems, in het plantsoen een Concert worden gegeven. In het R. K Vereenigingsgeboiiw trad Donderdagavond als preker op baron van Wijnbergen, uitgenoodigd door de Propagandaclub »Dr. Schaap man.De rechtsche fracties waren ook uitgenoodigd. De voorzitter, Dr. Joris- sen, opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat hel nu een ge schikte tijd was om eens met de kie zers te spreken over de tegenwoordige regeering, over de coalrlü in en buiten de Kamer en over 't geen de regeering alzoo gedaan heeft. De regeering is tot zijn vreugde nog homogeen. Wel verwijten de liberalen, dat zij niets tot stand brengt, doch dit is volgens spreker niet waar. Hij noemt de door Talma overgenomen visscherij- en boterwet, de verzekeringswetten (nog in behandeling) deschepen- en octrooi- we», de reorganisatie der arbeidsin spectie en van het Landbouwonderwijs, de bakkerswet (teruggenomen) en de herziening van de arbeidswet. Justitie zal de wet op de zedeloos heid geven. De minister van Binn. Zaken streeft naar rechtmatige behandeling van de bijzondere school. Aan het Departement van oorlog wordt eveneens zeer hard gewerkt Minister Colijn zal geven een her ziening van de militiewet. Dit zal wel veel geld kosten, doch dit moeten we ons getroosten. Bovendien moeten we wat voor ons vaderland over hebben. De kiezers moeten vertrouwen stel len in de regeering en in de coalitie. Wel komeri er af en toe verschillen, b.v. bij de oprichting van openbare leeszalen of zijn de leiders het niet altijd eens (Kuyper en Lobman). Spreker wijst de kiezers nogmaals op bun plicht om lid te worden van hun kièsvereeniging, waarvan ongeveer 150 nieuwe leden gevolg gaven door lid te worden van Recht en Ordea. ZONDAG 30 APRIL. Remoiistraiitsche kerk. Voorm. 107* uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107a uur, Dr. II. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Piof. Dr. C. van Gel deren, Hoogl. aan de V.-U. 's Av. 57a uur, Prof. Dr. C. van Gelderen. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. b. H, Avondmaal, 's Av. 57a uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 07a uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57k uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47a uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 21 en 27 April 1911. GreborenJohanna, d. van Gerardus Zand boer en Hendrika "Vial. Hendrikus, z. van Marinus Brons en Alijda Mulder. Daniel, z. van Daniël van de Kooy en Alijda Kok. Elias, z. van Arend van Eijken en Gezina Wil- helmina Johanna Geertruida Petronella Roelofs- waard. Wilhelmina, d. van Dirk van den Bunk en Wilhelmina Plante. Willem, z. van Johannes Kraan en Trijntje Zwanetta Flink. Johannes, z. van Johannes Wijnands en Maartje Johanna van 't Hoenderdaal. Jaantje, d. van Peter Hermans en Anna Cornelia Maria Mark. Antonius Hendrikus, z. van Wulfert Hout veen en Margaretha van Ilamersveld. Glasina Grietje, d. van Albert Petersen Anlje de Graaf. Petrus Franciscus Cornelis, z. van Córnelis Tuithof en Geertruida van den Heuvel. Phi- lippus, z. van Jacobus Stam en Judinavander Pol. Jannetje, d. van Wouterus Arbon en Aaltje Hofland. Gysbertus, z. van'Evert van de Beek en Jannetje van de Visch. Willem, z. van Albert Jansen en Cornelia Wilhelmina ten Hoven. Willem, z. van Willem Bakker en Anüa Elisabeth Groenhoff. Geertruida, d. van Joannes Hartman en Geertruida Vlug. Margaretha Johanna Wilhelmina, d. va- Egbert Wensink en Grietje var» Koelen. Hendrikus Johannes, z. van Frederik Elschot en Gijsbertha Koene. Christina, d. van Franciscus Theo- dorus Antonius de Go iy en Christina de Witt. Jan, z. van Peter Mosterd en Heintje Kraak. Simonida, d. van Hermanus Gijsbertse en Catha- rina Bottenburg. Cornelia, d. van Alybertus Berend Diekerhof en Gerritje Johanna Horsting. Lena, d. van Joban Ferdinand Christoffel Scheidler en Cornelia Dalebout. Arie Cor nelis, z. van Gerrit van Duin en Maria Johanna Visser. Een buiten huwelyk geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Ondertrouwd: Willem Gerrit van Dam en Teelske van der Wal. Willem Adrianus Floor en Hendrika Johanna Kroes. Gijsbertus van de Brug en Wilhelmina Engelina van de Brug. Jacob Bezaan en Grietje Zijlstra. Gijsbart Labrie en Trijntje Walstra. Wijnand Elzenaar en Arendioa Johanna Klaassen. Theodorus Joekes en Marianne de GraafT. Gerrit Smit en Maria Boersen. Gehuwd: Jan Kuiper en Jantje Brouwer. Jacobus Johannes Louman en Jacoba Geertruida Blombergen. Jan Christiaan van Keeken en Regina Maria den Ouden. Hendrikus van Korlaar en Alijda Gertb. OverledenBerendiena Eikendal, 75 jr. wed. van Hendrik Limpers. Johanna van Hulsel, 67 j. Anthoon Johannes Boon, 45 j. Johannes Zeggelaar, 5 j. Leusden. van 21 'tot 28 April 1911. Geboren: Willemina, d. van Johannes de Kruyff en Aleida van Donkelaar. Everarda, d. van Adrianus Kleinveld en Rigarda Kaas. Franciscus Philippm, z. van Karei de Goede en Cornelia Middelman. OndertrouwdBonne Bijlsma en Witleraijntje van Dijkhuizen. Johannes van Empelen en Wilsje Kerkhof. Overleden: Grietje de SaiD, oud 75 j. weduwe van Albertus van Esveld. Jan van Apeldoorn, oud 44 j. ongeh. Woudenberg. Geboren: Alberia Jacoba, d. van Dirk Aart van Reenen en Cornelia Spelt; Gijsberta, d. van Hendrik ten Ham en Lotje Koudijs. Ondertrouwd: Marinus Gerrit Honders, 26 j. en Maatje van de Weerd, 24 MAKKIBLR1UHT. \MERSFOORT, 28 April 1911 Tarwe f 0;Rogge f 0Boekweit f appelenf0.a fl'eren f 0.a f.Nieuwe Aardapp. f 0 a fl).zandaardapp. f3.a f3 25 Hoendereieren f 3 80 t t 4 30 per 100 st. Br. eieren f0.a i 0.Boter 1.25 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0a f 0.Zoetein. kaas f0 f 0. Kippen f 0 90 a fl 80. Kuikens f 1.30 a t l 50. Piep kuikens f 0.a f 0.Ganzen f 0.a 10.Eenden f 0 90 a f MO p. st. Jonge fl.a fl.20. H «zen f 0.a f0Wilde konijnen 0.a f 0. Tamme f 0.70 a f 1 40 Duiven f 0.50 a f0.60 paar. Magere varkens f 1G a 2*2. Varkens export f 0.a f Zeugen f70 a 1120. Biggen f9 a 14 Schrammen fafO—Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. s f O00.Kali koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00:a f 00.— Os f 000.a f 000. Pinkstieren f üOO.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggè. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 70 heet. Zaudaardapt elen, 170000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 500 kilo boter, kilo Margarine, lvilo ka*S. stuks Vee. 6 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 100 biggen en 25 zeugen. RECLAME. De nieren behooren tot de gewichtigste orga nen van het lichaam. Zij zorgen voor een zeer belangrijk werk, namelijk voor het filtreeren van het bloed, waaraan zij alle onzuiverheden onttrekken. Iedere drie minuten van ons leven passeert het bloed door de nieren om gefiltreerd en gezuiverd te worden, en de nieren zijn de eenige organen in het lichaam, dife er alle afgewerkte stoffen en onzuiverheden aan kunnen onttrekken. Wanneer het bloed de nieren bereikt, is het donker van kleur en vol schadelijke, afgewerkte stoffen. Wanneer het de nieren verlaat, is 't zuiverste bloed van uw lichaam. Alle onzuiver heden zijn er aan onttrokken evenals door een water/liter de onzuiverheden aan het water onttrokken worden. Zijn de nieren echter zwak of traag, dan kunnen zij hun gewichtig werk niet volbrengen. De schadelijke stoffen worden met het bloed door het lichaam gevoerd en gij gaat u dof en ellendig gevoelen, gij zijt altijd vermoeid en spoedig zult gij rugpijn opmerken en urine- stoornissen, of rheumatische pijnen, waterzuch tige zwellingen, pijn in de heupen, de lende nen en het hoofd. Geeft uw kwaal geen gelegenheid om zich verder te ontwikkelen, doch begint bij het eerste teekeD, dat uw nieren niet goed werken, onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een goed doorgezette kuur geeft aan de nieren zachtjes hun gezond heid en kracht terug. Eu wanneer de nieren weer gezond zijn, worden de schadelijke stoffen, die uw kwalen veroorzaken, geregeld uit het lichaam afgevoerd. De oorzaak der nier- of blaasaandoening wordt weggenomen en daar door is uw genezing van blijvenden aard. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let vooral op de juiste spelling van den naam Foster's) zyn te Amersfoort verkrijgbaar by den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. De Heer eiiMevr.Vaii Eitergea Santens-timt geven kennis van de geboorte van een Zoon. Amersfoort, 28 April 1911. Voor de bewijzen van be langstelling, ontvangen bij bet overlijden van onze behuwdzuster, tante en oudtante, Mevrouw Weduwe ra den Heer MICHAEL VAN BEEK, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Namens de Familie, Jk executeurs testamentair, D. P. HAMERS—v. Beek. C. M. M. VERMOLEN. H. C. A. DE JONG. Amersfoorti April 1911.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2