Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. ruggezonden, en zoo niet, dan wordt alles getoetst door de redactie aan den maatstaf van werkelijk materiaal te bevatten voor de Volkskunde. Ook versjes en liedjes bij spelen en huise lijke en andere feesten gezongen zijn welkom. Men kan om eenigszins op de hoogte te komen inzage nemen van het bekende werk «Niederlandische Sagen» door John. Wilh. Wolfen de aanvullingen daarop voorkomende in «De Navorscher« I,ix. pag. 116 v. door Dr. Zuidema. In laatstgenoemde verzameling vin den we legenden o.a. met de titels: »De Bouwmeester der Maria Kerk te Utrecht »De oorsprong van het geslacht Brederode» »'t. Heiloosche Putje.» »De Heksenvergadeiing te Wijk bij Duurstede.«Het huis met de hoofden.«De kerk te Doornspijk.» «Het kloosterle Loos duinen.» «De loteling te Warns- veld.« «Onderaardsche gangen te Groningen.«Het ontstaan van den Do!lart.« «De ooievaar van Delft.» «De sleutelbloem.» enz. Vooral ouderen van dagen zullen nog wel aardige mededeelingen kun nen doen. Men zende «De Navorschere eens een proeve, adres: Prinsengracht No. 550. Amsterdam. Hunne Hoogheden Johann Albrecht, Hertog van Mecklenburg, regent van Brunswijk en de. Hertogin, die thans ter paleize Het Loo de gasten zijn van H. M. de Koningin zullen van 9 tot 11 Mei a.s. komen logeeren bij Hare Maje steit de Koningin-Moeder ten bare paleize in het Voorhout. Het Hertogelijk echtpaar komt Dinsdag den 9e tegen 's middags 5 uur in de residentie aan en zal Donderdag den lie in het ochtenduur weder vertrekken. Het gebruik van tabak uit het oogpunt der volksgezondheid. Op het löeNederlandecongresvoor openbare gezondheidsregeling, dat op 16 en 17 Juni te Botterdam zal ge houden worden, zal o.m. het gebruik van tabak besproken worden, over welk onderwerp do heer E. M Mulder, arts,een prae-advies beeft uitgebracht. Dit advies komt in zijn geheel voor in no. 5 van het Tijdschrift voor sociale hygiëne. Als slotsom beantwoordt de heer Mulder in de vraag: Is het noodig maatregelen te nemen tegen misbruik van tabak, lo. ten opzichte van kinderen, 2o. ten opzichte van volwassenen? bevestigend en de vraag, welke maatregelen? als volgt: voor kinderen: a. rookverbod beneden den 16-jarigen leeftijd b. rookverbod voor het onderwijzend personeel bij lager en middelbaar onderwijs voor de klasse: c. begunstiging en uitbreiding der sport. Voor volwassenen a. beperking van het rooken bij de jeugd en bij zichzelven door ouders, geneesheeren. gezondheidscom missiën en onderwijzers; b. een vergunningsrecht op den verkoop van tabak; d. het niet-rooken verplicht te stellen op postkantoren, regeeringsbureaux, banken, enz. gedurende de diensturen met zoo mogelijk vermindering van deze uren, voor ontspanning. In de stationswachtkamers, voor zoover een tweede wachtkamer voor niet rookers niet bestaat, het rooken in gestichten voor krankzinnigen te bepeiken; e. den werktijd te verkorten. De le luitenant J. J. van Santen, van het le reg. veld-artillerie. ge detacheerd bij de Rijschool alhier, is overgeplaatst bij het 2e reg. veld-art. te 's-Gravenbage. Onder redactie van onzen stad genoot Mr. P. L. Baudet, mej. Tine Marcus te Krabbendijke en mevrouw A. G. ToursHebbenaar verscheen bet eerste nummer van den le jaar gang van «Ons Maandblad» orgaan der vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden. Wat met dit tijdschrift wordt beoogd blijkt genoegzaam uit den naam der ver eeniging, wier leden en donateurs het kosteloos ontvangen. De vereeniging die hare leden telt over geheel ons land, heeft correspon dentschappen ingesteld te Haailem, Utrecht en hier ter plaatse. Voor Amersfoort treed als correspondente, op mevrouw J. C. BaudetFockens, die gaarne inlichtingen verstrekt over het werk der vereeniging. Mej. B. F. G Neven, gediplo meerd verpleegster alhier, is met ingang van 15 Mei benoemd tot kraam-wijk- verpleegster van de vereeniging «Zui gelingenzorg» le Nijmegen. De verkoop der tuberculose- bloempjes, ten onrechte Julianabloem genoemd, heeft dit jaai hier ter stede opgebracht f 51S.07'/> tegen f503.20 in het vorig jaar. Bij de aanbesteding van het maken van drie sluisdeuren werd ingeschreven door H. J C. Hellendoorn te Zwollle voor f 1400.en G. Was- sink alhier voor f 932.Aan laatst genoemde is het werk gegund. Voor het onderhoud van verschil lende gemeentegebouwen werd door 15 personen ingeschreven. De gunning is evenwel in beraad gehouden. Volgens achterstaande annonce wordt heden hier ter stede een nieuwe melksalon en lunchroom geopend ter plaatse waar voorheen het café Cen traal gevestigd was. Niet twijfelende aan den goeden zorg van den eigenaar zal een aansporing ter kennismaking haast wel overbodig zijn. Op de groote internationale wapen- wedstryden van het Fransche leger, Zaterdag en Zondag te Parijs gehoud en, is het den 1sten luitenant van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, J. Doorman, niet alleen ge lukt zijn roem als werelkampioen-sabel te handhaven, doch hij heeft tevens den lsten prijs op degen, het wapen der Franscben. en den 2den prijs op floret behaald. Na dit buitengewone feit is luit. Doorman benoemd tot Officier d'instruclion pubhque, eene waarlijk wel verdiende onderscheiding voor onzen grooten schermmeester, die ons land zoo prachtig vertegen woordigd heeft. (U. DJ Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoorlsche Tramweg Maat schappij over de maand Apri! 1910/1911. 1910 1911 Meer. Aantal passagiers 9992 10016 21 Opbr. vervoer f197.15 1199.05 f 1.60 Dagkilom. - 9 21 - 9 21 - 9.03 Totaal -560.37 - 602 88' -12.51' Dagkilom. - 10.37 - 11.16 - 0.79 Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie on rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. ZONDAG 7 MEI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/> uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 10—16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Pcrsijnstraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5Vj uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V» uur, de heer D. Barth, van 's-Gravedeel. s Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 41/» uur, Godsdienstoefening. Een huis gegoten. In het landelijke Santpoort, op één minuut afstand van het spoorweg- slation Santpoort-Meerenberg, is in tegenwoordigheid van bouwonderne mers en architecten, o.a. den heer Berlage, jhr. de Graall, inspecteur der volksgezondheid en Van Booven, in specteur van het bouwtoezicht bet eerste woonhuisin Nederlanden Europa gegoten van gewapend beton, nadat daartoe een geraamte van ijzeren platen; ter hoogte van een huis met één verdieping gebouwd was eri waar tusschen een ruimte gelaten was, ge vuld met staaldraad. In dien dubbelen wand nu hqefi men door middel van eene machine, van boven in vloeiend beton laten loopen terwijl de belangstellenden zich tusscben de vier ijzeren muren be vonden. Na vijf dagen, wanneer het beton bestorven is, zal de ijzeren omwan- dmg worden weggenomen en staat het huis dat vijf kamers enz. be vat gereed om van een dak, ramen enz. voorzien te worden. De onderneming gaat uit van de Monogram Construction Company. Twee ingenieurs, de Ameiikaan G. E. Small en de Nederlander H. J. Harms Jr. leidden den bouw en het gieten. Voor een Engelsche rechtbank heeft zich een allerzonderlingst echtschei- dings-proses afgespeeld. De man be tichtte de vrouw van echtbreuk met een onbekende medeplichtige, de vrouw erkende schuld, maar durfde niet zeg gen wie de onbekende medeplichtige was. Ze zei alleen maar, dat hij Charley heette, en weende hartstochte lijk. Eindelijk sprak de rechter: «Zeg mij dan waar de man woont«, waarop het antwoord luidde: «Hij woont ner gens, bij leeft niet«. Algemeene ver bazing, en bij den echtgenoot veront waardiging: zijn vrouw loog. zei hij, want zij was de vorige week nog dagelijks met Charley samen geweest. Toen vroeg de rechter: «Houdt ge meer van dien man dan van uw echt genoot?» «Ja», zei de viouw, «als hij verschijnt«. «Waar komt hij dan van daan vroeg de rechter weer En toen kwam de verklaring: De geliefde kwam uit de vierde dimensie! Als 's avonds haar man op de sociëteit zat en de vrouw zich een zaam voelde, was zij begonnen spiri tistische zittingen te houden, en toen was op eens Charley verschenen. Hij had haar verteld, dat zij de vrouw was die hij in zijn leven nooit ge vonden had: zijn ideaal. Zij had hem het vertrouwen geschonken, dat haar man nooit had kunnen veroveren, en bad hem in de tijden dat hij niet verscheen brieven geschreven. Deze waren door baar echtgenoot gevonden en ziedaar de oorzaak van het echt- scheidings-proces De rechter lachte, de advocaten ge tuigen, deurwaarders lachten, en alleen de echtgenoot wist met goed wat voor een gezicht hij zetten moest. De eisch tot echtscheiding werd ingetrokken en de echtgenoot zullen wij hopen ging 's avonds niet meer naar de sociëteit. Om diefstal van rijwielen te beletten. In tegenwoordigheid van den hoofd- commisaris van politie en van een aantal inspecteurs van politie, werd vorige week op het voorplein van het hoofdcommissariaat te 'sGravenhage een proef genomen met het nieuwe alarmsignaal, gelijk het in de circu laire wordt aangekondigd «eenigst en afdoend middel tegen Rijwieldiefstal» Het toestelletje is een soort kannon netje dat aan de voorvork bevestigd wordt en dat geladen wordt met een revolverpatroon van 9 m. M. Wan neer het toestelletje geladen is wordt een pal zoodanig gesteld, dat deze rust tegen een der spaken van bet voorwiel. De minste poging om zich met het rijwiel te verwijderen doet het schot afgaan. Ten einde te voor komen dat het schot door onvoor zichtigheid afgaat, kan het toestel buiten werking gesteld worden. Zoodal de eigenaar het zelf in zijn macht heeft bet alarmsignaal al of niet te laten werken. De knal is zeer sterk en ongetwijfeld voldoende om een niet al te bruialen rijwieldief af te sclifikken, om toch met de (iets er van door te gaan. In elk geval wordt bij diefstal op straat de aan dacht van politie of voorbijgangers door het schot getrokken en bij dief stal uit eene woning worden de huis- genooten als zij aanwezig zijn gewaarschuwd. De heer Joh. H. Smit te Hilversum, brengt dit alarmtoestel in den handelhet kost f 4, de revolver patronen 3 ct. per stuk. Ook Barrieveld heeft zijn meent- of eigenlijk heide-quaeslie. Eenige jaren geleden werd de Wesselsche Heide, die eeuwen lang gemeenschap pelijk eigendom geweest Was, tusschen eenige landbouwers uit die buurtschap onderling verdeeld. Spoedig bleek echter dat andere, wat verderaf wonende boeren, tegen die verdeeliug bezwaar maakten en den grond nog steeds als gemeenschappelijk bezit beschouwden. Deze toestand werd nog ingewik kelder toen verschillende stukken grond werden verkocht aan particulieren, die al spoedig tot ontginningen over gingen. Zelfs deze door aankoop verkregen perceelen worden nu door de onte vredenen nietontzien. Gegraven slooten werden gedempt, versperringen ver woest, afscheidingen verbroken en zelfs er reeds opgebrachte kunstmest in de slooten geworpen. En datallesgeschiedt op klaarlichten dag en in bijzijn van getuigen, wijl de daders zeggen over tuigd te zijn van de onwettigheid der indertijii goedgekeurde verdeelingen. Naar beweerd wordt zou dit ook de reden zijn, waarom de rechter in dezen niet. zou kunnen ingrijpen. Het is echter wel zeer te wenschen, dat toch de een of andere beslissing worde genomen en alzoo een einde kome aan den bovenbeschreven toe stand. Verzenden als Drukwerk. Iemand wilde een pantalon aan bet postkantoor afgeven en het kleeding- stuk als drukwerk laten verzenden. De postbeambte maakte bezwaren en verwees den verzender naar het ter zijde van het loket opgehangen post- reglement. Eeriige minuten later stak de ver zender zijn hoofd weer voor het loket In het reglement staat duidelijk, dat ik dat kleedingstuk als drukwerk mag verzenden«Stukken, die aan beide zijden geopend zijn, mogen als drukwerk verzonden worden," staat er. Als dat niet slaat op een broek, weet ik 't niet. Kievitseieren. Op de markten te Leeuwarden en 'Sneek zijn gedurende dit seizoen on geveer 69.000 kievitseieren aange voerd. Op de markt te Sneek ruim 36,000 en op die to Leeuwarden ongeveer 33.000. De hoogste marktpiijs was f 1 de laagste 14 cent. Vliegen. Europeesche rondvlucht. Opeen con ferentie, dezer dagen te Brussel gehou den, waarbij voor Holland tegenwoor dig waren de hoeren jhr. Ram en Verwey, de eerste als secretaris-gene raal voor de rond-vlucht in Holland, o. m. besloten, dat 21 Juni a.s. zal gevlogen worden van Luik naar Soes- terberg, met als vermoedelijke tnsscheii- stations Venlo en Nijmegen. Het eerste vertrek uit Luik werd op 12 uur be paald. Bij een groot aantal deelnemeis, die paarsgewijze met 5 minuten tus- schenruimte vertrekken, gaat het laatste paar dus veel later uit Luik. De eerste vliegers kunnen te Soester- berg, 200 K.M. van Luik, circa 3 uur- verwacht worden. Te Doorn zal de Amsterdamsche Jongemannenvereenigtng van 14 Juli tot half September in vijfdaagsche groepen van ongeveer 100 personen de villa «Daisy-Cottagea aan de Middel laan en een tentenkamp in het bosch daarnaast betrekken. Instinct. Een merkwaardig geval van honden- instinct heeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan. Een familie, wonende aan de Heerengracht heeft een hond, die reeds sedert 0 Jaren totaal blind is Den laatsten tijd leed het dier aan een ooraandoening, welke opneming in een veterinaire kliniek noodig maakte. Omtrent veertien da gen nadat de hond daarheen was ge bracht, kwam hij zich op een avond tegen 11 uur door luid gehuil aan zijn buis aanmelden. Het blinde dier was bet hospitaal ontvlucht en bad na twee weken den weg gevonden naar hei huis van zijn meester, ge legen op 25 minuten afstand en aan de andere zijde van een wijk met druk rijtuigenverkeer, tramlijnen enz waar het zonder letsel te hebben be komen aankwam. Iemand, die flauw valt. make men alle benauwende kleedingstukken los en legge hem horizontaal, dus vlak, languit op den grond, met het hoofd iets hooger een weinig maar, daar flauwte vaak ontstaat, doordien de hersenen te weinig bloed bevatten. Dan waaie men hem versche lucht toe, b.met een waaier, besprenkel© zijn gezicht met koud water, laat hem Eau de Cologne of azijn ruiken, en beproeft hem een weinig sterke koffie of eenige Hoffman's droppels in te geven. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 28 April—4 Mei 1911. GeborenJohanna, d. v. Jan van der Vennen en Megchelina Willemina Welbergen. Re- gina Maria, d. van Cornelis van Drie en Ea- gelina de Goede. Garrit, z. van Gerrit Snoek en Wilhelmina Wiss. Reinier Louis, z. van Reinier Ernest van Eibergen Santhagens en Clara Adele Louise Vincent. Johannes Gys- bertus, z. van Johannes van Raav en Helena Hendrica de Kruyf. Antonius Cornelis, z. van Tcunis Watervis en Helena Elisabeth Cor nelia Overklift Vaupel Kleyn. Johanna Maria, d. van Jan Johannes Sleeking en Hendrika Alfrink. Antonia Johanna Maria, d. van Bartus Bekker en Willemina Peek. Christina, d. van Bartus van der Pol en Pieternella Wil helmina Christ. Willem Ubele Gezinus, z. van Willem Idzenga en Sophia Wilhelmina Kerling Hendrikus, z. yan Gijsbertus van Keken en Hendrika Hoogevest. Hendrik, z van Brand Elz*naar en Geertruida de Bree. Antje, d. van Johannes van der Hart en Her- mina Ebing. Johannes Theodorus, z. van Johannes van Doorn en Gerarda Heul. Petrus z. van Petrus de Koning en Wilhelmina Rein- dertsen. Ondertrouwd: Bartholomews Vernhout en Steven'je Veenendaal. Machiel Miltenburg en Wilheimina Geertruida Elberse. Dirk van den Velden en Debora Eek. Cornelis Hooft en Cornelia Alijda de Groot. Willem de Vries en Anna Elisabeth Marinus. Willem Bertus Cramer en Maria Anna Hubertina Jung. GetrouwdHendricus Gerardus Johannes Driessen en Alberta Wakelkamp. Gijsbertus Bliekendaal en Steventje Brom. OverledenAiijda Hellendoorn, 64 j. wed. Cornelis van Naaiden. Dorothea Elbert-se, 65 j., echtg. van Gerrit van Niekerk. Hen drika van Koelen, 74 jweduwe van Antonius Pijpers. Wouter ter Maten, 37 j., echtg van Maria Pouwe. Lensden. Van 28 April5 Mei 1911. Geboren: Franciscus Philippus, z. van Karei de Goede en Cornelia Middelman. Johanna Gerredina, d. van Wilhelmus Johannes van den Berg en Maria Gatharina Schuiten. Gerrit, z. van Josephina de Bakker. Wilhelmina Cornelia, d. van Willem Cornelis Boshuis en Maaitje van der Horst. Gehuwd: Thomas Theodorus Staal en Cecilia Voskuilen. Aalt van Ginkel en Hendrikje Smit. Woudenberg. Geboren: Dina, d. van Evert Inkenhaag en Hendrika Valkenburg. Jan Marinus, z. van Maarten van Mill en Elizabeth van Egdom. Barendina Hendrika, d. van Barend van de Wetering en Maria Vermeulen. Evert, z. van Jan van Asselt en Heintje van Maanen. Overleden: Zwezerina Alida Keij, 25 jaren. .MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Mei 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0-Boekweit f appelen f0.a fPeren f 0.a f .Nieuwe Aardapp. f 0.— a f0.zandaardapp. 5 3.a f3.40 Hoendereieren f 3.75 a f 4.10 per 100 st. Br. eieren f0.a f 0.Boter 51.25 a 51.35 per kilo. Mir- ganne f 0.a 5 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.90 a f 1 80 Kuikens fl 30 a f 1 50. Piep kuikens f 0 60 a f 1.Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen 5 0.a f 0. Tamme f 0.80 a f 1 40 Duiven f 0.50 a f0 60 paar. Magere varkens f 16 af 20. Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 75 k f 110, Biggen f 8 a f 13 Schrammen fa 50 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 80 heet. Zandaardappelen, 180000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 10 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 30 zeugen. RECLAME. Nieraamloeuingcn zijn ernstig. Lijdt gjjj aan rug- of lendenpijn? Hebt gij opgeblazen oogen? Opgezwollen enkels of ledematen? Is uw water bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de urineloozing te veelvuldig ofte weinig? Voelt gij u rheumatisch bij slecht of vochtig weer? Hebt gij veel last van zware hoofdpijn of duizeligheid Zijt gy zwaarmoedig, zwak en altyd vermoeid? Nieraandpeningen tasten niet iederen lijder op dezelfde manier aan geen enkele patiënt vertoont alle verschijnselen, doch iedere patiënt heelt somtnige verschijnselen. Indien gij echter eenig teeken van nier- of blaaszwakte hebt, dan is vernietiging der nieren misschien korter by dan gij denkt, en is uitstel zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg met het gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen beginnen kunt. Zij zyn een geneesmiddel uitsluitend voor nier- en blaaskwalen en alleen een nierenge neesmiddel kan eiken v/ortel van de gevreesde nierziekte uitroeien. De naam Foster's endehandteekeningvan James Foster op de doos is een waarborg, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen'bekomen hebt. Zy zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel k ƒ1.75 voor één, of ƒ10.voor zes doozen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2