PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het bezoek van Prins Hendrik op 2 Juni a.s. aan bet eiland Texel geldt niet alleen het reddingswezen, maar omvat ook een bezoek aan de dennenbosschen van het Staatsbosch- beheer en aan de beschermde broed plaatsen. De Prins zal op zijn tocht vergezeld worden door zijn adjudant jhr. Hooft Graafland, en voorts door h.h. baron van Asbeck, jhr. van Steyn, van Dissel, Jac. P. Tbijsse, H. de Booy en jbr. Six. Het voornemen bestaat om den 1 Juni, des avonds van Wieringen aan te komen en den 3 Juni des morgens te acht uur weer te vertrekken. Debietrccht op Tabak. De Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers heeft aau de Tweede Kamer het volgend adres gezonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: de Nederlandsche Vereeniging van Sigarenwinkels, enz. dat zij met belangstelling heeft kennis genomen van het haar door den Minister van Financiën toe gezonden wetsontwerp tot hefting van een debietrecbt op tabak; dat, naar adressante's stellige over tuiging, eene heffing zooals voorgesteld in gezegd wetsontwerp erstige schade zal berokkenen aan den handelende industrie in tabaksfabrikaten in het algemeen en aan den kleinhandel in die artikelen in het bijzonder; dat zij hare bezwaren meer uitvoerig heeft gememoreerd en gemotiveerd in een schrijven aan den Minister van Finan ciën, waarvan zij zich veroorloven de Kamer een afschrift aan te bieden dat zij, op de daarin vervatte gronden meenen, bezwaar te moeten maken tegen de strekking van het ontwerp, dat, mocht het worden aangenomen, het artikel tabak, hetwelk aan veie duizenden burgers werk en brood verschaft en dat dus met recht mag genoemd worden »een bron van volkswelvaart*, maakt tot een onder werp van belastingheffing, waardoor de bloei van deze zoo belangt ijke tak van handel en nijverheid in ernstig gevaar wordt gebrachtdat zij mits dien aan ufte hooge vergadering eerbiedig verzoekt aan het onder- werpelijk wetsontwerp hare goed keuring te onthouden. In het adres aan den Minister komt adressante tot de gevolgtrekking, dat de wet èn het bedrijf der winkeliers zal belemmeren, èn dat bedrijf gelde lijk zal benadeelen, zoowel direct door bet althans voor een aanzienlijk deel eigenlijk ten hunnen laste komen der belasting, als indirect door lo. het verminderde debiet, 2o. de groote concurrentie van de zijde van fabri kanten en grossiers. 3o. als gevolg van de omstandigheid, dat een deel der consumenten zich rechtstreeks bij den producent zal voorzien. Het stelsel van heffing is dan ook èn op zich zelve, èn zooals het is uitgewerkt, beslist in het nadeel van den klein handel in tabak. Bovendien zal de indirecte export verminderen, omdat deze nolens volens in het debietrecbt zal worden betrok ken. De directe export zal hetzelfde lot ondergaan, a. door het verlies aan weerstandsvermogen en door de verhoogde exploitatiekosten der fabri kanten als gevolg van het verminderde buitenlandsch verbruik en b. door verlies van de reputatie van ons land als goed en goedkoop tabaksland. Hoewel in de eerste plaats op den middenstand drukkende, zal deze wet door hare noodlottige gevolgen ook andere economische groepen aanzien lijk schaden en een der belangrijkste takken onzer industrie in ernstig ge vaar brengen. Volgens weloverwogen oordeel van adiessante, zal zij met het oog, èn op haar strekking, en op haar stelsel èn om de uitwerking daarvan, voor de regeering zijn een bron van teleur stellingvoor den handel een bion van ergernis; en voor het land een ramp. Loten Paleis voor Volksvlijt 1867. Een der medewerkers van het »N. v. d. Dag» schrijft: Toen in 1867 door een combinatie van financiers, waaronder wijlen A. C. Wertbeim, een beroep op het Neder landsche publiek werd gedaan tot deel neming in een ren teloozepremieleening, groot nominaal f 1.000 000, tot instand houding van het Paleis voor Volksvlijt, ontmoette het plan veel belangstelling, en weiden de noodige gelden gemak kelijk gevonden. Geen wonder, want al gaven de loten, die tegen een prijs van f6.50 verkrijgbaar gesteld werden, geen rendement, er was een mooie kans om met een prijs uit te komen, die wel opwoog tegen de enkele centen interest, welke het Paleis voor Volks vlijt eventueel had kunnen vergoeden. Van jaar lot jaar immers weiden de lotingskansen gunstiger en de prijzen hooger, terwijl voor de richtige betaling zekerheid werd gesteld door het stich ten van een waarborgfonds, door een afzonderlijke commissie beheerd. De rente van dat fonds moest ruim vol doende zijn om in de toekomst alle prijzen te kunnen uitbetalen; uitste kend beheerd en solide belegd, vormde het fonds een waardevolle zekerheid. Alles zou goed gegaan zijn, indien men bij den opzet rekening had kunnen houden met een factor, die voor den geregelden gang van zaken van het grootste gewicht was, n.l. met den rentestand. Destijds gold een basis van 6 pCt. voor puike belegging als iets beel gewoons, en menige Amerikaan- sche spoorwegmaatschappij, als uiterst solide aangeschreven, had obligatiën uitstaan tegen een rentevoet van 6 a 7 pCt. Men had bij de belegging van het Waarborgfonds vooral het oog op dergelijke waarden, en inderdaad bleek in de eerste jaren de opbrengst vol doende, niet alleen om de getrokken pi ijzen uit te betalen, maar zelfs het fonds nog in waarde te doen toenemen. Edoch met de veranderde economische toestanden heeft ook de rentevoet zich in dalende richting gewijzigd. De fondsen, die hooge rente droegen, werden afgelost, uitgeloot of gecon verteerd en daarvoor in de plaats kwamen effecten, die niet meer dan 4 a 4'/j pCt. rendement gaven, wilde men althans de kwaliteit van het fonds niet ten oller brengen aan een hoog revenu. Dit is nu een omstandigheid, die niet kon worden voorzien door hen die deze lotenleening hebben op gezet. Dezer dagen is het spaak ge- loopenbij de Nederlandsche Bank, die zich met de betaling van de uit gelote stukken belast, kon niet vol doende worden gedeponeerd om de loten, bij de laatste trekking uitge komen, in te lossen. Sedert 1907 moet jaarlijkscbs f37,000 worden betaald, terwijl de rente-opbrengst van het fonds slechts f31,000 bedraagt. Wel heeft men van 1907 tot nu toe het volle bedrag kunnen uitbetalen, maar dat dankt men slechts aan de omstan digheid dat men van vorige jaren nog iets bad overgehouden. Wat er verder gebeuren zal? Dat is moeilijk te zeggen. Mogelijk zal het Paleis voor Volksvlijt, dat in elk geval naast bet waai bergfonds voor de be taling aansprakelijk blijft, dit keer nog de noodige middelen kunnen vinden, maar voor het vervolg zal dat niet gaan. Er had dezer dagen reeds een conferentie plaats tusschen de directie van het P. v. V. en de beheerders van het fonds; tot resultaten heeft die evenwel nog niet geleid. Eener- zijds wilde men naast de rente ook het kapitaal van het fonds gaan aanspreken, doch daartoe bleek de commissie van het waarborgfonds niet bereid. Er werd ook een plan geopperd om de trekkingen der toekomstige jaren nu reeds te doen plaats hebben, en dan de loten, evenals dit eenige jaren geleden met de Antwerpsche loten is geschied, onder aftiek van een zeker disconto uit te betalen. Verder was er een voorstel om de lotingen op te schorten tot 1930, het fonds in dien tijd met de rente te laten oploopen, en dan alles tegelijk aflosbaar te stellen. Voor een ander is evenwel noodig de toestemming van de lotenhouders, en deze zijn niet gemakkelijk te bereiken. Van hoeveel spaarpotjes maken de stukjes wel deel? Gemakkelijk op te lossen is de kwestie niet. Uit Rome werd Woensdag 1.1. aan sommige bladen geseind, dat de ge zondheidstoestand van den Paus reden tot bezorgdheid geeft. De drie zusters van den Heiligen Vader zijn over gekomen en verplegen hem.'t Schijnt dat de Paus niet zoozeer aan een bepaalde ziekte lijdt als wel aan algemeene zwakte, een gevolg van zijn hoogen ouderdom Bovendien zijn de aanvallen van jicht veelvuldiger ge worden in de laatste drie maanden en vreest men voor de werking van het hart Een der doctoren is altijd in de kamer. In Berlijn is een tweegevecht ge vochten, dat groot opzien baart Baron Richtbofen, zoon van den staats secretaris, heelt den schilder von Gaffron doodgeschoten. De zaak was dat von Graflon den baron 25,000 mark geleend had tegen een schuld bekentenis van 40,000 maik. Richt bofen noemde dat woeker, vertelde het overal rond, en 't gevolg was dat von Graffon uit de hofkringen ge bannen werd. Daarover was de schilder zóó verontwaardigd, dat hij den baron beleedigde, 't geen leidde tot dit tweegevecht met zijn doodelijken afloop. Op een deze week gehouden huishoudelijke vergadering der Muziek- vereeniging »Harononie« werd besloten, dezen zomer 4 concerten gratis aan te bieden aan B. en W. waarvan een bij goedvinden van het Dagel. Bestuur zal plaats hebben op Vrij lag 21 Mei a.s. ten 8 uur in 't plantsoen. Ook zal de «Harmonie» dit jaar deelnemen aan het Bonds-Concours te Rhenen op 25 Mei a.s. en aan het Nationaal Concours te Krommenie in Augustus. Voor de acte lager onderwijs slaagden de dames A. M. A. van den Donk, A. M. Fennis en M. H. Geling. Het driejaarlijksch4 onderhoud van het post- en telegraafgebouw alhier is aangenomen door J. W. Bos huizen voor f 1000. Ten koninklijken paleize Soest- dijk zal, naar hei Rott.Nbld. verneemt, 8 Juli a.s. een groot tuinfeest gevierd worden ten voordeele van de stichting Oranje-Nassau-Ooid te Renkum. O.m. zal opgevoerd worden het laatste bedrijf van Die Meistersinger von Nürnbergde artistieke leiding daar van is toevertrouwd aan Jos. Tijssen, den lijder der Rolterdamer Mafesl- spiele. H et Concertgebouw-oikest onder directie van Corn. Dopper, werkt mede. Onder do overige medewerkenden boorde het blad Willem Royaards noemen. Kanier van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fa brieken hield Donderdagavond een openbare vergadering ten Raadhuize, voorzitter de heer J. Ger. Kleber. Met kennisgeving afwezig de heer W. H. van Haselen. De notulen van 23 Maart j.l. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen 1. De gewone periodieken, versla gen enz. 2. Een missive van den Minister van Waterstaat, houdende mededeeling van de benoeming van de commissie van advies voor de spoorwegdienstregeling. 3. Missive van de Phoenixbrouwei ij alhier, dat de heer Korthals Altes als mede-directeur is opgetreden. 4. Missive van de gemeente Amers foort, dat de Raad de rekening ert verantwoording van de Kamer heeft goedgekeurd. 5. Handelsberichten enz. en een brochure over landverhuizing naar Canada. 6. Een schrijven van den Consul- Generaal van Cuba om een Jaarverslag. 7. Missive van het comité voor de tentoonstelling te Milaan. Bij den Secretaris ter inzage. 8. liet advies aan den Min. van Justitie van den Bond van Mineraal- waterfabrikanten en bierhandelaren. Doel is dit adres te steunen. De heer v. Vollenhoven is hiertegen. De heeren moeten de llesschen maar in den prijs berekenen. De heer Meursing is er voor om steun te verleenen. Er wordt ver schrikkelijk veel gestolen, zelfs al staan de namen op de flesschen of vaten. De voorzitter zegt, dat een gelijke kwestie zich in den meelhandel heeft voorgedaan. Hier werden de zakken gestolen. Nu brengt men ze eenvoudig in rekening en dat gaat goed. Dit moeten de bierhandelaars ook doen. De heer Meursing zegt, dat het in hoofdzaak tegen de dienstboden gaat die de flesschen aan opkuopers ver knopen. Jaarlijks gaan scheepsladingen vol naar België. De voorzitter acht het ook een kwaad, doch vindt, dat de lui het zelf kunnen voorkomen en een wet dus niet noodig is. De heer Eysink meent, dat als de handelaren het onderling eens izijn de oplossing niet moeilijk is, waarop de beer Meursing opmeikt, dat ze het niet eens [zijn. Ook is een ver volging tot in hoogste instantie op niets uitgeloopen. Het is hem zelf oveikomen, dat op de markt een vat met irigebranden naam werd te koop geboden. De politie kon er niets aan doen en hij kon zijn eigen vat terug- koopen. Er werd met 3 tegen 2 stem men besloten het adres te steunen 9. Een missive van de Kamer van Koophandel te Wageningen inzake de verkrijging van een locaalspoorweg- verbinding VeenendaalWageningen. Na eenige discussie wordt besloten dit punt aan te houden. Het voorstel van den heer D. H. C. Kleber inzake het debietrecbt op tabak komt nu aan de orde. Van 14 firma's is een verzoek om te ageeren ingekomen. De heer Kleber stelt nu voor het adres van de Utrechtscbe sigaren fabrikanten te steunen. Ook de heeren Meursing en Eysink zijn hier voor. De Voorzitter stelt voor een adres aan de Tweede Kamer te lichten waarin te kennen wordt gegeven, dat de vorm, waarin de belasting wordt geheven, ongewenscht wordt geacht. Met algemeerie stemmen aangenomen. 11. Een missive van de Ned. Han delsreizigers-vereen iging. 12. Een missive van de Kamer te Deventer omtrent het gemeentelijk subsidie. 13. Tot afgevaardigde in de com missie tot heffing der invoerrechten naar de waarde der goederen wordt de heer De Pool herbenoemd. Alsnu wordt de vergadering ge sloten. Handel en Nijverheid. Gisteravond vergaderde H. en N. in de Zwaan onder voorzitting van den heer S. J. v. Duinen. De notulen van 18 April werden gelezen en goed gekeurd. Hierna kwam punt I van de ageude aan de orde. Benoeming van twee afgevaardigden naar het Midden stands congres te Roermond op 25, 26 en 27 Juli. Gekozen werden de heeren v. Duinen en Krook, die de benoeming aannamen. Ingekomen is een schrijven van den Bond te Nijmegen over het wetsont werp op invoerrechten. Doel is de aandacht van den Middenstand hierop te vestigen. Een schrijven over de verkiezing van vier leden van het Hoofdbestuur. De candidaten moeten voor 15 Juni worden opgegeven. Een schrijven over Coöperatieve Credietbanken voor de Middenstand. Medegedeeld werd, dat de heer Fontein als afgevaardigde van H. en N. is aangewezen in den Bond van Kantoor- en Winkelbedienden. Verder zal het Bestuur stappen doen om het bezoek van de vergaderingen te bevorderen en hiertoe a.s. winter lezingen over verschillende onderwer pen doen houden. Hierna werd de vergadering gesloten. ZONDAG 14 MEI. Ileinonstraiitsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopbediening. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 V» uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). VoornJ. 16 uur, Ds. Doriner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Collecte voor de Cbr. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5Vj uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/« uur, de Heer C. W. M. Eigeman van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9s/» uur, Ds. Visser, van Vee nendaal. Bediening v. h. Heilig Avondmaal, 's Av. 5'/» uur, Ds. Visser. Dankzegging v. h. H. Avondmaal. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Hoewel het sein veilig stond, hield Donderdag de D-trein van Apel doorn naar Amersfoort nabij de halte Terschuur plotseling stil. Het bleek, dat de locomotief defect was, zoodat terstond om een andere machine naar Amersfoort geseind werd. Hel een en ander veroorzaakte aan zienlijke vertraging. Een parlementaire Curiositeit. De landdag van Reuss'jongere linie is deze curiositeit op parlementair ge bied. De landdag vari dit duodecimo- vorstendom telt zestien leden, waar van er een, de chef van het Huis Reuss- Kostritz, prins Hetnrich XXXIX, van rechtswege lid is. maar daar hij nog geen vijfentwintig jaar is geen zitting kan nemendeze prins is verleden week als student in de philo- sofie, staathuishoudkunde en geschie denis ingeschreven aan de universiteit te Leipzig, en wordt in Juni twintig jaar. Nu waren er verleden week tien leden aanwezig in den Landdag, en daar de Grondwet voorschrijft, dat in den Landdag, om besluiten te kun nen nemen, minstens s/i der leden moeten aanwezig zijn, werd de vraag gesteld; of deze 20jarige prins, die lechtens lid is, maar nog geen zitting mag nemen, moet worden meegeteld bij de leden of niet? Een hoogst be langrijke staatsrechterlijke qnaestie. Want telt de prins mede, dan is de landdag met 10 leden niet in staat een besluit te nemen en telt de prins niet mede, dan is hij het wel. Er ont stond een langdurige bespreking over deze quaestie, dat eindigde met het besluit, dat de prins meetelde. Het besluit van den Landdag, om den prins mede te tellen, werd genomen met 8 tegen 2 stemmen, zoodal zelfs als alle vijftien zitting hebbende leden aanwezig zijn, het nog de meerder heid krijgt. Daardoor hebben de sociaal democraten in Reuss (er zijn vijf »vaderlandslooze gezellen» lid van.den Landdag), het in hun macht elke zitting van dit wetgevend lichaam bniten staat te maken, om besluiten te nemen. Gaan zij heen, zelfs uit een voltallige zitting, dan is die toe stand reeds tot stane gebracht. Zoo dat in Renss de sociaal-democraten, ondanks hun klein aantal, feitelijk de wetgevende macht lot stilstand kun nen brengen. De heer J. van Loenen Martinet, de door heel het land in viijzinnig- godsdienstige kringen algemeen be kende redacteur van het weekblad »De Hervorming», die in begin April j 1. in een der Amsterdamsche zieken huizen een ernstige operatie onderging, is thans in zooverre hersteld, dat hij weldra zijn werkzaamheden hij is tevens voorganger van deafd. Bussum van den Ned Protestantenbond zal kunnen hervatten. Een erfenis van 75 inilliocn. Men schrijft het volgende aan het »llbl. van Antwerpen»: »Ten jare 1628, vluchtte zekere Jean Thiiy, Franschrnan van geboorte, uit zijn vaderland en trad in dienst bij een zekeren Athariase Tripaldy, Italiaanschen handelsdrijver in 't groot, op zee en te landedoor zijn edel karakter, en goede diensten, werd hij de gunsteling zijns meesters; en deze liet hem bij zijn sterven zijn gansche fortuin na, hetwelk bestond uit ver schillende handelsschepen, en een som van 800,000 goudstukken, welke door Athanase Tripaldy op de Staatsbank van Venetië, ten jare 1621 geplaatst waren. Dit bedrag van acht millioen werd, bij contract, als Staatsschuld, door den Doge van Venetië aangenomen, en zou 3°/o rente opbrengen. Je3n Thiry, welke ten jare 4676 stierf, liet bij testament het gansche bedrag, dat als staatsschuld op de staatsbank van Venetië berustte, met alle interesten aan zijne twee broeders of aan hun wettige nakomelingen. Napoléon Bonaparte legde ten jare 1796 op bevel van het Directoire, beslag op de Thirysche erfenis; van dien tijd af is het kolosale fortuin 't welk thans door de opgeloopen rente reeds meer dan 75 millioenen moet bedragen, in bet bezit vandenFran- scben Staat gebleven, ofschoon reeds meerdere malen door de rechtmatige erfgenamen pogingen in 't werk ge steld zijn, om in het bezit van hunne millioenen te komen. Dertig jaren geleden ongeveer was de Fransche staat bereid bet kapitaal, zonder intresten uit te betalen, doch de familie Thiry weigerde zulks; en naar het schijnt moet nu de Fransche Siaat door het Seine-gerechtshof ver oordeeld zijn, om het gansche fortuin benevens de opgeloopen renten uit te betalen. Van de twee broeders van den bovengernelden erflater Jean Thiry, moet er een naar Holland zijn over- stoken, de andere broeder moet zich in de omstreken van Lockeren, provincie Oost-Vlaanderen, gevestigd hebben;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2