BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ervaring van het protectionisme in andere landen. En nu binnenkort het ontwerp- tarief in de Staten-Generaal zal wor den behandeld, nu dus binnen kort moet worden beslist of door de daarin gehuldigde protectie op het stuk van werkloosheid aan het nationaal arbei dersvolk een belofte zal worden ge geven, waarvan men vooruit weet dat zij niet gehouden zal kunnen worden, moge nog eens herinnerd dat reeds Minister Heemskerk, de tegen woordige premier, bij de behandeling der interpellatie-Troelstra, als zijne meening heeft uitgesproken, dat hij nooit zou beweren «dat protectie in »staat is het gevaar voor werkloosheid «weg te nemen; dat is werkelijk in «strijd met de ondervinding". Docb, zoo moge dan der Regeering worden gevraagd, is er dan nog wel reden om «den nationalen arbeid te bevorderen", nu de daarin vervatte grondgedachte der protectionisten, de werkloosheid te bestrijden, door u zelve ontkend wordt? De Prius-Alexandcr-stichting. Nabij Huis-ter-Heide, aan den straat weg naar Zeist, is Zaterdagmiddag het nieuwe gebouw der «Prins Alexan- derstichting" voor blinden geopend. Het gebouw is opgericht in de den- nenbosschen aan den Bergweg, niet ver van de halte Huis-ter-Heide der Ned. Centraalspoor. Het is een groot en degelijk gebouw van eenvoudige architectuur. Het hoofdgebouw, op welks dak een slank torentje prijkt, wordt gellankeerd door twee groote vleugels, welke aan de achterzijde eindigen in ruime veranda's en toegang geven tot een groote, gedeeltelijk overdekte speelplaats. Door den hoofdingang komt men in de ruime vestibule, waarachter een lange corridor toegang biedt tot de verschillende zalen en kamers. Naast vertrekken voor directrice en personeel vindt men hier een ruime badkamer en drie leerzalende achterzijde van het gebouw wordt gedeeltelijk inge nomen door een eet- en speelzaal en een eetzaal. De bovenverdieping wordt grooten- deels bestemd voor slaapzalen voor kinderen en verpleegsters. Ook is hier een ruime observatiekamer. Het geheele gebouw, dat in 18e eeuwschen stijl is opgetrokken, maakt zoowel wat inrichting als meubileering betreft, een indruk van eenvoud en degelijkheid, terwijl tevens aan alle eischen der gezondheidsleer is voldaan. De ruime, vrije omgeving van het gebouw waarborgt aan de blinde kleinen een rustig en ongestoord buitenleven. Gelijk men weet, was de stichting tot dusver gevestigd te Bennekom. Het gebouw aldaar was echter allengs te klein geworden. In het nieuwe te Huis-ter-Heide kunnen thans 40 kin deren worden opgenomen; er zijn er thans '25. De openingsplechtigheid van Zater dag werd bijgewoond door een aantal genoodigden. Nadat een koor van volwassen blinden, allen oud-verpleegden der stichting, een lied had gezongen, hield de voorzitter der stichting dr. M. Juda, uit Amsterdam eene ope ningsrede. Na eenige woorden van welkom tot den burgemeesier en de vroeger een bouquetje schijnt gewerkt te zijD. 't Is mogelijk dat het dat is, en mogelijk ook niet, zij behandelt het ten minste zoo, terwijl ze het opraapt en zegt: «Deze portefeuille is u zeker van geen waarde, mij is ze het ook niet, maar daar gij er niet op gesteld zult zjjn, wil ik hem ook wel van u koopen." De jonge vrouw valt hare edele weldoenster schreiend te voet, ze ge looft niet te weten wat ze doen zal, en terwijl ze daar nog schreiende, tranen van geveinsde of ongeveinsde droefheid weenende, op hare knieën ligt, verlaat de vreemde juffrouw heimelijk de kleine herberg, zonder een enkel woord met die daar binnen zijn te wisselen. Het geheele geval, had het van zelf al veel ruchtbaarheid verkregen, was nu nog meer het algemeen ge sprek geworden. Gisterenavond was de man ter aarde besteld. De juffrouwen Rietvorst, die men wel wist dat niet geheel onbe middeld waren, maar nu, door dit laatste geval, bepaald rijk moesten zijn, hadden de ter aarde bestelling van den man geheel alleen bekostigd, beide wethouders van Zeist en tot de vertegenwoordigers der loge »La bien aimée", en van het Blinden instituut te Amsterdam, alsmede aan de artsen der stichting te Bennekom, gaf di. Juda een kort overzicht van Ue geschiedenis der blindenverzorging. Ten slotte bracht spreker buide aan den bekwamen architect, den beer Posthumus Meyjes, te Amster dam. en dank aan de milde gevers van geldelijke bijdragen. Spreker her innerde daarbij dat H. M. de Koningin- Moeder het beschermvrouwschap der stichting had aanvaard. De beer Lenderink, directeur van bet Blinden-Instituut te Amsterdam, bracht hulde aan het bestuur der Prins Alexanderstichting voor zijne volharding en aan den heer Posthumus Meyjes voor diens bouwwerk, waarna bij eindigde met een barteljjke toe spraak tot de directrice, mej. van Dorsen. De burgemeester van Zeist, de heer mr. Clotterbooke Patijn van Kloetinge, wenschte het bestuur geluk met dit gebouw en gaf de verzekering dar deze stichting de sympathie der ge meente heeft. Vervolgens spraken nog een der leden van de loge «La bien aimée" en een der wethouders van Zeist, de heqr Blooker. Namens eenige dames werd aan de stichting een fraaie klok aangeboden. Ter afwisseling hadden de kleine blinden eenige liederen met samen- praak gezongen, waarin zij op aan doenlijke wijze hunne blijdschap en dankbaarheid voor dit nieuwe tehuis vertolkten. Ten slotte werden de talrijk opge komen bezoekers in de gelegenheid gesteld het geheele gebouw te be zichtigen. De Koningin naar België. De data van het bezoek van de Koningin en den Prins aan het Bel gische Hof zijn thans definitief vast gesteld op 26, 21 en 28 Juli e.k. Bessenrupsen. Van prof. J. Ritzema Bos ontvangen wij de volgende rnededeeling: «Uit verschillende streken van ons land werd ons in de laatste dagen advies gevraagd omtrent de bastaard rupsen. die vreten aan den rand der bladeren van de kiuisbessen, en de roode en witte aalbessen. Deze rupsen zijn groenachtig grijs van kleur met vele zwarten punten, vóór en achter aan het lichaam geel of oranjezij zijn gemakkelijk daaraan te kennen, dat zij wanneer zij worden gestoord, het achterlijf omhoog heffen tot boven den kop. Zij zijn zeer schadelijk, door dat zij de bladeren bijna geheel opvre ten, en slechts de hoofd nerven overlaten, ten gevolge waarvan destruik verzwakt en de vruchtvorming belemmerd wordt. Wanneer men tegen deze plaag niets doet, kunnen de rupsjes zich ongestoord verder ontwikkelen en heeft men in Juli of Augustus een nieuw en nog talrijker geslacht van deze schadelijke diertjes te vreezen, die de struiken opnieuw kaalvreten en vaak aanleiding geven dat de bessen aan den struik verdrogen. Men kan de rupsjes uitste kend verdelgen met Amerikaansclie insectenpoeder. Men vervoege zich daarvoor bij het Bureau v/d. Neder- landsche Pomologische Vereeniging, te Utrecht, Landbouwhuis. Rynka, dat dit poeder (evenals andere bestrijdings middelen tegen ziekten en plagen in ooftboomen) onder garantie van goede qualiteit kan leveren. Men moet het en al had men ook de vrouw geheim houding opgelegd, het was geen ge heim meer, dat diezelfde dames, haar, die met haar kind zoo ongelukkig was achtergebleven, een ruime gift voor den ring en voor een versleten portefeuille hadden gegeven. Men bewonderde algemeen de hulp vaardigheid der twee, en, was het wonder, dat de nieuwsgierigheid te meer geprikkeld was, nu daar zoo even de vrouw aan het huis der beide dames was ontboden? Wat of ze er doen zou? De groote hond stond nu weer voor de nagemaakte barouche en de middag van den dag waarop wij ons ver plaatsen, neigde reeds den avond te gemoet. De poppenkast lag geheel ontredderd boven de zeilen en daar- tusschen stak hier en daar het ge ruite doek, of een van de polichinels uit, als riepen ze om wraak dat ze zoo zonder eenigen arbeid daarop waren gelegen. Zoo had het kleine voertuig al eenige uren gestaan, terwijl de hond onge duldig nu eens zoo lang hij was uitstrekte, om dan weder met een vervaarlijk geblaf tegen de jongens op te springen, die zich te kort in poeder met een goeden blaasbalg (z.g. zwavelverstuiver) in de struiken ver stuiven. Zulke toestelletjes zijn voor een paar gulden bij handelaars in tuinbouw gereedschap te bekomen." («Handelsbl.") Tariefwet en vervalschingen. De beefen dr. Van Hamel Roos en Harmetis maken in het «Maandblad tegen de Vervalschingen" de opmer king, dat een verhooging van rechten op voedings- en genotmiddelen zonder twijfel de vervalschingen in de hand zal werken en wel natuurlijk speciaal van die artikelen, die bijzonder zwaar belast worden en 1 nagemaakt of vermengd zullen worden meestal tot financieel of hygiënisch nadeel der consumenten. Zij schrijven: «Het is duidelijk, dat de afwezigheid van een goede wet tegen de verval schingen, in ons land een geheel exceptioneel gunsligen toestand voor de knoeiers doet geboren worden. Waar om een voorbeeld te noemen zoowel Fransche als Duitsche wet gevers oproer en burgerkrijg trotsee- ren om den verbruikers te verzekeren dat zij werkelijk het wijngewas krijgen dat men den geëischten naam over eenkomt, daar zal de nieuwe Ta riefwet hier b'v. ten opzichte van wiju juist het tegenovergestelde be werken, daar immers de gebottelde wijn zwaar belast zal worden tegen over een laag recht op in fusten geimporteerde, zoodat dank zij der geduldigheid van het etikettenpapier uit hetzelfde vaatje de meest ver schillende Cantemerle-, Pommies- en andere «Hautecrümerken" getapt zul len kunnen worden. Waar voor Cham pagne-wijnen dit gevaar natuurlijk niet te vieezen is, zal de nieuwe Ta riefwet de Nederlandsche «wijn"-fabri cage en zoovele andere vervalschingen geducht in de hand werken. Wij noemen het artikel wijn doch er zijn nog tal van andere voorbeelden te noemen, en het is inderdaad interes sant ons in deze even te spiegelen aan onzen oostelijken nabuur, met zijn drukkende airecle belastingen. Zooals men weet is o.a. het artikel koffie daar zwaar beslast, en nu is dezer dagen in Duitschland geconsta teerd, dat men door het glaceeren der koffie met behulp van een laagje schellak, het watergehalle van de boonen tot 8'/, pCt heelt weten op te diijven, zoodat natuurlijk uitslui tend de consument daardoor de be lasting in den vorm eerier ver- valscbte waar betaalt. De nieuwste berichten in de vak bladen maken zelfs gewag van met 20 pCt vreemde bestanddeelen ver mengde koffie! Evenzoo heeft men de nieuwe wet op het alcoholgehalte van wijnen weten te ontduiken door de wijnen buiten gewoon te zwavelen, zoodat zij schade lijk voor de gezondheid te achten zijn. Wanneer men nu bedenkt dat rieze dingen geschieden in een land waar strenge wetten tegen de vervalschingen heerschen, moge men zich waarlijk wel tweemaal bedenken eer men ui een land als het onze, waar het knoeien met tal van artikelen stralleloos ge schieden kan, tarief bepalingen in gaat voeren, die den kooper zoo wel|bygiënisch als financieel ernstig schade kunnen berokkenen. Bij gelegenheid van de jaarlijk- sche Algemeene Ledenvergadering van de Nederlandsche StenograUnbond «Groote» op den 2e Pinksterdag (5 zijne nabijheid dorsten te wagen. Zoo had het al een geruimen tijd geduurd, zeg ik, toen eindelijk de vrouw met een beschreid gelaat uit de herberg kwam, met den kleinen dienstdoenden mopshond bij zich, en zich achter het kleine wagentje plaatste en kortweg "Hop!" liet hooren en met den luid jankenden en blaffenden hond het dorp verliet, met niemand meer bij zich dan de twee honden. Lang hadden de dorpelingen, en vooral die uit de herberg, de vreemde verschijning nagekeken, tot ze eindelijk toen zc er niets meer van zagen, onder elkander beraadslaagden, dat nu toch het verlangde eenigszins opgelost wa9, en enkelen niet genoeg konden uit weiden in den lof van de twee dames Rietvorst. En of zij het niet verdienden? De vrouw die met de poppenkast wederom vertrokken was, had op dienzelfden morgen een lang onder houd gehad met de beide dames, waarvan reeds met een enkel woord melding is gemaakt. Ze was daar verschenen om van het tweetal nog een milde reispenning te ontvangen, maar tevens om nog iets meer te vernemen. De dames hadden die arme Juni a.s.J te 's-Gravenhage, zal een wedstrijd in stenografie «Grootena worden gehouden, waaraan 'alle be oefenaars van het Nederlandsch Alphabotisch Kortschrift kunnen deel nemen. Nadere inlichtingen omtrent de Ledenvergadering en de Bond ver strekt de heer A W- Groote Amster dam, omtrent de wedstrijd, de regelingscommissie, de beer B. Klooster, leeraar in de stenografie «Groote» aan rle Gemeentelijke H. B. S. te'sGraven- hage, Brouwersgracht 25a. Het Bestuur der Nederlandsche Heidemaatschappij verzoekt ons mede te deelen, dat ook dit jaar evenals het vorige een gezamenlijke excursie zal worden gemaakt met de leden van den «Verein für Wiesenbouw, Moor, und Heidekulturen in \Vestfalen.« Deze excursie zal gehouden worden op Dinsdag 30 Mei a.s. Het voornemen bestaat verschillende ontginningen en landgoederen in Munster te bezichtigen. Belangstellenden, die deze excursie wenschen mede te maken, kunnen zich om inlichtingen wenden tot de Directie der Nederlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, die bereid is alle gewenschte inlichtingen te verschaffen en opgave voor deelname gaarne vóót 23 Mei tegemoet ziet. Bij de herstemming voor drie leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente werden uitgebracht 671 stemmen, waarvan de heeren H. Gordeau 320. li. Los 335, L.Ruitenberg 330, J. P. Boender 305, J. van Doorn 332 en G. v. d. Wetering 325 stem men op zich vereenigden zoodat met meerderheid van stemmen gekozen zijn de heeren J. van Doorn, H. Los en L. Ruitenberg. Het tegen 28 Mei aangekondigde middagconcert in Amicitia zal niet doorgaan, daar de stafmuziek van het 5de reg. irrf. zich alsdan in de leger plaats bij Harskamp bevindt en geen vergunning heeft kunnen krijgen, om voor het geven van bedoelde matinee dien dag naar Amersfoort te komen. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Mei 1911. Brieven binnenland. Schouten, Amersfoort. E. v. Driesum, Amsterdam. J. Ossterhofl, H. van Amstel, C. Prins, 's-Gravenhage. F. Berkhout, J. M. Jansen, Hillegom. C. v. Bremer, Soest. B. van den Linden, Utrecht. Z. A. Hendrik, Wageningen. Een zonder adres. Briefkaart binnenland. R. Hijlkema, Amsterdam. Briefkaart buitenland. L. Henskens, Paris. Nota. Aan afzenders wordt aan bevolen hun adres op brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. De kapitein A. C. M. Ridder Alewijn van bet le reg. veld-art. wordt 1 Juni as. gedetacheerd bij het le reg. huzaren alhier. vrouw voorgesteld, om het kleine meisje, dat zij bij zich had en zoo aardig lachen kon, aan haar opzicht over te laten, om het, als haar moeder hart daar de groote rechten van afstaan wilde, dat kind aan hen geheel toe te vertrouwen. En diezelfde rechten gelukkige moeder, die gij voor geen schatten der wereld zoudt willen afstaan, die ge te heilig vindt en te grootZij ver kocht ze voor eene ellendige koopsom. Zij kan heengaan, zonder dat kind Nog nimmer was iets dergelijk be langwekkends in het kleine dorpje voorgevallen, nimmer iets wat zoo zeer de aandacht en de beoordeeling had getrokken en uitgelokt als deze daad der twee dames, eerst dat ver- koopen van den ring, toen die be grafenis, later dat kindneen ze kwamen er openlijk voor uit, het was iets geheel or begrijpelijks. "Kom maar nimmer weder!" en de weduwe, die zoo plotseling baar man had verloren, was de deur uitgegaan en deze werd achter haar dicht ge schoven. «Kom maai nimmer weder!" maar de reden die dit harde woord had Op 1 Sept. a s. komt een vicarie- beurs van de Sint Joriskerk bescbu- baar voor de studie aan de Rijks universiteit te Utrecht. Wie daarvoor in aanmerking wenscht te komen, wende zich per request tot den minister van Binnenlandscbe Zaken. Jongelieden, die hun opleiding te Amersfoort ontvingen, worden tevens uitgenoodigd zich schriftelijk te wenden tot het Dagelijkscb Bestuur der ge meente, Vliegdenionstraties te Soesterberg. Aangelokt door het fraaie zomer weer en de aankondiging, dat vier van de in ons land meest bekende vliegers het luchtruim zouden door klieven, was het publiek Zondag weder in grooten getale naar het vliegkamp te Soesteiberg gestroomd. Tegen het tijdstip echter waarop de demonstraties een aanvang zouden nemen, wakkerde de wind aan en betrok de lucht. De onversaagde Legagneux waagde het er echter op en maakte van 3.40 tot 3.47 zijn eerste vlucht, 't Was een korte worsteling met de rukwinden, die de monoplan angstig deden schud den. Gelukkig bracht een klein regen buitje spoedig eenige kalmte in bet luchtruim en toen Hanriot tegen kwart voor vijf opsteeg was de wind veel minder. Met een viertal baanrondes op een hoogte van 50 a 70 M. oogstte de sympathieke jonge Franschman de toejuichingen van het publiek. Inmid dels was de tweedekker van Wijnmalen naar buiten gebracht. De vlieger zelf liep nog eenigszins mank ten gevolge van de tuimeling die hij onlangs maak te. Voor het vliegen was dat echter geen beletsel en om 4. 58 ondernam onze vlieger zijn eerste vlucht. Deze duurde slechts 4 minuteu doch werd spoedig gevolgd door een tweede, gedurende welke bij op een hoogte afwisseleud van 10 tot 70 M, zich oogeveerlO minuten boven het terrein op en neer bewoog. Met jonkvrouwelijke gratie werd den drie aviateurs door een nicht van den heer Verwey, mej. Lili Rouffaert, ieder een fraaie lauwerkrans aan geboden. Even voor half zes maakte Legag neux zich met zijn eendekker weder los van den beganen grond en voerde eenige prachtige evoluties uit. De «Spielerei» waarmede Wijnmalen in het najaar het publiek zoo zeer in verrukking bracht, werd thans ver richt door Legagneux Rakelings vloog do koene Franschman oven de hoofden der toeschouwers, schoor langs de daken der hangars, huppelde met zijn elegant machinetje over de heide-on- ellenheden en eindigde van een hoogte van ongeveer '150 meter met een magnifieke glijvlucht. Vooral de laatste toer was stout; weinig scheelde het naar onze schatting of Legagneux maakte met de lijn zijner neaerdaling en den beganen grond een hoek van 45 graden. Weder was Hanriot opgestegen, maakte Wijnmalen met zijn jeugdige echtgenoote op een hoogte van 100 meter een toerlje boven het terrein toen groote, zware Meidruppels in steeds grootere dichtheid neervallend de kijklustigen van het terrein vaag den, de lucht boven het terrein vrij maakten vari vliegmachines en vlieg- menscben. Toen de bui na een half uur ophield was de wind nagenoeg geheel gaan liggen. Dat was liet door Koolhoven verbeide moment om zijn prestaties te toonen met «De Heidevogel". Deze uitgelokt, had nu ook eene geheel andere zon in de woning gebracht, waar ze zoo hoog noodig vereischt werd. Het huis van de dames Rietvorst stond aan het einde van het dorp, juist waar de dorpstraat in den muilen zandweg uitliep. Het had er al jaren lang gestaan, aan de steenen te zien, die er veel grooter en grover uitzagen, dan de tegenwoordige, waaromtrent de mode en de smaak zich ook al veroorlooft eenig recht uit te oefenen, en hoewel het gebouw er niet verval len uitzag, had het toch iets antieks en eerwaardigs, iets, alsof het u toe riep: »Ik ben al heel oud!" Nog niet vele jaren was het geleden dat er een tijd lang een wit bordje voor de deur was gespijkerd, waarop met groote letters gedrukt stond Te huur of te koop. Die aankondiging zou wel niet spoedig worden wegge nomen, immers algemeen werd verteld dat de laatste bewoner, een kapitein, die zich zeiven een kogel door den kop had gejaagd, eiken nacht geregeld terugkwam, om de buren en de be woners, zoo die er waren, nog eens te bezoeken. [Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2