WIJNHANDEL. B. A. SIDDRÉ, IS M KOKEN. TUBERCULOSE MUSEUM. Gemengd Nieuws. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Rijn- ei ffloezelwjjnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermontli, Malaga. Medicinal Tokayer AnsM. DE WITTE WINKEL £7 7^ T0IVERSMAGAZ1JN TENTOONSTELLING. Voor Huis en Hoi. Advertentiën. Langestraat 74. lama/son Bouwer Co. Muurhuizen 39 zuiver wollen: halfwollen-: katoenen-tricot-: rameh-'eN net-: ONDERGOEDEREN m TOT VRIJDAG 26 MEI IN AMICITIA VAN HET DAGELIJKS GEOPEND VAN 10-12, 2-5 en 7-9 UUR. LEZING MET LICHTBEELDEN. vogel bleek zich ecbter boven zijn geboortegrond al evenmin op zijn gemak te voelen als te Amsterdam. Na veel getob met den moter werd een baan-ronde gevlogen op een hoogte van 3 k 3.35 M. waarna de mecaniciens tot het einde van den dag de zorg van »De Weidevogel# overnamen. Intusschen maakten Legagneux en Hanriot nog een paar goede vluchten, terwijl Wijnmalen met verschillende passagiers een tochtje ondernam. Ach tereenvolgens waten het de heer Timmer, mej. Mispelblom Beyer en de heer Dudok de Wit die met Wijn malen als de veilige stuurman uit spelevliegen gingen. Om half acht klonk het schot dat de demonstraties voor dien dag ge ëindigd waren. Afgesneden bloemen kan men lang frisch houden op de volgende wijzen; snijd de stelen der geplukte bloemen een weinig af en houdt ze daarna een paar minuten in heet (niet ko kend) water. Zet ze dan in een vaas met koud water en herhaal de be werking, als de bloemen weer be ginnen te verwelken; tweemaal over kan men zoo van een vernieuwden bloei genieten. Een beetje hout- ascb in 't koude water gaat de ver rotting der stengeldeelen tegen en doet het water langer zuiver blijven in plaats daarvan is een beetje sup^r- mangaanzure kali ook goed.Houtige stengels moet men om den anderen dag 2 m. M. afsnijden, anders dan raken de haarvaten verstopt en gaan de bladeren hangen, als stonden de planten droog. Verwelkende violen herstellen zich snel en piachtig, als men ze eenigen tijd in heet suiker water zet. Op dezelfde wijze lukt het ook orchideeen 3 a 4 weken in 't leven te houden, of tenminste zoolang als zij onder natuurlijke omstandigheden zou hebben gebloeid. Versuikerde honig is zeer goed bruik baar b.v. zonder boter op de boter ham. Echte honig kristalliseert soms spoedig. Bewaar dien niet op een te droge en te koele plaats. Versuikerde honig is niet minderwaardig geworden maar prefereert men honig in vloei baren staat dan moet men den eerste niet bij de kachel plaatsen, want dan zouden de geur en de smaak er onder lijden, maar in een pot of vat met warm water van circa 40 graden C. Het is gemakkelijk om papegaaien het leelijke schreeuwen af te wennen. Men iegt een dikken doek naast de kooi, en werpt dien met een bestraffend woord direct over de kooi, zoodra het dier begint te schreeuwen. Na een paar minuten neemt men den doek weg en geeft den vogel een vriendelijk woord De straf herhaalt men, zoolang als noodig is, en niet lang duurt het of de vogel wordt reeds afgeschrikt als men met een bedreiging op den doek wijst, om zijn lieflijk geluid ten slotte geheel te staken. Voetbalclubs van jongens van G, 7, 8 jaar, ze bestaan niet alleen in de steden, doch men vindt ze tot in de kleinste nesten... Het gezonde en edele voetbalspel is ontaard in een razende jacht naar »goals<r. 't Gezonde spel wordt niet meer gespeeld ter ver krijging van een' gezonden geest in een gezond lichaam. Neen, daaraan denken de meeste voetballers niet meer. Hersenen, armen en beenen worden gewaagd, om doelpunten te maken... 't Ligt in de eerste plaats op den weg der ouders, hun kinderen te matigen in hun hai tstocht voor dit spel en verder aan de leeraren bij het M. O. en de onderwijzers bij het L. O. hun leerlingen op't onzinnige gek- kemanswerk, waarin dit zoo nuttige en gezonde spel langzamerhand is ontaard, te wijzen. Laat de jeugd onder leiding de verschillende open luchtspelen beoefenen, waardoor zij er voor lichaam en geest 't grootste voordael uit trekken. OBSERVATOR. De Spaansche bladen vertellen het volgende over Koning Alfonso: In Januari j.l. trokken twee arme vrouwen, een met een zuigeling op den arm, door de met sneeuw bedekte Sierra de Guaderama Zij zochten werk Toen zij half uitgeput, half bevioren, bij den weg op een hoop sneeuw za ten, kwam een auto aan, met vie heeren. Een er van was de Koning Hij vroeg aan de vrouwen hoe ze daar kwamen in het gebergte bij de strenge kou en de vrouwen vertelden hem haar geschiedenis. De Koning had medelijden en nam de arme schepsels in zijn auto op, tufte met haar naar het naastbijzijnde dorp, bestelde een smakelijk maal voor ze, en gaf haar een som gelds om ze te helpen op haar zwerftochten. Wie wel eens een beschrijving heeft gelezen van een der groote Turk- sche steden, weet welk een overlast de bewoners hebban van de viervoeters van zeer gemengde afstamming, die ondanks hunne geringe overeenkomst met hun meer of minder welopgevoede rasgenoote in het overige Europa toch nog steeds met den naam honden bestempeld worden. Konstautinopel heeft eenigen tijd geleden aan die plaag met geweld een einde trachten te maken, Salonika poogt zich op niet minder drastische wijze van de orige- wenschte gasten te ontdoen. De ge meentelijke overheid laat nl. sedert eenigen tijd alle bonden opvangen en zendt ze dan in schuiten naar Catba- rina, een plaatsje aan de kust, waar zij op het strand losgelaten worden en zich dan spoedig, evenals dat in hunne oude woonplaats het geval was, in groepen nestelen in vaste wijken van het stadje. De bewoners van Catharina, die aanvankelijk met Oostersche kalmte in die invasie berust hadden, begon nen de zaak echter minder aangenaam te vinden, toen de uitgehongerde gasten inbraken in hunne kippeuhokken, hunne eetwaren weghaalden, jacht maakten op hunne schapen en zich zelfs niet ontzagen nu en dan een brutalen aanval op menschen te doen, die hen niet spoedig genoeg met een welgemik- ten schop een flink eind deden terug deinzen. De Catharineezen richtten dus tot de overheid van Salonika het verzoek niet voort te gaan met de uitzending van nieuwe, ongewenschte gasten, de groote stad verwaardigde zich echter niet op dit verzoek van bet kleine plaatsje te antwoorden. En dus besloten de bewoners in arren moede zich zelf te helpen. Zij hebben nu wachters opgesteld aan de kust en zullen met geweld verhinde ren, dat een nieuwe bezending honden het toch reeds overgroote getal nog komt vermeerderen. Een geheimzinnige vreemdeling. Men herinnert zich hoe, op een' Zondagavond in de maand Januari van dit jaar, in het Bois de Vincennes bij Parijs, een jeugdige vreemdeling werd gevonden, die aan handen en beenen gebonden was. De man be weerde Amerikaan te zijn, Milner te heeten, en het slachtoffer te zijn geworden van eenige bandieten, die hem van al zijn geld hadden beroofd en hem daarna in een auto naar de plaats hadden gebracht, waar men hem vond. Al spoedig bleek dat men hier met een verzinsel te doen had, dat de man eigenlijk Rosenblum heette en al meer dergelijke verhalen had opgedischt om het medelijden op te wekken en zoodoendeaangeldtekomen. Vrijdag is naar men verneemt, Milner aliias Rosenblum als vreemde ling zonder middel van bestaan te Amsterdam door de politie aange houden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Daar wacht hij af tot hij over de grens zal worden gezet. Hij beweert hier Miller te heeten. Onze recherche was in staat vast te stellen, dat men hier met denzelfden man te doen heeft die in Januari te Parijs nberoofd* werd. nMiller» spreekt Fransch, Duilscb en Engelsch, en ook vrij goed Hollandsch. Het schijnt nog niet vast te staan wat voor landsman deze geheimzinnige vreemdeling eigenlijk is. 't Moet niet voor de eerste maal zijn, dat hij als vreemdeling zonder middel van bestaan over de Nederlandsche grens wordt gezet. Een uitsluiting in Munsterland in zicht. In Munsterland, onmiddelijk aan de oostzijde van Overijsel, dreigt een groote uitsluiting op tal van textiel fabrieken, waarbij ook vele Nederland sche arbeiders betrokken zijn. Bij een 40-tal firma's, welke alle zijn aange sloten bij den »Münsterlandischen Fa- brikanten-Verein is namelijk tegen a.s. Zaterdag 20 Mei aan alle arbei ders het werk opgezegd, die lid ztjn van een christelijke of socialistische arbeidersvereeniging. De reden dezer uitsluiting is gelegen in een staking, uitgebroken bij de Gebr. Kolk te Goesfeld, lid van genoemden Verein. L)e stakers ontvangen geldelijken steun de christelijke en socialistische bon den. Is nu vóór aanstaanden Zaterdag de staking te Coesfeld niet geëindigd, dan treedt het besluit der fabrikanten vereenigitig in werking en zullen circa 8000 arbeiders worden uitgesloten. Opgravingen in Jerusalem. Het Fmsche blad »U usi suometar,# te llellingsfors verschijnend, deelt allerlei bijzonderheden mede over de opgravingen te Jerusalem. Het plan daartoe zou in 1908 zijn gemaakt door den Finschen geleerde Juvelius die in bet boek Ezechiel een verborgen plaats zou hebben gevonden, mede- deolingen bevattende omtrent de juiste plek waar de tafelen der wet van Mozes, de tempel-archieven en andere schatten van den tempel begraven zijn. Een andere plaats in het boek Jezus Sirach wees die bergplaats nog nader aan, onder den Tempel, bij de waterwerken. Onderzoekingen van dr. Juvelius op het terrein bevestigden die meening. Hij had echter niet de middelen, om opgravingen te doen en sloot nu een overeenkomst met een Zweedsch inge nieur Millin, drie Engelschen, Parker, Vaughan en Forth; hij stichtte een vereeniging die naar hun voorletters het: M. P. V. F.-syndicaat heette, voor het graven naar de verborgen schatten. Tot December 1909 werden die opgravingen geleid door Juvelius, na dien tijd door Parker. Juvelius meldt nog, dat op 5 Mei te Londen tien kisten zijn aangekomen met manus cripten en andere vondsten uit de Jerusalemsche opgravingen. Dit wordt door kapitein Parker beslist tegengesproken, zoowel wat betreft de mededeelingen over de bijbelplaatsen, als wat het vinden van schatten betreft. De Daily Chronicle bevat een mede- deeling, waaruit blijkt,datopgravingen plaats hadden bij den berg Ophel, waarin naar men vermoedde, de graven van David en Salomo gelegen zijn. De berg Ophel is thans de groenten- tuin van Jerusalem. Bij het uitgraven vond de expediite verschillende natuurlijke bergplaatsen, waarin overblijfselen van menschen- lijken werden outdekt. Dit waren klaarblijkelijk de sporen vandejebu- zitenstad, die bestond voordat Jerusa lem door Koning David wasingenomen zoodat de gevonden overblijfselen meer dan 5000 jaren ond moeten zijn. In die holen vonden de gravers ook aarde werk van Jebuzitischen oorsprong. Andere bergplaatsen dienden waar schijnlijk in tijden van nood tot vlucht- plaalsen; er werden tenminste sporen van vuur en boutskolen in aangetroffen benevens israelitische lampen. Die ontdekkingen zijn van groote wetenschappelijken historische waarde wijl het de eerste vertrouwbare bewijzen zijn voor het bestaan der Jebuzitische stad. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", v»n personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zjjn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 3 Mei tot en met den 9 Mei 1911. GEVESTIGD. Eduard Charles de Haan van 's Hage naar Utrecbtscheweg 71. Wilhelmina Maria ELberse van Utrecht naar Hoogstraat 31. Lambertus Johannes Schukking van Utrecht naar Leusderweg. 22. Percy Stiff van Tollesbury (Engeland) naar Arnhemscheweg 113. Anthonie v. d. Berg v. Westfalen (Duitschl). naar Krankeledenstraat 1. Willem Jacobus van Amerongen v. Utrecht naar Stellingwerfstraat 80. Anna Conetia van der Horst Bruijn van Baarn d. Wilhelminastraat 13. Nicolaas Antonius Wanrée van A'dam Daar Vla=akkerweg 10a. Neelije van de Werken van Groot Ammers naar Soeslerweg 252. Bertha Neuman van FolksdorfT (Duilschl.f n. Kampstraat 72. Bernard Cornells Ootmar van Leeuwarden n. Arnb. straat 11a. Francisca Kalter van Leeuwarden n. Arnh. straat 11a. Alida Anthonia Wilbrink van A'dam n. Joh. v. Oldenbarneveldtlaan 3. Wilhelmus Johannes de Koning v. Utrecht n. Wolkerstraat 10. Henriette Maria Josephia van der Sluis wed. van H. J. P. de Veer van A'dam n. Borstr. 1. Maria Augustina Hendrina Cornelia van der Sluis van A'dam naar Borstraat 1. Theodora Johanna Alia de Lange v. Rotterdam naar Schimmelp. straat 61. Dirk Mus v. Oud Beijerland n. Schimmelp. kade Maria Slagter v. Inf. Kaz. n. Vlasakkerw. 18a. Johanna Cornelia Schujjt wed. v. J. van Kleijn- bens van Edam n. v. Campenl. 11. Aart van den dorn van Sloten (Z.Hnaar Soesterweg 327. Berend Hendrik Timmennau van Zwolle naar Westerstraat 107. Annetje Schipper van Nijkerk r.aar Monniken- pad 50. VERTROKKEN. Gijsbert Beths van Stell.vv.str. 18 n. Duitschl. Louise Cornelia Weide, echtg. van G. Betbs, van Steltingwerfstr. 18 naar Schoten. Edzo de JoDg van Kruisk. 67 n. Oud Pekela. Clasina van Ejjs van LangeBtraat 96 naar Hib versum. Helena Gerth van Driest 22 naar Amsterdam ADton Georg Justinus Cornelis Wilkens van Lmgestraat 115 naar Leiden. Geertruida van Hoegen van Langestraat 29 naar Bussum. Beatrice Francisca Gesiena Neven v. Punten burgerlaan 7 naar Nijmegen. Charlotta Sophia Antoinetta Gabriel van Vlas- akkerweg 30 naar Velzen. Hendrik Mulkens van Hellestraat 21 naarVal- kenswaard. Niesje Battha Hardeman van Molenstraat 16 naar Amsterdam. Johanna van de Waal van Bergstraat 23 naar Den Haag. Gerrit de Jong van Groenmarkt 18 naar Soest. DiDgeman Mijs van Scherbierstraat 11 naar Alphen (Z.-H.). Mr. Willem Pieter Anthonius Smit van Korte Bergstraat 11 naar Arnhem. Dirk Cornelis Bakkenes van Schimmelp.kade 11 naar Hoevelaken. Christina van Vulpen van Wolkerstraat 53 n. Amsterdam. Abraham van Herwaarden van Utr.straat 27 naar Z.Amerika. Louise Hendrika Oorsprong van Schimmelp.- straat 21 naar Den Haag. Anna Josephina van Hedel van Parallelweg 22 naar Nijmegen. Gerardina Wilhelmina Bohms van Aldegonde- straat 3 naar Lochem. Marinus Franciscus Freeze van Brouwerstraat 11 naar Apeldoorn Evertje Osnabrugge van üfrechtschestraat 14 naar Amsterdam. Rjjk Wevers van Hellestraat 73 n. Utrecht. Bartha Everarda Tesson echlg. van T. H. H. Wassercordt van Zuidsingel 65 naar Ermelo. Abraham Anthonie Montauban van Gr. Gast huislaan 23 naar 8cherpenzeel. Wjjtze Pierre Steensma v. Arnh.poortw. 2 naar Leeuwarden. Pieter Franciscus Welvaardt van Kt. Nachte- gaalsteeg 2 naar Leusden. Johanna Kraaikamp van Koningstraat 81 naar Baarn. Meindert van der Werf van Kampstraat 37 naar Amsterdam. Emilie Maria van Wamelen van Lange Beek straat 16 naar Rotterdam. Leon Arthur Rousseau van Utrechtscheweg 22 naar Amsterdam. Johanna Agatha Leijendekker van Kruiskamp 73 naar Chernex sur Montreux (Suisse). Johannes Antonius Ignatius Maria Frentrop van Lange Beekstraat 25 naar Vogelenzang (gem. Bloemendaal). Mattheus Wilhelmue Joseph Strooper v. Krom- mestraat 1 naar Purmerend. Wilhelmina Carolina Bekker van Hoogeweg 2 naar Baarn. Johanna Helena van Brummelen vanArn. weg 2 naar Scherpenzeel. Edith Maud Steenhuisen van H.v.Viandestr. 11 naar Deventer. (Mr. S. G. van Welderen Baron Rengers) KOKTEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieteir: Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. int BI uit H Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven dén kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden -aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen jjoor hem weder in het bezit van den haardos te zfjn gekomen. belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Fabrihaat W-Jansert —rS*» C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. Gei'll. Handboek Voor Nederland bewerkt door H. 11. S. J. DE IIOLL, Directrice der Industrie- en Huis houdschool te Amersfoort. 500 bladzijden met 271 afbeeldingen. PRIJS Ingenaaid f 2.Geb. f 2.40. Voorhanden bij den boekhan delaar G. J. SLOTHOUWER. Abonneert U op het KATHOLIEKE onder Redactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. groot formaat over 2 kolommen, prachtige lectuur als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den |7eer lagen prijs van 65 CENT per 3 maanden. Prachtige Goedkoope Lectuur. P. STOKVIS-'WATERREUS. UnaSXM 'S-Bosch. ENTREE: Donderdag 18 Mei en Maandag 22 Meif 0.25 Woensdag 17 Mei, Vrijdag 19 Mei en Zaterdag 20 Mei f 0.10 Overige dagenf 0.05 MAANDAG 22 MEI, DES AVONDS 8 UUR, IN AMICITIA SPREKERS: DR. M. PIJNAPPEL EN ÖR. C. DEKKER. ENTREE 10 CENT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3