PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. lijke betaling, om hen de zegeningen van de verzekering deelachtig te doen worden. Dat vele arbeiders aldus betoogt het Zeitschrift für Politik onder zulke invloeden er gemakkelijk toe (tomen orn door overdrijving en door scheeve en zelfs leugenachtige voor stellingen vrij af, of tijdelijk vaste renten te verkrijgen, kan niemand verwonderen. Een bij het werk ge kregen geheel onbeteekenend letsel wordt soms door den getroilene aan gegrepen als welkome aanleiding om het werk te staken. Dat zelfde letsel zou voor den tijd der verzekering geen uur arbeidsverzuim veroorzaakt heb ben, evenmin als dit in dien tijd het geval zou zijn geweest, wanneer er geen schadeloosstelling uit het letsel geklopt kon worden. Nu het als af komstig van een bedrijfsongeval aan gemerkt kan worden, blijft de getrof fene soms dagen van zijn werk. Het blad betoogt, dat een arbei dersverzekering een ontzettend demo raliseerenden invloed op tal van ar beiders uitoefent, wanneer bij de uitvoering der verzekering niet een verstandige soberheid in acht wordt genomen en o.a. niet nauwlettend wordt gewaakt, dat schadevergoeding alleen gegeven wordt, wanneer daar voor een rechtmatige grond bestaat. De zedelijkheidswetten. De Eerste Kamer heeft woensdag het wetsontwerp tot bestrijding dei zedeloosheid zonder stemming aange nomen. De Minister van Justitie heeft echter vooraf verklaard dat, indien uit de Tweede Kamer hel initiatief werd genomen tot een voorstel tot opheffing van het verbod van den totalisator, hij zich tegen zulk een voorstel niet alleen niet zal verzetten, maar het zelfs zal steunen. In verschillende streken wordt opgemerkt, dat dit voorjaar veelvuldig schadelijke insecten ui de dennen- bosschen worden aangetroffenmet het oog hierop eri m verband met het voor de vermeerdering der insecten zeer gunstige voorjaar, vestigen wij er de aandacht op, dat van wege het staatsboschbebeer de laatste jaren een vieital vlugschriften zijn uitgegeven over insecten schadelijk voor het naald hout, en wel over: le De Dennenscheerder. 2e De Groote Dennensnuitlor en de Kleine Dennensnuittor. 3e De Dennenknoprups, de Dennen- lotrups en de Harsbuilrups, en 4e De Nonvlinder. In deze vlugschriften woidt eene korte beschrijving gegeven van de levenswijze der insecten, van de schade, die zij aanrichten en van de middelen ter bestrijding. De brochures worden, zoolang de voorraad strekt, op aanvrage aan den Inspecteur der Staatsbosscben en Ontginnengeri te Uirecht, gratis aan belanghebbenden toegezonden. Waarschuwing Landverhuizers. De Min. van Buitenl. Zaken vestigt de bijzondeie aandacht van allen die voornemens mochten zijn als landver huizers naar den vreemde te gaan, op bet volgende: Het is in den laatsten tijd gebleken, dat hier te lande personen hun werk er van makeri, om op te wekken tot landverhuizing naar overzeesche ge westen, en dat deze personen van eiken aangebrachten landverhuizer van derden eene belooning ontvangen. Aanbevolen wordt de rnededeelingen die dergelijke personen omtrent voor uitzichten voor landverhuizers doen, niet zonder nader onderloek als juist aan te nemen. Inlichtingen omtrent de vooruit zichten van landverhuizers in vreemde landen worden, voor zooveel beschik baar, verstrekt door het Dep. van Buitenlandsche Zaken te's-Gravenhage. fSl.-Ct.l weinigen jaren jonger dan haar zuster, doch daar het meestal bij ongetrouwde jonge juffrouwen, als ze de dertig jaren voorbij zijn, geheim moet blijven, hoe oud ze zijn, weet ik niet juist hoe vele jaren. Beide zusters hadden, toen ze het huishouden met elkander aanvingen, een vaste afspraak gemaakt; de jongste zou zorg dragen voor het huishouden, de oudste finantiële belan gen behartigen en zich tevens geheel toewijden aan haar kleine Chérie, het kanarievogeltje, dat nu en dan los en vrij uit het kooitje vloog om van de blanke hand zijner meesteresse enkele suikerkorrels op te pikken. (Wordt vervolgd.) Eenige dagen geleden werd te Madrid bet bericbt ontvangen uit Tetoean, dat de Anjera's een aanval hadden gedaan op de Spaansche troepen aldaar, maar met groote verliezen teruggesla gen waren. De overwinning blijkt ten slotte van zeer merkwaardigen aard te zijn geweest, althans als bet verhaal van den Tetuaanschen berichtgever van de Daily Mail waarheid bevat. De vijanden, waartegen de dappere Spaan sche troepen hadden gestreden, waren n.l. volgens dezen zegsman geen woeste Mooren, maarEen varkenshoeder, belast met de bewaking van omstreeks 500 varkens, behoorende aan een te Teioean wonende Spanjaard, werd, toen hij midden in den nacht een troep Spaansche soldaten hoorde aan komen, zeer beangst en trachtte de aan zijn hoede toevertrouwde beestjes een andere lichting uit te drijven, maar deze achtten blijkbaar het gevaar minder groot dan bun hoeder en liepen onder groot geschreeuw teiug naar de plaats, vanwaar zij gekomen waren. De Spanjaarden meenende, dat de An jera's hen wilden overvallen, openden onmiddellijk een geweer-en kanonvuur, waarop de verschrikte varkens natuur lijk zoo snel zij konden op de vlucht gingen. De commandant zond daarna onmiddelijk een bericbt van zijn over winning aan den Spaansr.hen consul en deze stelde er dadelijk de andere consuls mede in kennis en tevens de regeering te Madrid. De consul vernam echter ten slotte de ware toedracht en heeft nu moeten erkennen, dat de Spaansche bevelheb ber als een moderne Ajax zijn helden moed en zijn munitie had verspild aan een troep zwijnen. Dinsdag is voor de rechtbank der gezworenen te Petersburg een proces begonnen, dat buitengewoon opzien baart, daar de -'oornaamste aange klaagden tot de hoogste standen be- hooren Het zijn n.l. de kapitein van den staf Dmitri Wonljarljarski en zijn pleegvader, tie gewezen keizerlijke stalmeester VViadimir Wonljarljarsk'. kolonel van de garde, die zich meester hadden willen maken van de mil lioenen en den titel van prins Bogdari Oginski, die den 5en April 1909 over leden was en wel op grond van een testament, dat reeds spoedig valsch bleek te zijn. Behalve beide genoemden zijn in het proces nog eeri aantal andere per sonen betrokken, die de hoofdschul digen bij de vervalsching de behulp zame hand hebben geboden. Deze beweren pchter allen, op twee na volkomen onschuldig te zijn. Monkewislj, vroeger een onderge schikt ambtenaar aan het consistorie, deelde in het verhoor mede, dat zijn superieur, secretaris Pronewski, hem bad weten over te halen tegen be taling van 300 Rblhet testament op een door prins Oginski onder teekend blad over te schr ijven en daarbij erop bad gewezen dat de oude Wonljarl jarski. die zulk een grooten invloed bad, zijn erkentelijkheid ook nog op andere wijze zou betoonen. Ook bad Monkewitsj later voorgetuigen gezorgd. Na eenigen tijd echter werd dit valsche testament op verzoek van den priester Petkewitsj vernietigd, latei- echter werd op aandringen van den jongen Wonljarljarski weder een nieuw opgesteld. De Belgische bladen gaan voort met besprekingen over bet a s. bezoek van Koniugin Wilhelmina van 26 tot 28 Juni aan Brussel. De «Gazette" merkt op, dat het karakter van bet bezoek van Koningin Wilhelmina verschillend zal zijn van die van keizer Wilhelm en president Fallières. De militaire voorbereidingen zullen minder zijn, terwijl het bezoek meer op intieme wijze zal plaats hebben. Het «Journal" herinnert er aan, dat het bezoek van het Belgisch konings paar aan Amsterdam een manifestatie van broederschap der beide volken was, wier positie in Europa van ge lijken aard is eri die beiden een ver langen naar vrede en een wederzijdsch vertrouwen gemeen hebben. H. M. de Koningin Moeder wordt in de eerste dagen van Juni ten paleize Soesidijk verwacht. Het classicaal bestuur der Ned. Ilerv. kerk vergadert den 31e Mei as. in de consistoriekamer der St. Joris- kerk alhier. In het gebouw van »Kinderzorg« werd j.l. Woensdag onder praesidium van Ds. H. H. Meulenbelt, predikant te Baarn en voorzitter van het classi- kaal bestuur van Amersfoort de tweede diaconale conferentie gehouden. Na gezang en gebed werd het woord gegeven aan den heer J. B. de Beaufort, oud-ouderling te Wou denberg, die in een uitvoerig beloog de vraag beantwoordde: «Hoe moet de verhouding zijn der gemeente tegenover de Diaconie?« Door den heer Schoenmaker, diaken te Tien- hoven, werd als onderwerp ingeleid «Tot wie behoort de diaconale hulp zich uit te strekken?» «Wat kunnen de diakenen doen om de goede orde bij de ondersteunden te bevorderen werd besproken door dr. Meulenbelt. Ieder onderwerp lokte een levendige gedachtenwisseling uit, waaruit wel bleek, hoe groote behoefte er aan deze confereutiën bestaat. Algemeen werd dan ook goedgevonden hel volgende jaar weer eene dergelijke samenkomst te houden, waar de volgende onderwerpen behandeld zul len worden: »Wat kan er door de diakenen gedaan worden om de mid delen der diaconie te vermeerderen »Hoe moet er gehandeld worden als de ondersteunden nog eenig eigendom bezitten?» »Hoe moet de houding zijn der diakenen tegenover hen die niet aan hunne kerkelijke verplichtin gen voldoen?» Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 2 3 werd d" vergadering, welke door ongeveer 60 personen was bezocht, met dankgebed door ds. Gelderman, van Bunschoten, ge sloten. In de jaarvergadering der ridder schap van Utrecht is tot voorzitter herkozen jbr. J M. van Ascli van Wijck, tot secretaris-thesaurier jbr. Louis van Loon en lot gecommitteerden jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers, A. D. baron van Heeckeren van Bran I- senburg en jbr. W. H. P. Calkoen. De heer H. J Meusink, onder wijzer aan de openbare lagere school, in de Beekstraat alhier, slaat no. 1 op de voordracht ter benoeming var, een onderwijzer aan de openbare lagere school aan de van Wijckstraat te Utrecht. De Handelsschool zal vermoe delijk reeds met October geopend worden, met 3 bandelsklassen en een voorbereidende klasse. Het voorloopig leerplan is bereids in overleg met den heer inspecteur van hel Middelbaar Onderwijs vast gesteld. Wij komen later meer in bijzonder heden hierop terug. Door deri heer J. van Harpen is voor een bedrag van f 23919 aangenomen het uitvoeren van straat- vei nieuwingen en aanleggen van rijwielpaden langs de rijkswegen in de provincie Utrecht. Tot lijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Koningstraat is door Burgemeesler en Wethouders benoemd mejullrouw J. Hendriks. Mejuffrouw L. M. van der Heyden behaalde te Utrecht de acte voor bet geven van Lager Onderwijs. Tot lid der jury voor het con cours van harmonie- en fanfare-korp sen in de provincie Utrecht, op Hemelvaartsdag te Rhenen te houden is o.a. benoemd onzen stadgenoot de heer G. K. G. van Aaken. Sedert eenige dagen waren wij verstoken van ons klokkenspel bij de uurwisseling. Dit ongerief voor menig een vond zijn oorzaak in hel ver anderen der liederen, dat volgens traditie elke Mei- en Octoberrnaand geschied. Vandaar dat de volksmond dan ook spreekt van Mei- en Kermis deuntjes. Het Carillon brengt nu bij heelslag sliet Bloemenlied« en bij halfslag »De vergenoegde Landbouwei» ten gehoore. Het eind-examen van het gym nasium wordt gehouden op 15, 16 en 17 Juni, onder toezicht van de door den minister van binnenlandsche zaken benoemde gecommitteerden, de heereti Dr. ,1 Sp--ye>, hooglneraar te Leiden, Dr. H Bi ugmans, hoogleeraar te Amsterdam, en Dr. J. C. Kluyver, hoogleeraar te Leiden. Het schriftelijk gedeelte van het eind-examen der H. B. S. zal alhier worden gehouden van 1628 Juni. In de algemeene vergadering van het plaatselijk Nutsdepartement zijn gekozen tot leden van het be stuur, de heeren A. F. Sutherland. J. W. C. Bloem en F. J. van Grasstek. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer C J. F. Pi ins en tot diens plaats vervanger de heer N. E. Rost. In de commissie voor de volks bibliotheek werden de heeren J. v. d. Horst en G. J. Slothouwer herkozen en ge kozen de heer A. F. Sutherland, ter wijl de heeren W.A.v d Bovenkamp en H M. B. Morren werden herbe noemd in het bestuur van het zieken fonds Als leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoor ding weiden aangewezen de heeren: J. J. Heerma van Vuss, Ds. J. G. Kam en R. G. Rijkens. De Aartsbisschop van Utrecht heeft aangewezen als rector van het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens alhier den WelEerw. heer W. W. Olthof, kapelaan te Zeist. Kapelaan Olthof is een bekend socioloog en spreker; als adviseur van de R.-K. Middenstands-en werklieden- vereenigingen te Zeist, heeft hij zich aldaar vele menden gemaakt. Door het bedanken van Ds J. van der Grient, predikant te Maas sluis. voor het op hem uitgebracht beroep naar de Ned. Ilerv. gemeente alhier, zal een nieuw groslal gefor- meeid moeten worden. Door den heer T. van Hoogevest alhier is voor f 23.487 aangenomen het bouwen van een paviljoen voor 40 jongens voor de stichting «Gioot Emaus« te Ermelo. De heer A. J. J. Jurgens is herkozen als commissaris der N. V. Huis- en Grondbezit te Amersfoort. Alhier heeft zich geconstitueerd een comité tot verkrijgen van een wettelijke bepaling der winkelsluiting. Gelijk bekend, is de beweging blei toe uitgegaan van de afdeeiing Amersfoort van de Christelijke Handels en Kan toorbedienden. Alle veieenigingen zijn aangesloten, uitgezonderd de R. K Volksbond. De conceptstatuten zijn vastgesteld en een voorloopig bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren T. Doriepaal. voorzitter. J. G. Fontein, secretaris en G. vari Wijland, penning meester. Vliegdag te Soesterberg. Morgen (Zondagmiddag) vinden er wederom vliegdemonsti alien in het vliegkamp Soesterberg plaats. Wijn malen en Koolhoven zijn van de partij Voorts zal de bekende Belg Verschaeven de lucht in gaan. Hij komt per aero plane van Luik naar Soeslei berg vlie gen. Tevens zendt hij een andere machine per spoor naar Soesterberg met het oog op eventueel blijven steken onderweg, men kan dus weer op een hoogst belangrijken vliegdag rekenen. In de boteifabiiek #De Een dracht», ie Terschuur, gemeente Barneveld, is het Gerber's toestel voor melkonderzoek uit elkaar ge sprongen De 17-jarige M. Klarenbeek kieeg daardoor hevige brandwonden aan bet hoofd, verooizaakt door zwa velzuur. Bovendien zat zijn gelaat vol glasschei ven. ZONDAG 14 MEI. Reiiionstrantsche kerk. Voorm. 10'/> uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Bet Logegebouio Van Persijnetraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. F. Dykeina te Rotterdam. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/j uur. Dr. H. J.Toxopeüs. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Vooim. 10 uur, Ds. Willemse van Wilnis. 's Av. 5uur, Ds. Willemse. Coll. voor de Kas van Emerit. Pred. Wed. en Weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 10'/i uur, Ds. van Lingen, van Velp. 'sAv. 5'/» uur, Ds. van Lingen. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Het Gemeentebestuur van Tegelen beeft een post van 50 gul-.ien uitge trokken voor het verdelgen van mei kevers. Dit bruine gedierte is dit jaar daar zóó bijzonder talrijk, dat men ze 's avonds boort gronzen als een bijenzwerm en in boom en struik bij honderden ktioelen. Voor iederen liter meikevers ten raadhuize gebracht, wordt 12 ets. uitbetaald. Een menigte jongens zijn nu natuurlijk op de mei kevervangst getogen. (N Venl CU. Weereen luchtschip vernield. Duitsch- land heeft neen geluk met zijn lucht schepen. Nu is weer een luchtschip verongelukt. Het is het militaire lucht schip »P. Ik. dat het vorige jaar aan de Keizermanoeuvres deelnam. Het werd in de werkplaatsen van de »Parseval«-maatschappij te Bitterfeld verbeterd. Ten gevolge van een verkeerde stuurmar.oeuvre voer de P. II tegen een der hallen aan, waardoor het om hulsel vernield werd. Aan de omstan digheid dat het omhulsel niet dadelijk geheel leeg liep, was het te danken, dat gondel niet met kracht op den grond viel, en geen menschenlevens te betreuren waren. De personert, die in den gondel waren, werden alle licht gekwetst. Struisvogels fokken op Nedcr- landschen bodem langs machinalen weg. Het navolgende interessante berichtje weid ons toegezonden: Dezer dagen verkreeg de Rotter- damsche Diergaarde 2 eieren van haren Afrikaanschen- of Reuzen-Struisvogel en een gelijk aantal van den Mandoe of Amerikaanschen Struisvogel. Aan het bekende Hoenderpark »De Nijverheida te Vlaaidingen werd ver zocht deze eieren in een barer machines te willen uitbroeden. Genoemd Hoenderpark heeft deze taak op zich genomen en de eieren geplaatst in een barer machines met glazen deksel, zoodat zij, die het Park mochten wenschen te bezoeken, het broedproces kunnen gadeslaan. De eieren van den Reuzen-Struis vogel wegen gemiddeld 1.1/3 KG. per stuk en die der Nandoes ruim 1/2 KG. Laten we hopen, dat de eieren zullen blijken bevrucht te zijn. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 12 tot 18 Mei 1911. Geboren: Evertje, d. van Dirk van de Vuurst en Alijda van den Hoek; Wilhelmina Maria, d. van Adrianus Cornells Beijer en Maria Sophia van Zuilen; Adriana, d. van Johannes van Eijkelenburg en Trijntje van der Meulen; Aukje Wilhelmina, d. van Anton Siedenburg en Antje Vogelaar; Rika, d. van Willem Johannes van der Linden en Antje Veenendaal; Hen drik, z. van Wilhelmus van Eeden en Jannetje Meerbeek; Johannes Simon Martinus, z. van Simon Martinns Blank en Josina Elisabeth Beek; Johannes Wilhelmus z. van Johannes Wilhelmus Schievelt en Johanna Christina Waanders; Grietje Alida Maria, d. van Cor- nelis Hendrik Teunis Dirk de Gans en Mar- garetha Hendrika de Wit; Johanna Maria, d. van Geert van Wijk en Sophia Brom; Pieter Martinus, z. van Pieter Martinus Blom en Hendrika van Bunnik; Rik, z. van Willem van den Heuvel en Égbertje Brummel; Dirk, z. van Dirk van Ekelen en Johanna Veenendaal; Jan Paul Gerard, z. van Dirk Hendrik Goossen en Maria Johanna Josephina Rieter; Maria Margaretha Elisabeth, d. van Wessel te Kloese en Maria Theodora van Vugt; Berendina Maria, d. van Antonie Frederik Dieters en Frederika Tuitbof; Catharina Aleida, d. van Feitse Boerwinkel en Galhanna Johanna van Ommen; WilhelmusEverardus Marie, z. van Krijn Wilhelmus van Doorn en Louise Maria Elbertse. Ondertrouwd: Johannes van den Berg en Agatha Maria Josephine Vosse; Nicolaas Franciscus van Kalleveen en Hedwig Blanke; Johannes Herdrikus van den Hengel en Maria Elisabeth Clara Brinkmans; Willem Evert Kamerbeek en Sara Eleonora van Minnen Antonius Jacobus Josephus Welling en Hendrika Wilhelmina Geertruida Johanna van Wandelen. GehuwdGijsbertus van Brug en Wilhelmina Egelina van de Brug; Theodorus Joekcs en Mariana de GraafF; Jacob Bezaan en Grietje Zijlstra; Michiel Miltenburg en Wilhelmina Geertruida Elberse; Gjjsbert Labrie en Trijntje Walstra; Willem de Vries en Anna Elisabeth Marinus. Overleden: Antonetta Joanna Lensink 53 j. ongehuwdMarinus Jansen van den Brink, 85 j. weduwnaar van Alberta van de Beek; Albarta Maria van Bogeryen, 14 j.; Piet Hendrik Meester, 11 maanden. Leusden. 12—19 Mei 1911. Geboren: Cornelis Johannes, z. van Johannes van de Berkh en Heintje Doornekamp. Zeger, z. van Zeger van Dijkhuizen en Stijntje van de Kamp. Gerritje, d. van Evert Barten en Johanna Lammerdma Veenendaal. Cornelis, Lambertus, z. van Hendrik Voskuilen en El- berta Maria Roest. Woudenberg. GeborenMarinus, z. van Gerrit ter Maaten en Neeltje Schimmel Janna, d. van Albertus van Beek en Willempje Ter Maaten. Overleden: Nicolaas van Soest, gehuwd met Rejjertje van de Lagemaat, 55 jaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2