te. WIJHHAHDE. B. A. SIDDRÉ, REISBELASTINC. Langestraat 74. DE WSTTE WIKKEL BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. INGEZONDEN. Adverientiën. ZR-^^cbkd.. Rijn- en Moezelwpen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vernet!, Malaga. Medicinal Tolver Ansbmcl. Muurhuizen 39 Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor 7^ cessie aangevraagd voor den aanleg eener spoorwegverbinding Veenendaal Wageningen. In de plaats van G. van Wijland is tot secretaris van de afdeeling Amersfoort der Soc. Democr. Arbeiders t Partij gekozen G. A. van Meekelen. Het weekblad Be Blauwe Vaan, orgaan van de Nederl. Vereen, lot Afschaffing van Alcobolhondende Dranken, verscheen deze week in een oplaag van 45000 expl. Een bewijs hoe de onthoudersbeweging iri ons land groeiende is. Door Watergraafen Heemraden van het heemraadschap De rivier de Eem, enz." werd in het openbaai aanbesteed, liet op diepte brengen van de waterleidingen onder beheer van bovengenoemd heemraadschap, in 8 perceelen. Van de zeven inschrijvers is het werk aan den laagsten opge dragen, als voor: Perc. I en 2 E Leen"oort, bij Rot terdam voor f514 en f419; perc. 3 M. Vehhuizeri. Woudenberg f2u9; perc. 4 G. «Ie Bruijn, alsvoren f199; perc. 5 en 6 Ph. Putman, Amersfoort, 10 en f125; perc. 7 en 8 E. v. d. Beek, alsvoren, f238 en f246. Vele Marokkaansche stammen vol harden nog steeds bij hunne vijan delijke houding en er is voorloopig nog weinig kans dat vrede en rust in het land zullen terugkeeren. Men kan zich eenig denkbeeld vormen omtrent den toestand uil het navolgende schi ij ven van een Etigelschman, aangesloten bij de Marokkaansche legermacht onder El Merarii, welke zich thans onge veer halverwege tusschen Fez en Rabat bevindt: De toestand is ernatig. De colonne is omsingeld door opstandelingen en zijn kavalerie - detachementen zijn reeds tweemaal met verlies, terugge slagen. Wij wachten met ongeduld, dat er hulp komt opdagen, ook al daar wij een konvooi met munitie en geld, bestemd voor de troepen te Fez bij ons hebben. De bergbewoners hebben den hei li- gen oorlog uitgeroepenen vechten met fanatieke woede. Zij hebben de oog sten vernield en al de dorpen, vijftig mijl in het rond, platgebrand. De mondvoorraad wordt reeds schaarsch Nederlandsche Heidemaatschappij. Het Museum in liet Gebouw'Nieuwer oord kan zich verheugen in een blij vende belangstelling. Dooi de week is het bezoek be vredigend, en des Zondags, wanneei het gratis te bezichtigen is. komen wel geen 400 bezoekers, zooals in den eersten tijd, maar toch worden eiken Zondag nog voor ruim 100 belang stellenden de deuren geopend. Er is trouwens steeds iets nieuws, iets anders te zien. In het aquarium worden geregeld nieuwe en andere visschen gebracht en het insectarium vertoont voortdurend verandering van tooneel doordat de insecten .steeds in een verder stadium van ontwikke ling komen. Op dit oogeriblik kan men de rups van den nonvlinder, die de laatste jaren de schnk was van den Neder- iandschen boschbouwer, maar gelukkig niet die schade heeft aangericht waarvoor werd gevreesd, bezig zien met het verorberen vandennennaalden. Nationaal Comité voor den 8-urigen arbeidsdag. Op 2 April j.l. heeft op initiatief van den Nederlandschen Federatieven Bond van Gemeentewerklieden een bijeen komst plaats gevonden te Amsterdam van vak- en politieke vereenigingen, met het doel om te geraken tot de stichting van een Nationaal Comité voor den 8-urigen arbeidsdag. Die bijeenkomst slaagde uitstekend want bet bleek dat het Nationaal Arbeids-Secretariaat, de Socialisten- bond in Nederland, de Vereeniging Gemeenschappelijk Grondbezit, de Federatie van Kleermaakersvereenigm- gen en eenige Vrije Socialistische Groe pen, samen ruim 11 duizend leden tellende, bereid waren om samen met den Ned. Fed. Bond van Gem. Werkl. een zoodanig Comité te stichten. Dat Comité is thans geconstitueerd geworden en het dagelijksch Bestuur ervan is als volgt samengesteld: G. J. A. Wesseling, president. H. Kolthek Jr., secretaris, Rozen gracht 164. C J. B. v. d. Wijngaart, penning meester, le Hugo he Grooldwarsstraat 127. In zijn jongste bijeenkomst besloot het Comité onderstaande verklaring te puhliceeren, waarvoor het de wel willende medewerking inroept van de redacties van alle dag- en weekbladen. VERKLARING. Het Comité beschouwt den 8-urigen arbeidsdag niet als een doel op zich zelf, maar als een maatregel, wier verwezenlijking de inlichting van de tegenwoordige maatschappij volkomei onaangetast laat, doch niettemin voor de aibeiders van zoo gi oot belang is, lat zij haar slechts door een goede, doeltrellend ingerichte organisatie, ge baseerd op machtsvorming, zullen kunnen doorvoeren. Bij die doorvoering rekent het Comité héél weinig op de hulp en medewet- king van de regeering en de gemeen tebesturen. als zijnde colleges, die tol taak hebben de bestaande inrichting der maatschappij te bestendigen en dus slechts noodgedwongen bereid tol het nemen van zoodanige maatregelen waai door de toestand der arbeiders klasse wezenlijk en belangiijk wordt verbeterd. Het Comilé beschouwt de zelfwerk zaamheid der belanghebbenden als den grondslag barer actie en zal zijn propaganda »r op inrichten, de arbei ders van de noodzakelijkheid vari zelf- handelen te overtuigen, hun de taktiek van de directe-actie als het meest doeltrellend aan te bevelen. Diensvolgens zal het Comité zich niet inlaten met verkiezingen, ook met als daarbij de regeling van den arbeidsduur tot inzet wordt genomen. Het aannemen van de motie-Aalberse door de Tweede Kamer in Februari 1909 en de wijze waarop daarna met die motie is omgesprongen, heeft voor de zooveelste keer bewezen, dat het zeer gevaarlijk is een ernstige zaak in de hanen van het parlementairisme le voeren. Hoewel hel Comité dus de parle mentair politieke actie niet beschouwt als een deugdelijk wapen in den strijd voor den 8-urigen arbeidsdag, zal het niet nalaten kritiek uit te oefenen op regeeringscolleges, wanneer die zich bezig houden met regeling van den arbeidstijd, en behoudt het zich voor om al of niet door i equestreeren en demonstreerèn invloed uit te oefenen op zoodanige regelingen. Aangezien het Comité zich niet voorstelt, dal de 8-unge aibeidsdag overal en voor alle arbeiders tegelijk zal worden ingevoeld, zal het elke poging van arbeiders, om hun arbeids dag te verkorten, ondersteunen, wan neer die poging steunt op hunne zelfwerkzaamheid. Het Comilé hoopt den krachtigen moreelen en ftnanciëeleu steun le erlangen van allen, die met zijn pogen instemmen. Heidebrand. Maandag woedde een bosch- en heidebrand op liet landgoed Dijnsel- burg, van baron Van Boelzelaar, te Huis rer Heide. Ongeveer 3 HA ver brandde De brand, die ontstond door vonken uil een passeerende locomotief, werd door omwonenden gebluscht. Een afdeeling genietroepen uil de legerplaats was ter plaatse. De jenever. Te Barneveld kochten Zondag een 3-tal zestienjarige knapen twee kan jenever, welker inhoud zij samen op maakten. Eeri der kwajongens werd later voor dood thuisgebracht. De kaasmarkt te Barneveld, tot welker oprichting reeds was besloten, zal voor het eerst op Vrijdag 9 Juni a.s. en vervolgens om de 14 dagen gehouden worden. De Engelsche weer voorspellers zeggen dat er nog warmer weer zal komen dan nu. Het is ook daar te lande al bijzonder warm voor Mei. Zaterdag stond de thermometer er op 72 gr, F. in de schaduw. Maar men heeft het er dit jaar al warmer gehad en wel op den 10 Mei, toen het er 75 gr. F. in de schaduw was. Er zijn menschen van de warmte ziek geworden en bezweken. Zoo is te Shorncliffe opeen militairen maisch een huzaren-officier, door de warmte overstelpt, van zijn paard gevallen. Te Enschede landde Zondag middag omstreeks 12'/j uur de ballon Hannover van den Luftschiff-Verein Hannover, bemand met 4 personen, onder wie een Duitsch oliicler, de heferen Bade, Bracht, Schele en Fehel die des morgens om 9 15 te Hannover waren opgestegen met nog 2 andere ballons vooreen wedvlucht om medail les en eereprtuen, uitgeschreven door de Luftvchill-Verein. en de Automo bielclub aldaar, onder bepaling, dat de reis niet langer dan 4'/» uur mocht (luien De landing ging niet zonder gevaar gepaard in een boscbrijke streek aan den Hengelooschen weg, achter de fabiiek Schutter.-veld. Men zag dan ook eeiugen tijd voor de daling, dat meerdere zakken zand wei den leeggestoi torn weder te stijgen echter zonder gevolg. De ballon kwam in een boom terecht, de mand be houden op den grond. Een groote menigte volks was op de plaats dei- landing samengestroomd. Om 3 uur 's namiddags vertrokken de luchtreizigers naar Hannover, via Gronau. Zondagmiddag omstreeks zes uur landde ook in eene weide te Echleld, nabij Tiel, een luchtballon. De reizigers, drie heeren en een dame, waren dien morgen omstreeks vijf uur, nabij Bielefeld opgestegen. De landing ge schiedde onder zeer grooten toeloop van inwoneis uit den ointrek. De ballon werd spoedig ingepakt en per kar naar het station vervoerd. De reizigers vertrokken per trein uil Tiel Op de buurtschap Rossum, onder de gem. Weerselo (Ov.) is nog een luchtballon neergedaald. In het schuitje zaten vier reizigers. De ballon. »Hamburg« geheelen was te Bitterfeld bij Leipzig opgestegen en had een afstand van ongeveer 400 K.M. in tien uur afgelegd. De grootste hoogte, die bereikt was, bedroeg 6000 M. De leizigers waren vol lof over de reis. Wil men glas doorboren, dan moet men de plaats vochtig maken met een mengsel van 1 denl zuurklaver- zout, 1 deel rood sandelhout, beide poeder, en 10 deelen terpentijn. Met een geharde stalen boor, welks punt men verhit en in terpentijn doopt, kan men dan glas boren. Nog be ter heet men het te kunnen doen met een oplossing van 1 deel kamfer en 5 deéleti terpentijn. Als men een flesch of andere gla zen voorwerpen op een bepaalde hoog te wil laten afspringen, vult men dit tot de hoogte, waarop men dit wil laten doen, met olie en drengl dan een gloeiend ijzer in de olie. Het glas springt dan af op de lijn van de olie Lampenglazen en andere gla zen voorwerpen kan men harden door ze in koud water op le zetten en uur ie laten kokeridaarna laat men ze in hetzelfde water afkoelen. Oude sponsen, stukken, enz., die men niet meer kan bestemmen voor gewoon gebruik, doel men bij elkaar in een katoenen zakje Dit vormtéén voortreffelijk mengsel voor het was- schen van glazen. Vensterruiten worden zeer schoon als men ze insmeert met wat fijn krijt tot een papje gemaakt, en ze daarna met een drooge doek afwrijft.Oude vervuilde ruiten be strijkt men aan weerszijden met ver dund zwavelzuur. Na een half uur spoelt men ze af en behandelt ze dan als de vorige. 50 gram ons) krijt, 50 gr. Brusselsche aarde en 15 gram bolus, tot poeder gemaakt en goed dooreengemengd, is een goed poetsmiddel. Men maakt de ruiten, nat strooit wat van dit poeder op een linneu doek en poetst daarmede. Observator. „Willen is kunnen," dat is de leus van de N. B. v. L. O. Het succes van het vorig jaar heeft ons de zekerheid gegeven dat ook in 1911 weder vele dames en heeren zullen inschrijven voor deze afstands- ritten. Wij van onze zijde trachten zooveel mogelijk afwisseling te brengen in het programma, daarom hebben wij gemeend voor 1911 onze vleugels wat verder te moeten uitslaan en behalve het project van een parcours in ons eigen lieve vaderland ook een tweetal routes in den vreemde te moeten ontwerpen. Alle wedstrijd blijft echter ook nu uitgesloten; aan dg afstanden per dag ad. 120 K.M. kan ieder, die behoorlijk getraind is en over een gezond en krachtig lichaam beschikt, zonder veel inspanning vol doen. Moge dus de deelname groot zijn. Parcours I loopt van le dag. Arnhem via Ede, Nijkerk, Baarn, Blaricum, Naarden, Amsterdam. 2c dag. Amsterdam, Buiksloot, Mon nikendam, Volendam, Edam, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, den Helder. 3e dag. Den Helder. Petten, Ber gen, Alkmaar, Castricum, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Bennebroek, Noordwijk-Binnen, Katwijk a/Zee, de Vink, Leiden. 4e dag. Leiden, Alphen, Gouda, Oudewater, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Doorn, de Grebbe, Wage ningen, Oosterbeek, naar Arnhem. Men kan naar verkiezing rijden 1°. ArnhemAmsterdam; Amsterdam den Helder; den HelderLeiden en LeidenArnhem. 2°. Amsterdamden Helder; den HelderLeiden LeidenArnhem en ArnhemAmsterdam. 3°. Ben HelderLeiden; Leiden Arnhem; ArnhemAmsterdam en Am sterdamden Helder. 4°. LeidenArnhemArnhemAm sterdam Amsterdamden Helder en Ben HelderLeiden. Parcours II loopt van le dag. Van Breda via Zundert, Antwerpen, Mechelen, Leuven, Ter- vueren, Anderghem, Brussel. 2e «lag. Brussel, Waterloo, Mont- St. Jean, Quater-Bras, Charleroi, Phi- lippeville, Binant. 3e dag. Binant, Namen, Huj, Se- raing, Luik, Maastricht. 4e dag. MaastrichtHasselt, Bever- loo, Moll, Turnhout, Baarle-Nassau, Breda. Men begint en eindigt dus te Breda. Parcours III loopt van: le dag. Arnhem via Velp, Ellekom, Doesburg, Doetinchem, Groenlo, Ahaus, Burg stein furt. 2e dag. Burgsteinfurt, Munster, Camen, Unna, Iserlohn, Dechenhöhle, Hagen. 3e dag. Hagen, Barmen, Elberfeld, Solingen, Mühlheim, Keulen, Neuss, Biisseldorf. 4e dag. Biisseldorf, Duisburg, Wezel, Emmerick, Zevenaar naar Arnhem. Begin en eindpunt alzoo te Arnhem. Boekjes met nadere gegevens gratis verkrijgbaar bij den heer D. Fockema, Hoofdconsul van de A. N. W. B„ bij alle rijwielherstellers van de A. N.W. B. alsmede bij den secretaris der Rege- lings-commissie, Kapitein H. C. J. Meijs, Baronielaan 31, Ginneken-Breda. Inleggeld voor leden van de Nederl. Bond voor Lich. Opvoeding f 1. voor niet-leden f 2.50. Voor hen die willen deelnemen aan een der buitenlandsche routes is het raadzaam lid te worden van den A. N. W. B., waardoor moeilijkheden met de douanes en d. g. wordt ver meden. De afstandsritten zullen plaats heb ben op 26, 27, 28 en 29 Juli. DE KEGELENGS-OOMMISSIE. Er zijn onder de minvertnogen- den velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze VereenigiDg aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbelasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ,. Muurhuizt n 99. Mevr. GKONEMAN- -Doornbos, Utrechtscb .eweg 10. Me va. Barets VAN IT TEKSUM- Stroeve. P. Bothsti aat 1. Mevr. EUYSCH LEI IMAN DE LEHNSFELD—v. Oanschot Hübrecht. Soesterwe g 1. Mevr. KNOPPERS-v Eijbergbn. Weverssi ogel 7. Voor Advertentie colportage wordt een beschaafd, welbespraakt persoon Zij die met het vak bekend zijn genieten de voorkeur. Aanbiedingen met opgaaf van referentiën onder letter B aan 't Bureau dezer Courant. Lamaison Bouwer Co. belasten zich met aan- en verkoop van Effect ca-, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bfi kaalhoofdigheid of ontijdig uit/allen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Hag schreet onder meer: Een feit is 'Fdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zyn gekomen. (Mr.S.&. van 1 KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor"' Tel: Interc. 176. Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's iZUIt/EFWQLLEN-i V HALF WOLLÈN - KATOENEN-TRICOT RAMEH-'EN NET-! ÜNDËRGGEDEREN k Fabri Kaal- W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3