NIEUW 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Froviicte Utrecht. Sctietsen ml de rectaal. No. 45. Woensdag 7 Juni 1911. Veertigste jaargang* VERSCHIJNT WOE'VSDAfi EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant m ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het gebeele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmtuers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever J. SLOTHOUWER. Bureau: Laiigestriiut 17. Telephuoun0. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zondag j.l. is te Rome het stand beeld van Victor Emmanuel onthuld in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke familie, deputaties van Ka mer en Senaat, van het leger en de vloot, zesduizend burgemeesters uil alle deelen van het land, vierduizend veteranen uit den onafhankelijkheids oorlog en een ontzaglijk groot aantal belangstellenden. Nadat ministei-president Giolitti een rede had uitgesproken, drukte de koning op een knopje, het omhulsel viel en de opgetogen menigte aan schouwde het prachtige ruiterstand beeld in verguld brons van den held der nationale eenheid. Alle aanwezi gen muziekkorpsen speelden het volks lied van Galïredo Mameli eu uit dui zenden kelen weerklonk het: «Leve Italië" doordringende tot in de vetste afgelegen wijken van de stad. Rome biedt in deze dagen een eigenaardigen aanblik, nu alle pro vincies hun vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters in hun eigen- eigenaardige kleederdracht naar Rome hebben gezonden, waar zij zich ver broederen met hun Romeinsche land- genooten, en aan het stadsaspect on gewone kleur en leven geven. Te Madrid is bericht ontvangen uit Las Palmas, dat Cipriano Castro, gewezen president van Venezuela, de Canarische eilanden heeft verlaten en naar men gelooft naar New York is vertrokken. De hem trouw gebleven Venezolaoen hebben daar ter stede een junta gevormd en nu nadat zij iiunne vrienden in de republiek gepolst hadden, aan Castro medege deeld, dat de tijd om handelend op te treden aangebroken is. Castro heeft zich in den laatsten tijd rustig gehouden. Hij vond het blijkbaar on- noodig aan Gomez zijn opvolger in het presidentschap, moeilijkheden in den weg te leggen, daar hij wel be greep, dat zijn wispelturige vroegere lan tgënooten te eeniger tijd vanzelf zich van den tegenwoordigen presfderit zouden afwenden en dan naar hem zouden uitzien als den man. die Ve nezuela kan redden. Dit oogenbhk schijnt thans gekomen, want een groot aantal invloedrijke Venezolanen die een belangrijke rol hebben ge speeld bij de afzetting van Castro, hebben zich thans weder bij bem aangesloten. Generaal Hertzog, de Unie-minister van justitie, heeft te Smithfield in den Oranje-Vrijstaat een rede gehou den, waarin hij o.a. sprak over de immigratie. Genei aal Hertzog was van oordeel, dat men voordat men over ging tot bevordering van de immi gratie, allereerst diende zorg te dragen voor de arme blanken in Zuid-Afrtka zelf. Verder diende .nog bewezen te worden, nat de immigratie een wel daad ioor het land was. Speculanten en mijneigenaars waren er natuurlijk voorstanders van, omdat de blanke aibeidskrachten er goedkooper door zouden worden, maar de heer Hertzog was nog niet overtuigd van de wen- scheltjkbeid hiervan in het algemeen. Generaal Hertzog spreekt blijkbaar wat duidelijker uit, hetgeen de over tuiging is ook van de andere Afri- kaausche staatslieden; trouwens ook generaal Boiha gaf reeds te kennen, dat Zuid-Afrika voorzichtig diende te zijn met de toelating van immigran ten en nauwlettend diende toe te zien, dat geen ongewenschte elemen ten binnen komen. Te Londen zijn Zaterdag door de buitengewone warmte verscheidene menschen om het leven gekomen. Een onderwijzpr, die voor de politie-recbt- bank van Noord-Londen als getuige optrad, een werkman in Southwark en een oude vrouw in Oxford-street bezweken van de warmte. Een 59-jarig man, die in het Indische Dok werkte, viel, door de warmte bevangen, in het water en verdronk, en een jonkman die te Westcliff een bad nam, is ook, uitgeput door de warmte, in het water weggezonken. Hij werd spoedig dooi vrienden op hel drooge gebracht; maar toen was hij reeds dood. Een levensverzekeringmaatschappij in Londen heeft in de laatste weken groote posten afgesloten niet rijke Portugeesche kooplieden, tegen be schadiging van hun prachtige huizen in de hoofdstad, voor het geval van opstand er. revolutie. De verzekerden zijn bijna zonder uitzondering royalisten en daaruit leidt men af, dat er een poging der royalisten om een tegen- revolutie te verwekken, te wachten staat. Dc verloving van prinses Victoria Louise. Engelscho bladen maken melding van de aanstaande verloving van prinses Victoria Louise, eenige dochter van den Keizer van Duitschland, met den groothertog-troonsopvolger Adolf Friedrich van Mecklenburg-Strelitz, die binnenkort zijn 29e verjaardag zal vieren. Geruchten van de verloving dezer keizersdochter zijn reeds zoo vaak tegengesproken, dat het wenschelijk is, de officieele aankondiging er van af te wachten. Bijna dagelijks brengen de Ameri- kaansche bladen bewijzen van de inge- kankerae afkeer, die de Amerikaan koestert voor het gekleurde ras, en die zich uit in lynchpartijen, waaraan jaarlijks honderden, dikwijls onschul dige negers, ten offer vallen. Roose velt heeft getracht zijn natie op te voeden tot meer verdraagzaamheid, hij benoemde bekwame kleurlingen tot ambten, waarvoor hij hen geschikt achtte, hij ontving hen aan tafel, zijn voorbeeld vond echter geen of weinig navolging. Taft drukt ook in dit opzicht de voetstappen van zijn voorganger, ook hij bind den strijd aan tegen bek rompen heiden onverdraagzaamheid hij bepaalt zicli echter niet alleen tot beschermende handen uit over allen die te lijden hebben onder voorbe- oordeelen. Dat ook de Joden zelfs in het «vrije» Amerika, weliswaar niet in die mute als in sommige Europeesche landen, achteruit gezet en geminacht worden, is voor dengene, die slechts opper vlakkig met de toestanden bekend is, waarschijnlijk iets nieuws, een feit is het niettemin. Tegen die achteruit zetting nu treedt Taft met kracht op. Onlangs heeft hij, naar aanleiding van de weigering tot toelating van Joden in een der voorname clubs, aan zijn landgenooten harde waarheden te hoo- ren gegeven, thans heeft hij weder een zekeren kolonel Gerrard, commandant van de kavallerie te Fort Myer zijn onteviedenheid doen gevoelen omdat deze bezwaar had gemaakt een volon tair, die in alle opzichten voldeed, voor te dragen voor officier en wel op grond van zijn Joodscbe afkomst. In het officiëeie stuk, dat de presi dent den kolonel beeft doen toekomen, zegt hij, liever de veroordeelende woor den in de pen te willen houden, die het optreden van den kolonel veidiende, maar juist deze niet volkomen uit gesproken blaam heeft op het publiek nog grooter effect gemaakt dan een in de scherpste bewoordingen gekleede berisping had kunnen doen. Door een onbekende oorzaak is het Warbüchener veen bij Hannover in brand geraakt. De vlammen ver- spteidden zich met groote snelheid over een uitgestrektheid van 1000 morgen en de landweer van Hannover en die van andere plaatsen uit de naaste omgeving, die zoo spoedig mogelijk te hulp waren gesneld, moesten zicb bepalen tot afdamming van den vuurhaard, daar aan blusschen niet te denken viel. De brand woedt nog steeds voort. Dc Koningin-Moeder op Soestdijk. Het prachtige zomerweder had met de Pinksterdagen duizenden vreemde lingen Baarn en Soestdijk gelokt. Dooi de Holandscbe en Centraal Spoorweg- maat. werden uit alle richtingen treinen vol menschen aangevoerd, ter wijl ook zeer velen per auto, rijtuig of fiets herwaarts waren gekomen om te kunnen genieten van de heerlijke bosschen van het domein Soestdijk. Toen op den 2den Pinksterdag 11. M. de Koningin-Moeder voor een rijtoer uitreed, had zich een dichte menigtn voor het Paieis verzameld om de vorstin voor de eerste maal in dit seizoen alhier te begroeten. Herziening Ongevallenwet. Een ontwerp van wet tot herziening van de Ongevallenwet is naar de Tweede Kamer verzonden. Debietrecht. Het dag, bestuur der Utreehtsche Handelsvereeniging heeft besloten een adres te richten aan de Tweede Kamer houdende betuiging van instemming met de door de Ned. Vereeniging van Sigarenwinkeliers gezonden adressen om het voorgestelde wetsontwerp tot heffing van debietrecht op tabak niet aan te Demen. Kinderen buiten de school. De Gemeenteraad van Doetinchem heeft aangenomen een verordening, waarbij de ambtenaren der politie worden gemachtigd om leerlingen van scholen in die gemeente, die in den leerplichtigen leeftijd vallen, te bren gen naar het hoofd der school, waar toe zij behooren, wanneer zij in de schooluren op den openbaren weg worden aangetroffen zonder geleide van hun ouders, voogden of verzor gers en geen bewijs kunnen vertoonen, waaruit blijkt, dat zij een geldige reden van, of verlof tot tijdelijk school verzuim hebben. „Fijne" familie. 'n Harde les! Om wel te doorgronden, te door- vorschen en te doorzien oorsprong en geleidelijke ontwikkeling van het tra gische, zooals 't nu gekomen was tot eene uitbarsting... Dddrvoor had men op te klimmen tot iets van bij de drie jaren geleden. Juffrouw Yinju had toen haar zilveren bruiloft gevierd. De dames der be lendende buizen hadden weken-ach- tereen de toebereidselen geobserveerd- Hoe er materie voor nieuwe netel- doeksche gordijnen was gekomen... Hoe de stoelen in de "goede kamer" waren vernieuwd... Hoe de buiseige naar erin had toegestemd van voor meergenoemd ontvang-vertrek «een nieuw papiertje» te bekostigen... Reeds dit, op zichzelf, had verderfeiijken invloed uitgeoefend op de verhouding tusschen juffrouw Vinju en baar naaste buur, juffrouw Lener Vos. Deze verwoonde een kwartje minder en was bovendien een enkele maal genoodzaakt, den opzichter terug te laten komen met z'n quitantie. Meneer was namelijk »in agenturen en assuran tiën», een vak, dat, in 't klein beoefend, den mensch aan wisselval ligheden schijnt bloot te stellen. De echtgenoot van juffrouw Vinju bad daarentegen «vast werk». Daar kwam nog bij, dat de beer Vinj u een uiterst solied menscb was, nauwelijks aan sigaren of tabak en heelemaal niet alcohol geld verkwistend... Terwijl de beer Vos, nu ja, diens bezigheid bracht eenmaal mee 't moeten-fra- qnenteeren van café's... Dit alles zou met periodiek-toegebrachte spelde- prikjes en steken-onder-water wel afgeloopen zijn, maar... de zilveren bruiloft was genaderd. Bij die gelegenheid had de familie Vinju bet onschatbaar voorrecht ge noten van bezoek te mogen ontrangen van den man, wiens naam juffrouw Vinju nooit uitsprak zonder dat baar lippen een apart trekje kregen en haar stem plotseling sterk-geaffecteerd klonk, onderwijl ze de toppen van haar vingers bekeek op de manier van eene echte-dame die peinzend baar ringen rechtschikt... Op-visite was ge komen neef de adjunct-commies met mevrouw de nicht... Neef had de kiesche attentie gehad om vooruit een briefkaartje te sturen: "Waarde familie, morgen-middag hopen Lize en ik u-lieden even de hand te komen drukken. Ik meld dit even, om teleur stelling te vermijden..." Natuurlijk was de wenk duidelijk... De adjunct commies gaf gelegenheid om te zorgen, dat bij zijn booge komst 't huis van zekere categorie vrienden en buurtjes vrij zou wezen... Op die voorwaarde had Lize erin toegestemd, naar »die menschen" te gaan... Ze vond 't een- voudig-gruwelijk, maar hij, meneer de adjunct-commies, had gezinspeeld op de mogelijkheid dat Vinju 'm van dienst kon wezen... Met eene hand- teekening... Lize begreep de rest vol komen... Men bad de briefkaart ge zonden... En het ongeluk had gewild, dat juffrouw Vinju het geheim niet voor zich had kunnen houden... Staande vóór haar deur, in groot feest-ornaat... Terwijl de eigenlijke pretmakerij eerst twee dagen later zou aanbreken... Had buurvrouw Vos baar verrast... »Hoe heb ik 't nouzei ze, zeer verbaasd "jelui viert toch eerst Vrijdag..." Buurvrouw Vinju lachte geheim zinnig. Vond 't heerlijk om de andere eens te laten voelen... Vertelde zoo- terloops, dat er familie op bezoek kwam... Meneer en mevrouw Lampers, van het departement... Hij was een volle neef van Vinju... Broers-en zus- j ters kinderen... Neef moest een "dienst reis" maken... Daarom kwamen ze vandaag al... j Juffrouw Vos luisterde met onbetaal baar-zoetig lachje, almaar knikkend, jen met kleine, glinsterende oogjes... 1 alsof ze waarachtig meê-genoot van de glorie- Maar toen ze, een halfuur later, over haar man, aan tafel zat, kwam ze los,.. "Wat zeg-je me daar van? zoo'n windhapperijzoo'n kale drukte! Weet je wat ik doe?..." Meneer Vos at rustig door, zich matigjes interesseerend, voor het ge val, temeer daar buurman een klant van 'm was en nog vijf pop van 'm kreeg op den koop toe... Doch den moed missend om vrouwlief tegen te spreken.. "Weet je wat ik doe?" herbaalde juffrouw Vos, en ze begon haar japon los te knoopen, »ik ga óók op visite!— Daar zullen ze van lusten. Ik breng ze van-middag het cadeautje..." Meneer Vos trachtte op uiterst zachte wijze baar gemoed te kalmeeren.. j mompelde iets van «wat ze nou toch hitd aan al die herrie... En dat ze die menschen in hun sop moest laten gaar koken"— Zat al uit te rekenen, boe hij die vijf pop aan Vinju moest terug geven— Want terugvragen zou die ze nu natuurlijk— «Ben-jij een kerelBen-jij een vent Je hebt geen eergevoel!" barstte de vertoornde uit »'t laat jou onverschillig of je vrouw vernederd wordt. As-jij maar met je kornuiten biertjes knnt drinken— De rest laat je koud.." Het verloop van de zaak was dat meneer Vos plotseling tot de ont dekking kwam dat bij al een kwartier lang ergens bad moeten zijn... Een prachtig postje orders in 't water.... weg was ie... En juffrouw Vos kleedde zich, kleedde zich... Ze beefde van inspan ning. Het vooruitzicht van bet hooge bezoek bij buurvrouw en de gedachte dat die kale 'r medam 't uit de hoogte zou behandelen, prikkelde haar al- meer— Een centuur knapte, een paar knoopen sprongen los, een kraagje kreeg 'n knouw, 't scheelde 'n haar of ze bad een inktpot over haar gala japon leeggestort, bij de opperste

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1