Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Rijkspostspaarbank. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, met ingang van 7 Juni volgens het bepaalde bij art. 8 der Wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank, (»Staatsblad« van 1910 110. 368) door tusschenkomst dier Bank ten behoeve harer inleggers kunnen worden aan gekocht 3'/i 'sobligatiën ten laste van den Staat (voorloopig in den vorm van recepissen) en inschrijvingen op naam in bet Grootboek der 3'/i °/o Nationale Schuld. De openlucht-meeting, belegd door het Amersfoortsch Drankweer- Comité, bad Maandagmiddag heel wat vrouwen en mannen naar »'t Storu gelokt.Het prachtige zomerweer maak te het bezoek tot een genot. De heer Dieges heette de aanwezigen welkom, en deelde mede, wat het Amersfoorts Drankweer Comité is, en wat het doet. Een ieder van welke richting hij ook zij op politiek of godsdienstig gebied kan zien hierbij aansluiten. Ter opluistering en afwisseling werden verschillende zangnummers door «De Blauwe Vaan« en «Het dagende Lichu ten beste gegeven, terwijl de Muziekvereeniging van den R.K. Volksbond de gezelligheid niet weinig verhoogde. Mevr. Roosje Vos hield een een voudige pakkende rede. Waarom strijden wij tegen alcoholisme? Was het onderwerp, dat zij behandelde. Geheelonthouding is het eenige middel om ons van het kwaad te verlossen. De ingewortelde drinkgewoonten doen veel kwaad en de vrouwen en aan wezige meisjes werden ernstig door haar toegesproken. Haar rede werd, evenals die van de beideanderesprekers de b h. van Lent en v. der Heijden, met de grootste aandacht aangehoord, waarom we gerust kunnen zeggen, dat deze meeting uitstekend geslaagd is. Door de afd. Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantie-kolonies zal dezer dagen een twaalftal kinderen uitgezonden worden naar Egmond aan Zee, terwijl voor rekening der Amers- foortsche Vereeniging tot bestlijding der tuberculose er acht zullen gaan. De Kamer van Koophandel te Wageningen. die zich bijzonder inte resseert voor de tot stand koming eener locaalspoor-verbinding Veenen- daal—Wageningen,besloot,ten opzichte van de concessie-aanvrage van den heer de Bruyn alhier, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Vrijdag 9 Juni as. vergadert de gemeenteraad wederom. De agenda vermeld niets anders dan ingekomen stukken. Onderde naam »deSprinkhanen« is alhier een voetbalclub opgericht, die jl. Zondag baar eerste lauweren behaalde. De Baarnsche voetbalclub «Steeds Voorwaarts® werd door de Sprinkhanen met 31 geklopt. Gisteravond hield Handel en Nijverheid een openbare vergadering in «de Zwaan» onder voorzitting van den beer S. J. van Duinen. De notulen van de vorige vergade ring werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Vóór de agenda aan de orde kwam, werd de in te voeren Tariefwet besproken. De heer de Pool achtte bespreking zeer noodig en inspanning van in een glacé-hand schoen te wringen haar zeer vleezige en aan zulke dingen weinig gewende vingers, schuurde het glacé als vloei papier... De tranen sprongen arme Lien Vos in de oogen. Haar wangen gloeiden als vuur... Ze beefde van nijdigheid en opwinding. Maar de handschoon schuurde werd 't haar eventjes te bar. Ze slingerde het ding in een hoek. "Vooruit dan maar. Ik geef er de brui aan. Laat ze voor mijn part... En Bnikkend ging ze aan de tafel zitten... Toen wilde het noodlot dat ze, met haar natbeschreide oogen, opkeek. Daar gingen meneer en mevrouw Lampers voorbij. Hij, statig, hoogge- hoed, met zeer strakdeftig gelaat- Zij, mevrouw, met onbeschrijfelijke klein achting... Gelijk eene vorstin, die voor 't eerst in haar leven in een voudig burgermansbuurtjrondkuiert als cuprice met hofdametje eens het gedoê van die menschjes wil zien... O, alleraardigst... Typiste, hè? En dan rondkijkt met een allerliefst-medelijdend lachje... Zoo-iets had mevrouw Lampers over zich. Doch haar wenkbrauwen waren gaf dan ook den voorzitter jn over weging per circulaire aan de leden mede te deelen, waarom het gaat, dan kunnen zij, die er belang bij hebbenerover spreken, en vergaderen De voorzitter merkte op, dat er vereenigingen zijn, die dit reeds gedaan hebben. De heer de Pool wil krachtig aanpakken. Er moet van den Midden stand een drang uitgaan, het ding niet aan te nemen, Nu mogen we van het Hoofdbestuur alleen de technische zijde van het vraagstuk behandelen. Dit is zonderling, want het is een econo mische kwestie, die het bestaan van duizenden betreft. Door de Midden standers moet een beweging op touw worden gezet. Punt I van de agenda komt aan de orde: «Voorstel van het bestuur adbaesie te verleerien aan het adres van de Ned. Vereeniging van Sigaren- Winkeliers aan de Tweede Kamer tot steun van hun adres tegen het debietrecht op tabak.» Het adres wordt door den voor zitter voorgelezen. Er wordt te kennen gegeven, dat het debietrecht veel schade zal berokkenen en de welvaart sterk doen verminderen. De heer Krook heeft de vorige maal een motie ingediend en wil deze gesteund hebben. De voorzitter is hier tegen, omdat de vergadering, uit geen vaklui bestaande,ze niet kan omvatten. Met algemeene stemmen wordt besloten het adres te steunen. Punt II: Voorstel van het Bestuur adhaesie te verleenen aan de motie en het adres aan de Tweede Kamer van de Algemeene Winkeliersver- eeniging te Amsterdam tegen het ontwerp tariefwet. De voorzitter van deze vereeniging, de heer Gorris, heeft voor- en tegen standers van de wet opgeroepen, doch geen enkel voorstander heeft zich opgedaan. Deze vereeniging, die alle politieke richtingen omvat, bewijst wel duidelijk, dat ze geen politieke bijoog merken heeft, doch enkel de belangen van den middenstand. De ingediende motie werd met algemeene stemmen op één na aangenomen. Adres en motie werden door den heer Van Duinen voorgelezen. Er wordt in ge zegd, dat de belangen van den mid denstand in hooge mate geschaad worden. De voorz. merkt op dat het uit sluitend bezien is van Winkeliersstand- purit. De heer Van der Meide betoogde dat het een partijwet is; men heeft zich hierop blindgestaard en daardoor de werkelijken belangen van den midden stand niet gezien. De vraag is alleen maar, word ik in mijn bedrijf geschaad ja of neen Uitvoerig gaat hij na, wat de gevolgen zullen zijn. Duitschland heeft zijn grenzen voor alle export gesloten en belast de ijzerwaren met een mark per kilo. De fabrikanten verkoopen bun produc ten echter tegen vooraf vastgestelde prijzen. In ons land zijn deze waren goedkoopi-r dan in Duitschland. Hel volk wordt dus geëxploiteerd. Zijn conclussie is, dat inkomende rechten een kunstmatige industrie kweeken, die zich zelf vermoordt. Acht milltoen moet de regeering hebben, waarvoor de burgerij twaalf milhoen moet opbrengen, 't Is z.i. een zeer onge lukkige wet. De heer De Pool bekijkt de zaak van Winkeliers standpunt en betoogt, dat bet debiet noodzakelijk minder moet worden, omdat de dingen duur der worden. De koopkracht van het gefronst. Ze moest een ietsje laten blijken van de sacrifice, welke 't haar kostte. Lientje Yos zag ze loopen... De kale-medam... Zij vulde de vuisten en klemde de tanden opeen... Meneer en mevrouw Lampers waren nu aan 't hnis van de zilveren bruiloft- Neef keek met myoop ooggekijk Daar de nummertjes der huizen... woii niet zoo dadelijk vinden 't juiste nummer... Nicht momsterde nu héél-ontstemd vóór zich uit starend, het huisje- zelf... Ze schelden aan. Onmiddellijk werd de deur door zilveren-bruid zelve ge opend... Achter haar stond neef... Intrütief boog gastvrouw en vatte niet zonder vertoon van zekere schuch- teren eerbied de geglaceerde hand van mevrouw de behuwdnicht aan... Deze zei niets' Glimlachte slechts op heel- bijzondere wijze. Al baar tanden kondt-ge zien... En zij fluisterde ver volgens een woordje of wat... «Veel, veel geluk... Wilde in geen geval mankeeren, even zelve te kom ;n filici- teeren... Ze drukte de ongeschoeide hand van nicht, daarna die van neef... De heeren deden «gewoner" me vrouw ruisehte het ontvangvertrek publiek wordt kleiner. Het verheugt hem, dat het Bestuur dit voorstel gedaan heeft. De heer Eggink kan met de vorige sprekers niet medegaan, wordt bij voorbeeld de een ontlast dan wordt de ander bezwaard. Het algemeen belang zal niet geschaad worden. Hij heeft gehoord, dat de tariefwet een zegen voor de molenaars zal zijn. De bewijzen ontbreken evenwel. Ook worden zijn beweringen weeilegd door de beeren De Jong en v. d. Meide. In stemming gebracht, wordt het Bestuursvoorstel met algemeene stem men op éen na aangenomen. Punt III. «Voorstel van het Bestuur tot het vormen van een commissie ter beantwoording vari vragen, inge zonden door de commissie voor de Middenstands enquete." De vragen moeten vóór 15 Juni beantwoord zijn. Het voorstel wordt aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Arnh. Middenstands vereeniging, en een voorstel tot stellen van candidaten voor het Hoofdbestuur. De circulaires worden voor kennis geving aangenomen. De heer Gorris wordt door Amersfoort gesteld. Bij de rondvraag komt de over kluizing van een gedeelte der gracht voor het postkantoor ter sprake. Het Bestuur zal zich met de Kamer van Koophandel en Vreemdelingenverkeer in verbinding stellen. De heer v. der Wal betoogt in 't kort het nut van een openbare lees zaal naar aanleiding van het inge zonden stuk van den heer S. in de Eemlander. De vergadering betuigt haar sympathie met de strekking er van en zegt den schrijver steun toe. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Gisteravond is alhier opgericht eene afdeeting van den algemeenen bond van postduivenlielhebbeis ge naamd «Luchtsport» Voor Huis en Hof. Tegen de muggenplaag wordt in het tijdschrift «Buiten® aangeraden: enkele frisch gesneden takken van een noteboom in de slaapkamer of ander vertrek op te hangen. Wie deze niet kan krijgen, smere zijn gelaat en handen, als hij gaat slapen, in met een paar druppels kruidna- gelolie; beide middelen heeten pro baat. Tegen vliegen in een huis laadt de schrijver aarivoor de ven sters, die men des zomers open zet, enkele Pelargonium- (Graiiium-) en Calceolai ia-planten te zeilen; de vliegen blijven dan buiten, zegt hij. 't Is te probeeren. Na een min of meer vermoeiend fietstochtje op een warmen dag is een goede verkwikking warme melk, of voor hen, die deze niet kunnen ver dragen, lauw-warme koffie, desnoods thee. Wassching van het gelaat, den hals en de handen reinigt niet alleen, maar verfrischt eveneens. Dames met een gevoelige huid moeten zich wach ten voor het gebruik van koud water; door bet verbranden door de zon is de huid des te gevoeliger en zou daar door ruw worden. Tegen het spiegelen der winkelra men wordt het volgende geraden Het bovendeel der ramen, het z.g. bovetilichtraam. v oorzie men van pns- ma-glas, dat het licht het eerst opvangt en waardoor het gelijkmatig verdeeld wordt. Bovendien moeten de markiezen binnen. Vinju deed z'n uiterste best om dood-gewoontjes te wezen; alsof bij en neef de adjunct-commies elkaar dagelijks ontmoetten... «Steek-je op,... hm... Hendrik, zal ik maar zeggen hè «Natuurlijk, natuurlijk!" riep de adjunct-commies uit, de feestsigaar beglurend «tjonge, Sander, we hebben elkaar in lang niet gezien..." Mevi'ouw de nicht knikte eventjes... 't Behoefde nu niet kite erg... Maar de dames begonnen met elkaar te babbelen. Mevrouw de bezoekster luisterde met genadige hoofdknikjes, met aanmoedigend oog-geknipper en met minzame lachjes... De advocaten-borrel werd in de glazen geschonken. De taartjes-bak verscheen... Mevrouw Lampers dacht aan het borgstellinkje... «Paris vout bien une messe«, hè Niemand zag hen immers... De dames en heeren klonken. De adj unct-commiesspeechte... Nicht Vinju werd getroffen... Drukte de splinternieuwe, hagelwitte zakdoek vóór de oogen... Na de speech drukten de neven elkaar stevig de hand... Meneer Hen drik klopte Sander op den schouder... donkerrood of blauw gekleurd zijn en wel aan de binnen-, dus de winkel raamzijde. Laat maaien, eerst in Juli. is ver keerd het hooi is dan minder goed van kleur, smaakt niet zoo lekker, en wat het voornaamste is, is minder goed verteer baar en minder voedzaam. Wat men door een grootere hoeveel heid denkt te winnen, verliest men aan hoedanigheid, en daar dit verlies zeer aanmerkelijk is, kan het late hooien niet darr nadeelig zijn. Boven dien zal de vermeerdering der hooi- snede een vermindering geven van het etgroen, terwijl de onkruiden zich meer hebben ontwikkeld en later, in den stalmest geraakt, den akker weer verontreinigen. Gezondheidsregels van de slaap kamer. Deze zijn zeer noodig, want meer dan een derde deel van ons leven brengen wij in de slaapkamer door. De slaapkamer dient hoog en ruim, luchtig en droog te zijn: de ligging op het Oosten is het beste. De bedden niet dicht naast elkaar, met het hoofdeinde slechts tegen een binnen- niet tegen een buitenwand, of, kan het laatste niet anders, een houten beschot tusschen bed en muur. Dag en nacht frisscbe lucht, naar het jaargetijde meer of minder, 's Voor middags langen tijd de vollen zonne schijn door de kamer laten gloeien, ter reiniging van bacteriën en gassen, daarbij ramen en deuren open: ge durende dien tijd de bedden gedekt. In den winter wel eens stoken of de warmte toelaten uit neven vertrek, opdaf bedden, muren en meubels be hoorlijk drogen, en de lucht niet te koud zij. Bloemen hooren in de slaap kamer niet thuis, bladplanten allpen als er gedurig gelucht wordt. Nacht lampen verbruiken lucht en veront reinigen de lucht door schadelijke ver hrandingsproducten. De slaapka mer bevatte alleen de noodzakelijke meubelen, mag geen bergplaats of rommelkamer zijn. Kleereri 's nachts gedragen, moeten uitgespreid en ge lucht worden. Geen vuile wasch, natte schoenen of kloeren mogen er zijn. Er mag niet geklopt of geborsteld worden. Honden en katten dienen er uit te blijven. Breede of smalle velgen. Daar is den laatsten tijd beel wat over ge schreven eri gewreven. Breede wielen zijn beter dan smalle. Zij maken het land vaster. De smalle wielen maken de wegen en bet land slechter; zij maken groeven. Breede wielen be hoeven ook minder trekkracht dit verschilt op weiland wel 40 pCt. Dus geen smalle, maar breede velgen Observator. De grensvieitatie. De directeur-generaal der Staats spoor heeft het volgende ter kennis van het personeel gebracht. Reizigers, die geen ingeschreven bagage en geen aan belasting onder worpen goederen bij zich in het rijtuig hebben, behoeven aan de Nederlandscbe Duitsche en Belgische grensstations de doorgaande rijtuigen niet te ver laten, tenzij zij daartoe door de douane ambtenaren worden uiigenoodigd. Hetzelfde geldt voor reizigers, die rechtstreeks ingeschreven bagage naar een verder gelegen land, b.v Frankrijk, Italië, Oostenrijk met zich voeren. Belastingvrije handbagage wordt in de rijtuigen gevisiteerd, bij welke En de nichten gaven elkaar, o wonder, een kus... De adjunct-commies in z'n nopj es- Die handteekeningen komen best in orde... Er werd een album met por tretten voor den dag gehaald. De toon werd wezenlijk prettiger dan neef Hendrik ooit had durven droo- men... Mevrouw de nicht, die 't erop gesteld had nog dienzelfden middag de nieuwe zomerhoed te kunnen be stellen. waar meneer Hendrik niet toe over te halen was, noemde gast vrouw zelfs «beste Lena«... Dat deed de deur toe. Vinju zei «nicht" tegen haar... «Ik heet Lize, zooals je weet,» zei hooge bezoekster- Nicht Lena had te worstelen met nieuwe tranen, die dreigden— Allerlei weeke gevoelens van «familie is toch maar eigen bloed, hè?" bestormden haar— Opeens: het magere, schorre gang schelletje. Nicht Lena werd er bleek van- Wie kon dat?— En ze was 't, buurvrouw Vos... Rood als Karmijn met uitdagende, vlammende expressie in de oogen van Wat zeg-je nu van zoo'n verrassing, visitatie de reizigers of iemand tot het gezelschap van den reiziger be- hoorende, tegenwoordig moet zijn. Het door de douane aantreffen vari onbeheerde handbagage geeft aanlei ding tot moeilijkheden. Het treinpersoneel is verplicht de reizigers te waarschuwen, dat boven bedoelde handbagage bij aankomst op het grensstation geopend gereed is te houden voor de visitatie. Reizigers die wel ingeschreven, of aan belasting onderworpen bagage hebben, moeten aan de grensstations uitstappen en die bagage in de douanezaal doen visiteeren. Reizigers voor wie het uitstappen moeilijkheden oplevert, kunnen daarvan echter door de douaneambtenaren worden vrij gesteld. Nog zonder berichten van den aviateur Bagne. In zee verdronken!! Dat zal het lot zijn van den aviateur Bagne, die Maandagochtend van Nizza vertrok. -Vet trouwende op zijn geluk verlaat Bagne bij kalm weder het land en vliegt weg, ver boven de Middellandscbe Zee. Hij denkt eene gunstige overtocht te hebben naar Corsica. Het eene uur na het andere gaat voorbij. Niemand beeft den vlieger gezien. Men is ongerust over het lot van dezen ongelukkigen vlie ger, die misschien in de golven is omgekomen, zonder hulp Zou Bagne als Cecil Grace een vreeselijke dood gevonden hebben?! De Bredasche aardbeienmarkt is reeds in vollen gang. Gistermorgen werden voor het eerst 50 mandjes van het station Breda verzonden. Door de langdurige droogie zijn bij ve.|e bewoners vari het platte land de regenbakken leeg, zoodat er gebrek aan drinkwater komt. Om in dit ge brek te vooizien zijn op vele plaatsen de regenbakken van het «Witte Kruis« of van de gemeente open gesteld tot het bekomen van goed drinkwater. Ook aan de tuinen en de weilanden is het te zien, dat ze behoefte aan een flinke regenbui hebben. De hooi oogst, die eerst zooveel beloofde, zal nu wel later zijn dan gewoonlijk. Een valsche gulden. Te Tilburg is door de politie een valschen gulden in beslag genomen. Behalve het ontbrekende randschrift was hij goed nagebootst. Vinken vangen. Men schrijft uit Twente aan het Alg. Handelsblad: Wie thans in 't vroege morgenuur een wandeling maakt door 't vrije veld, ontmoet telkens troepjes man nen en jongens uit de achterbuurten der Twentsche sleden, die reeds op pad zijn, om met lokvinken en lijm- garden argelooze wilde vinkjes te van gen en mee te voeren, om ze thuis de oogen uit te branden. Dit wreede bedrijf moet nl. den prijs van het arme dieitje verhoogen. Honderden en honderden dezer zoo nuttige vogeltjes worden op die wijze uit de vrije natuur weggekaapt, om op ellendige, rnenschonteerende wijze gemarteld te wotden. En toch gaat men met dit wreede bedrijf gerust zijn gangvan bekeuringen bij 't vinkenvangen hoort men immers zoo weinig, dat het on gure volkje steeds driester de boeren erven betreedt, om daar in de onmid dellijke ri a bij he, il dei boerenwoningen zyn slag te slaan. En de boer staat machteloos tegenover dit volk: drei gementen baat niet. Men drijft den He?... Alles verkilde, verstarde, ver stierf, bluschte uit— Nicht Lize trok d'r mondhoeken verontwaardigd neer. Haalde haar lorgnet te-voorschijn... Neef Hendrik keek om de twee mi nuten op z'n horloge. Trillend als een espenblad had Lena buurtje voorgesteld «Juffrouw Vos, van-hiernaast— Me neer eu mevrouw Lampers... Ziet-u, neef en nicht, hier-de-juffrouw is m'n néaste buur... Wilt u niet gaan zitten, juffrouw Nieuwe bezoekster deed nog laatste pogingen om zich te beheerschen. Zij vond geen moed het cadeautje over te geven— De situatie werd met de seconde pijnlijker... «Gunst, man!" riep mevrouw de nicht uit, voelend dat er rampen dreigden... «weet-je wel, dat we pre cies twee uur in de Riouwstraat had den moeten zijn?..." Adjunct-commies herinnerde zich met een schrik... Er werd haastig-vluchtig gehanddrukt, gemompeld van gauw-eens terug ko men— Juffrouw Vos kreeg 'n haast- onnaspeurbaar knikje, vanuit duize lingwekkende hoogte- Visser en zijn vrouw hadden 't

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2