Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Het kleed, dat Koningin Maria van Engeland bij bare kroning zal dragen, is nu gereed. Het is een prachtig gewaad en gebeel een product van Britsche nijverheid en kunst. Het kleed is van ivoorkleurig satijn, met kant en rijk met goud geborduurd. Het borduursel geeft de symbolen der verschillende deelen des rijks te aan schouwen: de roos, den distel, de klaver, de lotusbloem, de ster van Indië, enz. In eikebladeren en eikels zal de macht van GrootBritannië wor den gesymboliseerd en het borduur sel op den sleep moet den wasdom des rijks voorstellen. Ook de koninklijke mantel van pur per-fluweel is rijk met goud gebor duurd. Aan de Indische symbolen is vooral ook veel zorg besteed, omdat de Ko ningin hetzelfde kleed zal dragen bij de inhuldigingsplechtigheid, de Durbar, te Delbi. Op verschillende Engelsche spoor- weglijnen, zoo wordt bericht, worden io de laatste weken proeven genom en met een nieuwe uitvinding van den ingenieur Sutherland Warner, om spoorwegongelukken to voorkom en. Door warner's uitvinding worden de waggons zoodanig ingericht, dat naar men verzekert, een ontsporing onmogelijk is, zelfs bij scherpe boch ten. De Prins naar Londen. De Prins komt a.s. Zondag tegen negen uur 's morgens aan het Maas station te Rotterdam teneinde dadelijk over te gaan aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip «Gelderland, dat de Prins als vertegenwoordiger van de Koningin bij de kroningsplechtigheid te Londen met graaf Van Bylandt, opperhofmaarschalk en de andere leden van Hr. Ms. Huis, den Prins op die zending toegevoegd, naar Engeland overbrengt. Het oorlogsvaartuig blijft tot 28 dezer, datum van terugkeer van den Prins, te Sheerness liggen. Het oorlogsvaartuig «Heemskerk» zal voor Nederland bij de vlootrevue te Spithead aanwezig zijn. Prins Hendrik eere-voorzitter van het circuit in ons Laud. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aan luitenant-generaal Van Heutszenden commissaris-generaal voor de Euro- peesche rondvlucht in Nederland, jbr. Ram welke heeren Hem kwamen verzoeken, heteere-voorzitterschap van deze groote gebeurtenis in ons land te willen aanvaarden, de verzekering gegeven Zijner groote belangstelling in de vliegkunst uit hoofde van het groote nut, welke deze in de toekomst op velerlei gebied belooft te hebben. Z. K. H. gaf dan ook gaarne gevolg aan het verzoek, en betreurde het ten zeerste, dat een verblijf in En geland, naar aanleiding van de kro ningsfeesten aldaar, het Hem onmo gelijk maakte op het tijdstip, dat de deelnemers aan die, van moed en be drevenheid getuigende, rondvlucht in ons land arriveeren, in het vliegkamp te Soesterberg aanwezig te zijn. Het feest van den A. N. W. B. in 1911. Een nieuw programma dit jaar. Het gaat ditmaal naar Zeeland. In Roozendaal staat de extra-trein klaar, die de deelnemers naar Middel burg brengt. Na de lunch zal de algemeene ver gadering worden gehouden, en aan ben, die deze niet wenschen bij te wonen, zal gelegenheid worden gege ven, om onder geleide van de V.V.V. Middelburg te bezichtigen. Per rijwiel, of spoor, of electrische tram gaat 't dan naar Vlissingen. De wielrijders zullen een zeer mooi tochtje maken langs de bekende buitens der oude Zeeuwsche families. Daarna feest maaltijd in het Kurhaus, aan het strand te Vlissingen. Een gezellige avond zal volgen aan zee. Tegen elf uur brengt de extra- trarn allen naar »de Prinses Juliana,» de groote nieuwe nachtboot, die de Maatschappij «Zeelank«terbeschikking stelde van het Bondsbestuur. 370 slaapplaatsen dezer modern ingerichte boot zullen den moeden feestgangers een rustig nacbleger bie den. heb dan geduld met mij, daD kunt gij het mij aftrekken, als gij uw week- huur betaalt!" »En dat zal ik doen ook," antwoordt de ander kort af. (Wordt vervolgd.) Gedurende den nacht zal de over tocht plaats vinden. Tegen den morgen komt Folkestone in het zicht. Een prachtig gezicht bieden de witte krijtrotsen, waartegen en op de kleurige huizen en villa's liggen der bekende Engelsche bad plaats. Aan boord wordt nog ontbeten. De stad en zoo mogelijk het militaire kamp worden bezichtigd. Na de lunch wordt met moter coachs een prachtige rijtoer van 2V> uur ge maakt. Het diner in West-Cliflhotel wordt gevolgd door een invitatie-concert in de Pleasuregardens, waar de uit pl.m. 109 man bestaande Military band zal spelen. Tegen 11 uur wordt naar de boot gewandeld en de terugtocht aanvaard. Te Vlissingen, dat tegen den morgen wordt bereikt, staan voor de wielrij ders de fietsen weer gereed aan het station. De mooie rit door Walcheren, langs Domburg en Oranjezon, zal den wiele renden bondsleden gelegenheid geven, dit mooie eiland van nabij te leeren kennen. Tegen den namiddag is men weer in Middelburg aangekomen, het eind punt van dezen feesttocht. De Utrechtsche lustrumfeesten. Er is tamelijk druk gebruik gemaakt van de gelegenheid, door de studenten geopend voor hot publiek, om tegen eenige entree de costumes, schilden, wapens, schoeisel en pruiken te komen beschouwen, welke gedurende de aan staande maskerade door de deelne mers zullen worden gedragen. Het was al schittering van prachtige kost bare sloffen en pelzen, meerendeels in krachtige kleuren. Een en ander was naar ontwerpen van Antoon Mol- kenboer vervaardigd door de lirma Serné te Amsterdam, terwijldeUtrecbt- sche lirma D. van Bekkum verdien stelijk werk heeft getoond te kunnen leveren in de aanwezige soorten schoei sel. De firma Van Leeuwen te Utrecht voorts was aangewezen voor de leve ring der pruiken. Het meest trok uit den aard der zaak de aandacht het aanwezig costuum van den hoofdper soon, Willem IV (jhr. Radermacber Schorer). Zijn gouden harnas met wapenrok, waarin twee roode en twee zwarte leeuwen in geel veld waren geweven, zijn zwart satijnen receptie- mantel, afgezet met zwart bont, 't was alles even sierlijk afgewerkt als aan genaam van kleur. Van de overige deelnemers der maskerade waren van elk een tweetal costumes aanwezig, waarbij vooral nog dient genoemd het costuum van bisschop Jan van Arkel, wiens wapenrok uitgevoerd is in wit met roode kanteelen. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat bij al deze prachtvolle gewaden, mede nog de in gelijksoortige motieven versierde paardendekkleeden het oog door hunne kleurenschittering zullen bekoren, dan is bet begrijpelijk dat zoowel mas kerade optocht als openluchmatuurspel eene buitengewone aantrekkelijkheid zullen bieden voor het publiek. Wij vernamen nog, dat een negentigtal studenten aan openlucbtnatuurspel en optocht zal deelnemen, terwijl voor de maskerade een paar honderd en voor het openluchtspel nog meerdere anonymi zullen worden ingevoegd en ten tooneele gevoerd. Gezien de heden ten toon gestelde costumes en in aanmerking genomen de overige maatregelen en de opge trokken bouwwerken op het terrein van het openlucbtnatuurspel, beloven de lustrumfeesten te Utrecht van 1911 een schoon succes te zullen worden. De hoofdrollen in den optocht op 27 Juni a.s. «Het beleg van Utrecht in den jare 1345«zullen als volgt worden vervuld: Willem IV, Grave van Henegauwen, Holland, Zeelant, Here van Vrieslant: de heer jhr. M. R. R. Radermaker- Schorer; Willem van Duijvenvoorde, Here van Breda, den Berg, Oosterhout, Steenberge en Roosendaal, opperca- merling van Willem van Hollant: de heer M. G. A. van Stockum tot Akendam; Willem van Naeldwijck, Here van Naeldwijck, Maerschalk van Hollant: de heer jhr. W. E. van Weelde; Jan van Henegauwen, Here van Beaumont, Grave van Soisson: de heer J. B. Waller; Guilleaume Comte de Namur: de heer J. W. Wurfbain; Reinoud III Hertoghe van Gelre, Grave van Zuiphen: de heer 11. Ameshof Bisschop Jan van Arkel, Johannes Dei Gratia Episcopus Trajectensis: de heer F. J. Frowein. Het plaatselijke Comité voor vervroegde winkelsluiting te Amers foort hield gisteravond een algemeene vergadering in «Ons Huis« onder voorzitting van den heer Dorrepaal. Deze heel te de aanwezigen welkom en zegt, dat in Amersfoort is opge richt een plaatselijk Comité voor ver vroegde winkelsluiting. Een tiental vereenigingen hebben zich reeds aangesloten. Van de actie van bet 9 uur sluitingscomité is veel profijt getrokken. Ook brengt hij dank aan den voorzitter van de christelijke kantoor- en handelsbedienden, den heer Goote,- die nog ai eens een handje geholpen heeft. De notulen van 17 Mei 1911 worden nu gelezen en onveranderd goedge keurd. De voorzitter stelt nu voor het concept-reglement te behandelen, wat aangenomen wordt. Achtereenvolgens worden de art. gelezen en besproken. Art. I geeft het doel aan, ui. ver vroegde winkelsluiting te bevorderen met alle wettige middelen. Als lid kunnen alle plaatselijke ver eenigingen toetreden (art. 3). De con tributie bedraagt (art. 4) voor veree nigingen tot 25 leden f2,50 per jaar; tot 50 leden f3; tot 100 leden f4; tot 200 f5 en hierboven f7,50. Be gunstigers conlribueeien f2. Mocht de contributie voor een ver- eeniging te zwaar zijn dan kan ze ook minder bijdragen; dit te regelen in overleg met het dagelijkscb bestuur. De voorzitter van den Cbristelijken Werkmansbond, de heer Van den Hazel zei, dat de bijdrage van zijn Rond f7,50 zou zijn, wat voor de kas te bezwaarlijk is. Het contributie vraagstuk wordt lang en breed be sproken, doch de Christelijke Werk mansbond kan geen besluit nemen en antwoordt ook niet op de vraag van den heer Hofland of ze z'cli zullen aansluiten als de contributie f2,50 is? Deze meent, dat ze zich niet achter de hooge contrib. mogen verschuilen, als ze de vereeniging minder sym pathiek zijn. Bij vervroegde sluiting bebben ze ook veel belang; sommigen werken 9b uur per week. De overige artikelen worden gelezen en hierna het reglement in zijn geheel in siemming gebiacht. 18 voor; 5 blanco. De heeren Hofland, Dorrepaal en Fontein worden vervolgens gekozen om bet Dag. Bestuur te vormen. De vragenlijst wordt nu gelezen en besproken, waarna de vergadering gesloten wordt. Door de Kiesvereeniging «Ge meentebelang» zijn candidaat gesteld voor de gemeenteraad in district I de heeren A. Eysink en F. M. van Veen, in district II de heeren A. M. Tromp van Holst en Ds. F. G. Lagers en in dis trict III de heeren H. W.vanEsveld, J. C. Rolandus Hagedoorn en A. M. Tromp van Holst. Dr. B. J. van Enst pas gekozen als raadslid en aftredene voor district III wenschte geen nieuwe candidatuur te aanvaarden. De anti-revolutuonaire Kiesver eeniging «Nederland en Oranje» stelde voor deophanden zijndegemeenteraads- verkiezingen tot candidaat in district I de r beer H. P. Goossens, in district II de heer H. Koning en in district III de heeren R. van den Burg en J. van den Hoolï. Door de afdeeling Amersfoort der Soc. Democrat. Arbeiders-Partij zijn voor den gemeenteraad candidaat gesteld in district I J. Overeem en G. van Wijland, in district II J. Over eem en K. Visser en in district III J. Overeem, K. Visser en G. van Wijland. De beer W. G. de Haas heeft aan de Rijks Hoogescbool te Utrecht met gunstig gevolg het 2e natuur kundig examen afgelegd. De paardenarts 2e kl. P. H. A. van Aelst, van de Rij- en Hoefsmid- school, wordt op 19 Juni voor onbe- paalden tijd gedetacheerd bij het 4« reg. huzaren te Deventer. De paardenarts 2e kl. H. W. Klerk de Reus is van zijn detacheering bij de rijdende artillerie teruggekeerd. De bij het regiment Grenadiers en Jagers overgeplaatste le luitenant van het 5e reg. infanterie H. J. Offer- liaus is door den Minister van Oorlog ingedeeld bij de bataljons grenadiers. Door den majoor intendant bij de 4e divisie werd Woensdagmiddag, behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed de levering van aardappelen voor de soldaten-menages in dit garnizoen, (plm. 2500 H L.) vermoedelijk noodig voor bet tijdvak van 16 Juli 1 No vember 1911. Inschrijvers waren firma A. Wage naar f2.11, G. Bos Co. (Amsterdam) f2.40, P. M. Putman f2.05: J. Meijer f 1.98, H. J. Diekerhof f 1.96, J. C. v. d. Logt f 1.93, allen te Amersfoort. De tram heeft gisteren door het drukke marktverkeer er een ruit bij ingeboet. Persoonlijk letsel werd niet veroorzaakt. Donderdagavond melden zich niet minder dan 10 personen aan het politiebureau om nachtverblijf. Naar wij vernemen zal generaal Booth Woensdag 12 Juli a.s. den velddag leiden op het landgoed »Nim- merdor« alhier. Door het bestuurder voetbalclub H. V. C. is in de kas der Amersfoort- sche Vereeniging tot bestrijding der tuberculoze een bedrag gestort van f 11.10, zijnde de helft der netto op brengst van den j 1. Zondag tegen Ajax gespeelden wedstrijd. Zouden de jolige dagen van weleer aan de Rijschool terugkeeren Naar aanleiding van hetgeen Woens dagavond plaats greep zouden wij het haast gelooven. Een der aan de Rijschool gedeta cheerde officieren, die bij het concours hippique te Venlo den zooveelsten prijs behaalde, werd door zijne kame raden feestelijk ingehaald. Vooraf gegaan door het muziekcorps der huzaren in een a giorno verlichte tentwagen,trok de overwinnaar op een hoog wit strijdros gezeten en gevolgd door personoel der rijschool rijk uitgedoscht met mancbappen en kniestukken en een eveneens met lampions verlichte tentwagens waarin officieren der rijschool in de meest fantastische costuums in optocht naar «Concordia». Een draaiorgel sloot den stoet, die, daar een omroeper te voren zoo iets van het plan had rondge bazuind, heel wat menschen op de been had gebracht. Uit dankbaarheid voor de hem betoonde hulde mocht het volk bij «Concordiaa naar fleschjes bier hen gelen en naar rijks munt en sigaren grabbelen. De beide eerste Maandagen in de maand Juli zal in een der lokalen van het voormalig schoolgebouw in de Koestraat gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting. Dinsdag 20 Juli a.s. zal het verbouwde en veel vergroote hotel- restaurant »Birkhoven« officieel wor den heropend. Lijst van Brieven en Briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het Postkantoor Amers foort gedurende de le helft der maand Juni 1911. Blieven binnenland. Mej. G. v. Dijk Ede. Intercessiebureau Haarlem. G. Nagel Spakenburg. M. Meigatter Jr. Zwolle. Brieven buitenland. P. Jacobs Mad. A. Albers Mevr. Groothof I. S. Thompson Th Ingenpas Achel. Antwerpen. Batavia. Cologne. Weeze. Briefkaaiten binnenland. J. Groenewold Adam. S. de Koning R. Vaneveld J. Elder Eemnes. Mej. wed. Verhaar Rdam. Mej. T. de Vlies Zutphen. 2 zonder adres. Briefkaart buitenland. Friiulein S. Wetter Ruhla. 20 drukwerken. Nota. Aan afzenders wordt aan bevolen hun adres op hun brieven en briefkaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarbeid van hen kunnen worden teruggegeven. ZONDAG 18 JUNI. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO1/» uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het logegeboutc Van Persijrutraat No. 1. Voorm. 10'/» uur, Ds. S. Lulofs te 's Gravenhage. Evang. Luth. Kerk. Voorm. T01/» uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Collecte v. d. Emer. kas. Gereform. kerk (Zuidsingei). Voorm. 10 uur, Ds Teerink. 'sAv. 5uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/» uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Zelfontbranding van kardoezen. In het Kamp bij Oldebroek had gistermorgen een onverwachte ont branding plaats van een aantal sein- kardoesjes in een loods staande in het Doelenpark, waardoor kapitein Ridder van Rappard en twee sergeants lichte brandwonden aan hoofd en handen bekwamen. Eén der sergeants is in de ambulance opgenomen. («Zw. Ct.«) Wintersport in Juni. Men meldt aan de «Limb. Ct.« dat het gistermiddag tusscben half een en halftwee te Bergum zoo ont zettend gehageld heeft, dat jongens hun sleedjes naar buiten haalden om zich met wintersche sport le ver maken. De hagel, die een dikke laag vormde, moest met schoppen ver wijderd worden. Deze hevige hagelbui heeft groote schade aan de veldvruchten veroor zaakt. Kwartjesvinders. Op den Rijksstraatweg tusscben Renswoude en Veenendaal waren gis teren drie kwartjesvinders. Een fiets rijder, die aldaar voorbijkwam, werd uitgenoodigd zijn geluk te beproeven en niet lang duurde het of hij had een tamelijk groot bedrag verspeeld. Toen hij door een voorbijkomend wielrijder werd gewaarschuwd met lieden van het kwaï tjesvindersgilde te doen te hebben, kozen de kwart jesvinders. die allen per fiets waren, en die nu wel begrepen dat de po litie te Renswoude met hunne prak tijken in kennis zou gesteld worden ijlings het hazenpad en verdwenen in de richting Amersfoort. Nu zij overal verdreven worden, zullen zij vermoedelijk beproeven in dergelijke landelijke omgeving hunne slachtoffers te maken. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 9 tot en met 15 Juni 1911. Geboren: Johanna, d. van Aart Kuis en Annetje van Ommen. Gijsberta, d. van Wou ter van Essen en Willemijnlje Walet. Arie, z. van Gerrit Jan Pietersen en Geertruida van Eijkelenburg. Janna, d. van Cornells Arie van Zwol en Gerritje Haverkamp. Frederik, z. van Philippus Lappain en Petronella Dijk huizen. Gerrit, z. van Hendrik Jekel en Jannelje Buisman. Albertme Gezina,d. van Willem van der Maat en Cornelia Pon. Jo hannes Bartholomeus, z. van Georgius Eversen en Elisabeth Heere. Jannetje,d. van Gijsbert de Jong en Gijsbei tje brouwer. Adriaan, z. van Gosewinus Gerhardus Veenendaal en Grietje van den Burg. Ondertrouwd: Kornehs Marchienus Enter en Gerdina Geertruida Ernetta Kraan. Getrouwd: TheodorusJohannes AntoniusRijn- tjes én Adriana Hendrika van Manen. Mar- tinus Wildeman en Maria Lambrechts. Overleden: Nicolaas Goes, 86 j., wedr. van Hendrika de Meijer. Albert van der Maat, 68 j., echtg. van Geesje Meijerink. Gerard Pieter van Mourik, 55 j., wedr. van OrtiUia van der Werf. Johanna Hermina Slemfoort, 84 j., ongeh. Johannes Ouwerkerk, 17 j. Dirk Engelenburg, 6 j. Een als levenloos aangeg. kind. Leusden. 9—16 Juni 1911. Geboren: Bartus, z. van Gerrit Wallert en Elisabeth Snijders- Overleden: Maria Jacoba Laurina de Bakker, 3 maanden. Stoutenburg. 9—16 Juni 1911. GeborenGijsbertus, z. van Gijsbertus Steen beek en Johanna van den Bedem. Chris- tiaan Jozef Antonius, z. van Peter Hubertus Dohmen en Maria Gertrudis Hubertina Gilissen. Woudenberg. Geboren: Alida, d. van Willemijnlje Brug- gink. Anna, d. van Reijer Jetten en Geurtje Zwart. OndertrouwdAlbertus Kleinveld, 24 j. en Willemijnlje van de Peul, "23 j. Gehuwd: Tijmen van Wolfswinkel en Aartje van Ruler. Overleden: Albertus Versteeg, gehuwd met Geertruida Wilhelmina van de Lagemaat, 74 j.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2