BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. volgen van verzekeringswetten, voor stelde de vermogensbelasting te ver dubbelen; hoeveel principieele en andere bezwaren werden niet reeds ingebracht tegen eene kleine ver hooging der cuccessierechten. Maar de kosten dier verzekeiingswetten te halen uit hel tarief van invoerrechten, waarvan niemand den druk voor zich ziet in den vorm van eeit belasting biljet, en waarvan het dus eenige kennis vereischt om zich een juist denkbeeld te vormen van den druk, die daardoor wordt uitgeoefend, dat is volkomen in overeenstemming met goede belastingpolitiek op christelijken grondslag en dat is zeker geeu dogma! Portugeesehe emigratie. Herhaaldelijk is van Portugeesehe zijde beweerd, dat de uitgeweken Portugeesehe rfionarchisten in Spanje vrijelijk konden samenspannen tegen de republiek. De Spaansche eerste minister Canalejas heeft thans verklaard, dat uitgeweken Poitugoezen in Spanje veilige toevlucht kunnen vinden, mits zij zich onthouden van samenspan ningen tegen de overheden van hun land. Hij heeft den gouverneurs der grens-provinciën nogmaals den last voorgehouden om alles te beletten, wat eene samenzwering tegen den bestaanden staat van zaken in Por tugal zou uitmaken. De Spaansche regeering zal met de meeste gestrengheid optreden tegen iederen gouverneur, die inbreuk op dien last maakt of toelaat. Castro. Waar is Castro? Deze vraag is nog steeds niet opgelost. Al schijnt het dan nu ook wel zeker te zijn, dat Castro zich niet bevind aan boord vaan het Duitsche schip «Consul Grotstuck» dat nu als «President Simonin het bezit van de regeering van Haiti is overgegaan, De Amerikaansche Re geering heeft de grootst mogelijke waakzaamheid bevolen, en hieruit mag dan toch wel worden opgemaakt, dat Castro zich niet meer te Las Palmas bevindt. Trouwens, bevond hij zich hier, dan zou dat ongetwijfeld wel reeds gemeld zijn. Castro is dus zoek en vermoedelijk heeft een der geheime agenten van de Amerikaansche Re geering zich vergist, toen hij meldde dat de ex-president zich aan boord van de «Grotstuck» had begeven en is hij op een ander schip vertrokken of deze mogelijkheid bestaat ook Castro is wel aan boord van van het Duitsche schip geweest, maar heeft dit, voor de aankomst te Port- au-Prince verlaten. Vast schijnt wel te staan, dat hij zich niet te Port- au-Prince bevindt; maar waar is hij dan? De eerstvolgende dagen zullen daarover wellicht wel nadere mede- deelingen brengen. Het lot van den ingenieur Richter. Nog steeds is geen enkel bericht ontvangen omtrent het verblijf van den Duitschen ingenieur Richter, die bij een tocht over den Olympos door Grieksche roovers is opgelicht. De rooverbende is met baar gevangene spoorloos verdwenenmen vermoedt slechts dat zij op de grens van Griekenland zich schuil houdt. De hoofdman der bende heeft een brief gezonden aan den Vali van Salonika, waarin voor Richter's uitlevering een blanke handjes... Haar lieve, vreemde grijsblauwe oogen... Hij had loopen schreiden over de straat... Voelde zich zóó eenzaam, zoo ongelukkig, de zwak keling... Den volgenden morgen, al om negen uur, zat hij in de kamer bij schoon moeder. Het jongste zusje zat hem met lacherig-spottende, brutale oogen aan te kijken. Monsterde z'n kleeren van top tot teen... «Zeg, Guust." zei de meid grijnzend «je mag je schoenen wel eens laten lappen. En de neus van je linkerlaar6 is ook niet pluis I" Hij had alles verduurd. De drabbige koffie geslurpt uit een vies kopje. Een boetpredikatie aangehoord van schoon vader, die in z'n hemdsmouwen zat te redeneeren... Nog wat lodderig van de Zondagsche bittertjes..} Eene buur vrouw, die zeer intiem was met de familie, kwam luisteren... Eindelijk verscheen Annie. En hij had haar, waar al die menschen bij waren, gesmeekt. Een van de blanke slanke handen gezoend... Haar inge fluisterd van dat het goed was... Dat ze die vijftig gulden kon krijgen... Dadelijk. En ze kon ermee doen wat ze wou... Natuurlijk... losprijs van een millioen francs in goud wordt gevorderd. Richter is ge dwongen geworden dien brief, waarin verder voor de bende twaalf gouden horloges, twaalf pakken en twaalf verrekijkers worden geëischt, mede te onderteekenen. In Salonika is men zeer bezorgd voor het lot van Richter, al gelooft men niet dat de roovers hem zullen dooden. De autoriteiten in Elassona en Monastir achten den exorbitanten eisch der beide voor de loslating van Richter een gevolg van de verbittering der roovers over de mishandeling van dorpsbewoners door de gendarmerie. Turksche gendarmes zouden dorpsbewoners, om hen tot mededeelingen over het verblijf dei- bende te dwingen, hebben gevangen genomen en mishandeld. Thans zijn alle gendarmes in de hoofdplaatsen teruggeroepen; de autoriteiten hebben aan de regeering bevelen gevraagd voor hun verder optreden. Zij rneenen ech ter, dat op den ongelooflijken eisch der roovers niet kan worden ingegaan. Zaterdagavond zijn de feesten te Londen in zekeren zin geopend met een gecostumeerd bal in de tuinen van het Kon. Plantkundig Genootschap in Regent's Park, door de Royalist Club gegeven Er werd daar gedanst door 3000 personen, onder wie zeer aanzienlijke, in allerlei, vaak zeer fraaie kostuums. De Koningin-Moeder is voor nemens 14 Juli een tuin-pariij ten paleize Soestdijk te geven. De Prinses van Bentheim komt den 26 dezer, en de Hertog en de Hertogin van Saksen-Coburg-en-Gotha tegen het einde dezer maand eenige dagen logeeren bij H. M. de Koningin- Moeder ten paleize Soestdijk. Legertoestanden. De Staatscommissie voor de leger toestanden is in de laatste dagen der vorige week weer op reis geweest, thans tot voortzetting van haar onder zoek in eenige garnizoensplaatsen in Gelderland. De Utrechtsche lustrumfeesten. Het programma ter viering van het 55ste lustrum der Utrechtsche Hooge- school luidt als volgt: Maandag 26 Juni: Ontvangst van de reünisten. Matinee, uitvoering door Coers' liederkwartet. Avondconcert. Dindag 27 JuniGecostumeerd op tocht, voorstellende het belegering- leger van graaf Willem IV in 1345 Avondconcert. Woensdag 28 Juni: Openluchtna- tuurspel, Willem van Holland. Avond concert en bal. Donderdag 29 JuniCour van graaf Willem IV. Matinee, avondconcert en bal. Vrij'lag 30 Juni: Openluchtspel Willem van Holland. Matinee en avond concert, keimesse d'été en bal. Zaterdag 1 JuliMatinée. Volks feesten in het Hoogelandsche Park. Avondconcert. Vuurwerk en bal. Vacantiekaarten. Naar wij vernemen worden door de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September Vacantie kaarten verkrijgbaar gesteld voor het afleggen van eene reis in Nederland over de lijnen der H. IJ. S. M. naar keuze van den reiziger. Toen werd de familieraad gehouden. Of 't aanging [dat een vrouw onder zulke omstandigheden naar haar man terugkeerde?... Hij, Guust had niet gemerkt hoe ze elkaar aankeken met leuk-lacbende oogjes vanhij snapt er niks van dat we hem vernikkelen... Wat 'n lobbes!... n't Gaat mij niks an!... had buurvrouw gezegd «maar toch mot 'k, als vriendin van de familie eventjes, opmerken dat ik, als m'n man mij zooiets zou hebben aange daan... NouIn der eeuwigheid niet, hoor I" Waarop de intieme-vriendin des huizes haar lippen sloot alsof zij ze in dit aardsche leven nooit meer zou openen en strak naar den zolder ging zitten turen... Moeder had tot dusver weinig ge zegd Eindelijk kwam ze uit den hoek «Kijk's, An," zei ze tot haar dochter, »'t is zeker héél erg om eene vrouw zóó te krenken als Guust heeft ge daan, maar wanneer-ie nou toch zoo plechtig belooft, bezweert, dat-ie 't in ziet Dat-ie zich anders zal gedra gen Kijk 's meid zou-je dan niet? «O, maarl" riep Annie uit. Maandagochtend elf uur hebben op Het Loo de staf van drie batterijen veld-artillerie, onder bevel van den kolonel-commandant H. Oolgaardt, in garnizoen te Ede, op hun tocht naar het schietkamp te Oldebroek, voor H. M. de Koningin gedefileerd. De Koningin woonde met het Prinsesje het militaire schouwspel bij en com plimenteerde den commandant over de houding van den troep. Na het defile werden de officieren ten Paleize genoodigd tot het gebruiken van ver- verschingen, terwijl de manschappen in het Kon. Park werden onthaald op broodjes, bier en sigaren. Naar wij vernemen gaat de landbouwtentoonstelling, die door het Utrechtsche Genootschap voor landbouw en kruidkunde op «Birk- hovcn" gehouden zou worden, NIET DOOR. Op de laatste vergadering van den Bond van Leeraressen bij het Huishoudonderwijs, gehou den te Utrecht op 14 Mei 1911 is besloten, dat het examen ter verkrij ging van een diploma als leeraren in koken en voedingsleer gehouden zal worden te Amsterdam in het ge bouw der Nieuwe Huishoudschool op 13, 14 en 15 Juli, dat de examens in behandeling der Was en in huis houdkunde zullen worden afgenomen in het gebouw der Amersfoortsche Industrie - en Huishoudschool, resp. op 17, 18 en 19 en 20, 21 en 22 Juli. In de examen commissies hebben o.a. zitting de dames H. M. S. J. de Holl en C. J. ten Bosch van de Ind. en Huishoudschool alhier. Tol algemeen voorzitter is benoemd de heer H. J. de Groot, Inspecteur M. O Bij het eindexamen aan het Gymnasium alhier zijn geslaagd voor A: de heeren J. Bakker en J. Enke laar uit Amersfoort en S. J. Pit uit Baarn. De heer H. C. C. de Blécourt, onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Beekstraat is benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te Zeist. De plannen met begrooting voor bet restaureeren der kapel met zalen van het St. Pieters- en Bloklarids- gasthuis aan den Westsingel, ver vaardigd door den architect Herm. Kroes zijn door de Rijkscommissie voor het behoud van monumenten goedgekeurd, zoodat binnenkort met het herstellen van dit merkwaardige bouwwerk wordt aangevangen. Het timmerwerk daarvan zal wor den uitgevoerd door den heer H. van Eijbergen en het metselwerk door den heer A. van Daal. Hedenmiddag van 2 tot 5 uur wordt door «Arbeid Adelt» in de achterzaal van het café «De Arend« een bazar gehouden. Vrijdag 30 Juni a.s. zal door den heer dr. J. C Söhngen, algemeen secretaris der Tucht-Unie des avonds in de groote zaal van «De Arend» een voordracht voor genoodigden worden gehouden. Door de R. Kath. kiesvereeniging is, in de vacature in district II ont staan door het bedanken van den heer A. A. Hamers, candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer Maar Guust had, terwijl de tranen hem naar de wangen stroomden, be zworen, dat hij haar nooit, nooit meer zou vragen, waar zij het geld liet Hij was stom, slecht, laag, gemeen geweest... Hij diende toch te weten, wat 'n pronkjuweel van 'n nimph, zij was U zou eens zien voortaan. Toen was Annie, die moeite had een straks-nijdig gezicht te blijven trekken, gezwicht. Ze hitd dan toege staan, dat Guust haar kuste In zijn dolle opwinding van blijdschap had hij schoonzusje van de brutale aap twee riksen «voor 'r spaarpot" gegeven, Schoonmoeder gevraagd, of hij haar niet met 't een of ander plezier kon doen Een nieuwe naaimachine of een mooi tafelkleed Moeder en Annie hadden met el- ka&r, in oogentaai, geconverseerd «Neen, Guust, dank-ie wel. 't Is heel aardig van je, maar ik heb geen behoefte», zei schoonmoeder, op effen toontj e Dat was had An haar gewenkt, handiger, in dit geval. kwam best terecht Zóo was de verzoening tot stand gekomen. En telkens bekroop hem, Gustaaf weêr de beklemmende herinnering aan F. M. Houbaer. Overigens werden de van anti-revolutionaire zyde gestelde candidaten overgenomen. Het grootste gedeelte der nu bij het le regiment Huzaren onder de wapenen zijnde manschappen zijn onder commando van den ritmeester Jbr. W. H. J. van de Poll j.l. Maandag naar de Harskamp vertrokken tot het houden van schietoefeningen. Aan den op zijn verzoek eervol ontslagen landmeter van het kadaster C. Geyl is een jaarlijksch pensioen toegekend van f1719.—. -In de Zweminrichting werden j.l. Zondag tusschen de Amersfoortsche clubs A. Z. en P. C. de Amsterdam- sche club A. Z. en de Goudsche club G. Z. polowedstrijden gespeeld. Amersfoort won van Gouda met 32 maar moest het tegen Amster dam met 03 afleggen. De Amersfoortsche Scbietver- eeniging «Wilhelmina» staat bij het schietconcours op de banen van de vereeniging «Piet Cronjé» te Ermelo in den korpswedstrijd met 468 punten nummer één. In den vrijen baan wedstrijd staat de heer M. A. van Bemmel no. 1 met 159 punten. Door mej. A. E. van Laaren is aan de Utrechtsche Universiteit met goed gevolg het practisch apothekers examen afgelegd. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verkoopitig van vaste goederen werden verkocht; het winkelhuis, tevens woonhuis, aan de Krommestraat 11, met afzonder lijke bovenwoning aan de Haversteeg, verhuurd voor f250 en f52 per jaar, aan den heer J. Blokker voor f2800; drie woningen met schuurljes en grond aan bet Monnikenpad, nos. 21, 23 en 25, groot 14.20 A., samen ver huurd voor f3.45 per week, aan den heer D. Ruys voor f1600; een woonhuis met schuurtje en grond op Kroontjesmolen no. 45, aan den heer D. Ruys voor f 450. Niettegenstaande in de lokaal rijtuigen der N. C. S. met duidelijke letters aangekondigd staat, dat het hoogst gevaarlijk is eenig lichaamsdeel buiten den trein te steken, had gisterenmiddag toch een persoon uit Hoevelaken, reizende met een der treinen van Utrecht naar Amersfoort onderweg de onvoorzichtigheid ver uit het raam te hangen. Het gevolg was, dat hij in aanraking kwam met een juist in tegenovergestelde richting passeerenden trein en bij ernstig ge wond werd en een arm brak. Een toevallig in den trein aanwezigen dokter verleende de eerste hulp. De getroffene werd overgebracht naar het ziekenhuis alhier. De Europeesclie rondvlucht. Venloo, Soesterberg en Gilze-Rijen zijn gereed de vliegers te ontvangen. Te Soesterberg is dag en nacht onder leiding van den energieken heer Ver- wey gearbeid, om alles in orde te brengen. Naast de fabriek is een afdak gebouwd, waar tien eendekkers kunnen geplaatst worden. In 't midden van de paddock bij den seinbal is een groote tent voor auto-stalling, terwijl er in het kamp nog vier auto-parken zijn gemaakt. Dan is er tusschen twee hangers een flinke tent gebouwd, waar 'n paar biplans en een vijftal een- dekkeas plaats kunnen vinden. Dan nog zijn er de loodsen zoodat er ber- die uren, toen An was weggeloopen... «Ik heb er genoeg vanhad ze hem toegeschreeuwd, dien middag. •Leendert heeft me nog van de week gezegdAs-jij vijfhonderd gulden in de week wilt verdienen, dan heb-ie 't maar te zeggen. Een wenk te geven. Me effetles te laten weten Voor het verdere zorg ik. Laat mij maar betuilen. Net-zooveel-geld as-je heb ben wilt, meid Mot-jij krimp lijden met zoo'n armoedzaaier?... Een fijne meneer, die zijn wettige vrouw in lompen laat loopen As-ie dan zoo knap en geleerd is, laat-ie 't dan too- nen Niks as kouwe drukte.Dat heeft Leendert gezegd, de koetsier! Versta-je dat? En ik denk er hard over om naar z'n raad te luisteren. Ik verdraai 't om voor jou honger te lijden. Jouw deftige familie kan, voor mijn part, ophoepelen Toen was Guust naar een vriend geloopen... Hollend, doodsbang dat hij op kantoor te laat zou komen. Maar de vriend, die alles begreep en doorzag, weigerde botweg. Kerel" had hij gezegd «wees nu ging genoeg is voor de vliegtuigen. Het restaurant nadert eveneens de voltooing. Een sierlijk perk is er om heen aangelegd, met buiten-buffet. Ook op tweeden en derden rang is voor buffetten gezorgd. Men plaatst daar twee groote tenten, die ook bij slecht weer prachtig dienst kunnen doen. In korten tijd is alles in orde gebracht; men kan zien dat daar een krachtig man de teugels in handen heeft. Ook Venlo en Gilze-Rijen komen goed voor den dag. Nu nog de mede werking van het publiek. De volle medewerking! Ten eerste moeten de menschen in drommen opkomen. Zij steunen dan organisatoren dezer zoo breed opgezette onderneming, secundo zien zij een schouwspel gelijk Neder land nimmer aanschouwde. Maat voorts moet het publiek er vooral voor zorgen de orde te bewaren. Uitstekende vei ligheidsmaatregelen zijn getroffen en met medewerking der kijklustigen blijven zeer zeker rumoerige toonee- len als te Parijs achterwege. Verscheidene Fransche aviateurs zijn beducht voor de Hollandsche boeren, die er soms wonderlijke praktijken op na houden. Daalt een vliegmachine in een weiland en wil de aviateur weer opstijgen, dan geeft boertje eerst zijn toestemming als hem een flink som metje is betaald Gebeurt dat thans, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Laat iedereen daarom medehelpen bet den vieemdelingen in ons land zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Laten er vooral geen landelijke schandalen plaats vinden. Wat de veiligheid langs de vliegbaan betreft nog het vólgende. De directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen stelde op verzoek van den A. N. W. B. haar verband- kisten en draagbaren op de stations, aan of nabij de vliegbaan gelegen, ter beschikking. Ook de H. IJ. S. M. deed dit, mits de verbandkisten aan de sta tions blijven. De heer G. M. v. d. Graaf, consul van den A N. W. B., te Druten, bericht, dat de pont aldaar op 21 Juni en zoo noodig volgende dagen met versterkt personeel steeds gereed zal liggen en wel aan den linker Waaloever. De controle-auto's hebben den voor rang. Hoogstwaarschijnlijk zal H. M. de Koningin-Moeder Donderdag het vliegkamp te Soesterberg bezoeken. Tengevolge van het slechte weder, waardoor de vlucht Luik SpaLuik niet is kunnen doorgaan is de etape Luik—Soesterberg 24 uur uitgesteld. Het vertrek der aviateurs heeft Donderdag op dezelfde uren plaats. Er is zilveren bruiloft gevierd in het Witte Huis te Washington. Pre sident Taft en zijn vrouw leven zeer eenvoudig, maar zulk een feest in het Witte Huis was een zoo groote zeldzaamheid, dat het vanzelf tot een gebeurtenis van belang werd. Uit alle oorden des lands kwamen geschenken voor het zilveren paar een wagenvolzilverwerk van allerlei gemeenten, van den Senaat, het Huis van volksvertegenwoordigers en andere lichamen en van vereenigingen, van het diplomatenkorps enz., alsook van vele particulieren. De vrouwen van veertig generaals van het leger heb ben aan de zilveren bruid een fraai platina, met diamanten omzet horloge flink. Wanneer jij op deze manier voortgaat, dan is 't eind niet te over zien. Ze plukt en plundert je tot er geen helpen of redden meer aan is... Ik zou 't eenvoudig een misdaad achten je geld te produceeren." En Guust had hem alles verteld, toevertrouwd. Dat ze gedreigd had te zullen weg- loopen... Dat zij... «Best" zei de vriend «laat 'r gaan. Hoe eer hoe beter! Dat zou je ge luk zijn!..." Guust had 't hoofd tusschen de handen genomen en zat bij de tafel te snikken als een kind... schreeuwde 't uit, dat hij haar niet missen kon... Dat hij, als Annie van hem wegging... De vriend had, met een wilden ruk, z'n schrijftafel opengesmeten, en laadje ontsloten. Met geld gerinkeld... Hem wat Guust te-leen vroeg, toegesmeten... Hem, in zijn verdriet over het onafwendbare ongeluk, dat den zwak keling naar den afgrond sleurde, geen hand willen geven... Guust had een rijtuig genomen, en was Annie het geld gaan brengen... Acht dagen later zat hij alleen op 't kantoor... De kassier was in de directie-kamer geroepen... De jongste bediende stond aan het loket te spreken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2