WIJNHANDEL. 6. A. SIDDRÉ, REISBE LA STIN G. Langestraat 74. DE WITTE WINKEL Advertentiën. Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY en Portwijnen. Vermontli, Malaga. Medicinal "Mayer Ansbrnih Amarsfoortscli Wissel- en Effectenkantoor en dito ketting aangeboden en ook van de andere officiersvrouwen ont ving mrs. Taft een geschenk. «Tante Delia«, mevr. Torrey, de 83-jarige tante van den president, een krasse en algemeen beminde vrouw, is uit Wjllmot (Mass.) overgekomen voor de feesten. De president is haar lievelingsneef. Er kwamen kort na de aankomst de'r dame natuurlijk repor ters om haar te interviewen; maar zij wilde zich niet tot een politiek gesprek laten overhalen. Het eenige wat zij wilde zeggen was, dat «Neef Wik stellig opnieuw tot president zal worden gekozen. De voornaamste feestelijkheid was een groote buitenpartij, waar de heer en mevrouw Taft 5000 gasten ont vingen. De daar verdeelde bruidstaart was de grootste die ooit te Washington gebakken werd. Het gevaarte, rijk met bloemen, engelen, vruchten en allerlei andere zaken versierd, moest door zes mannen naar het Witte Huis worden gedragen. Gevaarlijke sport. Zondagmiddag om ongeveer 3 uur staken een heer en dame uit Amster dam in een klein roeibootje te Muider- berg van wal, om een tochtje langs de hier zeer ondiepe kust te doen. Door den hevigen Zuid-westen wind dreven ze echter al verder en verder af, zoodat menig Mulderberger aldra bespeurde, dat dit niet goed zou af- loopen, daar roeien tegen den op komenden stroom bij vrijwel onge- oefenden een onmogelijkheid is. De aan stand achtergebleven familieleden maakten zich zeer ongerust, en spoedig ging een andeie roeiboot met be kwame roeiers van wal, om te trachten hen in te halen en te ledden. Doch ook deze boot werd ten prooi aan de forsche zeegolven, en héél ver aan den horizont dobberden de twee bootjes nageoogd door velen. Nu werd naar Muiden getelefoneerd, en weldra ver trok van daar een zeilboot, die ze wel gauw inhaalde, doch zeer veel moeite had hen te bereiken en op sleeptouw te nemen. Toch gelukte het na eenige uren, en degenen die met een verrekijker gewapend waren meldden den anderen, dat de onge lukkige roeiers en hun eerste redders waren overgestapt in de zeilboot. Nu moest bet terug, en tot een uur of negen had ook de boot groote moeite tegen den wind in aan land te komen. Om 10 uur kwamen eindelijk de on- gelukkigen aan wal, koud, hongerig en dorstig en ziek van den doorge- stanen angst. Het Circus Carré wordt ontbonden. Het circus Carré zal naar men ver neemt binnenkort worden ontbonden Het Koninklijk Nederlandsch circus Oscar Carré dat zulke triomfen heelt gevierd en vóór rnim 'n tiental jaren aan de spits stond. zal weldra niet meer zijn. Na het beeindigen van de verbintenissen te Kopenhagen en te Bremen worden de paarden en andere dieren, de requisieten, costuums enz. verkocht. Ook de balletten, o.a. «Con- stantinopeU, «Monte Christo® en »Aan de Rivierae, benevens de reistent met toebehooren, zijn voor gegadigden verkrijgbaar gesteld. Te Maarsbergen zal Donderdag 6 Juli a s. des namiddags half twee de eerste steen gelegd worden voor bet gebouw van het Opvoedingsge sticht vour Jongens vanwege de Ned. Hervormde Kerk. met iemand... Zijn collega Van Driel was ziek... Annie had, den avond-tevoren, weêr gesproken over den zwagerkoetsier, van de dikke nacht-fooien, die haar zoo'n schitterende toekomst had voor gespiegeld... Guust had gedacht: wat zou ze nu doen, terwijl ik van-huis ben Mis schien Wilde jaloezie had hem aan gegrepen. De kassier kan elke seconde terugkomen. In de dikke leêren por tefeuille zaten tienduizendDe brandkast was open. De jongste be diende praatte nog altijd aan het loket De gelegenheid zou zich misschien nooit meer voordoen Hij dacht aan de glanzend-bruine haren, de slank- blanke handjes... Was de kassier daar niet Een papier in de hand Alsof hij iets zochtZóó ging Guust naar de tafel van de kassier. De zware deur van de brandkast eventjes, eventjes, tikje-maar open Het hart bonsde, hamerde onstuimig in z'n lichaam Maar hij moest nu verder gaanBlik semsnel graaide hij in de portefeuille haalde er twee, drie bankjes uit, zonder te zien wat 't wasTien- tegen-een, dat eerst over maanden het Brand te Hinnenwijzend. Zondagmiddag is een felle brand ontstaan in het dorp Binnenwijzend, bij hoorn. Door den feilen wind stond weldra de geheele buurtschap in volle vlam, zoodat dertien boerderijen als mede de Hervormde Kerk zijn afge brand. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De brand werd het eerst omstreeks halftwee opgemerkt. Rookwolken ver toonden zich uit het huis van den heer Muis tegenover de herberg »De zeven groene boomen«. Al zeer spoedig sloegen de vlammen uit bet dak aangewakkerd door een hevigen Zuid westenwind, die den vonkenregen verspreidde, liepen de belendende gebouwen al spoedig gevaar. Het dorp Binnenwijzend ligt juist in de richting Z W.N.O., zoodat de brandende rietvlokken ook neerkwamen op ver dere woningen. Nauwelijks was het eerste huis in lichtelaaie, of twee andere begonnen ook reeds te branden. Handen kwamen te kort om op de daken, waarvan vele met riet waren gedekt, het begin van brand te blus- schen. Nauwelijks begon men pogingen aan te wenden om de een of andere woning te sparen, of reeds werd om hulp geroepen voor andeie woningen. Brandspuiten daagden van heinde en verre op; vele rappe handen deden wat zij konden. Doch wat kon de goede wil tegen zoo'n machtige vuurzee? En toen ook bet kerkgebouw in brand stond, geleek het of geheel Binnenwijzend eene prooi der vlam men moest worden. De postorie bleef echter gespaard. De kerk, waar dien morgen de beroepen predikant ds. Hagen was bevestigd door ds. van Krieken, te Haaksbergen, toonde des avonds slechts enkele muren meer. Voorbij de kerk zijn nog vijfhuizen een prooi der vlammen geworden. Met groote tusschenruienten heeft de brand gewoed. Tusschen de ver brande perceelen staan twee of drie of soms meer woüingen, die gespaard bleven, voornamelijk omdat zij geen rieten dak hadden; voorts hadden sommige woningen aan den Westkant een rij iepenboomen, die den vonken regen tegenhield. Dat de kerk ook ging branden, wordt toegeschreven aan de omstandig heid, dat het dak belegd was met ramen om bij storm het wegwaaien der pan nen te voorkomen. Was de bevolking zelf niet zoo actief opgetreden, dan zou de ramp nog veel grooter ge weest zijn. Wel kwamen uit de naburige dor pen en ook uit Hoorn de brandspuiten opdagen, doch de meeste waren niet voor zulk eene taak berekend of kwamen te laat- In den avond bepaalde men er zich toe, de verbrande woningen nat te spuiten, voorzoover de hooimijten nog smeulden. Gelukkig was de wind eenigszins gaan liggen. Dat een ontzaglijke menschenmassa zich tot laat in den avond op het terrein bij den brand heen en weer begaf, is te begrijpen. Tot ver in den omtrek was het bericht weldra door gedrongen en familie en vrienden der getrofienen kwamen van heinde en ver opdagen. Van Maandagmorgen meldt men nog: Op het terrein van den brand konden wij thans de ramp in haar geheelen omvang overzien. De vlam men waren gedoofd slechls rookende puinhoopen wezeri de plaats aan, waar deficit zou worden bespeurd Deur van brandkast verder dicht Hij zat weêr op z'n plaats, nog kwam er niemandDe gestolen bankjes had hij in z'n broekzak ge stopt Hij tuurde op zijn boeken. De jongste-bediende stond nog altijd te praten Vreemd geld te wisselen. Hij ging het kantoor uitPrachtige samenloop van omstandigheden. Hij verschool zich op de W. C. bleef er wel een kwartier Toen hij op 't kantoor terugkwam, zat de kassier rustig te schrijven... En met heel vreemde, ijzige kalmte was Guust toen aan 't werk gegaan, werktuigelijk letters en cijfers zet tend, net-alsof een ander 't deed— slechts denkend aan de vijfhonderd gulden, die hij, op dat oogenblik, bij zich droeg... De habituée van de nachtkroeg, die gewoon was tegen één uur te arri- veeren, had den portier iets ingefluis terd, hem tegelijk twee kwartjes in de had stoppend... "Begrepen, hoor!" zei de vent, de oogen dichtknijpend »wees maar niet bang, Annie. Hij komt er niet in, hoor I" gistermiddag nog flinke boeren woningen stonden. En nu niets meer dan een chaos van ascb, steenen, hout en smeulend hooi! De oorzaak van den brand is nog onbekend. In het eeiste buis, dat in vlammen opging, zaten de menschen thee te drinken, toen zij gewaarschuwd werden dat hunne achterwoning brandde. Zij hadden nauwelijks nog den tijd om te vluchten en konden niets vari beteekenis mede nemen zoo plotseling is alles geschied. Men be proefde nu uit die woning van Muis de brandkast te voorschijn te halen. Of de inhoud daarvan ongedeerd is gebleven, zal nog moeten blijken. In de verderop gelegen huizen slaagde men er in meer van den in boedel te redden. Toch is nog een fokstier van f 1000 omgekomen. Des morgens was ds. H C. Hagen bevestigd in het nu verbrande kerk gebouw; des middags balftwee ge schiedde dit te Westwoud, dat met Binnenwijzend één kerkelijken ge meente vormt. De dienst aldaar was nauwelijks begonnen, toen op bedaarde wijze door den voorganger het be richt van het uitbreken van den brand werd medegedeeld. Wijl een aantal toehoorders uit Binnenwijzend waren overgekomen, veroorzaakte die lijding natuurlijk groote ontsteltenis. Door de landpaden bollende bereikten ver scheidene eigenaars hunne perceelen velen van hen moesten zien dat geen blusscheu meer mogelijk wasanderen konden nog door het natgooien van de daken het brandende riet uit- dooven. Over ruim eene uitgestrektheid van ruim een kwartier-uur gaans ziet men nu onderscheidene plekken, waar de brand heeft gewoed met eene hevig heid zooals de meesten nooit hadden bijgewoond. Naar vernamen zijn zoo goed als alle perceelen bij groote Nederland- sche maatschappijen verzekerd. Veel kostbaarheden, waaronder vee! antiek zilverwerk en oud-porcelein. zijn ver loren gegaan. Den geheelen dag blijven de spuiten in werking om de nog smeulende hooimassa's te dooven. Voor Huis en Hof. Snel eten veroorzaakt: huidziekten, dyspepsie en andere maagkwalen en eindelijk darmonsteking. Men moet, zegt dr. Linossier te Parijs, een mi nimum tijd stellen voor het eten, b.v. drie kwartier voor het ontbijt en een uur voor het middagmaal, en ook een bepaald rantsoen, om te veel eten te voorkomen. Veel lijden onstaat door te gauw eten en onherstelbare kwalen kunnen er het gevolg van zijn. Stof is zeer geschikt om ziektekie men over te brengen. Milliarden stof deeltjes omringen ons nog lang nadat voor het oog degoedgeschuierde kamer in orde is: ze dringen in neus en longen. Microscopisch onderzochte stof bevatten de bacteriën van allerlei aard, ook van roodvonk en influenza, en al zullen de meesten daar geen nadeel dadelijk van ondervinden, voor hen, die aanleg tot een ziekte hebben, kan het onschuldige stof levensgevaar lijk worden. De nieuwe Vogelwet staat het houden van enkele soorten van vo gels toe. Dat zal menigen vogel liefhebber aangenaam zijn. De vogels zelf schikken zich ook gemakkelijk in De kennissen begrepen. Dat An weer last had van «dien vent"... Schooier, met wien ze getrouwd was geweest, en die liefst negen maanden wegens diefstal in de "bajes" had doorgebracht. Verloopen kerel, die Donkerman... Verdiende geen rooie-cent... Wou na tuurlijk op haar kosten leven... Fijn lid... Hoe waagde de knul 't, hè En «vriendin», die reden had om Annie in de wielen te rijden, had haar eens verweten »dat die man dan toch maar voor hdar gestolen had, hè Doch de anderen namen 't allemaal voor An op... Waarom wès-ie zoo gek geweest... Neen, dat vonden de heeren en dames in-gemeen, om zóó-iets te durven zeggen... Zoodat de dame, die 't verweten had, van dien nacht af de nsocieteit» ontzegd werd— Die nacht, tegen halftwee, kwam Gunst, de dief van de negen maan den, maar de portier was onvermurw baar- De vervallen, verloopen, grauwe figuur van de witte wangen en de smeekende oogen hield hield hem een kwartje voor- Portier kende z'n belang te-goed... den gevangen staat. Iemand die eenige vogels 4 a 5 maanden in de kooi had gehouden, gaf ze toen de vrijheid. Een vink keerde tot 3-maal terug. Een groenvink, een putter en een sijs kwamen ook weer, maar een kneu- tertje, een merel, een lijster en een leeuwerik bleven uit. Oude vogels de proefnemer kende ze aan de poolen keerden niet terug. Hij zegt: «Als men maar zorgt vooreen ruime, goed schoon gehouden kooi, passend voedsel, nu en dan een bad en wat zonneschijn, kunnen sommige zaadetende vogels het jaren lang in de kooi uithouden. Insecten-etende vogels zou ik echter voor kamervogels niet durven aanbevelen. En dan de verzendingWat gaal men daar soms ruw mee te werk. Zoo ontving iemand eens 14 sijsjes in een nauw kistje; op één na waren alle vogels dood. Ook daarin wordt gelukkig voorzien.a Voor kinderen: «Als men kleeden klopt op straat, Of, als moeder stoffen gaat, Blijf, zoolang dat werkje duurt, Dan gerust maar uit de buurt. Want het stof van kleed of giond Kruipt dan in je neus of mond En het maakt voor tijdverdrijf Dan een wand'ling door je lijf. Stof bracht menigeen van streek, Maakte kind'ren ziek en bleek. Hoor dus naar mijn wijzen raad «Vlucht, als moeder stollen gaat." Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 7 Juni tot en met den 13 Juni 1911. GEVESTIGD. Christoffel Volbracht van Schoten naar Wester straat 115. Willem Treffers van Sprank naar Havik 4. Everdina Jacoba Verschuur van Tilburg naar Kampstraat. 51. Ferdinandus Franciscus Josephus Marie Janssen v. Hilversum n. Leusderweg 20. Carel Marinus Hubertus Kroesen v. Paramaribo n. Utr.weg 97. Maarten Buis van Niewer Amstel naar Arnh. straat 24. Gerard Willem Le Heux van Utrecht naar Langestraat 119 Martinus Wilhelmus Olthof van Zeist naar B. Wuijtierslaan 13. Arie v. Leeuwen v. Leusden n. Vijverstraat 19. Margaretha Leemans, wed. van Noordt van Inf.Kaz. n. Leusd.weg 68. Johan Ghristiaan Hagelen van Hilversum naar Aldeg.straat 42. Johanna Christina Swankhuisen v. Avereest naar Soesterweg 12. Anton Herman Huijsket van Utrecht naar Schimmelpstr. 44. Hendrika Geertruida Blom van Anna-Paulowna naar Paralelweg 26. Wilhelmus Johannes van Ruiterstr. naar L. Beekstr. 25. VERTROKKEN. Pieter van de Peppel van Soesterweg 107 n. Schiedam. Johannes van Empelen van Woest.weg 59 n. Leusden. Henrica Gristina Seller van Bloklandstr. 6 n. Leusden. Antonie van de Waardt van Vijverstraat. 28 n. Duisburg, (Duitschland). Eduard de Graaf van Koninginnelaan 1 naar Amsterdam. Dieuwke Heins v. Zuidsingel 43 n. Leeuwarden. Maar!je Maria Colenbrander van Kampstraat 24 n. Amsterdam. Alijda van Dijkhuizen van Soesterweg 3 naar Nijmegen. Abraham van Selm van Flierbeekstr. 9 naar Hoogland. Joseph Bakkenes v. Appelmarkt 10 n. Hengelo. Gornelis Johannes Marinus Glaes van Langestr. 11 naar Baarn. Jacob Schreuder van St. Jorisstraat 12 naar Maastricht. Franciscus Petrus Comijn v. Hellestraat 35 n. Utrecht. Jan Groenewoud van St Jorisstraat 27 naar Borculo. Maria Juhanna Josephine Grootkop v. Muurliui- xen 111 n. Hilversum. Evert je van de Pol van Bergstraat 14 naar Renswoude. Johanna Keijzer van Bergstraat 14 n. Limmen. Adriana Hendrika v. Mauea v. Blankenheiinstr. 7 n. Hilveisum. Aalt Dojrnekamp van Hoogeweg 68 n. Leusden. Maria Krol van Wijerstraat 10 n. Oosterbeuk. Frederika Diepenveen van B. Wuijtierdaan 6 n. Amsterdam. Johanna Hofman van K. Bergstraat 20 naar Hoogland. Pieter Ouwerkerk van Mooicrstraat 6 naar Nymegen. Catharina Margaretha Heraerik vanH.v.Vian- denstraat 18 naar Amsterdam. a Neen, vaderzei hij, Guust zacht jes terugduwend "maak nou geen gebbetjes! Je komt er niet in. Nooit van z'n leven!" De schooier smeekte nog wat... Toen ging hij verder... nu en dan kijkend naar het roode licht achter de gor dijnen... 't was bij hem nog precies als dien anderen nacht, toen Piet hem had afgewezen bij schoonmoeder- Op een bankje, in het plantsoen, ging schooier zijn mateloos verdriet zitten uitschreien, wrijvend met de gore handen over de vuile, vermagerde Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijf van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze VereenigiDg aan allen, die voor gezondheid of voor genoegen op reis of naar buiten gaan, het dringend ver zoek haar van bun reisgeld EEN GULDEN of HEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbelasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Barfsse VAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDv. Lanschot Hübrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. (Mr. S. G. van Welderen Baron Rengers) KORTEGR ACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credleten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt lokétfen in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. wangen... MjlItre Cobbeau. j jZUlUER WOLLEN-: /HALF WOLLEN KATQENüN-TRICOT-: RAMEH-EN NET-i HN0ERGQEDEREN FabriKaanpJansery/^N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3