PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. van bestaan zijn. Een museum op het gebied van boscbcultuur, cultuurtech niek, ontginning en grondverbetering, zoet\vatervisscherij,onmisbaarvoorden opleidingscursus der Maatschappij, doch ook van onschatbare waarde voor onze boschbezitters en ontginners. Een mu seum, in een van alle zijden goed bereikbaar middelpunt van het Rijk, dat den landbouwer, grondbezitter en zoetwatervisscher gelegenheid biedt op aanschouwelijke wijze zijn kennis te vermeerderen. Het werk der Nederlandsche Heide maatschappij geldt een nationaal be lang! De Nederlandsche Heidemaatschap pij verrijkt de bronnen van ons volks bestaan, van onze nationale welvaart. Wanneer men nu bedenkt, dat dit alles is gedaan door een lichaam, een vereeniging, die door slechts eenige subsidiën wordt gesteund die steun wordt met dankbaarheid vermeld, al zijn de bedragen betrekkelijk gering met leden, die jaarlijks maar 1 of 2 Gld. en begunstigers, die jaarlijks 10 Gld. of meer bijdragen en voorts, dat het aantal leden thans ruim 8300 bedraagt en dat der begun stigers slechts 264, dan mag men er zich over verwonderen, dat onder der gelijke omstandigheden zooveel werd tot stand gebracht. De Heidemaatschappij heeft voor zich zelf steeds met bescheiden mid delen moeten werken. Alles geschiedde ten bate van haar begunstigers en leden, haar werkgevers, waartoe be- hooren zoowel de kleine landbouwer als de groot-grondeigenaar; alles ge schiedde ten algemeenen nutte. En het lichaam, dat thans in ons vader land zulk een plaats van beteekenis inneemt, had tot voor enkele maanden ternauwernood plaats voor haar cur sus en museum, om niet eens te spre ken van de ruimte, benoodigd voor kantoorlokalen. En hoe Is het thans? Ja, er is een gebauw gehuurd, waarin de cursussen en het museum onder dak zijn ge bracht, er is bovendien een bureau gebouw gehuurd. Het een voldoet In Denemarken ontvangt de zustervereeni- ging, de Deensche Heidemaatschappij, jaarlijks bjjna "270.000 Gld. subsidie, alleen van de staat. J) Hiervan zjjn ruim 4800 leden der Ned. Heidemaatschappij, die jaarlijks 2 Gld. en ruim 3500 leden der Hootdafdeeling Zoetwater- viflschery der Maatschappij, die jaarlijks 1 Gld. betalen. UitbreidiBg van het aantal begunstigers en leden is dus zeer gewenscht. Hun bijdragen vormen een blijvenden steun voor het werk der Maatschappij. En zij? Wilt gij weten waarheen? Volg mij dan nog eens even naar het kamertje van juf Riek, dat nu door eene dunne waskaars voor het ledikant schemerachtig wordt verlicht. Zie, daar sluipt Anna de deur bin nen, zachtkens licht zij het gordijn op, en terwijl zij een belangstellenden blik in het bed werpt, fluistert ze: «Gaat het wat beter, juf?" «Maar lieve Anna... gij hier!" roept juf, die in den bewusteloozen staat verkeerde, welke noch slapen noch waken kan genoemd worden. «En waarom dan niet, lieve juf?" vraagt Anna, kinderlijk naïf. «Moet ge uw genoegen dan om mij vergeten »Ik vergeet niets, lieve juf; maar hoe is het nu met u? zeg!" «NaarAntwoordt de zieke. «Verlangt u ook iets?" «Wie vraagt dat?" zegt de zieke, «nog iemand anders dan gij «Neen, ik vraag het maar uit mij- zelve, lieve juf; ik zou u zoo gaarne beneden zien, want wij hebben er zooveel plezier." «Och, lief kind, wees gerust, ik heb nergens behoefte aanmaar ik dank u toch, dat gij mij niet vergeet, zoo echter evenmin aan de eischen als het ander. De cursuslokalen zullen den toets van de eiscben der hygiëne nauwelijks kunnen doorstaan, het museum, pas ingericht, biedt onvol doende ruimte om het tentoongestelde tot zijn recht te doen komen, de bureaus zijn over verschillende ge bouwen verspreid, wat zeker niet be vorderlijk is voor den gang van zaken Het zal u niet bevreemden, dat de Nederlandsche Heidemaatschappij bij het bereiken van den 25-jarigen leef tijd en bij het terugblikken op den afgelegden weg hoopt, op waardige wijze haar zilveren feest te kunnen vieren. Wij hopen, dat het Nederlandsche volk daartoe het zijne zal bijdragen, door haar de middelen te verschaffen, noodig voor het stichten van een eigen gebouw, ruimschoots plaats gevend voor haar museum, voor haar cursus, voor haar bureau's. Hiervoor vragen wij uw steun. Elke bijdrage is welkom. Uw steun zal een uiting zijn van rechtmatig nationaliteitsgevoel! Dat der Nederlandsche Heidemaat schappij dit momument moge worden gesticht door het NEDERLANDSCHE VOLK! De Commissie, die zich tot taak stelteen Fonds bijeen te brengen voor het stichten van een eigen gebouw voor de Nederlandsche Heidemaatschappij in 1913 S. C. Korteweg. 's-Gravenhage, Prinsenvinken- park 17, Voorzitter. H. B. Bhjdenstein, Enschedé, Markt 2. H. J. H. Geldermau, Oldenzaal, Katheupink. Mr. A. E. H. Goekoop, 's-Gravenhage, Oude Scheveningscheweg 25. Wm. P. Kessler, Hoorn. Mr. W. M. van Lanschot, 's-Hertogenbosch. W. F. Leemans, 's-Gravenhage, Koninginne gracht 70. H. J. Lovink, Buitenzorg op Java (N.-I.). Joan H. Nachenins, Amsterdam, Kerkstraat 21. A. W. J. J. Baron van Nagell, Barneveld, Huize •De Schaffelaerz. A. A. Nengerman, Utrecht, F. C. Donders- straat 20. Mr. H. J. van Ogtrop, Amsterdan, Keizers gracht ltl. Mr. J. B. Roelvink, Amsterdam, Weesperzyde27. F. L. S. F. Baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, Zuilen. O. Verhagen, Rotterdam, Heemraadsingel 236. Dr. P. Wellenbergh, 's-Gravenhage, Lange Houtstraat 30. J. P. van Lonkhuyzen, Directeur der Neder landsche Heidemaatschappij, Utrecht,S«relara. Ieder Commissielid belast zich gaarne met het in ontvangst nemen vau toezeggingen en bijdragen. Prinses Juliana en President Fallières. Men zal zich herinneren uit de dagen van het bezoek van den Presi dent der Franscbe Republiek aan ons land, hoe de heer Fallières dadelijk bij zijn komst aan H. M. de Koningin belangstellend vroeg, het Prinsesje te mogen zien. Prinses Juliana bevond zich echter op Het Loo, en zoo kreeg onze gast het Prinsesje niet te zien. Hij zond echter een prachtig ge- schonk aan de Dochter van zijn Koninklijke Gastvrouw, een meer dan levensgrooten namaak van een zwaan die van binnen met allerlei speelgoed gevuld was. En welke aardige tegen-attentie heeft H. M. nu bedacht? Door haar hoflotograaf liet zij een opname maken van het Prinsesje, terwijl het kind aan het spelen is met den zwaan en het speelgoed, dat de Fransche President haar schonk. En deze foto aie alleraardigst is uitgevallen: het spelende kind, in het wit gekleed, met één hand ge leund op den hals van den witten als de anderen. Vergeet nu ook niet... wat ik u gevraagd heb... gij weet wel, en als gij ze zoekt... ze liggen hier," en zij wijst nu weer op het hoofd kussen, waaronder de sleutels liggen... «maar nooit verbranden, hoor!" «Wees gerust, juf, ik zal goed ont houden wat gij gezegd hebtmaar ge zult immers nog niet sterven." «Ach!" zuchtte de zieke, «de dood komt als een dief in den nacht, en in 't graf mogen zij mij wel vergeten, als gij 't maar niet doetGa nu weêr naar beneden, lieve meid." Met een droevig waas over het ge laat komt zij de zaal weêr binnen. Philip voegde zich bij haar met het voornemen, haar den geheelen avond niet weêr te verlatenhij was geheel veranderd en zelfs spraakzaam gewor den, zoo spraakzaam, dat zij bijna geen gelegenheid had er een woord tusschen te voegen, dat hij niet be merkte hoe zij in gedachten verdiept was en zijn gezelschap haar hinderde, en hoe bespottelijk hij zich in het oog zijner makkers maakte. Arme Philip, arme jongen! Eenige dagen zijn voorbijgegaan en vogel, en op den grond een gezellige rommel van fraai speelgoed en suui- steiij is dezer dagen door H. M. de Koningin aan den heer rallières gezonden. Rozententoonstelling. De vereeniging ter bevordering van de rozenteelt «Nos Jungunt Rosae" zal op Zondag C Augustus a.s. eene tentoonstelling van rozen, haren z.g. urozendag", houden in de zalen der buitensocieteit te Deventer. Wij bevelen onze lezers aan deze tentoonstelling eens te gaan zien. Zij kunnen zich aldaar overtuigen van de groote vlucht, die de rozen- cultuur in ons land heeft genomen en van de prachtige aanwinsten, die onze rozen kweekers in de laatste jaren in den handel hebben gebracht. Aangezien de genoemde vereeniging geen winstbejag beoogt en bevorde ring der rozenteelt haar eenig doel is, zijn de entreeprijzen zoo laag ge steld, dat een bezoek binnen ieders bereik valt. Deze rozendag wordt tevens dienst baar gemaakt aari de keuring van nieuwe rozen. Telken jare looft de vereeniging n.l. een gouden medaille uit voor de beste nieuwe Nederlandsche aanwinst, nog niet in den handel. Meerdere bijzonderheden worden per advertentie in verschillende bladen bekend gemaakt. Noodweer. Woensdag heeft te Madrid noodweer geheerscht. Na een buitengewoon warmen dag brak tegen den avond een onweer los, gepaard gaande met geweldigen hagelslag en regenval. Duizenden ruilen zijn vernield; de straten zijn bedekt met brokstukken van schoorsteenen. Geheele daken werden door de rukwinden meege sleurd. Het regenwater stroomde door de straten, zoodat het verkeer onmogelijk werd. Gedurende het i oodweer werden eenige lichte aardschokken waarge nomen, waardoor verschillende huizen zijn beschadigd. Het telegraaf- en telefoonnet heeft duchtig te lijden gehad. Een rechter in Zuid-Afrika heeft een Engelschman veroordeeld tot niet minder dan 3600 gulden boete en 18 maanden dwangarbeid, wegens het importeeren en verkoopen aan de inboorlingen van plaatjes en prent briefkaarten van aanstootelijken aard. De rechter wil er tegen waken dat Europa in plaats van beschaving te brengen aan den inlander hem bederft. Door den Raad van Admini stratie van de H. IJ. S. M. is aan den heer F. M. van Veen de toestemming geweigerd tot het aanvaarden van het lidmaatschap van den gemeen teraad. Tenzij dus de heer Van Veen zijn ontslag neemt als ingenieur bij ge noemde maatschappij zal in district I een nieuwe verkiezing plaats moeten hebben. Eindex. II. B. S. prov. Utrecht. Geslaagd: A. Jappe Alberts, G. J. Buys, A. M. E. van Dishoeck, W. van den Donker, A. H. G. Holland, B. Valk en W. J. de Ruyter de Wildt, van alles is op de beide instituten tot het oude teruggekeerd. Alles behalve de zieke op het bovenkamertj ej uf Riek is veel verminderd. Nu en dan verwaardigt haar deftige zuster zich de enge deur van het ver trekje binnen te gaan, en de zieke door haar blauwe bril gade te slaan; zij wisselt dan eenige korte, deftige woorden met haar en verwondert zich over zichzelve. Haar komst gaat gepaard met een akelig gekraak van haar stijve japon, en als zij vertrok ken is, schijnt zelfs de lucht in het vertrek ernstiger en deftiger geworden te zijn. Gewoonlijk schuift zij met eene vaste hand het bedgordijn op zij, en vraagt dan: «Hoe gaat het u," en op het antwoord, dat zelden zeer be vredigend is, schudt zij dan het hoofd, en fluisteren die strakke lippen: «On- noozel schepseltje!" Haar afscheids woorden zijn doorgaans deze: «Houd maar goeden moed. Hij die u krank heeft gemaakt, kan u ook weder ge zond maken." Anna komt binnen, en vertelt haar, dat de zieke ijlende is. «Delireerende?" vraagt de institu- trice, en weder kraakt de japon op de trappen en in het kamertje der de H. B. S. te Amersfoort; T. A. vari Haeften, C. W. Heringa, W. F. van Langeveld en J. Merkens, vaD de R. H. B. S. te Utrecht; P. de Haart, C. G. E. de Jong, H R. Schutte, J. Stevens, Pb. B. M. van Straelen, A. Vis en L. Wrede, van de Gem. H. B. S. te Utrecht; J. J. van den Heuvel tot Beicklingen gezegd Bar- tolotti Rijnders van de Bijz. H. B. S. te Utrecht. Afgewezen 2. Aan het bureau van politie zijn als gevonden gedeponeerd een knijp bril, een wit-metalen botermesje en een handvat waarin twaalf verschil lende gereedschappen. Ds. J. Pannebakker, te Neder- hemert, heeft beroep naar de Ned. Hervormde gemeente alhier aange nomen, zoodat thans is voorzien in de vacature-Vunderink. Aan de Amersfoortsche vereeni ging tot bestrijding der tuberculose is een Rijkssubsidie toegekend van f840. De heer W. F. Kubly, concierge van het Paleis te Soestdijk, herdenkt 23 Augustus a s. zijn 25-jarige dienst betrekking als zoodanig. Van den Hertog van Saksen-Coburg- Gotha ontving bij dezer dagen het zilveren Kruis van Verdienste. Tijdens het verlof van den com missaris van politie, van 1 tot 13 Augustus zal deze functie worden waargenomen door den hoofdinspec teur, den heer Posthuma. Door B. en W. is aan den heer W. H. Meursing vergunning verleend tot uitbreiding van de broodfabriek door bijplaatsing van twee ovens voor het bakken van banket en biscuit. ZONDAG 23 JULI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/j uur, de Heer Ph. J. Hauwersen, proponent bij het Evang. Luth. Kerkgenootschap te R'dam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5l/i uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereform. kerk (Zuid9ingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Viering v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 5'li uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/t uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. i'lt uur. Godsdienstoefening. Een wonder-aardappel. Door den aardappelschipper J. Ver loop te Numansdorp, is in den tuin van de familie Maaten aldaar een aardappel gepoot, die thans een plant heeft opgeleverd van l'/i meter hoogte en 5 meter omvang. zieke, waar ze door Anna gevolgd wordt. «Laat ze maar stil liggen, Anna," zegt de jnf bedaard, nadat ze eenige oogenblikken getuige is geweest van de vreeselijke benauwdheid der zieke, die haar met verwilderde oogen aan ziet en onverstaanbare woorden spreekt. Maar Anna had die aanbeveling niet noodig. Zoodra de juf vertrokken was, sloot zij de gordijnen weder en zette zich op een stoel voor het bed der zieke. Toen deze wat rustiger werd, opende zij een brief, die haar zoo even was ter hand gesteld, en die een bijzonderen indruk op haar scheen te maken, althans onder het lezen kleurde en verbleekte zij beurte lings, en toen ze hem eindelijk door gelezen had, liet zij hem in haar schoot vallen. Die brief was van Philip Grankam, en de auteur dezer eenvoudige ver telling is niet onbeleefd genoeg om den inhoud daarvan voor zijne leze ressen geheim te houden. Zie hier wat hij behelsde Mejuffrouw Mijn hart spreekt te luide, dan dat het tot zwijgen kan gebracht worden te luide voor u. Langer zoo te 't Is bijna ongeloofelijk. Een drietal kinderen van den win- keliei P. Scbravendeel, te Heienoord, dat jaren mank is geweest, is dezer dagen genezen terruggekeerd uit Gro- nau, waar het onder behandeling van den »Knocbensetser" is geweest. Groote manoeuvres. Naar de nGeld." verneemt, zullen (jezen herfst in de Neder-Betuwe groote manoeuvres worden gehouden. Aan die manoeuvres zullen deel nemen 40.000 man. Vlug bouwen. Het record in de Amerikaansche bouwwereld is gemaakt door een Hollander, den heer M. J. van Wijk, uit Beusichem (Gelderland), sinds eenige jaren aannemer en eigenbouwer te Poughkeepsie, een stad 4 uur van New-York. Was de heer Yan Wijk al bekend alseen bouwer, die huizen als padde stoelen uit den grond liet. verrijzen, thans heeft bij zelfs Amerika verbluft doen staan door in 214 dag een huis van twee verdiepingen te bouwen, ge schikt voor4 gezinnen, welk feit door de Amerikaansche bladen als iets buitengewoons is vermeld. Alleen op jacht. Een lezer van bet «Huisgezin», uit de omgeving van Boxtel, schrijft aan dat blad het volgende als historisch: Opgewonden door de lange verbalen in uw blad omtrent de Bossche in brekers-uitbrekers, van nature een beetje romantisch aangelegd en, al zeg ik het zelf, ook voorzien van een goede dosis onverschrokkenheid en heldhaf tigheid, wilde ik mijn naam in deze geruchtmakende boevenzaak onsterfe lijk maken voor bet gansche land. 'n Feit is, dat er tegenwoordig zoo veel niet noodig is, om zich beroemd te maken. Men probeere bet toch niet meer met de oude en versleten pro- cedé's van uitvindingen, met het schrij ven van standaardwerken enz. Dan wordt je naam misschien één keer in de krant gezet onder «Nieuwe Uit gaven» of «Wetenschappelijke Be richten», en dan ben je verder ver geten, neen, doe als Roos, breek uil en de geheele vaderlandsche pers wijdt kolommen en kolommen aan je faits et gestes. Ik nu wilde eveneens mijn naam met roem belaan zien prijken in onze groote en kleine pers, ik bad het stoute plan opgevat, te volvoeren, wat tot nu toe de geheele Brabantscbe justitie, rijks- en plattelandspolitie niet ver mocht ik wilde geheel alleen de twee nog «los» loopende uitbrekers opsporen en gevangen nemen, om ook geheel alleen te smullen van den roem en de bewondering van het gansche vaderland en de dankbaarheid in te oogsten van de vele in benauwdheid en angst levende Brabanters. Eilacie, de zaak is verkeerd geloo- pen, mijn naam zal niet met eer en lof vermeld worden in de gansche pers van Nederland; hij zal onbekend blij ven als voorheen. In plaats van onsterflijk beroemd ben ik onsterflijk geblameerd! Maar vertrouwend op de bescheiden heid van de redactie van «Het Huis gezin», dat nooit of te nimmer mijn naam zal uitlekken naar buiten, wil ik mijn wedervaren meedeelen Mijn vurig, onwederstaanbaar ver langen was dan. mij verdienstelijk te maken voor geheel het land en justitie en politie aan mij te verplichten door de gevangenneming der uitbrekers. leven, in de onzekerheid, vermag ik niet, ik moet u daarom betuigen, me juffrouw, dat ik u meer liefheb dan mijn eigen leven. Laat u dit genoeg zijn, al verlang ik niet terstond het antwoord van uwe bevallige lippen. O, laat u dit genoeg zijn, en zoo' ik ook nog langer in hope en vreeze moet leven, nu weet ik, dat gij mijne liefde kent. Die voor u sterven en leven wil Uw Dv. en gehoorzame Dienaar, philip grankam. PS. Vergeef mij, maar dit langer te zwijgen vermocht ik niet. Later. Want reeds op het bal had ik het u willen zeggen; maar o, de moed zakt ons mannen zoo vaak in de schoenen. Haastig. Vergeef mijdit laatste woord schoenen is wel wat prozaïsch, maar ik wist er geen betere uitdruk king voor. p. g. Het was een ongelukkig oogenblik, om zulk een brief te ontvangen. Ge heel vervuld, als ze was, met de zorg voor de zieke, was de indruk van Philip's brief niet zeer groot. Zij raakte daarover toch aan het peinzenzij mocht den jongen wel lijden, maar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2