buitInland. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. waarvan hij zulke grootsche uitkom sten droomde. Hij heeft het echter niet mogen beleven. Anderen mogen zich dezen stoeren nijveren werker ten voorbeeld stellen, en trachten den door hem aangevangen arbeid te voltooien. Zomerkampen van de Ned. Gymna siasten Bond. Een zeer geslaagd meisjeskamp vond te Vierhouten bij Nunspeet in het kamphuis, eigendom van gemelden bond, plaats van 22 Juli tol 1 Aug., waaraan 52 meisjes gymnasiasten on der leiding van damesstudenten deel namen. Thans is in vollen gang het eerste tiendaagsch jongenskamp. Van 222 Aug. zal het tweede meisjeskamp en van 22 Aug.2 Sep tember zal het tweede jongenskamp gehouden worden, ook toegankelijk voor niet-gymnasiasten. Men kan zich opgeven bij N. G. B. Kamphuis. Vierhouten bij Nunspeet. Stakingen in Engeland. De staking van spoorwegpersoneel breidt zich te Liverpool op verontrus tende wijze uit. Geëmployeerden van de Londen Northwestern Railway verklaren, dat reeds 2000 a 3000 arbeiders van den spoorweg staken. Een groote optocht werd Maandag morgen van het eene station naar het andere gehouden. De spoorwegbeamb ten van alle stations op een na, ver lieten het werk. De beambten eischen een wekelijkschen werktijd van 54 uren en een loonsverhooging van twee schilling. Tot voortzetting van de voorberei dingsexpeditie op Spitsbergen waar toe Zeppelin het initiatief nam, zijn opnieuw Duitsche geleerden naar het eiland vertrokken, ten einde zich daar met weerkundige en magnetische onderzoekingen bezig te houden. Zij zullen ten minste eenmaal op Spitsbergen den winter overblijven. Een romantische inval is door de Berlijnscbe politie gedaan in het fraai gelegen visschersdorpje Ziegenbals, bij Königswusterbausen. Zij had verno men, dat een groot aantal menschen in dat dorp heulden met de Berlijnscbe inbrekers, die de opzienbarende juwee lendiefstallen in de Potsdamstrasse hadden gepleegd, en zij besloot het dorp in den nacht te omsingelen en te doorzoeken. Ongeveer honderd politiebeambten van Berlijn 6n Ricdorf spoorden nu 's avonds onder aanvoering van den Rixdorfer hoofdcommissaris naar Kö- nigswusterhausen en aanvaardden van daaruit te voet den tocht naar Zie- genhals, een wandeliDg van eenige uren. Onderweg zongen zij vroolijk allerlei liederen, als »Wenn Golt will rechte Gunste erweisen«, «Ich batte einen Kameraden® enz. Wie hen ont moette hield hen voor een zangver- eeniging, die in de vrije natuur genoot, en dacht er niet aan een troep dienst doende politiebeambten in hen te zien. Maar toen zij bij het dorp kwamen, spraken zij slechts fluisterend en in alle stilte omsingelden zij het dorp, waar zij alle pensions doorzochten en verschillende verdachte personen, in wier bezit zij kostbaarheden vonden, in hechtenis namen. Zij voerden dertien badgasten uit "Ge zult het wel leeren, oudejongen," zei Jim en klopte Bob met een soort van beschermende gemeenzaamheid op den schouder. »Ge zult het wel leeren Chicago is een heerlijk verblijf voor schapen en wolven, en zoo ge wilt, vertoon ik u heden nacht [nog een schapenhok, waar ge kunt helpen scheeren." »Ik ben er bij, broeder," knikte Bob, wien de warme kelderlucht en de whiskydampen blijkbaar reeds naar het hoofd waren gestegen, «maar hoe is het toch met onzen vriend Dick, hij trekt waarachtig een gezicht als een dutchmanwiens lagerbier zuur is geworden." En Bob lachte derwijze over zijne geestigheid; dat hem twee zware whiskytranen op zijn vest rolden. Bij dien dollen lach voer Dick als uit een zwaren droom op. Hij streek zich met de hand over het gezicht en zag vervolgens om zich heen, als iemand, die niet recht weet waar hij is. »Ha zoo!" zeide hij, "ik heb geheel en al vergeten te drinken!" En ter wijl hij zijn vol glas ophief, aan de lippen bracht en er uit dronk, voegde hij er bij "ge moet het mij niet kwa lijk nemen, kameraad, zoo ik te wei nig spraakzaam was, mijne gedachten Ziegenbals mede. Maar de zaak draaide op niets uit. Want de in hechtenis genomenon waren wel allen goede bekenden van de politie, die hunne portretten in haar »album« had, maar zij konden bewijzen, dat zij de in hun bezit gevonden kostbaarheden allen hadden gekocht en dat die niet van de Berlijnsche inbraken afkomstig wa ren. En het slot was, dat al de gevan genen weder in vrijheid werden gesteld. Eindexamen H. B. S. prov. Utreeht. 6e groep. Geslaagd: J. J. Moolhuizen, J H. de Ruiter en J. Verhoef van de H. B. S. te Amersfoort: G. Schepman en J. de Visser, van de R. H. B. S. te Utrecht; F. J. Munnik, A. J. Ver beek van de Sande, F. L. F. de Veije, O. R. J Viveen, J. G. C. van Vloten, N. C. van Vonno en Th. F. Vos, van de Gem. H. B. S. te Utrecht, en C. P. A. J. Dieben, van de Bijz. H. B S. te Utrecht. Niet opgekomen 2; afgewezen 6. De examens zijn afgeloopen. Er hadden zich aangemeld 125 candidaten waarvan 2 niet opgekomen zijn. terwijl zich tijdens het examen teruggetrok ken hebben 6. Van de overige 117 behaalden 94 het diploma. Van de dertig leerlingen der vijfde klasse van de Amersfoortsche school, die aan het examen hebben deelge nomen, zijn 28 geslaagd. Stafmuziek en fanfare. Naar aanleiding van de indertijd door de Tweede Kamer aangenomen motie-Marchant zal met 1 Mei 1912 wederom worden overgegaan tot het vervormen van enkele stafmuziek korpsen, en wel die van het le, 4e en 7e regiment infanterie. Met die van het regiment grenadiers en jagers blijven dan bestaan de staf- muziekkorpsen van het5e6een 8eregi ment infanterie in de standplaatsen der divisie-commandanten. De opening der jacht op klein wild is voor de provincie Utrecht vast gesteld op 1 September met zonsop gang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening op 2 October a.s. met zons opgang is bepaald. De lange jacht zal alleen des Dins dags en des Vrijdags van elke week mogen worden uitgeoefend. De jacht op reebokken en reegeiten met uitzondering van die op reekalven, welke geopend wordt, zal gesloten zijn van 2 Oct. e.k. met zonsopgang t.e.m. 25 November d.a.v. met zons ondergang. In eene j.l. Zondagmiddag ge houden vergadering van den R. K. Volksbond werden de navolgende voorstellen, te behandelen op de a.s. Bondsbestuursvergadering op 27 Aug. te Utrecht te houden, ongewijzigd aangenomen: le de begrooting van het volgend jaar, 2e Oprichten van een vrouwenorganisatie, 3e Wijziging der ziektewet, 4e Verkiezing van een bondspenningmeester, 5e Brocburen- handel, 6e het houden eener alge- meene vergadering te Arnhem op 1 October 1911. De heer F. de Boer werd gekozen als afgevaardigde naar de vergadering tot het oprichten vaneen vereeniging tot veredeling van den Volkszang, te Utrecht te houden. Besloten werd op Zondag 20 Aug. het stichtingsfeest waren geheel elders." "En waar, als ik vragen mag?" zei Jim, in wiens toon iets uitvorschends lag. «Waar anders dan bij zijn liefje!', viel Bob er op in, dien de drank scherp zinnig en spraakzaam maakte. "Ge kunt gelijk hebben," knikte Dick, "ik oude waterrot ben verliefd als een twintigjarige knaap en het zal mij goed doen zoo ge mij duchtig uit lacht, want het is waarachtig al te mal." En Dick dwong zich tot lachen, maar het klonk heesch, gedwongen, en zijn gezicht wrong zich slechts tot een treurigen grijnslach, eh bij Bob, die zich gereed maakte om mee te lachen, werd bij deze mislukte poging van zijn nevenman, de uitbarsting van vroolijkheid in haar geboorte gesmoord. "Dat is verdoemd treurig," zeide hij, maar men wist niet, of dit op de mededeeling van zijn vriend of diens verongelukte lach-poging betrekking had. Jim was volkomen bedaard gebleven. Over zijn gezicht was slechts een zeker iets gevlogen, dat als een trek van spotternij, aan de hoeken van den mond bleef hangen en plotseling ver dween, toen hij tot Dick zeide: «Ver te vieren, des ochtends door een plechtige mis in de kerk van den H. Franciscus Xaverius, des avonds door een uitvoering der tooneelver eeniging «Ons Genoegend. Na een voordracht van een der leden over Volkshuisvesting lieten zich een twintigtal personen als lid eener daartoe op te richten vereeni ging inschrijven. De Schietvereeniging oWilhel- mina®, van de plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren, behaalde op den schietwedstrijd, verbonden aan de te Delft gehouden 25ste Bonds vergadering, met 189 punten den eereprijs in de afdeeling geweer, een zilveren medaille van Z. K. H. den Pi ins der Nederlanden; en met 399 punten deo lsten prijs in de afdee ling buks. De heer mr. P. L. Baudet is herkozen als bestuurslid van de ver eeniging dNos Jungent Rosae®. welke Zondag haar algemeene vergadering en een rozententoonstolling hield te Deventer. In de commissie voor het te Utrecht op te richten rozenpark heeft o.m. zitting kapitein A. Hogervorst. Op de tentoonstelling van de kunstvereeniging »Pictura Veluvensis® te Renkum is o.m. voor de verloting aangekocht No. 85, Singel te Amers foort, ets van D. Harting, alhier. Door den heer A. van Weezei Errens werden twee etsen ten ge schenke aangeboden. De dames M. H. F. H. van de Loo en E. G P. Morak behaalden de akte Engelsche taal, Lager onderwijs. Van 16 Augustus tot 9September zal een tentenkamp worden betrokken achter de kazerne van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, ten behoeve van de miliciens der lichtingen 1907 en 1908 die dan voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn. Dinsdag 15 Aug. as. hoopt onze stadgenoot, de heer K. L. Noord buis den dag te herdenken waarop hij voor 12% jaar als letterzetter in dienst trad op de Boek- Courant en Handelsdrukkeiij van den heer G. J. Slothouwer. Het zoontje van den schoen maker B. uit de Hellestraat, dat met andere kinderen vóór de H. B. S. aan bet spelen was, geraakte op zeker oogenblik in de Beek en dreef spoedig van den walkant af. Mejullrouw Wesseling, die dit aan de overzijde zag. aarzelde geen oogen blik om zich te water te begeven en mocht het genoegen smaken den dreumes behouden op het drooge te brengen. Hulde aan de koene redster! Amersf. Dagbl. De Amersfoortsche Zwem- en Poloclub heeft Zondag, in de zwem inrichting van den beer Heemstede Obeli, le Amsterdam, de Amster- damsche Zwemclub, de oudste daar ter stede, met 21 geslagen. De Ned. Motorwielrijders-ver- eeniging zal op 3 en 4 September weer een bondstucht houden; den eersten dag van Utrecht over Arnhem naar Delden (180 K.M.), den volgen den over Zutfen en Apeldoorn naar Amersfoort (140 K M.) met tot slot een gemeenschappelijken maaltijd in Birkboven. Heden maken de leden van den Gemeenteraad een boottocht op «de haal ons toch uwe liefdesgeschiedenis, dat zal misschien uw hart opluchten." «Er is niet veel van te verhalen," antwoordde Dick, de schouders opha lend. »Ik heb te Michigan een Duitsch meisje gezien; zij heeft mij betooverd met hare blauwe oogen en blonde haren, en haar beeltenis heeft mij vervolgd op de geheele zeereis, ik heb haar gezien in helderen zonneschijn en in nevel, bij windstilte en in storm, en ik ben er tot heden niet van ver lost geworden en zal er niet van ver lost worden zoo lang ik leef!" "Hm," liet Jim hooren, om wiens lippen zich weder een leelijken cyni- schen trek vertoonde, "ik zal u zeggen hoe ge van die beeltenis bevrijd wordt trouw er mee!" Dick ontstelde, als ware hij op een adder getreden. Had hem de toon gekwetst, op welken dit gezegd werd, of had hij zich zijne geliefde nog niet als vrouw voorgesteld, kortom, het antwoord verschrikte hem, en hij zeide, het hoofd schuddend: «O, dat is im mers geheel en al onmogelijk "Waarom toch; schenkt zij u hare wederliefde niet?" «Wel, hoe kan ik dat weten, wij j hebben geen woord te samen ge-1 Eem» ten einde zich door persoonlijk onderzoek van de slechte bevaarbaar- beid van deze rivier te overtuigen. Ter aanbeveling van den heer P. van Achterberg!) als raadslid is een reclameplaat verspreid waarop in een soort poppenkast het grootste gedeelte der raadsleden door wethouder Rijkens aan touwtjes worden gehouden. De heer Gerritsen die den vertooner helpt werpt den heer Briët, de can- didaatvau «Gemeentebelang® te midden van dit clubje. De beer Achterbergh staat ter zijde en maakt een afwerend gebaar, als moet hij niets van die poppekkast hebben. Het geheel is niet onaardig getee- kend, doch wanneer bij de verschil lende figuren niet de namen stonden, zou niemand er het fijne van gesnapt hebben. In navolging van de Ver- eenigde Staten heeft men ook in Engeland den strijd tegen de vliegen aangebonden en eveneens belooningen uitgeschreven voor ben, die het groot ste aantal van die, niet alleen lastige maar hoogst gevaarlijke, beestjes doo- den. Aan de bewoners van Londen zijn circulaires gezonden, waarin ge wezen wordt op het gevaar dat de menschen blijft bedreigen, wanneer ze niet een onverbiddelijke verdei- gingsstrijd tegen de vliegen voeren. Een onnoemelijk groot aantal men- schenlevens zijn verwoest door de vlieg en toch heeft het lang geduurd voor do menschheid den strijd tegen baar beeft aangebonden. Neemt iedere man, iedere vrouw, ieder kind deel aan den strijd tegen het onheilbrengende insect, dan zal het gevaar snel verminderen. En daarom zij de leus: «Dood aan de vlieg.® Ziehier eeDige zinsneden uit deze circulaire: «De jongste onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de vlieg meestal de draagster is van ziektekiemen; doodt gij haar dus niet, dan zal zij u dooden, of uw kinderen, zelfs uwen jongstgeborene. Doodt haar, waar gij haar vindt. Betoont geen medelijden. Nuttig is zij in geen geval, schadelijk is zij meestal. Tot de warmste zomers, die we sinds 1S58 gehad hebben, be hoort die van 1911. Toch is het ge- middelue van de warmte in Juli niet gekomen bo«en het gemiddelde van de hitte in Juli 1859 en 1868 In Juli 1911 was 't gemiddelde 21 3° C.. in Juli 1859 23.5° C., in Juli 1868 22.4° C. Dit neemt niet weg, dat er in Juli 1911, dagen zijn geweest, die warmer waren dan één van de heetste dagen in 1859 en 1868. Een verkeerde methode van stemmen. «Land en Volk» schrijft: De stemmingen voor den Gemeente raad hebben weer eens de aandacht gevraagd voor de ondoelmatige methode van stemmen met één kaart voor meer voudige vacatures. Het is duidelijk, dat de wijze van stemming voor de meervoudige vaca tures niet deugt. Er zijn 4 vacatures. Daanoor wordt gestemd met één bil jet. Ook wanneer op dit biljet slechts één 'candidaat is aangewezen, is het geldig, telt het mee ter bepaling van bet aantal uitgebrachte stemmen en dus van de volstrekte meerderheid. Zijn er 100 geldige biljetten inge leverd, dan is de volstrekte meerder- sproken «Dacht ik het niet!" riep Jim, ter wijl hij luidruchtig en giftig de tabaks sap tegen de kachel spuwde. "Gij, Duitschers, zijt tegenover de vrouwen hulpeloos als boter in de zon. Ik wed, ge weet niet eens hoe zij heet." "Ja," knikte Bob, »zij heet Rosa Holder, en is nog niet lang van Duitsch- land hier. Zij zoekt een ouden oom, aan wie haar oude vader haar geadres seerd heeft. Dat alles heeft mij haar hospita verteld." «Zoo, zij heeft dus een hospita?" «Ja! En het is een zeer respecta- bale dame; die mij bereidwillig alle inlichtingen heeft gegeven!" «Edele vrouw! ken ik haarvroeg Jim onverschillig. "Zoo veel ik weet, neenZij woont in de Lakestraat, dich bij het city- hötel, en heet Smith!" "Hier! Ik slaap immers in het ge heel nietzei Bob, die met het hoofd op de tafel was gezonken, toen hij zijn glas whisky geledigd had. Jim lachte om het verkeerd apropos en bestelde nieuwe whisky. «Het beste té," zei Jim, ge zoekt haar op zoodra ge weder te Michigan komt, en doet haar uw huwelijks heid 51; voor alle vacatures. Maar indien slechts één kiezer van die 100 zijn biljet heeft ingevuld, voor één van de candidaten, en dus zijn stem uit bracht voor één vacature, dan is voor de andere vacatures de volstrekte meerderheid niet 51, maar 50, omdat daardoor feitelijk slechts 99 stemmen zijn uitgebracht Toch worden ook hier 51 stemmen vereischt, om gekozen te worden. Wij hebben op deze fout ook reeds vroeger gewezen. Zulk een methode van stemmen kan een geheel onjuist beeld geven van de kiezers. En de fout is gemakkelijk te verhelpen, door voor elke vacature afzonderlijk een biljet en een stembus te nemen. Men ver plicht aldus de kiesvereenigingen, om voor elke vacature afzonderlijk een candidaat te stellen. Een kwakzalver. In een der buurten van 's Graven- hage zag men aan een eenvoudige woning een biljet van den volgenden inhoud Jacobus 5 14, 15. Het zuivere geneesmagnetisme is een helper in den grootsten nood Lieve zusters en broeders, die lijdende zijn, onderzoekt u, onderwerpt u aan de groote kracht van dien zegen, neemt het genadegeschenk aan en gij zult tot de erkenning komen: Waar een wil is, is een weg De inan, hier wonende, noemt zich een «Inspiritisch Missions Medium und Magnetspalhin,® nogal moeilijk te vatten voor eenvoudige zielen, hetgeen er niet beter op wordt, als gij hoort, dat de man specialiteit té in de be handeling van «Seelisch Nervöser Psychisch Chrünischer Leider«. Toch zijn er nog genoeg patiënten, die er invliegen. Arme menschen! Nonvlinders vangen. De nonvlinderplaag, die, zooals gemeld, ook op de Veluwe meer en meer veld wint, bestrijd men aldaar op eigenaardige wijze, teneinde het insect onschadelijk te maken, door het zooveel mogelijk uit te roeien vóór het eieren leggen. Daartoe spant men des nachts op open plaatsen in de bosschen groote witte lakens, gedrenkt in alkohol en flink bestreken met een kleverige massa. Deze lakens worden door carbidlantaarns beschenen. Op die wijze worden tal van vlin ders gevangen, die op het lichte doek af komen en daaraan blijven vastkleven. Een belangrijke aanhouding. In Maart van dit jaar vervoegde zicb ten kantore van een bekend bankiershuis te Utrecht een Fransche dame, die voor een aanzienlijk bedrag aan eflecten in beleening wenschte te geven. De firma meende eenige reden te hebben om de dame en baar geldswaardige papieren niet ten volle te vertrouwen en vroeg aan de politie, of de bewuste effecten ook wellicht van diefstal afkomstig konden wezen. De commissaris van politie, de heer Dammers, controleerde de papieren met de lijst van gesignaleerde ont vreemde effecten, doch vond daarop geen enkel papier vermeld van de soort als de Fransche dame in bezit had. De kassiersfirma nam daarop de effecten in leening en betaalde aan de vreemdelinge de som uit van f 6000, waarvoor de dame een accept teekende. De politie vond het inmid dels toch geraden de gangen van de vrouw eens na te gaan en zoo bracht de hoofdinspecteur, de heer van Leeu wen, een bezoek in de woning waarin aanzoek "Ik vei wed mijn whisky tegen een glas water," riep Bob, die volstrekt niet wist waarvan gesproken werd, "zij geeft hem gelijk." «Ik zou het niet overleven, zoo zij mij afwees!" zei Dick het hoofd schuddend. «Waarom zou zij dat? Ge zijt een fraaie kerel, kapitein van een schoener, en kunt eene vrouw onderhouden; wat kan zij meer willen?" "Het is mij alsof zij niet voor mij geschapen isZij heeft iets zoo he melsei), zoo engelachtigs in haar wezen, dat het mij steeds voorkomt alsof zij slechts ter loops hier op aarde is!" «Arme Dick, ge moet in den laatsten tijd veel vijfentwintig cents romans gelezen hebben," zei Bob, "want zulke vrouwen zijn er volstrekt niet op aarde." «Dat is ook mijne meening," knikte Jim, »en nu begrijp ik het denkbeeld van stormzeilen bij zulk weer op zee. Arme vriend, ge moest meer onder de menschen komen, meer vrouwen zien, bijzonder in de groote steden, en ge zoudt spoedig genezen zijn van uw romaneskheid uitwendig kla tergoud, inwendig logen, en zoo zijn allen!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2