Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. onlangs den wijsvinger van baar rechterband aan een roestigen spijker, zij kreeg daardoor bloedvergiftiging en de vinger moest worden afgezet. Volgens den dokter was het eenige middel om baar hand weer geheel in orde te brengen, dat een andere vrouw er in toestemde baar rechterwijsvin ger te doen amputeeren. Op de advertentie zijn niet meer dan twee ernstige aanbiedingen ge komen. De eene is van een behoeftige vrouw in Chicago, die geld wilde hebben om bare dochter te laten stu- deeren, de andere van de vermaarde dr. Mary Walker, een in New York algemeen bekende specialiteit voor hygiëne en kinderziekten. Dr. Walker heeft medegedeeld, dat zij baar vinger wil missen niet uit persoonlijk belang maar om der wille van de wetenschap. Zij wil zich nl. aan de amputatie Gnderwerpen indien mevrouw Waldorf haar voldoende geld geeft om een sanatorium voor tuber- culeuzen te stichten op een boerderij in Californië. Hierop is mevrouw Waldorf nog niet ingegaan. Onder praesidium van den Wethou der van Openbare Werken, den beer W. H. Kam, hield de gemeenteraad gisterenmiddag een kortstondige open bare vergadering. Slechts 15 minuten waren voldoende om te hooren welke stukken waren ingekomen, ter behan deling der agenda, terwijl er dan nog tijd overbleef voorden heer Salomons om eene vraag te richten tot Burge meester en Wethouders en voor dezen om die te beantwoorden. Voor dit alles was, naar wij zeiden, niet meer dan een kwartiertje noodig. De heer Van Kalken had bericht gezonden verhinderd te zijn deze ver gadering bij te wonen. Voorts ont braken nog op het appél de heeren Hagedoorn, Jorissen Van Enst en Ruys. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van 8 Augustus, zooals die door den secretaris waren ont worpen, deelde de Voorzitter mede dat de navolgeude stukken waren ingekomen Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 18 Aug. 1911, no. 6214, afd. H. M. O. waarbij bericht wordt, dat de benoemingen van de leeraren aan het Gymnasium Dr. A. A. Pulle, A. K. HovensGrere en S de Vries worden goedgekeurd, (voor kennisgeving aangenomen.) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 21 Augustus 1911 3e afdeeling, no. 3472/2351 tot goed keuring van het raadsbesluit van 8 Augustus 1911, no. 263 betreflende machtiging tot het opnemen van kas geld. (voor kennisgeving aangenomen). Een verzoek van Mevr. B. A.Wil- lemstijn-Graswinckel haar wegens ver trek eervol ontslag als lid van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs te willen geven. (eervol verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten). Een dankbetuiging van het bestuur der Oranjevereeniging voor de toe gekende subsidie. (voor kennisgeving aangenomen), Een adres van J. v. d. Wal Kzn. en andere melkverkoopers, houdende verzoek eene verordening op den ver koop van melk en melkproducten vast te stellen. Per Baccho! Wat moet dat met mijn horloge?» »Wat vraagt ge toch? Wees ook zoo goed mij uw zakmes te geven! Zoo, dat alles en dit kleine geld er bij, weet ge, gaat in den broekzak van den man I» Corpo della Madonna I En dat alles krijgt dan de politie; la maledetta po- lizia." «Vriend Ravino,ge begint Italiaansch te spreken, en dan praat ge zoolang tot ge rood van toorn wordt. Ik moet u oprecht zeggen dat mij dat volstrekt niet bevalt, vriend Lobster, evenmin als het eeuwig grijpen naar uw mes! Vergeet niet, dat ge slechts te ge hoorzamen hebt en nooit te vragen, en uw mes slechts getrokken wordt, wanneer ik het beveel." Fulton zeide dit alles halfluid, maar met zulk een verpletterende energie, dat Raviuo geen woord durfde antwoorden. Hij vroeg en sprak derhalve niet meer, toen Fulton een oude, versleten brieventasch te voorschijn haalde, een naam er in schreef en een tiendollars- banknoot er bij legde en alles in den binnenzak van Holders' jas schoof. Hierop verlieten beiden de groeie kamer. (gerenvoyeerd aan B. en W. om advies) Een adres van J. W. Putman Cramer houdende verzoek zijn tractement als havenmeester te verhoogen. (aan B. en W. om advies). Een adres van H. Binsbergen houdende verzoek zijn tractement als concierge van de Burgeravondschool te verhoogen. (aan B. en W. om advies). Eene dankbetuiging van C. J. F. Prins voor de hem verleende grati ficatie inzake het waarnemen van het directoraat van de Burgeravondschool, (voor kennisgeving aangenomen.) Nog was ingekomen een verzoek van de onderwijzeres mej. J. M. de Bruyn om het haar wegens ziekte verleende verlof te verlengen tot 1 Januari 1912. Spoedeischend verklaard hechtte de raad stilzwijgend zijn goedkeuring aan het voorstel van Burgemeester en Wethouders om dit verzoek in te willigen. De voorzitter benoemde daarop de heeren Van Duinen, Kroes en Ooster veen in commissie tot onderzoek van den geloofsbrief van den heer P. C. H. Briët. Bij monde van eerstgenoemden heer verklaarde de commissie alles in orde te hebben bevonden en te adviseeren tot toelating van dit nieuw gekozen raadslid. Zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Een voorstel tot splitsing van de 6e klasse der jongensschool, wegens overbevolking, werd mede stilzwijgend goedgekeurd en op dezelfde stille wijze besloot de Raad tot periodieke verhooging der jaarwedden van de heeren I. M. J. Hoog, A. P. H. J. van Weezei Errens en Dr. Pb. Weevers, leeraren aan de H. B. S. De voorzitter deelde daarop mede dat de raad in een op Vrijdag Sep tember a.s. te houden vergadering het voorstel tot aankoop van het landgoed sNimmerdor" zal behandelen. Bij de gebruikelijke rondvraag ver kreeg de heer Salomons het woord tot het stellen eener vraag aan Bur gemeester en Wethouders naar aan leiding eener bepaling in de plaatse lijke bouwverordening. Tegenwoordig worden bij het aansluiten van riolen van nieuwgebouwde perceelen aan de hoofdgeleiding daarvoor door de ge meente bedragen geheven, nu eens van f 10.dan van meer of van min der dan dit bedrag. Deze willekeur kan aanleiding geven tot onbillijkheid. Spreker heeft er niets tegen dat de aanvrager den kostenden prijs betaalt, maar ook niets meer en vraagt hoe de gemeente aan de bedragen komt, die van de aanvragers worden ge- eiscbt. De Voorzitter antwoordde dat deze bedragen door den gemeente-architect worden bepaald naar de voor elk werk door hem geraamde kosten, van graaf werk, aansluiting en bestrating, daar het de gemeente niet te doen is om hieruit winst te behalen, doch alleen dat de aansluiting op deugdelijke wijze geschied. Geen der leden meer het woord verlangende sloot hij daarop de ver gadering. Zwemwedstrijden. In de Amersfoortscbe zweminrich ting werden Zondag nationale zwem wedstrijden gehouden, uitgeschreven door de Amersf. Zwem- en Poloclub. HOOFDSTUK IIL BIJ DE LIJKSCHOUWING. Den volgenden dag berichtte de weledelgestrenge heer Mr. Mozes Hay- nes, advocaat en dagbladcorrespondent, den Coroner, dat hij en de zeer achtens waardige stoomsleperskapitein Jim Ful ton op een nachtwandeling in de Ka naalstraat, een waarschijnlijk door een beroerte getroffen man gevonden en hem in een nabij gelegen, niet minder achtbaar huis gebracht hadden. "Goed I maar wat gaat mij dat aan vroeg de Coroner, die met zijne vrouw had gekrakeeld over het ontbijt, en derhalve slecht geluimd was. »Niet veel I Maar de man is dood en laat u groeten en u verzoeken tot de lijkschouwing over te gaan." "Wat! En hoe zijt gij er toe ge komen het lijk van de plaats weg te nemen; waar gij het vondt? Gij zijt advocaat en niet, dat gij strafbaar zijt, dat ik u wegens grondige ver denking van moord in hechtenis kan laten nemen." Advocaat Haynes schoof zijn hoed op het linkeroor, stak beide handen in de zakken, blies zijne wangen op Dank zij het fraaie weder, woonde een talrijk publiek de wedstrijden bij, dat met zeer veel belangstelling de verschillende nummers volgde. De goede organisatie van het geheel maakte, dat die belangstelling dan ook geen oogenblik verflauwde, ter wijl de muziek van het le Regiment huzaren tevens zorgde, dat een vroo- lijke stemming bleef heerschen. De Amersfoortsche zwemmers maakten een goed figuur. Wel namen ze niet de eerste plaats in, maar aan zeer bekende zwemmers uit Amster dam en andere plaatsen wisten ze meermalen een moeielijken strijd te bezorgen. Deelgenomen werd door leden van Het Y, D. J. K Dolfijn, A. Z. en (1. D. Z. (Amsterdam), G. Z. C. (Gouda), R. Z. C. (Rotterdam), Z. Z. Z. (Zwolle), H. V. G. B. (Haarlem) en Bussum. De jury bestond uit do heeren: W. E. Bredius W.Hzn., voorzitter van den Ned. Zwembond, P. Remmelts, secretaris H. V. G. B„ Jhr. J. W. Godin de Beaufort, J. Catie. H. Ro- landus Hagedoorn en J. Wesseling. De uitslagen zijn als volgt: I. Snelzwemmen voor aspirant leden der Amersf. Zwem- en Poloclub. 40 M. le prijs, bronzen medaille, L. Green in 35 sec., 2. P. Bonk in 40 sec., 3. J. Wolierbeek in 41 sec. II. Snelzwemmen voor leden der Amersf. Zwem- en Poloclub 80 M. le prijs, zilveren medaille, H. Mun- zebroek in 1 min. 11 Vs sec., 2e prijs, bronzen medaille, J. Noest in 1 min. 137e sec., 3. Ch. Marin in 1 min. 13 sec., 4. L. Makier in 1 min. 15 sec., 5. J. Has in 1 min. 15 sec., 6. C. Vlaanderen in 1 min. 227e sec., 7. H. Wolfswinkel in 1 min. 247e sec., 8. L. Green in 1 min. 29 sec.. 9. E. C. Kan in 1 min. 32 sec., 10. J. Druif in 1 min. 367s sec. III. Snelzwemmen voor Juniores,80M. lste prijs, verguld zilveren medaille, A. Menires (Het Y) in 1 min. 67e sec., 2de .prijs zilveren medaille, L. K. Anthoni (A.Z.) in '1 min. 7'/s sec., 3e prijs bronzen medaille, H. J. Smit (A. Z. en P. C.) in 1 min. 9 sec., 4 J. R. Levy (D. J. K.) in 1 min. 10'/$ sec., 5. H. Anthoni (A. Z.) in 1 min. 127e sec. 6 H. Menires (Het Y') in 1 min. 127e sec. 7. B. Vermey (Bus sum) in 1 min. 137s sec. 8. M. J. Feldberg (Het IJ) in 1 min. 14 sec., 9. Markus (A. Z.) in 1 min. 14 sec.. 10. H. G. Los (Het Y) in 1 min. 147e sec., 11. J. C. v. d. Meule (A. Z in 1 min. 15'/i sec-, 12 P. Solleveld (R. Z. C.) in 1 min. 19J/s sec., 13. J. Sieuwe (Bussum) in 1 min. 207e sec., 14-. H. Boekbolst (Het Yr) in 1 min. 22Vs sec., 15. E. Rijpestijn (Het Y) in 1 min. 24 sec., 16. E. C. Kan (A. Z en P. C.) in 1 min. 267s sec., 17. C. Vlaanderen (A. Z. en P. C.) in 1 min. 347s sec. IV. Snelzwemmen 600 M. le pr. verguhl zilveren medaille, A. Minnes (Het Y) in 10 min. 22 sec, 2e pr. zilveren medaille, C. Beem (A. Z. en P. C.) in 10 min. 567e sec., 3e pr. bronzen medaille, L. K. Anthoni (A. Z.) in 11 min. 23Vs sec., 4. van 't Ende (Z. Z. Z.) in II mm. 47 sec. 5. H. G. Los (Het Y.) in 11 min 5275 sec., 6. C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 12 min. 35 sec., 7. J. Noest (A. Z. en P. C.) in 12 min. 48 sec. J. D. Los van het Y. was tweede in 10 min. 287e sec. maar bij werd gedisqualificeerd wegens voortdurend afzetten aan de boeien en aan den grond. W. Boklander (Het Y) die buiten en trommelde met de beenen tegen den stoel. "Mijnheer, wat moet deze onbe schaamdheid in mijne kamer, in mijn rechterlijke woning beteekenenMoet ik u werkelijk laten vastzetten?" "Doktertje, maak u toch niet be lachelijk! mij te laten vastzetten! Ge zoudt zien, een millioen menschen zou wraak schreeuwen over de geweld dadigheid op een vrijen burger ge pleegd. Buitendien, onder ods gezegd, de man was volstrekt niet dood, toen wij hem opraapten hij hield zich slechts dood, om uit de vochtigheid in een warme kamer te komen, en toen is hij vol behagelijkheid gestorven." De Coroner liep als een razende in de kamer rond, zocht hoed, stok en den koker met ontleedinstrumenten en nam instede van dien,steeds den scheer- zak dien hij vroeger gedragen had, vóór hij doctor werd. «Wat ontbreekt u dan nog, doctor vroeg Haynes. »Wel, ik kan dien verdoemden koker niet vinden, ik heb gisteren iemand getrepaneerd, en toen zijn de instru menten waarschijnlijk door den knecht verlegd geworden." "AU het nieti amders is, dektartje, mededinging meezwom legdedeafstand af in 11 min. 117e sec. V. Rugzwemmen 240 M. le pr. veiguld zilveren medaille, J. G. Coitlever (Het Y) in 4 min. 12 s. 2e pr. zilv. med. C. J. Tersteeg (Y), in 4 m. 12Vs s., 3e pr. bronz. med., K. Been) (A. Z. en P. C.) in 4 min. 14 sec., 4. M. Lagerwey (A. Z. en P. C.) in 4 m. 23 s., 5. J. Boklander (Y) in 4 m. 367s. VI. Snelzwemmen 80 M. le pr. verg. zilv. med. A. Minnes (Y), in 1 m. 4Vs s., 2e pr. zilv. med. A. Verwey (H. V. G. B. in 1 m. 47» s., 3e pr. broz. med. J. E. de Boer (A. Z. en P. C.) in 1 m. 9 s., 4e pr. J. C den Boer (G. Z. C. in 1 m. lOVss, VIL Snelzwemmen voor dames 40 M. le pr. verg. zilv. med. R Frederiks (11. D Z. in 39Vs sec. 2e pr. bronz. med., H. Cortlever (Y) in 41 sec 3e pr. J. Evelin (H. D. Z.) in 42'Is s., 4e pr. S. Spangentbal (H. D. Z. in 44 s. 5e pr. R. a 47Vs sec., 9e pr. G. Struys (Y) in 487s s. Hierna gaven de dames-leden van de Holl. Dames-Zwemclub eenige proeven van fiaai zwemmen, onder leiding der presidente, mevr. Triebels. Deze oefeningen vielen zeer in den smaak en verwierven dan ook een enorm succes. Aan mevr. Triebeis werd eenbloemstuk aangeboden namens de A. Z. en P. C. VIII. Rugzwemmen voor Juniores, 80 Meter. le pr. zilv. med. M. Lager, (A. Z. en P. C.) in 1 m. 157e s2e pr. zilv. med. K. Beem (A. Z. en P. C.) in 1 m. 137s s.. 3e pr. bronz. med. S. Smit (G. Z. C.) in 1 m. 207s s 4e pr. Markus (A. Z in 1 m.2t7ss., 5e pr. J. C. de Boer (G. Z. C.) in 1 m. 25 s., 6e pr. C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 1 m. 25*/s sec. IX. Snelzwemmen, 240 M.le prijs, verguld zilveren medaille, A. Minnes (Het Y) in 3 min. 49 4/5 sec.; 2e prijs, zilveren medaille, C. Beem (A. Z. en P. C) in 4 min, 6 1/5 sec.; 3e prijs, bronzen medaille, H. J. Smit (A. Z. en P. Cin 4 min. 7s sec.; 4e prijs, J. E. de Boer (A. Z. en P. C.) in 4 min. 31 2/5 sec.; 5e prijs, P. Solleveld (R. Z. C.) in 4 min. Vs sec. X. Gekleed duiken en pop aan den kant brengen le prijs, verguld zilveren medaille, J. C. den Boer (G. Z. C.) in 30 2/5 sec 2e pi ijs, zilveren medaille, Jac. van Es (Het Y) in 31 1/5 sec.; 3e prijs, bronzen medaille, F. H. Nijland (Het Y) in 32 2/5 sec.; 4e prijs, C. Mahler (A. Z. en P. C.) in 34 3/5 sec.; 5e prijs, S. Smit (G. Z. C) in 45 2/5 sec.; 6e prijs, H. J. Smit (A. Z. en P. C.) 10 54 Vs sec. Als extra nummer kregen we hier na diukproeven, waarvoor eenige offi cieren van de Rijschool twee medailles beschikbaar stelden. De heer Jac. van Es (Het Y) en J. E. de Boer (A. Z. en P. C.) verwierven evenveel punten, waarna de kunstigste sprung besliste, dat de eerste prijs was voor Jac van Es en de tweede voor J. E. de Boer. XL Ver en zuiver werpen met polo bal. De bal moest tusscben twee lijnen worden gehouden, le prijs, zilveren medaille, A. Minnes (Het Y), 2e prijs, bronzen medaille, G. J. Struys (Het Y). XII. Polowedstrijd tusscben A. Z. en P. C. II en Kikvorscben II. Ge wonnen, na verlenging, door Amers foort met 10. XIII. Polowedstrijd tusscben A. Z. en P. C. I en Dolfijn I. Voor rust waren de Amersfoorters in de minder heid. Hoewel ze hard genoeg werkten, moest hun spel het tegen dat van de laat dan maar de instrumenten blijven waar zij zijn. Aan den armen drommel is toch niet veel te snijden, hij is mager als een kater in Mei, en ge kunt u gerust op mijn gewonen scherpen blik verlaten, de man is louter van den honger gestorven." «Zoo? Dus zou men toch niets in de maag vinden, wanneer men haar opensneed «Neen, ge zoudt er stellig niets in vinden, mocht ge hem ook naar alle zijden omdraaien en den scherpsten bril opzetten." «Nu, dan gaan wij maar zonder in strumenten. De koker is op zichzelf reeds zwaar, en het is waarschijnlijk ver van hier?" »Ja, zeer ver, vooral wanneer men gaan moet, zooals wij, arme drommels Ik doe derhalve het voorstel, eerst in den kelder van mijn Duitschen vriend Kenkel neder te dalen en een verster king te nemen. Wat zegt ge er van, Coronertje?" »Ge zijt volstrekt niet zoo dom als ge lijkt, mijnheer de advocaatmees muilde de lijkschouwer, wien, uithoofde van het bedorveD ontbijt, deze uit- noodiging zeer welkom was, en beiden daalden ia den bernchten kelder af, Amsterdammers afleggen. Toch gelukte bet Dolfijn slechts eenmaal te doel punten, zoodat rust inging met 1—0 voor Dolfijn. Daarna pakte Amersfoort krachtig aan en spoedig deponeerde C. Beern dan ook onder luid gejuich, den bal in het net. Kort daarop kreeg Kees Beem weer den bal te pakken en een onhoudbaar schot bezorgde het tweede punt aan Amersfoort, dat spoedig gevolgd werd door no. 3. Juist toen tijd werd geblazen vloog de bal nogmaals, maar te laat, in het net. Amersfoort won dus met 31. Tot besluit een pantomine »De ge stoorde bruiloftsfuifi, die een pracht- slot vormde van dit in alle opzichten geslaagde zwemfeest. De prijsuitreiking had plaats in hotel Bellevue, waar een aangename, vroo- Ijjke stemming heerschte. RECTIFICATIE: De Directie der schoenfabriek ïde Eenboorn« ver zocht ons mede te deelen, dat het in ons vorig nummer voorkomende, aan een ander plaatselijk blad ontleende bericht, omtrent de verplaatsing dier fabriek naar den Heihgenbergerweg onjuist is. De fabriek wordt niet verplaatst De door eenige voorstanders van het voorstel tot aankoop van »Nimmerdor« j I. Maandagavond be legde vergadering is, alhoewel zeer druk bezocht, tamelijk wel onvrucht baar geweest. Het voorstel ingeleid door den heer J. v. d. Wal Kz., die tevens daarbij de gemeentegrond- politiek verdedigde, vond weinig of geen bijval. Eenige leden der S. D. A. P. verklaarden vóór den aankoop te zjjn, mits de gemeente het land goed niet weer zou verkoopen, maar bestemmen tot het bebouwen met arbeiderswoningen. De heerGordeau, directeur vao »Kinderzorg« bestreed het voorstel en achtte het daarvoor te besteden bediag, beter besteed aan bet opruimen van krotten binnen de oude stad en bet zorgen voor eene goede rioleering. Andere tegenstanders konden het woord niet verkrijgen, daar de lang durige betoogen der socialistische sprekers zulks beletten. De vergade ring had daardoor een vrij rumoerig verloop en werd door den leider de heer de Pool, zonder dat er een moiie van goed- of afkeuring van het voor stel van Burgemeester en Wethoudois was uitgebracht, gesloten. Heden en morgen wordt in de omtrek onzer gemeente eene hoofdoele ning gehouden vau personeel van bet Ned Roode Kruis, in samenwer king met de infanterie van het garni zoen en den militairen geneeskundigen dienst ter plaatse. Heden avond zal eene oefening ge houden worden in het opsporen van gewonden met behulp van verschil lende verlichtingsmiddelen en daartoe afgerichte Roode Kruishonden. De oefening op den 24en zal bestaan in bet vervoeren der gewonden met be hulp van allerlei voertuigen van de hoofdverbandplaats naar het evacuatie station te Amersfoort, waar zij voor verder vervoer worden ingeladen, zoo mede het inrichten en in wei king stellen van eeue noodziekeninrichting aldaar. Z. K. H. de Prins stelt zich voor, als voorzitter van het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis, de oefening op beide dagen bij te wonen. Bij K. B. is aan J. C. Eek, op verzoek, eervol ontslag verleend als waar de schoone Siegfried plaats had genomen en het hoogste woord voerde; ook kapitein Fulton was toevallig daar, met master Slung en signor Ravino, die echter in plaats van het roode hemd een deftigen zwarten rok en dito prnik droeg, wijders waren er nog de klucht speler Coar en nog twee of drie andere geëerde gasten, waaruit gemakkelijk eene zeer deftige lijkschouwingjury was te vormen, zooals mijnheer de advocaat Haynes zeer gepast te kennen gaf. Dat vond de doctor ook en hij be noemde stante pede twaalf gezworenen, die, nadat de behoeften der maag door spijs en drank gestild waren, zich in corpore, onder aanvoering van den Coroner, naar het heillooze huis in de Kanaalstraat begaven. Hier zag het er op den dag alles geheel anders uit. Boven den grond en van buiten ge zien, had het huis een zeer fatsoenlijk voorkomen. Een achtbare Hebreeër, die zich Herz Strampfche noemde, hield hier een pandjeshuis en leende ten beste zijner lijdende medemenschen, zijn geld tegen ellendige panden van drie voudige waarde en niet meer dan tien percent 's maands. Boven hem had kapi tein Fnlton zijn kamers waarin de zeer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2