Plaatselijk Nieuws. verhoogingen f 100. Adjudant onder officier f 1100 met twee vierjaarlijkscbe verhoogingen van f 100 5. aan alle gehuwden een vergoeding van woninghuur toe te kennen van f200 'sjaars. RECLAME. Woensdag en Dohderdag j.l. werd in en nabij onze gemeente door per soneel van het Nederl. Roode Kruis, in samenwerking met den militaiien geneeskundigen dienst van het garni zoen gesteund door de infanterie van het 5e regiment voor de eerste maal eene hoofdoefening gehouden. De onderstelling voor deze oefening was als volgt: «Den 23. Aug. 1911 wordt ten Z.-W. van Amersfoort tus- scben een Noord- en een Zuidpartij een gevecht geleverd op het terrein ten W. van den kunstweg Amersfoort Alaam. Bij het invallen der duisternis heelt de Noordpartjj (Nederlandsche troepen) den vijand teruggedreven tot aan het «Damreesche spoor». Het ge vecht komt alsdan tot staan. De voorste afdeelingen der Noordpartij bevinden zich op ongeveer 1000 M. van die der tegenpartij. lil den vroegen mnrgeri van den 24en Aug. wordt het gevecht voort gezet en de Zuidpartij in de richting van Maaro teruggeworpen. Gedurende den loop van het gevecht zijn bij de Noordpartij eenige hulp- verbandpiaatsen opgericht, waarvan o.a. een bij Oud-Leusden. Voorioopig zijn het uitsluitend de minder zwaar gekwetsten, in staat zich zonder hulp van het slagveld te verwijderen, die hier verzameld worden en, na geholpen te zijn, onder leiding van gewonde oüicieren en onderofficieren zich be geven naar de Infanteriekazerne, de van te voren aangewezen «verzamel plaats voormarschvaardigegewonden». De zwaarder gekweisten zijn voor alsnog niet te bereiken. Met uitzonde ring van het militair geneeskundig personeel, dat aangewezen werd om den tioep in het gevecht te volgen, heeft het overige personeel zich aan den rand van hetgevechtsveld tusschen M. P. 10 en M. P. 11 nabij den kunst weg verzameld. Bij het invallen der duisternis, waarop bet gevecht wordt gestaakt, wordt be doeld personeel, in groepen verdeeld, vooruitgezonden om de voorliggende Is kapitein Fulton hier tegenwoordig?" «Ja," zei Fulton. Nu volgde dezelfde verklaring, wel ke Haynes had afgelegd. Toen het verhoor ten einde was, vroeg doctor Ham nog naar andere getuigen, doch daar deze niet opkwamen, verklaarde hij de handeling voor gesloten. Hij ging toen over tot een nauwkeuriger onderzoek der bij het lijk gevonden voorwerpen en ontdekte in den brief den naam«Frans Holder," dien hij op scherpzinnige wijze dadelijk voordien van den doode hield. Van de tien- dollarsbanknoot was overigens geen spoor in de brieventasch te vinden, zooals Fulton tot zijne verwondering opmerkte. Lobster had ze het lijk ontnomen om zich voor zijn horloge en mes schadeloos te stellen. Toen de Coroner den naam had ont dekt, ging hij met deftig gebaar tot de onderrichting der gezworenen over. «Mijne heeren,« zeide hij, «het geval is wel is waar eenvoudig, maar niet te min gewichtig. Twee gentlemen van onbesproken karakter vinden een schijn baar dronken man op de straat. Zij willen zijn onsterfelijke ziel redden en dragen hem in een godzalige vereeni- ging, waar hij sterft en zijn geld en horloge in zijn zak behoudt. Deze om- terreinstrook af te zoeken en de ge wonden achteruit te brengen. Het wordt daarbij geholpen door een ge deelte van het te Amersfoort zich bevindende Roode Kruis-personeel, dat tevens over eenige Roode Kruishonden beschikt. Het gelukt daardoor gedu rende den nacht het grootste deel der zwaarder gewonden van het slagveld te verwijderen en te brengen naar de hulpverbandplaats Oud-Leusden, die inmiddels, met het oog op bet gevecht op den volgenden dag, op hoogei last is uitgebreid tot een »hoofdverband- plaats». Tevens zijn maatiegelen ge troffen, om een geregelder) afvoer der gewonden te verzekeren. Hier toe wer den o.a. te Amersfoort een aantal voertuigen verzameld en, voor zooveel noodig, voor het vervoer van gewonden ingericht; voorts van eldeis eenige Roode Kruis auto's ontboden en nabij het station verschillende spoorweg wagons tot verder vervoer der gewon den gereed gemaakt, terwijl aldaar tevens een «evacuatie-inrichting» wordt in orde gebracht. Bij een en ander verleent het Roode Kruis-personeel. waaronder een gede legeerde van bet hoofdcomité, kracht dadige hulp, niet het minst ook door het inrichten van een gebouw in de stad, het Patronaatsgebouw op het Zand, wegens het ovei vuld zijn van alle beschikbare ziekeninrichtingen tor plaatse, tot tijdelijke verpleging vari de zwaarst gewonden, die niet verder vervoerbaar worden geacht. Dank zij het vereenigd optreden van het per soneel van den militairen geneeskun digen dienst en van het Ned. Roode Kruis, kan in den morgen van den 24en Augustus met het vervoer van de gewonden worden aangevangen.» De oefening van Donderdagavond werd voorafgegaan door een bijeen komst in de bibliotheek van de infan teriekazerne ter bespreking van de verschillende oefeningen. Hierbij waren tegenwoordig de hoofdcommissaris en de eerste commissaris van het Ned. Roode Kruis, de secretaris en de tech nische adviseur der vereeniging, de chef van het Militair Hospitaal alhier, de artsen leiders dertransportcolonues, dr. Jorissen, belast met de leiding van de inrichting van de nood-zieken- inrichting en verder de officieren van het 5de reg. inf., die belast waren met het bevel over de manschappen, die aan de oefeningen deelnamen. Te 8 uur nam. werd de avorid- oeferiing (verleenen van hulp aan de gewonden op het slagveld) op de Leusderheide gehouden. Behalve de infanterie, welke de voorste gevechts linie voorstelde, namen aan de oefe ning deel 18 hospitaalsoldaten en ziekendragers benevens 6 Roode Kruis- helpers uit Amersfoort, verdeeld in 8 groepen van 3 personen, waarvan bij elke twee groepen een onderofficier ot korporaal van den militairen ge neeskundigen dienst, voorts eenige officieren van gezondheid en personeel (met honden) van de Ned. Ver. voor Roode Kiuishonden. Deze deelnemers verzamelden zich te 7 uur aan den Noordelijken rand van bet oefenings terrein tusschen M P. 10 en Al.P. 11. Het eerste deel der oefening bestond in het afzoeken van het gevecbisveld met behulp van acetyleenlantaaros, eerste hulp aan, en vervoer van zwaar gekwetsten per draagbaar. Acht ge wonden werden na verbonden te zijn, per brancard vervoerd, waarna het tweede deel der oefening werd ge houden, n.l. het opsporen der overige standigheid alleen, laat reeds geen gedachte aan moord toe, zelfs zoo een wonde of iets dergelijks voorhanden was, wat niet het geval is. Mijn docto rale blik verzekert mij integendeel, dat de man een onder zekere omstandig heden geheel natuurlijken en zachten dood gestorven is. Dat is wat ik u moet doen opmerkenzondert u thans af en doe met God de uitspraak!» De gezworenen verlieten de kamer, niet zonder vooraf eenige sigaren mee genomen te hebben en hun voorzitter bracht na vijf minuten, de volgende schriftelijke verklaring. «Wij, de door den Coroner Dr. Ham naar den behoorlijken regel opgeroepen gezworenen voor de lijkschouwing, ver klaren hierbij, na verhoor der getuigen, schouwing van het lijk en daarop vol gende instructie vanwege den Coroner, dat een ons onbekend mannelijk per soon, die waarschijnlijk Frans Holder heet, ten gevolge van honger, plotse ling gestorven is, en betuigen wij kapi tein Fulton en advocaat Haynes onze dank voor hunne in dit geval bewezen, voorbeeldige menschlievendheid. Get. Siegfried Singviel, president. Eugene Coab. Conté Ravlso, en anderen. manschappen met behulp van Roode Kruis-honden, doch zonder verlichtings middelen. Twee honden deden hierbij dienst, n.l. de welbekende Preston van den brigadier der maréchaussee Croes te Etten-Leur en Sculda van jhr. Aleyer, afgericht door den rijks veldwachter Schellebeek te 's-Graven- hage. Te kwart over acht kwam Z.K.H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland, per auto op het terrein. Z. H. werd ont vangen door generaal de Waal, waarna aanstonds de oefeningen een aanvang namen. Verschillende officieren, waar onder generaal-majoor Ruhlmari en kolonel Spieringhs, waren daarbij tegenwoordig, terwijl ook nog vele belangstellenden op en nabij het ter rein vertoefden. Na afloop van de oefening, te ongeveer tien uur, ver liet de Prins weder bet terrein en begaf zich naar Soestdijk. De oefeningen van 24 Aug., die wederom door Pi ins Hendiik werden bijgewoond begonnen met een samen komst nabij hotel Oud-Leusden, waar een beknopte uiteenzetting weid ge geven van het doel en de beteekenis der te houden oelening. Daarna werd de hoofdverbandplaats bezichtigd, alwaar een 80 schijnge- wonden over de verschillende afdee lingen verspieid waren. Ondertusschen werd het eerste transport gereed gemaakt voor het vervoer naar de bij het station gereed gemaakte eva cuatie-inrichting. Een drietal trans porten kwamen hier aan, terwijl de gewonden werden overgeladen in 2 goederenwagens of werden overge bracht naar verschillende wachtver- blijven. Na eenige oefeningen betredende het in- en uitladen der gewonden en vertreken aankomst van een gewonden- trein, werd een transport opgesteld van de zwaarst gewonden, die naai de noodziekeninrichting op 't Zand werden vervoerd. Dit geschiedde met rader- en rijwielbrancards. Het Patro naatsgebouw was als nood-zieken- inriebting ingericht door de Haagsche verpleegcolonne, onder leiding van den directeur-geneesheer van hei St. Elisa- bethsgasthuis, waarvan de lijdelijke ziekeninrichting een onderdeel vormde en met medewerking van den admi nistrateur en eenige geëmployeerden van het Militair hospitaal. Bij aankomst van het transport zwaar gewonden werden deze over gebracht naar de ingerichte vertrekken, resp. operatiekamer. De jverpleeg- colonne nam de verzorging der ge wonden op zich. Ten slotte werd aldaar een bespre king gehouden, waarbij al het Roode Ki uis-personeel, dat aan de oefening had deelgenomen, tegenwoordig was. Voor ouders van meer ontwikkelde dienstplichtigen. Waar op dit oogenblik de loting plaats vindt en tevens bet oogenblik nadert, waarop de dienstplichtigen van de najaarsploeg zullen worden opgeroepen, meenen wij wel te doen met nog eens te wijzen op de gelegen heid, welke aan beschaafde en ontwik kelde jongelieden geboden wordt om bij de Militaire School alhier te worden opgeleid voor den rang van vaandrig. De toelating tot deze instelling, welke het vorige jaar ruim 60 leer lingen telde, kan worden verkregen hetzij op verzoek, na een verbintenis als kaderreservist, hetzij rechtens na kwTtantik Tegelijkertijd verklaren de boven- genoemden ontvangen te hebben de som van 50 cents per persoon voor getuigeDloon.» De Coroner haalde zijn beurs voor den dag, betaalde ieder 50 cent en schreef onder het document: »ad actum. De overledene moet op kosten der stad dadelijk op het armenkerkhof begraven worden I «Doctor Ham, Coroner. Toen dit verricht was, zette men zich in dezelfde kamer aan het ontbijt en dronk op kosten van den edelmoe- digen kapitein Fulton champagne. Dat is wel geen drank voor matigheids mannen, maar vermits de heeren allen tot dat veruitgebreid matigheidsgenoot schap behoorden, hinderde dat volstrekt niet, want waar geen beschuldiger is, is geen rechter en de eene kraai pikt den andere de oogen niet uit. Nadat de Coroner, dien Siegfried vlijtig toedronk langzamerhand vroo- lijker werd, zei Fulton hem «Doktertje, ik heb u iets te ver zoeken. Ik zou gaarne een afschrift van de verklaring der gezworenen hebben.» «Waarom, beste kapitein?» «Ja, weet ge, ik ben een weinig ij del van aard «n het streelt mij, dat zich te hebben opgegeven voor adspi- rant-militie-officier, in welke beide gevallen de eerste-oefeningstijd, des- gewenscht, op 1 October a.s. aanvangt en zonder vei breking wordt volbracht, zoodat de leerlingen omstreeks 15 Juni d. a. v. vaandrig kunnen zjjn. Waar deze opleiding het voordeel biedt, dal de leeilingen gezamenlijk wonen en leven, onder verstandige leiding staan, zoowel bij als buiten hun studiën en oefeningen en hun Zondagen en vacan- ties bij hun familie kunnen doorbren gen, terwijl de plaats der vestiging zelve gezond en rustig is, daar twij felen wij niet of vele ouders zullen ook dit jaar van deje instelling voor hun zonen gaarne gebruik maken. Nadere inlichtingen kunnen bii alle militaire autoriteiten worden verkre gen, terwijl de commandant der M. S. C. belangstellende bezoekers gaarne ontvangt. (N. Ct.) De daffies M. C. E. Reynders en G. M. F. Wesseling zijn geslaagd voor het examen boekhouden M. O. (schoolacte(. Mej. A. C. Polhoven te Leusden behaalde dezelfde acte voor huisonderwijs. De heer J J. Nagelhout behaalde de acte (huis)Boekhouden M. O. De heer J. H. Baaiman, onder wijzer alhier, slaagde voor de hoofd- acte. De heer G. M. van der Plank is benoemd tot reserve-paardenarts 2e kl. bij bet reserve-personeel der landmacht. Vanwege het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie werd gis teren aanbesteed lo. het bijspanneri van C draden aan de lijn langs den spoorweg AmersfoortZwolle en aan verwante werkzaamheden. Minst in geschreven door A. Brouwers Co. te Roosendaal, voor f1295; 2o. het herstellen en verbeteren der lijn langs den spoorweg Utrecht Amersfoort, het bijspannen van draden aan de lijn en aanverwante werkzaam heden. Minst ingeschreven door A. Brouwers Co. te Roosendaal, voor f 1825. Luitenant-generaal W. A. P. de Meester commandant van het veld leger komt op 30 Augustus een oefe ning van het 5e regiment infanterie bijwonen. Velen hadden zich Donderdag middag op de algemeene begraafplaats vereenigd om de laatste eer te bewijzen aan het stollelijk hulsel van den heer P. baron Lewe van Middelstum. Aan de groeve werd behalve door een familielid en een wapenbroeder van den ontslapene het woord gevoerd door den heer S. J. van Duinen, die als voorzitter van »Handel en Nijver heid® den dank bracht der midden standers voor de wijze waarop de overledene de middenstandsenquéle alhier heeft geleid en door den heer W. A. van den Boverikamp als ver tegenwoordiger van het bestuur der plaatselijke afdeeling van «Toonkunst,® die de ijver memoreerde waarmede de ontslapene als secretaris steeds de belangen der afdeeling behartigde. Een aantal vrijzinnigen, niet langer gediend van de wijze waarop «Gemeentebelang® de belangen hunner partij behartigd, hebben zich van die kiesvereeniging afgescheiden en onder den naam «Amersfoort's belang« een zelfstandige kiesvereeniging opgericht. Tot voorzitter is gekozen de heer men mijn naam er in genoemd heeft. Gij, als arts, kent immers de zwak heden der menschelijke ziel en gij znlt mij dat verzoek niet weigeren.» «Eigenlijk mag ik slechts aan familie zulke afschriften geven, daar ge echter een zoo beminnenswaardig en edel moedig man zijt, zal ik ten uwen aan zien een uitzondering maken De jonge Siegfried nam nu dadelijk de pen op en maakte een afschrift, dat de Coroner bekrachtigde. Den volgenden dag las meD in al de couranten van Chicago de tredende geschiedenis van een aan de honger- typhus gestorven vreemdeling, wiens vermoedelijke naam echter, zonder lingerwijs, niet genoemd werd, en van de edele daad, welke advocaat Haynes en kapitein Fulton jegens den op straat stervenden man uitgeoefend hadden. Denzelfden avond werd, in een een- voudigen wagen en ongeschaafde dood kist, een man naar een stil kerkhof aan het meer gereden, waar slechts de golven een gebed murmelden voor den ontslapene, en waar slechts een eenzame treurwilg zijn tranendauw op zijn lagen onopgesierden zandheuvel weende. A. C. R. O. Leinweber, tot secretaris de heer f. Kortes. Door den Alg. Ned. Geheel- onthoudersbondzal morgen 27 Augustus te Hilversum, onder de naam «Gooise Wapenschouw® eene groote [bijeen komst gehouden worden. Het programma lnidt als volgt: p.m. 10 uur: Aankomst Meeting- gangers te Hilversum; wandeling in groepen onder geleide door de om streken van Hilversum (stille koipor- tage); IV» uur: Aantreden op het Stationsplein; l1/» uur: Vertrek naar het terrein ;3'/i uur: Aanvang gezellige bijeenkomst, a. Opening; b Zang »Abstinentia«c. Muziek «Excelsior® d. Toespraak F U Schmidt; e. Zang «Abstinentia®Muziek «Kunst aan het Volk®; (Pauze) gr. Muziek «Excel sior® h. Toespraak J. van den Berg; i. Zang «Abstinentia® ;j. Muziek «Kunst aan het Volk® Ie. Sluiting. 5'/» uur: Wandeling naar Hilversum, of 6 uur: per ekstra-trem. Optocht door Hilver sum ontbinding op de Kerkbrink. Door het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Af schaffingvan Alcoholhoudende Dranken is in verband met het aanhangige wetsontwerp lot herziening van het tarief van invoerrechten aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden, inhoudende het verzoek het heffen van invoerrechten op alle ver- sche vruchten te verwerpen. Adressant grondt zijn verzoek op het feit dat toeneming van het ge bruik van versche vruchten een van de beste middelen is tot bestrijding van het alcoholgebruik,dat het steeds zoo uiterst moeilijk is geschikte vervangmiddelen voor de alcoholische dranken, te vinden, maar dat juist in de laatste jaren met behulp van vruchten, in 't bijzonder van citroenen, met succes in deze richting gewerkt wordt, terwijl door de vereeniging en hare onderdeelen een actieve propaganda wordt ge voeld om het gebruik van vruchten in 't algemeen en in de café's in 't bijzonder meer ingang te doen vinden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betredende de aankoop van «Nimmer- dor®. Niemand, die niet kan medegaan met het desbetredend voorstel van het Dagel. bestuur onzer gemeente verzuime het daarin genoemde adres te gaan teekenen. Dit adres luidt als volgt: «Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen inwoneis der gemeente Amersfoort; dat zij met groote belangstelling hebben kennis genomen van het voor- s'el van Burgemeester en Wethouders, aan den Raad gedaan bij schrijven van 20 Juli 1.1 in zake den aankoop van het landgoed «Nimmerdor»; dat zij bij deze onder uw aandacht willen brengen, dat zij geheel en al het gevoelen zijn toegedaan van de minderheid van het College van Burge meester en Wethouders, en alzoo o.m. van meening zijn, dat de aankoop van Nimmerdor voor de stichting van een gemeentelijk grondbedrijf door ligging niet in aanmerking kan komen; dat het toch niet op den weg der gemeente ligt een zoogenaamd «Villa park» te exploiteeren, waarvan de be hoefte daar ter plaatse niet in het oog springt, terwijl het welslagen daarvan, zelfs over lange jaren, twijfelachtig is te noemen; dat door den aankoop van «Birk- hoven» door de gemeente voldoende is gezorgd voor een wandelpark en zoo voort, voor een gemeente met zoo weinig financieele draagkracht als Amersfoort; dat door den aankoop van Nimmer- "hoofdstuk IV. opstandingsmannen. Men voert in Amerika allerlei be roepen uit, en het beroep is altijd dat gene wat bij den minsten arbeid het meeste oplevert. Of het eene misdaad is, of persoonlijk gevaar, of er gevaar voor anderen aan verbonden is, het is volkomen hetzelfde. De jacht op den dollar, dm eeuwig rollenden, is zoo wild, zoo dol, zoo waanzinnig, dat men zich er volstrekt niet om bekommert of deze of gene den hals breekt, als men zelf slechts spoedig het doel be reikt of spoedig ten ondergaat. Het goud, het gele verraderlijke ellendige goud is het, dat hier van den kindermoord een beroep maakt, dat de onschuld in de armen der ondeugd voert, dat de soliede bankier beweegt zich hal9 over kop in dwaze beurs- speculatiën te storten en dat den doode geen rust in het graf laat. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2