NIMMEBDOB. M1ËBD0B. HAARGROEI BEDRIJFS-= VERZEKERING PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. NOODZAKELIJK en ONMISBAAR. REISBELASTING. De kwellingen van Eczema- Advertentiën. 1ENQELBERTHA VAN ENTER I MAANDAG 28 AUGUSTUS 1911, IN DE SOCIËTEIT „HET VALKJE Voor= en tegenstanders worden dringend genoodigd. op let tantoor van (too Gemeente-architect Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor dor, met alle gevolgen aan een dergelijk bezit verbonden (waterleiding, riolee- ring, bestrating, toezicht, onderhoud en zoo voort) naar hun bescheiden meening de plaatselijke belasting, in vergelijking met dergelijke gemeenten als Amersfoort abnormaal hoog zou worden opgevoerd; dat alsdan, uit den aard der zaak. gegoede ingezetenen, die niet bepaald aan deze gemeente zijn gebonden, deze zullen verlaten en andere ge goede personen er zich niet zullen vestigen dat thans voor die vestiging nog in lengte van jaren terreinen in over vloed aanwezig zijn met gunstiger ligging dan Nimmerdor; dat voor het geval de Raad het noodig mocht oordeelen, dat de ge meente in de toekomst terreinen tot haai' beschikking beeft, zij die zich dan nu kan aankoopen meer >n de nabijheid der stad en dat zij door het maken van bouwverordeningen kan zorgen voor eene doelmatige en hygiënische bebouwing van gronden van anderen; dat door de bebouwing aan den Leusder weg een grensuitbreiding in ruimen zin noodzakelijk moet worden geacht, doch dat deze, naar de meening van ondergeteekenden geenszins sa menhangt met den aankoop van Nim merdor, zooals de meerderheid van het college van Burgemeester en Wet houders zich schijnt voor te stellen. Redenen waarom zij zich tot uw achtbaar college wenden met dringend verzoek het bovenbedoeld voorstel van Burgemeester en Wethouders niet aan te nemen en alzoo het concept besluit tot aankoop niet te bekrach- tigen.rr ZONDAG 27 AUGUSTUS. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Dr. de Jong, van Utrecht. Doopsgezinde Kring. Eet Logegebouio Van Pereijnstraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. P* J. Glasz, van Arnhem. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J.Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Klaarhamer, pred. te Wommels. 's Av. 5'/, uur, Ds. Klaarhamer. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Men schrijft aan de «Ass. Crt« 't Was in het jaar 190S. milicien K. had zijn tijd ge diend en vertrok met groot verlof naar Groningen. Gevoelde zich zoo vrij als een vogel in de lucht. Ging met andere kameraden een glaasje koopen en nam plaats op een hekje voor een huis aldaar. Sergeant passeert. Kijkt naar K K kijkt naar sergeant, maar blijft zitten en gfoet niet. K wordt onderhouden door sergeant, maar is hiervan niet gediend en heeft er maling aan. Hij heeft im mers groot verlof. Sergeant noteert het wapennummer van K en schrijft rapport naar Assen, dat aldaar zorg vuldig bewaard wordt. Augustus 1911. K komtteiug van groot verlof voor 20 daagjes. Is alles vergeten, doch wordt door voor lezing van rapport 1908 weer aan een en ander herinnerd. Veertien dagen provoost en veertien dagen nadienen. gevoelt zich niet meer zoo vrij als een vogel in de lucht. Fruit. Het begint er in de Betuwe met den fruitoogst treurig uit te zien. De toch reeds niet gunstige vooruitzichten zijn door de aanhoudende droogte, gepaard aan groote hitte, nog veel verminderd. Vroege appelen en peren vallen bij honderden af en de latere soorten groeien niet, zoodat de vruchten klein van stuk zullen blijven. Vooral de bekende goudreinetten lijden veel van da droogte. Bellefleurs beloven algemeen een goed gewas. Een origineel idee van Védrines. De Fransche bladen melden, dat Védrines, bet idee van de firma Michelin om een prijs uit te loven voor het juistwerpen van projectielen zeer heeft toegejuicht. Het uillooven van den Michelin- prijs heeft Védrines nu op een origineel idee gebracht. Hij informeert n.l., waar ergens in Frankrijk een brug moet worden afgebroken, en hij wil dan beproeven deze brug met dynamiet te doen springen, indien de autoriteiten zulks toestaan. Daartoe wil hij dan eenige dynamiet- bommen in de vliegmachine meenemen en deze, als hij boven de brug vliegt, laten vallen. Indien dit plan doorgaat, zal men daardoor een stap nader komen tot de oplossing van het vraagstuk van de aeroplane als oorlogswerktuig. Rijtuigongcluk. Mr. J. F. Neeb, notaris te Harder wijk, is gistermorgen op weg naar Nunspeet mot zijne dogkar tegen een mijlpaal aangereden, waardoor hij en zijn koetsier uit het voertuig werden geslingerd. De heef N. had het ongeluk daarbij het rechterkniebeen en een sleutelbeen te breken. De oorzaak van het geval was, dat het hoofdstel het paard van den kop af was geschoven. Per auto werd de heer N. weer naar zijn woning vervoerd. Nabij Barneveld is de stoom- korenmolen van den heer Deetman op »Zandbrink« door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Een paar voortrekkers. In Maart van dit jaar vertrokken een drietal boerenarbeiders uit de Haarlemmermeer naarZuid-Afrika, om te gaan werken op de plaats van onzen oudlandgenoot Dr. A. Jurriaanse, in de nabijheid van Ermelo. Van deze emigranten was er één, A. Roos, ge huwd, de beide anderen, B. Roos en P. Bier, waren vrijgezellen. Na een voorspoedige reis werden zij op het dorp Ermelo namens dr. A. Jurriaanse, hun toekomstigen patroon, met een rijtuig met acht paarden afgehaald en naar de plaats gebracht, waar de eigenaar voor het echtpaar Roos en hun kinderen een huis had laten bouwen. «Je kan in Holland niet mooier wonen,schreef B. Roos aan de Zuid-Afrikaansche Voorschotkas.die dezen emigranten aan het geld had geholpen om naar Zuid-Afrika te gaan, »een goed huis, met vier kamers en een flinken oven om brood te bakken.» Op de plaats werden zij door hun patroon voorzien van al, wat zij ge durende de eerste dagen noodig kon den hebben. Overigens bevonden onze vrienden alles te zijn »zooals in het contract staat.» Dit contract maakt voorziening voor de vrije woning voor den gehuwden arbeider een loon van zestig gulden in de maand voor elke volwassen man (waarvan niets afgaat voor vergoeding van reiskosten) en vrije kost, voor zoover de plaats zelve voedingsmiddelen opbrengt. Wat dit laatste betreft, schrijft B. Roos: «Er is van alles volop« en «daarvan kun nen wij naar hartelust gebruiken.» «Het leven is hier veel duurder dan in Holland en goed weten doe ik hel nog niet, maar ik meen, dat ik zoo wat de hi-lft van mijn geld kan over houden; dus dat is nog niet zoo slecht.» Geen wonder dan ook, dat hij zijn mededeehngen besluit met deze woorden: «Ik ben u (d.w.z. het Bestuur van de Zuid-Afrikaansche Voorschotkas, Damrak 95, Amsterdam, waar nadeie inlichtingen steeds zijn te verkrijgen) ten hoogste dankbaar, dat IT mij ook hebt laten gaan uit Holland, want daar kan een boeren arbeider niet vooruit komen, al wil hij nog zoo graag. Maar hier kan iemand, die wil, vooruit komen en iedere goede arbeider, die hier naar streeft, moet dan doen als wij ge daan hebben en Holland verlaten en naar Zuid-Afrika komen. Ik hoop, dat U dezen brief aan veel Hollanders laat lezen en dat wij spoedig hulp zullen krijgen.» Aldus beaamt hij wat zijn broeder schreef, namens zichzelf en zijn gezin: «Wij hebben het best naar onzen zin op de boèrderij De vogels en de warmte. Uit Ruurlo schrijft men aan de «Zutph. Courant«: Het is wel eentonig te schrijven over de droogte, maar bij mijn weten heeft nog niemand er op gewezen, hoe onze vogels moeten lijden onder deze plaag. Er zijn verschijnselen die ons zeggen, dat hun nood nijpend wordt Al voor meer dan een week bliezen onze zwaluwen verzameleneiken avond kwamen een paar honderd op een schuur achter mijn huis samen om de plannen voor den trek te be spreken en nu zijn ze nagenoeg alle verdwenen. Dat is ongehoord, een zwaluwtrek in midden Augustus. Daar onze beken en laken zijn uit gedroogd, zoeken de schuwe bewoners der lage broeklanden de door men- schen bewoonde plekken. Eiken dag komt een zwerm kieviten hun dorst lesschen aan de drinkplaats in een weieens zag' ik er een dertigtal. Bij de Witte brug zaten een zevental waterhoentjes aan de kolk. Lijsters en meerlen komen geregeld bij de kippenhokken om aan den drinkbak hun dorst te lesschen. Allerlei bruin en geelgetind kleingoed, zooals rood borstjes, roodstaarljes, bastaardnachte galen, grasmusschen, duisters, spot vogels en tjiftjafs, ziet men als op de pomp losgaan, a|s de zwengel in be weging wordt gebracht. Het ongelukkigst er aan toe zijn de musschen. Deze standvogels schijnen zoo gehecht aan hun woonsteè, dat ze er niet toe kunnen komen, elders water te zoeken. Op vele plaatsen in het Broek vindt men in grooten getale verdorsebte musschen langs de wegen liggen. Laten we voor den wildzang drink- bakjes buiten zetten, als er geen stroomend of ander water in de buurt is. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 17 tot 24 Augustus. Geboren: Hendrika Jacobs, d, van Wessel Barbie en Geertruida Eibers. Elisabeth So phia, d. van Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groenhuizen. Jacoba, d. van Herman Gerard de Greef en Steventje Hazeleger. Antonius Martinus, z. van Martinus Woerdman en Ever- arda Marie Brouwer. Lambertus Hermanus, z. van Abraham Albertus Snabel en Hendrika Petronella Riezebos. Martinus, z, van Pieter Graaff en Wilhelmina Johanna Jacoba Stom. Christina Louisa Judina, d. van Gerrit van Duinen en Judina Johanna van der Pol. Johanna Maagje, d. van Hendrikus Johannes Nielander en Anna Maria Rikken. -Jan, z. van Johannes van Plateringen en Elisabeth Klok. Een levenloos aangegeven kind van het manneljjk en een van het vrouwelijk ge slacht. Ondertrouwd: Tennis de Kruiff en Johanna Paulina Kruis. Hendrik Theodoras Kranen en Gerritje van Donselaar. Timotheus Gor- nelis Verschuur en Francisca Josina de Vries Christiaan Klee en Louisa Bakkenes. Getrouwd: Kornelis Gabriel de Lange en Hendrika Gezina Wilhelma Maten. Hendrikus van Grol en Maria van den Heuvel. Cor nells van Meeteren en Wiliemientje van Dijk huizen. Reginus Steenholf en Johanna Kel der. - Gerrit Laseur en Willemiintje van Veen. Overledon: Niesje Zeggelaar, 80 j., wed. van Johannes Bosboom. Christianus Laseur, 8 m. Coletta Descans, 31 jgeh. met Cornelis van de Kooii. Berendina Hageman, 22 j., ongeh. Willem van Eeden, 5 m. Theo doras Hendrikus Kerkhot, 8 d. Lijdia Vinger- heets, 6 w. Gerret Schut, 7 w. Arisje van den Brom, 2 m. Cornelia Sophia Wichard. 20 d. Paul baron Lewe van Middelstum, 52 j., echtg. van jonkvrouwe Angelina Eduarda de Cbaron de Saint Germain. Leusden. 1825 Augustus 1911. GeborenGerrit, z. van Johannes Hannessen en Trijntje van der Hoef. Jacoba, d. van Johannes de Jager en Wousje Arlar. Evert, z. van Hendrik Kroon en Maria Kuis. Hen- drikje, d. van 'acob van Asselt en Rengertje van der Hoef. Ondertrouwd: Willem van Donselaar en Cornelia Ipenburg. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van het manneljjk geslacht. Hendrik Querlorth, oud 6 maanden. Woudenberg. Geboren: Antonie Teunis, zoon van Dirk Frederik van Woerdekom en Odina Hendrika van Egdom; Jan, zoon van Johannes Clement en Witlempje Buis: Dina, dochter van Eliza beth van Schaik. Overleden: Brand de Kruijf, 57 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Aug. 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit t appelen f 4.a f6.Peren f 5.a f 9.Nieuwe Aardapp. f 0 a f0.zandaardapp. f 1.90 a f2 20 Hoendereieren f 5.50 a f 6.20 per 100 st. Br. eieren f0.a f 0.Boter fl.50 a f 1.65 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.80 k fl 10. Kuikens f0.90a tl.20. Piep kuikens f 0.40 a f 0.70 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0 80 a fl.p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f U.a f 0. Tamme f 0.60 a f 1 00 Duiten f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens f af Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 50.a f 90.— Biggen f 8.a 113 Schrammen f a f 0Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i f000.—Kalfkoeien f000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f O00.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tartve heet. Kügge. heet. Boekweit. 80 heet. Appelen. 20 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet. Zaudaardapnelen, 90000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens. Varkens voor exportslagerijen 350 biggen en 15 zeugen. RECLAME. De kwellingen en pijn, die eczema (prikke lende huiduitslag) veroorzaakt, zyn maar al te goed bekend aan den ongehikkigen lijder. Zoo dra de patiënt warm wordt, begint de huid onuitstaanbaar te jeuken en kan hy bijna niet nalaten om de huid op de aangedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handenen het gelaat is dit niet alleen onooglijk en kwel lend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uitbreiden. Foster's Zalf is een balsem zonder weerga. Zy is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aanwending geeft een opmer kelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt doorgegaan, hee- len de jeukende inzinkingen en aangedane plaatsen der huid, en byna altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te be werkstelligen. Foster's Zalf kent haars gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordel uitslag, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt Zij is te Amersfoort verkrijgbaar by den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10 voor zes doozen. 40 Heden overleed ten Huize van den Heer G. A. F. Richard te Amersfoort tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Wed. van den Heer II. W. DE IIF.US in den ouderdom van 77 jaar. Haarlem H. W. P. DE HEUS. I. S. M. DE HEUS— Slothouwer en Kinderen. Zeist, W. J. DE HEUS. Amersfoort, 24 Aug. 1911. Heden overleed tot onze diepe droefheid, ons geliefd eenigst zoontje en broertje, JAN HENDRIK, op den leeftijd van bijna 4 jaar. J. H. HULST. E. HULST-v. Beüsekom. JACOBA HULST. Amersfoort, 25 Aug. 1911. Ondergeteekenden hebben in VALKIIOFF's Boekhandel een door hen geteekend adres neder- gelegd aan den Raad der Gemeente Amersfoort, waarin zij dien Raad verzoeken het voorstel van B. W. tot aankoop NIET aan te nemen, om redenen door hen in 't kort in dit adres aangegeven. Zij, die hun verzoek willen steunen, worden verzocht, hunne handteekening onder het adres te willen plaatsen, uiterlijk 29 Augustus a.s. Amersfoort, 24 Augustus 1911. H. DE KEMPENAER. P. VAN DER MARK. M. VAN HELOMA. A. P. SCHRöDER, M. H. E. HUBERS. GERARD VAN SIJSEN. VAN REIGERSBERG VERSLÜIJS. D. HUBERS. OP 's avonds 8 uur. DEBAT GEWENSCnT. P. H. VAN HASELEN. Ter bestrijding van de kosten entrée 10 cents. Sollicitanten naar de betrekking van worden uitgenoodigd hunne adres sen op zegel voor 2 September 1911 in te dienen bij den Burge meester. Salaris f250,f400, Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling «Ier - Brand-Assnruntic) gevraagd door de Algem. 's Grav. Glasverzeker.-Maatsehappij tegen hooge provisie. Brieven met op gave van referentiën te zenden aan het Kantoor Conradkade 15 te 's Gravcnhage. (Mr. S. G. m Welierea Baroa Kengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Er zijn onder de minvermogen den velen, voor wie een verblijt van eenige weken in de buiten lucht tot herstel van gezond heid een onschatbare weldaad zou zijn. Evenals vorige jaren richt daarom onze VereenigiDg aan alleD, die voor gezondheid of voor genoegen" op reis of naar buiten gaan, liet dringend ver zoek haar van hun reisgeld EEN GULDEN of MEER te willen afstaan, ten einde aan minder bevoorrechten en daaronder in de eerste plaats aan kostwinners dit voor hen zoo gewenschte geneesmiddel te kun nen bezorgen. Ten vorigen jare werden op deze wijze 489 per sonen, waaronder 4 uit Amers foort geholpen, en reeds hebben velen zich ook dit jaar weer aangemeld. Iedere gift, onder het motto „Reisbelasting" wordt dankbaar aangenomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort 1911. Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr. GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. Baresse VAN ITTERSUM- Stroeve. P. Bothstraat 1. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDv. Lanschot Hdbrecht. Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERS-v. Eijbergen. Weverssingel 7. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreer onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3