BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. zooveel mogelijk worde bestreden. Door het verblijf op jeugdigen leeftijd in woonwagens werden deze minder jarigen gewoon aan een zoodanig rondtrekkend leven. Ter voorkoming van het aantal woonwagens moet derhalve het verblijf in woonwagens van minderjarigen, die in die woon wagens niet noodzakelijk thuis behoo- ren, zooveel mogelijk worden tegen gegaan. Bovendien komt het voor, dat minderjarigen zich, door in woon wagens mede te reizen, op die wijze hopen te onttrekken aan het wettig boven ben gesteld gezag, en moet dus ook om deze reden dit kwaad worden voorkomen. «Ik heb derhalve de eer UWeledel- gestrenge uit te noodigen, te willen bevorderen, dat in uw ressort, voor zoover niet het verblijf van woonwa gens in bepaalde gemeenten verboden is, de commissaris van politie en in gemeenten, waar deze niet aanwezig zijn, de burgemeesters een nauwkeu rig toezicht op de woonwagens uit oefenen en dat zij, indien minderja rigen in woonwagens worden aange- troflen, die niet tot het gezin van de bewoners dier wagens behooren, de noodige maatregelen nemen, waardooi aan dezen toestand een einde zal worden gemaakt. Prins Hendrik naar Schiermonnikoog. Men schrijft van Schiermonnikoog aan de «Leeuw. Ct.c: Het gerucht, dat Z. K. H. de Prins hier met graaf Bernstorff zou komen jagen, is ons heden bevestigd. We vernemen, dat de Prins en de hem vergezellende heeren allen in de burcht zullen logeeren, van 1 tot 5 November Het gebouw, dat er dezen zomer nog al vervallen uitzag, is in verbaud met het hooge bezoek geheel opgeknapt. In de duinen zijn zeer veel hazen, die zich nu zelfs al in het dorp vertoonen. Ook de fazanten, die eenige jaren geleden door den graaf zijn ingevoerd zijn bijzonder talrijk. Deze dieren hebben zoodoende veel schade kunnen veroorzaken aan de aardappelen en boonen, die op de akkers in de duinen worden verbouwd. Zijn we goed ingelicht, dan zal de Prins reeds in Groningen aan boord van de «Thea Lotle« gaan. Engelsche spionnen en de lïolland- sche kust. De «Deutsche Tageszeitungï van '25 Sept. bevat een hoofdartikel, ge titeld: «Misbruik van de Nederlandscbe kust door Engelsche spionnen», van de hand van den maritiemen mede werker, graaf Reveotlow. In dit artikelwordt betoogd, dat de beide Bntsche officieren, onlangs te Emden gearresteerd als verdacht van spioririage, eigenlijk op vrije voe len gesteld weiden, omdat zij de no tities en photografische opnamen van militaire beleekenis dadelijk aan boord van hun jacht brachten, dat in de Nederlandsche haven Delfzijl lag. Terwijl zij in hechtenis waren, wei gerden zij hun vaartuig te laten komen omdat het materiaal, daar aanwezig, voldoende was om bun schuld te be wijzen. Zij werden vrijgelaten uit ge brek aan bewijs, terwijl de bewijzen in een schip waren, dat op Neder- landsch gebied lag. onder de oogen van de Duitsche autoriteiten, die niet bdvoegd waren bet schip te door zoeken. Graaf Reventiow beweert, dat het niet langer geduld kon worden, dat de Nederlandscbe kust gemaakt wordt Dezelfde toestemmende beweging van Jakob. «Dat is inderdaad zonderling,» riep Hammer. «Hoe hebt ge de spraak verloren?" onderzocht Spack verder. Jakob stak zijn tong uit en maakte de beweging van snijden de tong was ook zichtbaar verminkt. «Waar is dat gebeurd?» Jakob schudde haastig bet hoofd en stamelde iets. «O, hij kan dat niet beantwoorden zei doctor Spack, «ik zal de vraag anders stellen. Hebt ge het u zelf toegebracht?» Jakob ontkende. «Heeft een ander u verminkt?» Jakob deed een geweldige poging, en hij slaakte een geluid, dat schier als »ja!« klonk. Tot zoover ging het onderzoek goed maar over hoe, waar en waarom kon doctor Spack niets uit den verminkte krijgen. De drie mannen lieten den onge lukkige gaan en konden niet begrijpen waarom dat gebeurd was. Aanvankelijk was de reis gunstig, maar reeds op den avond van den eersten dag viel een dikken Devel op tot een operatie-basis voor Engelsche spionnen. Het kan der Nederlandsche regeering ook niet aangenaam zijn en wenscbelijk lijken, op die manier _e- bruikt te worden als hulpmiddel om de Engelsche pogingen bij den aan staanden oorlog met Duitschland voor te bereiden. De internationale toestand is voor Nederland delicaat Ook de consequentie van het toelaten van deze echt Engelsche oorlogsgestie moet onder de oogen gezien worden. Het beste en meest voor de hand liggende zou zijn, dat de Duitsche regeering zich dadelijk in verbinding stelde met de Nederlandsche, om van deze voor dergelijke gebeurtenissen de verzeke ring te verkrijgen van het opheffen van het gastrecht. Het zekerste en eenvoudigste mid del zou echter zijn de toestemming van de Nederlandsche autoriteiten, dat een verdacht schip in een Neder landsche haven eok onderzocht mocht worden door de Duitsche autoriteiten. Het komt er echter minder op aan hoe het gedaan wordt, dan dat het gedaan wordt. Dan zou tevens de internationale toestand van de Eems geregeld kunnen worden. In Engelsche bladen kon men ver leden jaar lezen, dat de Eems voor de eene helft in de lengterichting verdeeld, Duitsch, voor de andere helft Nederlandsch was. Ingeval van oorlog zou de Nederlandsche helft neutraal zijn, terwijl de Duitsche helft in staat van oorlog zou verkeeren. De rivier is echter één geheel, de toegangsweg tot het Duitsche land. Het gevolg is dat het Duitsche rijk verplicht en gerechtigd is, alle be schermende maatregelen te treffen, die het noodig acht. Tot zulke maat regelen behooren niet alleen vesting werken en andere oorlogstoêbereidse- len, doch ook de beweging van het water, van het geheele water, niet alleen voor een imaginaire helft. «De Engelschen beweren." zegt graaf Reventiow verder, «dat Duitsch land in Emden het best zijn troepen kan eoncentreeren voor een landing in Engeland. In werkelijkheid pchter wordt de monding van de Eems met Rorkum en Emden door de Engelsche admiraliteit voor zoo belangrijk ge houden als een steunpunt voor de Engelsche vloot in geval van oorlog met Duitschland. Daarom vinden de Engelschen het onvriendelijk, wanneer Duitschland tracht de monding van deo Eems militair te versterken. Duitschland is laat hiermede be gonnen en het is opvallend, dat de Engelschen, zoodra (zij dit bemerkten zich weer in het hijzonder interesseer den voor Borkum, Emden en de Eems. Bij de verdere versterkiug van de Eems gaal het alleen om een vormen- kwestie. De zaak is belangrijk genoeg, dat de Duitsche regeering zoo spoe dig mogelijk vrijuit daarover spreekt met de Nederlandsche Drankbestrijding. Te Baain heeft Zondag de plaatse lijke afdeeling van de Nederl. Vcree- niging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken een middag en avond feest in het Stationspark gegeven. Als sprekers traden op mej H.Funke en de heeren A. H. Willemse en F. U. Schmidt. De feesten, welke werden opgeluisterd door het fanfarekorps «Crescendo" en de ontbouderszang- vereenigingen «Abstineutiaor van Utrecht en «De blauwe Vaan« van Baarn, werden door vele honderden rnenschen bijgewoond. het meer, en hield den geheelen en den volgenden dag aan. Daar opdien veel bevaren waterweg waar vooral in den herfst botsingen tusschen de schepen veelvuldig zijn, was de kapi tein schier bestendig op het dek. Op den derden dag veranderde de nevel in een fijnen, dichten regen, ge paard met een hevigen onaangenamen westenwind, die eindelijk tot een dier stormen overging, welke op de Ameri- kaansche meren veel gevaarlijker zijn dan op den oceaan, omdat men steeds land of riffen in de nabijheid heeft. De «Zeewolf' kraakte in al zijn voe gen, en werd op geweldige wijze heen en weer geslingerd. Dat beviel vriend Bob volstrekt niethij bond een doek om het hoofd, nam een flesch cognac en kroop in zijn kooi, waar hij zonder zich te verroeren bleef liggen. Doctor Spack, daarentegen trok zijn regenjas aan, ging op bet dek en hield den onvermoeibaren kapitein Hammer ge zelschap. «Brrrkapitein," zeide bij met dezen op en neergaande, om warm te blij veD, «het is waarachtig een hondsch weder, ik had niet gedacht dat het zoute water zoo bitter stout kon zijn." «O, ik heb het wel erger beleefd," Juist zijn er bij bet van stapel loopen van de «Jean Bart» en «Cour bet.» Vrijdag en Zaterdag hoog dravende en vaderlandslievende woor den gesproken over het nieuwe bloei tijdperk, dat de Fransche marine is ingetreden, of er treft die marine een slag, een ramp, die overkomen aan de «Iéna» nog overtreffend: de «Liberté,» een der groote pantser schepen der vloot, is bij Toulon ver nield door een ontploffing. En 500 menscbenlevens zijn er bij verloren gegaan De »Liberté« was een in 1905 van stapel geloopen pantserschip van bijna 15.000 ton, met machines, die 20,500 I. P.K. ontwikkelden en het schip een snelheid konden geven van 19 mijl. Het was 134 M. lang en 24 M. breed. De bewapening bestond in hoofdzaak uit 4 stukken van 30.5 cM. en 10 van 19 cM. Het effectief der bemanning bedroeg 742 koppen. 't Was dus een van de grootste schepen der Fransche vloot vóór het «Dreadnought-type« zijn intreê deed. Omtrent de uitbarsting van den Etna wordt bericht, dat volgens de voorspelling van prof. Ponte de wer king van de Monte Rossa-kraters heden of morgen zal ophouden. De verwoesting wordt nog vergroot door boschbrandeo. Er staan pijri- bosschen in brand bij Bronte en langs den geheelen noordrand van den Etna. Een groot aantal boeren, die door de uitbarsting van onderkomen zijn beroofd, gaan in Amerika hun fortuin zoeken. In de stoomvaarlkantoren te Catania staat het niet stil van zulke landverhuizers en de emigratie van Sicilië zal door de ramp met 30 pCt. toenemen. De loop van de rivier Alcatara is niet door den lavastroom verstoord, zoodat de te Alcantara ondernomen werken voor de electriscbe verlichting voor de geheele kust van Messina tot Catania waarvoor de water kracht van die rivier wordt gebruikt kunnen voortgaan. De spoorweg wordt vernieuwd om de lava heen. De rails konden nog worden gered vóór de oude lijn werd ver nield. De «Temps» ontving een telegram uit Rome, waarin uit officieelen bron gemeld wordt, dat men in Italië het oogenblik gekomen acht om de rechten op te eischen, die het op Tripolis meent te hebben. Deze nationale quaestie moet, het koste wat het wil opgelost worden. De I'aliaansche re geering is van oordeel, dat de vrede voor de toekomst verzekerd wordi, indien de Middellandsche Zee-qnaeslie onmiddelijk wordt geregeld. Zij rekent er op, de medewerking van Turkije te verkrijgen voor een vriendschappe lijke oplossing, b.v. door een af.-tand van Tripolis als pachtgoed aan Italië onder waarborgen aan Tuikije. Zoo niet, dan zal Italië zijn toevlucht ne men tot militaire maatregelen, die reeds voorbereid zijn. Een interventie van Italië zou ook nog kunnen uit gelokt worden door een ernsugen aanslag op de goederen of het leven van de Italiaansche^ inwoners van Tunis. Deze interventie zou een actie noodig maken van alle eskaders en van een expeditiecorps van 60,000 man. Daar Italië te kennen heeft ge geven, dat elke oppositie tegen zijn actie als onvriendschappelijk zal wor- antwoordde de kapitein. «Zoolang de masten nog zeilen dragen is het niets, maar als men zonder mast en roer door den storm wordt been en weer geslingerd, dan houdt de gerustheid op. Op miine reizen heb ik menig schip zien vergaan op deze wateren. En eenige oogenblikken geleden dreven nog wrakken om ons heen." «Waarlijk?! Ik betreur de arme mensehen, die er door getroffen zijn I" En Spack zag onwillekeurig in het bruisende water. «Gij ziet dat al mijne matrozen op bet dek zijn om naar schipbreukelin gen te zienmisschien hebb in wij het geluk den een of anderen op te visschen." «Ge spreekt als of dit bier niet9 ongewoons is?" Het gesprek, dat wegens den storm, met zeer luide stem werd gevoerd en beide mannen zeer vermoeiend was, eindigde biermede. Plotseling klonk in den storm de kreet: «Man ahoi!" en aller oogen richtten zich overboord op het spat tende en sissende water, waarin men leiwaarts een mast en daaraan geklemd een menschelijke gestalte ontwaarde. De kapitein was in een sprong bij den beschouwd, vreest het niet, dat het zoover zal komen. Er is Zondag te Parijs, overeen komstig het voornemen, door een groot aantal socialisten en vakveree- nigingsmantien betoogd tegen den ooi log. Volgens de politie waren er 18000 betoogers, naar de opgave der socialisten 60,000, eri volgens de mee ning van onpartijdige bladen ongeveer 30000. De politie was in grooten getale ter plaatse, evenals cavalerie en in fanterie, maar tot botsingen is het niet gekomen, omdat de soldaten en agen ten kalm bleven, en de betoogers zich aan het bevel hielden om geen roode vaandels of oproerige opschriften te ontplooien. Ook ging men niet in optocht naar het betoogingsterrein. Daar waren vijf redenaarsgestoelten, op ieder van welke een spreker op heftigen toon den hoorders aanried, om in geval eener mobilisatie met geweld het uitrukken van troepen te beletten. En tegen de aanwezige Duitscbers riep den heer Sombat: «Behandelt gij uwe Al-Duitschers maar net eender als wij onze chauvinisten en krijgsschreeuwersa. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Vrijdag 29 September 1911, des namiddags ten half 2 ure 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement van orde voor de ver gaderingen van den Gemeenteraad. 2. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening over 1910. 3. Vaststelling van de rekening van het stratenfonds over 1910. 4. Goedkeuring van de rekening van bet Burgerlijk Armbestuur over 1910. 5. Goedkeuring van de rekening van het Burgerweeshuis over 1910. 6. Benoeming van leeraren aan de Burgi-ravondschool. 7. Benoeming van eene onder wijzeres aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature mej. Siunijio) 8. Vooistel van Burgemeester en Wethouders lol vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen voor liet personeel, verbonden aan hel Gymnasium en de Hoogere Burger school. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den leeraar aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool W. Emmeris. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglempni op het Middelbaar Onder wijs. 11. Benoeming van 3 leden van de commissie van het fonds tot bevor dering van de verzekering legen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid in de gemeente Ameis- foort (wegens periodieke aftreding van de heeren D. Gerritsen, H. Kroes en R. G. Rijkens). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be- groo.'ing voor het dienstjaar 1911 (betaling uit bet artikel «onvoorzien») '13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting voor het dienstjaar 1911 (buitengewone uitgaven reiniging). 14 Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot beschikking overhel den stuurman, greep het stuurrad en draaide het schip tegen den wind. De weinige bovenzeilen vielen langs de masten en de «Zeewolf" stond of dreef nu langzaam voor den wind. Zonder eenig bevel af te wachten hadden twee matrozen zich tegelijkertijd twee lange, sterke lijnen om het lijf ge knoopt, waren in het water gespron gen en zwommen met veel inspanning naar den gebroken mast. «Boot in zeeklonk nu het kom- mando van den kapitein, en weinige seconden later dreef de boot, bemand met twee matrozen, op het water. Aan de vereenigde pogingen van deze vier menschen gelukte het nu, den half verstijfden schipbreukeling in de boot en vervolgens op het schip te brengen, waar allen nieuwsgierig om hem heen drongen, om den in onmacht liggende geredde te zien. Het was een bejaarde, eenvoudig gekleede man, met een zwaren half grijzen baard en een zwarte pleister op het linkeroog. Hij had veel van een welgestelden handwerksman, even wel zag Jakob hem aan als een ver schijning uit de andere wereld. Doods bleek, met starenden blik en knik kende knieën had hij ziek over den saldo dienstjaar 1910, en tot wijziging van de begrooting voor bet dienst jaar 1911 (onafgehaalde rente). 15. Voorsiel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van rooi lijnen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het in ge bruik geven van localen van bet ge bouw aan de Koestraat aan de afdee ling Amersfoort van het Nederlandsch genootschap voor landbouw en kruid kunde voor het houden van cursussen. 17. Voorstel van Burgemeester eD Wethouders betreffende de algemeene begraafplaatsen. De voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan (vacature mej. Sinnige) bestaat uit: No. 1. Mej. J. F. J. van Schaik, onderwijzeres te Stoutenburg. No. 2. Mej. W. J. Heere, onderwijzeres te Barger-Compascuum. No. 3. Mej C. M. van 't Wel, onder wijzeres te Haarlem. Burgemeester en Wethouders stellen de gemeenteraad voor het Reglement op hel Middelbaar Onder wijs te wijzigen als volgt: Artikel 1. Artikel 5, lid 2 en 4 van bet leglement op het Middelbaar Onderwijs wordt gelezen als volgt: lid 2 Het programma wordt jaar door den Directeur, na raadpleging met ieder der leeraren, ontworpen, en voor 1 Juli voor het volgend school jaar aan Burgemeester en Wethouders ler vaststelling ingezonden. lid 4. De rooster van iesuren wordt jaarlijks door den Directeur ontworpen en voor 25 Juli voor het volgend schooljaar aan Burgemeester en Wet houders ter vaststelling ingezonden. Aitikel 2. Artikel 10 van hel regle ment op hel Middelbaar onderwijs wordt gelezen als volgt: 1. Vergaderingen van de leeraren worden gehouden uitsluitend ter uit voering van ait 10, lid 4, art. 25, lid 6 en 7 en art. 26, lid 1 en 2. 2. De directeur belegt en leidt als voorzitter deze vergaderingen. 3. Het bijwonen der vergaderingen is vei plicht, hehoudens geldige reden van verzuim. 4. Van het behandelde in de ver gadering worden notulen gemaakt, die in dezelfde vergadering en anders humeri 8 dagen door de vergadering worden vastgesteld, en daarna door den Voorzitter en den Sectetaris onder teekend en vervolgens in afschrift aan Burgemeester en Wethouders en aan de Commissie van Toezicht mede gedeeld worden. De notulen behelzen de voorstellen, besluiten en stem mingen. Burgemeester en Wethouders be noemen uit do leeraren een secretaris en een waarnemd secretaris, na daar toe vooraf eene aanbeveling van den directeur le hebben ontvangen. De vergader ingen zijn toegankelijk voor de leden van het college van Burgemeester en Wethouders en van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, aan welke cul- Ieges mededeeling moet worden gedaan van ieder te houden leeraarsverga dering. Artikel 3. De artikelen 11, 12en 13 van het reglement op tiet Middelbaar Onderwijs vervallen. Kenmerkten de samenkomsten van het Leger des Heils zich eenige jaren geleden door ruw optreden tegen geredde gebogen en staarde hem in het gezicht. 1 «Nu, Jakob, aangegrepen," riep een oude matroos, «waarom gaapt ge dien man met zulke domme oogen aan, als ware hij een spook Voorwaarts, oude raaf!" En Jacob greep toe en hielp den man naar de kajuit dragen, waar bij tot zijn bewustzijn terug werd gebracht. Jakob echter waggelde naar de hut zijns meesters, die verdoofd door het slingeren van het schip en den cognac, steunend in zijn kooi lag. Hier maakte de stomme zulke won derlijke gebaren en slaakte zulke zon derlinge geluiden, dat Bob goed of kwaadschiks wel notitie van hem moest nemen. «Wat is er toch gaande, Jakob?" en deed een vergeefscbe poging, zich met zijn ellebogen op te riehteD, «ik hoop ge brengt mij niet het bericht, dat het schip aan het zinken is?" Jakob schudde levendig het hoofd, maakte een kring met zijn lange ar men, bootste met de handen de be weging der golven na, sloot de oogen, omklemde de zuil, die het plafond van de kajuit droeg en liet het. hoofd achterover hangen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2