NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ie Provincie Utrecht. BERICHT. FEUILLETON. i\o. 78. Zaterdag 30 September 1911. Veertigste jaargang. E2 VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG HET GEHEIM VAN X, BUITENLAND. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooiino. Aft. AD VERTENTIÜN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. '27 30 September 1911. Het heden verschenen Nummer, zijnde het eerste Nummer, van het tweede halfjaar van den derden jaar gang murit uit door actualiteit, en bevat o.a.: De opening van de Staten-Generaal en de reddmgsprooven aan den Hoek van Holland, in tegenwoord gheid van Z. K. H. Prins Hendrik. De Roode Dinsdag. Aanbieding van het Volkspetitionnement. De Diamantbeurs te Amsterdam. De uitbarsting van de Etna, met 2 foto's Buste van Jozef Israels. Vlieg- demonstraties teSoesterbeig. Land bouwproducten tentoonstelling te Rij wijk mei 3 foto's. De vermoorde Russische Minister- President Stnlypin, als voorplaat Operette »The Belle ofNew-Yoik« en de «Polnische Wirlhschafur, met 13 portretten. Uitbarsting op de Zon. De Duitsche Manoevres. Voorts Portretten van bekende landgenooten, terwijl dit Nummer, m de rubriek vau Redacteur X en het Kindernurnmer »Ons Piinsesje«, een tweetal vindingrijke puzzles bevat, waarbij uitgeloofd worden dertig wit marmeren Klokjes. Ten slotte komt in No. 27 de Inleiding voor tot hel nieuwe Vervolg verhaal, getiteld. zijnde de beste rornan, die William le Queux ooit geschreven heeft. Dc geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van Vit cents thuis bezorgd. Italië en Tripolis. De Sultan ontving den gezant van Duitschland. Daarna vergaderde de ministerraad. De besluiten werden geheim gehouden. Officieel wordt gemeld, dat begon nen is met het aan wal brengen van groot geschut en ammunitie van het Turksche transportschip »Derna« te Tripolis. Volgens berichten uit gezagheb bende bron heeft Italië stappen ge daan om de Balkanstalen mede te deelen, dat er geen wijziging is ge komen in de Staatkunde van Italië betreffende hel handhaven der inte griteit van het Turksche rijk in Europa. Aan die Staten is medege deeld, dat Italië niet zal goedkeuren, en beslist weigert zich aan le sluiten bij eenige daad van aanvallenden aard tegen de Oilomaansche rephten in het Balkanschiereiland, maar dat het integendeel zich zal aansluiten bij andere mogendheden ter voorkoming van elke daad van dien aard. Het verschil van meernng van Italië met Tuikije heeft alleen betrekking op Tripolis. Do Regeeting van Italië zond in den nacht van 20 op 27 September een nota aan den zaakgelastigde te Konstantinopel,waarin verklaard wordt dat, zoo Turkije riiet binnen 21 uur toestemt in de maatregelen tot occu patie van Tripolis door Italië, tijdens de onderhandelingen over een over eenkomst tusschen de beide mogend heden, Italië tot de effectieve ocupa tie zal overgaan. De minister van buitenlandsche zaken heeft in den nacht van 26 op 27 September een telegram verzonden aan den Ilaliaanscben zaakgelastigde te Konstantinopel en dit tevens mede gedeeld aan den Turkschen zaakge lastigde te Rome, waarin hij wijst op de absolutie noodzakelijkheid om een einde te maken aan den toestand van wanorde en wanbeheer in Tripolis en Cyrena'ica. Iedere ltaliaa risclie onderneming aldaar stuit voortdurend af op den meest hardnekkige!) en ongerecht- vaardigen tegenstand. Turkije heeft op het laatste oogen- biik economische concessies aange boden. Itafië acht het echter niet wenschelijk onderhandelingen daar over aan te knoopen. Volgens de ingekomen berichten, is de toestand in Tripolis uilerst ernstig, tengevolge van de agitatie tegen Italiaansche onderdanen, die in het leven is geroepen door ambte naren van de regeering en een ernstig gevaar oplevert voor alle buitenlan ders. De aankomst van militaire trans porten zou die toestand verergeren en noodzaken ^an den gevaarlijken toestand een einde te maken. De Italiaansche regeering heeft be sloten over te gaan tot militaire be zetting van Tripolis en Cyrenaïqa en zij hoopt dat de Tuiksche regeering hare ambtenaren zal gelasten geen tegenstand te bieden. Bij latere overeenkomsten zal dan de toestand definitief geregeld worden. De Italiaansche regeering wensebt binnen 24 uren een beslissend ant woord te ontvangen en zal zich anders genoodzaakt zien onmiddelijk over te gaan tot maatregelen om de bezetting te verzekeien. Italië heeft aan Tui kije een ultima tum gezonden, waarin de onmiddel lijke ontruiming van Tripolis en Benghazi wordt geëischt. De Tui kscbe ambassadeur verklaarde hedenmiddag nog geen bevestiging te hebben ontvangen van de overhan diging van het ultimatum. Dc ramp van de «Liberté". De vreeselijke ramp van de Liberté« die Frankiijk, naar thans nagenoeg vaststaat, bet verlies van op zijn minst een driehonderd kranige zeelui en een vijftig millioen francs kost, blijft na tuurlijk nog het onderwerp van alle gesprekken en beschouwingen, en even natuurlijk is het dat de vraag naar de oorzaak ervan nu het meest en het dringendst gedaan wordt. Men wil weten, vooreerst bm te weten, maar dan ook vooral om voortaan te kunnen voorkomen, als dat mogelijk is. Nu schijnt er onder de deskundigen, dat zijn eenerzijds de chemici, die zich met pyrotechniek bezig houden, ander zijds de zeeofficieren, die van de prac- tische behandeling van kanonnen en ammunitie het best op de hoogte zijn, omtrent het antwoord op die vraag nauwelijks twijfel meer te bestaan. Tegenover één verstokten theoreticus die volhoudt dat het geen zelfontbran ding van het beruchte »poudre B« heeft kurmeh wezen staan tien, twintig deskundigen die zeggen: de oorzaak van de ontploffing heeft geen andere kunnen zijn. 't Sterkst is vanmorgen in zijn ver klaringen vice admiraal Bellue, de commandant van het 2e eskader waar toe de ongelukkige »Liberté« behoorde eu die het ongeluk persoonlijk beeft zien gebeuren, sliet »B«-kruit,« zegt hij in het interview iri den »Matin«, »en meer in het bijzonder een voorraad kardoezen van 65 m.M. is de oorzaak en de eenige oorzaak^van de ramp geweest. We hebben hier te doen met een ongeluk, dat op alle punten over eenkomt met dat van de njenacr. Onder nog niet nader vastgestelde invloeden is het »B«-kruit uit zichzelf in brand gevlogen. Daardoor is de »Liberté« verloren gegaan. Laat men nu toch niet elders naar oorzaken voor de ramp gaan zoeken, en spreek toch vooral dat sprookje tegen van dien brand die op liet schip zou zijn uitgebroken een half uur voor het in de lucht vloog. Ik was op het dek van de »Patrie« op het oogenblik dat de eerste ontploffingen plaats hadden; ik heb er twee geteld, en negentien minuten later sprong de »Liberté« uit elkaar. Ik vestig de aan dacht op dit aantal van negentien minuten tusschen de eerste ontploffiin- gen en de laatste. Uit Petersburg verneemt het «Berl. Tagebl. dat terstond na het optreden van Makarof als minister van binnen- landsche zaken, Krijsjanofsky, vroeger Stolypins adjunct, riu zijn tijdelijke plaatsvervanger, zal aftreden. Krijsja nofsky was specialiteit in Joden-ver volgingen. Hij liet om Stolypins gunst te verwerven, formeele razzia's op 'Joden organiseeren, in Smolensk en andere plaatsen. Hij was het, die [Zuigelingen zonder bun moeders ver bande en de Joden liet verjagen uit plaatsen, die hun uitdrukkelijk door Plehwe waren toegewezen. De uitbarsting van den Etna is thans gedaan, naar men bericht. Uit de kraters komt niets meer en de lavastroom staat stil en koelt snel af. Te Catania zijn tengevolge van de zware regens der laatste weken en de hevige stormen de riolen verstopt en de telegraaf- en eleclriciteils-ge- leidingen verstoord. Er is daar door den bliksem een knaap gedood en een graanmagazijn vernield. De eige naar van dit magazijn hing zich op uit wanhoop over zijn verlies. Nu de rook van den grooien krater verminderde is er een nieuwe bergtop ontdekt, welke uit de noordwestzijde an den Etna ts opgerezen. Die nieuwe berg zal de »Monti del Cinquanle- nario," »de berg van het gouden feest", worden genoemd. Harer Majesteits gezant in Zwit serland, jhr. mr. van Panbuys, wiens verlof geëindigd is, keert heden naar zijn standplaats Bern. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen regen 3 October 's avonds te half 9. Indische Begrooting. HetafdeelingsonderzoekindeTweede Kamer van de Indische Begrooting is Woensdagmiddag geëindigd. I3ST IDE ÜDIBFTEL EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. ■15) «Ha," zei Bob, «ge zijt ook zeeziek arme drommel! Hier, neem een slok cognac, en leg je gerust op een oor; ik heb je niet noodig." Jakob brulde als een wild dier, toen zijn meester hem niet begreep, greep als razend in zijn haren en ijlde uit de hut. «Nu, ik kan het niet helpen," bromde Bob, «ik zelf ben ziek als een hond En Schmidt wierp zich op de andere zijde en sloot de oogen. De storm ging over, zooals alles in de wereld, en toen Bob bij den eersten zonneschijn zijn hut verliet, was hij niet weinig verwonderd een gast bij zijne vrienden te vinden. Toen Bob groetend in de kajuit van den kapitein trad, waar de drie pratend bijeen zaten, sprong de vreemde als door een springveer bewogen overeind en de schaduw van een onaangename herinnering vloog over zijn gezicht. «Blijf zitten, mijn vriend,» zei Bob argeloos en vriendelijk, «ik ben hier te huis, en op het water ontvangt men zoo zelden bezoek, dat het aangenaam is iemand te begroeten al staat hij niet op.» De vreemde zette zich en terwijl hij Bob scherp aanzag, zeide hij langzaam «Ik heb veel ongeluk, het is mij reeds dikwijls gebeurd in de laatste maanden, dat ik in huizen kwam, waar mij nie mand verwachtte.» Bij den klank dezer stem, zag Schmidt verwonderd op. Hij had die stem reeds ergens gehoord, maar zijn geheugen was zoo zwak, dat hij zich onder al zijn bekenden geen enkel mensch met een oog kon herinneren. «Vreemdeling,» antwoordde hij, «mij zijt gij welkom en zeker ook bij deze heeren, maar hoe is het, mij dunkt dat ik uwe stem ken hebben wij elkander soms reeds ontmoet?" «Zooveel ik weet niet,» antwoordde de eenoogige langzaam, «maar opdat ge mij leert kennenik heet Hans Kellerwurm en kom uit Boston, waar ik een leerlooierij heb. Ik ging naar het westen, om huiden te koopen, werd te Chicago bestolen de man zeide dit zeer langzaam en sloeg Bob's ge zicht scherp gade en wilde vervol gens zonder eenig geld naar Michigan, waar ik bekenden heb, toen ons schip verging. Gij, mijne heeren, hebt niets gered dan een bedelaar, die u er echter zeer dankbaar voor is." «Zoo," zei Bob hierop, «meester Kel- lerwurm, het verheugt mij ten zeerste kennes met u te hebben gemaakt. Zie hier mijne hand en wees welkom op de «zeewolf." Bij deze goedhartige woorden van Bob, verdween de trek van mistrouwen van het gezicht des mans, en hij schudde krachtig de hem gereikte hand. «Maar nu genoeg komplimenten tus- schen u heiden,» zei de kapitein vroo- j lijk, en daar de storm gelukkig voor ons voorbij is gegaan, kunnen wij te zamen wel een flesch ledigen. Hei, Jakob!" Jakob verscheen in de deur, «Ja kob, mijn jongen,» zei de kapitein vriendelijk, «breng ons vier glazen en twee flesschen wijn, maar laat u goeden geven door den kok.» «En breng mij mijn flesch cognac,» voegde Bob er bij, «zij staat nog vol in de kooi. Ik houd niet van wijn,» zeide hij als ontsehuldiging tot Keiler- wurm, terwijl Jakob heen ging, «de wijn geeft mij het zuur.« «Ik drink volstrekt niets,» ant woordde Kellerwurm hierop. «Ha, ge zijt een matigheidsman?» vroeg docter Spack. «Neen, bij dat genootschap behoor ik [niet, maar ik vermijd alle sterke dranken om drie redenenEerstens wijl ik te arm hen om champagne te drinken, en ik van geen anderen wijn houdtweedens wijl gedistilleerde dran ken mij slecht bekomen; en derdens, wijl ik het afgezworen heb, sedert een roes mij mijn vermogen ontnam en schier het leven kosstte. Apropos, kapitein, is Jakob reeds lang in uw dienst?» «Hij is volstrekt niet in mijn dienst, maar in dien van mijn vriend Bob! Waarom Stelt ge belang in den man «Hm, ja! Ik tracht mij te herinneren, want ik geloof hem reeds elders gezien te hebben, even gewillig en zwijgend gehoorzamend, mij even verwonderd aanschouwend, en even zoo bedienend.» En de leerlooier zag Bob weder even mistrouwend en scherp aan als eerst. »Ja,« zei deze ongedwongen, ik weet niet hoe ik het eigenlijk met hem heb. Ook mij zweeft iets als een wilde droom voor mijn geest, uit een tijd, toen hij mijn knecht niet was en nog spreken kon.» «Kan hij dan niet spreken?» vroeg de vreemde. «Neen, men heeft hem de tong ver minkt I Kellerwurm sprong met een kreet van ontzetting overeind. «Meu heeft hem de tong verminkt slaakte de eerlijke leerlooier, «en waar om Dat weet geen mensch, en zal ook wel niemand vernemen, want hij kan lezen noch schrijven, en zijn tee- kens verstaat niemand. Toen hij mij vier weken geleden voor het eerst op de straat ontmoette, betoonde hij zich zoo verheugd alsof hij mij kende, en toen heb ik hem in mijn dienst ge nomen, wijl hij mij niet meer verliet.» «Zoo, langer is hij das niet bij u?» zei Kellerwurm langzaam en peinzend na zich van zijne schrik hersteld te heb ben, en zijn gezicht verhelderde zich weder. Nu kwam Jakob met de glazen en flesschen, maar de flesch cognac was leêg, Bob had ze in gedachten, gedu rende zijne zeeziekte uitgedronken. Na dat er andere cognac voor Bob was ge bracht, schonk men de glazen vol en dronk op de gelukkige redding en het toekomstig welzijn van Kellerwurm;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1