Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. De mutatien en bevorderingen in de booge en lagere rangen van het officierscorps der landmacht kun nen naar uit den Haag gemeld wordt tegen November a.s. wor den tegemoet gezien. De gisternamiddag gehouden raads vergadering werd te kwart voor twee geopend door de Voorzitter Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers. Afwezig waren drie Raadsleden n.l. de heeren Kroes, Oosterveen en Salomons. Punt 1 van het te behandelen pro gram luidde aldus: «Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad. De heer Gerritsen stelt voor dit punt niet in behandeling te nemen, en het uit te stellen tot na de vergadering, om er alsdan over te discuseeren. De heer Rijkens stelt voor tot proef neming. Na nog eenige discussie hierover, werd tot de stemming overgegaan, die tot resultaat bad dat het voorstel van B. en W werd aangenomen. Hierna hield de Raad gedurende drie kwartier een geheime zitting. Na heropening werd overgegaan tot punt 2 van 't program, 't welk luidde: «Voorloopige vaststelling van de Ge meenterekening over 1910.4 De Commissie van Onderzoek be staande uit de heeren Jorissen, Tromp van Holst en Ruys bracht het volgende uit: de ontvangsten werden geraamd op f772.163.76. De uitgaven op f742.783.52. 't Batig slot f29.382.24. Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen: Punt 3 van behandeling luidde: «Vaststelling van de rekening van het stratenfonds over 1910 4 Als ontvangsten werden opgegeven f642.88, als uitgaven f 154.65; het saldo bedroeg dus f488.23 Met algemeene stemmen werd deze rekening voorloopig vastgesteld. Punt 4 van behandelingGoedkeu ring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1910. De ontvangsten bedroegen fl70 50even- zoo de uitgave. Met algemeene stem men werd dit punt voorloopig door den Raad vastgesteld, nadat eerst vaststelling van de Gedep. Staten moest zijn ingekomen. Punt 5 van behandeling luidde: Goedkeuring van de rekening van bet Burger weeshuis over 1910. De ont vangsten bedroegen f 13.112,54', de uitgaved f 10 287.65'. 't Saldo was dus f2.824 89. Met algemeene stemmen werd de rekening goedgekeurd. Punt 6 van behandeling luidde: Benoeming van leeraars aan de Bur ger avondschool. Door B. en W. waren voorgesteld tot vaste aanstelling: de b.h. E. H. Buytenhijs en H. Mooyen Jr., tot tijdelijke aanstelling de h.h.: F. Faber, H. J. Huurdeman P. Nieropen D. Mees. Na stemming werden boven genoemde heeren als zoodanig be noemd. Punt 7 van behandeling luidde: Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school, 3e soort aan de Puntenburgerlaan. (Vac. Mej. Sinnige). Door B. en W. waren voor gesteld de dames mej. J. F. van Schalk te Stoutenburg, mej W. J. Heere te Borger Compascum, mej. C. M. van 't Well te Haarlem. Met 11 stemmen werd mej. J. F. van Schaik als zoo danig benoemd. Punt 8 van behandeling«Voorstel maar deze bracht het glas niet aan zijne lippen. (Wordt vervolgd.) van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pen sioengrondslagen voor het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschooiv, werd zonder eenige discussie met algemeene stem men aangenomen. Punt 9 van behandeliug luidde: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den leeraar aan het Gym nasium en den H. B. S., W. Emmens. Zonder eenige discussie, werd dit voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Punt 10 van behandeling luidde: Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van het regie ment op het M. O. De heer Jorissen brengt hulde aan B. en W. die bewerkten dat de gang der H. B. S. zoo goed beantwoordt aan zijn doel. Hij hoopt dat de wijziging slechts tijdelijk moge zijn, dat er spoedig weer een toestand moge intreden, volgen de oude be palingen. De heer Jorissen verzekert B. en W. van de hulp en stbun van den Raad, in dezen. Het voorstel werd met alg. stem men aangenomen. Punt 11 van behandeling luidde: Benoeming van 3 leden voor de com missie v. h. fonds tot bevordering v. d. verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloos heid in de gemeente Amersfoort, (wegens periodieke aftreding, van de heeren D. Gerritsen, H. Kroes en R. S. Rijkens.) De stemming bad tot resultaat, dat op den Heer Gerritsen 14, op den Heer Kroes 16, op den Heer Rijkens 13, op den beer Tromp van Holst 1 en op den heer Salomons 1 stem(men) werd(en) uitgebracht. Bovengenoemde heeren werden dus herkozen. Punt 12 van behandeling luidde: Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1911 (betaling uit het artikel «on voorzien. c) Met algem. stemmen werd dit voor stel aangenomen. Punt 13 van behandeling luidde: Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting voor bet dienstjaar 1911, (buitengewone uitgaven reini ging.) Met algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Punt 14 van behandeling luidde: «Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over het saldo dienstjaar 1910 en tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1911. (Onafgehaalde rente). Ook dit voorstel werd zonder eenige discussie met alge meene stemmer, aangenomen. Punt lat van behandeling luidde: «Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van rooilijnen." De heer van Duinen vindt het niet billijk, dat de rooilijnen worden vast gesteld, zonder dat de betrokken per sonen er in gekend worden. Spr. voert aan, dat in Amsterdam eerst tevoren publiciteit word gegeven, waar en wanneer de rooilijnen vastgesteld worden. Spr. wenscht ook bier eenige openbaarheid, aangaande de vastellirig van rooilijnen. De Voorzitter zegt, dat hier in 't vervolg rekening mee gehouden zal worden. Met algem. stemmen werd dit voor stel aangenomen. Punt 16 van behandeling luidde: «Voorstellen van B. en W. betredende bet in gebruik geven van localen v.h. Nederl. genootschap voor landbouw en kruidkunde voor het houden van cursussen." De Voorzitter acht het in 't belang der gemeente, dat voornoemde cur sussen hier gehouden wordenmet algemeene stemmen werd dit voor stel dan ook aangenomen. Art. 17 van behandeling luidde: «Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de Alg. Begraaf plaatsen." De heer van Duinen wenscht op art. 27 nadere inlichting. Spr. vraagt toelichting op de salarissen van opzichter en doodgravers. Na gegeven toelichting door de heer Van Ësveld wenscht spr. het salaris van den opzichter met f 100.ver meerderd, alsmede de salarissen der doodgravers te verhoogen. De heer Jorissen komt hiertegen op, met tal van argumenten toont spr. aan, dat geen verhooging noodzakelijk is. t Voorstel Van Duinen wordt ver worpen. Nadat nog eenige voorstellen, aan gaande het onderhoud der begraaf plaatsen, aangaande den opzichter en doodgraveis rnet algemeene stemmen zijn anng'-p'-m"", hr-vic: de hc-r K-m hulde namens den gelieelen Raad aan de Secretaris, die in dezen een ijverig streven en toewijding aan den dag gelegd heeft. Applaus! Ten slotte komt nog een voorstel in behandeling betreffende de onder- handsche aanbesteding van wei ken, ten dienste der waterleiding, 0 a. het bouwen van een waterreservoir op den Amersfoortschen Berg. Nadat ook dit voorstel met alge meene stemmen werd aangenomen sluit de voorzitter de zitting te kwart voor vier. Als bewijs van de groote vrucht baarheid van dezen zomer moge gelden dat bij de firma Waierschot Co een meloen is uitgestald met een ge wicht van niet minder dan 65 pond. Zooals ons is medegedeeld is deze vrucht afkomstig uit het Westland. Maar niet alleen in 't Westland maar ook in Hillegom zijn twee reuzen vruchten te zien. De Heer W. Rijgrok aldaar heeft een pompoenplant met twee vruchten respectievelijk wegende 112 en 96 pond. De najaars-examens vanwege de Federatie van handels- en kantoor- bedienden-vereenigingen in Nederland zullen plaats vinden op6en7 December e.k. en wel het voorbereiden examen alsmede de vak-examens in Neder- landsche-, Duitsche-, Engelsche- en Spaansche bandels-correspondentie te Amsterdam en te Rotterdam, de vak examens in Boekhouden te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen. In zijn vergadering van 23 Sep tember heeft het Hoofdbestuur van het Utrecbtsche Genootschap voor landbouw en kruidkunde besloten, de landbouwtentoonstelling, welke van 25 tot 31 Juli te Amersfoort zou worden gehouden en die toen is uitgesteld, niet te doen plaats hebben en in verband daarmee de verschillende sub-commissiën te ontbinden, onder dankbetuiging voor hun steun en medewerking. Voor de verschillende cursussen, die dezen winter hier vanwege de plaatselijke afd. van het Utrechtsch Landbouw Genootschap zullen worden gehouden, hebben zich niet minder dan 80 deelnemers aangemeld. Door leeraren van de H. B. S. is opgericht een vereeniging van leer aren bij het Middelbaar onderwijs. De adelborst le kl. J. F. Wes- seling wordt 30 September geplaatst aan boord van 11. M. »Heemkerck« Willemsoord. Op Vrijdag 6 October, zullen de Wognummcrs hier weer optreden, ditmaal niet in de concertzaal, doch in de St.-Joriskeik. De levering van 3300 H L. aardappelen voor het garnizoen alhier is gegund aan onzen stadgenoot, do beer J. G. van de Logt, tegen f2.77 de H L Wanneer wordt er toch een aanvang gemaakt met de gemeente lijke waterleiding? Dat deze dringend noodig is. is Woensdagmiddag bij een brand aan het Monnikenpad weer zonneklaar gebleken. De brandweer, die met een slang op de brandkraan de vlammen poogde te blusschen moest van haar pogen afzien, daar de waterstraal door te geringe druk geen twee meter hoog kwam. Het aangetaste perceel brandde dien ten gevolge geheel uit. Mej. G. B. van Gelder, tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school in de Hellestraat is als zoo danig benoemd te Hoogland. De tijd voor bet voetbalspel is weder daar. Geen sport heeft grooter belangstelling. Het was dan ook een goede gedachten der uitgevers firma Meeussen en Zn. in den Haag om in een Voetbal agenda 1911 1912 al het voor, den beoefenaars dier sport en den toeschouwer wetenswaardige saam te vatten. Het geeft een opsom mingder vereenigingen, bunnekleuren, de dato der verschillende wedstrijden, de elftallen die daaraan zullen deel nemen, de namen der scheidsrechters enz. enz. De Kinderkerk van den Nederl. Protestantenbond, diegehouden wordt iederen eersten Zondag van de maand, begint weer a.s. Zondag 1 October te half 10 in de Remonstrantsche K""W tv'. H""rpn't,'a?t. Nu de lange winteravonden weder in aantocht zijn, laten ook verschillende Tooneelver. hier ter stede van zich hooren, en hebben gedurende de zomermaanden zich voorbereid ons den Amersf. ingezetenen in 't a.s. sei zoen menig genoegelijke avond te bieden. En zeer zeker zullen steeds de trouwe bezoekers, met genoegen vernemen, als dat morgen, Zondag 1 October, de Amersf. Tooneelv. »Wilhelmina« in de concertzaal de Keizerskroon het seizoen zal openen met de opvoering van, De Wraak eens Vaders, een historisch spel ten tijde van Alva's schrikbewind. Ongetwijfeld zal het morgenavond niet aan be langstelling ontbreken. Vermelden wij nog, als dat bovengenoemde vereeni ging verleden week het genoegen mocht smaken de Koninklijke Goed- keuiing op hare statuten te ont vangen. Leidde gebrek aan ruimte op het staatsspoorwegstation Utrecht tot het maken van een appart buurt- station voor het locaalverkeer tusseben UtrechtNunspeet—BaarnZeist; bij het ontwerp doortrekking der lijn GoudaSchoonhoven naar Utrecht, teveDS de kortste spoorverbinding van IJselstein met Utrecht, wordt in over weging gegeven nog een tweede, doch veel eenvoudiger buurtstation in de nabijheid van ditstaatsspoorwegstation aan te leg en. Dit derde station zou eventueel tevens als eindpunt van andere gewenschte lijnen kunnen dienen. Op doorgaand verkeer van goederenwagens der hoofdspoorwegen werd daarbij gerekend. Begunstigd door het schoone weder, begon Maandagmorgen het 56-tal jonge dames met den verkoop der Sobriëtasbloem. Welwillend en vol toewijding namen zij de ver moeiende taak op zich. De belooning voor hun werken bleef niet uit. Reeds vroeg in den morgen was de voor raad bloemen verkocht. Geen nood, men wist raad; door de welwillend heid van bloemist en dames modiste werd hierin gratis voorzien. Aan eenige jonge dames die buiten de stad hun wijk hadden werden do bloemen aangeboden uit den tuin van een daar wonende. Gretig werd van dit aanbod gebruik gemaakt. Zoo heeft ieder geijverd en kon Amersfoort f337.81 aan het Diocesaan Bloemen- comilé ter hand stellen. Daarom hulde aan allen die hebben medegewerkt om steentjes aan te dragen voor hel eerlang verrijzende Sanatorium voor drankzuchtigen. Vanwege de internationale orde of Good Templars werd Donderdag een bijeenkomst gehoudenom te komen tot herstichten van een Loge te Amers foort. Velen traden toe, zoodat zich hier een orde kan vestigen onderden naam van Utica No. 29 naar de plaats in Amerika, waarin 1851 door eenige Vrijmet>elaars de 01de werd gesticht. No. 29 duidt aan, dat dit de 29e afdeeling in ons land is. De loges uit Utrecht, Hilversum en Haar lem waren vertegenwoordigd. De Hoofd Templar, de heer v. d. Horst uit Haarlem zette het werken uiteen. Secr. is de heer Drieënhuizen Kromme- straat, die gaarne alle gewenschte inlichtingen geeft. De. Vereeniging Ambachtsschool Amersfoort e/o. hield gisteravond haar algemeene vergadering onder voor zitting van den heer H. J. Wolter in bet gebouw der Ambachtsschool. De voorzitter heette allen welkom en gaf het woord aan den secretaris, den heer J. W. C. Bloem, die de notulen van de vorige vergadering leest, welke ongewijzigd gearresteerd worden. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heer Buijs zich door drukke ambtsbezigheden gedrongen heeft Se- zien zijn functie als voorzitter neder te leggen. Dit besluit heeft hij noode zien nemen. Wat de heer Bujjs meer dan elf jaar voor de school geweest is, behoeft niet gezegd te worden Door zijn initiatief is de school tot stand gekomen en aan zijn helder doorzicht is het danken, dat men de moeilijke tijden te boven kwam. We moeten echter berusten, want het besluit is na rijp beraad genomen. De naam van Buijs zal steeds in dank bare berinnering blijven voor wat hij voor de Ambachtsschool gedaanjheeft. Door bet bedanken van eenige be stuursleden was bet noodig wijziging in de bestuursfuncties te brengen. De heer Wolter werd voorzitter en de heer Zijlstra ondervoorzitter. Aan de orde komt nu punt I van dn AgendaBegrootine dienstjaar 1912. Ze heeft 14 dagen ter lezing gelegen en kan ze als bekend aan nemen. Desubstdies van rijk, provincie, gemeente en nut zijn dezelfde gebleven. De contributies eveneens. De school gelden zijn iets hooger geraamd. Do bijdragen van de buitengemeenten iets lager, omdat er van Hilversum geen leerlingen komen. De opbiengst van het materiaal wordt op f'1200 begroot. Het vorige jaar was dit f 900. Nu is het hooger door de te houden verloting. Restitutie voor vuur- en licht bedraagt f25 meer dan in 1911 De begrooting voor 1912 is f22875 tegen f 22605 in 1911. De salaris uitgaven bedragenf 13637,50 Voor'l overige is alles 't zeilde gebleven uitgezonderd de spaarkas, die iets hooger is. De sluitpost der begrooting in inkomsten en uitgaven is in 1912 f414,50 tegen f430 bij in 1911. De teekencursus voor volwassene is begroot op f 1225. Punt 2. Benoeming van een com missie van 3 leden voor het nazien der Rekening en Verantwoording over 1911. Gekozen werden de heeren Stenfert Kroes», Teengs en Wolterbeek en tot plaatsvervangend lid de heer Job. Knoppers. Punt 3. Benoeming Bestuursleden. De periodiek aftredende leden werden herkozen: de heeren H. J. Wolier, J. W. C. Blom, F. Wessehng en P. v. Veen Jr. Wegens bedanken van de heeren Buijs, Wolterbeek en Hupkes werden gekozen de heeren L. J. W. Steenhuis, ingenieur H. IJ. S., L. A. van Ittersum, controleur Belastingen en J. v. der Horst, Hoofd eener School. Respectievelijk treden deze gekozene af in 1915, 1913 en 1914. Demededeelingen waren niet vroolijk nl. vermindering van bet ledental. Gedeeltelijke oorzaakvertrek naar elders. De heer van Schaik vroeg hoe bet met den metselcursus stond. Het bestuur kon geen ingrijpende maat regelen nemen, doch wie zoo'n cursus wil volgen, kan zich aan het Bestuur opgeven. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering onder dank voor de opkomst. Aiuersfoortsch Drankweer Comité. In de jongste vergadering van het Amersfoortsch Drankweer Comité werd door den voorzitter, professor Kenninck in dankbare en opwekkende bewoor dingen het 5 jarig bestaan van het comité herdacht. Spreker relereerde in 't kort wat in dit 5 jarig bestaan was verricht, op welke aangename wijze door de Comité-leden was samengewerkt en hoe ten alle tijde de actie tegen drankgebruik was ge voerd op kalme, tactische wijze en ook doorgaans op den juisten tijd. Met zeer veel genoegen mocht spreker constateeren, dat ook daar door het A. D. C. de achting en stem verwierf van het weldenkende deel der Amersfoortsche burgerij en niet het minst van het Bestuur onzer ge meente, dat het werk op prijs stelde en dit toonde door het verstiekken van eene jaarlijksche toelage voor de te voeren actie. Dit laatste vooral moet het A D. C. tot dankbaarheid stemmen, dat het Gemeentebestuur, de overheid, zich schaart aan de zijde der strijders tegen den grootsten vijand der Maatschappij, het alcoholisme. Moge die stem het Comité steeds ver leend worden Ten slotte bracht de voorzitter een woord van hulde aan den oprichter van het het A. D. C. den tegenwooi- digen secretaris, die nog steeds het leeuwenaandeel in de werkzaamheden heeft en zich tot dank mag rekenen dat na de oprichting van het A. D. C. in zoovele gemeenten van Nederland een gelijksoortig drankweer comité werd opgericht. Bestond het comité voor 5 jareu uit leden van 4 vereeni gingen, thans zijn er 6 vereenigingen, die in het comité vertegenwoordigd zijn, als volgt: De Volksbond tegen drankmisbruik, Prof F. Kenninck, voor zitter en de heer Tb. Bianchi, secre taris; Het Kruisverbond, de heer II. Bernardus |en de heer P. Dieges; de Chr. Nat. Geh. Onth. Ver., de heeren C. Ruitenberg en Ph. van der Pol; de Maria-Vereeniging, mejuffrouw A. Sanders en mej. C. Welters; de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholh. dranken, de heeren R. Groenveld en H. Tamminga en de Ned. Geh. Onth. Bond, de heeren A. Staal en H. J. van den Hengel. Het A. D. C. gaat thans zijn tweede limistcim in en blijft steunen op de medewerking van de Amersfoortsche

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2