HET VREDESPALEIS. BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. oogen sluitend voor de werkelijkheid, nog steeds wordt beweerd, dat in komende rechten de prijzen niet doen stijgen en de buitenlander die rechten zou betalen. Wij weten, ook dat de voorbeelden, ter staving van deze be wering aangehaald, bij nader onder zoek s'eeds blijken onjuist te zijn. Wij onthouden ons ditmaal dan ook van verdere wederlegging van die reeds zoo vaak bestreden argumenten. Alleen stellen wij de vraag waarom, indien de invoerrechten geen invloed op den prijs hebben de ontwerpeis van het tarief meel voor veevoeder vrijstellen, terwijl meel voor mensche lijk voedsel belast werd. vet voor margaiine en stearine-bereidtng vrij stellen terwijl arider vet getroflen werd, lampjes voor electrische ver lichting vrijstellen terwijl de ballons voorlicht aan rechten onderhevig blijven. Zou het in den gedachtengarig, dat de buitenlander de rechten betaalt, niet logischer zijn geweest niets wij te laten? Indien men de adressen nagaat tot ae Tweede Kamer geiicht naar aan leiding van het tarief dan moet het toch opvallen, dat het meerendeel daarvan gedekt worden door hand- teekeningen van mdustrieelen bij wie men moidelijk kan verwachten, dat zij geleid «orden door iheoietiche vereering voor den vrijhandel De overtuiging, dat prijsverhoogmg niet zou uitblijven op de goederen dooi hen benoodtgd en dal deze pi ijsver- hooging de ontwikkeling van hun be drijf moest tegenhouden, was het begrijpelijke motief waai om zij hun alkeuiende slem lieten hooien. Een ander, ook voor de industrie belangiijk punt, is de bemoeilijking van bet leven den arbeideis. Zoo wordt bv. de mvoei van bouw materialen bemoeilijkt dooi rechten naar maat of gewicht, die in »ele gevallen zelfs het liooge percentage van 12 pCl. dar waarde oversein ijdeu Üe rechten op kledingstukken en manufacturen, zelfs op onmisbaar huisraad als glas en aaideweik, wor den verhoogd. Artikelen te rangschik ken onder volksvoedsel worden ge troffen. Met het onontbeerlijke werd geen rekening gehouden. Het gevolg moet zijn een verhoogd cijfer voor hetgeen als bestaansminimum nood zakelijk geacht moet worden. Hoeveel deze verhooging zal be dt agen? Met opzet onthouden wij ons van iedere becijfering in de vaste overtuiging, dat welk cijfer wij ook noemen, het zal worden aangevochttn met de bewering dat wij ons aan overdrijving schuldig maken Wij laten het noemen van een cijfer aan onze tegenstanders over en maken alleen hieraan indachtig, dat geen sterkere overdrijving mogelijk is dan de ont kenning dat er een verhooging der kosten benoodigd voor levensonder houd moet ontstaan. Men kan twisten over de vraag of het arbeidsloon wordt bepaald door vraag en aanbod van arbeidskrachten zonder verband met de behoeften der arbeiders, dan wel of het loon mede bepaald wordt door indireclen invloed van den levensstandaard Neeml men het eerste aan, zullen dus de loonen niet worden bepaald door het duur der wordend leven, dan is de ar beider ten volle het slachtoffer. Is het dit, wat de ontwerpers der wel als waar schijnlijk voorzien? Of meenen zij, dat de arbeider voor de meerdere uitgaven wel een vergoeding in booger loon zal vinden Dan zal de verhooging slecht bestaan in de uitgedrukte gelds waarde, niet in de meerdere koop kracht. Dan zal de productiviteit van den arbeider niet verhoogd worden, doch wel de productiekosten van den industrieel, zonder dat hij, voor uit voer werkende, dit meerdere op zijn buitenlandsche koopers kan afwen telen. Inderdaad een vreemde wijze van bescherming, vooral indien wij bedenken dat, de bodemcultuur medegerekend, Nedeiland aangewezen is op uitvoer handel. Er is meer, dat tot voorzichtigheid maant. Voor zoover bij het tariefontwerp sprake kan zijn van vaste lijnen, zou men kunnen beweren, dat opzettelijk geen rekening gehouden is met het onontbeerlijke. De eeriige uitzondering hierop is misschien de vrijstelling van granen. Maar hoe zwak is in de memorie van toelichting de verdediging of moeten wij zeggen de vergoelijking dier vrijstelling. Geen pjincipeele verdediging der vrijstelling op eerste levensbehoeften, oh neenHet stand punt van hen, die vroeger op graan rechten aandrongen wordt juist geacht. Alleen zijn die graanrechten thans onnoodig omdat #de landprijzen zich hebben aangepast »aan degoedkoopere productenprijzen'', terwijl deze ten gevolge van den landbouw »weer «gerezen (zijn") Sic! Deregeeiing, misschien voorzichtiger geworden door de moeilijkheid waarin zij verkeeide mn mealrecbten te moeten verdedigen, ofschoon deze vroeger door leden der legeenng individueel werden afgekeurd, heeft gezorgd dat zij later een poging tot invoering van graan rechten althans niet op principieele gronden behoefde te bestrijden. Welnu, de economische geschiedenis der Euro- peescbe landen zou niet geschreven moeten zijn, om onze oogen te kunnen sluiten voor het feu. dat bescherming aan een tak van nijverheid verleend, noodzakelijk uitbreiding tot audere takken van nijverheid medebrengt, dat nooit een bescherming aan de nijverheid in engeren zin verleend werd, zonder dat de landbouw of beter gezegd het grondbezit zijn deel in de buit opeischte. Het bescher mende stelsel is niet anders dan een «robbing Peter to pay Paul" en het grondbezit beeft nooit teekenen ge geven de 10I van Peter te willen vervullen. Er is naiviteit in de meetiing, dat men de onbeschermden een deel der lasten zal laten dragen zonder dat zij contra-praestatiegaan voideren. Komt hel daartoe, hebben wij tiet leven ook door graanrechten duurder gemaakt, dan zal de economische werking zich in alle strengheid open baren, dan zullen de schrille tegen stellingen verscherpt zijn en de zaden gestrooid voor wrok en voor wrevel Nederland verkeert in de gelukkige positie dat alle bedrijfstakken zich op natuurlijke wijze ontwikkelen. Dank zij ons stelsel van lage invoerrechten, bleven trusts en kartels vrijwel vreem delingen binnen onze grenzen om zich alleen daar te vertoonen, waar nog van bescherming gesproken kan wor den. De groote meerderheid onzer nijveren verlangt geen bescherming. Hun toch die bescherming te willen opdiingen schijnt hijkans misdadig. Zij zou slechts leiden tot vermindering van ons productief vermogen, tot ver scherping van arbeidsconflicten, tot het in het leven roepen van misstan den zonder tal. Het is Clement Vautel die in de «Matin» de volgende biltere ontboeze ming heeft gelanceerd: De bouw van het Vredespaleis in Den Haag maakt groote vorderingen Het is zelfs zeer verontrustend. Inderdaad brengt dit vredelievende gebouw ongeluk. Bewijzen: Tot den bouw is besloten :de Boeren oorlog barst uit. De plannen zijn aangenomenRussisch Japanscbeii oorlog. De eerste steen is gelegd: Reis van den Keizer naar Tanger en be gin van de Marokkaanscb-Euiopeesehe verwikkelingen. De eerste verdieping is gei eed: Oostenrijk maakt zich meester van Bosnië en Herzogowina. De tweede is klaar: Fransch Duitsche verwikkeling. Het dak is er op geplaatstItaliaansch Turksche oorlog. Ik voJg met angst de werkzaam heden van de metselaars van het paleis in Den Haag. In tegenstelling met de «Peau dechagrin« van Balzac, wordt naarmate het verder komt de toestand ernstiger. Denk eens aan, dat de glazenmakers, behangers, schilders, enz. hun taak nog niet zijn begonnen. Ik heb hooren spreken van groote schilderstukken, die de zegepraal en van het pacilLme zouden symboliseeren Mogen wij er voor bewaard blijven lederen keer dat een ervan zal worden geplaatst zal een regen van shrapnells ergens neervallen. Er is ook sprake van beelden. (Pax, Lux, Labor, enz.) die de gaander ijen zullen versieren elk ervan zal duizenden menschenlevens kosten. En den dag dat deze Viedestempel zal worden ingewijd, zal de groote botsing komen. «Ik verzoek dan ook, dat dit paleis zoo spoedig mogelijk worde vernietigd,n aldus eindigt Vautel. Nu gelooven wij dat hij het zoo kwaad niet meent, maai' tocb ligt er niet iets waars in hetgeen bier neer geschreven werd? Wij hopen niet dat zijn verzoek zoo maar ingewilligd wordt, dat zou deze geestige Franschman waarschijn lijk zelf niet willen, maar hij typeert er mede det hoe sterker en hoe luider erdoor de pacifisten om vrede geroepen wordl, de oorlogstoerustingen der mogendheden allengs toenemen. Inder daad is het bedroevend te moeten constateeren, dat hoe meer het fiere Vredespaleis zoo fraai in de Residentie gelegen zijne vollooing nadert, de schoone vredesidée welke het moet symboliseeren, tot een desillusie wordt gemaakt. Toen de vertegenwoordigers der mogendheden ten tweede male in onze Residentie van Juni tot October 1907 bijeenkwamen, waren de beraadslagin gen van dit wereldparlement feitelijk feitelijk een voortzetting van hetgeen op de eerste Vredesconferentie weid behandeld. Hel resultaat dezer eerste op iuitia tief van Czaar Nicolaas bijeengeroepen conferentie bestond in het vaststellen van overeenkomsten over de rechten en gebruiken van den ooi log ie land over de uitbreiding der grond beginselen van de Conventie van Gerieve tot den zeeooi log en over de scheidsrechter lijke bij legging van internationale ge schillen voor liet Ilaagsche Hof van Arbitrage. De tweede conferentie be handelde voornamelijk de rechten en plichten der neutrale staten en vraag stukken van het zee-oorlogsrecht. Tegen den tijd dat de Eerste Confe rentie bijeenkwam, waren er tal van personen, die niet de minste resul taten daarvan verwachtten, daar zij de meening waren toegedaan dat de vredesbijeenkomst zou leiden tol een algemeen Europeescben oorlog. Dat was natuurlijk overdreven, maar niet temin is het een feit dat alle mooie beloften en vredesgedachten op papier neergeschreven, slechts op het diplo matieke papier bleven bestaan, want in de werkelijkheid bleek niet veel van de roerende vredesuitingen. Het wantrouwen der regeeringen met de daarmede on vermijdelijkesamengaande wapent'oernstingen, do vaak tegen strijdige belangen' zijn oorzaken die nog steeds het duurzame behoud van den vrede in den weg staan Het volgend jaar zal een schitterende stoet zich opmaken om tegenwoordig te zijn bij de plechtige inwijding van het Vredespaleis. De historische Resi dentie zal dan binnen hare veste een grootsche internationale vredesbetoo ging aanschouwen, een betooging welke gedragen zal worden door den onverzettelijken wil der volkeren naar vrede en welvaart. Of deze internatio nale wensch, zich manifesteerend en uitend bij de opening van den Vrede- stempel, in vervullling zal gaan, we hopen het van harte. Moge dan ook het ruischen van de Internationale Vredesvaan doordringen tot de Regee ringen, moge doze zich steeds breeder ontplooiende banier van de Vredes engel fier blijven wapperen als een symbool van den Eeuwigen Vrede! Kans op Vrede. De correspondent van de «Daily Telegraptr« in Rome weet mede te deelen dat Italië vredesvoorstellen heeft gedaan op dezen grondslag: Tripoli zal Italiaansch worden Turkije krijgt een schadeloosstelling in geld: Italië neemt het bestuur van het land in den meest volstrekten zin op zich, maar de oppermacht van den Cbalief in godsdienstige zaken blijft geëer hiedigd. Dat schijnt geen onaannemelijke grondslag voor onderhandeling want men zal in Tuikije toch wei kelijk wel moeten inzien dat het op den duur niet mogelijk zal zijn. Tripoli in poli tiek opzicht te blij.en bez'tten. Overi gens wordt van andere zijde bericht, dat men in Constantinopel als grond slag van onderhandeling heel iets anders zou wenschen: de politieke en godsdienstige overmacht des Sultans blijft erkend, maar Turkije erkent de lialiaansche belangen in Tripoli Indien dit bericht juist is, dan zou er bezwaarlijk kunnen onderhandeld worden; misschien echter laat de regeering in Constantinopel wel opzette lijk zulke berichten verspreiden, om later, als zij toegeeft, een hoogeren prijs te kunnen bedingen. In elk ge val blijkt uit de troonrede, Zateidag bij de Kameropeniiig gehouden wel gezindheid tot den vrede. Wat de oorlog kost. Vulgens de «Giornale d'Italia,« een blad, dat liet wet. n kan, want het is het orgaan van de «Bancadi Roma» te Tripolis, heeft de veldtocht aan hal lol du-verre reeds 500 millioen lire gekost, d.i. ongeveer 12 millioen gulden per dag. Opstand in China. De opstand in. China heeft een scbrikbarenden omvang aangenomen. De provincies Hoepel), Setsjoean en Hoenan, in bet Z. O. vari China bevinden zich, zoo niet geheel dan toch voor het grootste deel, in het bezit der opstandelingen. In Honan winnen zij meer en meer veld en zoo juist komen er berichten dat ook in de noord-uostelijke provincie Sjan- toeng de revolutie is uitgebroken. De volgende groote plaatsen zijn in de macht der opstandelingen: de diiestad Hankou Hanjang Woets jang in Hoepeh, Tsjaogsja en Jotsjou in Hoenan, Itsjang in Honan. Boven dien worden in Canton en in Nan king dagelijks onlusten verwacht. Van oost naar west en van zuid naar noord verteert het vuur der revolutie het llemelsche Rijk. Aardbeving te Catania. Een aaidbeving te Catariia heeft 20 dooden en ongeveer 100 gewonden geëisebt, die onder het puin vandaan gehaald werden. Het reddingswerk, dat zeer gevaar lijk is, doordat elk oogenblik muren dreigen om te vallen wordt dag en nacht voortgezet Met hel uur wordt de lijst van slachtoffers grooter. Een zeer tragisch tonneel speelde zich af te Rocidinella. Daar woonde in een villa baron Romeo Riche. Het huis viel in puin. Urenlang werd er geweikt om de arme bewoners te redden. Eindelijk vond men baron Riche zelf, die met een doodsbleek gezicht zoo lag, dat het den indruk wekte, alsof hij dood was, doch hij was zelfs niet gekwetst, en kwam spoedig bij. Intusschen werd verder gegraven eu vond men vier lijken, n.l. van de vrouw, de dochter en twee bedienden. De lijken waren gruwelijk verminkt. Weeklagend en huilend stond de barori bij de dooden. Later vond men nog een bebloed lichaam. Het was de zoon die spoedig den geest gaf. De vader is de eenige overgeblevene van hel gezin. Apachen in het leger. De moord door soldaten op een boerin te La Fléchee nabij Verrona gepleegd, heeft wederom de aandacht gevestigd op het feit, dat zich onder de garnizoenen in de Fransche ste den verscheiden soldaten bevinden, die wegens ei nstige misdrijven met de justitie in aanraking zijn geweest. Herhaaldelijk is in de bladen uiting gegeven aan de vrees, dat deze mi litairen het moreel van hun collega's zouden bederven, Vooral na den laf— fen moord op mevrouw Gouïn rezen ernstige klachten over het gevolgde stelsel, om dergelijke individuen in te deelen bij de troepen in het moe- deiland en niet bij bataljons in Afrika. De bekende senator d'Eslournelles de Cjnslant heeft thans een open brief gericht aan den minister van oorlog, waarin bij, herinnerend aan de moord te La Fléche, in naam van de bevolking van zijn departement protesteert tegen de inlijving van ont slagen gevangenen in de gelederen van het leger in Frankrijk en de ver wachting uitspieekt, dat de minister een dergelijken toestand geen oogen blik langer zal doen voortduren. De verkiezing van twee leden van het Hoofdbestuur der Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken wegens periodieke aftreding van de heeren F. U. Schmidt te Hil versum en Ds. F. Reitsma te Borcuio, waarvan laatstgenoemde niet weer in aanmerking wenschte te komen, gehouden bij referendum, had tot resultaat dat uitgebracht waren 5580 geldige stemmen, zoodat de volstrekte meerderheid 2791 bedroeg. De heer F. U. Schmidt werd met 4877 stemmen herkozen, terwijl er een herstemming moet plaats vinden lusschen de heeren Jan Gei hardt te Amsterdam, die 2663 stemmen en Ds. J. Klein te Edam, die 994 stemmen vei kreeg. Op de heeren F. Mol te 's Gravenhage, D. van der Sluis te Almelo, IJ. G. van der Veen te Amsterdam, S. J. IJsselslein te Rotterdam en Mevrouw R. Vos-Stel te Wesierembdem waren respectievelijk uitgebracht 406, 162, 982, 159 en 841. Aan liet referendum was deelgenomen door 207 afdeelingen en 43 algemeens leden. Te Utrecht is Zaterdag de onder linge étalage-wedstrijd begonnen, uit geschreven door de «Vereeniging tot behartiging van de belangen, van de Choorstraat, Lijnmarkt en Zadelstraat- bewoners». De vlaggen wapperden des avonds schitterde de oude binnenstad in haar fonkelnieuwe verlichting, welke buiten gewoon goed voldeed. Een aantal winkeliers deden aan den wedstrijd mee. Zij zullen wel tevreden zijn geweest over de kijkers, die bij drommen waren opgekomen. Behalve de jury heeft ook de groote «men» een stem in het kappitteleen dezer dagen althans zal «men® in een daartoe bestemde bus een stembiljet kunnen werpen, vermeldende denaam van den winkelier, wiens uitstalling aan genoemden »men« het meest be haagd heeft. Tot Donderdag 19 dezer blijven de étalages gehandhaafd en zullen de vlaggen wapperen Daarna volgt dan de bekroning en de uitreiking van de medailles. De Gemeenteraad van Zutphen heeft het voorstel om schade ver goeding te verleenen aan pachters en eigenaren van landerijen die water schade hadden geleden door niet tijdens sluiten van een duiker, aan de ge meente toebeboorende verworpen. Tot Nut van 't Algemeen. Als algemeen voorzitter der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is sedert 15 October opgetreden den beer mr. H. A. E. Modderman te Amsterdam. Voor de vaceerende predikants plaats bij de Ned. Hervormde ge meente te Arnhem is bel navolgende zestal opgemaakt Ds. H. Bakker te Koudum, Ds. N. A. Becht te Loosduinen, Ds. M. M. den Hertog te 's Gravenhage, Ds. F. G. Hospers te Wurkum, Ds. J. G. Keij te Driel, P. J. Roscam Abbing Jr. te IJsselmonde. Dr. H. J. Toxopeus, zal in den avond van 8 November te Baarn spreken in een bijeenkomst, belegd door den Lutherschen kring aldaar, over de verhouding van Godsdienst en Muziek. Eenige dames zullen het gesprokene opluisteren door zang en piano-spel. We maken daarvan reeds melding opdat ook belangstellenden van bier zich intijds kunnen voorzien van toe- gangskaai ten. J. Kortus, Gemeente-veldwachter van Woudenberg, hoopt 7 November zijn veertigjarige ambtsvervulling als zoodanig te herdenken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2