PAKHUIS WIJNHANDEL. 6. A. SIDDRÉ, Gemengd Nieuws. DE WITTE WINKEL r. y1 Advertentie». Verloren Amersfoortsch Wissel- ea Effectenkantoor TE HUUR gevraagd Lamaison Bouwer Co. E Rijn- en Moeielwjjnen. Madera, SHERRY ea Portwijnen. Vermont!, Malaga. Medicinal Mayor Aashrac!. Langestraat 74. Dr. H. J. Toxopeus, predikant bij de Ev. Lutbersche gemeente hier, heeft bedankt voor het beroep naar Alkmaar. De heer J. H. Rolandus Hage- doorn legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het doctoraal examen Rechtswetenschap. Aanstaanden Zaterdagavond zal hier een vergadering worden gehouden tot oprichting eener plaatselijke af- deeling van de in 1901 opgerichte Natuurhistorische vereeniging. Behalve de heer H. Heukels, Voor zitter van bet Hoofdbestuur, zal de heer E.- Heimans spreken, o.a. over Nabootsing van planten en dieren in de levende Natuur. Het voorloopig comité bestaat uit de heeren dr. P. K. Drossaart Lulofs, dr. Th. Weevers, A. Joman en P. van der Lijn, allen hier, en F. A. des Tombe, te Leiden. In de op 16 October 1911 in het hotel »de Vergulde Zwaana ge houden algemeene ledenvergadering der Coöperatieve Winkelvereeniging •Ons Vooideel« werd in de plaats van den Heer J. v.d. Woestijne, die wegens overplaatsing naar Kampen had moeten bedanken, lot secretaris gekozen den heer G. Prins, Tuin straat 1. De heer W. Wernicke is benoemd tot Directeur van het Tielscb Manne koor Men zegt. dat luitenant-kolonel P. W. Weber van den Generalen stat, toegevoegd aan den commandant van het veldleger, wordt bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over bet 5e regiment infanterie. Kolonel F. K. BischolT van Heems- kerck. commandant van het 11 regi ment infanterie, wordt tegen November bevorderd tot generaal majoor en in zijn bevel opgevolgd door overste J. C. H. A Quack, thans van het 11e regiment, die dan wordt bevorderd tot kolonel. Het voornemen bestaat, ook bij het 5e regiment infanterie een onbe reden mitrailleurs-sectie te vormen, onder bevel van een luitenant. De lste luitenant P. J. Gaillard gedetacheerd bij de Mil. Schoolcom- pagnie, wordt van het 9e Reg. inf. overgeplaatst bij het 5e Regiment. Aan het Commissariaat van po litie zijn voor de rechthebbenden te rug te bekomen een zilveren lepelt;e een halsketting met kruisje, een zak mes en een kerkboekje. Aan de markt waren gisteren aangevoerd circa 350 paarden, 120 hitten en 30 veulens. Luxe paarden golden f400—f600. Werkpaarden f 150f 400. Slacht- paarden f80—f 120. Veulens f 100 f200. Hitten f80—f230. De markt was door buitenlandsche kooplui bezocht, waardoor er tamelijk handel was. Openbare Leeszaal Bibliotheek. Hiertoe uitgenoodigd door de Afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderw. sprak gisteravond in een openbare vergadering in de >Arend« Dr. H. E. Greve uit den Haag over dit onderwerp. De vooriitter, de heer T. Beverfoo, heette de aanwezigen welkom. Hij zet nu het plan uiteen om de zaak een stap nader tot de oplossing te brengen. H\j hoopt, dat velen zich na afloop der vergadering zullen opgeven om een comité te vormen, waaruit weer een comité van actie zal worden gekozen. Dr. Greve verkreeg nu het woord en zeide ongeveer het volgende: Met genoegen heb ik de uitnoodiging aangenomen om over dit onder werp te spreken, om doel, werking en streven van Openb. L. en B. uiteen te zetten. Vaak heerschen er verkeerde meeningen. Het doel is te zorgen, dat intellectueel genot zoekende boeken, tijdschriften, vakbladen en wat ze verder noodig hebben, kunnen bekomen. Dit heeft een practisch nut voor de Gemeente, 't Is geen modegril of philantropie of lief- hebberig. De O. L. en B. moet zijn een maga zijn van verschillende soorten literatuur en mag in geen enkel opzicht partijdig z\jo, ook niet eenzijdig en ook geen propaganda maken voor een bepaalde richting op politiek of gods dienstig gebied. Een ieder moet er dan ook wat van zijn gading vinden, de liberaal, de anti-revolutionair, de katholiek of wie ook. De leeszaal moet een onderrichtend karakter hebben. De keuze der lectuur is niet vr\j, doch moet zich schikken naar de behoeften der lezers, maar tevens ook gebonden zijn aan een leetuur voortkomende uit de verantwoordelijkheid der beheerders tegenover de lezers. De lectuur moet beantwoorden aan de vol gende eischen: 1. Practisch nut, 2. Moraliteit. 3. Ontwikkelend gehalte. Onze tegenwoordige leeszalen beantwoorde nog niet aan dit doel en kunnen dit nog niet doordat ze nog te jong zyn. Om het groote doel te bereiken, moeten alle politieken en godsdienstige richtingen vertegenwoordigd zijn De instelliDg is waard, dat alle partijen er zich moesten voor geven. In kleine gemeenten is men dikwijls niet in staat zich op de hoogte te stellen van wat er in de buitenwereld omgaat. Voor handelscorres pondentie wenscht men vaak inlichtingen en men kan ze dikwijls moeilijk machtig worden. Bij gemeentebegrootingen, bij bestekken enz. heeft men vaak iets, waarover men nadere in lichtingen wenscht. De wetenschappelijke men- schen in kleine plaatsen klagen dikwijls, dat ze veelal in de onmogelijkheid zyn om zich lectuur voor hun vak aan te schaffen. Het is derhalve van groot practisch nut, dat dergelijke boeken verkrijgbaar zijn. Ook voor den arbeider is de O. L. van groot nut. Na z\jn twaalfde jaar ontvangt hij geen onderwijs meer, vergeet bgca alles en heeft ten slotte geen belangstelling meer in het openbare leven. Is er een O. L. dan kan hij zichzelf verder ontwikkelen. De O. L. en B. wordt wel eens volksieeszaal en volksbibliotheek genoemd, doch ten onrechte. De O. L. gaat n.l. verder en is veel uitgebreider. De jeugd kan veel voordeel trekken van deze inrichting, zooals Amerika bewijst, waar de onderwijzer met zijn leerlingen naar de lees zaal gaat. Wanneer we ons voorstellen, wat een bevol king van Amersfoort noodig heeft, zooals poli tieke bladen, vakbladen, plaatwerken, een naslag bibliotheek, als adresboeken, codes enz., dan begrijpen we wel, dat dit comité veel geld noodig heeft. De vraag is hoe hieraan te komen Door het particulier initiatief en door subsidies. De begin-uitgaven zijn reeds talrijk, uitgaven voor boeken, tijdschriften, huishoudelijke uitgaven, 't gebouw, een bibliothecaris, die vast salaris geniet, desinfectie, plaatwerk enz. Alles samen moet men 3 a 4000 gld. als minimum stellen, waarop de exploitatie jaarlijks zal komen. De ondervinding heeft geleerd, dat klein beginnen zeer verkeerd is. De belangstelling stijgt dan niet. doch wordt verstikt, omdat er geen geld is, telkens wat; nieuws aan te schaffen. Begin niet voor er de zekerheid is elk jaar 3 a 4000 gld. te hebben. Is de publieke belangstelling er >g niet laat de zaak een paar jaar rusten. Door particulieren. Door gemeente- en rijkssubsidie. Hier te Amersfoort stel ik me voor te ont vangen f 1000 van de burgers, f 1000 van de gemeente en f 1000 van het ryk. Welke andere eischen moeten nog gesteld worden? Het gebouw moet goed zijn, aan redelijke eischen voldoeü, ais 't kan een eigen gebouw, in 't centrum der stad gelegen. Dan moet het zooveel mogelijk geopend zijn, minstens 8 uur per dag. In groote plaatsen van 's mor gens 9 tot 's avonds 10 uur. De toegang moet zooveel mogelijk vrij zijD, ook voor de kleinste beurs. Geen andere eischen dienen gesteld dan onderwerping aan het reglement en het bereiken van den 18-jarigen leeftijd. De O. L. en B. gaat in ons land een toe komst te gemoet, die nauw verband houdt met het onderwijs in dien zin, dat zjj aanvult, wat de school niet kan geven, nl zelfopvoeding. Hiervoor treedt de Op. L. op, die dus een groot paedagogisch nut heeft. Hier kan men kennis maken met personen uit het binnen- en buitenland, die hun gedachten in boeken hebben neergelegd. Belangstelling in het pu blieke leven zal ontwaken. Het practisch niet gelijk te stellen met een postkantoor bijv. er zit nl. nog wat anders achter. Nu werd een kwartier gepauzeerd, waarin men zich voor debat kon opgeven of vragen stellen. Niemand deed dit. De voorzitter noemde nu de hier ter stede bestaande vereenigingen op om te weten of ze ook een afgevaardigde hadden gezonden. De heer D. Gerritsen noemde dit monniken werk, daar al die vereenigingen toch nog niet vergaderd hadden. Dit bleek juist. Velen traden wel als particulier, doch niet als vertegenwoordiger hunner vereeniging toe, Dij gebrek aan een mandaat. De drie Wethoudars namen geen zitting. Alleen de heer Rijkens motiveerde dit. door te zeggen dat hij soms geroepen kon worden over het verleenen van subsidie te beslissen. Van de weinig aanwezige raadsleden nam de heer v. der Wal zitting. Het voorloopig comité kwam tot stand. Na afloop der vergadering besprak dit de zaak verder. De inleider was intusschen vertrokken. De voorzitter zeide, dat hij meende de tolk der vergadering te zijn, wanneer hij hem dank bracht voor de heldere wijze, waarop hij deze zaak heeft ingeleid. Een nieuwe Wright aeroplane?? Wilbur Wright is te New-York aangekomen en heeft zich daar over de te nemen vliegproeven in Noord- Carolina als volgt uitgelaten: »Onze nieuwe aeroplane is eenvoudig hei resultaat van alles wat wij hebben geleerd en al de jaren dat wij de luchtvaart hebbeu bestudeerd. »Er schijnt groote belangstelling te bestaan voor de beantwoording van de vraag, of wij een motor zullen ge bruiken. Doch daar gaat het bij ons niet om. Wij wenschen te onder zoeken of wij, eenmaal in de lucht zijnde, daar gedurende een geruimen tijd kunnen blijven, zonder gebruik van een schroef. De vogels kunnen het, waarom zou een mensch htt niet kunnen?« Te Hilversum is Zaterdagnamid dag aan eene in aanbouw zijnde villa aan den 's-Gravenlandschenweg, op den boek van den Koninginnenweg, de steiger ingestort, doordien een schoor losliet, waardoor de steiger ovei helde en de kortelingen uit den muur schoten zoodat dezen met de planken naar beneden vielen. Van de vier mannen, die op de 5'/, meier hoogen steiger aan het werk waren, wisten twee zich vast tegiijpen; de twee anderen vielen. Een van dezen klaagde over pijn in de zijde; de andere, H. Z. genaamd, en woonachtig te Bussum, ontwrichtte een elleboog en brak een rib. Dokter Bauer verleende de eerste heelkundige hulp en liet de gewonde per rijwiel brancard naar de R-Kaib. Ziekenverpleging overbrengen. De politie doet onderzoek naar de oorzaak van het ongeval. Praters in de Kamer. In verband met het vele en lange praten in de Tweede Kamer bevat het «Friesch Dagblad'' een artikel, waarin bet o.a. heet: In vele om standigheden zijn wij, Nederlanders, niet praatzuchtig. Dat treft zelfs den vreemdeling. Hoor b.v. den Franschman kwebbelen en schetteren; geen oogen- bhk houdt hij zijn mond. 't zij dan alleen als hij eten wil of slapen gaat. Wij doen zoo gansch anders. Wij kunnen wel zwijggn. Vaak gebeurt het, dat we met z'n tienen in één coupé zitten en dat men alleen wat hooi t, als iemand hoest of zyn neus snuit. En zulke gevallen zijn er veel. Maat laten we nu op een ver gadering komen, waar een onderwerp behandeld wordt, dat onder ieders bereik ligtDan komen we aan geen eird. Dan is 't een taaie dropdraad, die ieder op z'n beurt wat verder rekt. Zoo is nu eenmaal ons karakter. En daarom is 't noodig, dat in dezen de volksopinie wordt bewerkt Natuurlijk met verstand 't Zou dwaas zijn, te beweren, dat de meest verstokte zwijger het beste Kamerlid is Als onze anti revolution- narre Kamerleden altijd zoo weinig spraken, als ze tegenwoordig doen. dan zou terecbt gemor in onze rijen opgaan. Maar nu hebben ze gelijk. Gesproken moet er worden. Doch alleen, waai bet noodig is. En waar nu de wetsvoorstellen door ministeis in onze richting verdedigd worden, en over 't geheel genomen onze instemming kunnen hebben, daar kunnen onze Kamerleden het in vele gevallen gerust overlaten aan de mannen, die achter de groene tafel zitten. Laat men dat goed begrijpen. In Engeland blijven de ministers tevens leden van 't »Huis". Maar ook daar doet zich 't verschijnsel voor, dat de meeste en voornaamste rede voeringen der regeeringspartij dooi de ministers worden gehouden. Als die meest zwegen en de gewone leden 't meest spraken, zou in dat parlementaire land bij uitnemendheid ieder daarover afkeuring uitspreken. Ook de oppositie doet er anders. Fel kan zij 't Kabinet bestoken. Tiouwens een stevige oppositie heeft élk ministerie noodig! Maar als eenmaal over het beginsel van een Wet is beslist, dan ziet men niet zelden, hoe in Engeland oppositie en regeering samenwerken om de zaak te bespoedigen. Dan gebeurt het, dat ze samen overleggen, welke amen dementen tócb geen kans van slagen hebben, die dan met algemeen goed vinden eenvoudig verdwijnen. Hier is 't daar vér vandaan Een mooie rijksbetrekking. De »N. R. Ct." schrijft Het is bekend, dat er in de jaren 1901 tot 1905 soms zonderling is rond gesprongen met ridderorden. W ist men, dat ook de rijksbetrekkingen tot doel einden werden gebezigd, waarvoor zij niet precies geschapen zijn? Het is bekend, dat het in de jaren 1901 tot 1905 voor een rijk man niet moeilijk was als »man van rechts" te werden geëerd. Wist men, dat ook soms rijksbetrekkingen op den koop toe werden gegeven? Ziehier wat dezer onder eede voor de rechtbank te Amsterdam is ver klaard. Wij citeeien het verslag uit ons Avondblad, dat zakelijk met het verslag in het Hdbl. overeenstemt: Vroeger was de verhouding tusschen beklaagdeen zijn vrouw en aangenomen zoon zeer gelukkig Maar een jaar of tien geleden ontstond er tusschen hem en zijn zoon groote oneenigheid om politiek meeningsverschil. Be- klaagde's zoon was ril. redacteur van Het Anker. Nu had beklaagde volgens dezen getuige, van het ministerie- Kuyper, hetwelk destijds aan het bewind was, het aanbod gekregen van een mooie rijksbetrekking voor hemzelf en van een positie voor zijn zoon aan de Rijksverzekeringsbank, indien hij er in slaagde zijn zoon te bewegen tot staking zijner sociaal democratische propaganda onder de marine-matrozen. Beklaagde is hiervooi- bij den toenmaligen minister van marine Ellis geweest. Het mocht hem echter niet gelukken zijn zoon over te halen en hij heeft hern daarna steeds verweten, dat zij geen van beiden de betrekking gekregen hebben. Commentaar is hierbij, dunkt ons, overbodig. De entente—cordiale. Dezer dagen zat een jeugdige ma rine-arts uit Toulon, die zich bij zonder onderscheiden heeft bij de hulpverleening en verpleging van de gekwetsten van de »Liberté«, dokter Thomas genaamd, in den trein naar Nice. Hij was in uniform; naast hem hadden twee Engelscben plaats ge nomen. »Marine?« Opeen bevestigend ant woord hervatte de Engelschman: »Liberté. Malheur pour peuple francais#. De dokter stemde hiermede vol mondig in, waarop de ander weer vroeg: »Voulez-vous pour collecte?« »Bien volontiers Beide reizigers stelden toen den officier een pond sterling ter hand; op diens verzoek om hun namen te willen opgeven, antwoordden de En- gelschen eenvoudig: »Wij wonen te Glasgow onze naam is entente cordiale. Opgave van <le Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naarandere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 4 Oct. tot en met den 10 October 1911. GEVESTIGD. W. M. Kaspers v. Utrecht n. Muurhuizen 103. J. van Brakel van Nijmegen n. Teutstraat 54. J. M. Knipscbeer v. A'dam n. Utrechtschew. 100. C. M. Rauh v. Hillegom n. Schimmelp straat 30. A. Roethof v. Soest n. Barchman Wuijtiersl. 5. J. van Houten van Idaarderaeeel naar Blanken- heimstraat 18. H. M. Teger van Vorden naar Kampstraat 8'2. J. de Nord van Haren naar Beestenmarkt 12. G. van RieseD, wed. van H. H. Kerst van Idaarderadeel naar Blankenheimstraat 18. R. van Luttervelt v. Venlo n. Utrechtschew. 185. H. A. M. Sassen van Venlo n. Langestraat 74. J. Ruitenbeek van Nijkerk naar Groote Koppel schip «Annetje". A. L. Herlo.' van Hilversum naar Hof 30. D. T. van Slooten v. Utrecht n. Kampstraat 18. J. Trutmans v. Stad Almelo n. Korte Bergstr. 1. J. M. Plazier van Rotterdam n. Bergstraat 22. G. N. Spierenburg van Winterswijk naar Soesterweg 161. J. Lubbertsen van Putten n. Bisschopsweg 62. A. C. Das, wed. van W. Das van Amsterdam naar Pie'er Pijpirstraat 11. W. F Fuhrmann v. Alkmaar n. P.Prjperstr. 11. J. H. Bilderbeek v. Amsterdam n. Appelw. 17. W. L. Kooien v. Oisterwyk n. Pepersteeg 2. H. Krol van Bussum naar Leusderweg 92. W. van der Mandele v. Deventer naar Wilhel- minastraat 13. E. den Blanken van Hendrik Ido Ambacht naar Langegracht 21. C. W. Opentij van A'dam n. St. Andriesslr. 20. T. Dorresteijn van Soest naar Havik 26. W. Brok v. Venlo n. Schimoaelpenninckstr. 6. Th. J. A. Wentink v. Roermond n. Havik 13. VERTROKKEN. W. Traa v. Hellestraat 85 n. Leusden. A. Schickendantz v. Utrecbtscheweg 31 naar Maarssen. M. J. de Moojj v. K. Bergstr. 10 naar Bergen op Zoom. J. B. de Mooij v. K. Bergstr. 10 naar Bergen op Zoom. A. H. de Jong v. Utr.weg 72 naar Tholen. S. Steenbeek echtg. v. Ph. van der Pol van Arnhemscheweg 107' naar Leusden. F. F. Haacke v. Bergstr. 25 n. Amsterdam. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst van Langestraat 108 naar Haarlem. D. H. Beltink van Valkestr. 3 naar N. Amerika. H. Hendrikse v. Valkestraat 3 n. N. Amerika. J. Gerth van Driest 22 naar Amsterdam. F. Hoefakker v. Utrechtschestraat 24 naar Scherpenzeel. D. v. Swieten v. Arnhemschew. 121 n. Kamerik. J. Mulder v. Heiligebergerweg 44 n. Voort huizen (gem. Barneveld). G. B. Jansen van Langegracht 22 naar Utrecht. H. H. v. Veen v. Wijerstr. 5 n. Lisse. G. de Jong van Schimmelpenmnckstraat 12 naar Voorthuizen (gem. Barneveld). J. N. A. Kockham v. Arnhemscheweg 89 Daar Amsterdam. P. H. Koevermans v. Kruisk. 52 n. Haarlem. J. M. P. Scheer, wed. v. L. H. Serre van Eem- straat 17 naar Heerlen. J. F. Wesseling van Wijerstr. 6 naar Helder. C. Meijer v. Arnhemschep.wal 27 n. Duitschland. M. E. v. Hamersveid van Utrechtschestr. 6 n. Overveen gem. BloemeDdaal. S. P. H. Boshouwers van Parallelweg 32 naar Maastricht. G. Petit van Lange Beekstraat 15 n. Amsterdam. Hendrik van 't Hoog van Woestijgerw-g 15 n. Leusden. P. M. Matthijsen van Hooglands heweg 20 n. Delft. M. F. Repelius echtg. v. Prof. Dr. H. d. Vries v. Regentesselaan 3 naar Uirecbt. H. Glim van Regentesselaan 3 naar Utrecht. RECLAME. met PAARLEN. Tegen belooning terug te bezorgen bij den boek handelaar G. J. SLOTHOUWER. (Mr. S- G. van Welderen Baron Rengers) KOETEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. centrum der stad. Aanbiedingen onder letter S. aan het bureau dezer courant. Munrhuizen 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. ZUIVER WÜLLEN- HALFWOLLEN-I KATOENEN-TRICOT-; RAMEH-EN NET-I ONDERGOEDEREN Fabrihaal W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3