ItfISUlf I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gflfememcfc BERICHT. FEUILLETON. No. 84. Zaterdag 21 October 19^1 Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSHAfi EN ZATERIIAli HET GEHEIM VAN X, BUITENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nimmer! 3 Cent. Ingezjnden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'U Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. No. 30 '21 October 1911. iTniilt niTin i il 11'iwhHaii .i Epn zestal interessante foto's zijn ditmaal aan den ltaliaanscb-Tui kschen Oorlog gewijd als: Vetrekkende troepen uit Venetië. Benghazi (Tripoli) in Vogelvlucht. Hoofdoflicier met Italiaansche sol daten. Een gewapend Albanees. Turksche Infanterie op marscb. Turksche Cavallerie. De vijf laatste foto's ontvingen wij van onzen correspondent teConstan- tinopel en zijn de eenigen, die hier te lande worden gepubliceerd. Madame Céleste Gril van deFransche Opera, in twee harer beste rollen sManona en »Tba'is«. Opvoering van »de Oude Korporaal» te 's-Hage. De Feesten te Alkmaar, met drie foto's van de gecostumeerden. Het Stoomschip »Edward Dawsona in brand. Tegeltableau S S. Oranje Nassau. Volkstuinen in de resi dentie met '2 foto's. Fruittentoon- stelling te Eist. Begrafenis van den heer Soesman te Rotterdam. Dr. van Leeuwen en zijn violeribouw. met portret. Het drama te Rot terdam, met foto's van het buis, waar de moord plaats had en portretten van de slachtoffers. De moordenaar van Stolypin, met afbeelding van het ridderkruis van den Minister, dat door een kogel werd doorboord. H. V. V.- Sparta, Rotterdam, 32. Het 25- jarig bestaan van de Deli-Brouwerij te Amsterdam. De nieuwe vinding van den beer Rutten, waardoor gas- verstikking wordt voorkomen. De aankomst van een ridder van de Mili taire Willemsorde met het Stoom schip «Vondela te Amsterdam. Voorls portretten van bekende land- genooten, het vervolg van den roman de Rubriek van Redacteur X en het Kindernummer »Ons Prinsesje». In het geheel 37 foto's. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. De Turksche vloot. Uit Konstantinopel wordt aan den »Beiliner Lokal Anzeiger geseind: Het feit, dat de vloot uit den Bosporus door de Zee van Marmora naar de Dardanellen gestoomd is, heeft hier aanleiding gegeven tot geruchten, dat zij in opdracht had den Archipel te beschermen tegen de Italiaansche tor- pedobootjagers. Dit gerucht is onjuist, men is niet van plan de vloot, die met gioote nationale opofferingen gebouwd is ter bescherming tegen Rusland en Grie kenland, piijs te geven aan de Itali aansche overmacht. De vloot zou, wanneer er niet iets zeer onvoorziens gebeurt, de Dardanellen niet verlaten, niettegenstaande zij volkomen voor den oorlog is toegerust en zelfs tri staat zou zijn de Italiaansche torpedo booten, die in den Archipel zijn, in bedwang te houden. Er moet rekening mede gehouden worden, dat deze schepen slechts als lokmiddel uitgezonden worden om de Turksche vloot uit de Dardanellen te lokken. De Turksche regeering is zich te zeer bewust van den noodlottigen indruk, dien een eventueel verlies van de vloot, gebouwd uit de spaarpen ningen van het geheele volk, zou maken, dan dat zij deze vloot zou President Taft heeft niet te klagen, dat het hem op zijn tegenwoordige reis aan buitengewone emoties ont breekt. Maandag j I. ontsnapte hij aan een dynamietaanslag, te Denver schijnt, een gelukkig veiijdelde,samenzwering om hem te vermoorden te zijn ge smeed en nu is bij weder aan een spoorwegongeluk ontkomen. Volgens een telegram nl. uit Las Vegas in Nevada was er bijna een zeer ernstig ongeluk gebeurd toen de trein, waar mede de president reisde, door een verlaten, zandig gedeelte van de lijn San Pedro—Los AngelosSalt Lake reed. De machinist bemerkte nl.. terwijl de trein met duizelingwekkende snel heid voortreed, dat een der wielen was losgeraakt en hij slaagde er ge lukkig nog in den trein lot staan te brengoD, juist toen deze bedenkelijk begon te zwaaien eri dreigde om te slaan en in een greppel terecht te komen. Volgens de »Leipziger Neueste Nach- richten zal het spionnage-proces tegen den Britschen onderdaan Max Schultz en vier medebeschuldigden den 16en Nov. a.s. voor het Reichsgericht in behandeling komen. Schultz zit al sinds Maart gevangen. Er is nog niets bewezen; maar vol gens de Duitsche bladen stond Schultz aan hel hoofd van een wijdvertakte geheime organisatie van spionnen, die zich door omkooperij gegevens om- quaestie van ongevallenverzekering Irent Duitsche havens en scheeps- Een rnijnwi-rker, die wegens een onge- werven trachtten te verschaffen, ten I val schadevergoeding kreeg, beklaagde einde die aan de Bntsche Admiraliteit1 zich, dat de mijnmaatschappij, waarbij mede te deelen. i hij werkzaam was, de schadeloosstel- i stelling wilde verminderen, daar de directie van oordeel was, dat de man doodgeschoten door den 18-jarigen tegenstander, die eeri lichte wonde kreeg. De duelwoede is in het Duitsche rijk wel erg, als zij tot zulke dwaas heden leidt. De jonge gymnasiasten deden beter zich te meten op de grammatica of aan het lurnrek, dari op bet pistool. Als kinderen met schietwapenen omgaan begaan zij on gelukken. Groote menschen duelleeren ook wel, maar schieten mis. Dan is aan de eer ook voldaan! Over bet duel tusschen gymnasi asten in Rudolfstad kan nog het vol gende worden medegedeeld: De jongens wandelden naast elkaar zonder eeri woord te zeggen, naar het bosch, trokken, daar aangekomen jas en vest uit, en mat keerden de hartstreek door een rood kruis te teekenen op het hemd. Op 20 pas afstand gingen zij staan. De belee- digde partij schoot eerst, doch schoot mis. De tegenpartij raakte evenmin. Toen werd opnieuw geschoten en de beieediger werd toen licht gewond viel op den grond en riep: »Schiet nog eens!!«, waarop de beleedigde jongen zijn collega doodschoot. Toen hij zag wat bij gedaan had school hij zichzelf twee schoten in het lichaam. Gisteravond stierf ook hij. Een merkwaardig rechter. Een merkwaardig rechter is Judge Ruegg. Hij had te oordeelen overeen Ook een duel! Te Rudolstadt heeft dezer dagen, of liever want het geval speelt bij nacht dezer nachten een duel plaats gehad tusschen twee gymna siasten; de hoeren waren 16 en 18 jaar oud en hadden een geschil ge kregen over een kalverliefde uit de zekere werkzaamheden in de mijn wederom kon verrichten Ten einde einde zich van de juistheid der bewering le overtuigen trok rechter Ruegg zelf het mijnwerkerspakje aan en ging hij in de mijn om den aangewezen arbeid te verrichten Toen de rechter des dansles. De 16-jarige duellist werd middags in de rechtzaal terugkeerde leek hij zeer vermoeid de opgedane ervaring was ongunstig voor de maat schappij. Rechter Ruegg besliste, dat de mijnwerker den hem aangeboden arbeid niet kon verrichten en bepaalde dus dat van een vermindering der schadeloosstelling nog geen sprake kon zijn. In een der vele café concerten op Montmartre neeft zich een vermake lijk geval voorgedaan, het gevolg van een giap. Er werd een revue opge voerd, waarbij iemand moet optreden om aan de vrouwelijke hoofdrol een prachtig bouquet aan te bieden. Zij moet daaraan ruiken, veriukt over de heerlijke geuren die er uit op stijgen. Al de dametjes van het koor moeten dan mee genieten en zoo gaat de ruiker van hand tot hand en van neus tot neus. Zoo ging het ook nu weer, maar toen zij er aan rook, be gon de hoofdpersoon verschrikkelijk te niezen en al de juffertjes deden maar atchie! atchie! Het werd een echt nieskoor, langdurig en on bedaarlijk. Het niezen hield niet meer op. De toeschouweis begonnen te lachen. Ze riepen maar:»Gezoridheid juffrouw! Wel bekome het u!« En dan lachte de heele zaal dat het da verde. De voor stelling moet gestaakt worden, want de steeds niezende» ver- toonsters waren totaal in de war. Het was duidelijk dat de bouquet door een grappenmaker was bestrooid met het een of ander sterk nieskruid. De politie zoekt den euvelda'der, maar zonder veel kans hem te vinden. fn Amerika is een pennestrijd ont staan tusschen twee genealogen of John Rockefeller de petroleum- en zilverkoning, al dan niet van vorste lijke afkomst is. John D z.a. hij gewoonlijk genoemd woidt is in Amerika geboren, de afstamming moet dus in Europa worden gezocht en de waag is nu, of zekere kolonel Humphrey uit Kent, die in het begin d-r 17e eeuw naar Boston overkwam IN IDH DIEPTE. EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 21) Op klokslag drie trad Bob neuriënd het huis binnen; de whisky had zijn hart en zijne tong los gemaakt en de komedie kon nu beginnen. «Mijne dierbare," riep hij, bij juf frouw Smith in de kamer tredend «mijne dierbare, ik ben heerlijk geluimd, want ik heb goede zaken gedaan en zoo veel verdiend dat wij schitterend bruiloft kunnen houden; dadelijk kun nen wij huwen." Juffrouw Smith liet het toe dat Bob haar taille omvatte en haar toelonkte, maar toen hij haar met zijn mond na derde, toog zij achteruit, want hij rook sterk naar brandewijn en kaas. «Zoo gauw gaat het niet, mijnheer Schmidt" zeide zij zoo mogelijk teeder en vriendelijk, «want wij hebben vooraf nog veel te bespreken." «Precies I" antwoordde Bob, terwijl hij zich aan de andere zijde der tafel tegenover juffrouw Smith neer liet en naar de flesch greep. «Voor alles wil ik u vragen, lieve mijnheer Schmidt, of je mij werkelijk en oprecht bemint; want ge weet een hnwelijk zonder liefde is «Als een hond zonder staartvulde Bob zeer ernstig aan. «Maar welk een vergelijking!" riep juffrouw Smith. «Ge hebt gelijk, de vergelijking hinkt, maar mijne liefde voor u hinkt niet. Ik zeg u, ik bemin u, tot dol wordens toe. Stel mij op de proef!" «Ach, weet ge, lievemijnheerSctimidt ik ben zulk een naar liefde dorstende ziel, van zulk een teergevoeligen aard, en verlang een man, die mij bemint, zachtzinnig, zoo geheel belangeloos be mint Bij voorbeeld zoo als uw vriend de kapitein Hammer, Rosa Holder bemint." «Zoo?! Hij bemint dus ook? Hiervan heeft de veinsaard mij geen woord gezegd. Hoe heet zijne beminde?" «Rosa Holder." «Rosa Holder? Zoo? Hm. Dien naam moet ik kennen juist, hij schiet mij nu te binnen ik heb een schoolkameraad gehad, die Holder heette Frans Holder I" «Frans Holder? Zoo heet ook de oom van het meisje; zij ia uit Wangen- heim." «Verdoemd!" schreeuwde Bob en sprong met goed gespeelde verbazing op; «dan moet ik haar zien, het is de nicht van mijn ouden vriend, van wien ik u veel weet te verhalen, lieve juffrouw Smith, laat haar even roepen!" «Heeft uw vriend Hammer u dan niet gezegd, dat zij niet meer hier is «Geen WoordWij hebben elkander trouwens eerst op den «Zeewolf" leeren kennen. Maar verhaal mij liever van Roza Holder, wat van haar geworden is; want ik stel belang in het meisje." «Br is niet veel van te verhalen," antwoordde juffrouw Smith. «Op zekeren dag kwam een fraai man uit Chicago, betaalde de schulden welke zij bij mij had, dronk Champagne met haar, en werd razend op haar verliefd. Toen waren zij bijna altijd bijeen men zag ze altijd te zamen, en eindelijk bleek'het dat de fraaie jonge man door haar oom gezonden was. Hij had aan zijn sterfbed gezeten, had hem de oogen dicht gedrukt, maar vooraf den last ontvangen, het nichtje van den ouden man te Michigan optezoeken, haar te groeten en haar te zeggen, dat de bewuste brief nu ge opend kon worden." «Welke brief was dit?" onderbrak Bob de spreekster. «Hij bevatte het testament van den ouden man." «Het zal een bedelaarsboel zijn, dien hij haar heeft nagelaten?" «Of het veel of weinig is. weet ik niet. Ik weet slechts, dat Roza den jongen man tot haar gevolmachtigde maakte en hij naar New-York heen trok. Eenigen tijd later kwam een brief van hem, die den wensch bevatte dat zij naar zijne zuster te Chicago zou gaan, en zij ging." «Naar Chicago, dan ken ik misschien haar minnaar, en kan haar bij gelegen heid een bezoek brengen. Hoe heet haar beminde «Jim Meijer «Meijer! Hm, dat is geen zeldzamen Daam in de wereld. Het zaltenletste wel de «fraaie Meijer," zijn geweest? Hoe zag de adonis er uit?" Juffrouw Smith werd ongelukkig, maar zij bedwong zich en zeide: «Hij was elegant gekleed in het zwart, zoo ik mij niet bedrieg hij had donker haar en een donkeren zwaren baard, scherpe gelaatstrekken, borstelige wenkbrauwen, levendige, bijna zwarte oogen, dunne lippen, fijne handen, kleine voeten kortom, hij zag er uit als een gentlemen." «Och, zoo kan iedereen er uitzien. Had hij niets bijzonders aan zich?" «Hm, jal" zeide zij na eene pauze, I «hij droeg gewoonlijk een kleine roode mosroos in het knoopsgat, die een rid derlint of bloeddroppel geleek I" «Verdoemd, dan heeft hier vriend Fulton weder komedie gespeeld I" barstte Bob los. «Wie?" vroeg juffrouw Smith met achterdochtigen blik. «De grootste don Juan van Chicago, Jim Fulton Maar deze heeft evenmin een zuster als ik, en zal het meisje voor den gek hebben gehouden." Juffrouw Smith haalde de schouders op. «Wat gaat het mij aan, spreken wij liever over ons zeiven Ge zijt dan nog altoos vooi nemen met mij te hu wen, zoo ik hierin bewillig?" vroeg zij, regelrech op het doel afgaande, omdat haar de zaak te lang duurde. «Zeker," antwoordde Bob, «waarom zou ik niet ik ben lang meerder jarig." «Spreken wij dan van het stoffelijke dat vooral bij een huwelijk in aanmer king moet komen. Ge ziet, ik heb een fraai eigendom; wat hebt gij?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1