PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Voor ouden van dagen. een voorvader is van den aarts-mil- lionnair. Die kolonel was nl. gebuwd met een dochter van den derden graaf van Lincoln, verwant aan koningen. De eene geleerde acht dit feit be wezen, de ander verwerpt het geheel en noemt John D. naar afkomst een echten plebejer. RECLAME. Diefstal of geen diefstal? In den laatsten tijd is dooi' ver dedigers in strafzaken meermalen ge wezen op de omstandigheid, dat iemand die steelt »om in de gevan genis te komen« zich eigenlijk niet schuldig maakt aan diefstal in den zin der Strafwet. Immers, hij neemt bet goed niet weg »om zich dit weder rechtelijk toe te eigenend, maar met een ander oogmerk. Het Gerechtshof te Arnhem heeft thans iu een dergelijke zaak een arrest gewezen, hetwelk vermoedelijk zeer de aandacht zal trekken, omdat het de eerste maal is dat deze vraag door een rechterlijk college onder de oogen wordt gezien en ontkennend is be antwoord. Een gegageerd Oost-Indisch militair bad bij een winkelier een koperen gewicht weggenomen en was daar mede naar de politie gegaan om zich wegens diefstal aan te geven, met bet doel zoodoande in de gevangenis te komen. De rechtbank te Zwolle ver oordeelde hem tot 3 maanden gevan genisstraf. In hooger beroep overwoog nu het Hof, dat de beklaagde niet kan ge acht worden de bedoeling gehad te hebben zich het gestolene wederrechte lijk toe te eigenen, wijl het brengen daarvan naar de politie op bet tegen deel wijst; hij kon en mocht vermoe den, dat de politie het ontvreemde voorwerp aan den eigenaar zou terug geven. Al had de beklaagde de be doeling den schijn van diefstal op zich te laden, toch is het feit daarom nog geen diefstal. Op deze gronden heelt het Hof den beklaagde vr ij gesproken. De procureur-generaal heeft zich in cassatie voorzien. Isabella Eberhardt. In Amicitia hield gisterenavond de afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrouwenkiesrecht een opeobaie bijeenkomst, waarin mej. A. T. van Bemmelen uit Scheveningen een lezing hield met lichtbeelden over: Isabella Eberhardt, de woestijnreizigster. De opkomst was niet zeer talrijk, en be stond grootendeels uit dames. Na een korte inleiding van de pre sidente, die de aanwezigen welkom heette en de hoop uitsprak, dat velen na het hooren van de lezing, waai in de moed en de energie eener vrouw- in het licht zouden worden gesteld, zouden besluiten lid der afdeeling te woiden, gaf zij het wooid aan mej. Van Bemmelen. Deze wees er op, dat zij niet zou spreken over de beteekenis en de waarde van bet vrouwenkiesrecht, maar over een vrouw, wier moed en energie bewondering wekken en die, ware zij belaas niet op 27-jarigen leeftijd overleden, nog veel meer zou hebben tot stand gebracht dan ze nu gedaan heeft. Spr. schetst dan «Buiten mijn beminnend hart en eenige schulden nietsantwoordde Schmidt met nadruk. Wordt vervolgd.) den toestand van de vrouw in het Oosten zij vervuil daar eerj zeer on dergeschikte rol en is de minderwaar dige van den man. Op de plaatjes ziel men dan ook altijd mannen en zelden een vrouw en dan nog zoo zwaar gesluierd dat er van het gelaat niets zichtbaar is. Isabella Eberhardt was van Rus sische afkomst en Muzelmanne ge worden. Toen haar vader stierf, kwam ze te Genève bij een oom van haar, die een Rus was. Later vertrok ze weer naar Rusland en beoefende de medische wetenschap. Ze werd ook schrijfster en besloot, toen haar oom overleden was, haar eigen weg te volgen. Dit heeft ze ook gedaan. Eerst twijfelde ze, maar de woestijn trok haar zóó onweerstaanbaar aan, dat haar geen keuze meer overbleef. Vóór haar is er geen vrouw geweest, die gedaan heeft, wat zij deed. De woes tijn was haar element. Ze kou zich niet voegen in hit gewone alledaag- sche leven, doch in het woestijnland vond ze een ruim arbeidsveld. De Arabieren noemden baar »Klein« Turku. Overal wist ze door te dringen, ze nam de gewoonten van haar om geving aan en wist hel vertrouwen te winnen van de woestijnbewoneis, om a'zoo haar weetgierigheid te kun nen bevredigen. Veel heeft ze zoo doende kunnen opsporen. Dikwijls leisde ze als man vei kleed om haar doel te bereiken, want een Turksche vrouw is overal buitenge sloten. Niettemin was Isabella Ebei hardt een tengere, zachte vrouw met een medelijdend hart. Haar uiterlijk was innemend en had niets van een man vrouw-, (De lichtbeelden deden dat trouwens zeer duidelijk uitkomen). Nu eens verzorgde ze zieken en werd als een Heilige vereerd, dan weer zat ze gewapend te paard en lende door de woestijn. Doch ook baar trof de laster en ze mocht niet langer in die streken blijven. In dien tijd huwde ze on kort daarna trachtte een fana tiek Inlander baar te vermoorden. Wel mislukte de aanslag en herstelde de koene vrouw, maar ze bleef toch zwak. Ze moest ten slotte Afrika verlaten en werd wreed van haai man gescheiden. Ze ging naar Mar seille, waar ze als matroos haar brood zocht te verdienen. Weidia volgde haar man haar echter, en met hem keerde zij naar Afiika terug. Niet lang bleef zij daarna nog in 't leven Bij een watervloed redde zij haar man, doch zelf vond zij den dood onder de neerstortende muren. Hierna werd door een van de leden van den Bond voor Vrouwenkiesrecht doel en streven daarvan in 't koit uiteengezet. Ze herinnerde aan den stijr in de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, waar duidelijk twee stroo- mmgen merkbaar waren. De voort durende verschillen leidden er dan ook ten slotte tot een scheiding. In 1907 had die afscheiding plaats en werd de Bond voor Vrouwenkiesrecht opgericht. De Bond houdt zich buiten alle politiek en streeft er ernstig naar het vrouwenkiesrecht te propageeren en de kennis onder vrouwen betref fende lal van zaken uit te breiden. Personen van aller lei richting of gods dienst kunnen dan ook lid van de Bond worden. In de besturen wei ken mannen en vrouwen samen als gelijk berechtigden; alle drijven in één be paalde richting is uitgesloten. De Bond is trouwens geheel neutaal en wil of kan iemand geen lid worden, dan kan hij toch het streven steunen door zich aan te sluiten als voor stander. Ieder behoudt zijn indivi- dueele vrijheid, aller streven rnoet slechts gericht zijn op de ontwikke ling der vrouw en op de verkrijging van het stembiljet voor de «rouw. Er is dus in den Bond plaats voor allen. Waren er in 1907 slechts 40 leden, nu zijn er reeds 5000, terwijl de Bond 65 atdeelingen telt. De strijd voor viouwenkiesrecbt moet door mannen en vrouwen gezamenlijd gestreden worden ieder moet inzien, dat man nen en vrouwen gelijkwaardig zijn. Het gaat dan ook niet aan, de vrou wen langer het kiesrecht te onthouden, het is een eisch des tijds baar het kiesrecht te verleenen. De voorzitster dankte hierna de spreeksters en sloot, met een opwek king om lid te worden, de bijeenkomst. De openbare vergadering, uit geschreven door de afdeeling Amers foort van de Neder). Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dran ken, in «Ons Huisu was zeer goed bezocht. De heer F. U. Schmidt uit Amsterdam, hiertoe uitgenoodigd door het Bestuur, sprak over: «Waarom Geheelonthouding en geen matigheid. In een schoone, boeiende rede toonde hij aan, dat matigheid niet te verge lijken is bij onthouding. Tegen het laatste is niets in te brengen, tegen het eerste zooveel te meer. Wat is matigheid? Een, twee of meer glaasjes per dag? Iemand die er 10 kan ge bruiken, is bij 7 zeer matig. Een 20- jatige ervaring leert: dal de veidedi- gers van de matigheid geen redelijk antwoord hebben gevonden. Ja. zeg gen sommigen, het is om de kinde ren sterk te maken, wel te veistaan hun wil. Ook de matige oefent zijn wil, door niet meer te nemen dan hij zich voorschi ijft. 't Kan zijn, doch er zijn honderden andere middelen, die niet gevaarlijk zijn. Staling van den wil en alcohol gebruik staan lijnrecht tegenover el kaar. liet voorbeeld van geheelont houding heeft nog nergens kwaad gesticht, wel dat van de matigheid. Hierom is het voor mij onbegrijpelijk, zegt spreker, dat ernstige mannen en vrouwen niel met de drinkge woonten bic-ken. Misschien gaat hel met hen als met Pi of. Pel, die geen middel te kras vindt om ons volk van den afschuwelijken drankduivel te verlossen, doch er op laat volgen maar in de praktijk duik ik daar wat anders over. Na de pauze schetste spreker den toestand der maatschappij, toen hei klein bedrijf van alcohol groot bediijf werd, hoe het gebiuik toen misbruik werd en armoede en ellende na zich sleepte. Een geslacht van proletariërs stond op, vooral iri Engeland. Het nageslacht ondervond de nadeelen; het alcoholisme is erger dan oorlog of pest, zooals Gladstone zeide. Dit groote kwaad kan men niet keeren met matigheidspiediking. Niet in de eerste plaats om uw zelfs wil, doch ais gemeenschapsmensch moet ge de drankgewoonte besnijden. Spreker hoopte sommigen tot na denken te hebben opgewekt. Dan kon da keuze tnsschen onthouding en matigheid niet moeilijk zijn. Daar niemand zich voor debat opgaf, sloot de voorzitter de vergadering onder dankbetuiging voor de opkomst. Onze stadgenoote Mej. M. M. E. Weller slaagde te Venlo voor hel examen Viije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Voor het departement Amers foort van 't Nut zal op Maandag '13 November ds. J. Hooykaas een voor dracht met lichtbeelden houden over zijn reis naar Egypte. Dien avond zullen de leden van ruime introductie kunnen gebruik maken. Op Zondag 17 December zal een Volksavond gegeven worden met voor drachten van den heer Joh W. Rroe- delet uit den Haag en-welwillende medewerking van de Orchestvereeni- ging Amersfoort. Maandag 18 December dezelfde uit voering voor de leden De uitvoeringen na Nieuwjaar zijn nog niet definitief vastgesteld. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefden vergadert heden avond in het Hótel «De Zwaan«, ter vei kiezing tan Kandidaten voor het College van Notabelen. In de Sociëteit «Amicitiaii zal gedurende de kermisweek Maandag avond opgevoerd worden: «Het Pop- penmeisje« als «Das Pupenmadeli vol doende bekend en Dinsdagavond «De dochter van den Tamboer-Majoorii. Nadere bijzonderheden geeft een ad vertentie in ons blad. De heer A. van den Bogert, sedert 1 Januari aanslaande ontslag gevraagd uit dat ambt. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van bet Postkantoor te Amers foort over de le helft der maand October 1911. Mej. F. Rouwen, Amsterdam. F. de Leeuw, id. Majoor Feenstra, id. Mej. A. Nijbuis, id. P. Langeveld Haag. Wed. Hartman de Bie, Utrecht. Intern. Schuldinv. Mij. de Rechterlijke Macht Utrech'. Mej. Lize Dekkers, Haag Mej. J. M. de Jager, Watergraafsmeer. L. W. van Eek, Os? C. Lauwertse, G. van Kampen, Lotharstrasze, Duitschland. Heinr Esmeijer, Holthausen. ZONDAG 22 OCTOBER. Renionstrantsche kerk. Voorm lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouto Van Persijnetraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. II. J. Toxoptüs. DoopsbediPiiing. Gercforin. kerk (Langegraeht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Dontier. Beide keeren maandel. collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingei). Vooim. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/« uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4V> uur. Godsdienstoefening. Apenliefde. In de Rotterdamsche Diergaaide is het paartje leeuwaapjes, die in grootte nauwelijks onze eekhoorntjes ovei- trefferi onverwachts vein eerderd door de geboorte van een kleintje, niet groo- ter dan een muis. Onmiddellijk na de geboorte klemde de kleine zich aan den pels van de moeder vast en werd reeds eenige uren na de gebooite door deze rondgedragen. De pels van het dierlje, dat zich prachtig ontwikkelt en reeds iri hel oog loopend gegloeid is, heeft geheel de warme gele leeuwenkleur zijner ouders. De ouders schijnen beiden evenveel van hun spruit te houden, want als deze zich aan de borst van de moeder flink te goed gedaan heeft is dadelijk de vader bereid hem over te nemen en hem trotsch en fier op schouders of nek bij zijn klimtoebten op den boom mede te nemen. De zorg door de beide ouders aan hun spruit besteed, wekt aller bewondering. Naar men van welingelichte zijde hooit zijn in het apenhuis binnenkort meer blijde gebeurtenissen te verwach ten en zullen er dan wel weer evenals vroeger aardige tooneelen van moeder trouw zijn te zien, maar dat de vader zoozeer gehecht is aan zijn kindje werd bij geen der vroegere geboorten op- gemeikt. A la Munchausen liet is gebeurd in een stadje in Noord-Brabant. Zekere heer C. schaft zich een rnotordriewieler aan waarachter zich een mandje bevindt, waarin zijn echt- genoote en dochter kunnen plaats nemen. Ten einde de betrouwbaarheid van zijn «kar" te beproeven, gaat het drietal Zondagochtend uit motoren. Alles gaat goed, en mijnheer, die zelf op de fiets zit, vindt, dal het heerlijk gaat, doch durft niet omzien, daar hij vreest, door de ongewoonte het stuur te verliezen. Hij fiets twee uur aaneen tot hij in een dorpje wil afstappen, teneinde den inwendige mensch te verfnsschen. Hij stapt af, doch wie beschrijft zijn ontzetting, toen hij bemerkte, dat het achterste gedeelte van zijn wagen los is geraakt. Bjj nader onderzoek blijkt, dat vrouw en dochter op anderhalf uur afstand van woonplaats in een sloot zijn geslingerd, en toen hij thuiskwam, vernam hij, dat zijn dierbaren in het ziekenhuis waren opgenomen. «Tel verboden is, daar het reglement op het rijden met hondenwagens in deze provincie, ook na de in werkingtre- ding dier wet, nog van kracht is. Alleen is in dat reglement gewijzigd, dat men niet 16 doch li jaren oud moet zijn. om een hondenwagen te geleiden en dat de honden, vóór en onder den wagen, eene schouder hoogte van 50 c.M. moeten hebben. Tevens mag men, volgens die wet, 2 honden onder den wagen, doch dan geene er vóór, of 3 honden vóór den svagen, doch dan geene er onder, doen trekken. Hoogachtend, Uwdw., J. A. SANDBERG, 2e Secr. der afd. »Gooi- en Eemland" van de n. v. t. b. v. d. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 13 tor 19 October 1911. Geboren: Harmen, z. van Dirk Spierenburg en Helena Adriana van den Berg. Jan Wil lem, z. van Johannes de Waal en Trünije van LeuvereD. Emmetje, d. van Carl Friedrich Hausel en Oedske Libbenga. Everarda Christina, d. van Everardus Tommei en Maria Pothoven. Elisabeth Clasina, d. van Gerrit Willem Willemsen en Clasina Gerarda de Graaf. Hendrik, z. van Hendrik van de Wakker an Maria Willing. Alijda Jeane Stevelina Everarda, d. van Sleven Hopman en en Gerritje van Geenhuizen. Johan z. van Dirk de Graaf en Wilhelmina Tuithof. Herman Hendrik Wilhelm, z. van Jan Dijksma en Breunetta Geeitruida Ockhuisen. OndertrouwdArnoldus ter Beek en Maria Margarelha Nieuburg. Jacob Lubbertsenen Johanna Polleman. Wessel van Wijland en Everarda van den Hoek. Abraham Jacobus van "Wyland en Janneke Fetter. Marinus Fontein en Maria Gouw. Marinus Anthonius Johannes Muiterman en Christina Maria de Jager. Getrouwd: Willem Hebing en Johanna Gerarda Schipper. Lute Brsek en Marija 'ohanna van Ooijen. Andries de Vries en Hen- drina Kamphuis. Overleden: Maria de Wit, 8 mnd. Rinske van der Horst, 10 jaar. Hendrina Johanna Slots, 4 mnd. Themida Maria Vernoois, 64 jr., ongehuwd. Leusden. 13-20 Oct. 1911. Geboren: Harmens Hendrik, z. van Hendrik Kuiter en Johanna Verhoel. Johanna Maria, d. van Bruois van de Veen en Evertje ter Horst. Agnieta, d. van Abraham Overvest en G\jsje Berendse. OndertrouwdHendrik Houtveen en Barbera Westerbeek Johannes Tijmensen en Jakoba Kerkhof. Gehnwd: Berend Jan Keurhort en Geertruida van Loenen. Gerrit Jan de Vree en Hen- drika Kamerbeek. Overleden: Gornelis van Veluw, oud5 jaren. Stouteuburg. Ondertrouwd: Johannes Ossendrijver en Bartha van den Bedam. Woudenberg. Geboren: Elizabeth Adriana, dochter van Matthijs Moesbergen en Gerritje van Egdom. Herman, zoon van Herman van den Brink en Hendrika Linck. DIERENBESCHERMING. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U het onder staande berichtje in Uw veelgelezen blad te willen opnemen, waarvoor ik U bij voorbaat mijnen dank betuig. Daar vele geleiders van honden wagens in de meening verkeeren, dat zij, nu de Trekhondenwet inwerking is getreden, in de kom der gemeente op den wagen mogen zitten, meen ik dat bet zijne goede zijde beeft hpn er op te wijzen, dat dit uitdrukkelijk MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 October 1911. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f 4.a f8.Peren f5 af 10.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.a f240 Hoendereieren f7.75 al 8.50 per 100st. Eendeneieren f8.50 a f 9.50 Boter M.65 a f 1.75 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f0.a f 0. Kippen f 0.70 a f 1.20. Kuikens fl.a f 1 50. Piep kuikens f 0.40 a f 1.Ganzen f 0.f 0.Eenden f0.70 a fl.— p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 1.50 a f 1 90 Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f 0,70 a fl 20 Dun en f 0 50 a f 0.60 paar. Magere varkens f 15. a f 20. Varkens export f0.a f Zeugen f50.a fl.— Biggen f 7.a MO Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. i f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rügge. heet. Boekweit. 180 heet. Appelen. 60 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,300 heet. Zandaardappelen, 20000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren. 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 20 zeugen. RECLAME. Het is niet de oude dag, maar zwakke of zieke nieren, die rugpyD, rheumatiek, urinekwa- len, waterzucht, graveel, lendenjicht enz. ver oorzaken. Ouden van dagen zoowel als jonge menschen dienen te weten, dat de nieren zorg dragen voor de afscheiding van het urinezuur en andere schadelijke stoffen uit het bloed. Wanneer deze organen hun werk behoorlijk doen gaat het bloed er iedere drie minuten door heen en komt het er volkomen gezuiverd uit. Zijn de nieren echter verzwakt of ziek, dan kunnen de onzuiverheden in het bloed er niet door de nieren uit gefiltreerd worden. Het met onzuiverheden bezwangerde bloed geeft dienten gevolge ziekte in plaats van nieuw leven aan alle organen in zyn omloop door het lichaam. Vandaar dat kwalen als de bovengenoemde spoedig volgen, en het is dan ook van het grootste belang, dat menschen op leeftijd acht geven op de werking van hun nieren. Wanneer zij hun plicht niet behoorlijk vervullen, komt hen dan onmiddellijk te hulp met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de standaardmedicijn voor nieren en blaas. Zij versterken de nieren en maken hen gezond, zij stellen hen in staat om hun gewichtig werk weer behoorlijk te doen en als uw nieren gezond zijn, houden zij ook u gezond. Let er op, dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen en de handteekening van James Foster op het etiket voorkomen, dit behoedt u voor namaak. De echte zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Lfingestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor éen, of f 10. voor zes doozen. 48

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2