BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. zingen groote sommen beschikbaar stellen voor de conservatieve partij in ruil voor haar trouw aan de leer der bescherming. Srr Wilfrid Laurier, destijds leider der liberale partij, later Premier van Canada, zei in 1883, sprekend over de onzuiverheid van den politieken dampkring, o. a. dit: sik gewaag van dit onderwerp meer met verdriet dan met toorn, maar er is wel geen goed vaderlander die niet met schaamte het aanziet dat onder de beschaafde volkeren der aarde de naam Canada gelijkluidend is geworden met corruptie". Toen na 18 jaar in de oppositie te zijn ;geweest, de liberalen weder aan het bewind kwamen, hebben zij niet het beschermend tarief afgeschaft. Waarom niet? Zij weerstonden niet de verleiding en ook zij bezweken voor het aanlokkelijk uitzicht dat de zoo schrale partijkas (link zou worden gevuld, indien men slechts zekere be langen wilde ontzien Daar is zoo werd in 1908 openlijk te Londen door een spreker uit Canada gezegd daar is in heel de geschiedenis van Canada nimmer zooveel bederf in het publieke leven geweest als in de laatste 12 jaar. Dat bederf beeft alle onder- deelen der Regeering doortrokken en telkens komen er in het Parlement aanklachten tegen Regeeringsambte- naren en tegen Ministers der Kroon ter zake van corruptie, maar telkens ook weet de Regeering, door haar meerderheid in betParlementgebolpen elk ernstig onderzoek daarnaar te verijdelen. Ministers worden tijdens hun ambtsbedienig schatrijk zonder dat daarvoor eenige bron is aan te wijzen dan de macht, die zij als Ministers bezitten. Wordt daarover in het Parlement gesproken, dan geeft de betrokken Minister geererlei uit legging van die ongekende vermogens vermeerdering doch tart de oppositie hem van wat ook te beschuldigen en de beschuldigen en de beschuldiging te bewijzen In de Vereenigde Staten van Amerika is er een nauw verband tussehen de staatkundige partij, die bescherming voorstaat, en de daarbij belanghebbende groot-industrieelen. Ook daar deinst men niet terug voor toepassing van de meest werkdadige middelen om de stemming in den Senaat ten gunste der geldelijke belangen van de nijverheid te doen uitvallen. Achter iedere tariefwet zoo wordt gezegd vindt men bijzondere belangen, die zich als parasieten aan de Regeering vastzuigen, altijd aandringend op ver vulling van hun wenscben, altijd er op uil door afkeurenswaardige mid delen senatoren en volksvertegen woordigers te interesseeren in de tot standkoming de-r gewenschte maat regelen. De welbeproefde methode om op den wetgever invloed uit te oefenen is van de zijde der trusts bijdragen te geven aan de verkiezingscomité's van beide partijen in geval van twijfel omtrent den uitslag. Bij algemeene verkiezingen, bij verkiezingen in de verschillende staten, zelf bij gemeente raadsverkiezingen opent bijna elke bij bescherming belanghebbende trust een crediet voor een of voor beide partijen. Men beeft uitgerekend dat in 1896 bij de campagne voor de presidents verkiezingen aan de Republikeinsche partij door fabrikanten en andere be langhebbenden een bedrag van 5 mil- lioen dollar is gegeven. In de laatste twintig jaren hebben weinigcandidaten voor het presidentschap succes gehad wanneer zij niet werden gesteund door Wallstreet en door de industrieelen. In de verkiezings campagne van 1904 verzocht President Roosevelt den be kenden heer E. H. Harriman wiens belangen bij spoorwegen en nijverheid overbekend zijn te Washington te komen en zeide hem dat het Repu- blikeinsch verkiezingscomité te weinig geldmiddelen had voor de verkiezing in den Staat New-York. Harriman ging naar New-York terug en bracht een bedrag van 200.000 dollar f650.000) bijeen, welk bedrag met andere groote sommen gebruikt werd om de kiezers van den Staat New- York te »bewerken«. Men heeft in Amerika aangedrongen op een wette lijke verplichting voor de leiders der groote verkiezings-comité's om de biljet en eveneens op de twee andere kamers. De vogels waren gevlogen. Drie hunnerKellerwurm, Bob Schmidt en Jakob waren op den sneltrein naar New-York, kapitein Hammer en doctor Spack stoomden naar Chicago. (ïferdt wtolfd.J namen openbaar te maken van de contribuanten en de hoegrootheid der bijdragen mee te deelen, zulks vóórdat de verkiezing plaats had, opdat het publiek zou weten door wie en hoeveel geld was gegeven. Maar een daartoe strekkend voorstel werd verworpen. De groo'e meerderheid der senaats leden is betrokken bij ijzer, steenkolen, hout enz., waaraan het tarief be scherming verleent, zij stemmen voor protectie van de goederen, bij welker pt'ijsverhooging zij belang hebben, jarenlang voorzagen hoofdzakelijk de marmergroeven van Vermont in de behoefte van Amerika aan marmer; de eigenaar van die groeven was lid van den Senaat en stemde voor hooge tariefrechten op de producten zijner groeven! Op 6 Februari 1903 zond John D. Rockefeller Jr. (van de Standard-Oil) het volgend telegram aan 6 leden van den Senaat: o Wij zijn tegen elke wetgeving die de trusts belemmert. Ons bestuur zal u bezoeken. Die wet moet verworpen worden. Deze senatoren toonden niet de minste verontwaardiging, doch handelden ge lijk hun gezegd was. Wij hebben slechts bier en daar een greep gedaan uit het overrijke malei laai van feilen (met naam en toenaam I), die openlijk zijn meegedeeld en die wel nooit zijn weersproken. Maar is dit niets reeds genoeg ge weest om het nauw verband aan te toonen tussehen de bescherming en de politieke zeden? Australië, Canada, Amerika men zal misschien zeggen dat dit alles wel ver van ons af ligt en dat de daar voorkomende misbruiken voor ons niet genoeg bewijzen. Maar dan moet men loch niet voorbijzien dat feilen als de hier meegedeelde ook wel uit naderbij gelegen landen zouden zijn bij te brengen. Niet voorbijzien ook, dat Minister Pierson, die als vrijhandelaar zeker met meer schroom dan een beschermingsgezind minister zal zijn genaderd door gega digden voor tariefgunsten, na zijn aftreden schreef dat hij bet tiiei bedoelde dingen naar zulke gunsten reeds sad nauseam", d.i. tot walgens toe, had ervaren. En voorbijzien moet men ten slotte ook niet dal de boven weer gegeven toestanden voortvloeien uit het stelsel zelf en zich dus in meerdere of mindere mate zullen voordoen overal waar dat stelsel zijn intrede doet. Zooveel verschillen de menscberi op de beide halfronden niet, dat één deel sterk zal staan voor de verleiding, waarvoor liet andere deel bezwijkt. «Verleiding" dat is het, wat dit stelsel meebrengt. Wanneer de wetgever het in zijn macht beeft rechtstreeksche voordeelen aan dezen en genen uit te deelen, dan ligl het immers voor de band dat voor belanghebbenden de verleiding te stei k wordt om middelen aan te wenden die er toe leiden zullen dat hun een deel der buit toevalle! De fout ligt in het stelsel en komt daarom overal en altijd uit het stelsel voort. ZD© Oorlog1. Volgens de laatste berichten is bet den Italianen thans gelukt, de voor naamste havens aan de kust van Tripoli en Barka te bezetten: Tripoli, Bengazi. Berna, Tobroek zijn in hun macht; Homs blijkbaar nog niet, maar er zijn daar reeds zooveel troepen aan land gezet, dat de stad wel spoedig zal worden genomen. Italië is dus vrijwel meester van de kuststrook, en na een degelijke bevestiging van zjjn steun punten daar kan het den tocht naar bet binnenland aanvaarden. Dat de regeering dezen niet onderschat, blijkt het bericht, dat zij een tweede expeditie korps naar Tripoli heeft uitgerust. Zonder slag of stoot heeft de be zetting der havens niet plaats gehad, allerminstvolgens de Italiaansche be richten is er lang en bloedig gevochten. Weliswaar maken die berichten alleen melding van den heldenmoed der Italiaansche soldaten en zijn niettegen staande het heete gevecht, de ver liezen der Italianen bijster gering; maar men zal toch wel mogen aan nemen, dat de moed der Turken, die tegen een zooveel beter gewapenden vijand en bovendien tegen scheeps- kanonnen hadden te vechten met minder is geweest, en ook, dat hel verliezencijfer der Italianen allicht grooter is dan de berichten melden. Dat door deze gevechten de kans op vrede niet stijgt, laat zich hooren: hoe' meer bloed er vloeit, des te min der zal Italië geueigd vrezen tot het sluiten van een vrede, dien de Tuiksche regeering gezien den binnenlandsche toestand in Turkije, kan aanvaarden. Tenzij natuurlijk Turkije buiten Tripoli zoo door Italië benadeeld mocht worden dat het als het ware tot eiken vrede gedwongen zou zijn. Daai gaan dan ook in Italië steeds meer stemmen op, die roepen om uitbreiding van het terrein van den strijd, tegen Italië's oorspronkelijke belofte ïu. Er moet een einde aan komen, zoo zeggen die bladen, Italië heeft nu voorloopig zijn doel in Tripoli bereikt (afgezien van den tegenstand die in het binnen land nog geboden kan worden) en bet kan den oorlogstoestand op deze wijze niet laten voortdurendat is te onvoordeelig en te onaangenaam voor de Italianen, die in het Turksche lijk wonen. Dus, er moet een einde aan komen, en wanneer dit niet kan ge schieden door bemiddeling men denke aan Said Pasja's laatste rede voering dan moet het opeen andere manier. Dan moet Italië maar de Tuiksche vloot trachten te vernielen, of anders eenige Turksch6 eilanden bezetten, in één woord dan moet de strijd overgebracht worden naar de Egéische Zee. (De Adriatische Zee schijnt men er liefst buiten te laten, natuurlijk uit vrees voor de Donau- monarchie.) Nu is het allerminst zeker dat de Tuiksche regeering, die thans, uit vrees voor de comitépartij, beloofd heeft gean vrede te zullen sluiten dan op voorwaarden waarbij de waardig heid des lands en zijn belangen ge ëerbiedigd worden, vandaag of morgen niet komt te vallen, en dat er een andere optreedt die kans ziet, een vredelievende houding te combineeren met den toestand binnenslands. Veel zal bij dit alles afhangen van de houding, die Turkijejegensdemogend heden aanneemt. Het Turksche leger. Wij putten uit verschillende bion- nen een oordeel over den Turkschen soldaat, dat bepaald gunstig genoemd mag worden, wanneer men den on gunstige omstandigheden in aanmer king neemt, waaronder hij moet die nen. Nu, gedurende tien jaar is het Turk sche lager, ter sterkte van 320 tot 350.000 man, reeds iu Macedonië ge mobiliseerd niet om voor de eer van den Piofeet te stitjden en evenmin om den Padischah te verdedigen, doch om te beletten, dat huri vijanden de Bulgaren en Grieken elkaar de keel afsnijden. Het Turksche leger bestaat daarbij uit twee afzonderlijke deelen, en dan zijn deze weer samengesteld uit drie of vier verschillende rassen: Anato- liërs. Osmanlis, Syracusers, Arabieren, Circassiers, Albaneezende reservisten zijn, bij geheele dorpen tegelijk, gemo biliseerd voor een tijdvak van dertig of veertig maanden. De betaling is onvoldoende, de voeding sober, de be handeling slecht. Maar toch vervult de Turksche soldaat zijn plicht. En als zoodanig is hij dus et-n toonbeeld van militaire deugden I De officieren komen eerder tot mui ten dan de soldaten. Nu is hun lol in verhouding ook erger dan dat van hun minderen. Zij moeten hun dienst vervullen in afgelegen garnizoenen, waar zij geen boeken noch kranten ontvangen. Wanneer zij, bij uitzonde ring, eenig fortuin bezitten, is hun één reis toegestaan: Naar Mekka. Doch daar vinden zij al heel weinig militaire instructie I De discipline bestaat in het Turk sche leger zoo goed als niet; dereden is, dat een geschikt kader van onder officieren zoo goed als geheel ont breekt in de Ottomaansche organisatie. De officieren behandelen hun man schappen op dezelfde lederijkersacb- tige wijze als in de legers uit de zeventiende eeuw. Heel zelden worden de soldaten ontevreden. Zoo heeft men onlangs kunnen ver nemen van een Albaneesch bataillon te Janina, dat zijn officieren in den konak opsloot, en een telegram aan den Sultan in Konstantinopel zond met vermelding van hetgeen had plaats gehad. De Sultan zond een telegram aan de muiters terug, dat alle soldaten tot sergeant waren bevorderd. En dadelijk lieten de muiters hun officieren weerin vrijheid en hervatten weer gemoedelijk hun dienst. De moord op ChristeneB. Omtrent het vermoorden van Chris tenen in Benghasi worden de vol gende bijzonderheden geseind: »De vorige week, in den nacht van Woens dag op Donderdag, korten tijd nadat de Italiaansche oorlogsschepen de eerste schoten hadden gelost, liet de aanvoerder der Senoussi het Katho lieke missiehuis omsingelen. De leider van het huis, pater Umberto trad op den drempel, om met den aanvoerder der fanatieke bende te onderhandelen Hij wilde alle martelingen doorstaan, indien men slechts zijn bescherme lingen wilde ontzien. Hij werd echter door één zwaardslag gedood en zijn lijk verminkt. Alle overige bewoners van het huis ondergingen hetzelfde lot. Van het missiehuis begaven de Senoussi zich naar het katholieke kinder-asyl, doodden hier pater Jonker van de congregatie van den heiligen Chamillus en richtten onder de 10 en 12-jarige kinderen een gruwelijk ■bloedbad aan. Deze jongens en meisjes waren slavenkinderen met groote geldelijke offers vrijgekocht. Verschei dene Europeanen, die de beide asylen wilden beschermen, moesten hun zelfopofferenden moed met den dood bekoopen. De Senoussi van Benghasi bezitten op de Egyptische bank 23 millioen frans. Hun veestapel beloopt in de provincie Benghasi 200.000 stuks. Het gebeurde te Oudja. De plotselinge arrestatie op bevel van generaal Touteé van den regee- ringscornmissaris in Oudja Destailleur, den Franschen vice-consul Lorgeau, den douaneninspecteur Pandori en den kadi van Oudja is het onderwerp van alle gesprekken te Parijs. Het gebeurde wekt daarom zulk een op zien, omdat Destailleur geldt voor een der beste en bekwaamste poli tieke agenten van Frankrijk in Afrika. Generaal Touteé, die Maandag uit de Fransche hoofdstad naar Algiers was teruggekeerd, is Donderdag on verwachts te Oudja aangekomen en liet onmiddellijk de genoemde beeren door een officier gevangen nemen en onder gewapend geleide naar de ge vangenis brengen. Aangezien generaal Touteé onlangs nog te Parijs is ge weest, dacht men eerst, toen het opzienbarende bericht aldaar bekend werd, dat de hooge commissaris ge handeld had op last van de regeering. Doch de minister van buitenlandsche zaken (onder wien Destailleur werkt) heeft officieel doen bekend maken, dat van zijn departement geen bevel tol gevangenneming van den regee- ringscommissie is uitgegaan. Ook aan het ministerie van oorlog blijkt men volkomen verrast te zijn geworden door bet optreden van ge neraal Touteé. Deze heeft aan Minister Messimy een telegram gezonden, meldende dat hij tot de arrestatie was overgegaan, omdat Destailleur geweigerd had in zage te geven in zijn kasbeheer en wegens geknoei met ambtenaren- (collusion). Op dezelfde gronden heeft hij de drie andere heeren doen ge vangen zetten. Na kennisneming van dit telegram heeft de ministerpresident in oveileg met zijn collega's besloten de zaak onmiddellijk te doen onderzoeken door een commissie van drie hooge amb tenaren van de departementen van buitenlandsche zaken, oorlog en financiën. Het is de groote vraag of de hooge- commissaris zijn bevoegdheden niet te buiten is gegaan. Zijn instructies zijn vervat in een vertrouwelijk schrijven, waarin, naar de T e m p s uil volkomen betrouwbare bron verneemt de functies van den generaal in zeer algemeene bewoor dingen zijn aangegeven, terwijl een dergelijk geval er volstrekt niet in voorzien is. Bij velen vindt de meening ingang, dat de bruuske handeling van gene raal Touteé eenvoudig een wraakne ming zou zijn van dezen op Destail- lenr, daar het van algemeene bekend heid moet zijn, dat tussehen beide mannen sinds jaren een groote animositeit heersebt. De Parijsche correspondent van den Berl. Lokal-Anzeiger weet mee te deelen, dat Destailleur geweten zou hebben dat zijn ondergeschikten krijgsvoorraad leverden aan de Rill- stammeri zonder aan dezen handel een einde te maken. Het fijne van do zaak weet echter niemand, zoodat een ruim veld voor het maken van hypothesen openstaat. De Ameiikaanscbe oud-President Roosevelt is te New-York, in de Carnegie Hall, waar hij een lezing had gehouden over «vrouwen en kin deren*, op de tribune bestormd door suffragettes, die hecu wilden onder vragen over zyn meening betreffende het vrouwenkiesrecht. Na afloop van de voordracht werd aangekondigd, dat geen mondelinge, maar alleen schriftelijke vragen toe gelaten werden en terwijl nu de stemrechtvrouwen aan het schrijven warén en haar potlooden over het papier vlogen, zei Roosevelt, dat er blijkbaar geen vragen waren en hij maakte zich gereed om heen te gaan. Daarop snelden de suffragettes, onder leiding van mrs. Brookes, pre sidente van de Gotham Club, naar de tribune en sloten hem in. Zij stelden hem de vraag, of hij een voorstander was van het vrouwen kiesrecht. Hij gaf een ontwijkend antwoord, en terwijl hij zich een uitweg trachtte te banen, spelden een paar vastberaden suffragette een vrouwenstemrecht-insigne op zijn jas. Roosevelt lachtte en het het insigne waar bet was, en met die kleine overwinning moesten de suffragettes zich tevreden stellen. Onze militaire vliegers. Minister Colijn, enthusiast over de praestaties tijdens de manoeuvres en met groote plannen voor de naaste toekomst, is naar de Leeuw. Ct. meldt al vast begonnen met de finaricieele regeling van de positie der militaire vliegers. Hij, die als militair vlieger een ver bintenis aangaat, krijgt direct en ver volgens na 1 en 2 jaar dienst, telkens f150 Bovendien behalve trakte ment en verdere vergoedingen f25 voor iederen dag, dat hij voor vlieg— diensten onder de wapenen is. Voor eiken dag, da' hij gedurende dat tijd vak voor lijksbesiemming een vlieg machine beschikbaar heeft, krijgt hij f50. De minister, rekening houdende met 't belang, aan de goede diensten van den oppasser-méchanicien verbonden, geeft hem (ook gedurende zijn proef- tijdl boven zijn soldij f 1 toelage, wan neer hij binnenslands werkzaam is en f2 50 buitenslands. Voor eiken nacht dat hij in zijn eigen logies moet voorzien krijgt hij 25 ets. toelage. De S. O. G. T. tracht door mid del van den kermis baar doel te be reiken n.l. door in de Bioscope Woens dag 25 en Donderdag 26 Oct. te laten opvoeren: «De slachtoffers van den Alcohol". Het stuk stelt voor de ge schiedenis van een boekhouder die met zijn gezin door den drank te gronde gaat. Wij hopen voor de «Goods Temp lars® dat zij hiermede hun doel een stap nader mogen komen. Zooals het Ii.Blad meldt is aan gezamelijke giften tot leniging van den stormramp van 30 Sept. 1.1. een som van f 2862 50 bijeengebracht. Hierbij komt de kollosale som van f 25000 door de algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland aan Waternood-Comité in Zeeland ge schonken. In »Amicitia« zette Maandag de Kermis in met het «Poppenmeisje® door het Neder!. Operette Ensemble. Het was leeg in de zaal en dit was jammer, want het spel was zeer voor treffelijk. Ook het kleine orkest was goed, en de toiletten zeer fraai. Des niettegenstaande werd opgewekt ge speeld. Gisteravond gaf hetzelfde gezelschap «de Dochter van den Sergeant Majoor«, gelukkig voor een beter bezette zaal dan Maandag. Spel, Costumes, muziek en zang alles was naar den aard. De inhoud beteekent weinig. Een sergeant majoor vindt in Italië zijn Dochter weer, alsmede zijn vrouw, die hen indertijd verlaten heeft. Voor de op Dinsdag 31 Oct. e.k. te houden verkiezing van Notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente te Amersfoort heeft de Kiesvereeniging «Geloof en Liefde® kandidaat gesteld de vier aftredende leden, nl. de heeren mr. J. K. H. de Beaufort, B. van 'tEind, J. Ger. Kleber en W. Kleber en voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van Bottenburg Hz., aftreding 1916, gekleurd stembiljet den heer II. W. van Esveld, afgetreden als Secretaris van het college van Kerkvoogden en als Kerkelijk Ontvanger.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2