WIJNHANDEL. 6. A. SIBDRÉ, Sociëteit Amicitia. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Bof. Advertentiën. Een Avontuur van Sherlock Holmes AMICITIA. Zaterdag 28 October 1911. HET VRIJE TOONEEL. DE HAZENPOOT. Henkie op Manoeuvre. Rijn- en Moezelwijnen. Madera, SHERRY ea Portwijnen. Vernionth, Malaga. Medicinal Tokayer Ansbrocb. Langestraat 74. W Aiaersfoortscb Wissel- ea Effecteakaatoor De heer A. Nijholï, commissaris van politie, zal als voorziuer optreden van de tommissie, welke einde Novem ber Ie Amsterdam het examen zal af nemen aan de aspiranten-inspecteur van politie. De heer Maurils Uyldert is, naar de N. R. C. meldt, benoemd tot redac teur van de Prov. Overijselsche en Zwolsche Courant. Op het terrein achter Rustoord had Zondagmiddag tijdens den voet bal wedsttijil H. V. C. 11— C. B. W. een viij ernstig ongeluk plaats. Een der C B. W.'spelers, de wachtmeester der veld-arlillerie Hellendoorn kreeg nl. zoo'n harden trap tegen zijn achter scheenbeen, dat hij ineenzakte en niet meer op dat been staan kon. Spoedig waren de militaire artsen, di. A. de Jong en dr. J. J. Snel ter plaatse. Zij achtten overbrenging naar het militair no-pitaal noodzakelijk, maar oordeelden dat het been niet gebroken was. Op alle treinen der H. IJ. S M. zal de eerstvolgende Zondagen een bijzondere contiole worden gehouden op het aantal reizigers, dat met de verschillende treinen wordt vervoerd. Deze maatregel wordt genomen om met juistheid te kunnen nagaan of er meer treinen, dan tot nu toe het geval was, des Zondags kunnen op geheven worden. De verkoop der Sobriëtas-blóem heeft in het aartsbisdom Utrecht het meest op «gebracht van de vijf bis dommen en wel f 19'298.78 en in het geheel 149 963. Een nagekomen gilt van f37 maakte juist de halve ton gouds vol. Mejuffrouw L. M. van der Heijden is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellingstraat. Tijdens de rijkunst oefeningen van de recruten van het le reg. veld artillerie, viel de 20-jarige milicien E. v. d. K. van zijn paard en werd hem door een ander paard de borstkas ingetrapt. Alhoewel spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, mocht het niet gelukken dit jeugdige leven te behouden. De jonge man, zoon van een weduwe in Friesland, was nog maar korten tijd in dienst. Op slechts 26-jarigen leeftijd overleed te Harderwijk de heer A. Th. Neeb. caodidaat in de Rechten en reserve-luitenant der cavalerie. De officier van gezondheid 2e klasse J. van der Werfï, die voor den tijd van drie jaar is gedetacheeid bij het Oost-Indi-che leger, zal 11 No vember per s.s. sKoningin derNeder- ianden« zijn nieuwe bestemmingvolgen J.l. Zaterdag werd in de Arend een vergadering gehouden met hot doel te koinen tot liet oprichten van een afdeeling Amersfoort van de Nederl. Natuur-historische vereeniging. De heer F. A. des Tombe uit Leiden heette de aanwezigen en de leden van het Hoofdbestuur welkom en gaf het woord aan den heer H. Ileukels, lid van het Hoofdbestuur. Deze deelde mede, dat de vereeuiging in 1901 is opgericht en reeds uit 20 afdeeltngen bestaat, die natuurlijk een groote mate- van vrijheid genieten. De Ver. heeft opgericht de vereenigingen tot behoud van natuurmonumenten, zooals het Noordermeer en het Leuvenumsche bosch. Ook hield ze brologische ten toonstellingen en zorgde éénheid te verkrijgen in de Nederl. plantennamen. Verder tracht ze den bloei der af- deelingen te bevorderen, door het leenen van wandelverzamelingen, lan taarnplaatjes en het beschikbaar stel len van sprekers. De afd. vergaderen om elkaar in te lichten. Amersfoort, dat toch zoo gunstig gelegen is, heeft nog geen afdeeling. Doch nu hebben zich reeds 40 leden opgegeven, zoodat de afdeeling Amers- loort kan beschouwd worden, te zijn opgericht. Het bestuur uit de heeren dr. P. K. Drossaard Lulofs, F. A. des Tombe, dr. Th. Weevers, A. Joman en P. van der Lijn. De beer Hermans uit Amsterdam vertelde 't een en ander over. »mi- micrijrc of nabootsing van diereu van de ben omringende natuur. Een vlin dertje, ï't citroenljeti, dat hij tusschen de Hei'tekop en Nimmerdor waarnam, heeft hem aan nimicry doen gelooven, zijn rade was dikwijls zeer geestig en werd met de grootste aandacht aan gehoord. De heer Des Tombe vertelde nog, hoe het op verg. kan toegaan. Ten slotte dankte de heer Lulofs den heer Des Tombe voor 't geen hij gedaan had deze Vereeniging te helpen op richten. Droevig. Een harde slag trof Woensdag het gezin van den landbouwer L. te Kei li- Drie!het vieijarig dochtertje zat met de moeder bij het haardvuur. Terwijl de moeder zich een oogen- blik verwijderde, had de kleine het ongeluk van den stoel in het vuur le vallen; op het gekerm snelde een buurvrouw toe en haalde het arme kind uit het vuur; het was met vreese- lijke brandwonden overdekt. Genees kundige hulp werd in allerijl inge roepen; deze mocht echter niet meer baten. Na een vreeselijk lijden is het arme wicht Donderdag bezweken. Als een brandhout uit liet vuur gerukt. Zaterdagavond had de heer P., te Arnhem, iemand naar den trein, die le 6.15 naar Utrecht vertrekt, gebracht en was zeil ook ingestapt. Toen hij den trein weer wilde verlaten, was deze reeds in beweging. Hij sprong er uit. met het gevolg, dat hij viel en onder den trein geraakte. Zeker zou hij zijn overreden, had niet de adsistent-stationchef, de heer Drijver, de tegenwoordigheid van geest gehad om in een openstaand raam van een der D-wagens te springen en door aan de noodrem te trekken, den trein tot staan te brengen. De heer P. kon riu, als door een wonder ongedeerd, van onder den trein worden uitge haald. Alleen zijn kleeren waren ge scheurd. Rattenpap. Te Sommeren (N.-Br.) was de weduwe B. aan het koken van pap, toen een rat uit de schouw in de ketel met pap vloog, onmiddellijk gevolgd door een collega. De vrouw- viel door schrik overmand, in den haardHare kinderen meenden dat zij door een toeval was getroffen en legden de bewustelooze vrouw te bed. Tijdens den papmaaltijd kwamen de lattenresten, zooals pootjes, staai t- jes, enz., voor den dag. Er was ook 'n raar smaakje aan de pap geweest Naastenliefde. Men schrijft aan de aTel De landbouwer S. teNijeveen (Dr.) is al sedert langen tijd ziekelijk, niet in staat eenig werk te vei richten. Het ging met de boerderij dan ook al zoo het ging; dit trok de aandacht van de ingezetenen en nu gaan deze menschen al het werk uitvoeren wat de boerderij van S. meebrengt. Alles gaat zeer vlug, een akker aaidappelen werd door zestien personen in een dag gedolven, de logge wordt ge- dorsebt en het land bewerkt en be mest, het zaad wordt gezaaid en zulks op een wijze, die S. niet zou ver beteren. Tramongeluk. Zondagavond is te VVageningen de 16-jarige J. A. Mol door de Ooster stoomtram, die kwart voor zes van Renkum aankomt, aangereden, waar bij haar rechterbeen boven de knie werd verbrijzeld. Onmiddelijk was geneeskundige hulp aanwezig, de doe toren achtten amputatie onvermijde lijk en lieten de patiënte onnnddelijk per brancard over brengen naar het St. Elisabetbsgasthuis te Arnhem. Uit verklaringen van getuigen is gebleken, dat het meisje bij het lang zaam passeeiden der tiam bij de hand werd gegrepen, door iemand op het achterbalcon van den eersten wagen. Zoo werd zij verplicht mede te loopen. Toen men haar losliet, viel ze, waar bij het gemelde ongeluk plaats bad. Anderen getuigen verklaren eenigszins anders. De politie onderzoekt de zaak. Storm. In den nacht van Zondag op Maan dag is de Prins Hsndrikpolder op St. Philipsland ondergeloopen. Het nieuw-bedijkte gedeelte is voor den aandrang van het water bezweken. Het haantje van den toren. In een Friesch dorp vermaakte eene vrouw bij overlijden haar gou den ooi ijzer aan de kerk. De kerk voogden hebben nu besloten haar oorijzer le laten smelten en daarmee het baantje op den toren dik te ver gulden! Te Zeist wordt sinds Donderdag vermist de smidsknecht. De Liefde. Deze reeds bejaarde man was dien dag eenig werk gaan verrichten in het Schaerweydepark en is sedert niet teruggekeerd. Iloog in de lucht Hoog in den staat. Het voorstel om Graat Zeppelin candidaat voor den rijksdag te stellen, onlangs door een Würtemhergsch blad geopperd, is nu door de natio- naal-liberale» te Stuttgait tot het hunne gemaakt. Zij besloten, aan de volkspartij voor te stellen, te zarnen met hen, Graaf Zeppelin tot candi daat te kiezen voor het 14e Würtem- bergscbe district, dat sinds 1895 door een lid van de volkspartij wordt vertegenwoordigd. Graaf Zeppelin zou de candidatuur wel willen aan vaarden en de conservatieven zouden, blijkens de uitlatingen hunner leiders, niet ongeneigd zijn, die te steunen. Maar de volkspartij zal de verzekering van den graaf verlangen, dat hij hare beginselen zal voorstaan. Naar verluidt moet de aviateur M. van Meel voornemens zijn de avia tiek vaarwel te zeggen en zou bij zich als cargadoor te Rotterdam gaan ves tigen. Over de Apennijnen. Het is den aviateur Le Lasseur ge lukt van Bologna naar Florence te vliegen, over de Apennijnen. Hij had als passagier baron della Noce. De aviateur volbracht den tocht op een gemiddelde hoogte van 2000 M. Bevroren zwaluwen. Dit jaar 1911 was een verbijsterend jaar! De zomer was zoo heet, dat het gras verdorde, dat het water ont brak, dat er gebrek ontstond aan voedsel. Nu is het najaar; de dagen blijven warm, de nachten werden vries-koud. De zwaluwen worden het kind van de rekening! In Augustus en September was het van een warmte, zoodat zij meenden dat het klimaat voor goed gewijzigd was. Waarom zouden zij op trek gaan? De hemel bleef glanzend blauw de muggen dansten in de gouden zon... Er was geen herfst meer... Wie dach ten er nog aan den winter straks! De zwaluwen geloofden, dat de aarde in een gelouterden toestand verkeerde, en dat een eeuwige lente en zomer de onvolprezen Paradijs- dagen had doen wederkeeren. Hel was warm en behagelijk; het scheen niet meer noodig, de vlucht te nernen voor een grimmig najaar en een harden winter, die vroeger dreigden! De oude zwaluwen vertrouwden daar echter niet op. Zij wisten te goed, dat aLles hetzelfde blijft: lente zomer herfst, winter. Waarom zou de meuscheid en de wereld eens klaps tot den Paradijsstaat zijn over gegaan? En op hun gewonen reisdag in September vlogen zij lond met den verzamelkreet voor den grooten trek naar het Zuiden. Maar de jonge zwaluwen spotten er mee, en scheerden door de warme lucht, en jaagden boven de sloten naar dansende mugjes. Wie. dacht er nu aan, naar het zuiden te trekken?.. Zij bleven. Dus trokken de oudere zwaluwen alleen. En de koude kwam. De jongere zwaluwen moesten er kennen, dat de loop der natuur on veranderlijk is, en dat van een eeuw igen zoiner in ons land wel nimmer sprake zou zijn. Dus wilden zij de koude van de eerste nachtvorsten ont vluchten. Maar daartoe waren ze niet in staat! Het waren alle jonge onerva ren zwaluwen, die den weg niet ken den, of misschien den weg hadden vergeten. Wellicht was hun wonder lijk instinct, om de richting te vin den naar de streken, waar het in na jaar en winter ook warm blijft, ver loren gegaan bij teveel zomerwarmte. Dus vertrokken zij niet. Zij tracht ten 's nachts de koude te weerstaan; overdag scheen immers weer de zon. Maar nu bleek het ook gedaan met de dansende muggen. En bet is kwaad vliegen voor een zwaluwtje, wanneer het vergeefs boven onze sloten naar voedsel moet scheren. Zoo verneemt men nu van vogel vrienden en boeren en buitenwoners, dat overal en telkens de verstijfde lijkjes van afgemagerde zwaluwen ge vonden woiden, Het treurige daarvan is, dat wij menschen niet bij machte zijn, iets daaraan te verhelpenl Zwaluwen leven slechts van dan sende muggen; alle vogelvoer waar mee wij hen in leven zouden willen houden, weigeren zij, en de warme kunstnestjes, die wij voor hen zouden willen inrichten, kunnen hen niet lokken. Bovendien verstaan wij de kunst niet, een vogel den weg naar het Zuiden te wijzen. Wij kunnen mets voor hen doen. En terwijl wij het als een zegen be schouwen voor onze woningen, wan neer in het nieuwe voorjaar een zwa luw onder ous huifdak komt nestelen, dan zijn wij niet eens in staat den stervenden zwaluwen den geringsten tegendienst te bewijzen. Hetgeen weemoedig stemt. Om vochtige muren te drogen wordt als een zeer goed middel, even eenvoudig als afdoend, aangegeven, een strook papier langs den muur te leggen en daarop ongebluschte kalk in poedervorm te strooien. Om al het vocht te absorbeeren moet men de kalk eenige malen door versche ver vangen. In Frankrijk weten de groot handelaars in meubelen op deze wijze hun kostbare stukken tegen schade lijken invloed van vocht te vrijwaren. Gedachten: Tracht aan alle dingen de lichtzijde te vinden. Er is geen wolk zoo donker, waaraan niet een glanzende lichtzijde te bespeuren valt De beste hartsterking is opgeruimd heid. Zij is een bestendig lied zonder woorden. Een vroolijk hart is de deugdelijkste medicijn. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den It Oct. tot en met den 17 October 1911. GEVESTIGD. G. van der Zoo de Jong van Oost-Indië naar Hf-ndrik van Viandenstraat 27. M. L. Dingerman v. Arnhem n. Langestraat 108. K. G. W. baron van Wassenaer van Venlo naar Langestraat 108. M. Vink van Winterswijk naar Langestraat 7. G. Dekker van 's Bosch naar Zuidsingel 12. J. C. Steenbeek van Inf. Kaz. n. Westsingel 22. W. Althof van Duisburg naar Soesterweg 115. H. J. Peek van Abcoude (Baambrugge) naar Muurhuizen 83. E. A. F. baron Greutz van Ede n. Heiligenb.w. 25. H. G. Wiggenraad v. Zutphen n. Scherbierstr. 6. J. M. W. Emmerik v. Culemborg n. Beekest.l. 42 W. van Zanten van Culemborg n. Beekest.l. 42. J. P. Wijnbergen van Ede naar Zuidsingel 32. J. J. Schouwen van Utrecht n. Westerstraat 32. S. M. Slothouwer v. Bloemendaal n. Langestr. 77. R. Joustra van Deventer naar Tolstraat 9. D. Duim van A'dam naar Langestraat 83. J. Donkerlo van A'dam naar Aldegondestr. 82. J. G. Kle°t van Nijmegen naar Zogstraat 27. C. van Vulpen van A'dam naar Noordstraat 13. G. H. O verwater van Tiel n. Breedestraat 45. M. M. Nieuborg wed. J. Buijs van Utrecht naar Eemstraat 45. J. Pasker van Hoogland naar Havik 12. J. W. Höster van Leusden naar Nieuwstr. 29. VERTROKKEN. M. Sukkel van Heiligenb.w. 47 n. Amsterdam. H. van den Bold van Westerstraat 49 naar Tiel. J. Knel van Langestraat 108 naar Haarlem. E. Oelbers v. P. Pijperstr. 9 n. Bergen op Zoom. G. de Wilde van Achter 't Oude Weeshuis naar Ouder Amstel. A. van Niekerk v. Achter de Wal 9 n. Rotterdam. H. P. van Noord v. Wilhelmioastr. 25 n. Utrecht. J. J. Hulshof v. Heiligenb.weg 70 n. Amsterdam. J. Keulen van Koningstraat 113 n. Naaldwijk. J. van Ginkel v. Kleine St. Jansstr. 9 n. Enschede. J. Staats van St. Jorisbtraat 46 naar Baarn. G. F. de Ruyter de Wildt van Wilhelmina- straat 11 naar Hilversum. W. J. Enkelaar van Kampstraat 92 naar Zeist. H. van Asselt v. Groote Spui 33 n. Harderwijk. K. J. P. Immikhuizen van Leusderweg 64 naar Schoonhoven. A. C. F. van deVathorstv. Kampstr. 75 n.Utrecht. H. H. Lensing van St. Andriesstr. 6 n. Bergh (G). J. G. Schipper van Kampstr. 76 naar Baarn. M. J. van Ooyen v. Inf.Kaz. n. Arnhemschew. 40. H. A. van Eek v. Withoosstr. 6 naar Utrecht. P. A. Scholtz van Langestr. 90 n. Hilversum. C. van Beek van Havik 16 naar Arnhem. H. Kamphorst v. Achter de Kamp 84 n. Leusden. RECLAME. Vrijdag 27 October 1911, 8 uur, fiastroorstelling vanHenri de Vries Spel in 3 bedr. vanCONAN DO YLE, door deN.Y. „HET TOONEEL". Dir. WILLEM KOYAARDS. le rang f 1.50, (leden f 1.25), 2e f 1(militairen f 0.75), 3e f 0.40. Plaatsbespreking half één. Leden- kaarten uitsluitend aan het buffet, tot Vrijdagavond 6 uur. Zie de groote aanplakbiljetten! AMERSFOORT. Slechts één Voorstelling te geven door J. H. SPEENHOFF on NAP DE LA MAR. Ambteiiaarsspel in één bedrijf. Verder optreden: J. H. Speenhoff, t dichter zanger. Mevr. G. Speenhoff-Prinz liedjes. Nap de la Mar nieuw repertoire. Tot slot der Voorstelling: Soldatenklucht in één bedrijf. Aanvang 8 uur. Voor prijzen der plaatsen, zie groote biljetten. (Mr. S. G. Tan Welderen Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreemd Geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in rijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. JUit Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. WE'DE'R VET^KOOPE^S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochtendvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvocder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluiiuvec. Vraagt conditiën bij het American Importing-IIouse te MAASTRICHT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3