PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. RECLAME. king. Tal van gemeentebesturen wijkeo echter voor de gemeente-ontvangers van dien regel af. Zoo moet in vele gemeenten de ontvanger zelf voor een kantoor zorgen Eene vaste jaarlijksche vergoeding hiervoor, als voor de rijksontvanger, zou in dit geval alleszins billijk zijn. Zelfs voor verlichting, verwarming, schoonhouding en onderheid van dit voor den publieken dienst bestemd lokaal draagt veelal de gemeente nietsbij. Ook stellen vele gemeenten voor den ontvanger geen brandkast beschik baar, noch geven zij daartoe eenigen tegemoetkomingZelfszijn er gemeenten waar de ontvanger zich voor eigen rekening moet voorzien van pennen, papier enz. en laten sommige den ontvanger zelf het bezorgen van de aanslagbiljetten, de reiskosten en de lokaalhuur voor zittingen in bepaalde gedeelten der gemeente betalen. Bij onderzoek bleek, dat in Friesland slechts 8 ontvangers hunne jaarwedde onverkort genieten. In de andere pro vinciën zal het wel niet veel beter zijn. Het is zeer billijk en gewenscht, dat gedeputeerde staten en de gemeete- raden aan dezen misstand een einde maken. Door het Panamakaiiaal. Men meldt De Holland-Amerika-lijn zal met baar vrachtschepen een vaste stoom vaar tverbiriding openen van Rotter dam op de Westkust van Noord- en Zuid-Amerika. De dienst zal in werking treden, zoodra het Panamakanaal voor het scheepvaai tverkeer zal geopend zijn. Van dezelfde zijde meldt men ons ook nog, dat in voorbereiding is een geregelde veertiendaagsche stoom vaartdienst van Rotterdam op Boston, bij eene nieuw op te richten maat schappij, waarbij een bekende Rotter- damsche firma is geinteresseerd. Protest der Vrouwen tegen de Tariefwet. Naar aanleiding van eene bespreking der Tariefwet door Mevr. Van Balen Klaar, Donderdag 26 October gehouden in eene vergadering van de Haagsche afd. der Ver. voor Vrouwenkiesrecht, heeft zich, zooals reeds in 't kort ge meld werd, een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt eene actie der Ned. vrouwen tegen het aanhangige Ontwerp-Tariefwet op touw te zetten. Het was op oudejaarsavond! De wind woei snijdend koud over het meer en joeg den nachtelijken wandelaar zijn ijskiistallen, die als naalden staken in het gezicht. Der halve ging niemand uit, die niet drin gend moest, en zelfs de politie was onzichtbaar; zij stond verscholen en beschut onder de deurgewelven van sommige huizen. De lantaarns brandden dien Dacht uitmuntend helder, en bij het licht er van zien wij een jong, armoedig gekleed meisje in den shawl met groote ruiten door North Clark- street ijlen. Waarheen wil zij zoo laat? Zij schijnt het zelve niet te weten, want zij blijft somwijlen aarzelend staan, als bedacht zij zich, dan keert zij plotseling om, slaat rechts de Michiganstreet in eD bereikt zoo North Wellsstreet. Zij volgt ze tot aan het huis n° 72 en blijft aarzelend staan; eindelijk fluistert zij beraden«Het gaat niet, zij zouden ten laatsten ge- looven, ik ben wankelmoedig geworden, en het is het zelfde nu reeds of later De stem heeft ons Rosa Holder ver raden. Haar geld was een week toereikend Bedoeld Comité heeft thans besloten tot de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres te richten van den volgenden inhoud: «Ondergeteekenden allen vrouwen en voor het meerendeel buisvrouwen, overtuigd dat de aanneming van het aanhangige Outwerp-Tarietwet de kosten van het levensonderhoud aan merkelijk zal doen stijgen, verzoeken uwe hooge Vergadering bedoeld Ont werp Tariefwet te verwerpen. Het is de bedoeling op dit adres de bandteekeuingen der tegen de Tanefwet protesleerende vrouwen te verzamelen; daartoe zal het op ver schillende plaatsen, zoo ook op het redactie-bureau van dit blad, ter teekening gelegd worden. Afdrukken van dit adres zijn voor de vrouwen, die het mochten wenschen te teekenen of in baar kring ter teekening te doen circuleeren voorts verkrijgbaar bij de leden van het Comité Mej. H. van de Moer, Hugo de Grootstraat 59. 's-Gravenhage, Presi dente; E Roest Van LimburgNeuhaus, van Speijkstraat 7, 's-Gravenhage, Vice-presidente; Mej Marie Heinen, Prins Hendrikstraat 23, 's-Gravenhaga, Ie Secretaresse; Mevr. Ch. Camo Barlen, Haarlemschestraat 2, Scheve- ningen, 2e Secretaresse; Mevr. S. v. ReesBroese v. Groenou, Parkweg 9a, 's-Gravenhage, Penningmeesteresse; Mej. M. v. Haaften, Bankastraat 85a, 's-Gravenhage: Mevr. A. v. d. Lee v. Oppen. Sweelinckslr. 151, 's-Grave- bage; Mevr. A.SchlosserTam, Maria- straat 36, 's-Gravenhage; terwijl bin nenkort een lijstje zal gepubliceerd worden van personen, lirma's of instellingen, waar het adres buitendien ter teekening zal liggen. Gebrek aan ingenieurs in Indië. Men schrijft uit Delft: Zooals bekend is, bestaat bij het gouvernement van Ned. Oost-Indie groot gebrek aan ingenieurs, omdat op het tegenwoordige salaris geen Nederlandsche ingenieurs zich aan melden. Om in dit gebrek te voorzien is, zooals ook reeds bekend is, een be roep gedaan voor Duitsche en Zweed- sche ingenieurs. Als een bewijs hoe nijpend bet gebrek is, meldt men het volgende: Toen onlangs door de technische hoogeschool tot de Indische autori teiten het verzoek gericht werd een Indisch waterstaats-ingenieur beschik baar te stellen voor de betrekking van tijdelijk buitengewoon hoogleeraar te Delft, is daarop geantwoord niet alleen, dat geen ingenieur beschik baar gesteld kon worden, maar dat ook zelfs al het mogelijke gedaan zal wordan om tegen te gaan, dat voor een dergelijke benoeming een Indisch ingenieur aan den dienst wordt ont trokken. Dat weigering van hulp aan de politie bij ontdekking van een mis- diijf op beeterdaad, strafbaar is vol gens de wet (artikel 446 Wetb. v. Strafr.), blijkt nog stepds aan zeer vele menschen onbekend te zijn. In de jongstgehouden zitting van het Kantongerecht te Druten werd eene zaak behandeld tegen een inwoner van Altforst (gemeente Appeltern), die door den gemeente-veldwachter gesommeerd was hulp te verleenen bij bet opbrengen van een dronken man, die zich teben de politie ver zette. De aldus gesommeerde had du geweigerd en verklaarde nu voor het Kantongerecht, dat bij niet wist dat hij verplicht was hulp te verleenen aan de politie. De ambtenaar van bet Op. Min. eisebte niettemin de hoogste geldboete, zijnde f25, subs. 10 dagen hechtenis. In den afgeloopen zomer, die voor de badplaats Egmond aan Zee bijzonder gunstig is geweest, is het aan de propagande-cornmissie ge bleken, dat een groot tekort bestaat aan hotels, pensions, voornamelijk eerste tang zaken, en aan kleine, courante optrekjes en villatjes. Met het oog op die dringende be hoefte heeft de commissie besloten een krachtige actie te voeren tot het vestigen van nieuwe ondernemingen en om allen, die hun weikkracht en kapitaal in Egmond productief willen maken, met raad en daad bij te staan. Tot leden der propaganda-comrnissie zijn herkozen de heeren Burgemeester C. J. Eyma, A. C. Bos, P. Brands, S Pluimgraaff W. G. Noorman van der Dussen, (secretaris). geweest om het kostgeld vooruit te betalen. Zij heeft in die week beproefd een betrekking te vinden, maar het is haar niet gelukt, de amerikaansche dienstmeisjes zijn schrander, tusschen kerstmis en nieuwejaar veranderen zij niet van dienst om de geschen ken. Vervolgens heeft men haar acht dagen lang het kostgeld goed ge houden en toen zij den achtsten dag noch dienst noch werk had gevonden, hield men hare zaken en zond haar weg, trots haar bidden, trots de kou, trots den oudejaarsavond. Zij moest weg, naai- buiten in kou en ellende. Nu was zij zoover. Des daags zwierf zij door de straten zij bood hier en daar hare diensten aan, slechts voor een weinig voedsel, slechts voor een nachtverblijf; men antwoordde, dat men geen plaats voor zwervende meisjes had. Het werd avondhongerig, dood moede, bibberend van kou, dacht zij er een oogenblik aan, Marie een nachtverblijf te verzoeken, maar zij vreesde het huis en liep weg, schoon zij reeds voor de deur stond. Nu kwam het trotseeren der ver twijfeling bij haar op«het i9 eender Uit een der Amersf. bladen nemen wij 't volgende over: 't Zou werkelijk de moeite loonen, een rubriek »Kamperbinnenpoort« te openen, de omwonenden zouden wel zorgen voor kopy. Donderdagochtend was de toch al zoo nauwe doorgang, nog wel gelegen aan een steeds zóo druk kruispunt, voor de zooveelste maal weer totaal versperd eti al spoedig stonden aan weerskanten de tram, voetgangers, rijtuigen, handkarren, auto's, groen- tenwagens, bakkerskarretjes, enz. Voor de zooveelste maalwant iederen werkdag gebeurt dat een keer of zes, 's Zondags wat minder. De bewoners zijn er al zóo aan gewend, det ze 't vrijwel als iets bijzonders beschouwen als een enkelen keer er geen veistopping is. Donderdagochtend echter was 't raak en een wonder mag het heeteri. dat er geen ongelukken zijn gebeurd Tusschen de torentjes was een voer strou blijven steken. De naast-aanwonenden konden in noch uit huis. De wagen was kalm doorgeredenhet stroo was netjes tusschen de torentjes en de huizen blijven hangen en gaf een visie van het in den Raad meegedeelde plan uit Den Haag om weer eenverbidding te maken tusschen de torentjes. De schooljeugd was in groolen getale aanwezig en bood vrijwillig haar hulp aan om *L zaakje te klaren, althans een tunnel te graven, waardoor ze stuksgewijze eerst de klomp, dan een voet, daarna een been en zoo eindelijk de heele jongen zich kon persen. Een dienstbode gebruikte haar emmer als boormachine. Booze tongen zeggen, dat ook een Raadslid er z:cb door wist te werken. 't Is van harte te hopen, dat het Dinsdag in den Raad gesprokene tot gevolg mag hébben, dat men maar vast begint met dezen sta-in-den-weg af te breken De fragmenten kunnen, als de Oudheidkundige bond of de Rijks-commissie voor de monumenten het zaakje dan toch met alle geweld wil bewaren, best ergens anders weer worden saamgevoegd, juist zooals dit geschiedde met de Sabelpoort uit Deventer, die nu al jaren slaat in den tuin vau het Rijks-museum te Am sterdam en daardoor de Deventenaren niet meer eenige malen per dag ergert. Dondermorgen was in de buurt Kamperbinnenpoort een groote onrust. Er was een inbieker op het dak van het seminarium, der Oud bisschop pelijke klerezie. Politie werd telepho- nisch te hulp geroepen. Eri wat bleek liet ten slotte te zijn Een jongen was op bet dak ge klauterd om zijn eigendom een duif terug te kiijgen. In het college van notabelen der Ned. Hervormde gemeente zijn her kozen de aftredende leden, de heeren mr. J. K. H. de Beaulort met 378 heden of later!" Zij ging met vasten tred op de Wellsstreetbrug toe; naderde de leu ning en staarde in het water. Bij het sterrenlicht zag zij dat de rivier be vroren was en, de door den wind op geheven ijskristallen als spookachtige wezens op de harde, gladde vlakte dansten. Zij huiverde. «Neen!" mom pelde zij, «ik zou miine leden breken en niet stervenhet meer zal niet bevroren zijn." (Wordt vervolgd.) stemmen, W. Kleber met 369, J. Ger. Kleber met 367 en B. ran 'i Eind met 357 stemmen. Voor de vacature J. van Bottenburg werden uitgebracht op de heeren R. van Dijk 183, H. van Ommeren '182 en il. VV. van Esveld 55 stemmen, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de twee eerstge- noemden. De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr., candtdaat t. d H. D. alhier, komt voor op het drietal tot een predikantsberoep bij de Ned. Eleiv. gemeente te Oudenbosch (N.-Br.) De heer G. .1. Buljs, directeur der Gemeentelijke Hoogere Burger school te Ameisfooit, heeft tegen 1 December a.=. ontslag gevraagd al zoodanig. Op 20 en 21 November zal het ondorzoek van de verlofgangers der Landweer plaats hebben in perc. no. 5, le Kazernestraat nabij de infanterie kazerne. Wij maken de belanghebbenden attent op de offtcieele kennisgeving van Burg. en Wethouders en brengen in herinnering, dat het niet ontvanger van een persoonlijke oproeping niet ontheft van de verplichting tot deel neming aan het onderzoek. Tevens wijzen we op de kennis geving betreffende inlijving van de lotelingen bij de bereden korpsen. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amerstoortsche Tramweg Maat' schappij gedurende de maand Oct. 1910/1911. 1910 1911 Meer. Aantal passagiers 11117 11310 163 Opbr. vervoer f 552.75 f567.30 f14.55 Dagltilom. - 9.91 - 10.16 - 0.25 a Totaal - 561.43 - 639.855 - 78.42' a Dagkilom. - 10.39 - 11.46 - 1.07 Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Nov. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente-' bijschrijving bij bem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden'van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. ZONDAG 5 NOVEMBER Rvinonsti-antsche kerk. Voorm lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden van 1016 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat Ho. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. 11. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/> uur, Ds. Donner. Beide keeren collecte Buitenl. Zending. Gereform. kerk (Zuidsingel). Vootm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. O3/» uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb Eben llaëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uui. Godsdienstoefening. De laatste berichten aangaande de oorlog melden aan de zijde van Italië dat de ministerraad besloten heeft de lichting van '89 onder de wapenen te roepen. De oorlog is weikelijk oorlog geworden. De Turken van hun zijde gaan steeds voort en eischen nu de overgave van Tripolis Aardappclvervocr. Men schrijft uit de Drentsche Veen koloniën Het gaat met het vervoer van aard appelen naar Duitschland in de laatste dagen wel iets vlugger. Aan enkele stations althans komen wat meer waggons. Men berekent, dat er dage lijks ongeveer 130 beladen waggons over de grenzen gaan. Toch moet er nog veel van het verkochte product verzonden worden. Tegen groote vervoerkosten schijnen de handelaars niet op te zien. Som migen althans hebben er het volgende op bedacht: Van een waggonlading wordt door di n geadresseerde in Duitschland één ILL. iri den waggon gelaten, en deze dan berekend tegen den vrachtprijs van een halven waggon (dat is vol gens het tarief per waggon) aan den afzender teruggezonden. Üp die wijze komt dan de waggon weer direct in bet bezit van den afzender, die wel zorgt dat deze dan weer beladen wordt om andermaal de reis te maken. Over groote afstanden slaat de vracht op deze wijze er nog al in, zoodat de aardappelen voor de ver bruikers daardoor natuuilijk duurder worden. Bloembollen. In Haarlem's omstieken is men druk in de weer met bet planten van de bloembollen. De hyacinten zijn er meest in; hier en daar is men reeds bezig met dekken. De bollenteelt breidt zich jaarlijks uit, vooral in de omstreken van Lisse en Hillegom. Ezelsmaaltijdl Dezer dagen had te Horst (Lim burg een smulpartij plaats, iets nieuws op dit gebied. Er was n.l. een langooreen ezel geslacht, gebraden en opgepeuzeld! Hieraan namen fcirca 50 personen deel; er waren personen bij die ruim een kilo ïezeU verorberden. Volgens hen moet dit vleesch een extra lekkeren smaak bezitten. Eerstdaags zal weder een grauwtie worden van kant gemaakt om even eens in de hongerige magen van Horster inwoners te verdwijnen. Spel van den bliksem. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem in de woning van den heer D. De G, te St. Pancras. Ook werd een koe gedood, teiwijl de huis- genoerten, die een spelletje kaait speelden, de kaarten uit de handen werden geslagen, Slachtoffers der aviatiek. Het gaat niet aan weer eens een lijst te geven van de in den loop der laatste jaren als slachtoffer der avia tiek gevallen mannen. Wij zullen dit maal volslaarUmet enkele cijfers. Er zijn nu reeds 94 slachtoffers, van wie 35 Franschen, t3 Amerikanen, 11 Duitschers, 10 Italianen, 8 Engel- scben, 7 Russen, 5 Belgen, 2 Span jaarden, een Oostenrijker, een Zwitser een Peruaan en een Hollander. De Standaard spreekt zelfs van 101 slachtoffers. Te Tiel is Dinsdag bij zijne aldaar wonende moeder aangekomen de 2e luitenant van het Ned. Indisch leger M. Schouten, ridder van de Militaire Willemsorde en de Orde van Oranje-Nassau en meermalen eer vol vermeld wegens zijn kranig op treden bij verschillende gevechten, o.a. voor een vietdaagsche patrouille. Op 13 jarigen leeftijd werd hij in 1888 pupil te Nieuwersluis en gipg 3 jaar later als sergeant naar Indië. Als seigeant-majoor verwierf hij op Borneo de Oranje Nassau-orde. Geheel door eigen studie werd hij nummer één bij het examen voor onder luitenant. Voor een wapenfeit op Celebes kieeg hij in 1908 de Militaire Willemsorde en werd voor zijn kranig optreden bevoiderd tot 2en luitenant. Door het muziekkorps van het Tielsche Viijwilligerskorps is hem gisteravond onder grooten toeloop van belangstellenden een serenade met fakkellicht gebracht. Nabij Utk is bij stormachtig weder op de Vorm gesti and de ijzeren tjalk Ambulant»,geladen met lijnzaad, komende van Rotterdam en bestemd naar Warrega Door den Urker botter »No. 12« is de bemanning, schipper A. van Wijngaardo, uit Uitwellingerga. met vrouw, kindje en knecht gered en op Uik aan wal gebracht. Schip en lading waren verzekerd. Voor Huis en Hof, In den tegenwoordigen lijd, nu bijziendheid en andere oogkwalen steeds toenemen, kan men niet dik wijls genoeg waarschuwen voor eenige slechte gewoonten, welke menig oog bedorven hebben. Iedereen moest de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2