BEDRIJFS- VERZEKERING NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Land- en Tuinbouw. Aandoeningen der huid. Advertentiën. L. J. VAN DEN BERGH, en Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Mower's Stoomdrukkerij, DRUKWERKEN, CRESCEN DO. volgende regelen in acht nemen: 1. Span uw oogen nooit in bij onvol doend of schemei licht, of als ze gloeien en pijn doen. 2 Het licht valle over uw Imker schouder op het boek, of het voorwerp, dat ge beziet. 3 Draag geen nauwe kleeding om den bals. De kamer, waarin ge werkt, mag niet te waim, de voeten evenwel moeten warm zijn. 4. Houd de oogen niet te dicht bij het voorwerp, dat ge be ziet. 5. Lenst nooit in liggende houding of in den wagen, tijdens het rijden; erge oogziekten zijn de gevolgen er van. 6 Bederf uw oogen niet, door ze vreemd en onnatuuilijk te rollen en te verdiaaien. 7. Als ge uw oogen sterk moet inspannen, gun ze dan af en toe wat rust en versteik ze nu en dan door een koud oogbad. 8 Wanneer gn tegen scherp licht, het flikkeren van sneeuw enz. een ge- kleurden bul draagt, draag dien dan niet langer als noodig is; het voort durend gebruik er van verzwakt de oogen. Om andijvie versch te bewaren, moet men ze, als ze nog groen en goed droop is, met den wortel uit den grond trekken en in lagen met den wortel in zand of aarde in den kelder leggen. Ze wordt dan mooi geel en houdt zich op deze wijze zeer lang goed. De wortels moeten natuurlijk aan denzelfden kant komen. Araucaria's, ook wel dwerg- en sierdennetjes genoemd, sterven ge woonlijk daardoor, dat ze in den herfst ot 's winters te warm gehouden wor den. Het overwinteren moet plaats hebben op een lichte standplaats, welke goed gelucht kan worden en waarvan de temperatuur niet beneden 3 gr. Ft. (39 gr. F.) mag dalen, noch boven 8 gr. (50 gr. F.) mag rijzen, 's Winters moeten de araucaria's maar weinig begoten worden. Een aardige kamerversiering is de kleine zonnebloem »Stella«, welke ieder met geringe moeite in een pot kan kweeken. Wanneer zij riu in de lste helft van November gezaaid wordt, komt ze in den loop van den winter in bloei. Ze heeft niets noodig dan de gewone kamertemperatuur en een lichte standplaats. Een paar zaden worden in een bloempot met krachtige aarde gezaaid, de sterkste der opge komen planten laat men tot ontwik keling komen, terwijl de overige planten verwijderd worden. Flet dagelijksch rantsoen voor een verstandige windervoeding van een paard moet bestaan uit: 40 kilo haver, 5 kilo hooi, '1 Vj2'/i kilo stroo- haksel. Al naar de zwaarte, van bet paard moet de hoeveelheid haver en stroo overeenkomen met de kleinste of grootste der opgegeven getallen. Zorg er. voor dat de staldieren steeds genoeg zuivere en frissche lucht hebben. De stallen moeten steeds goed gelucht zijn. omdat bet inademen van slechte, bedorven lucht allerlei ziekten veroorzaakt en de besmetting begunstigt, als in den omtrek epide mische ziekten heerschen. Bij zieke dieren is zuivere lucht het eerste en werkzaamste geneesmiddel GedachtenBewaren schijnt nog grooter kunst dan vergaren. Lijd en mijd, uit afkeer van strijd, maar strijd zoo uw zaak het mijden niet lijdt. Krakende laarzen zijn onbe taald, zegt men wel eens. Doch als al het onbetaalde eens kraakte! Observator. Thoniasslakkenmeel. I. In deze en de volgende weken wordt deze phosphorzuurmeststof in enorme hoeveelheden aangewend, waarom wij ook aan deze meststof tot recht begrip een woordje willen wijden. Wij be ginnen met haar herkomst. Sedert verscheidene jaren reeds is voor den landbouw een nieuwe rijke bron van phosphorzuur in de ijzer smelterijen. Io groote smeltovens hoogovens geheeten, wordt het ijzer- ei is (dat is ijzer, met andere stoffen verbonden) van de inmengselen ge zuiverd. Met dat ijzererts vinden we verbonden, behalve z wa v e I, meestal ook phosphor en k i e z e IDe beide laatste stollen komen ook nog na de smelting in de hoogo>ens in het ijzer voor en dienen daaruit verwijderd te worden. De aanwezigheid van het phosphor gaf vroeger aan vele ijzer soorten een groote mate van broos heid. Dat w:as bekend, maar men wist niet, wat daaraan te doen. Veel ijzer erts moest men zelfs, omdat er te veel phosphor in voorkwam, voor de ijverbereiding afkeuren. Gelukkig werd, na ruim 30 jaar geleden, door twee Engelsche inge nieurs, Thomasen Gilchrist, een middel gevonden, om het overvloedige phos phor te verwijderen, wat van groot belang was, daar reeds een hall procent phosphor of minder het ge goten ijzer ongeschikt maakte ter verwerking tot goed staal of smeed ijzer. Thans is rnen in staat het ruwe ijzer rechtstreeks tot staal te maken. Bij deze methode wordt aan het ge smolten ijzer eerst kalk toegevoegd en vervolgens wordt in dit mengsel met sterke blaasbalgen de dampkrings lucht geblazen. Wat gebeurt er nu? De zuurstof der toegevoegde lucht verbind z'ch met het phosphor tot phosphorzuur. Verder smelt de kalk door de verbazende bitie; ge smolten ijzer heeft reeds een kolossale temperaiuur (1500 graden Celsius) doch na het aanvoeren der zuurstof stijgt die nog steeds belangrijk (2200gr.) zoo dat zelfs eenig ijzer verdampt. De gesmolten kalk en het phosphor zuur gaan nu samen een verbinding aan en vormen dus phosphorzure kalk. Deze kalksintels of slakken zijn lichter dan ijzer en drijven dus boven; na de verwijdering er van is het ijzer gezuiverd, maar heeft men bovendien een voor den landbouw hoogst nuttige meststof verkregen. In den beginne, de eerste jaren na de vermeide uitvinding, begreep men de waarde der slakken als meststof niet; er zat te veel kalk en ijzer in en men kon ze dus niet evenals de phosphaatgesteenten en liet beender meel oplossen. Dat de Thomasslakken, gemalen, rechtstreeks als kunst mest konden dienen, daaraan dacht eerst niemand. Eerst later kwam men op die gedachte en kwam het Thomas slakken- of Thomasphosphaatmeel in den handel. Omdat de genoemde sintels van phosphorzuur en kalk door de Duitschers aSchlacke" worden ge heeten, is men in onze taal gaan spreken van slakken en slakkenmeel. Het Thomasslakkenmeel bevat pl. m 47 pCt. kalk (dus bijna de helft) en 1517 pCt. phosphorzuur. Men be taalt voor het laatste en krijgt de kalk op den koop toe. Ook volgens andere methoden dan die van Tho mas wordt tegenwoordig tjzerphos- phaatmeel vei kregen. Bekent is b.v. het Martinslakkenmeel. Daarin vindt men soms een belangrijk grooler procent phosphorzuur. Maar de vraag moet natuurlijk zijn: in hoever is dit phosphorzuur voor de planten te ver krijgen. Met het oog hierop late men het slakkenmeel onderzoeken. Men vrage uitdrukkelijk, om met bedrogen te worden: T h o m as slakkenmeel, en bedinge garantie voor echtheid en fijnheid, en make duidelijk afspraak omtrent het gehalte aan jin mine- raalzuur) oplosbaar phosphorzuur Vervalscht Thomasslakkenmeel wordt nog vaak aangeboden gewoon lijk komt dit uit BelgiëHet Durtsche is daarom het meest in trek. Wordt vervolg). Appelen. 25 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len,200 heet. Zandaardappelen, 12000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren, kilo boter, kilo Margarine, Kilo kajs. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 6-zeugen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 3 November 1911 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen 1'4.a f 9.Peren f 5.a f 4 0.Nieuwe Aardapp. f 0a f0.zandaardapp. f2.— a f2 40 Hoendereieren f 8.50 a f 9.50 per 100 st. Eendeneieren (9.a f 10. Boter M.50 a f 1.75 per kilo. Mir- garine f0.— a f0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a fl 25 Kuikens fl.a f ico. Piep kuikens f 0.40 a f 0.80 Ganzen f 0.a 0.Eenden f 0 60 a fl.p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 1.a fl.20 Wilde kor.ijnen f 0.50 a f0 60. Tamme f 0.70 a f l Buiven f0 40 a f0.50 paar. Magere varkens f 15. a f 20 Varkens export f 0.a f Zeugen f 40.a f 70.—Biggen f 6.a f 11 Schrammen fa f0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. x f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 October tot 2 November 4911. Geboren: Johanna, ^d. van Johannes van Es en-Anna Mijmering. Joachcim Joseph, z. v. Jan Willem Gruppelaaren Hennettevan Schou wen. Helena Anna Maria, d. van Cornelis Josephus Coenen en Maria Hendrika Helena Vos. Elberdina Jacoba, d. van Jan Nyeboer en Jannetje van 't Net. Jan Hendrik, z. van Antonie Hagebeuk en Berta Everarda Stoeken- broek. Alyda, d. van Aalbert Veenendaal en Gijsberta Maria Daatzelaar. Gerrit, z. van Evert Vetkamp en Clasina Pieternella Lansaat. Ondertrouwd: Albertus van Noordenburgen Alyda Johanna Smink. Lambertus van Veenendaal en Gerritje van Minnen. Johannes Wilhelmus Fransiscus de Greef en Hendnka Maria van Lent. Aart Donkersteeg en Ger ritje Maria van LuntereD. Evert van den Hoek en Catharina Alberta van de Wetering. Hendrik van de Hoef en Rigarda de Bruin. Getrouwd: Marinus Fontijn en Maria Gouw. Arnoldus van Beek en Maria Margaretha Nieuborg. Jacob Lubbertsen en Johanna Polleman. Emil Hendrik Anton Bruns en Teetje Pijl. Karil Christ en Johanna Ever arda Kraan. Overleden: Wilhelmus Antonius Delen, 2 mnd. Arie Pietersen, 4 mnd. Bernardus van Goor, 57 jr., echtg. Jan Johanna Boersen. Gerritje Hazeveld, 83 jr. wed. Jan van 't Hof. Margretha Woutera van Dijk, 74 jr., wed. van Bernardus van de Water. Guil- laume Gérard Alpbonse Francois Richard, 70 jr. echtg. van Geertruida Johanna Rutgers. Lcusden. 27 Oct. tot 3 Nov. 1911. OndertrouwdJohannes van Nieuwenhuizen en Aaltje van Dijk. Willen van Voorthuijsen en Louisa Sophia Veenendaal. Gehuwd: Hendrik Houtveen en Barbera Westerbeek. Johannes Tijmensen en Jakoba Kerkhof. OverledenWoutera Geertruida Jekel. oud 48 j., echtg. van Albertns Buddingh. Stoutenburg. Gehuwd: Johannes Ossendrijver en Bartha van den Bedem. Overleden: Johannes Prinsen, oud 71 jr. wedr. van Maria Steenman. Peter Kok, oud 74 jr. wedn. van Geertje van Hamersveld. Woudenberg. Ondertrouwd: Lubbert Wolswinkel 30jaren en Marretje van Egdom, 31 jaren; Peter van der Wiel, 27 j. en Gerdina Woudenberg, 27 jaar. RECLAME De huid is een der middelen, waardoor de onzuiverheden uit het lichaam worden afge scheiden. Maar zij is onderhevig aan aandoe ningen, die deze afscheiding b°lemmeren of verhinderen en welke door een bizondere be handeling moeten worden weggenomen. Onder deze aandoeningen noemen wij: eczema, roos, huiduitslag, dauwworm, winterhanden en -voeten, gordeluitslag, enz. Deze aandoeningen zijn somtijds zoo hevig, dat het leven haast ondraaglijk wordt, dat gij geen nachtrust kunt genieten en dat uw gezondheid er onder lijdt. Foster's Zalf is een speciaal geneesmiddel voor alle ongesteldheden der huid. R :eds de eerste aanwending doet weldadig aan en door gaans is één doos voldoende om een geheele en duurzame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23 Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a ƒ1.75 voor èén, of ƒ10.voor zes doozen. 50 j STATION STRAAT 10, :- TJTEECHT. -= Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf - uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Assurantie) (Mr. S. G. van Welderen Baron Rengers) KOETEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Effecten. Credleten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebonwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CEBATI, Saarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreei onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Levering van alle voorkomende tegen concurreeremle prijzen. „De Wereldkroniekvan 14 October schreef: Misschien herinnert men zich nog, dat wij een paar jaar geleden een beschrij ving ge*en van de nieuwe zaken der firma A. Kreymborg Go., op den Bin nenweg hoek Eendraehtsstraat te Rot terdam en Botermarkt 19 te Leiden. In den tusschentijd heeft de ontwikkeling van het bedrijf niet stil gestaan en is inmiddels weder een tweede magazijn te Rotterdam, Korle Hoogstraat 36, te Zaandam, Damstraat II en een te Delft, Markt 14, geopend, zoodat de firma A. Kreymborg Co. thans na ee-nö'/r jarig bestaan 9 zaken in eigen beheer heeft, nl. te Maastricht, Groote Straat 36, van 1904, te AmsterdamLeidschestraat hoek Heerengracht van 1905; en Eerste Van Swindensiraat 29/31, van 1907; te Utrecht, Mariaplaats 3, van 1907; te Rotterdam, Binnenweg hoek Eendraehts straat, van 1909; te Leiden, Botermarkt 19, van 1909; te Rotterdam, Korte Hoog straat 36, van 1910te Delft, Markt 1416, van 1910; te Zaandam, Dam straat 11, van 1910. Er is reeds meerdere malen en bij verschillende gelegenheden op gewezeü, dat zulk een succes in een klein land werkelijk zonder précédent was en hoogst waarschijnlijk een gevolg van den bree- den opzet en den juisten kijk op de dingen van heden. Het lykt ons dan ook onnoodig nog verder in den breed e uit te weiden over den krachtigen stoot, welken voornoemde firma ongetwijfeld aan de Nederlandsche confectieindustrie heeft gegeven, waarvan iederen dag dui zenden de viuchten plukken, die thans zooveel billijker een zooveel beter en fraaier fabrikaat kunnen koopen. Wij zullen ter aanvulling nog eenige losse bijzonderheden geven. De heer A. Kreymborg, de eenig be- heerende vennoot, was vroeger, gedurende 23 jaren, verbonden aan het huis Peek Sc Gloppenburg. Eerst 8 jaren chef te Utrecht, waar destyds het hoofdkantoor gevestigd was, daarna 15 j.«ar bestuurder en deelgenoot der Noordelijke afdeeling, omvattende) behalve een reeks van engros- afnemers, de detailzaken Groningen en Leeuwarden. Wij gelooven, dat geen warmer pleidooi kan gehouden worden voor de groote activiteit, handels- en vakkennis, waarover de heer Kreymborg beschikt, dan de groote hoogie, waarop voornoemde zaken bij zijn uittreden in 1903 stonden. Het is in de handels wereld vrij algemeen bekend en het mag ook gerust gezegd worden, dat de heer K. in het Noorden den grondslag van zijn fortuin gelegd heeft en de zaken een bloei hadden, zooals wel bijoa nie mand ooit voor mogelijk had gehouden. Een typisch en teekenend feit is het ook, dat de eigenaren van een te Rot terdam gevestigde zaak, die tevens op vele andere plaatsen confectiemagazijnen exploiteeren, eertijds werkzaam onder leidiüg van den heer K. en later afnemer van de Noordelijke afdeeling waren. Maastricht. Amsterdam Leidschestraat, Rotterdam Binnenweg en Leiden zyn hoekpanden; de overige middenstraat- perceelen. Het aantal combiDatiezaken, waarin alleen nKreymborg's Kleeding" verkocht wordt, is inderdaad legio en over geheel ons land verspreid. Delft bestaat uit 2 samengetrokken panden Markt 14 en 16, een der beste standen van Delft. Zaandam is eveneens op allerbesten stand gelegen; de verbindingsweg tus- schen Westzijde en Dam. Beide bedrijven zyn van middel grooten omvang en courante zakeD. Utrecht is een schitterend mooie win kel, zeer ruim, licht, luchtig met aparte raaatafdeeling op de le etage. In alle zaken zyn bij den verkoop geïnteres seerde chefs, die zonder uitzondering langen tijd in de zaken der firma als eerste verkooper werkzaam waren. De zaken Amsterdam Leidschestraat en Rotterdam Binnenweg behooren tot de allergrootste speciaalmagazijoen hier te lande. De zaak Korte Hoogstraat Rotterdam is het voormalige perceel der firma M. Oostmeyer, waarin sedert meer dan 30 jaren een kleediDgzaak gedreven wordt. 't Is met de saken als met de men- schen: gaan en komen. Welke dereden geweest is, dat Oostmeyer langzamer hand al hun zaken hebben geliquideerd, valt buiten ons betoog; zeer waarschijn lijk echter de gewone oorzaak van de meeste oude zaken, geen bloedvernieu- wing, niet voldoende aanpassen aan den tijdgeest. Het was daarom stellig een daad van moed een huis te kiezen, waarin zoo even een affaire van gelyken aard ge liquideerd was; hierin herkent men echter de voor niets terugschrikkende, e1gpn kracht kennende energie. Methode American, 't Moet dan ook erkend, dat het magazijn uit- noch in wendig in iets meer gelijkt op den win kel van Oostmeijer. Een geheel nieuwe onder-voorpui, ander lich', inwendig verbouwd, gemoderniseerd, in lichte kleuren geschilderd, is een geheel nieuwe onderneming daargesteld met partijtrek king van de inrichting, die het huis voor confectiebedrijf reeds had. Ook is geen enkel stukje goed daarin gebleven, doch alles nieuw expresselyk vervaardigd en ingekocht. Het is een zaak van Kreymborg, zooals de andere en elk begrip van voortzetting, overname of anderszins van de zaak Oostmeijer een misverstand. Hoofd van de zaak Korte Hoogstraat- is de heer J. Holthaus, iemand van alge- meene ontwikkeling, van jongs af in het vak werkzaam, geruimen lijd als eerste verkooper bij A. K. Go. Amster dam, daarna op 27-jarigen leeftijd aan gesteld tot chet van de nieuw opgerichte zaak der firma Dijckhoff Sc Zoon, Den Haag, welke positie hij vorig jaar tegen bestuurder en geïnteresseerde in de zaak Korte Hoogstraat verwisselde. Wyst dit alles niet op groote vooruitzichten, op onwankelbaar vertrouwen in hetgeen door samenwerking, kennis en macht bereikt kan worden? "Voor de zaken der firma A. Kreymborg Sc Co. kan men gerust den hoed afnemen. Staande aan het begin van een seizoen zal het misschien velen interesseeren de meening van de firma A. Kreymborg Sc Co. te vernemen omtrent de te verwachten mode. Ziehier een beknopt bericht: Het kan bijna niets anders, of ver schillende beeren zullen zich in deze dagen afvragenWat zal de over heerschende mode worden voor overjas, demi-seison-winterjas eenerzijds of ulster anderzyds. De mode-journalen zijn zeer voorzichtig in hun voorspellingen geweest en aan imperatieven over dit onderwerp wagen zij zich op het oogenblik nog in het geheel niet. Wij kunnen daaruit besluiten, dat alle drie soorten jassen en ook de raglan in den smaak zullen zijn. Uit de menigvuldige berichten kunnen wy het volgende tamelijk scherp beeld omtrent de détails distilleeren De demi-saison is weinig veranderd bij vorig jaar. Tamelijk sluitend aan liggend om het bovenlijf en eenigszins klokvormig naar onderen, echter lang niet zoo wyd als vóór een paar jaar. Split van circa 30 4 40 c M. met rug naad. Uitsluitend met horizontale zakken met vierkante kleppen. De revers zijn middelmatig groot en bij de zachte zwarte of gryze stoffen altijd geheel met zijden belegsel. De Ulster, het meest met verwachting gadegeslagen kleedingstuk, is veel een voudiger dan vorig jaar. Al de bonte, sterk sprekende stoffen zullen als yawer king van het laatste winterseizoen nog wei gelanceerd, doch door de élite niet meer gekocht worden. De geëigende stof voor ulster zal zijn een ruwe gedekte diagonaal van grijs cheviot of een andere stof, mits rustig. In den rug is de ulster nog ruim gesneden echter geen overdreven wijdte meer. Diep gerolde revers zijn eveneens ver dwenen. De vorm is recht, zoowel van voren als van achteren. Meestal zal men raglanmouwen zien gebruiken om elke overmatige schouder- breedte te weren. Wy kunnen daardoor spreken van de combinatie ulster-raglan. De raglanbovenmouwen hebben in het midden over de geheele lengte een naad, waardoor een betere schoudercoupe ver kregen wordt. De Winterjas. Blauw als overwegende kleur, daarop volgt grijs. Alle stoffen zyn donker en zacht. Zware gladde, vaste stoffen, zooals de jaren lang in de gunst gestaan hebbende Eskimos, Beavers en Meltons, zijn bijna totaal afgeloopen. In de gryze stoffen zullen vooral strepen en vischgraatvormige dessins in vraag komeD. Men zal misschien groote oogen opzetten, warmeer men leest, dat blauw Ratine voor overjassen weder in de mode komt, en toch is het zoo. Londen heeft vorigen winter het sein reeds gegeven. In vroegeren tijd was de goede kwaliteit wollen Raliné uitsluitend de dracht der betere kringen. Deze dracht is door do namaak half wollen en katoenen Ratiné verdrongen. Ratiné is een aangename draeht wat gewicht en warmte betreft maar het is een erge stofvanger en een hardhandig gebruik van den borstel beschadigt de Doppen. Wat het model winterjas betreft, zien wij zoowel de jas met 1 ry bedekte knoopen als die met 2 rijen zichtbaar gedragen knoopen. De zachte gryze stoffen eigenen zich het beste voor 1 ryde ratinéstoffen en dergelijke weefsels voor 2 rij, met breede revers. De lengte valt tot even onder de knieën. Voor de rugzijde zien wij vrij algemeen in plaats van het middensplit de dwars- plooien met balfgordel. De plooien beginnen precies onder den gordel, waar zij de verlenging vormen van den rugnaad en de zijnaden. Heeft de jas geen rugnaad, dan alleen twee zijplooien. Door jongebeeren is op het oogenblik zeer geliefd de redingóte-pardessus. In tegenstelling met vroeger echter, toen de jas meer van voren op een redingote (gekleede jas) leek, is de redingotepar- dessus nu van voren een gewone rechte overjas en van achteren redingote. Aan koopers worden gaarne de offici- eole bronnen overgelegd, waaraan deze eegevens voor de mode ontleend zijn. Ia de magazynen zijn afbeeldingen in verband met bovenstaand bericht voor model en coupe voorhanden. Ten slotte een enkel woord over het ontstaan der heerenmodes en de uit werking op het publiek. In tegenstelling met Parijs, nog altijd het brandpunt van de damesmode, is de oorsprong van onze modellen en stoffen in heerenkleeding overwegend Engelsch. Londen en New-York zijn de centra, waar de ideeën geboren en de eerste lingen der heerenmode gecreëerd wor den. Men heeft op die plaatsen eenige z.g. mode-academies, waarbij kleermakers het snijden leeren en ook reeds gevormde coupeurs zich een bepaalde methode trachten eigen te maken of te verbeteren. By geregeld volgen van die cursussen en een voldoende eindresultaat reiken de inrichtingen een bewijs uit, hetwelk den*bezitter stempelt tot gediplomeerd coupeur. Dit is echter niet hun eenigste werk zaamheid. In den regel geven zij een vakblad uit, ten deele technisch voorde vaklieden, ten deele zich ook bewegend op het terrein van den koopman. Zy staan in verbinding met eenige eerste klasse zaken, die bereid zyn ae nieuwe scheppingen te etaleeren. Van deze etalagestukken maakt men foto's en reproduceert deze in het blad. Zeer gemakkelijk zal men misschien denken. Nu abonneert de koopman zich maar op een of meer van deze vakbladen, laat de modellen door zijn coupeur ont werpen en klaar is Kees. In werkelijkheid is de moeilijkheid veel grooter. Ten eerste stemmen de vakbladen in het geheel niet met elkan der overeen en moet men ter wille van de volledigheid ook met deFranscheen Duitsche mode-profetiën rekening houden. Thans komen nog de stoffen in aan merking. Wat brengen de fabrikanten hierin? Zal de buitenlandsche mode hier te lande willen inslaan? In dit licht bezien is de taak van den marchand-tailleur veel gemakkelijker dan die van de confectiehuizen. Immers kan de maatzaak, die alleen op bestel ling werkt, alleen mistasten in stoffen; de confectie-winkelier, die reedsmaanden te voren zyn collectie moet samenstellen, kan ook misgrijpen in de modellen en soorten der goederen. Een goede dosis fantasie, maar een nog grooter dosis vakkennis en voorzichtig heid is dus den beheerder van confectie bedrijven geboden. Groote, invloedrijke zaken kunnen de mode in sommige opzichten beheerschen, maar als regel is de mode een dwinge land, waartegen men veelal machte loos staat. De uitwerking op het publiek is in de heerenwereld een veel langzamere dan bij de dames. De nieuwe snufjes worden het eerst gekocht door de toon- aangevers, meestal jongelieden uit de betere standen. Vervolgens door heel de elite, daarna door den burgerstand. De mindere man, hoewel veel minder conservatief dan vroeger, volgt gewoon lijk van verre. Wordt een artikel in groote mate ge kocht, dan wordt het spoedig gebracht in goedkoope uitvoering en keert het betere publiek zich van die mode af. Dit is het gewone verloop en tevens de verklaring van de aanhoudende wis seling. Een gewoon menschelyk ver schijnsel dus.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3