PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Gemengd Nieuws. Russen, benevens een Nederlanderen een Amerikaan. De meesten vielen als slachtoffer van eigen onvoorzichtigheid daar zij zich aan een beklimming waagden zooder gids. Slechts twee ongelukken met doodelijken afloop kwamen voor onder geleide van deskundigen. Niet tegenstaande het aantal Engelsche bergklimmers gewoonlijk bet grootst is, verongelukten van hen slechts be trekkelijk weinig het is dan ook een uitzondering, als Britscbe toe risten zonder gids uitgaan. Onder de dnoden zijn drie inwoners van Weenen,een man en twee vrouwen, die waren gaan skietteren», de man zonder spijkerschoenen, de dames op fijne salonschoentjes en in nauwe moderokken De New-Yoikscbe politie is er in geslaagd de hand te leggen op de leiders van een groote bende oplich ters, die zich aan tal van rooverijen zou hebben schuldig gemaakt en even eens in vele aan de Zwarte Hand toe geschreven misdaden betrokken zou zijn. De voornaamste leider van de ben de echter is door de politie nog niet gevonden. Men vermoedt, dat de man zich thans in Europa op houdt. Tunis. Uit Rome wordt aan bet sBerl. Tagebl.» geseind: sDe gebeurtenissen in Tunis heb ben hier een kolossale opwinding rer- oorzaakt, daar zij het karakter van een algemeene Italianen-rnoord heb ben aangenomen. Bericht wordt, dat minstens twin tig Italianen gedood en meer dan vijf honderd Arabieren gewond zijn. De Italianen worden overal in de straten aangevallen en wreedaardig afgemaakt. De taal der Arabische en Turksche pers sedert het uitbreken van den oorlog, heeft de bevolking in een waanzinnige woede tegen de Italianen gebracht. Baron Schimmelpenninck Van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, heeft, wegens gezondheidsredenen bedankt voor de benoeming tot gedelegeerde van Nederland op de a.s. Opiumconf- kerentie van verschillende rijken. Chrysanthemum-tentoonstelling enz. te Utrecht. In tegenwoordigheid van tal van genoodigden werd heden de tentoon stelling van bloemen en fruit geopend. De voorzitter der Utrechtsche Bloe misten Patroonsvereeniging opende het feest van «Flora» en «Pomona« en begon met allen hartelijk welkom te heeten. Hij wees er op dat dit de tweede tentoonstelling is. die door de U. B P. Vereeniging is uilgeschre ven en sprak er zijn voldoening over uit, dat dit feest nog beter geslaagd is, dan het eerste, dat twee jtar ge leden in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen gehouden is. Deze expositie levert het bewijs, dat onze kweekers de cultuur der volks- bloem van het Oosten nog uitstekend verstaan; nooit te voren zagen wij beter gekweekte planten en wat men reeds een kwait eeuw geleden zeide is nog steeds de waarheid: Utrecht is de bakermat van de Chrysanthe mum-cultuur. Maar ook andere plan ten kunnen onze kweekers wat doen, zie straks maar eens naar de fraaie gecultiveerde Begonia's, de mooie Cyclamen of Alpenveilchen, de Erica's, Aronskelken, Hortensia's, zij laten weinig of niets te wenschen over. De dames kunnen zich verlustigen die, zooals later bij het afbreken van die wijk bleek, zeer diep in den grond waren, woonden heelers en moorde naars, die daar hunne misdaden in nacht en schemering verborgen. Tegen die reusachtige huizen stonden weder kleine, eenverdieping hooge, oude ver vallen houten hutten, die overvol van menschen en vee, en die niet zelden door onderaardsche gangen met de andere huizen in verbinding waren. De Five-Points geleken in dien tijd, waarvan wij spreken een groot vossen hol. "Wat er in verdwaalde verdween red- en spoorloos, zoo wel voorwerpen van waarde, als menschen en dieren. Fr was te New-York geen geheim politieagent, die zich zonder gids in dezen onderaardschen doolhof gewaagd zou hebben, en er was geen angst kreet, die luid genoeg zou zijn geweest, om in het oor van een sterveling te dringen. Wordt vervolg). door een aantal bloemstukken te be schouwen en voor liefhebbers van ooft valt er ook veel te genieten. De heer Knoppen bracht dank aan de velen, die steun hadden verleend door het schenken van medailles; o a. de com missaris der Koningin in Utrecht, het Gemeentebestuur, de burgemeester, het Genootschap van Landbouw en Kruidkunde en tal van particulieren, terwijl de Chrysanthemumclub een flinke bijdrage schonk, waardoor al de leden gratis toegang hebben. Dank ontvingen de juryleden de heeren G. J. Bier te Nieuwerkerk, G. J. van den Berg, Amsterdam, Jacob Bruining te Gorinchem, J. C. de Lange, Rotterdam, W. van Her waarden te Baarn, A. J. Vrugte, Hil versum, J. H. Kottmann, Driebergen, W. van Veen, Leiden, P van Bern mei, Amersfoort, J. A. Matthes, Breu- kelen en E. Snellen, Utrecht, die zeker geen gemakkelijke taak hadden om de ruim twee honderd inzendingen te beoordeelen. Ook de inzenders, de Pers en de tentoonstellingscommissie werden niet vergeten. Al de zalen van »Buitenlust» in de Maliebaan zijn bezet met tropische Palmen, rijkbloeiendo Chrysanthe mums, w o. bijzonder mooie enkel- bloemige van den heer J. Koudijs. En nu de ruimte dier planten in be slag is genomen, lijkt hen, alsof de zalen veel kleiner zijn, de groote ruimte van de tooneelzaal lijkt nu heel gewoon; zonder twijfel had men met al deze inzendingen nog een zaal kunnen vullen. De heer G. Lodder exposeert Medeola ranken in kleine potjes gekweekt van 3 meter lengte en zijn inzending Pelargoniums bloeien alsof we in Juli waren. Wie in de gelegenheid is, verzuime niet een kijkje te gaan nemen. Het loont de moeite zeer. Agonda voor de openbare ver gadering van den Raad dor gemeente Amersfoort op Dinsdag 14 November 1911. des namiddags ten 2 ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende rooiing en verkoop van boomen en houtgewas. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geven op verzoek van eervol ontslag aan de onderwijzeres J. M. de Bruyn. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van den tijdelijken leeraar J. A. H. lloogendoorn. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden van leeraren van bet Gym nasium. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geven op verzoek van eervol ontslag aan den Directeur der Hoogere Burgetschool G. J. Buys. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meente-begrooting, dienst 1911. 7. Behandeling van het Reglement voor het Burgerweeshuis. 8. Vaststelling van het 3e supple toir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. 9. Vaststelling van het le supple toir kohier der straatbelasting, dienst 1911. 10 Verleenen van afschrijving inzake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1911. 11. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting, dienst 1911. 12. Behandeling van reclames inzake straatbeiasting, dienst 1911. De opgerichte afdeeling Amers foort en omstreken dei Ned. Natuur historische vereeniging telt reeds 52 leden eu één begunstigers. De plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Gemeente Werklieden zal a.s. Zondag haar 5-jarig bestaan herdenken. De heer N. van Hinte zal de feest rede uitspreken. De le luit. der veld-art. T. S. Rooseboom is gedetacheerd bij de rij en hoefsrnidschoo! alhier. De heer G B. Legdeur slaagde te 's Gravetihage voor de acte wis kunde. De luitenant kolonel W. H. Piepers, van het'lsteregiment huzai en, wordt, naar wij vernemen, wegens ziekte op non-activiteil gesteld. Naar wij vernemen, wordt de ritmeester E. H. Juckema van Bur- mariia baron Rengers van Warmen- huizen, instructeur bij de rij- en boef- sroidschool, overgeplaatst bij de depots huzaren, te Haarlem, en zal hij hier worden vervangen door den ritmeester J. R. de Joncheere van hot 4e reg. huzaren. Rein Leven Beweging. Woensdagavond sprak drs. A. de Vletter uit den Haag over DOEL en STREVEN der Rein Leven Beweging in een openbare vergadering in de Kroon. De opkomst was slecht. De voorzitter van de Utrechtsche afdeeling opende de vergadering en zeide, dat gedurende de kermis hier voor een kleine f 40.brochures en geschriften over R. L. B. verkocht waren. Hij meende nu in den geest van de koopers gehandeld te hebben den heer de Vletter uit te noodigen doel en streven duidelijk te maken. Na afloop kunnen vragen gesteld worden. De heer de Vletter het woord nemende, zeide, dat hij met genoegen de uitnoodiging om hier te spreken had aangenomen, niet omdat het spreken over deze dingen zoo prettig is, maar omdat het noodzakelijk is. Spreker gelooft aat\ een langzame wijziging der ideeën. Wat vroeger goed was heet nu kwaad. Zoo is het ook met de R L. B. We mogen niet vooiop stellen, dat de kwestie zoo een voudig is, integendeel, ze is moeilijk en wordt door geleerdigheid verknoeid. De R. L B. is uit den nood geboren. Tien jaar geleden hebben jonge man nen en vrouwen deze beweging in het leven geroepen. Ze zaj.en de ontaar ding op sexueel gebied, de degeneratie van het volk, de misdaden van de jeugd tegeD de zedelijkheid. Dit is het geval o.a. in Frankrijk, Duitschland, ook in hooge mate in ons land. Hier gebeuren ontzettende dingen, te erg om te noemen, getuigen de predi kanten Lieftink en Schuller in den Haag. Volwassenen maken soms de vuilste opmerkingen als ze een vrouw zien. Om dit alles te keeren raad spr. aan moet men het hoogere in den mensch wakker roepen en niet altijd over deze dingen spreken. Ook is kennis verbreiding noodig en dit doet de R. L. B. kennis bij brengen aan volwassenen en aan kin deren, voorzoover dit laatste noodig is. Dr. Gunning, de groote paedagoog, heeft gezegd Zeg tijdig en kiesch (aan het kind) wat ge te zeggen hebt, anders doen anderen het ontijdig en onkiesch. Ook lichten ze de jongelui, die de wereld ingaan in en pakken de koe flink bij de horens door doktoren van de ziekenhuizen te laten spreken. Door dit alles hoopen de R. L. B. menschen het voortwoekerende kwaad nog te kunnen stuiten. Een paar aanwezigen deden vragen, die welwillend beantwoord werden. De Amersfooitsche Kunstkring is voor dezen winter weer baar tee kenavonden naar levend model in «Ons Huis» begonnen. De gelegenheid tot deelname is nog open; inlich tingen aldaar veikrijgbaar des Maan dags en Vrijdagsavonds van 71/»10 uur, of schriftelijk op aanvrage bij den beer secretaris P. Beyer, Kromme- straat. Voortdurend houdt de ver eeniging tentoonstellingen in de hotels «Birkhoven« en «Beüevue». Op de Nutsavond van Maandag a.s. zal ds. Hooykaas een 60 a 70 tal lichtbeelden laten zien, vervaardigd bij de eerste adi essen te Berlijn en te Londen, waarvan een 10-tal ge kleurd. Daarbij zal o.a. worden verhaald van le Cairo, de nieuwe bonte wereld stad, vlak bij 't Memphis der oudheid, met zijn oude en nieuwe moskeeën, Mohammedaansche universiteit, de grootste der aarde, enz 2e Giseh. a Drie pyramiden, de hoogste steenen bouwweiken der aarde, de bestijging, de ligging in de woestijn, het doel van den bouw, de wijze waarop ze gebouwd werden, de pyra miden van binnen, enz. b. De Sfinx en den Sfinxtempel. 3e Een woestijnrit per kameel naar het Zuiden. 4e Vari dedooderivelden vanSakkara met zeer mooie.graf-interieurs.begraaf plaatsen ook van 24 Apis-stieren. 5e De Nijl, de obolisk van Helio- pohs, enz. enz. Bovendien zullen dien avond de dames Schw. en C. v. d. H. B. en de heer H. R. H. hunne welwillende medewerking veileenen voor zang, viool en piano. De daaibij te gebrui ken vleugel is van den heer Louis Klein. ZONDAG 12 NOVEMBER. Remoiistrantschc kerk. Voorm. 10'/» uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. ÏO1/» uur, Dr. H. J. Toxopcüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'1% uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurbuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Plantsoenen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende rooiing en ver koop van boomen en houtgewas. Wij hebben de eer Uwe vergade ring mede te deelen dat na een nauwkeurig door den boschbaas inge steld onderzoek is gebleken dat een vrij groot aantal boomen op verschil lende plaatsen in het plantsoen en in de naaste omgeving van de stad tee kenen van een spoedig te verwachten afsterving geven, en dat bij enkelen de dood reeds viel te constateeren. De boomen, welke zichtbaar kwij nende zijn en derhalve bij stormweer gevaar opleveren, en voor het ver keer en voor belendende gezonde boomen, zijn de volgende: Op de oude begraafplaats: 1 zware populier, 4 esschen, 1 accasia en 1 zware iep. In het plantsoen 5 iepen aan de beekzijde tusschen de Molenstraat en Hellestraat, 1 zwarie iep bij de Hoo gere Burgerschool, 1 zware eik, door den bliksem getrollen, staande achter het politiebureau. 1 iep bij de bureaux van directie en indirecte belastingen, 1 zware iep bij de brug nabij de Viandenstiaal, 1 beuk bij de muziek tent, 1 iep langs de heining bij de stallen van de bereden wapens, 2 iepen over de beek bij de Hoefsmid- school, 1 esch bij de kleine Koppel poort Op bet terrein van den Gemeente- reinigingsdienst aan de zandhoopen: 1 jonge eik; Aan den Leusderweg: 5 populieren staande even voorbij de molen van den heer Nefkens. Aan den Laaglandschen weg24 iepen. De doode boomen zijn 1 minder waardige eik op de oude algemeene begraalplaats, 2 berken in het plant soen bij de Hendrik van Viariden- straat, 5 berken nabij Monnikendam en 4 beuken en 4 eisen op het terrein van den Gemeente-Reinigingsdienst aan de zandhoopen. Wij hebben de eer U voor te stel len bovenbedoelde boomen in het openbaar te doen verkoopen en te besluiten tot vernieuwde beplanting van het gedeelte Laaglandsche weg, ter plaatse waar de 24 iepenboomen moeten vallen. Tevens stellen wij U voor te be sluiten tot verkoop van 8-en 12-jarig eiken hakhout op de Leusderheide en van dunsel in de boschjes op den Berg. De kwijnende boomen zijn met een witte streep en de doode boomen met een wil kruis gemeikt. Padvinders. Een klein jaar geleden had in ons land bijna niemand nog gehoord van de Boyscouts, de 500 000 Engelsche jongens, die sedert 5 jaar eene orga nisatie vormen, waarop hun land trotsch mag zijn. Sedert Januari 1911 is de padvin dersbeweging, (met het oog op de practijk, die de stichter Baden Powell met zoo'n groot aantal jongens gedu rende de afgeloopen jaren had opge daan, op dezelfde leest geschoeid,) ook in ons land ingevoerd en sedert dien tijd hebben zich honderden «Pad vinders,» zooals zij overal genoemd worden bij de Nederlandsche Padvin ders Organisatie aangesloten. Geen wonder, de jongens hebben als bij instinct begrepen, dat hun hier iets geboden wordt, dat rioch bepaald sport of spel is, maar iets, dat ze aantrekt, omdat het geheel berekend is op hun aanleg, op hun ambitie, hun natuurlijke zin voor het ridder lijke en romantieke en vooral omdat het een beroep doet op hun naastenliefde en andere goede eigen schappen van hart en gemoed, waar van de kiemen in iederen Hollandschen jongen sluimeren. Arm of rijk, elke jongen van 1218 jaar kan zonder eenige contributie te betalen tot de Nederlandsche Padvin ders Organisatie toe treden, mits hij belooft ernstig te trachten zijn plicht te doen tegenover God, Koningin en Vaderland, zijn naasten te helpen waar hij kan en de Padvinderswet te gehoorzamen. Alleen zijn uniform heeft hij zelf te bekostigen doch zijn hoed, jas, stok, riem en das tezamen reeds voor f3.a f 4.verkrijgbaar. De padvinders zijn onderling broe ders. Zij mogen geen verschil maken tusschen stand of politieke richting, zij vloeken niet, spotten niet en eer biedigen ieders geloof. De padvindersoefeningen zijn geba seerd op het ontwikkelen van het zelfbewustzijn der jongens," op bet nauwkeurig opletten en waarnemen, op het zich zelf kunneu redden onder allerlei omstandigheden. Dit wordt verkregen door het houden van cur sussen, besprekingen, lezingen etc. (kampeeren). 7 of 8 vrienden vormen één pa- troulle onder een door de jongens zelf gekozen patrouille-leider. Daardoor wordt het verantwoordelijkheidsgevoel aangekweekt en dit bevordert een goed begrip van ordezin en tucht. 4 it 5 patrouilles vormen één troep onder leiding van een Troepleider, een volwassen, ontwikkeld persoon die met jongens omgaan kan. Dezen, aan gesteld door het Hoofd-Comilé, ver richten hunne diensten geheel be langloos, doch hebben zich te houden aan de voorschriften van het «Pad vin d ers b oe k Een voornaam onderdeel der Pad vinderij is de instelling der vakinsignes, welke na afleggen van een proef (bij wjjze der oude gilden) verworven kunnen worden. De Padvinders krijgen bierdoor reeds jong een zekere handig heid en kennis in door hen zelf te kiezen vakken, die hen later bij het zoeken eener betrekking van groot nut zal zijn. Het internationaal insigne dat in ons land alleen door de Nederlandsche Padvinders Organisatie wordt uitge reikt en reeds door vele honderd duizenden jongens over den geheelen aardbol verspreid, gedragen wordt, moet door de jongens beschouwd worden als een eereteeken en bet moet hun ambitie zijn om daaraan toe te voegen het leeken voor 2e of le klas padvinder. Dat de Nederlandsche jongen niet onder doet voor andere naties, is een feit en hebben thans de ouders het middel in handen om hun kinderen langs den weg der padvinderij te maken tot flinke, goede, ordelievende, aan tucht gewende staatsburgers, waaraan ons land in de toekomst wat zal hebben en waarvan voor een groot deel het Nederlandsche volksbestaan zal afhangen. Ouders! laat uwe jongens zich dus allen aansluiten bij de Nederlandsche Padvinders Organisatie. Alle inlichtingen omtrent het vor men van afdeelingen der N P. O. of aanmeldiggen voor Troepleider of Pad vinder bij den Secretaris der N. P. O., P. J. P. Metelerkamp, 104 Heeren gracht, Amsterdam. Meerdere bijzonderheden omtrent de Nederlandsche Padvinders Organi satie, bare weiking en technische reglementen zijn te vinden in Baden Powell's Padvindersboek (f0 90 ing. of f 1.25 geb.) terwijl het Weekblad «De Padvinder« (ahbonnement f150 per jaar) de vraagbaak is voor iederen Padvinder. De brand op de „Sxion". Aangaande de brand op de «Sxion» zijn nu nauwkeurig berichten ont vangen. Het schip, dat geladen was met thee, tabak en andere specerijen, ver trok Zaterdagmiddag van Batavia en was Zondagavond, toen de brand ont dekt werd, ten N van het eiland Engano, ongeveer 90 mijl van den wal. Om kwart vóór tien brak de brand uit en het vuur greep met zulk een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2