PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Mieuws. Gemengd Nieuws. Het gezicht bedekt met tranen smeekten beiden Yoean, toch het eerste ministerschap te aanvaarden en het rijk voor ontbinding te be hoeden. Op opvallende wijze den prins- regent over het hoofd ziende, richt te Yoean Sji Kai zich uitsluitend tot de keizerin-weduwe om deze te be loven. alles te doen wat in zijn macht stoüd, om de dynastie te redden. Hij betoogde evenwel het eerste minis terschap niet in opdracht van den troon te kunnen aanvaarden, doch eerst na beraadslaging met de nati onale vergadering daar het volk thans souverein is. Men neemt uii Yoean's houding tegenover den prins-regent te moeten afleiden, dat zijn programma een Cbineesch regentschap omvat ter ver dus van dat van den prins-regent, die telkens blijk gaf te zeer onder Mantsjoe-invloed te staan. Of het rijk nog voor eene ont binding kan worden bewaard Wij hebben gezien hoe verschil lende provinciën z.ch reeds onafhan kelijk verklaarden. Zoo was het ook het geval in Kiangsoe, waar dr. Woe Ting Fang, da bekende oud-gezant van China in de Vereenigde Staten, met de leiding van het departement van buiterilandsche zaken werd be last. Dr. Woe Ting Fang heeft nu telegrafisch bij den prins-regent aan gedrongen om als zoodanig af te tre den als bet eenige middel om het wantrouwen van het volk ten aan zien van de beloofde hervormingen uit den weg te ruimen Mocht prins Tsjoen hieraan het gewenschte gevolg geven dan zouden, zoo betuigde dr. Woe Ting Fang, de provincies die zich reeds afgescheiden hebben, met de nationale vergadering willen samen werken aan de tot stand brenging eerier constitutio'neele monarchie. Aardbeving. Een door geheel Duitschland waar genomen aardbeving heeft Donderdag avond ernstige schade toegebracht aan hel keizerlijke stamslot, den burcht Hobenzollern bij Hecbingen de beelden aan het slot werden beschadigd, de deuren vertoonen groote scheuren. Te Konstanz stortte het kruis van dom op straat. Ook het groote stand beeld de »Germania« viel van het postkantoor op straat. Te Wurtemberg was de aardbeving bijzonder hevig. De bevolking vluchtte op vele plaatsen uit de steden naar buiten. Te Ebirigen hadden zich onge veer 500 personen in de open lucht op het veld om een vuur gelegerd. De spoorwegverbinding bij Ebirigen werd gestoord. Uit geheel Beieren, Wiirtemberg. Tirol, uit Coburg, Sigwaringen en Metz komen berichten over de aard beving. Nergens is echter schade van beteekerns aangericht. Te München, Straatsburg, Mainz en Erfurt werden aardschokken waar genomen. Te Augsburg waren zij bijzonder hevig. Te Stuttgart vielen voorwerpen van de wanden. Vele personen snelden de straat op. Te Frankfort a.d. Main kwamen groote scheuren in de muren vau de huizeD en snelden de bewoners beangst en slechts ten deele gekleed de straat op. De brandweer en de reddings stations moesten herhaaldelijk hulp verleenen. Op verschillende plaaisen werden de telephoongeleidingen gestoord. Donderdag dineerde ten paleize Het Loo met de Koningin eu den Prins in klein gezelschap een com missie uit het bestuur der Vereeni- ging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland, bestaande uit de heeren dr. J. T. L. Oudemans, Jac. P. Thijsse, mr. P. G. van Tien hoven en A. A. Burdet. Na alloop van den maaltijd werden verschillende opnamen van den heer Burdet van in bet wild levende en broedende vogels met projectielantaarn vertoond. geld en laat u dan eerlijk noemen." «Neen," antwoordde de spreker, ter wijl hij de geldwaarden in het kistje legde en het voorzichtig sloot. «Vraag uw huwelijksakte, is deze in onze handen, dan geven wij n het geld, want onze voogdijschap over erfge name houdt op, zoodra gij haar man zijt, en wij laten u gaarne het ver mogen metal de verantwoordelijkheid. Zie, zooveel geld is nergens veilig, het minste hier en gij zoudt het zekerlijk ergens beleggen." (Wordt vervolgd.) De Koningin en de Prins volgden met bijzondere belangstelling de ver schillende tafereelen, vooral die van het Naardermeer, van de eilanden Rottum, Terschelling en Vlieland. Ook de fraaie reproducties van het vogeleiland bij uitnemendheid. Texel, waar ook het Staatsboschbeheer krachtig werkzaam is voor de be scherming van vogels, trokken zeer de aandacht. De heer Thijsse gaf bij de ver schillende beelden een korte uit legging. Herten in de Baarnsche bosschen. In den laatsten tijd beginnen de herten in de Baarnsche bosschen zoo talrijk te worden, dat zij zelfs hunne schuilplaats verlaten en zich op de bouwlanden onder de gemeente Ëem- nes aan de vruchten te goed gaan doen. Zooals bekend stammen deze dieren af van de berten uit het voor malige hertenkamp achter het Paleis Soestdijk. Ruim 25 jaien geleden liet wijlen Z. M. Koning Willem III de dieren uit dat kamp opvangen en naar Het Loo overbrengen. Enkele dieren wisten te ontsnappen en vonden iu de Baarnsche bosschen een veilige schuilplaats. Aanvankelijk werden zij nog zeer zelden gezien, maar van lieverlede namen zij in aantal toe, zoodat in de laatste jaren reeds menig exemplaar van dit edel wild geschoten werd. In de afgeloopen week werden o. a. door een jachtopziener twee dezer hei ten buit gemaakt. Oui aan de winkelsluiting te ont komen. Een winkelier aan den Zeedijk had naar hij meende er wat op gevonden om bij de invoering der winkelsluiting toch te kunnen veikoopen. Hij sloot zijn winkel en ventte nu aan zijn deur. Maar daar het nu eenmaal ruet altijd mooi weer is en de klanten toch niet in den drop konden wach ten, had hij een luifeltje aan zijn gevel getimmerd. Daaidooi' kwam de winkelier zelf van den regen in den drop. Hij kreeg het nu te kwaad met weer een ander artikel der politie verordening en werd gisteren wegens het hebben vau een «stuk hout« aan zijn gevel veroordeeld tot een geld boete van f 1 subs. 1 dag. En dat niettegenstaande de stoep zijn eigen dom was! vond de winkelier. Voor deQ Doopsgezinden kring al hier hoopt morgen Zondagochtend voor te gaan ds. B. P. Plantenga, van Haarlem. De wintervergadering van het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Herv. kerk zal worden gehouden op Woensdag 29 November, in de con sistorie der St. Joriskerk alhier. De Soiree van de Vereeniging voor Kinder- berstellings-en Vacantie- kolonies gisteren in Amicilia gegeven is een beslist succes geweest wat de uitvoering aangaat Voor de profi- teerende jeugd is het te hopen, dat de netto-opbrengst groot zal zijn. De zaal was geheel gevuld en volgde met aandacht het schoone programma dat ten gehoore werd ge bracht. Zoowel het solo als het orkest gedeelte viel zeer in den smaak van het auditorium, dat na ieder nummer enthousiast applaudisseerde. De orkest vereniging «Amersfoort" gaf een drietal nummers, waarvan deScbubert- symplionie om het meeste genot ver schafte. De vereeniging gaat onder de bekwame leiding van den heer van Aaken zoowel qualitatief als quanli- tatief goed vooruit en heeft nu reeds een bezetting van 8 eerste violen, 7 tweede violen 4 alten 4 cello's, 1 bas, piano en orgel. Als deze muziekver eeniging den heer van Aaken nog vele jaren als dirigent mag behouden, voorspellen wij haar een groote toe komst. De solisten, de dames Rappard (viool) en Wiselius (zang) uit den Haag gaven als dilettanten goed werk. Ze weiden dan ook zóó luidde toe gejuicht dat ze een toetje moesten geven. De pianobegeleiding der dames Heiligers en Stoetzer was zeer goed De heer Kamerling dankte de dames en heeren musici en den beer vari Aaken voor hunne welwillende mede werking en wekte de aanwezigen op lid te worden van de zoo nuttige vereeniging voor Kinderherstellings- en Vacantiekoloniëri. De Ulrechtsche Tooneelisten- vereenigmg U. T. H. S. R. zal a.s Zondag een uitvoering geven in de »Keizerskroon« alhier en zal 2 blij spelen opvoeren: «De gevolgen van een leugen« en «Een kop thee.« Het eerste weid reeds door dezelfde ver eeniging met veel succes te Utrecht opgevoerd. Hetzelfde blijspel ging op Nieuwjaarsavond in den schouwburg vooraf aan het Nieuwjaarsstuk «Kloris en Roosje.a De acteurs weten hun rol goed uit te beelden. We verti ouwen dus wel, dat het een genotvol avondje zal worden. De tuinbouw te Amersfoort, een zoo hoogst belangrijke tak van bedrijf, is deze week een llink eind vooruit gebracht. Na een samenkomst met den heer N. Nobel, uit Waderioijen, Rijks-tuin- bouw-leeraar in de Provincie Utrecht, werd besloten tot het oprichten van de Vereeniging Tuinbouw-proefvel- den Amersfoort«. Reeds zeer lang werd de wensche- lijkheid betoogd: thans is deze om gezet in een daad, die ongetwijfeld zeer ver-strekkende gevolgen zal heb ben voor de teelers zoowel als do ingezetenen. Mejuffrouw H. M. S. J. de Holl, Directrice der Industrie- en buishoud- sohool, zal dezen winter voor het Nuts-departement Leiden vier voor drachten houden over volksvoeding. De heer A. J. de Jong, sedert 1 September 1908 leeraar in Neder- landsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school alhier, is Dinsdag in gelijke betrekking benoemd aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam. De akte viije- en orde-oefeningen der Gymnastiek werd alsnog behaald door mejuffrouw A. M. Cox Bij de H. IJ. S. M. binnenkort drie zilveren diensl-jubilea. Den 19 November van H. Verhoef, ploegbaas bij weg en werkenden 25 van den heer H. Oomkes, opzichter- machinist en sedert 6 jaar depot-chef alhier, den 30sten van den heer H. vari Eek, commies le klasse en hoofd correspondent van de coöperatie «Voor Allen«. Mr P. J. A. van Voorst Vader, thans ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het kantongeiecht le Leeuwarden, is benoemd tot gnllier bij bet kantongerecht te Dordrecht. Bij Kon. besluit is thans non- actniteit verleend aan luitenant-kol. W. H. Piepers, van het le regiment huzaren. Reserve-sergeant H. Schotman van het 5e regiment infanterie, is benoemd lot vaandrig bij het korps. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van bet Postkantoor te Amers foort over de le helft der maand November 1911. W. Immiuk, Amersfoort. Mej. Sloppelaar, id. H. Sanders, Amsterdam. H. G. R-kveld, id. D. Hendriks, id. Wed. Quebec, Echt. G. Dooi lag, Amsterdam. T. ten Beest, id. H. Hietink, Delft. W. Reeders, Groningerland. J. Kaleveen, Utrecht. D. Zwanik, id. A. Hagen, G. J. Veldwijk, Idaho. Ch. Beiser, Strassburg. Handel en Nijverheid. Donderdag vergaderde H. en N. in «De Zwaane onder voorzitting van den beer S. J. van Duinen. De notulen van 12 Oct. '11 werden gelezen en ongewijzigd gearresteerd. Aan de orde puntl van de agenda, het voorstel van het bestuur om aan den betrokken Minister een verzoek te lichten om aan de Kortegracht tot even voorbij het postkantoor te overkluizen. De Voorzitter wijst op de nauwe passage aldaar. Een lid vindt de zaak zeer urgent, doch acht overkluizing van de geheele gracht noodig. De beer Oosterveen meerit, dat men dit van het Rijk riiet zal gedaan krijgen. De heer Eggink meent van wel. De Voorzitter merkt op, dat het nauwste deel vooraan is en gelooft, dat het goed is, niette veel te vragen. Het voorstel wordt inet algemeerie stemmen aangenomen. Punt 2 van de agenda: Benoeming van een afgevaardigde voor de op te richten openbare leeszaal en biblio theek. De heer v. d. Wal zet het doel van een O. L. uiteen De tegenwoor dige regeering vindt de zaak van algemeen nut, getuige bet verleenen van rijkssubsidie. Een openbaar L. is is voor een ieder open, beschikt over ruime, lichte lokalen en een boekerij, waaruit alleen het slechte wordt ge weerd. Zoo'n leeszaal bedoelt een vraagbaak te zijn voor iedereen en is een der mooiste schakels van onze samenleving. Spreker toont verder aan, dat ze een groote mo: eele waarde heeft. Voor velen is de O. L een uitkomst, waar men indirect tegen yeel kwaads gewaarborgd is. Verder bewijst spr. de levensvatbaarheid door te verwijzen naar Dordrecht Verder licht hij alles uitvoerig toe aan de hand van een brochure van Dr. Van Rhijn. Uit de couranten bier is gebleken, dat de Roomsch Kath. niet willen medewerken en heeft aan verschillende leeszalen inlichtingen verzocht en ver nomen, dat in vele plaatsen R.K. zitting in het bestuur hebben. Hij stelt ten slotte voor een afgevaardigde in het comité te benoemen. De heer Nieuwendijk herinnert aan de voorlaatste vergadering, waar be sloten is sympathie te betuigen met de oprichting. Een Katholiek heeft bier niet geprotesteerd, wel is dit ge schied op de laatste vergadering door den heer Luykx. Nu staat het punt weer op de agenda, en hij wil nog maals de vraag beantwoorden of een Kath. kan medewérken aan de op richting vari een O. L. Deze vraag wordt geheel beheerscht door de Kathol, moraal theologie, dat een daad, die niet slecht is in zich zelf, doch naast het slechte een goeden kant heeft, niet mag worden gedaan, als niet voldaan wordt aan deze twee voorwaarden1 alleen tot doel heeft get goede voor te staan en 2 wanneer men over gaat tot die daad. dan moet men overtuigd zijn, dat de reden, waarom men het kwaad toelaat even groot is als het kwaad. De O. L. nu is in zich zelf niet vetkeerd. Er liggen echter allerlei geschriften en de trek naar het kwade is nu een maal grooter dan naar het goede. In hoofdzaak zullen in de O.L. arbeiders komen, wier onderscheidings vermogen niet zoo ontwikkeld is en dat in dagen, waarin do godsdienst ondermijnd wordt. Er zijn gevaarlijke geschriften, men denke aan de neo- malthusiaansche lectuur. Aan de eerste voorwaarde is voldaan, aan de tweede niet. Dat R K. in sommige 'besturen zitting hebben zegt niets. Een R. K. kan er geen zitting in nemen, bij zou dan inconse quent zijn. De heer Ter Maat onderschrijft deze woorden. De heer Eggink zegt, dat niet alleen R. K., maar ook andeien met deze zaak niet medegaan. Ook heeft de heer v. d. Wal niet aantetoond, dat H. en N. in die andere plaatsen meedeed. De heer Oosterveen wijst er op. dat de vereeniging uit verschillende groepen bestaat en hij is er niet voor een oorzaak te scheppen, waardoor de R. K. er uit zouden gaan. De heer Nieuwendijk zegt hierop, dat de R. K. de vereeniging zullen verlaten als punt 2 wordt aangenomen, omdat ze dan in hun beginsel worden aange tast. Dit laatste dreigement vindt de heer Smit minder gepast. Hij is voor stander vau O. L. doch vindt dat de zaak hier niet thuis hoort. Door de leiding van den heer Van Duinen hebben alle richtingen zich hieraltjjd thuis gevoeld. Het bestuur had moeten weten, dat R. K. en A. Rev. tegen O. L. gekant zijn en daarom deze twistappel weglaten. De heer F rederiks stelt voor de zaak uit te stellen tot een volgende ver gadering. Er is nog een ander comité, dat in deze maand bijeenkomt. De voorzitter zegt, dat hij verzocht heeft wat meer op de hoogte te wor den gebracht. Allen zullen ervan willen profiteeren. En dat hel punt niet op de agenda stond, is wel meer gebeurd zonder dat er wat van gezegd werd. Hij gelooft, dat het niet kwaad is het tweede punt aan te houden. De heer Nieuwendijk wil de zaak geschrapt zien zonder meer. De heer v. d. Wal meent, dat H. en N. ervan zal profiteeren, de geheele middenstand dus. Wie er niet heen wil, blijft weg. Ook is alle lectuur niet voor iedereen verkrijgbaar. De beer Smits vindt het praktisch buifen deze zaak te blijven. De lieer Van Scha'ik is het hiermede eens. Het voorstel van den Voorzitter om niet op het verzoek in te gaan wordt met algemeene stemmen genomen. De heer Van Duinen brengt verslag uit van de vergadering van den Mid denstandsbond gehouden te Utrecht den 16 Oct. Ingekomen een schrijven »an de Asser Handelsvereeoiging om aan den betrokken Minister te adrësseeren inzake de vervorming der Stafmuziek korpsen. (Voor kennisgeving aange nomen.) Verder een schrijven van den heer Joh. G. F. van Achteibergh met een voorstel, dat de indertijd gevormde commissie voor de Barchman Wuy- tierslaan zich zal wenden tot den gemeenteraad om er op te wijzen, dat de commissie het toch niet zoo verkeerd had, toen ze beweerde dat de prijs dier gronden niet zoo hoog zou zijn, 'tgeeri bij de verkooping van 27 Sept. is gebleken. Zal in de vol gende vergadering worden behandeld. De heer N. verklaart, dat H. en N. toont de beginselen zijner leden te waardeeren, zoodat niettegenstaande een R. K. middenstandsvereeniging is opgericht de R. Kathol, lid zullen blijven van H. en N. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. ZONDAG 19 NOVEMBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Eet Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. tO'/i uur, Ds B P. Plantenga te Haarlem. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/j uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Veder, van Zwolle, 's Av. 5'/i uur, Ds. Veder. Buitengewone coll. v. d. Zending. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. O3/» uur Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld A post. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. In stormweer. Met welk zwaar weer onze Noord- zeevisschers in de laatste weken te kampen gehad hebber., verneemt men in onze visschersdorpen thans telkens weer als zij, die dezen zomer op een haringlogger gevaren hebben, met «be houden teelt" in hun gezin zijn weer gekeerd. Te Urk kwamen o.a. terug de man nen, die gevaren hebben op den Em- der Logger no. 57. Deze was Zondag 5 Nov. drijvende beoosten Doggers- bank, toen een stortzee het schip zoo overstelpte, dat het aanvankelijk niet rijzen wou. Buitengewoon lang bleven de manschappen, die zich tij dig aan het een of ander vastge klemd hadden, door de zee overdekt, en toen deze eindelijk was vervloeid, en de logger dus weer bovendreef, bleek het zeil te zijn weggeslagen en één der opvarenden, de 20-jarige Jan Visser Fzn., uit Urk, meegesleurd te wezen door de golven. In de nabijheid van het kamp van Milligen, ten zuiden van den Amersfoortscheweg. bij Apeldoorn, zijn bij bet afbranden van een stukje heide door den sterken wind de vlam men overgeslagen op de heide daar buiten, zoodat de brand alras woedde over een uitgestrektheid van ongeveer 2 K.M. Door hulp van het personeel van het remonte-depót, waar de alarm klok werd geluid, gelukte het echter de vlammen spoedig te blusschen. Teruggekregen. Een inwoner van Katwoude (N.-H.) bevond zich in een hotel te Volen- dam, en miste opeens f 3500, die hij bij zich had gehad. Den volgenden dag werd hij in de Pastorie ontboden, en kreeg de ge heele som terug.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2