Liederen PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Bier en S Advei t Amicitia - Abonnement 'i Bij de gehoudeu eindstemming nam de Tweede Kamer met 53 tegen 34 stemmen liet wetsontwerp-Militiewet aan. Een concours. De muziekvereeniging »Harmoniea te Apeldoorn beeft besloten tot het bouden in de eerste helft van Augus tus 1912 van een nationaal concours van Harmonie- en fanfarekorpsen te Apeldoorn. Een redding. De reddingboot van de Noord- en Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij te Midsland op Terschelling beeft tien man van een Duitschen stoomtrawler gered. In het Westland is de spruitkool plotseling aanmerkelijk in prijs ge daald door belemmeiing in de verzen ding naar bet buitenland. Ten gevolge van de vochtigheid en bet zachte weder bederft het product tijdens de verzending. RECLAME. De Kegierungs-Medicinal-Rat Dr. Clemens; in Rudolstadt, heeft bevonden dat: Ongeveer een half wijnglas na tuurlijk Franz Jo9ef-bitterwater reeds zeker ren krachtig afvoerend werkt. Echt Vjfranz Josef"-water in kleine hoeveelheden „eenige malen daags ge bruikt, is' een prachtig middel tegen aambeien en pijn in de lenden Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amerstoort op Dinsdag 28 November 1911, des namiddags ten half 2 ure. 1. Benoeming van eeneonderwijzeres aan de school 2 soort aan de Helle straat (vacature Mej. J. M. de Bruyn). 2. Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool (vacature Slagter). 3. Benoeming van een lepraar in de Hoogduilsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en do Hoogere Burgerschool 4. Rapport van de Raadscommissie, benoemd in vei band met den prijs der levensmiddelen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders riaar aanleiding vau een vei zoek van R. L. E. de Bruyn be treffende voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een nam AmersfoortZeist. G. Voorstel van Burgemeester en Welboudeis betreffende verhuring van de tuinmanswoning met land op het terrein »de Hooibergen." 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ge- meente-begrooting, dienst 1911. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de veror dening op bet vervoeren en begraven van lijken in de gemeente Amersfoort. 9. Voorstel van Burgemer<-ter en Wethouders betreffende het bouwen van een waterreservoir op den Berg. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van A van der Linden e.a tot ver harding van den ouden Soesterweg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den onder wijzer R W. Kuiper (school Koning straat). 12 Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de periodieke verhooging van jaarwedde van den leeraar J. M. Thiel. 13. Vaststelling van hel 2e supple toir kohier der straatbelasting, dienst 1911. 14. Vaststelling van het 4e aan- vullingskobier der inkomstenbelasting, dienst 1911. De heer J. C. Bloem, legde aan de Rijks-Hoogescbool 'e Utrecht met goeden uitslag het candidaatsexamen in de rechtswetenschap af. In het Wijkgebouw aan het Monnikenpad is opgericht, een Chr. Zangvereeniging met name: Soli Deo Gloria met aanvankelijk 25 leden. De leiding is voorloopig opgedragen aan den beer O. Rooke. Woensdagavond wilde de heer H. v. d. C., reiziger in kruideniers waren te Doorn, per rijwiel over Amersfoort en Zeist huiswaarts keeren. Even voorbij het Rijks Opvoedings gesticht. over den Amersfoortschen Berg, daar waar geen straatverlichting meer is, werd hij plotseling aange vallen door twee kerels, die uit de struiken ter zijde van den wegkwamen. Zóó snel hau de overrompeling plaats, nat hij na vrij spoedig herstel van schrik, zich niet kon herinneren hoe de aanvallers er uit zagen. Na onderzoek bleek, dat zijn porte- monnaie, inhoudende ongeveer f50 hem was ontvreemd en dat de schel men, teneinde een onmiddelijke ver volging onmogelijk te maken, den voorband van 't rijwiel hadden door gesneden en den rem defect gemaakt. Te voet moest v. d. C. dus' terug naar Amersfoort, waar bij van deze brutale berooving bij de politie aan gifte deed. Tot 's avonds laat is door de po litie ondeizoek gedaan,doch zonder succes. AmersfDagbl.) De heer R. W. Kuiper, onder wijzer aan de openbare Lagere school aan de Koningstraat, is in gelijke be trekking benoemd aan het Blinden instituut te Amsterdam. Op den 27 November a. s. zal mevrouw W. van der Horstvan der Lugt Nelsort in Amicitia te Amersfoort hare 25 jaiige tooneellGopbaan her denken met eene voorstelling van Hendrik Ibsen's Noia, waarin de jubilaiesse de titelrol zal vervullen. In tiet stuk treden verder op de dames: Pino Beider, E. van Boom, Annie Jurgens. Annie van Ees en Margaretha Gyswyt, en de heeren A. van der Horst, D. J. Lobo en Johan Brandenburg De regie is van A. van der Horst. De afdeeling Amersfoort van de Algem. Ned. Geheelonthouders Bond houdt Maandag 22 Januari een open bare vergadering waarin als sprekar zal optreden ds. N. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp. H. V. C. krijgt Zondag a.s. be zoek van V. V. O. uit Velp, hetwelk een spannenden wedstrijd belooft. Quick gaat naar Zwolle om tegen P. E. C. te spelen. Op de voordracht voor de be noeming van eene onderwijzeres aan de school 2e soort aan de Hellestraat, (vac mej. J. M. de Bruijn) komen voor: 1 mej. G. de Jager, 2. mej. W. M. van Eek, 3. mej. C. E. Mensing. Voor de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravond school, (vacat. S. P. Slagter) worden door Buigemeester en Wethouders aanbevolen de heeren: 1. T. Beverloo, 2. E. Lindenhovius. Voor de benoeming van een leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school, wordt door B. en W. aanbe volen de heer W. Emmens. Op de agenda voor de a s. raads vergadering in dit nummer komt o.a. voor een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van een Waterreservoir op den Berg. Men zou daaruit concludeereri, dat het Ge meentebestuur binnen afzienbaren tijd uitvoering zal geven aan het besluit tot het exploiteeren eenerejgen drink waterleiding. Zoover zijn we echter nog lang niet. Het college van Burgemeester en Wethouders is n.l. over den bouw dezer watertoren al hopeloos verdeeld. Twee plannen zijn gemaakt waar van het een f 46000.bet andere f43000.kost De buigemeester, voorzitter van het college vindt het eerste plan bet meest aanbevelens waardig. De wethouder van publieke werken, gesteund door de commissie van fabricage, de commissie voor de waterleiding, en den gemeente-archi tect acht het plan van f 43000. het beste. De beide andere wethouders zijn echter nóch voor het eene nóch voor het andere plan en wenschen een blanco crediet om door een deskundige nog een derde plan te doen vervaar digen. Bij zooveel verschil van meening in het Dagelijks-Bestuur woidt de Raad voor een moeilijke keuze gesteld. Door den heer R. L. E. de Bruyn werd aan de gemeenteraad 't navol gend adres gezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Rudolf Leonard Elise de Bruijn, oud luitenanl-ter-zee der 2e klasse, wonende aan de Nieuwestraat no. 19 te Amersfoort en aldaar kan toor houdende, dat het zijn voornemen is, aan te leggen en in exploitatie te brengen een tramweg van de normale spoor- wijdte met electrische beweegkracht, gaande van af het station der H. IJ. S. M. te Amersfoort door de Koningin- nelaan en Emmalaan aldaar naar den Rijks-straatweg in de richting »Vol- lei.hoven" tot aan K.M. paal 81 040 (Huis ter Heide) om aldaar linKs af te buigen, gaande verder langs den Westelijken berm van den Bergweg en de Schaarweiderparklaan tot aan het station van de N. C. S. te Zeist, om daarna zijnen weg te vervolgen door de Slotlaan tot aan het eind punt vóór het Gemeentehuis in de Gemeente Zeist, dat adressant, alvorens verder te kunnen gaan niet de uitwerking zjjner plannen, behoeft de schriftelijke ver gunning van uwen Raad om voor den aanleg en het exploitatie brengen van een tramweg als boven omschieven gebruik te mogen maken van de bij dit plan betrokken wegen voor zoo verre die zijn het eigendom van of in onderhoud of beheer bij de Gemeente Amersfoort, dat deze tramweg, hoewel mede dienstbaar te maken aan het vervoer van bagage, goederen en vee, in hoofdzaak zal worden bestemd voor het reizigersverkeer, redenen, waarom adressant met vorigen eerbied verzoekt, dat het uwen Raad zal mogen behagen aan hem voor den tijd van een jaar voorloopige vergunning te verleenen tot het aan leggen en in exploitatie brengen van een tramweg met electrische beweeg kracht, gaande van uit Amersfoort met beginpunt het station van de II. IJ. S. M., langs de Koninginnelaan en Emmalaan, den Rijksstraatweg tot aan het Huis ter Heide en verder langs den Bergweg en de Schaar weiderparklaan tot aan het station der N. C. S. met eindpunt het Ge meentehuis van Zeist, in de Slotlaan aldaar en daartoe gebruik te mogen maken tct het leggen van spoorstaven en wissels in de bermen of op de wegen, boven omschreven, voorzoo verre deze het eigendom zijn van of in onderhoud of beheer bij de Ge meente Amersfoort. 't Welk doende R. L. E. DE BRUIJN. Burgemeester en Wethouders zen den aan de Raad hieromtrent het navolgend advies: Hoewel adressant slechts eene voor loopige vergunning voor éen jaar vraagt, meenen wij, dat aan eene eventueele inwilliging van een dei gelijk verzoek verder strekkende gevolgen verbonden moeten worden. In eene dergelijke inwilliging zal toch tevens voor adressant eene bereidverklaiing begrepen moeten zijn om ook do ver dei e plannen van adressant in gunstige overweging te willen nemen. Het behoeft naar onze meening geen botoog, dat eene vergunning voor aanleg en exploitatie van een tram voor éen jaar, zonder dat aan eene dergelijke vergunning eenige verdei e beteekenis gehecht kan worden, niet door uwe vergadering gegeven kan worden. Dit in aanmerking nemende, kunnen wij geen vrijheid vinden U voor te stellen, het verzoek in te wil ligen, aangezien naar onze rneening de plannen van adressant niet een zoodanige mate »an zekerheid aan bieden, dat de Gemeente bare mede werking kan toezeggen, waardoor de vrijheid om. eventueele andere tram plannen te steunen, belangrijk beperkt zou zijn. Op dien grond hebben wij de eer U voor te stellen, afwijzend op het verzoek te beschikken. Op 28 October 1.1. kwam bij den Gemeenteraad in 't navolgend adres: Ondergeteekenden, allen bewoners aan of in de onmiddellijke omgeving van den Ouden Soesterweg, verzoeken U beleefd verbetering te willen aan brengen in den treuiigen toestand waarin zij verkeeren ten opzichte van onderlinge verbinding. De oude Soesterweg is vooial in het natte jaargetijde bepaald onbe gaanbaar om in geval van nood elkander ter hulp te snellen. Ondergeteekenden, die geheel van politie-toezicbt verstoken zijn, hebben meermalen moeten ondervinden, dat hunne bezittingen werden vernield en beroofd van hun veld-en ooftvruchten pluimvee en goederen. Bij den biand op 30 November 1909 toch is duide lijk gebleken, dat de totaal onbe gaanbare toestand van den Ouden Soesterweg niet kan bestendigd blijven. Redenen waarom zij uwen Raad beleefd verzoeken, dezen weg eenigs- zins begaanbaar te maken. (get.) A. VAN DER LINDEN, en anderen. Burgemeester en Wethouders schrij ven daaromtrent aan den Raad: Gelijk wij reeds iri ons antwoord op de afdeelings-verslagen betiellende de begrooting mededeelden, bestaat hij ons college nitt liet voornemen U voor te stellen van gemeentewege dezen weg te verbarden. Wij zijn van oordeel, dat het ge meentebelang niet eischt, dat deze weg op kosten der Gemeente ver hard wordt en stellen U daarom voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. Aan den Raad dezer Gemeente is het volgende adres verzonden Geelt te kennen de afdeeling Amers- fooit van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij, als lechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 22 Sep tember 1897, no. 25; dat zij heeft kennis genomen van het rapport der »Duurte-commissie«; dal zij zich, in het belang van de gebeele arbeidende bevolking van Amersfoort, niet kan vereenigen met de conclusies, in dat rapport neer gelegd; alsmede, dat zij de gronden, waarop die conclusies zijn gebouwd, geheel verwerpt; dat zij U daarom verzoekt, met terzijdestelling van genoemd rapport, alsnog over te gaan: ten eerste, tot het geven van een toeslag op het loon aan alle Gemeente ambtenaren en werklieden wierjaar- lijksch inkomen f 1000 niet te boven gaat; ten tweede, tot prijsvermindering der cokes voor btpaalde klassen van minvermogenden met kosteloos ver krijgbaarstelling voor onvermogenden; ten derde, tot aankoop in het groot van verschillende levensmiddelen, als aardappelen, vleesch, groenten en stapelai likelen (rijst, tarwe, haver mout, enz.) op de meest voordeehge manier ten vierde, tot het instellen eener gemeentelijke verkoopsinrichting, waar door de Gemeente de aangekochte artikelen worden verkrijgbaar gestold tegen den kostenden ol verminderden prijs 't Welk doende, enz. Het request is vergezeld van een zeer uitvoerige toelichting, waarin, na bespreking van het duurte-rapport, het standpunt van de Gemeente èn als werkgeefster èn als uitvuerdster harer sociale taak in de «dure tijdens, zooals de afdeeling zich voorstelt, aan de hand van vele vooibeelden in bin nen- en buitenland uitvoerig woidt uiteengezet. RECLAME. V rouwenkiesrecht. Donderdagavond hield de Afdeeling Amersfoort van den Bond voor Vrouwenkiesrecht een openbare ver gadering in Amicitia. Mevr. de Goey- Blom uit Bussurn trad op met het onderwerp: De Middenstanden en het Vrouwenkiesrecht. De bijeenkomst werd geopend en geleid door Mej. H. Heeima van Vorst. Mevr. Goed hart van Buuren uit Arnhem zong eenige liederen die zeer in den smaak vielen. Hierna kwam de spreekster aan hel woord. Zij stelde voorop, dat de normale vrouw is aangelegd op hel pen, steunen en liefhebben. Dit is haar element. In en buiten het gezin moet zij dien aanleg uiten, om zoo velen tot zegen te zijn. De Bond strijdt voor Vrouwen kiesrecht en niet voor Dames-kiesrecht. De Bond wenscht recht voor alle vrouwen zonder verschil van stand en politiek. De arbeid, waaraan de vrouw steeds meer en meer deelneemt is de band onzer samenleving. De vrouwen behooren ook lot de gemeenschapen hebben recht daaraan mee te werken. Dit is niet onvrouwelijk, omdat het soms iets ongewoons is. Het werke lijk vrouwelijke wil ook de Bond hooghouden, zonder zich aan ver ouderde begrippen te storen. In veel dingen staat de vrouw bij den man niet achter, wat zij bewezen heeft. De statistiek toont aan, dat in ons land 45000 vrouwen meer dan mannen zijn. Die zullen dus in hun eigen onderhoud moeten voorzien. Men mag ze hiertoe niet in den weg staan, want de vrouw wordt meer en meer aangewezen op werk dat vroeger door mannen geschiedde. Een gevolg biervan is. dat de vrouw zich heden met de wetgeving gaat bemoeien. Welke bezwaren kunnen hiertegen toch bestaan 7 De wet bemoeit zich met de vrouw en tal van wettelijke bepalingen oefenen invloed op het leven der vrouwen, zonder dat zij bij de totstandkoming daarvan iets hebben te zeggen. Dit ondervindt vooral de huisvrouw, die b.v. ten opzichte harer kinderen wettelijk niet den minsten invloed kan doen gelden, t Is dus wel noodig met wet eri maatschappij bekend te zijn, om te welen hoe de wet de vrouw bemoeilijkt, niet het minst in haar strijd om het bestaan. Vervolgens gaat spreekster na de wet teltjke achterstelling van de gehuwde vrouw. Ze is economisch geheel afhan kelijk van den echtgenoot en de woorden, dat de huisvrouw de eenige onbetaalde dienstbode is, zijn waar. De plichten der vrouw als burgeres en lid der gemeenschap zijn nog niet altijd begrepen. De vrouwen moeten meer durf hebben om voor die plichten op te komen, dan komen de rechten ook eerder. De plichten van man en vrouw zijn gelijk. Physiek is ze de mindere, maar geestelijk wordt meer van haar geëischt, omdat de wet ze niet beschermd. De vrouwen moeten hun rechten practisch toepassen, dan zal eenmaal het recht zegevieren dan zal zelfzucht, conventie en traditie verdwijnen. De vrouwen moeten niet tevieden zijn met een negatief pro gram. Vele verkeet en nog steeds in het land der droornen en zijn slechts groote kinderen. Deze klasse sterft langzaam, maar zeker uit. Een wer kelijk beschaafde vrouw vei prutst haar tijd niet meer, daar ze inziet, dat ze plichten tegenover de maatschappij te vervullen heelt. ALnu zet spreekster de groote voor- deelen, die het vrouwenkiesrecht aan de maatschappij zal bieugen uileen. Zij moet trachten den besten man ie evenaaiden in het overwinnen der moeilijkheden van het staatkundig leven. Hierom organiseeit de Bond ook ontwikkelingsavonden. Geduiende de pauze zong mevrouw Goedhart een drietal liederen, waarna spr. eenige argumenten, waar veel mee geschermd wordt, weerlegde. Met een opwekking om mee te strijden eindigde ze haar belangrijke rede Mej. Heerma van Vos dankte spreek ster en zangster, waarna ze de ver gadering sloot. ZONDAG 26 NOVEMBER. Remonstrautschc kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. J. L. La Gio te Zwammerdam. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 107a uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforiu. kerk (Langegrackt). Voorm. 10 uur. Ds. Dormer. 'sAv. 57a uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57a uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97a uur, de Heer D. Barth van 's-Gravendeel. 's Av. 5 uur, de Heer D. Barth. Chr. Gereforiu. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 95/* uur. Godsdienstoefening, 's Av. 57* uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muur huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47a uur, Godsdienstoefening. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Yan 15 tot 23 November 1911. GeborenHubertus Martinus, z. van Petrus Venhorst en Alberda Krabbe. Johannes, z. van Arie Yliegenthart en Wynandia Schaap. Wilhelmina Johanna, d. van Sijme Nicolaas Brugmans en Antonia Johanna Haverhals. Jannelje, d. van Gijshei tus van de Kraats en Cornelia van Beekhoven. Willem, z. van Jacob van de Berkt en Janna Lubertha Jansen. Frederik Gerrit, z. van Gernt Zuijderduijn en Alyda Johaniia van der Heiden. Bertha Wilhelmina, d. van Everardus Bliekendaal en Helena Wilhelmina de Gans. Aaltje, d. van Geurt van Putten en Gerrilje van de Bor. Hendrikus Hermanus Bernardus, z. van Adria- nus Willems en Wilhelmina Geeriruida Theo dora Korndewal. Teuntje, d. van Teunis van Drie en Aaltje Bouwman. Elbartba Johanna Everdina, d. van Willem de Kruiff en Elisabeth de Valk. j lem, d. en z. van Juhai I Verweij en Catriria Dina Theodora Maria 'bertus Huurdeman en Everdina Johanna Fru Arend Holtman en Grie] Everarda Francisca, d; Baulaud en Everdina van Jacobus Wilhelroi Johanna van der Heidi OndertrouwdCorn* van Korlaar. Getrouwd: Hendrik de Bruin. Johanna de Greef en Hendrik Lambertus van Veeru Minnen. Dirk Jan Vrije. Jan Reinier Nieuwenhuizen. Aai Maria van Lunteren. Overleden: Johanna 69 j., echtg. van Johai Johanna Cornelia Petr van Johannes Wilhelm Henrietta Gerritsen, Johaimes de Koeijer. kens, 75 j., wed. v< Leu van 17 tot Geboren: Johannes nes Hendricus Schultei Woud OndertrouwdAnlo Rijkje van Kolfschoteo Gehvwd: Gerrit D; Kolfschoten. Anth Rikje Hoogeweg. Overleden: Hendrib Lagerwey, 74 j. MAKKI AMERSFOORT, Tarwe f 0;Rogge appelen f4.af 10.0 1' Aardapp. f 0a f0.— Hoendereieren f10 0 al f 00.a iBoier garine f0.a f0. Kippen f 0.70 a f 1 20 Ki kuikens f 0.30 a f 0.90 Ga f 0 60 a f 1.p. st. Jor f 1.50 a f2 25 Wilde Tamme f 80.0 a f 1 50 Magere varkens f 15. f 0.a t Zeugei f 6.a f 12 Schran koeien f 000.a f 000. a f 000.Kalf koeien vaarzen f 00.a f 00. Pinkstieren f U00. Aangevoerd waren heet. Rogge. Appelen. 10 liect. Peru leu100 heet. Zamlaarda dereieren. stuks boter, kilo Margarine, 10 magere varkens Var 500 biggen en 6 zeugen ll »l REC oefenen een zeer se) de nieren en blaas, en graveelsteenrheum van de macht om de Alcoholische prikk meeste gevallen de oo kwalen. De door alc<' taste nieren verheze bloed te filtreeren ei voeren, die waterznf lendenjicht, en zoovel ten veroorzaken. Indien gij eenig kei blaasaandoening hebt aanleg hebt voor nier bruik van alcohol na te beginnen mpt een ter's Rugpijn Nieren geneesmiddel door te ste sporen der verse}, nen zijn, want zool verschijnselen kun; veilig voor vernieten ie blaas haar macht ov« Hoelanger gij u* des te dieper schiet misschien >Last van b kan zijn, dat'ziel wikkeld heeft dan g(j behandeling is zeer spoedig genoeg begn bruik der echte Fode die door mannen en den, welke genazen e Op elke doos échte Pillen komt de handt ter voor. Zij zyn te bij den heer A. van Toezending geschiedt postwissel f 1.75 zes doozen. 'i! Mej ut J VALETON, b( ir lijken dank wijzen vpn vangen bij lie I< vriendin Mej VERNOIS. Amersfoort, 91 Donderdag 3 u Vnvo te geven A. NOORDEWIER HAAN en den lieer VERHEY, pia Kaarteu-ver HOFF's BOBl ZIE DE GROOTE iy XI

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2