HIEUW! Nieuws- en Advertentieblad voor i© Provincie Utrecht r*o. 99. Woensdag 13 December 1911. Veertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. HET UTRECHTSCHE VOTUM. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephocun0. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In de buitengewone algemeene ver gadering van den Middenstandsbond ter bespreking van het ontwerp-Ta- riefwet op 16 October te Utrecht gehouden, werd met 150 stemmen tegen 6, en 40 onthoudingen, de vol gende motie aangenomen De Nederlandsche Bond van Ver- eenigingen van den handeldrijvenden en van den industrieelen Middenstand vergaderd op '16 October 191 1 te Utrecht; spreekt als zijne meening uit, dat de strekking van het nieuwe ontvverp- Tariefwet, in het algemeen beschouwd, in strijd met de belangen van den Middenstand en verzoekt aan de tweede kamer dit ontwerp niet aan te nemen. Het groot aantal onthoudingen kan gemakkelijk verklaard worden door het advies, hetwelk het Hoofdbestuur meende te moeten uitbrengen. Om verschillende redenen werd een votum ontraden. Het werd zelfs van die zijde beschouwd als Mijnrecht in strijd met letter en geest der statuten a en in plaats van het votum wenschte het Hooldbestuur een rapport te stellen, waartoe de verschillende afdeelirigen de bouwstoffen zouden leveren. De vergadering verwierp dit denkbeeld met 138 tegen 69 stemmen. Uit een vergelijking der cijfers blijkt, dat onder deze minderheid ook tegenstanders van het ontwerp-tariefwet behoorden en dat de feitelijke voorstanders, op de vergadering aanwezig, zich tot een hoogst klein aantal beperkten. Zooals verwacht kon worden heeft de uitspraak van den Middenstands bond in ruime kringen de aandacht getrokken. Bij hen, die haar afkeurden, bleef de gebruikelijke poging niet ach- Voor iedere 100 leden eener vereeniging, of onderdeel daarvan wordt één stem uitge bracht, zoodat men mag aannemen dat te Utrecht minstens 18.000 leden vertegenwoordigd waren terwege, de beteekenis daarvan te verzwakken, door alle niet vertegen woordigde organisaties bij de minder heid in te deelen. Spoedig bleek echter de onhoudbaarheid van deze stelling. Toen werd de bevoegdheid tot het nemen van een besluit betwist met een beroep op de meening van het Hoofdbestuvr. Het terzijde stellen van het advies van de bestuurstafel gege- ven, werd gelaakt. Alsof niet de waarde I van de gegeven uitspraak, in de oogen 1 van het publiek moest rijzen, naar mate meerdere formeels bezwaren gesteld deze waren gegrond ter zijde waren gesteld. En eindelijk moest het argument dienst doen, dat door het bespreken van het tarief-ontwerp en het uitbrengen van een oordeel daarover, de politiek was binnenge haald, die in eene neutrale vereeni- ging als contrabande te beschouwen zou zijn. Dit laatste argument reikt verder dan een kritiek alleen op de besluiten der Utrechtsche vergadering. Wij hebben reeds zoo dikwijls ver nomen dat achter de bestrijding der tiritfplannen overwegingen van poli- tieken aard verscholen zouden zijn, en wij achten het nuttig hiertegen een woord van verweer te spreken, waar het woord politiek in zoo ver schillende beteekenis gebezigd kan worden. Zeker, bespreking van het belas tingstelsel, dus ook van een tarief van invoerrechten, het aanwijzen der richting daarbij te volgen, het uiten van wenschen, het uitlokken van een votum daarbij, brengt ons op een terrein waar wij het staatsbeleid be spreken, evenzeer als een bespreking der gedwongen winkelsluiting ons brengt op het terrein van tijks- of gemeentepolitiek. En waar een tarief- ontwerp is ingediend, of een veror dening op de gedwongen winkelsluiting werd afgekondigd, zal eene bespreking dier onderwerpen noodzakelijk gun stige of ongnnstige kritiek op de daden der overheid in zich sluiten. Maar deze kritiek geeft nog geen aanleiding de neutrale vereeniging, die haar toeliet, te stempelen tot eene politieke vereeniging. Ware het aldus, moesten onder werpen waarover tijks of gemeentelijke regeeririg te beslissen hebben, in neu trale vereenigingen buiten bespreking blijven, de gedachtenwisseling onder de leden zou al te beperkt worden en voor bijeenkomsten nauwelijks aan leiding zijn. De practijk leert ons dan ook anders. Wij zien talrijke maat regelen op sociaal gebied, onderwer pen in voorbereiding of reeds in wetsvorm gegoten, in neutrale ver eenigingen besproken wij noemen slechts tabakbelasting, bakkerswet en sociale verzekeringswetten zonder dat iemand daaraan aanstoot neemt. Het goed recht van de Maatschappij van Nijverheid tot afkeuring der tarief- wet werd evenmin betwist als bet recht van Patrimonium om een goed keurende stem te doen hooren. En ook in Katholieke kringen, waar men bij voorkeur beweert, dat het tarief- ontwerp, een 'politiek onderwerp, ongeschikt ter bespreking in neutrale vereenigingen, zoude zijn, schijnt men in de practijk toch eeoe andere opvat ting te huldigen. Wij lazen althans dat op bet congres van den Neder- landschen Boerenbond op 27 Sep tember te Nijmegen gehouden, na toelichting door het kamerlid den heer Mr. Baron de Wykerslootb de Weerde- steyn de volgende conclusiën werden aangenamen De Nederlandsche Boerenbond van meening dat in bet ingediende ont- werp-Tariefwet in meerdere mate met de belangen van den boerenstand rekening moet worden gehouden dan thans het geval is; spreekt den wenscb uit dat Z.Ex. de Munster van Finan ciën de totstandkoming van verande ringen in dien geest bevordere. En van algemeen economisch stand punt èn uit financieel oogpunt is eene verhooging van het tarief van invoer rechten, wanneer de richting der verhooging gelijk in het ontwerp- tariefwet van Minster Kolkman, zorg vuldig wordt gekozen, aan te bevelen. Ten opzichte van de landboaw is gemeld ontwerp echter niet consequent: het bevat te dien aanzien verschillende onbillijkheden en bedreigt onze land bouwers met niet te onderschatten gevaren. De bezwaren zijn echter allerminst onoverkomelijk, terwijl het ontwerp liefst na wijziging, ook voor de boeren onmerkbare voordeelen biedt, zoodat over het geheel genomen, zelfs van agrarisch standpunt bezien, aanneming van het ontwerp gewenscht is. De Nederlandsche Boerenbond wenscht zeker niet onder de politieke vereenigingen gerangschikt te worden en van de zijde zijner vrienden is een verwijt aan den Middenstandsbond bijzonder misplaatst. Nemen wij het woord politiek in den zin van taktiek, dan mag misschien aan de conclusiën onze lof niet onthouden worden. Geven en nemen en open blijven vooronder- handeling ter verkrijging van agrarische voordeelen, wat konden de vergader den te Nijmegen meer verlangen. Maar men erkenne dan ook, gedaan te hebben want anderen betwist werd. Keeren wjj tot ons onderwerp terug. Volgens het spraakgebruik wordtin den regel iets anders bedoeld, indien bet verwijt gedaan wordt dat de poli tiek is binnengehaald. Dan doelt men minder op tiet onderwerp dan op de wijze van behandeling. Een zuiver economisch onderwerp kan gebezigd worden als middel in den politieken strijd. De belangstelling in het onder werp kan slechts schijn zijn, en het treffen van politieke tegenstanders doel. Deze houding moet zeker in iedere neutrale vereeniging streng worden afgekeurd. Wij gaan verder en keuren haar af onder iedere omgeving. Wij namen de conclusiën over zooals dio in verschillende couranten vermeld waren. Alleen veroorloofden wij ons één woord te cursiveeren. Te spreken van vonmerkbare voordeelen* komt ons zoo juist voor, dat wjj ons van commentaar onthouden. Het klinkt bijna belachelijk tot den Middenstand het verwijt te richten zich tot politieke actie te hebben laten verleiden. Is men dan zoo weinig op de hoogte van de politieke nei gingen der leden om niet te weten dat oppositiegeest er vreemd is? Heeft men de oogen gesloten voor het feit, dat in voorafgaande vergade ringen, aan het tariefontvverp gewijd, met angstige zorg alle partijdigheid geweerd is, dat de geheele beweging uit eigen aandrang is voortgekomen, dat zij, die bekend staan als voor vechters van den vrijhandel of zich op politiek terrein bewegen, nimmer deel genomen hebben aan eenig debat, indien zij niet tevens waren bona fide leden der vereeniging, dat de eenige keer dat van dit juiste beginsel werd afgeweken, was om het woord te verleenen aan den heer Heemskerk, afgevaardigde voor Rotterdam IV en voorstander van het tarief-ontwerp. Angstvallig is in eigen kring gezocht naar overtuigde voorstanders van het ontwerp, doch bij alle besprekingen bleef ue verdediging door midden standers uiten vernam men hoogstens dilotoire excepties. Wat ons aan het besluit, te Utrecht genomen, groote waarde doet hechten is niet in de eerste plaats de groote meerderheip, waarmede eene afkeu rende motie werd genomen, maar veel meer bet pure naakte feit, dat ook hier weder, gelijk overal waar mannen van zaken bijeenkwamen, ondanks allen aandrang daartoe, eene prin- cipieele van het tarief-ontwerp niet werd vernomen. Zulks kan hen, die met de belangen van den middenstand vertrouwd zijn, niet verwonderen. Terecht is er op gewezen, dat beperking van het terrein van inkoop voor den middenstand even noodlottig is, als beperking der koopkracht der bevolking Voor hen die hieromtrent nog niet overtuigd zijn, willen wij trachten beide stellingen nader toe te iichtèn. De drang tot wijziging van het bestaande, die wij bij alle takken van IET IDE ZDIEFTiE]. BEN AHEBIKAANSCHE GESCHIEDENIS. 34) «Whisky voor allen!" zei doctor Spack en valt zwaar op een stoel neer, de andere drie zetten zich bij hem aan de ledige tafel en drinken en praten en lachen over allerlei alle- daagsche dingen. Langzamerhand en hoe later het wordt, vult zich de zaal meer en meer met gasten, en daar doctor Spack en Hammer zich toe vallig zoo hebben geplaatst, dat de een het buffet, de andere de ingangs deur in het oog kan houden, zoo be- heerschen de oogen van beide de ge heele ruimte; maar men merkt niet bij hen op, wat zij bespreken, want zij blij ven volhouden beschonken te zijn en verraden door geen gebaar dat zij Duitsch verstaan, van welke taal hun gezellen zich somwijlen be dienen. Tegen tien ure werd de deur geopend en vlug er door wipte een jongeling, wiens gebogen neus en rug aan dat ras der oosterlingen herinnerde, die op heden in het Westen het minste geld en het meeste verstand hebben, in weerwil Bichard Wagner het tegen deel beweert. Deze vertegenwoordiger van den handelstand droeg zwarte haar lokken, een rooden snorbaard, een eenigszins versleten rok en toonde, met een stereotypen lach, de voor tanden. Hij zag in het lokaal om zich heen en trippelde op Annette toe, wier hand hij haaztig greep en aan zijne tanden bracht. «Hemel, ziedaar ook die rhinoseros van een vent, die nit loutere liefde voor de kunst onder de karreknollen van het vernuft is gegaan, en nu in de «sterren" schrijft," zei Singvul half luid tot Haynes. Haynes knikte. "Maar het is een goede jongen," antwoordde hij «men kan hem tot alles gebruiken, hij poetst laarzen als het zijn moet." In dit oogenblik viel de blik van den jongeling met rooden snorbaard op de groep onzer bekenden, hji hup pelde er heen en overlaadde het ge zelschap met een stortvloed van kom- plimenten en fraaie woorden. «God aller werelden I" zeide hij met eenigszins poolsche uitspraak, „hoe komen zulke lieve en geestige men- 3chen bij elkaar Goeden avond heer Haynes Esquire! Goeden avond, mijn heer Siegfried SingvulGerechte God Welk een vreeselijk fraai gedicht hebt ge weder gemaakt in den Uilen spiegel Weet ge, ik behoor ook tot de kunst, ik reken mij ook onder de poeëten, ik ben ook in Arcadië ge boren, anch' io sono pittoresco, maar tot u, heer Singvul, moet ik opzien, en als ge zoo voortgaat, wordt ge mijn liniaal ideaal wilde ik zeggen Vergunt ge mij bij u plaats te nemen Weet ge, het vereert mij ten hoogste te zitten bij zulke groote poeëten en redenaars als Haynes en Singvul. En ge kunt niet gelooven, mijne keeren, hoeveel prijs mijn redacteur', Arminius Ruster, op u beiden stelt het is ontzaglijk. Word een poëet als Singvul, en een dagbladschrijver als Haynes, zegt hij mij, en God moge mij straffen, als dan niet de sterrencourant, dat heet, wij beiden, het met de geheele wereld durven opnemen. Wie weet hoe lang de watermolen van den jongeling nog op deze wijze voortgeklapperd zou hebben, zoo niet Annette de tafel was genaderd en hem den bestelden "gemengden drank" gebracht had. God, Antje," riep hij nu, terwijl hij zijn arm om hare taille legde, en haar verliefd aangluurde. "God, mijn kind hoe gelukkig ben ik bij u I Aan u denk ik den geheelen dag, voor n dweep ik en maak verzen, en ge zijt nog altijd even preutsch en wreed. Wanneer vergunt ge mij u iets voor te lezen van mijne poëzie? O het is ijselijk fraaie poëzie, Ruster zegt, men zou zich doodschreien als men ze hoort «Dan hoor ik ze liever niet, mijn heer I" glimlachte Annette met een verleidenden blik. Ilanynes wenkte nu het meisje tot zich en vroeg haar halfluid: "Is er tijding van Eulton?" »Ja, hij heeft uit New-York ge schreven Lobster moest overkomen "Wat moet deze daar doen?" "Ik weet niet, maar de zaak schijnt niet goed te gaan; de brief was kort en stroef." "En hoe is het met het meisje?" »Hij heeft ze uit Michigan naar hier in een berucht huis gezonden." Het buffetmeisje werd geroepen. Hammer had geen woord van het ge sprek laten verloren gaan. Er kwamen steeds meer gasten, en spoedig werd dansmuziek verlangd. Voor de oogen van doctor Spack en van den kapitein ontwikkelde zich een soort van bandelooze vroolijkheid in de leelijke omgeving van deze onder- aardsche ruimterechts een buffet op den achtergrond twee vioolspelers aan de wanden, op korte afstanden van elkander, petroleumlampen met slecht schoongemaakte glazen; banken langs de wanden, waarop akelige gestalten van beiderlei kunne; en dat alles in een dampkring van tabaksrook, petro- leumstank, slechte whiskydampen en nadeelige uitwasemingen. De lampen branden slechts daarom zoo dof, zoo treurig, opdat men alle ellende van deze menschelijke bouwvallen niet zou zien. Wee den overwonnenen! zou men hier kunnen uitroepen, want deze arme en ellendige vrouwelijke wezens vieren hier hun ongeluk met whisky en dans. Deze vrouwen brengen hier hun hall verwelkte schoonheid aan den man, zij schenken hier misschien nog eens haar arm hart aan den fraaister danser, om het eveD welk tuchthuis hij ontloopen is. O, o, de geheele geschiedenis hier beneden zou zeer vroolijk zijn, ware zij maar niet zoo treurig. Zie maar hoe zij de beenen opwerpen, en hoe

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1