B. A. S1DDBÉ, iaar Amerika, Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ER BIEDT ZICH AAN DE WITTE WINKEL Advertent ién. ONZE GEZELSCHAPSRElZEN. Slotlionwer's Stoomdrukkerij, Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor RÜi- en loezelwijnen. Maflera, SHERRY en Portwijnen. Vermont!, Malaga. Medicinal Tokayer Wml Langestraat 74. in het midden van het amphitheater. De koning opende den durbar met een redevoering, die met langdurige geestdriftige toejuichingen werd ont vangen; de muziekkorpsen speelden den kroningsmarsch. De herauten lazen daarna de kioningsprorlamatie voor. De koning en de koningin stonden voor den troon met het gezicht naar de duizenden, die juichten: God save the King! Lord Hardinge kondigde daarna een aantal besluiten af, ter herinne ring aan den kroningsdurbar, waar onder eeu tot het schenken van eeri gift van vijf millioen Roepijen voor bet volksonderwijs. Voorts werden belooningen geschonken aan de sol daten en de ondergeschikte ambte naren, en worden een aantal gevan genen in vrijheid gesteld. De plechtigheid eindigde onder trompetgeschal en hernieuwde toe juiching van koning en koningin. Kort voor het sluiten van den Duibar deelde de koning mede, dat de zetel van de Indische Regeering zal worden overgeplaatst van Calcutta naar Delhi. Naar wij vernemen zal de Ne- derlandsche Toorieelvereeniging, direc teur de heer Ternooy Apèl, op 27 December a.s. in Amicitia opvoeren het tooneelspel «Meneer Alphonse» van Alexandre Dumas fils, vertaling van Anna van Gogh Kaulbacb. Over de opvoering van dit stuk te Amsterdam schreef de N. R. Ct. «Dit welbekende stuk van Dumas Fils, dat door de uirectie van de Ned. Tooneelvereeniging terecht een ver taling waard is gekeurd door Anna van GoghKaulbach, heeft in de vertooning hedenavond in den Hol- landschen Schouwburg een sterken indiuk gemaakt. In alles ik spreek du van het werk bewonderde men de hand en den geest des meestersin den prachtig gesloten bouw, de treffende karakteristiek van de twee hoofdper sonen, de vernuftig gedachte hande ling, den zinrijken dialoog De vertooning van dit, door zijn stijl in het genre der moderne Fran- scbe comedie klassiek te achten, too neelspel mocht hoogst verdienstelijk heeten en verdient een druk bezoek." Men verzoekt ons nog mee te deelen, dat de uitvoering Viijdagavond in «Amicitia ten bate van het Neder landsche Roode Kruis te geven, precies ten 8 ure zal aanvangen. Verder zal de avond worden opge luisterd door de welwillende mede werking van den heer P. E. J. Appelins van Hoboken,den ook hierzeer bekenden solo-violist, en zal de Geisba-dans worden uitgevoerd. De heei Louis Klein stond een Kaps- vleugel af voor het goede doel. Door de heer B Proper, commies ter Gemeente-secretarie werd met gunstig gevolg het examen afgelegd in Staats-inricbting M O. Mejuffrouw A. E. van Laaren slaagde voor het tweede (practisch) gedeelte van het aphothekers examen. Twee minderjarigen die hier rondzwierven zijn door de politie opgepakt en naar hun woonplaats, Hilversum teruggebracht. De politie maakte proces ver baal op tegen twee automobilisten waarvan er een zonder licht en de ander een begrafenisstoet voorbij reed. Ds. A. Wartena van 1879 tot 1890 predikant bij de Ned. Herv. ge meente alhier, thans als em. predi kant wonende te 's Gravenhage, zal op Vrijdag 15 December voor de Vereeniging «de Ned. Herv. Kerk" eene lezing houden op de bovenzaal der voormalige Diaconieschool in de Muurhuizen. De lezing is toegankelijk voor leden en geïntroduceerden. De lantaarns van auto's en rij wielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten na vieren, die van de overige voertuigen op zijn laatst tien minuten over half vijf goed helder branden. In «De Kampioen», wordt iri herinnering gebiacht de volgende merkwaardige advertentie, uit een Hamburgsche courant van het jaar 1869, waaruit de groote vooruitgang der rjjwielfabricage in de laatste veertig jaren blijkt: «Vélocipède te koop met gesmeed raam, goede houten wielen met dub bele spaken en bronzen asbusser. of stalen naven en assen, verstelbaar zadel op stalen veeren, gegarandeerd als hel meest soliede en toch lichte i ij wiek I Die lichtste rijwielen wogen ongeveer 90 pond en kostten 240 tot 275 gulden De correspondente voor Amers foort van den Bond van hardhooren- den deelt in het maandblad van dien Bond mee, dat zij, gevolg gevend aan het verzoek van dr. J. Th. Mouton, de bewaarscholen hier ter stede be zocht. Merkwaardigis mijn ervaring,schrijft zij, namelijk dat op de school voor de meest gegoede kinderen bijna tien pCt. slecbthoorenden werden opgege ven, op een andere school, met grooter aantal kinderen in de klassen 2 a 3 pCt. en in de school met het grootst aantal kinderen (70 in één klasse) op heel de school van 3 klassen slechts één kind bekend was, dat slecht hoorde en stom was. Zij zal ook de andeie voorbereidende scholen bezoeken en daarna haar be vindingen meedeelen. Ongetwijfeld verricht zij daarmee een zeer goed werk. Mejuffrouw A. Baas Becking en de heeren W. Dalhuizen en G. Bossen broek slaagden bij bet examen Boek houden voor de practijk, uitgeschreven door de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden. Hoefbeslag. In Januari zal weder gelegenheid worden gegeven toelatingsexamen af te leggen tot de cursus ter opleiding van onderwijzers in 't practisch hoef beslag te geven aan 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht. Candidaten moeten tenminste den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben. Bij het 5e legiment infanterie zijn benoemd tot militie 2e luitenant de vaandrig M. J. F. baron Van Boe cop; tot ipserve 2e luitenants de vaandrigs W. A. van Dalfsen en H. Thijs allen van het korps. Bij het le regiment veld-artillerie zijn benoemd tot reserve 2e luitenant de kornets A. J. van Rossum, R I. M. Meltzer, W. J. H. graaf Vari Limburg Stii urn, J. B. Looman en G. I'. van Dam, allen van het korps. De landbouw en de vogels. Over bovengenoemd onderwerp sprak gister avond in i>De Arend» de heer De Beaufort uit Maarn, hiertoe uitgenoodigd door de afdeeling Amersfoort van het U. L. G. Op eene aange- rame en zeer prettige wyze behandelde hij vele vogels, uie in ons land voorkomen of hier broeden. "Van al ;de genoemde vogels werden prachtige fotografieën vertoond, en om een denkbeeld te geven van de moeite en het geduld, waarover een vogelfotograaf moet be schikken, deelde de heer De Beaufort mede, dat met een opname dikwijls een dag gemoeid is. Het onderwerp is zeer actueel gelet op de nieuwe vogelwet, die weldra zal worden inge voerd. In deze wet is het oude idee van nut losgelaten en het nieuwe principe, alles wat leeft, heeft recht van bestaan, is meer door gevoerd. Vervolgens behandelde spreker de strandvogels, o.a. de meeuwen, die door de modezucht veel te lijden hebben gehad, de bonte scholekster, die aan »mimicri« doet, de vogels van het Naardermeer, de lepelaars. Sommige vogels zijn door betere waarnemin gen minder groote zondaars gebleken, zooals b.v. de reiger, die een echte vischdief is. Onder zoekingen worden nog gedaan en volgens spre ker is het voordeel aan de zijde van den reiger. Vervolgens worden vertoond en besproken de eenden, karekiet met hun kunstige nesten, de baardmees, de regenwulp en het kemphaantje, dat bij Spakenburg veel voor komt. Het is een zeer beweeglijk, vechtgraag vogeltje, vooral in den paartijd. Elk mannetje heeft dan zijn aparte gekleurde kraag, de een wit, de ander weer bruin, in 't kort we hebben hier het eigen aardig verschijnsel, dat de kleur individueel is. Een nuttige vogel voor den landman is de kievit. De eieren van dezen vogel zijn zeer gezocht en het zoeken levert velen vooral in Friesland aardig wat op. Ook zagen we mooie fotografieën van fazanten en patrijzen, alsmede van de roofvogels, o.a. de Vlaamsche Gaai, een echte eierdief. Ook steelt bij jonge zangvogels. Een andere be luchtte dief is de sperwer. Ook de torenvalk staat in een slecht blaadje en wordt dikwijls doodgeschoten, hoewel hij zeer nuttig is door de vele muizen, die hij verdelgd, evenals de uil. Een boer, die zijn belang begrijpt, zal een uilennest op zijn boerderij niet wegmaken. Na de pauze werd de geitenmelker vertoond, een vogel met een verbazend wijde bek. Hij heet ook wel nacht zwaluw. De eerste naam heeft hij te danken aan de meening, dat hij de geiten molk. Zijn wijde bek dient hem echter om gemakkelijk insecten te yanger, waarvan hij leeft. Deze insecten eet hij en hij beloont dus onder de nuttige vogels thuis. Ouk de merkwaardige en schuwe koekoek zagen we. Hij legt zijn ei in het nest van andere vogelo en heeft om deze te bedriegen 65 vormen en kleuren tot zijn beschikking. Een jong koekoek vernietigt een heel vogelgezin. Nog zagen we een ijsvogel, een wielenwaal en het drukke kurkstaartje, ook akkermannetje genaamd, dat zoo zijzonder nuttig voor deo landbouw is. Het winterkoninkje en het rood- borsje zijn merkwaardig an nuttig, omdat ze den winter hier blijven én dan heel wat in- sect^nlarven opruimen. De vogels in deu winter voederen io goed, doch men behoede zich voor overdrijving. Als het water bevroren is, eten en drinken geven, is echter zeer noodzakelijk. Naast het roodborstje staat het blauwborstje, dat weinig voorkomt. Hier in de buurt van Amersfoort op den Driftakker of bij Hamersveid komt het echter wel voor. De familie Specht werd-natuurlijk ook be- sproken en men kan ze wel onder de nuttige vogels rangschikken. Ten slotte deelen we nog mede, dat alle onderwijzers gratis lid kunnen worden van de vereeniging. Hoe meer zij weten, hoe meer kunnen zij de liefde voor de natuur by de kinderen opwekken. Als de jongens maar vast hebben geleerd de nesten te sparen dan is er al heel wat gewonnen. Met den wenscb, dat deze avond hiertoe mocht hebben bijgedragen en de liefde tot de natuur meer en meer worde, opgewekt, ein digde spreker onder luid applaus zyn voordracht. Iets voor onze letterkundigen. Door de Redactie en de Uitgevers van «De Amsterdammers, Weekblad voor Nederland, wordt een prijsvraag uitgeschreven voor tien, als de beste uit te kiezen, novellen of schetsen, geschikt om te kunnen dienen als feuilleton voor het genoemde Week blad. De omvang moet niet beneden 3000 woorden blijven en 8000 woorden niet te boven gaan. De copy moet zéér duidelijk lees baar wezen. Zij moet geschreven zijn aan één zijde van het papier, door een andere band dan die van den auteur. Machineschrift beeft de voor keur. De copy moet vóór of op 1 Maart 1912 ingezonden zijn aan het adres van de Uitgevers Van Holkema Warendorf, Keizersgracht 333, te Am sterdam, voorzien zijn van een op schrift, pseudoniem of spreuk en ver gezeld gaan van een gesloten enveloppe, hetzelfde opschrift dragende en be vattende den naam en het volledig adres van den auteur voor eventueele terugzending. De inzendingen, waarbij aan deze voorwaarden niet voldaan wordt, wor den terzijde gelegd. Uitgeloofd worden 6 prijzen, ter waarde van f 400 verdeeld als volgt: één le prijs a f125.één 2e prijs a f75.—, vier 3e piijzen a f50. De ingezonden bijdragen zullen be oordeeld worden door een jury be staande uit: Iria BoudierBakker, Cyriel Buysse en Frans Coenen. De bekroonde bijdragen worden opgenomen als feuilleton in «De Am- sterdammer«, Weekblad voor Neder land, en blijven het eigendom van de uitgevers Van Holkema Warendorf. Aan de Redactie blijft het recht de niet bekroonde te behouden en ze te publiceeren tegen het hoogste hono rarium, dat door hel Weekblad voor novellistisch werk wordt toegekend. Een vrouw verkocht voor tien gulden. Bij de civiele zitting van het kanton gerecht te Haarlem deed zich een bijzonder geval voor. Er zou een vrouw beëedigd worden als voogdes, die met een koopman in alles samenleef in echtenstaat. De beëediging kon niet doorgaan, omdat er geen proteslveiklaring was overlegd. De vrouw opponeerde daartegen zeer sterk. Het werd hoog tijd dar daarvan nu maar eens een eind kwam, want haar man was zoo'n lievert. Hij haar voor f 10.verkocht aan een ande ren leeglooper met 7 kinderen. Heb je zelf die f10,ontvangen, vroeg de kantonrechter. Weineen, zei de stumper, dief 10, hebben mijn man en zijn kame raden in drank omgezet, maar in ieder geval zou ik toch niet bij den ander zijn gegaan, want op stuk van zaken is hij nog slechter dan mijn eigen man. Bewijs van onvermogen. Naar aanleiding van eene opmer king in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begroo- ting voor 1912, omtrent afgifte van bewijzen van onvermogen door de burgemeester, heeft de minister van justitie de tusschenkomst gevraagd vanzijri ambtgenoot van binnenlandsche zaken, teneinde de plaatselijke besturen te herinneren aan eene desbetreffende circulaire uit 1844. Dientengevolge is thans aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de burgemeester verplicht is te letten op de aannemelijke bekendheid met de omstandigheden en op de morali teit der personen, wier getuigenis wordt aangeboden. Indien die personen niet aan den burgemeester bekend zijn, of wanneer hij gegronde redenen heef om hunne geloofwaardigheid te betwijfelen, is hij bevoegd de getuigenis van méér dan twee manspersonen te vorderen. Wilde ganzen. In Friesland zijn in de laatste dagen veel wilde ganzen aangekomen, die, vermoedelijk wegenshetijs, het noorden hebben verlaten. Zij houden thans verblijf in de waterrijke streken der provincis totdat ook hier «le wateren met ijs zijn bedekt. Zij zijn zeer schuw en moeilijk te naderen. Naar men zegt is hun komst een voorbode vari vriezend weder. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woon plaats, van den 29 Nov. tot en met den 5 December 1911. GEVESTIGD. P. H. G. Montenberg van Boskoop n. Utrecbt- scheweg 1057. G. G. v. O verbeeke v. Boskoop d U Irechtschw. 1057.4 H. van 'l Ooster van Barneveld n. Kampstraat 40. F. Janssen van Zutphen naar Wyersstraat 11. M. van Vrekenhorst v. Utrecht n. Varkensmarkt7. J. de Vrij van Ermelo naar Korlegracht 2. A. Koeliekamp wed. Verstraeten van Leusden naar Leusderweg 86. M. Water wed. R. H. Blomp van Zalt Bommel naar Parallelweg 26. E. Buys van Middelburg naar Weverssingel 3. B. Noordewier van Leusden n. Leusder weg 18. M. E. Scotts van Londen n. Utrechtschewpg 84. M. A. Stom van Ede naar Langestraat 98. M. W. van Rest wed. B. H. A. Jenje van Delft naar Nieuweweg 3. M. E. Tatgenhorst v. Amsterdam n. Puntenb.l.20a. A. C. v. d. HorstBruijn v.Locbemn.Beekest. 1.22. A. van Loosdrecht van Veenendaal (U) naar Kleine Gasthuislaan 14. H. Jansen v. Veenendaal (U) n. KI. Gasthuisl. 14. A. Jansen v. Veenendaal (U) n. KI. Gasthuisl. 14. J. Groenestein van S.outenburg n. Hoogeweg 67. J. A. Landman van Rhenen naar Dorrest.steeg 9. A. W. H. Heezius v. Bergen op Zoom n. Zand 33. A. Hulst van Arnhem naar Scherbierstraat 12. J. Vos van Deventer naar Havik 38a. A. v. d. Berg v. Duitschl. n. Krankenledenstr. 1. C. W.Swager vari Oud-Karspel n. Siationstr. 29*. S. Duijker van Utrecht naar Lavendelstraat 3. H. Bast van Nijkerk naar Hoogeweg 90. VERTROKKEN. A. van Diemen van Aldegondestr. 78 n. Soest. M. Arlar van Koningstraat 53 naar Arnhem. E. G. H. van Voorthuijzen van Bergstraat 41 naar Haarlem. IJ. Noé van Bergstraat 41 naar Haarlem. S. Bnonstra van Kampstraat 34 n. Hilversum. A. W. Nieuborg van Bolleweg 1 n. Enschede. H. v. Nieuwenhuizen v. Soesterw. 77 n. Den Haag. G. G. Laun van Kampstraat 72 n. Amsterdam. G. de Ridder wed. J. Hendriks van Bolder straat 23 naar Dordrecht. C. Post van Arnhemscheweg 200 naar Leusden. G. F. Boerkoel v. Bloemweg 2 n. Noord-Amerika. S. P. Slagter v. Vlasakkerweg 48a d. N. O. Indië. F. J A. Hoffman v. Zwanenhalsst. la n. Sprang. J. van der Steen van LaDgeslraat51 n. Utrecht. G. Kor ver van Oliesteeg 5 naar Groo'.ebroek. J. Buitenhuis van Soesterweg 221 naar Zeist. G. Philippo van Beekesüaan 23 n. Scheveningen. B. Eisendrath van Zand 27 naar Amsterdam. J. N. Puiman van B«3rg*traat 7 naar Arnhem. J. J. Wolfswinkel v. Leusderweg 462 o. Leusden. H. M. J. van der Sluijs wed H. J. P. de Veer van Borstraat 4 naar Amsterdam. M. A. H. G. van der Sluijs van Borstraat 4 naar A'dam. J. van Putten van St. Jorisstraat 54 n. Lunteren. H. Jansen van Arnhemscheweg 114 n. Oudenrijn. een WERKMEISJE of MEID ALLEEN,..?. G. y..,g. g. voorzn. liefst Amersfoort of omstreken, br. fr. 1. B. C. o. h. Algem. Adv. Bureau van de HEUS Co. Zeist. NEEMT DEEL AAN 23 Dec. Riviera 95.Duur 9 dagen 23 Tunis 155.10 23 Spanje 155.10 23 Italiaan- sclie Meren 90.9 24 Parijs 43.25 5 24 Londen 55.6 24 België 20.2 25 Berlijn 65.7 Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Hótels Bekwame leiding. Programma's worden op aanvrage gratis en franco toegezonden door het Amsterdamsch Reisbureau „DE GLOBE", N. Z. Voorburgwal 345, AMSTERDAM. Telef. 418. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van ;'t haar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Hafirkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag sehreel onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende- personen van allerlei leeftijd gé'tuigen-door hem weder Bjn het bezit van /den haardos te zijn Levering van alle voorkomende DRUKWERKEN, tegen concurreerende prijzen. By de Arnh. Drukkery en Uit geverij. (Dir. A. Tammioga) is VERSCHENEN door E. J. G. Bloemendaal. Een verhandeling voor Landver huizers na een Khjarige ervaring. Prijs ƒ0.90. fr. per post ƒ1. De h*er L. Penning zegt in zijn »Woord Vooraf": »Voor den eenyoudigen Nederl. landbouwer, die erover denkt, naar N.-Amerika te verhuizen, is dit boek een bepaalde aanwinst.Voor bera is dit boek trouwens in de eerste plaats geschreven.Het geeft bom een kalm, rustig overzicht;—dit boek draagt den stempel van eerlijkheid en goede trouw op bet voorhoofdaan alles kan de lezer merken, dat deze gids, die een groot deel van de Ver. Staten en van Canada heelt bezocht, een rechtschapen en waarheidlie vend man is." Verkrijgbaar in eiken soliden Boek handel en bij den Uilgever. (Mr. S. G. van Weldereu Baron Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën. Qredieten. Coupons. Deposito's Effecten. Incasseering van Wissels en Quit: Vreejnd Geld. Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgeus tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ZUIVER WQLLENf v HALF WOLLEN - KATQEMEN-TRIC.0T RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN Fabrikaat W Jansen C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 3