PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. gezelschap van Maori-kincieren van Nieuw-Zeelaod, rnaar ook ineens bij de tegenvoeters, met twee snoeperige Zeeuwsche meisjes in de armen. Daarbij tegelijk ook een reproductie van zijn groot portret, geschilderd door onzen land- en stadgenoot Theo Molkenboer, die tegenwoordig in Boston vertoeft en die daar blijkbaar succes beeft, als schilder en nog op andere wijze. De bladen geven allerlei bijzonder heden over hem en zijn veelzijdig werk als portretschilder, ontwerper van decoratieve paneelen vuor kerken en andere gebouwen, en als organi sator van den historiscben optocht bij de Juliana-feesten te Amsterdam, enz. Op 11 Nov. is mr. Theodore Molkenboer opgetreden op een groot avondfeest, waarvan bet programma grootendeels aan ons land werd gewijd. Een ter plaatse zeer gevierd cellist, de Nederlander Leon van Vliet, speelde bij piano-accompagnement Oud Hol- landsche melodieën uit Valerius' »Ge- denckclanck#. Daar heeft Tbeo Mol kenboer bij lichtbeelden een voordracht gehouden over de geschiedenis van het Huis van Oranje en de ontwikke ling van de Nederlandsche kunst. Uit de verslagen blijkt duidelijk dat hij daarmede veel opgang heeft gemaakt. Rijkelandbouwschool te Utrecht. In een te Utrecht gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van bet Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde werd de wenschelijkheid besproken van een Rijkslandbouw school te Utrecht. Besloten werd een uitnoodiging te richten tot belanghebbende lichamen tot bijwoning van een bijeenkomst, waarin reeds gevormde planneu zul len worden behandeld en een comité benoemd zal wordeu, dat de zaak verder zal behartigen. Dr V. d. Zande, inspecteur van bet Landbouwonderwijs, die mede de ver gadering bijwoonde, zegde zijn .mede werking toe. Hollandsch vee in Zuid-Afrika. Dat de afstammelingen van ons Friesch-Hollandsch veeslag hun roem ook ver buiten ons vaderland hand haven kunnen, blijkt weer ten duide lijkste uit het feit, dat de heer F. Westerling, rijks-veearts te Amster dam, een belangrijke opdracht kreeg voor het aarikoopen van prima jong stamboekvee, bestemd voor Zuid- Afrika. Vrede door Recht t Binnenkort zal vanwege het hoofd bestuur van den Algem. Nederl. Bond »Viede door Recht# te 'sGravenbage een groote openbare bijeenkomst worden gehouden om opnieuw het onrechtvaardige, bet onmenschelijke en bet economisch en sociaal zoozeer ongewenschte van eiken oorlog, die een andere oorlog is dan een oorlog ter verdediging van onafhankelijkheid, in bet licht te stellen. Als sprekers hebben zich reeds een 4-tal mannen van naarn bereid ver klaard. Particulier initiatief. Ten bewijze, dat bet particulier initiatief telkens nieuwe middeltjes uitvindt, diene dat een Hagenaar dezer dagen een bedelbrief ontving met ingesloten postwisselformulier, voor zien van een adres, zoodat bij enkel bad in te vullen 1 Er ontbrak nog maar een postzegel aan waaruit bij kon opmaken, tot welk bedrag bij gaan kon. Huisvlijt. Te Rlienen is het bestuur van den Volksbond voornemens in 1912 eene huisvlijttentoonstelling te houden. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 December 1911, des namiddags [ten half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandscbe ver huring van eeo weide, gelegen op Birk hoven. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een miDste vijfmaal de galg heeft verdiend, en van wien wij weten, dat hij een beschermeling van Fulton is." "Fraaie omstandigheden I" bromde doctor Spack voor zich. Wordt vervolg). adres van F. H. C. Brandsen betref fende rioleering. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de onderwijzeres aan de openbare lagere school 1 soort voor meisjes Mej. G. de Groot om verlof. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van eene verordening op bet beheer van het waterleidingbedrijf der gemeente Amersfoort. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders beti effende de heffing van rechten op de algemeene begraaf plaatsen te Amersfoort. 6. Vaststelling van het 5e aan- vulhngskohier der inkomstenbelasting, dienst 1911. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool A. J. de Jong. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde an den pensioensgrondslag van den leeraar aan de Burgeravond school E. Luidenhovius. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van eer vol ontslag op verzoek aan de ambte naren vari den burgerlijken stand Mr. P. J. F. van Voorst Vader, Th. Sanders en J. C. ten Bruggenkate. 10. Benoeming van 3 ambtenaren van den burgerlijken stand. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de tijdelijke aanstelling van J. A. H. Hoogendoorn als leeraar in de Duitscbe taal en letterkunde aan het Gym nasium en de Hoogere Burgerschool 12. Benoeming van eene onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan (vacature Mej van Haselen). 13. Benoeming van een onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Mej. de Bruijn). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de hei be noeming van de gemeente beei- en vroedmeeters en van een gemeente geneesheer. 15. Benoeming van leden van bet Burgerlijk Armbestuur wegens af treding van de heeren A. 11. van Kalken en 1. ter Schuur. 16. Benoeming van 2 leden van de Commissie tot bijstand in bet beheer van de gemeentereiniging wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn. en benoeming van 2 adviseerende leden dier commissie wegens aftreden van de neeren T. van Daal en N. Wolfswinkel. 17. Benoeming van 3 leden van de Fabricage-commissie wegens aftreden van de heeren A. M. Tromp van Holst, S. J. van Duinen en H. Kroes. 18. Benoeming van 4 leden van de commissie tot bijstand in het be heer van de gasfabriek en water leiding wegens aftreden van de heeieri N. Veis Heyn, D. Gerritsen, S. J. van Duinen en W. Salomons. 19. Benoeming van 4 leden van de commissie tot bijstand in hel beheer van Birkhoven wegens aftreden van de beeren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes. 20. Benoeming van 2 leden van de commissie van wetgeving wegens aftreden van de heeren R. G. Rijkens en J. C. Rolandus Hagedoorn. 21. Benoeming van 5 leden van de reclamecommissie inzake plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1912, (aftredende leden A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn. A. H. van Kalken, S. J. van Duinen en M. R. N. Oosterveen). 22. Benoeming van een curator van het Gymnasium wegens altreden van den heer Ds. W. J. Meiners. 23. Benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het Middel baar Onderwijs wegens aftreden van den heer W. H. E. Vrijdag. 24. Benoeming van 3 leden van de commissie van toezicht op hel lager onderwijs wegens aftreden van de heeren Dr. H. J. Reynders, P. S. R. Wolterbeek en Jhr. S. M. van Reigers berg Versluys. De voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nullige handwerken aan de O. L. School 2e soort a/d Hellestraat (vac. Mej. de Bruijn) bestaat uit 1. Mej. J. Valkenburg. 2. Mej. M. van Hoogevest. 3. Mej. W. M. Heeie. Op de voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School 3e soort a/d Puntenburgerlaan (vac. Mej. van Haselen) komen voor: 1. Mej. M. van Hoogevest. 2 Mej. J. Valkenburg. 3. Mej. W. M. Heere. Op de voordracht voor de benoe mingen van 3 ambtenaren van den Burgerlijken Stand zijri door Burge meester en Wethouders geplaatst: In de vacature Mr. P. J. T. van Voorst Vader de heeren 1. A. H. van Kalken. 2. N. Veis Heijn. In de vacature: Th. Sanders de heeren 1. H. W. van Esveld. 2. A. M. Tromp van Holst. In de vacature: J. C. ten Bruggen kate de heeren 1. J. H. W. Westhof, 2e klerk ter secretarie. 2. J. Proper, commies ter secretarie. Door den majoor intendant bij de 4e divisie is herbesteed het be- noodigde rundvleesch en vet voor de soldatetimenages in dit garnizoen, ge durende het le half jaar 1912. Inschiijvers waren: M. van Ciefeld, Rotterdam 71 ct. L. Zandvoort, Leiden 70 ct.Zuidmeer, Rotterdam 69 ct.Van Boxtel, Uirecht 67 ct.H. Herschel, Utrecht 66.3 ct. Bij de vorige besteding was de laagste H. Herschel met 69.4 cent. Kolonel J. H van der Burg thans plaatselijk commandant te Amsteidam, zal tegen Mei 1912 den dienst met pensioen verlaten. De majoor kwartiermeester N. E. Rost zal op 1 Mei a.s. den dienst met pensioen verlaten. De kapitein B. Reijnvaan van het 5de reg. infanterie, die gedeta cheerd is bij het le reg. vesting artillerie te Utrecht, keert op 16 December bij zijn korps terug. De nieuwbenoemde reserve luitenants zullen 23 dezer voor het front der troepen worden beëedigd. Bij Kon. Besl is de le luiterian- C. Gordijn van liet 5e regiment inlant terie, wegens tijdelijke ongestelheid, op non-activiteit gesteld. Woensdagavond werd alhier eene R. K. Middenstandsvereeniging opge richt, waarbij zich al dadelijk een 50-tal leden aansloten. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren G. W. Scheffers, L. J. Hemels. J A. Lob man, J. Bunnink en F. J. Willenborg. Allen namen hunne benoeming aan. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehouden aanbesteding voor de leve ring van 12 551 Kilogram haver voor de paarden der Gemeentereiniging werd ingeschreven als volgt: Naaml. Vennootschap graanhandel van J. van Vollenhoven f4.50; J. Sinnige f 4.49G. A van Loo, vol gens monster A. f 4.62, volgens mon ster B. f4.68; I L van Nieuwenhuizen f4.55' en f4.43. alles per 50 Kilo. Aan J. L. van Nieuwenhuizen werd de levering gegund. Door het bestuur der Tucht- Uni is namens die Vereeniging een adres gericht aan den minister van justitie, met het verzoek ook hier te lande eene snelle berechting van over tredingen in te voeren, als middel ter bestrijding der tuchteloosheid. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Scbore en Vlake is be roepen de heer P. J. F. van Voorst Vader, candidaat alhier. Hedenavond te 8 uur vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. De heer H. W. van Esveld, die naar wij reeds mededeelden uithoofde van diukke bezigheden als organist der Evang. Luthersche gemeente be dankte, welke betrekking bij gedurende veertig jaar geheel belangloos waar nam, mocht van het Kerkbestuur als blijk van waardeeiing een fraaie foto in lijst ontvangen, voorstellende het interieur der kerk met gezicht op het orgel. Zondagmiddag speelt Quick op »Birkhoven« tegen O. D. O.uit Ainhem, de vermoedelijke Kampioen der2ekl. H. V. C. gaal naar Zwolle om tegen P. E. C te spelen. Rijkspostspaarbank. Onder de aandacht van belangheb benden wordt gebracht, dat de in Januari uitgegeven Rljkspostspaar- bankboekjes eerst in de maand Fe bruari ter bijschrijving van de rente aan den directeur der Rijkspostspaar bank behooren te worden opgezonden. (»St. Ct.") Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school le soort in de Heerenstraat is benoemd Mej. G. Mulder. Hedenmiddag 12.15 werden de nieuw benoemde militie- en reserve luitenants: baron van Boecop, van Dalfsen en Thijs beëedigd en bij het 5e regiment infanterie in functie ge steld. De verhouding van de Theosofie tot de Godsdiensten. Mej. Dijkgraaf uit Nijmegen zou Woensdagavond over dit onderwerp in de Rem. kerk spreken. Zij was even wel door ziekte verhinderd, waarom de beer De Jager uit Amsterdam als spreker optrad. Eerst gaf hij een kort begrip van de Godsdiensten volgens de theosofische opvattingen. De theosofie zegt, dat het al is een openbaring van het godsdienstig leven. Indirect leeren we het goddelijke leven kennen in de natuur, maar voor den theosoof is dit direct kenbaar door zijn geestelijk menschzijo. Ook meenen de theosofen, dat de mensch altijd door reïncarneert op de wereld tot bij zoo volmaakt wordt, dat bij zijn eigen lot in handen heeft. Na nog het een en ander over de godsdiensten en godsdienststichters ten opzichte van dit onderwerp be sproken te hebben, verklaarde hij de begrippen magie, occultisme en my sterie. Ook leest hij vele citaten voor, om te bewijzen dat een menigte ver schijnselen niet vei klaar baar zijn zon der occulte wetenschap. Concert Utrechtsche Vr. Studenten Muz. Club in Amititia. 't Was gisteravond zeer vol in «Amicitia#. De zang was mooi en indrukwekkend. De krans door luite nant Vrijdag aan de leidster aan geboden was dan ook een welver diende hulde. Niet minder goed was de muziek der dames violisten. De kroon spant evenwel de heer Appellus van Hoboken. Hij beeft een prachtige streek en een goede voordracht. Ook hem werd een krans aangeboden. Dr. Jorissen hield een rede om alle medewerkenden te danken voor hun talentvol spel en allen op te wekken lid te worden van »Het Roode Kruis- Comité«. Het tooneel was keurig mooi ver sierd door de heeren L. Kortbeek en D. J. Smits, terwijl de heer L Muis voor de coillure gezorgd had. Op de Donderdagavond gebonden en druk bezochte ledenvergadering der kiesvereeniging «Gemeentebelang# werd de heer Van Wijngaarden als bestuurslid herkozen, en ue heeren Krom en Bersma gekozen. Daarna hield de heer Rijkens lezmg over Volksopvoeding en Volksonderwijs#. Bij de behandeling van punt 4 der agenda, «bespreking voorzitterschap* werd met gioote meerderheid van stemmen de volgende motie aange nomen: »de vergadering van oordeel, dat er geen bezwaren bestaan tegen de vereenigbaarheid van wethouder en voorzitter der kiesvereeniging, gaat over tot de orde van den dag In den loop van den winter zullen 3 openbare lezingen gehouden worden, waartoe uitgenoodigd zijn de heeren Drion, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen, die spreken zal over «Evenredige vertegenwoordiging#Mr. W. Werker, lid van den Gemeente raad van Utrecht en de beer A. Rood huizen, lid van de 2e Kamer. Solser en Hesse. Het was Donderdagavond heel pret tig in Amicitia; bet vrij talrijk publiek lachte, dat het een lust was om te hooren en geen wonder, Solser en Hesse en Tilger hebben er slag van de lachspieren in beweging te brengen en een dergelijk siukje, dat op zich zelf weinig beduidt lot zijn recht te komen. Ook de muziek was geheel passend; allen lot aan den heer G. van Weezel. Het nastukje »De gebroken spiegel# werd goed gespeeld en oogstte veel bijval. Het voldeed velen nog beter dan de »de Bruiloft van Mieije#. Gisteravond sprak Ds. Haverkamp uit Nijmegen in de Remonstrantsche kerk hiertoe uitgenoodigd door de Afdeeling Amersfoort van de Ned. Prot. Bond. Hij had het over ondervindingen opgedaan in zijn herdei lijk leven en wel in overwegend Katholieke steden als Nijmegen eu Bergen-op-Zoom. Heeft het zijn Dadeel ieder oogen- blik zijn woorden te moeten wikken en wegen, aan den anderen kant heeft het weer zijn voordeel voor de vorming van het karakter Dat een predikant soms voor vreemde gevallen komt te staan, bleek uit zijn verhaaltjes en schetsjes, waarmee hij aantoonde.dat bij Protestanten zuiver Katholieke be grippen aanwezig zijn. Zoo werd hij eens geroepen een stervend kind te doopen, wat de kerkwet verbiedt aan huis te doen. De ouders meenden, dat een gedoopt mensch dichter bij de zaligheid is dan een ongedoopt. Hij kon zich hier afvragen- Ben ik in eeri R K. of Pr. omgeving? Zelfs in bet Prot. dorp Geervliet had hij iets dergelijks ondervonden bij een begrafenis, waar hem alles vorm bleek te zijn. Treffend was het verhaal van den overleden ondei wijzer in een N. Holi. dorp en niet minder van den korporaal te Bergen-op-Zoom, een van zijn Cathechisanten, die den borrel niet kon laten staan. Deze is later een flinke man en een nuttig lid der maatschappij geworden. De drank laat bij staan, want hij mag wel dui zend, ja tienduizend borrels gebruiken, alleen de eerste niet Daar alles eenvoudig en keurig werd voorgedra gen, zóó dat de hoorders zich geheel in de toestanden konden verplaatsen, vlogen de uren om, te meer nog daar ook in de pauze de heer Joh. A. Lenz. Jr. violist bij het ste delijk Orebest te Utrecht met orgel begeleiding door den heer L T. van Zwol alhier voor een aangename afwisseling zorgde. ZONDAG 17 DECEMBER. Reuionstrantsche kerk. Voorm lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IG'/i uur, Ds. J. L. F. de Meijere Joh.Czn Evang. Lutb. pred. te Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Collecte voor de Kas van Emerit. pred., wed. en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9*/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uor, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/v uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur. Godsdienstoefening. Ofschoon de waterleiding in het jaar 1912 nog wel niet iri exploitatie genomen zal kunnen worden achten Burgemeester en Wethouders het wenschelijk, thans reeds over te gaan tot vaststelling van eene z.g. bedrijfs- verordening, waardoor het mogelijk zal zijn, de uitgaven ter zake van den aanleg der waterleiding geheel afzonderlijk te houden van de overige geldmiddelen van de Gemeente, De door ben aan den Raad voor gestelde verordening is bijkans geheel gelijkluidend aan die, welke voor de gasfabriek is vastgesteld; slechts op enkele puoten is eene afwijking voorgesteld. Een der hoofdbeginselen, die bij de verordening voor de gasfabriek zijn vastgesteld t. w. dat de ont vangsten en uitgaven zooveel mogelijk door den gemeente-ontvanger ge schieden kon in deze verordening nog strenger doorgevoerd worden dan in die voor de gasfabriek. Voor dit bedrijf toch was het noodzakelijk, de inning der ontvangsten wegens den verkoop van bijproducten, cokes en muntgaslevering, aan den gemeente ontvanger te onttrekken en aan den directeur op te dragen. Ten aanzien van de waterleiding zal, naar B. en W. vermoeden, de inning van alle ontvangsten aan den ontvanger kunnen worden opgedragen. Daarentegen zal de practijk, evenals bij de gasfabriek, eischen, dat de uitbetaling van de arbeidsloonen, vrachtloonen en kleine verschotten door den directeur ge schiedt. Indien hem hiervoor een voorschot van f250 gegeven wordt,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2