NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht ®flfememee r*o. 102. Zaterdag 23 December 1911. Veertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSHAfi EN ZATERHAG. Naar aanleiding van het vallen der Kerst dagen op Jflaandag en Dinsdag zal a.s. Woens dag geen nummer onzer Cour a nt verschij nen. HET KERSTNUMMER FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestrnat 37. Telephoonn0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. VAN is heden verschenen en geheel aan het Kerstfeest gewijd. De illustraties zijn bijzonder geluk kig gekozen en munten daaronder vooral uit: De voorplaatEen vroolijk Kerst feest aan de lezers. Voorts: Kerst stemming in de natuur. Vijf ge zichten op Bethlehem. Kerstmis in den ouden tijd. Kerstdroorn van het kind. Het Kerstfeest der ramp zaligen. Sneeuwlandschap op Keist avond.. Wild voor deu Kerstmaal tijd in Amerika. Handelaren om streeks Kersttijd in de Berlijriscbe straten. Kerstboomversieringen, met 3 foto's. Landschap in Sneeuw- tooi. Enz. enz. Van den tekst stippen wij aan Een schoone Kerstdroorn. Hoe het Kerstfeest gevierd wordt in de ver schillende doelen van Frankrijk. De heilige misteltak. Het plein voor de Mariakerk te Bethlehem. Gewoonten en gebruiken op Kerstmis. Een dubbel Kerstfeest. Kerst viering te Stokholm. Wat met Kerstmis op tafel dient te verschijnen De Dresdener Kerkstoelen. - Een Appel Kerstpraatje. Zonsondergang (Kerstmijmering). Wat de Denne- boom beleefde op Kerstavond. De Kerst Engel (Schets uit het militaire leven), euz. Ten slotte een speciaal Kerstnum mer van het Kinderblad »OnPrin sesje", met een vijftal plaatjes eri aardige geïllustreerde Kerst-verhalen; zoodat het heden verschenen Nummer in alle opzichten een goed geslaagd Kerstnummer rriag worden genoemd. ï'/fZF Het eerste nummer van het Nieuwe Jaar zal worden geopend met een boeiende oorspronkelijker! roman van de. gevierde schrijfster Jaequcline Reyneke van Stuwe. Het wetsontwerp tot wijziging van ons tarief van invoerrechten en de uitwerking daarvan op onzen invoer van land en tuinbouwproducten. Nu het wetsontwerp tot verhooging van ons tarief van invoerrechten in vele landbouwcorporatiën een onder werp van bespreking uitmaakt, geven wij gaarne plaats aan onderstaande objectieve beschouwingen, die onge twijfeld tot opheldering van sommige vraagstukken kunnen bijdragen. Een direct voordeel is van het in gediende wetsontwerp voor den land bouw niet te verwachten. Noch de toestanden in het landbouwbedrijf, noch de buitenlandsche handel maakt eene oogenblikkelijke wijziging van het tarief noodzakelijk. Voor den landbouw wordt, volgens de Memorie van Toelichting, dan ook uitsluitend indirect voordeel verwacht. Met be hulp van dit tarief zou men andere landen kunnen dwingen tot verlaging van hunne invoerrechten op Neder- landsche goederen. Zonder tarief van invoerrechten is onderhandeling of pressie te dier zake onmogelijk. Men staat met leege handen tegenover een welgewapend opponent. Eene kleine uitweiding is hier noo- dig. Onze land- en tuinbouwproduc ten, vee, vleesch- en zuivelartikelen worden voor het grootste deel naar Engeland, België en Duitschland ver kocht. Engeland is absoluut een vrij handelsrijk, het tarief van België is weinig hinderlijk. Wij hebben hier dus in de eerste plaats onze aandacht te wijden aan onze Oostelijke buren en te vragen, welken invloed het nieuwe tarief op onze handelspoliti sche verhouding tot het Duitsche Rijk zou kunnen hebben. In 1902 heeft Duitschland een zeer hoog tarief van invoerrechten vastge steld, geenszins echter met de be doeling dit te handhaven. Het Duit sche Rijk moest in dien tijd zijn handelsverdragen met een 7-tal andere Rijken herzien en de hooge tarieven moesten alleen dienst doen om in die vreemde landen voor de Duitsche producten verlaging van invoerrech ten te verkrijgen. De andere landen volgenden het voorbeeld van Duitsch land, stelden hooge tarieven vast, alleen om verlaging van de Duitsche invoerrechten te verkrijgen. Op deze wijze nu werd eenvoudig gemarchan deerd, hoewel men van weerszijden op de tarieven voor elkanders pro ducten zou laten vallen. Naar deze voorbeelden zou ook het Nederlandsche tarief van invoer tot een strijdtarief moeten worden ge vormd, ten eind onzen buitenlandschen handel te beveiligen. De vraag rijst of door de voorge nomen hervorming van onze handels politiek inderdaad iets in de aange geven richting kan worden bereikt. Met leege handen staan wij niet, wij hebben ons laag, fiscaal tarief en dank zij dit tarief genieten wij in bijna alle landen der wereld het recht van meestbegunstigde natie. D.w.z soortige artikelen uit een ander land niet mede van de verleende concessie kunnen profiteeren. Kaas in molen- steenvorm van minstens 40 K.G. per stuk (deze kaas wordt uit Zwitserland ingevoerd) geniet in Duitschland aanmerkelijke reductie van invoer recht. Rundvee, geboren op een zekere hoogte boven den zeespiegel (bedoeld is het Zwitsersche alpenvee) even eens. Van Belgische en Oostenrijksche paardenrassen wordt een hooger invoerrecht geheven dan van andere paarden. Door deze ver doorgevoerde specificatie wordt voor ons land inder daad meermalen het voorrecht van meestbegunstiging op wederrechtelijke wijze tot een doode letter gemaakt. Of, en ontduiking der gesloten ver dragen kan verweren, blijve buiten beschouwing Een blik op het huidige Duitsche tarief doet intusschen zien, dat Neder land profiteert van tallooze voordeelen, die andere rijken voor ons hebben afgekocht, o.a. bij den invoer van groenten, fruit, erwten, boonen, uien, aardappelen, vleesch, boter. Of met een strijdtarief meer zou bereikt zijn? Als vast mag wel wor den aangenomen, dat bij het vast stellen van het Duitsche hooge maxi mum tarief meteen bepaald is, welke verlagingen uiterlijk zouden kunnen worden toegestaan. En of Nederland alleen meer zou weten te bereiken, dan België, Italië, Oostenrijk-Honga- rije, Servië, Bulgarije, Zweden en Rusland samen is eene open vraag, dat Nederland onmiddellijk mede pro-ïn het voorbijgaan willen wij er nog fiteert van iedere verlaging van I op wijzen, dat een groot en een klein invoerrechten, die een Rijk aan een'rijk, die aan elkander grenzen, als anderen Staat verleent. Men kan hier terecht aanvoegen, dat ons land niet altijd van dergelijke tariefverlagingen profiteert, omdat een middel gevonden is om de meestbegunstigingsclausule te ontduiken. Dit geschiedt, doordat de artikelen, aan welke eene verlaging van invoerrechten zal worden toege kend, zóó nauwkeurig en uitvoerig worden gespecificeerd, dat gelijk met Nederland en Duitschland het geval is, bij onderhandelingen over de tarieven van invoerrechten de partijen niet gelijk staan. Voor den Nederlandschen land- en tuinbouw en zuivelbereiding is de afzet naar Duitschland een levenskwestie; een tarievenoorlog zou eenvoudig niet in overweging genomen kunnen worden. De uitvoer van Duitschland naar ons land, hoe belangrijk voor sommige producten ook, bedraagt zeker slechts een betrekkelijk klein deel van den totalen uitvoer en zal waarschijnlijk grootendeels alleen voor de westelijke provinciën van belang zijn. Voor het kleine land staat dus meer op het spel en daarom staat het zwakker. Zou het voorgestelde tarief als strijdtarief kunnen worden aange wend? Na het hierboven vermelde omtrent het marchandeeren bij het van weerskanten vaststellen der tarieven van twee landen behoeft het wel geen betoog, dat men met een zeer hoog tarief moet voor den dag komen of thuis blijven. Het voorgestelde Nederlandsche tarief is betrekkelijk laag, althans voor een beschermend tarief, en moet om die reden geacht worden weinig gevechts- waarde te bezitten. Nu zal aan de Regeering (volgens het ontwerp) de bevoegdheid worden verleend de pro ducten uit landen, die de Nederland sche artikelen bijzonder ongunstig behandelen, met 50 pCt. extra te belasten. Een dergelijke maatregel, tegenover Duitschland toegepast, zou zonder eenigen twijfel een tarieven- oorlog ten gevolge hebben en welke Regeering zou daarvan de verant woordelijkheid op zich durven nemen? Thans wenschen wij nog de aan dacht te vestigen op een paar sterk sprekende voorbeelden, ten bewijze dat, moge de theorie van hethanteeren van strijdtarieven eenvoudig schijnen, de praktijk menigmaal ontnuchtering gebracht heeft. In Frankrijk heeft voor eenige jaren een hevige crisis plaats gevonden in den wijnbouw, een der voornaamste bronnen van welvaart. Van hoeveel belang deze industrie voor het land is, moge blijken uit het feit, dat 500.000 arbeiders, in den oogsttijd 2.000.000, er hun bestaan in vinden. De prijzen van den gewonen land- wijn, gewoonlijk 18— '20 frs. per H.L., daalde tot 8 francs. Het is bekend dat deze crisis leidde tot groote IIST HDE DIS IPTUD. EEN AHERIKA.AHSCHE GESCHIEDENIS. 37) Bij al deze openbaringen, die, zooals gezegd is, doctor Spack zeer dikwerf, en Schouman bestendig belangrijk voor kwamen, kwam men inmiddels geen schrede dichter bij het doel en hoe zonderling het klinken mag, het ver lichtte Hammers hart. Hij had het niet knnnen verdragen haar, welke hij zoo innig beminde, plot seling in het midden van verworpen vrouwen te zien, en toen de eene na de andere verstreek, toen men eindelijk het laatste dezer schandelijke huizen bezocht en ontdekt had, toen gaf hij zich weder aan de hoop, aan de zonder linge, voorwaar niet zelfzuchtige hoop over, dat Rosa Holder door Fulton in een fatsoenlijk particulier huis ver borgen werd gehouden. Hammer wilde het meisje gaarne verliezen, haar nooit wederzien, zoo zij slechts zuiver bleef, niet in het slijk der gemeenheid neer geworpen werd. Het was op oudejaarsavond. De drie mannen hadden het laatste huis hunner lijst, ver aan de'uiterste grens der zuidzijde van Chicago bezocht en keer den langzaam naar de noordzijde terug. «Nu is het met mijne wijsheid ten einde, mijne heeren," zei Schouman, "maar om toch niets onbeproefd te laten, zelfs het onwaarschijnlijkste niet, zoo willen wij nog naar no. 72 North Wellsstreet gaan. Dat is namelijk een zeer fijn huis, waarin eene verlatene van Fulton haar verblijf houdt. Jegens dit meisje, ik geloof zij heet Marie Holms en was vroeger een groote schoonheid, heeft hij gehandeld als een koele, gemeene, lage schurk, en hij gaat haar daarom uit den weg zooveel hij kan. Ik weet inderdaad niet zeker, of het hem bekend is, dat zij in No. 72 North Wellsstreet woont, maar ik weet dat hij dat huis, waarin hij vroeger druk verkeerde, sinds jaren niet meer bezocht heeft. Dat was de reden, waarom ik den derden omtrek op de kaart teekende; maar het toe val is soms grillig, en wij willen der halve daar nog eens gaan zien, maar voorzichtig, zeer voorzichtig, want men is in dat huis jegens vreemden zeer wantrouwend." "Het is mij goed," antwoordde Ham mer, "hoewel ik deze treurige, nutte- looze, walgelijke tochten hartelijk moede ben." De drie zetten een poosje zwijgend hun weg voort, toen Schouman weder het gesprek aanknoopte. "Het huis No. 72 North Wellsstreet herinnert mij aan eeD klein avontuur uit mijn veel bewogen leven; ik wil het u vertellen, men gaat beter en lijdt minder kou, als men praat. Voor eenige jaren kwam op een dag een man bij mij, die in No. 72 North Wellsstreet uitgeplunderd was ge worden. Zijn geleider in dat huis en een andere daar aanwezige straat slijper hadden hem in een van de straat afgelegen kamer half geworgd, horloge, ringen en geld ontnomen en vervolgens uit de deur geworpen. Het gold eene- som van 600 dollars. Toen de man mij de twee kerels beschreef, kende ik ze dadelijk en vertoonde hem hunne portretten in de dieven-galerij. Ik wist echter zeer goed dat die kerels niet meer in het bewuste huis te vinden zouden zijn zij doen steeds uitstapjes op het land, wanneer hun een roof gelukt is en ik ging er derhalve niet heen, maar vermomde mij dadelijk op dezelfde wijze, zooals ge mij nu voor u ziet. Op mijne telegrafische navorschingen aan de politiestations ODtving ik het ant woord, dat de twee gauwdieven met den spoortrein des morgens na de daad Chicago verlaten hadden. Ik reis hen na, vervolg hen van station tot station, en verlies hun spoor te Milwaukee, want daar is de politie ellendig. Ik keer den volgenden morgen mismoedig terug en toen ik door de voortrijdende waggons wandel, waarmede ik onver richter zake naar Chicago terug wil, zitten de twee galgenazen zeer behage- I lijk er in en praten en lachten te zamen. Nu is het een leelijke geschiedenis, om in een spoorwaggon een inhechte- nisneming uit te roeren, daarbij nog een dubbelen. Berstens verwekt het zeer veel nutteloos schandaal, en het publiek verkrijgt, on vermomd ziende, een slecht begrip van de zoo fraai voorgestelde geheime politie, en twee- I dens springt een dier desperate kerels somwijlen uit den trein, een kunststuk, dat men niet gaarne nadoet, wanneer men op gezonde beenen gesteld is. De kerels aan het station van Chicago in hechtenis te nemen, was evenmin doen lijk, omdat daar het gedrang gewoonlijk groot is en hunne handlangers in den regel gereed staan, hen voort te helpen. Ik overleg de zaak enstap in den naasten waggon, waar een gelukkige gedachte in mij oprijst. Ik keer terug in het rijtuig, waar mijne vogels zitten, sluit de deur achter mij, zet mij in hunne nabijheid op een ledige bank, neem heimelijk mijn portefeuille, die toevallig goed van banknoten was voorzien, haal ze er uit en werp schielijk de ledige portefeuille uit het open venster. Mijn twee snaken hebben deze beweging allernauwkeurigst gade geslagen, en toen ik ze nu toevallig aanzie, maakte mij de eene het geheim teeken dei- zakkenrollers, buigt zich tot mij en fluistert mij in het oor: "Ge hebt een goede vangst gedaan broeder, ge moet ons onthalen!" Dat was het wat ik hooren wilde. "Te Waukeegan!" antwoordde ik, en de twee knikten tevreden. Waukeegan was het naaste station. Wij stapten uit, gingen naar een wijn huis, welke kastelein ik kende en die mijn weuk begreep. Hij sloot de deur, ik haalde mijn revolver voor den dag, vertoonde mijn onderscheidingsteeken als geheim politie-agent, en de knapen Reten zich nu zeer geduldig de duim-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1