BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. Prof. Klebs, de beroemde onder zoeker op het gebied der tuberkulose, meldt: Ik zie de verstoppingen, die zich in het begin van het ziektever loop voordoen, door het natuurlijke Frnnz Jozef-bitter water verdwijnen, zonder dat de gevreesde diarrhee op treedt! armoede en ongeregeldheden. De Regeering verklaarde, dat zij alle mogelijke middelen te baat zou nemen om den afzet naar het buitenland te bevorderen, ten einde daardoor de crisis te bezweren. Frankrijk nu is een land met ongewoon hooge invoer rechten, het staat tegenover het buitenland niet met leege handen, maar zwaar gewapend. Is het Frank rijk gelukt de invoerrechten en accijn- sen in den vreemde te verlagen door verlaging van haar eigen tarief? In geen enkel land! Een ander voorbeeld. Eenige jaren nadat Duitschland met de hierboven genoemde 7 rijken handelsverdragen, had gesloten, is ook met de Ver- eenigde Staten een nieuw verdrag aangegaan. En hierbij heeft zich het feit voorgedaan, dat de Vereenigde Staten, wellicht het land met het hoogst opgevoerde invoerrechtentarief geen enkele bijzondere concessie van het Duitsche Rijk heeft kunnen ver krijgen, geen enkele verlaging van invoerrechten, die de andere Euro- peesche staten niet reeds genoten, geen toelating van vee en van be vroren vleesch. Bij deze onderhande lingen zijn de hooge Amerikaansche tarieven van geenerlei nut gebleken. Waaraan is het in gebreke blijven van het tarief als strijdwapen toe te schrijven? De oplossing van het raad sel is hierin gelegen, dat iedere partij zeer wel weet, welke tariefverlaging hij verkrijgen wil, rnaar bezwaarlijk tot eene concessie vaneenigebeteekenis over kan gaan. Wanneer toch een hoog tarief van invoerrechten eenigen tijd van kracht geweest is, zijn als gevolg daarvan verschillende indu- striën ontstaan of uitgebreid en deze industriën komen in het gedrang of worden met ondergang bedreigd, wanneer de steun van het tarief hun ontnomen wordt. Daartegen zullen belanghebbenden met alle kracht zich verzetten. Ook de schatkist zal ver laging van invoerrechten niet spoedig kunnen veroorloovenmen weet hoe uiterst moeilijk het is nieuwe belas tingen te vinden. Thans nog een enkel woord over den indruk, dien de voorgestelde verhooging in het buitenland maken zal. Waarschijnlijk zal deze verhoo ging niet aanstonds den aanstoot geven tot handelspolitische verwikke lingen. Daar voor is de voorgestelde tariefsverhooging te gering. Maar de ervaring heeft in alle landen geleerd, dat, wanneer eenmaal beschermende rechten worden ingesteld als bron voor de rijksinkomsten, de verleiding zeer groot is bij eventueel geldge brek het invoerrechtentarief maar steeds te verhoogen. Reeds thans heeft het nieuwe ont werp ontstemming in het buitenlaud verwekt. In Amerika heeft rnen ver hooging der rechten op onze bloem bollen gevraagd, omdat hier te lande het Amerikaansche meel bedreigd wordt en in Duitsche tuinbouwkrin- gen, die zich bij de tariefherziening van 1906 in hooge mate bij den landbouw ten achter gesteld rekenden, zijn reeds stemmen opgegaan tegen een eventueele verlaging der rechten op onze tuinbouwproducten, «daar immers in Nederland de Duitsche artikelen voortaan hoogere rechten zullen moeten betalen." De ervaring heeft in vele gevallen geleerd, dat verhooging van invoer rechten het buitenland prikkelt en tot tegen-maatregelen noopt. Als voorbeeld hiervan kan gewezen wor den op de beweging, ja verbittering, die in Belgische en Duitsche han delskringen ontstaan is bij de laatste Fransche tariefverhooging. De Bel gische staat heeft aanstonds geant woord met een hoogere belasting op speciaal Fransche artikelen. Duitsch land is daartoe nog niet overgegaan, over eenige jaren zal echter het Duitsche toltarief herzien worden en dan zal blijken of Frankrijk straffe loos de belasting der Duitsche pro ducten heeft kunnen verhoogen. In de tegenwoordige omstandighe den kan het naar onze meening zijn schroeven aanleggen en zonder eenig schandaal, zelfs op hun kosten, naar Chicago terug transporteeren. Wordl vervolg). nul hebben het bovenstaande onder de aandacht van onze lezers te brengen. In Zuid-Afrika is een nieuwe dia mantstad ontstaan. Eenige maanden geleden werden nl. in het district Bloemhof aan de Vaal diamanten ontdekt. Wel trachtte men de vondst geheim te houden, maar de zaak lekte uit en uit alle hoeken van Zuid- Alrika stroomden gelukzoekers naar het nieuwe Golconda. En nu is binnen een maand te Bloemhof een lentenstad verrezen, die thans reeds 12,000 in woners lelj. Er is een hotel opgericht, verschil lende restaurateurs hebben zich in het plaatsje gevestigd en er wordt, volgens de berichten uit Johannesburg, reeds veel geld verdiend. Men verwacht, dat er, voordat de a.s. zomer in het land komt, reeds minstens 350,000 claims uitgegeven zullen zijn. De strijd in de katoennijverheid in Lancashire, die reeds geruimen tijd dreigde, is thans begonnen. Aan de fabriek te Accrington hebben nl. de arbeiders het werk nedergelegd, omdat twee wevers weigerachtig bleven zich aan te sluiten bij de «Trade Union". Nu is de vraag, of de werkgevers, werkelijk zullen overgaan tot uitslui ting van alle wevers in Noord- en Noordoosl-Lancashire. waarmede zij reeds een week geleden dreigden. Mocht dit het geval zijn, dan zouden 100 000 arbeiders en arbeidsters bui ten werk geraken. H. M de Koningin zal in tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin-Moeder en Z. K. H. den Prins aanstaanden Zondag, des namid dags 4 uur, eenige genoodigden, be- hoorende tot Ur. Ms. Huis, ten paleize bij een Kerstboom vereenigen. De Koningin en de Prins geven hedennamiddag halfvijf in bet paleis aan den Kneuterdijk het Kerstfeest voor het dienstpersoneel der Konink lijke Liofhouding, bij welke gelegen heid de vorstelijke personen zelf de geschenken van den Kerstboom uit reiken. De Tweede Kerstdag. In de industriestreken van Z.O. N.-Brabant zal op den tweeden Kerst dag door een aantal tndustrieelen ge werkt worden, door anderen weer niet, zoodat noch van een volledige rustdag, noch van een geregelden werkdag kan gesproken worden. Te Helmonu zal men er vrijwel een gewonen werkdag van maken. Een aantal textielfabrieken teTilburg zullen ook, naar verluidt, geopend zijn, terwijl te Eindhoven en omgeving eenige voorname bedrijven, zooals de gloeilampenfabrieken. de lucifers fabrieken, de arbeiders zullen laten werken. De sigarenfabrikanten echter houden hunne fabrieken ook op dien dag gesloten. Post en telegraaf zijn onge veer geopend als op Zondag, met dat verschil dat 's namiddags één uur langer publieke dienst is, terwijl post pakketten gedurende de geheele open stelling voor verzending worden aan genomen. Postwissels, quitanties en spaarbankzaken worden behandeld van 81/»9 uur v.m. en van 13 uur n.m. De marktdag wordt echtei niet des Dinsdags, doch Woensdags ge houden. Herhalingsoefening in 1912. Naar het »Vad." verneemt, zullen de volgende lichtingen voor herha lingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen lichting 1905 en 1906: le, 2e, 4e, 5e, 7e en 9e regiment infanterie tus- ichen 3 en 28 September: regiment en grenadiers en jagers, 3e, 6e, 8e, 10e, en 11e rigiment infanterie tusscben 27 Augustns en 21 September; lichting 1911: eerstgenoemde regi menten tusschen 5 en 30 Augustus, laatstgenoemde regimeriten tusschen 30 Juli en 24 Augustus. Gezondheidsleer voor de mili tairen. Van de hand van dr. H. A. Jansen, geb. off. van gezondheid 2e kl. te Bussum, rei scheen bij den uitgever S. L. van Looy, een gezondheidsleer voor het leger. De schiijver heeft den officieren, die naast den soldaat leven en belang in hem stellen, de gelegen heid willen geven zich vertrouwd t.e maken met de voorschriften de ge zondheidsleer, om met kennis van zaken te kunnen waken voor de be hartiging van zijn gezondheidsbelan gen. Hij betoogt, dat juist voor den pas aangekomen milicien groote zorg noodig is, omdat deze in de nieuwe en vreemde omgeving licht aan zijn gezondheid schade lijdt, en toont aan, dat, met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, nauwkeurig toezicht op de oefeningen, en langzame gewenning aan do veelal ongewone lichaamsin spanning dringend geboden zijn. Nederlandsche Heidemaatschappij. In de onlangs te Utrecht gehouden vergadering van den Raad van Com missarissen der Nederlandsche Heide maatschappij werd de begrooting voor het dienstjaar 1912 vastgesteld met een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 1867513.50. Voorts werd bevorderd of benoemd met ingang van 1 Januari a.s. bij de Afdeeling »Boschwezen«ambtenaar voor Houtsorteeringen M. de Vries tot hoofdambtenaar voor Houtsor teeringen; ambtenaar D. Boodt tot Adjunct-Houtvester; Adjunct-Opzich ter B. Evers tot ambtenaar 2e klasse voor Houtsorteeringen; tijdelijk ambte naar G. Houtzagers tot ambtenaar 2e klasse; H. van Leusden, M. Oonk en J. Maarse tot Adjunct Opzichter; Bosch bazen J. Wolters en A. van den Berg tot Opperboscbwachter; voor werker J. Nuijten tot Boschbaas; tijde lijke boschbazen H. Smeenk en J. M. Ottevanger tot Boschbaas; tijdelijke klerk W. A. O. Holsheimer tot klerk 2e klasse. Bij de Afdeeling Bevloeiing en Grondverbetering#ambtenaar bij de Cultuurtechniek II. J. van Leusen tot Ambtenaar bij de Cultuurtechniek le klasseAdjunct-Opzichter A. Voi hagen tot Opzichter; Adspirani-Opzichters J. M. Althuizen, A. P. Roelse en E. Schimmel tot Adjunct-Opzichter oorwerker A. van der Heide tot Werbaas; tijdelijke werkbazen J. van der Sluis J Leussink en A. Verhagen tot Werkbaas; tijdelijke voorwerkers A. Goutbeek, M. v. d. Peut en J. Les- scben tol Voorwerker; klerk A. J. Vermeulen tot Adjunct-Commies; klerk J. de Gioot tot Magazijnmeester; tijdelijke klerken L. P. Zoeslbergen en F. Vermeulen tot Klerk 2e klasse. Bij de Afdeeling «VisscherijaAmbte naar H Aalders lot Hoofd-Ambtenaar Opzichter H. Holtkamp lot Ambtenaai le klasse. Bij de «Kunstmatige VischteelU Vischkweeker J Schollen tot Adjunct- Opzichter Voorweker W. Foks tot Vischkweeker. Bij de Afdeeling »Gebouwen«: Architect H. Masselink tot Architect- Cbef van de Afdeeling. Bij de Afdeeling «Administratie*: Ambtenaar ten Bureele L van Slooten tot Commies; Kashouder J. Nicola'i tot Adjunct-Boekhouder; tijdelijke klerk J. Ntjenhuis tot Adjunct-Boek houder; Sleno-typisieri B. J. M. Toolo- naar en Mej. J. H. A. Spiegelhoff tot Adjunct-Commies; tijdelijke klerken S. P. Vlastra, F. Th. G. v. d. Beek, S. A. Correljé. G. G. de Goede, K. L. F. Goelst, H. J. de Lange, Mej. G. C. Loggen, E. Scholten en T. 11. A. Walsmit Jr. tot Klerk 2e Klasse. Overste D. W. de Jager, van het 5e regiment infanterie, zal aanstaand voorjaar kolonel J. H. van den Burg opvolgen als plaatselijk commandant van Amsterdam. Luitenant H. L. E. G. J. Werner, van den staf der cavalerie, adjudant van den generaal-majoor, commandant der 4e divisie infanterie, is overge plaatst bij het wapen der Koninklijke marechaussee. Bij de Gereformeerde gemeente, Langegracht, zijn herkozen tot ouder ling de heeren A. van der Burgt, E. J. van Ommeren en H. Koning; tot diaken de heeren G. Benninck, J. D. van den Hoorn en A. Vonk. Bij de j.l. Donderdag ten Raad- huize gehouden aanbesteding van bet onderhoudswerk der openbare be stratingen gedurende 1912 en 1913 werd ingeschreven als volgt: G. Ver kerk, te Haarn (Gron.), 31 cent; Ph. M. Putman 19, firma wed. Groen huizen, te Hilversum, 18; D. J. Boks, A van Daal en G. Wassink, allen 17.5; J. W. Boshuizen en Th. W. Bonte, beiden 17G. van Plateringen, te Tiel, 17; C. Ruitenberg 16 6 cent. Gegund aan den laagsten inschrijver. Door het breken van een stelling vielen Woensdagochtend drie lei dekkers, die bezig waren aan het Gasthutskei kje. Twee hunnner kwamen vrij met den schrikvoor den derden moest heelkundige hulp worden ingeroepen, die dokter Morren verleende. Het concert, door C. A. N. T. O., onderafdeelirig van de Utrechtsche Vrouwen Studenten Vereeniging. ver leden Vrijdagavond in «Amicitia" ge geven ten bate van het comité Amers foort en omstreken van «Het Neder landsche Roode Kruis «heeft een netto- ontvangst opgeleverd van f179 78. Bij de vele voordeelen welke de leden der onderafdeelirig V. P. N. alreeds van hun lidmaatschap ge nieten, komt thans nog een Cursus over hoenderteelt. Deze cursus zal worden gegeven in een viertal voordrachten, de laatste met lichtbeelden O.m. zal worden behandeld Natuurlijk en kunstmatig broeden. Keuze der fokdieren (inteelt, lijnenteelten), Voeding der kuikens, opfokken langs natuurlijken en kunst- matigen weg, Voeding en huisvesting van volwassen hoenders, losloopende en vastzittende. Voornaamste ziekten, Verbetering van den hoenderstapel, Organisatie op het gebied van de pluimveehouderij. Burgemeester en Wethouder van Amersfoort herinneren aan de ver plichting tot het doen van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie in de volgende maand Januari van ben, die daarvoor volgens de Militiewet 1901 in de termen vallen en geboren zijn in het jaar 1893. Tot het doen dezer aangifte worden de daartoe verplichte personen uitge- noodigd zich voor zoover mogelijk, ter gemeente-secretarie aan te melden op Dinsdag 2 Januari 1912 voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G, op Woens dag 3 Januari 1912 voor hen wier geslachtsnaam begint met do letters H tot en met Q, en op Donderdag 4 Januari 1912 voor ben wier ge slachtsnaam begint met de letters R tot en met Z, telkens van des voor- rniddigs 10 tot 12 uur, en 's middags van 2 tol 4 uur. Door de politie werd onderdak verleend aan een moeder met kimt, aan wie door de familie werd gewei gerd de Kerstdagen bij hen door te brengen. Van een plaatskaartje voor hun woonplaats, Ginneken, voorzien en hebben ze j.l. Donderdag den terug tocht aanvaard. Wij ontvingen een exemplaar van den 3en druk van «Alcohol en Tuberculose", door dr. B H. Vos te Hellendoorn, waarvan de totaal oplaag reeds tot 125000 exemplaren geste gen is. Waar de le diuk in April van dit jaar verscheen, is dit wel het krach tigste bewijs, dat deze brochure op uitnemende wijze in een bestaande behoefte voorziet. De prijs van dit in geillustreerden omslag uitgegeven ge schrift van 16 pagiua's werkt de ver spreiding beslist in de hand. Het wordt toch door de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken bij haar uitgever, J. Kuiken Jz. te St. Annaparochie, voor f 0,90 per 100 exemplaren, f4,00 per 500 exemplaren en f37,50 per 5000 exemplaren verkrijgbaar gesteld opdat werkgevers en philan- tropen de verspreiding zonder bezwaar kunnen bevorderen. Door bijzondere subsidie is de vereeniging weer in staat gesteld deze 3e uitgave te te bevorderen. Woensdag 28 Dec. a.s hoopt de WelEerw. heer Ds. J. H. Landwehr van Rotterdam, alhier (ter gelegenheid van de vergadering der Afdeeling Utrecht v. d. Bond van Geref. Jon gelingen), op te treden, met het on derwerp: «Roeping en Richtsnoer!!. Aanvang der rede 's avonds half zeven, in de Geref. Kerk aan den Langegracht. De uitvoering door de Utrecht sche Onderwijzers Tooneelvereeniging j.l. Woensdag in Amicitia gegeven is volkomen geslaagd. Zooals men weet is een deel der opbrengst bestemd voor schoolreisjes, een ander deel voor de ondersteuningskas. De vrij groote opbrengst is voor een groot deel te danken aan de ijver der kaartver- koopers en verkoopsters; Dat bet publiek zich goed amuseerde was duidelijk te merken. Ook het nastukje «Een gezellige kamer* had verbazend veel succes. De agent van politie B. Meuge- rink is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot rijksveldwachter ter standplaats Amersfoort, terwijl de rijksveldwachter A. Zwarts met ingang van 2 Januari is overgeplaatst van Amersfooit naar Hoogland. De korpswedstrijd van het natio naal schietconcours der Amersf. schiet- vereeniging «Prins Hendrik* is Don derdag geëindigd. In bel geheel namen deel 22 korpsen voor buks en 16 voor cylinder. De uitslag is als volgt: Buks. Eereprijs, zilveren lauwer krans, Koninklijke Scherpschutters v. d. Veluwe, te Apeldoorn, met 470 p. le piijs, verguld zilveren medaille, Generaal Joubert, te Overveen, met 465 p.; 2de prijs, verguld zilveren medaille, Wilhelmina, te Amersfoort, met 473 p 3de prijs, verguld zil veren medaille, Piet Cronjé, te Ermelo, met 459 p.4e prijs, zilveren medaille, Bloemeridaal-Kommando, te Bloemen- daal, met 448 p 5e prijs, zilveren medaille, Juliana, te Leersum, met 446 p.; 6de prijs, bronzen medaille, Vereeniging tot Bev. van 's lands Weerbaarheid te Utrecht, met 445 p. Cylinder. Ie prijs, zilveren kruis, Wilhelmina, te Amersfoort, met 453 punten; 2e prijs, verguld zilveren me daille, Generaal Joubert, te Overveen, met 447 p.3de prijs, verguld zilveren medaille, Eendracht, te Utrecht, met 446 p.; 4de prijs, zilveren medaille, Piel Cronjé, te Ermelo, met 435 p., 5e prijs, zilveren medaille, Juliana, te Leersum, met 431 p. V. P. N. Onder voorzitting van den heer J. K. H. de Beaufort werd Donderdag avond de najaarsvergadering der onder- afdeeling Amersfoort van de V. P. N. gehouden. De notulen van 14 Febr. '11 wer den door den secretaris, den heer Coinga, gelezen en onder dankbetui ging goedgekeurd. De uitgaven wer den riu geraamd op f585 De inkom sten op een gelijk bedrag, als het aantal leden met 100 toeneemt. De contributie zou dan nl. f 130 meer bedragen. Op de vraag van een lid als er eens geen 100 nieuwe leden bijkomen antwoordde de voorzitter, dat dan moest bezuinigd worden. Vervolgens werden de aftredende bestuursleden, de heeren C. Geertsma en W. Coinga, herkozen. Zij namen de benoeming aan. De heer Wolters zette nu als secretaris der commissie tot verbete ring van den hoenderstand in de provincie Utrecht uiteen hoe ze denkt te werken. Het doel is goede eieren voor-het broeden te verkrijgen, dus eieren van goede ras hoenders. Vóór 1 Febr. moeten de fokhoender houders zich opgeven aan den secretaris vari de commissie en hiertoe f2.50 stortten. Dit geld wordt bij afkeuring terug gegeven. Bij goedkeuring blijft het onder berusting van den secretaris van de onderafdeehng als waarborg, dat de eigenaars hun verplichtingen na komen. De toornen 'mogen niet kleiner dan 12 zijn. De keuring ge schiedt door een keuringscommissie. Wie foktoombouder wil worden kan bij den secretaris kosteloos al lie in lichtingen verkrijgen en ontvangen dan het reglement voor foktoom- houders. Ze moeten een lijst aan houden; alles is eventueel zoo een voudig ingericht, dat het geen moeite .kost. De leden foktoomhouders mogen zelf den prijs der eieren bepalen en deelt die aan de commissie mede. Verder zijn nog prijzen van f25 tot f2.50 uitgeloofd aan hun, die de beste resultaten bereikt hebben. Het voornemen bestaat goede fokhanen beschikbaar te stellen. De voorzitter maakt attent op de 4 cursusavonden, die 3, 10, 17 en 24 Januari zullen gegeven worden doorden heer H. B. Beaufort, pluimvee consulent te Haarlem. Het aanvangs- uur dezer cursussen geeft aanleiding tot gepraat: de buitenlui willen vroeg, de stedelingen liever wat later. Het Bestuur zal trachten allen te believen. De plaats waar zal per advertentie worden bekend gemaakt. De prijscourant zal voortaan alleen verschijnen, als het noodig is. Een lid vroeg of de onderafdeehng rechtspersoonlijkheid heeft. De voor zitter mei kte op, dat deze zaak spoedig in orde zal komen. Een ander lid bracht de eiermarkt ter sprake. Men besloot af te wachten, wat de com missie tot verbetering vari het markt wezen zal doen, wel kan de eierhandel goed aangepakt een bron van inkomen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2