NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gofemeniCR Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. No. 1. Woensdag 3 Januari 1912. 41e jaargang. AAN ONZE LEZERS. - ZIELELEED -- Amerstoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. VMHIJNT W0OTSDA6 ES ZATERIIAfi. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Laugestraat 77. Telephooiin0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. ■rfgfclUifflrif.fffi <1 m Te beginnen met bet Nummer van 13 Janaari 1912 zal in onze premie, het Geillustreerd Weekblad »Pak-me- meet een oorspronkelijke roman wor den opgenomen getiteld: door Eline van Stuwe (Jacqeline Reijneke van Stuwe) In dezen aangrijpenden roman wordt bet leven geschetst van eene jonge vrouw, die in benarde om standigheden verkeerende, in het huwelijk treedt met een officier van gevorderden leeftijd, die na eenige jaren, aan het ziekbed gekluisterd, haar bestaan als het ware vernietigd, door zijn prikkelbaarheid en jaloezie. Deze roman, die van het begin tot het einde boeit, zal voorzeker met belangstelling door de lezers worden gevolgd en raden wij hen, die nog niet op onze premie geabonneerd waren, aan zich zoo spoedig mogelijk aari ons Bureau op te geven, ten einde van af het begin met het boeiend vervolgverhaal te kunnen kennis maken. Inde gisterenmiddag gehouden vol tallige vergadering van den gemeente raad, werd met 10 tegen 9 stemmen het voorstel van bet Dagel. Bestuur aangenomen om het in ons vorig nummer reeds opgenomen adres aan de Koningin te zenden, tot verwer ping van het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht en goed keuring van het raadsbesluit tot aan koop van het landgoed sNimmerdorn. Hadden wij oorspronkelijk verwacht dat de nieuwe raadsleden hunne stem zouden motiveeren, zoo werden wij daarin teleurgesteld. Niet een van hen voerde het woord. Alleen de heeren Gerritsen, Veis Heyn, Jorissen Oosterveen en Hagedoorn en de beide wethouders Ryckens en Van Esveld verdedigden het door hun ingenomen standpunt. Eene uitdrukking van den heer Hagedoorn gaf den beer Veis Heyn aanleiding om namens de min derheid te constateeren, dat mocht het besluit van de meerderheid in den Raad de Koninklijke goedkeuring ver werven, die minderheid zich niet enkel daarbij zou neerleggen, maar alles in bet weik zou stellen .om den aan koop zoo winstgevend mogelijk voor de gemeente te doen zijn. De voorzitter jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers wijdde bij de jaar wisseling eenige woorden aan het afgeloopen jaar en zeide met voldoe ning te kunnen constateeren dat in de buishouding der gemeente een actief opgewekt bedrijvig leven heeft ge- heerscht. Na een woord van dank aan de gemeente-ambtenaren voor hunne ge trouwe plichtsbetrachting uitte hij zijne beste wenschen voor het nieuw ingetreden jaar. De heer Van Kalken als oudste raadslid dankte den voor zitter voor zijne waardeerende woorden en gaf de verzekering dat het hoofd der gemeente steeds op den steun van alle raadsleden mocht rekenen. Ingekomen waren de navolgende stukken Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht bet besluit van 18 Decem ber 1911, 3e afdeeling, No. 4991/3627 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 November 1911, No. 454 tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 1911. (Voor kennisgeving aangenomen.; Van Heeren Gedeputeerde Staten jvan Utrecht het besluit van 27 De cember 1911, 3e afdeeling, No. 5255/3725 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 31 Ocrober 1911, No. 408 lot vaststelling van de ge- meentebegrooting dienstjaar 1912. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 27 Decem ber 1911, 3e afdeeling, No. 5298/3675 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 19 December 1911 No. 488 tot vaststelling van het 5e aanvullings kohier der inkomstenbeslasting, dienst jaar 1911. (Voot- kennisgeving aan genomen.) Van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort het procesverbaal van kasopname bij den Gemeente-Ont vanger op 22 December 1911. (Ter Secretarie gedeponeerd ter inzage voor de leden). Van Ds. W. J. Meiners een bericht dat hij zijne benoeming tot curator van het Gymnasium aanvaardt. (Voor kennisgeving aaugenomen.) Van T. van Daal een bericht dat hij zijne benoeming tot adviseereud lid van de commissie van bijstand in het beheer der Gemeente-reiniging aanvaardt. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van G Bersma een bericht dat hij onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs aanvaardt. (Voor kennisgeving aangenomen.) Van mej. M. van Hoogevest eene dankbetuiging voor bare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan (Voor kennisgeving aangenomen.) Na afloop der stemming over bet eenige punt der agenda richtte de heer Gerritsen tot den voorzitter de vraag of bem of het Dag. Best. iets bekend was dat de werkmeester B aan de gasfabiiek handelingen had gepleegd niet in het belang der ge meente. De heer Kam wethouder van open bare werken autwoordde in een ge detailleerde memorie dat bedoelde werkmeester geen blaam kon treffen en het door den heer Gerritsen be doelde courantenbericht onwaar en door onwaardigen gesteld was. De heer Gerritsen verzocht daarop Burgemeester en Wethouders nauw keurig acht te willen blijven geven op hetgeen aan de gasfabriek plaats had, opdat bij het eerste het beste vferzuim der werklieden, waarvan dit bericht afkomstig was en die volgens hem niet rijp waren voor eene werk- liedenvereeniging zouden kunnen wor den gestraft. De heer Van Duinen vestigde de aandacht op een courantenbericht waarin de bekeDde kunst-criticus Dr. Kalff mededeelt dat de gemeente Amersfoort voornemens is de bekende fraaie waterpoort af te breken en aldus het gemeente-bestuur van Amersfoort als wandalen quahficeert. Blijkbaar is de zeergeleerde heer met de Kamperbinnenpoort in de war, die geen poort méér is en nooit mooi is geweest. Spreker wenschte een en ander hier te constateeren opdat den heer Kalf! in de gelegenheid zij Amers- foort's stadsbestuur te rehabiliteeren. Het Kinderzangkoor »De kleine Stems zal a.s. Zondag in Amicitia de kinderoperette »De Sneeuwkoningins opvoeren. Met 1 Januari van dit jaar is als hoofdredacteur der Stichtsche Courant opgetreden de heer H. W. van Asch van Wijck. In ons vorig nummer is in het berichtje over den biljardwedstrijd te Baam eene fout geslopen. De heer Kielder maakte n.l. geen Series van 3 en 10 caramboles, maar eene Sei ie- van 310 caramboles. Landbouwwinterscliool te Utrecht. Het Hoofdbestuur van het Genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht heeft ter bevordering van de totstandkoming van eene Rijks- landbouwwinterschool te Utrecht op ruime schaal aao autoriteiten, ver- eenigingen en particulieren uitnoodi- gingen verzonden tot het bijwonen van eene bijeenkomst op Woensdag 10 Januari a.s., des namiddags te 2% uur, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. - De heer P. J. F. van Voorst Vader Jr., die voor het beroep als predikant naar Scbore en Vlake be dankt heeft, heeft dat naar Neder- hemert aangenomen. De le luitenant D. J. Gorter van het 5e regiment infanterie alhier, is met ingang van heden overgeplaatst bij bet 7e regiment infanterie te Amsterdam. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscbe Zaken, zijn voor het jaar 1912 benoemd tot assistent aaD de Rijks-Universiteit te Utrecht, buiten bezwaar van's Rijks schatkist: Voor de heelkunde: W. H. A. van Os; voor de geneesmiddelleer: W.Storm van Leeuwen. Ten behoeve van een herstellings oord voor typografen zijn op Nieuw jaarsdag alhier 2250 bloempjes ver kocht. De opbrengst is, na aftrek van enkele onvermijdelijke kosten, f220. De Tijdspiegel. De Januari-aflevering van De Tijd spiegel bevat een artikel van Pi of. I3ST ZDIE DIEPTE. EEN AMERIKAAHSCHE GESCHIEDENIS. 38) «En wat gebeurde met hen vroeg doctor Spack, toen Schouman nu zweeg, «kreeg de bestolene zijn geld terug en werden de gauwdieven gestraft?" "De man kreeg zijn kostbaarheden, welke men bij de dieven vond, terug, maar niet het geld, want hij kon niet bewijzen, dat hetgeen zij bij zich had den, hem behoorde. De eene honderd- dollarsbanknoot gelijkt de andere, en in Amerika kan ieder honderd- dollarsnoten bij zich dragen, zelfs zoo men weet, dat hij er nog nooit in zijn leven een met handenarbeid ver diend heeft. De gauwdieven namen een advocaat, die hen er gelukkig door haalde, en ik moest nog blijde zijn, dat men mij geen proces wegens het onrechtmatig inhechtenis nemen van vrije burgers aandeed." "Een raar land, dat Amerika!" zei doctor Spack. Nn was men in de Wellsstreet ge komen, en had het huis No. 72 spoe dig bereikt. »Wees nu zoo goed aan de overzijde der straat te blijveD staan mijne hee ren," zei Schouman, «opdat men u niet uit het huis zien kunne; ik ga er alleen in, het is beter zóó." De geheime politie-agent verdween in het huis, en Spack en Hammer wachten tamelijk langten minste dit kwam hen op de donkere, eenzame straat en in de scherpe koude zoo voor. Toen zij daar zoo stonden en het huis aan de overzijde in het oog hiel den, zagen plotseling beiden een in een geruiten shawl gehulde vrouwen gestalte verschijnen, aarzelend stil blijven staan, hdt huis aanschouwen en toen wegijlen. "Het is hare figuur," riep Hammer, doctor Spack lrrampachtig bij den arm grijpend, «volgen wij haar," en zonder antwoord af te wachten ijlde hij voort, Spack volgde hem het hoofd schud dend. VEERTIENDE HOOFDSTUK. SPOORLOOS. Jim Fulton had op zijne reis van New-Tork naar Chicago een roman in zijn hoofd samengesteld, dien hij met de vereischte pathos aan Rosa Holder wilde verhalen en zoo zijn wegblijven, zijn zwijgen, alsmede zijn overigens onverantwoordelijke handels wijze wilde verschoonen en ontschul- digen. Hij had eene geheele roover- geschiedenis verzonnen, en dat viel hem niet moeielijk, want al het mate riaal was zoo veel mogelijk in zijn bereik. "Rosa wilde hij zeggen met deze straat hier was het eene ramp zalige vergissing, ik wilde eigenlijk No. 72 Wenzstreet schrijven, waar werkelijk mijne zuster woont en waar ik ook, in het goede geloof dat ge daar waart, een half dozijn brieven heb geadresseerd, die toevallig mij niet teruggezonden werden, omdat mijne zuster andermaal toevallig te St. Paul ten bezoek was." Hij stoorde zich bij dezen leugen er weinig aan, dat te Chicago volstrekt geen Wenz street bestaat, en wat zijne zuster betreft, Annette zou de rol er van spelen, zoo dit zijn moest. Hij wilde vervolgens van schrikkelijke gebeurte nissen te New-York verhalen, van moordaanslagen en ziekte, en hoe hij eindelijk iD weerwil van weer en wind hier heen was geijld om haar te zoe ken, en hoe het hem, na lang zwer ven en links en rechts doorkruisen der groote stad, was ingevallen, dat hij misschien No. 72 Wellsstreet ge schreven kon hebben, een adres, dat hij volstrekt niet kende, en hoe hij op de vleugelen der liefde hier heen was gevlogen. En zoo zij dan nog twijfelde, dan wilde hij op de knieën neerzinken en zeggen: "Opdat ge zie hoe waar ik beD, ga dadelijk met mij naar den naasten vrederechter, wij willen ons aan elkander verbinden voor de eeuwigheid, voor de aarde en den hemel!" Dat was Fulton's plan, en het is aan geen twijfel onderhevig, dat hij bij het zwakke, goede, beminnende meisje er mede geslaagd zou zijn, in weerwil van alles. Maar er is geen bekwamer romanmaker, dan het toeval of het lot. Dat vermengt en verdeelt zijne stof, zoo als het wil, en stoort zich niet aan de berekeningen van enkelen. Van daar de menigvuldige wonderbaarheden en het verrassende in de episoden van het werkelijk leven. Eulton kwam op den tweeden dag van nieuwjaar des morgens te Chicago aan en snelde naar zijne woning, om zich te verkleeden en Annette tevens te onderrichten hoe zij de rol van zijne zuster moest vervullen. "Luister, Annette," zeide hij tot het meisje, nzoo ik een dame hier in huis mocht brengen hetgeen trouwens slechts geschiedt, als het anders niet gaat dan zijt gij mijne zuster die in No. 72 Wenzstreet woonde, onlangs achter ten bezoek te St. Paul waart, en die Annette Meijer heet Meijer namelijk heet ik thans." »Goed, kapitein; maar hier is een brief uit Michigan die er reeds eenigen tijd ligt." Fulton brak den brief open, die van juffrouw Smith kwam en hetgeen daar met Hammer, Kellerwurm, Bob Schmidt en doctor Spack was gebeurd, verhaalde Zij hield het voor haar plicht, hem hare ongerustheid mee te deelen, zoo schreef zij, want zij geloofd", dat Ham mer bem of het meisje zocht, daar hij plotseling en zonder reden naar Chicago op reis was gegaan. Juffrouw Smith was tot het schrijven van dezen brief door verschillende redenen genoopt geworden. Zij wilde Bob door zijn vriend Hammer schaden. Zij wilde zich bij Fulton Meijer ver dienstelijk maken en hem tegelijkertijd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1