BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. De Louter over Nederlands internatio nale stelling, en een artikel van Prof. Dr. A. E. J. Holwerda over de opvoeding Onzer academische jeugd. Stijn Streu- vels behandelt naar aanleiding van bet eeuwfeest der Vlaamsche roman schrijfster Vrouwe Courtmans de kunst van vertellen Prof. Matthes' boek, over de Israëlietische Wijzen en Annie De Graad stelt ons den Russiscben dichter Merejkowski afs profeet voor. De gedichten zijn van Constant Eeckels. In de rubriek Buitenlandsche Zaken worden de politieke gevolgen van den Italiaansch-Turkschen oorlog, de op stand in China en Duitscbland's open-deur-politiek besproken. Door den heer II. Thijs, onder wijzer aan de Christel. School in de Blankenheimstraat werd de akte Wis kunde L. O. behaald. Kapitein J. F. A. Bischoff van bet 5e regiment infanterie en secre taris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs is op 45-jarigen leeftijd plotseling overleden te Rijswijk waar bij met Kerstverlof vertoefde. Vorstelijke graven te Dillenburg, Omtrent de plechtigheid van Zondag 24 December te Dillenburg (in Nassau) wordt nader nog het volgende mede gedeeld Te Dillenburg, den alouden zetel van de Nassausche Vorsten uit de Ottonische lijn waartoe ook de leden van het Nederl. Koningshuis behoort is op den dag vóór Kerst mis eene eenvoudige maar indruk wekkende plechtigheid gevierd. De Evangelische Kerk, in bet begin der 16e eeuw aan de helling van den heuvel, waarop het vorstelijk stamslot stond, gebouwd in de plaats van de vroegere slotkapel, was reeds sinds meer dan een eeuw te klein voor de gemeente en eiscbte dringend her stelling. Bovendien was de grafkelder der Dillenburgsche Vorsten in die kerk deerlijk in verval. Reeds gei uimen tijd was men voornemens in den toestand verandering te brengen, maar eerst onlangs kon men er toe overgaan eene afdoende verbetering aan te brengen toen namelijk met behulp van den Piuisischen Staat en van de Koningin der Nederlanden de benoodigde geld sommen waren verzekerd. Wat Koningin Wilhelmina's bijdrage betreft, deze was gevraagd en toege kend met bet bepaalde doel op den voorwand van den vorstelijken graf kelder eene gedenkplaat aan te brengen als hulde aan Graaf Willem den Rijke en Gravin Juliana van Stolberg, de ouders van Prins Willem van Oranje, en aan diens broeder Jan den Oude, die in deze groeve zijn bijgezet. Toen het plan kort geleden geheel tot uitvoering gekomen was, meende men niet te mogen wachten met de inwijding van de vernieuwde kerk en den herstelden thans met den gedenk steen versierden grafkelder, om de gemeente niet langer het gebruik van hare kerk te doen omberen. In tegenwoordigheid van vele afge vaardigden van elders o.a. van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Hofraad prof. dr. Kramer, directeur van het Koninklijk Huis archief; den majoor-commandant en den Obersleutenant van het artillerie regiment »Oraniën«. te Manz en te bewijzen, dat zij zoo wel zijn waren naam, als zijn wezenlijk adres wist. «Hobo 1" bromde Fulton, toen bij den brief gelezen bad, «zouden deze sentimenteele dweepers ons in de kaart bebben gekeken, en mij al deze moeie- lijkheden veoorzaken Ocb wat, dat is volstrekt onmogelijkHoe zouden zij kennis bebben gekregen van bet testament van den ouden man en van onze verrichtingen In alle geval scbaadt bet niet, zoo ik voorzicbtig ben en de oogen open boud." Ten drie ure 's namiddags ging Ful ton uit, en wel regelrecht naar no. 72 Wellsstreet bij was even gerust en zeker van de overwinning als ging bij een liefdesverklaring doen. Hij moest niet zoo lang aan de deur van bet ons bekende buis wachten, als Rosa Holder op den avond barer aan komst te Chicago; zij werd bijna te gelijk met zijn schellen geopend, en die ze opende, moest Fulton wel een oogenblikkelijken schrik inboezemen, want bij deinsde twee schreden ach teruit en slaakte een geluid van ver rassing, dat volstrekt niet vroolijk klonk. «Gij bier, Marie Holms?" vroeg hij bijna onhoorbaar, met bleeke, bevende Wiesbadenden directeur van het Seminarium te Herborn, een vertegen woordiger uit Siegen e.a., alsmede van den landraad, van de plaatselijke autoriteiten en van het bestuur van den »Historischen Vere.in« werd door den generaal-superintendent uit Wiesbaden, dr. Maurer, de plechtige wijding verricht. Daarna hield Pastor Fremdt eene feestpredikatie. Vóór, tusschen en na deze toespraken werden deels door de gemeente, deels door een kerkkoor toepasselijke ge zangen en liederen gezongen. Zeer plechtig en treffend was het toen daarna de bovengenoemde ver tegenwoordigers en autoriteiten achter eenvolgens in korte, maar warme be woordingen een eerbiedige hulde brachten aan de nagedachtenis der Vorsten, wier overblijfselen in de graftombe rusten en wier namen thans op den gedenksteen vermeld staan. Verscheidene kransen werden daarbij vóór de groeve nedergelegd. Gedurende deze plechtige handeling luidden de klokken en speelde het orgel zacht de oude melodie van het BWilhelmus van Nassouwe". De grafplaat, uit de steenhouwerij van Dijkerboff en Neumann, te Wetzlar, is ven zwart marmer. Overeenkomstig het ontwerp veri prof. Luthmer, uit Frankfort a/M., zijn daarop drie bron zen medaillons aangebracht, met de beeltenis van Graaf Willem, Gravin Juliana en Graaf Jan en daarboven in groote vergulde letters het opschrift »Grabstaette der Nassau-Dillenburger Grafen- und Fiirstenfamilie". Daar onder, in dezelfde vergulde letters de vermelding dat aldaar de voorvaderen der Nederlandsche en Pruisische Ko ningshuizen rusten, met hunne namen en de jaren van hun overlijden. De medaillons, gemodelleerd door den beeldhouwer Sauer, te Frobnbau- sen, zijn uitnemend, zoowel door ge lijkenis als bewerking. De vergiftiging in Berlijn. De laatste berichten betreffende de Berlijnsche vergiftigingszaak maken melding van 161 gevallen, waarvan 71 doodelijk. Dat was een opgave van gistermorgen. De autoriteiten zijn meer en meer naar de meening gaan over hellen, dat, afgezfen misschien van de eerste gevallen, de ziekte inderdaad ontstaan is door het gebruik van methyl-alcohol, en daarop is nu ook de therapie ingericht. Ook heeft de politie nasporingen gedaan naar de bron van het kwaad, en is daarbij tot de ontdekking gekomen, dat de leve rancier van het vergiftige goedje aan de kroegen in den omtrek van 't ge sticht, de drogist Julius Scharmach uit de Walstrasse in Cbarlottenburg was. De man is natuurlijk terstond in hech tenis genomen. De politie deed huis zoeking, vond in den kelder 'n paar vaten methyl alcohol en Scharmach gaf toe dat die diende tot het bereiden van jenever. Hij noemde nog enkele zijner afnemers en natuur lijk heeft de politie terstond den voorraad, die bij deze herbergiers aanwezig was, in be slag genomen. De menschen waren volkomen te goeder trouw en meenden zuivere jenever gekocht te hebben. Tegenover de veldw innende meening, dat dit de oorzaak van de ramp is geweest, wordt door andere artsen er op gewezen, dat in de medische lite ratuur geen gevallen van dood door metbyl-alcohol bekend zijn Misschien is het ook nog nooit voor gekomen dat deze stof in zulke groote hoeveelheden is gedronken. lippen. «Ja, ik ben bier!" antwoordde bet meisje met diepen ernst. «Ik ben wel gekleed om uit te gaan, zoo als gij ziet, maar dat bindert nietkom bin nen, ik blijf bier." »0," stamelde Fulton, «ik bid u, geneer u niet, ik kan terugkomen dat wil zeggen ik zoek een andere dan u." «Ik geloof het gaarne, Jim Fulton, dat ge mij niet zoekt," antwoordde bet meisje, en hoon en verachting trilden om bare lippen, «maar ik zoek u en verwacht u bier reeds zoo lang, dat ge mij misschien wel een half uurtje van uw kostbaren tijd zult willen schenken, als ik u het verzoek." O," zei Fulton, zich dwingende te glimlachen, «gaarne op een anderen tijd, Marie, maar nu niet; ik zoek iemand, welke ik heden nog vinden, nog spreken moet!" In Marie rees een voorgevoel op, als van een zienster. «Ik weet," knikte zij, «Ge zoekt Rosa Holder!" «Ja, ja," riep Fulton onstuimig, «i3 zij nog hier?" «Neen, ik heb ze aan uwe klauwen onttrokken!" antwoordde Marie koel. Over Fulton's gelaat schoot het De Amerikaansche reporters hebben nog altijd Maurice Maeterlinck niet gevonden, die om 500 dollars met den heer Russell, directeur van de opera te Boston, wedde, dat hij te Boston zou aankomen zonder dat iemand van de pers er iets van wist. Zaterdag werd te Boston groot opzien verwekt door een gerucht, dat Maeterlinck zich in het Westminster Hotel aldaar bevond. Maar bij onder zoek bleek het, dat een student, die eenigszins op den dichter geleek, zich een grap had veroorloofd. De teleurgestelde journalisten gin gen toen mevrouw Maeterlinck nog eens vragen, waar haar man zich bevond maar zij antwoordde lachend dat zij er niets van wist. Maeterlinck komt te Boston voor de opvoeringen van zijn tooneelstuk «Pelléas et Mélisande«, waarin zijn vrouw de hoofdrol zal vervullen. In den Oudejaarsnacht werd de haven van Folkestone, aan de Zuid oostkust van Engeland, door eene vloedgolf verrast, zoo zwaar als men «edeit menschenheugenis niet had waargenomen. Het water steeg ette lijke voeten, een aantal vaartuigen sloegen van de ankers, de visscher- booten schommelden als kurkjes heen en weer. En de donder van de nade rende vloedgolf werd op een afstand van mijlen gehoord. Wat was de oor zaak van dit verschijnsel? Het bleek dat tusschen Dover en Folkestone een groot deel der krijtrotsen was inge stort. CBer een uitgestrektheid van eenige bonderden meters waren de rotsen in zee gevallen en thans steken depunten van de vernieldewitteklippen van het vermaarde Abbott Cliff op eenigen afstand van de kust uit het water op. Merkwaardig genoeg had ongeveer een jaar geleden bij Dover eveneens een groote instorting plaats. In Wales wordt een plaatsje in het Ebwydaldooreen bergstorting bedreigd reeds is de straatweg een eind ver schoven en groote scheuren vertoonen zich in de helling van den berg. Tegen de Tariefwet. Het Haagsche (Centraal) Comité voor de adresbeweging der vrouwen tegen de Tariefwet, bericht, dat be halve vele vereenigingen in ons land, ook correspondenten op 150 plaatsen medewerking verleenen bij het ver zamelen der handteekeningeri. Daar enboven ligt het adres ter teekening op eenige redactiebureaux. Wederom heeft het Haagsche Co mité den termijn van inlevering der lijsten moeten verlengen en ditmaal voor het laatst. Handteekeningen, die vóór 30 Jan. niet ingekomen zijn, gelden niet meer. Postzegels. Hel debiet in ons land aan post zegels van allerlei soort bedroeg in December 1910 ongeveer f 1.400 000, in December 1911 ongeveer f 1.700.000 alzoo f300 000 meer. Alleen hel kantoor Amsterdam betrok in die maand voor f385.000 aan postzegels. Grondwetsherziening. De Staatscommissie voor Giond- wetsherziening komt Maandag 8 Januari bijeen, lot voortzetting van hare weikzaamheden. oude, booze weerlichten van toorn> maar hij bedwong zich. «Dwaasheid!" zeide hij, «watzoudt ge er aan gehad hebben?" «Niet veel, misschien slechts een grap, maar zooveel is zeker; dat zij onbereikbaar voor u isZoo, kom nu nader, en laat mij passeeren; ik wil u niet nog eens om een onderhoud ver zoeken, zoo ge geen tijd hebt." «Zeg mij vooraf waar ge woont?" «Ha ha hal" lachte Marie, «zou ik niet dwaas zijn, zoo ik hier langer met u sprak; de menschen blijven reeds staan op de straat, en het is heden vreeselijk koud. Adieu!" Fulton tandenknarste en stamp voette, maar hier baatte geen toorn, en hij riep derhalve de voortgaande biddend na: «Marie!" «Wat is er?" vroeg zij zich om wendende. «Kom, ik wil hooien wat ge nog te zeggen hebt." Marie's oogen glinsterden een oogen- blik als bevredigd en zij traden het huis binnen. Fulton trachtte zich te vermannen, toen beiden den trap naar Marie's kamer opstegen, en hij troostte zich inwendig over de scène welke hij ver- Tramwegongeluk. Zondagmiddag omstreeks balf twee bad tusschen Wapeningen en Heelsum een ttamwegongeluk plaats, doordat de locomotief van een uit Utrecht komende tram der Oosler-Stoomtram Mij. ontspoorde. Doordat een hoogte moest worden opgereden, was de tram op dit oogenblik in volle vaart. De locomotief kantelde om en sleepte met zich de goederenwagen mee. Het voorbalcon der passagierswagen werd ingedrukt. De machinist werd met een gekneusden arm opgenomen. De overige personen, die in de tram zaten, kwamen met den schrik vrij. Het tramverkeer ondervond door dit ongeval vertraging. Ook de rijweg was gedurende een deel van den middag versperd. De schade schijnt belangrijk te zijn. Belangrijke vondst. Te Hainh onder Rozendaal heeft een arbeider van den landbouwer Adr. de Vos bij het rooien van een heg een pot met gouden en zilveren mun ten gevonden. Bij onderzoek bleek deze te bevatten 37 groote meest Portugeesche en enkele Spaansche stukken uit de jaren 1560—1600 De gouden munten zijn zeer mooi. De zilveren munten, tot een gewicht van 2'/t K.G. hebben echter minder waarde. Inbraak. Te Baarn is Zondagnacht ingebroken in de woning van mej. de wed. Bree, die tijdelijk afwezig was. Een bedrag van ruim honderd gulden werd ont vreemd. Zomerschc winter. Het zachte weer bevordert in het Westland zeer den arbeid in de tuinen. Alles kan volledig afgewerkt worden en de bakken voor de nieuwe teelt komen op tijd gereed. De zwakke aardbeiplantjes profiteeren van dit weer. Plattelands-electrotechnick In een Friesche plattelandsgemeente werd gesproken over liet stichten van een electrische centrale Men bad daar telkens gehoord van gloeilampjes ter lichtsterkte van 30 kaarsen. Besloten werd nu daarmpde een proef te nemen. Op een avond werden in de dorps herberg...; dertig kaarsen aangestoken. Nu wist men precies hoeveel licht één gloeilampje zou geven! Hoog water. Op alle steenfabrieken langs den Rhijn is, in verband met den was van hel water, dat de terreinen over stroomd heeft, hel werk stopgezet, wat een ruet gering nadeel oplevert voor de arbeiders. Er was door het open weer juist volop werk. De weilanden om 's Hei togenbosch staan onder water. De sluis in de Uieze nabij 's Heriogenbosch is ge sloten en het water van Dommel en Aa stroomt thans door het Drouge- lenscb kanaal naar de Bergsche Maas. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijri ver trokken naar andere Genieenten met vei melding van woonplaats, van deri 20 Dec. tot en met den 26 Dec. 1911. GEVESTIGD. Janna Mastenbroek van Herwen en wachte, daar hij Rosa's adres moest vernemen. Marie opende zwijgend de deur, verzocht Fulton binnen te gaan, sloot vervolgens hare kamer weder van bin nen en stak den sleutel in haar zak. Fulton aanschouwde haar verwon derd en vragend. «Het is slechts opdat ge niet eerder zoudt heengaan, dan ik wil," zeide zij en wierp hoed en handschoenen op de tafel; «en nu, Jim Fulton, willen wij afrekenen." Zij zeide dit op een toon en met een blik van haat, die Ful ton dadelijk te kennen gaf, dat hij hier met iets meer dan met een bedser moen te doen had. t Maar de uiterlijke kalmte moest tot eiken prijs bewaard worden, hij hernam derhalve op luchtigen toon «Kom Marie, laat de vroegere tijd be graven en vergeten zijn, leve bet tegen woordige!" en hij wilde haar om armen. Marie stiet hem met verachting terug. «Ga," zeide zij, «bezoedel mij niet met uwe vervloekte handen, waaraan bloed kleeft! Voor dat ge mij hadt omvat was ik rein, uwe hand alleen heeft mij verachtelijker gemaakt dan de slechtste hier onder Aerdt naar Bisscbopsweg 30. Elisabeth Majoor van Haarlem naar Stellingw.straat 59'. Antje Werkhoven v. Soest n. Lange- straat 50. Nicolaas Bakker van Harderwijk naar Puntenb. laan 30. Willemina Hermanna Olthof van Raalte naar Parallelweg 30. Elisabeth Kruis van Bodegraven naar Soesterweg 172. Pieter Franeiscus Welvaardt van Leusden naar L.Beekstr. 30. Elisabeth Maria Both van Woerden naar Aldegondestraat 40. Aaltje Dijkhorst v. Baarn n. Bergstr.27. Jacob Mol van Wervershoofn. Havik 3. VERTROKKEN. Josephine Maria Vial van KI. Nachte gaal str. 3 naar Mijdrecht. Willem Hendrik Piepers van Bergstr. 1 naar Den Haag. Arnoldus Marinus Hooyen van Vijver- str. 17 naar Waalwijk. Hendrikus Johannes de Froe v. Bor- str. 6. naar Utrecht. Hendrika Maria Bouman van Leus- derw. 98 naar Duitschland. Constance Henriette Heijligers wed. Frackers van Hendrik van Vianden- str. 17 naar Den Haag. Judina Maria van Koot van Breede- straat 36 naar Winterswijk. Hendrikus Wilhelmus Lourens v. Smallepad 1 naar Rotterdam. Geertruida Scbwemmer v. Utr.straat 24 naar Rotterdam. Jan Rietveld van Koningslr.'115 naar Utrecht. Christiaan Pechtol van Koningstraat 8 naar Strijp Melje van de Bunt van Kruiskamp 19 naar Maartensdijk. Gerrit Pieter Lambrechts van Hellestr. 44 naar Nijmegen Albertus Johannes Wolters v. Krom- mestr. 21 naar Weslervoort. Jan Hendriks van Weslerstraat 8 naar Schiedam. Hebbo Harmanus Schierbeek v. Valke straat 12 naar Veendam. Annetla Elisabeth Plann v. Stations straat naar Amsterdam. Terpentijn. Terpentijn kan in vele gevallen met goed gevolg ge bruikt worden. Bij keelpijn doet men, na den hals ingewreven te hebben met olie van zuivere amandelen, een doek met gezuiverde terpentijn be vochtigd om den bals. Een doek met terpentijn om een jichtig lichaamsdeel verzacht de pijn. Verlakt geel leder wrijft men op met terpentijn, 't Is ook een uitste kend middel om verfvlekken te doen verdwijnen. In muizegaten wat terpentijn gedaan, en de muizen laten z'cb niet meer booren. Een lepel terpentijn in den ketel gegoten, waar in de wasch te koken staat, maakt deze helder. 't Is een dure tijd! De vraag: wat zullen wij eten, geeft de buismoeders meer zorg dan ooit. Eenige recepten, om goedkoop te eten, zullen dus in menig gezin welkom zijn. 't Zijn be proefde recepten, welke men bij het koken gerust kan gebruiken. De hoe ons. Jim Fulton, moordenaar van mijn vader, van mijn broeder en van het geluk mijns levens, waarom be- bewandelt ge nog altijd de baan des verderfs en waarom kruist ge ander maal den weg der onschuld? Wat wilt ge van Rosa Holder?" «Haar huwen," riep hij norsch «en gij dwepende zottin, kunt getuige bij mijn huwelijk zijn en een theatrale preek er bij doen." «Gij huwen! Ha ha ha!" lachte het meisje wild, «dan geldt het stellig een kolossaal vermogen, zoo ge tot het boevenstuk besluit, haar door uwe hand te onteeren." Fulton sprong toornig op het meisje toe en greep haar linker handgewricht. «Krankzinnige zottin," siste hij tusschen de tanden, «spreek niet zoo luid uwe dolle ideëen uit hier hebben de muren ooren. Ik zeg u, ik bemin het meisje, en zij wordt mijne vrouw." «Wordt zij? spotte Marie, «nu, en ik zeg u, Jim Fulton, zij wordt het nietOf ge zoudt met een lijk bruiloft willen houden I" Jim Fulton slaakte een kreet als een wild dier, hetwelk een prooi wordt ontrukt. «Zij is dood, zegt ge? onmogelijkGij liegt, omdat het u lust mij te kwellen." «Och! wie verlustigt zich met het kwellen van een dier! Hier lees!" en zij wierp hem een nieuwsblad toe. Wordt vervolg

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2