NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 10. Zaterdag 3 Februari 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE. „Pak-me-Mee" geïllustreerd weekblad BUITENLAND. VERVLOEKT EN VERSTQOTEN. foortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonn0. 69. AD VERTENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen nummer van bevat o. a. de volgende actueele illu straties Als voorplaat: Het portret van Baron van Hardenbroek van Lockhorst, Kamerheer van H. M. de Koningin. De strijd in Marokko. De Per zische troebelen. Spoorwegonge luk te Parijs. De ontsporing bij Hardegarijp. Kunstrijden te Ber lijn, met 3 foto's. Wintersport in Zwitserland. Wedstrijd te Leeu- waiden om het kampioenschap van Nederland. Ijsvermaak op de Am sleidamsche IJsclub. Wintersport. Het Oranjeplein te 's-Gravenhage. Het jubileum van Willem Rooy- aaids, met 2 foto's, waarvanWillem Rooyaards in wandelco*tuum en als Svengali in Trilby De sleepboot ïBaifema'' in botsing melde «Hydra". Brand m de Neder landsche Fabi lek van Spoor- en Ti amwegmatei leel te Amsterdam De nEmpire Music- Hall" te Amsterdam ingestort Onthulling van het moi nment van wijlen P. Louwerse. De inrichting »Voorgeesl'' hij Oegstgeest. Ver der: Een elIlal foto's van bekende landgenooten. De lubriek van re dacteur X, die ditmaal een Esperan- to-vraag-tuk opneemt. Het kin- dernummer van »Ons Prinsesje" met onderhoudende lectuur voor de Jeugd en het vervolg van den roman, getiteld «Zieleleed" door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe). De ondergeteekende wenscht bij zijne Courant geregeld de geillu- streerde Premie „Pak me niee" te ontvangen. WOONPLAATS NAAM/ Roosevelt als candidaat? De Times-correspondent te Was hington maakt melding van een inter view met den heer Roosevelt, dooi de Evening Post van Chicago gepubli ceerd. Volgens dit interview zou Roosevelt hebben verklaard, dat hij een candidatuur niet begeert, noch zoekt, maar dat hij haar zou aan vaarden, indien de repubhkeinscbe paitij haar hem aanbiedt. Deze ver klaring, indien zij weikelijk is afgelegd men dient met intervieuws in Amerika wat voorzichtig ie zjjn zou dan een bevestiging zijn van de geruchten, die omtrent Roosevelt's houding reeds lang in omloop zijri. Roosevelt zou ook nog verklaard hebben, dat hij geen candidatuur ver wacht, evenmin verwacht dat hij ge kozen zou worden, maar nog steeds van ooideel is, dat president Taftzal worden herkozen. Dit laatste wordt nu natuurlijk weer uitgelegd als een aanwijzing,dai Roosevelt toch eigenlijk de nederlaag van Tafc verwacht. De Trmej-corresporulent wijst er op. dai met of zonder dementi van dit interview, de ihans gedane publi catie in elk geval het resultaat zal hebben, dat de beweging ten gunste van den ex-presnlent in kiacht zal winnen. Uit de berichten der Amerikaarische corresporidenieii en de daaraan vast geknoopte beschouwingen hlykt wel dit, dal de toestand in de Urne zeer onduidelijk is, èn dat van het resultaat van den thans begonnen polilieken strijd nog niets is te zeggen, nu de beide groote partijen, republikeinen en democraten, zoozeer verdeeld zijn, dat het nog een veirassing zal wezen, wie van al die verschillendecandidaten, welke thans genoemd worden, ten slotte de zegepraal zal behalen. Maar juist die verdeeldheid in beide partijen wordt door velen gunstig geacht voor de kansen van Roosevelt, van wie het dan nu, als de Evening Post gelijk heeft zou vaststaan, dat hij zich aan een candidatuur niet zal onttrekken. Italië en Turkije. Gisterochtend werden uit een aero plane, waarin de aviateur Rossie en kapitein Montu gezeten waren, bom men geworpen op het belangrijke grond voor wegen.® den aanleg van spoor- De feestelijkheden die waren voor bereid voor het bezoek van Koning George aan Gibraltar waren wegens den dood van den Hertog van Fife afgelast; maar toch heelt Gibraltar den Koning bij de aankomst der Arabische kamp. De Arabieren schoten 1 Medina een hartelijke welkomstgroet op de aeioplane; vier projectielen j gebracht. Ook de Spaansche schepen raakten het vliegtuig Kapitein Montu i in de haven begroetten de Medina met saluutschoten toen ze binnenvoer Aan land werd het koninklijk paar luide toegejuicht door een groote menigte, die was samengestroomd, niettegenstaande het afschuwelijke weer, den stroomenden regen en den stormwind, die de versieringen ver nielden. werd licht gewond. Twee Italiaansche oorlogsschepen bombardeeiden Shelk-es-Said en vei- trokken toen in noordelijke lichting. Donderdag nam een Italiaanse)] oorlogsschip tien inlandsche paarlvis- schers gevangen. Twee visschers, die naar het strand zwommen, werden gedood. Op '24 dezer werd Hoha gebombar deerd. Djebbanah den 27sten en Hodeida zal waarschijnlijk hedennacht gebombardeerd worden. De oorlogscorrespondent van de «Berliner Morgenpostt seinde 29 Januari uit Tripolis, welk telegram 31 Jan. uit Djerba verzonden werd: »ln de laatste dagen worden de Itali aansche linies de een voor, de ander na, op alle punten door den vijand aangevallen. Daar in verband met een bevel van den oppercommandant nie mand buiten de engere verdedigings linie gelalen wordt zoogenaamd wegens bet groote gevaar, m werke lijkheid om kritiek te vermijden is men aangewezen op het officieels bericht van het persbureau, dat de vei liezen van de Italianen verzwijgt en alleen over hun overwinningen spreekt. In werkelijkheid zijn al deze gevechten zeer hardnekkig geweest en waren de verliezen der Italianen zeer belangrijk. Gisterennacht viel de vijand Ain Zara viermaal aan. De geheele oase wordt langzamerhand veranderd in een groot versterkt kamp Van dén opmarsch in bet binnenland hoort men nog niets. Deltalianen zijn begonnen met het uitgraven van den Er staat weer een spion terecht voor het rijkshooggerechtshaf in Leip zig. 't Is een Engelschman, Bertrand Stewart. Hij wordt verdacht van ver raad van militaire geheimen. De be klaagde is advocaat en hij is zóó be middeld, dat hij den tijd dien zijn bezigheden hem overlieten, gebruikte voor groote reizen door Europa en Afrika. Hij is den 2ti Augustus j.l. in Bremen gearresteerd. Vroeger is hij officier geweest. De Duitsche regeering zal waar schijnlijk de uitvinding koopen van een jeugdig ingenieur, die een toestel uitgedacht heeft om met groote zeker heid draadloos te seinen van een vliegmachine naar een station op de aarde. De man beeft proeven genomen en mooie resultaten bereikt. De Keizer stelt bijster veel belang in bet geval en wil zelf de proeven bijwonen, die in het midden van Februari zullen plaats hebben. De Duitsche Kroonprins en de Kroonprinses zijn Donderdagmiddag om balfvier uit Berlijn vertrokken op reis naar Zwitserland. De Servische kroonprins Alexander heeft moeten wijken voor de macht der vereeniging van de Zwarte Hand, en heeft zijn betrekking als inspec teur-generaal van het leger neergelegd, omdat de minister van oorlog machte loos is tegen den almachtigen olficie- renbond. Is dat de voorbode der onttroning van het geslacht der Karageorge- witsjen In den vroegen ochtend van 31 Januari ontdekten de enkele reeds in het stationsgebouw te Orleans aan wezige wachters, dat er inbrekers aan het werk waren en bezetten de uit gangen. Toen de dieven zich ontdekt zagen, trachtten zij met geweld buiten het gebouw te komen, kwetsten daarbij twee spoorwegbeambten door revolver schoten en wisten toen te ontkomen. Naar verschillende richtingen weid toen het signalement van de dieven getelegrapheerd, waarbij tevens het vermoeden te kennen werd gegeven, dat deze met den snel trein naar Toulouse waren vertrokken. Toen korten tijd daarna de gendar merie in het station Etampes een coupé van den gereedstaanden trein binnentrad, vond zij daar een elegante heer, die in een hoek zat te slapen. Men verzocht hern mede te gaan naar den chef. Nauwelijks echter was hij in diens bureau gekomen, of hij haalde een revolver voor den dag en schoot zich dood. Men dacht eerst met een der dieven te doen te hebben, dit schijnt echter niet het geval te zijn geweest. Van een reizigster vernam de politie nu, dat zij even voor Angerville twee mannen uit den trein had zien springen. Nu werd wederom naar links en rechts getelegrapheerd en de geheele politiemacht kwam op de been. Twee agenten, die van Angerville uitge zonden waren, haalden twee vluch tende personen in. Toen deze uniformen zagen, bpgonnen zij op de agenten ie Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 1) De torenklokken van Warschau had den zoo even de elfde ure des avonds verkondigd, en ver heen weergalmde de laatste slag. Het was de nacht van den 14 Januari 1863. Het geraas der rijtuigen, die anders den wandelaar als de dof bruisende golven der zee in de ooren klonken en hem de nabijheid der stad verried, was verstomd; een diepe stilte lag over de geheele stad gespreid. Eenzaam en ledig waren de openbare pleinen als reuzige grafgesteenten van een groot kerkhof verhieven zich de gebouwen daar, en ernstig en zwijgend staken de torens der kerken, beschenen door de stralen der maan op den donker- blauwen met sterren bezaaiden hemel af. Met akelig gloeiende oogeD, het voor hoofd in sombere plooien gelegd, wan delde Murawieff, de Russische gouver neur in de ruime kamer van zijn paleis. Somwijlen bleef hij een oogenblik voor de marmeren ronde tafel staan, om bij het licht der reeds laag afgebrande waskaarsen, de papieren te lezen, welke hij in de hand hield. Plotseling schit terden zijne oogen en zijn mond trilde, doch slechts een oogenblik, dadelijk kwam weder de gewone, strenge kalmte op zijn gelaat terug. Hij ging op nieuw eenige keeren heen en weder en las andermaal verder. Eindelijk wendde hij zich tot den brenger dezer papieren, die bij den ingaDg der kamer op eer biedigen afstand stond en vroeg met steeds hooger opvlam menden toorn: «Dus heden nacht waren trots mijne bevelen weder vergaderingen in die huizen De directeur van politie want deze was de brenger bevestigde het. «Hoeveel personen van deze rustver stoorders zijn in hechtenis genomeD //Veertig Polen, waaronder de graaf Dewbinsky,die de raddraaier en tegelijk die de ziel van het geheel is. //Goed wij zullen de ziel van het lichaam weten te scheiden.» De generaal naderde de schrijftafel en schreef haastig eenige regels op een vel papier. //Hier,» zeide hij tot den beambte, »is het hevel tot het transport der gevangenen naar Siberiëzorg er voor dat alles schielijk en zonder opzien te baren geschiedt, en binnen hoogstens een uur graaf Dewbinsky voor mij staat. Ik zal met die lieden kort proces maken!» Buigend verwijderd zich de directeur van politie. De minuutwijzer der pen dule had den omloop van een uur na de verwijdering van den politiechef, nauwelijks ten halve afgelegd, toen deze andermaal door een lakei werd aangekondigd en op een wenk van Murawieff gevolgd door een jongen man,1 binnentrad. Deze was forsch van ge stalte en kon ongeveer zes en twintig jaren oud zijn. Het fraai ovaal gezicht j was omgeven door zwaar donkerbruin haar, dat lang en krullend op de breede krachtige schouders neerviel; onder de lange wimpers schitterden donkere oogen en dikke, dicht bijeen staande wenkbrauwen, zoomede het hooge breede voorhoofd getuigden van geest en energie. Een zware knevel bedekte de lippen en een kortere baard de kin. De gouverneur had zich in een pur per fluweelen armstoel neergelaten en aanschouwde met somberen blik den gevangene, die in de houding van een volmaakt man der wereld en met open gezicht de toespraak van den Russi schen generaal afwachtte. //Mijnheer de graaf, gij hebt in weer wil van mijn streng verbod eene ver gadering der revolutionaire razenden niet alleen bijgewoond, maar zelfs als president gefungeerdDeze ver gaderingen, die slechts revolutionaire plannen bewerkten, duld ik niet; ik behoef geen staatsverbeteraarsBuiten dien geeft ge heimelijk een dagblad uit, dat de grootste smaadartikelen tegen onze regeering bevat.» //Mijnheer de generaal, ik veroorloof mij te doen opmerken, dat ik slechts de misbruiken der Russische regeering »Wat!» viel de van zijn armstoel zich oprichtende Murawieff in de rede, »ge waagt het mij dit te zeggen en u te verdedigen Gij behoort tot eene natie, die de constitutie van haar eigen land zoo lang verbeterd en veranderd heeft, tot het verbrokkeld en verdeeld werd, en nu trekken de lieve Polen in alle landen met hunne weeklachten rond, zaaien overal onrust en nemen deel aan iedere omwenteling, aan alle opstanden, zoo als de raven, die aller- wege, waar aas is, bijeenkomen.» Dewbinsky stond hoog opgericht met fonkelende oogen, het rood des toorns op het gelaat, voor den spreker. »Houd op, heer generaal!» riep hij, «gij beleedigt niet mij, maar mijn arm vaderland »Uw vaderland is thans Rusland, van hetwelk Polen slechts een klein deel vormt,» viel de generaal hem in de rede. »0, men kent u, heer graaf men kent uw bespraakte gladde tong, men kent uwe scherpe, bijtende pen in uwe dagbladartikelen Maar ge bedriegt u zoo ge mij poogt te bedrie gen Ik weet alles wat hier gebeurt, en zal vóór alles zorgen voor de rust en veiligheid der stad. Ware uw oom niet in aanzien bij het hof van den Czaar, ik zou u zonder eenige om standigheden laten fusilleeren nu ben ik echter tot mijn leedwezen gedwon gen, tegen mijn wil en mijne over tuiging zachtmoedig te zijn!» Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1