PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. naren alleen aan zulke congressen deelnemen, wanneer zij, met Russische ambtenaren, daartoe door de regeering waren aangewezen, als leden eener Russische delegatie dus en niet als Finnen. Aan tentoonstellingen in het buiten land kan Finland niet afzonderlijk deelnemen; slechts wanneer er een Russische afdeeling is mag Finland in die Russische afdeeling exposeeren. Ook afzon lerlijke Finsche afdeelingen zooals in lyOO op de Parijsche ten toonstelling, worden niet meer toege laten. De thans door Rusland van kracht verklaarde wet op de militaire bijdragen van Finland bepaalt, dat inplaats van door den persoonlijken dienstplicht door Finland voor de landsverdediging van Rusland zal worden hijgediagen door de betaling voor 1912 van 12 millioen Mark Finscb; dit bedrag zal jaarlijks met een millioen toenemen, tot dat liet in 1920 het maximumbedrag van 20 millioen M zal bedragen. Zou echter in Finland de persoonlijke dienstplicht worden ingevoerd, dan eindigt de betaling der militaire be- lastiog. De overstroomingen van de Taag hebben groote schade toegebracht aan de eigenaars der stieren-fokkerijen voor de stieren-gevechtenhonderden beesten zijn verdronken. Maandag j I kwam bij de overstiooming een schrik- baiende storm, die een groote schuui te Vdla Franca omverwierp, waarin bijna duizend jonge stieren gestald waren. De verschrikte dieren renden heen, vernielden op hun weg een dorp, waarvan de inwoners moesten vluchten om hun leven te redden en wierpen zich ten slotte bijna alle in de Taag, welker golven hen in een oogwenk verslonden. RECLAME De Königliche Sachsische Sanitatsrat Dr. Kunze sclirijftDit de ervaring is gebleken dat een krachtige darm beweging niet;' zelden galsteenea uit de galblaas vér wijderf. Daar nu het natuurlijke Frons Jozef-bitterwater de peristaltisch^ -beweging in hooge mate bevordertj Ms^het raadzaam de proef met het «echte Frans Josef«- water te nemen. Agenda voor de openbate ver- gadeiing van den Raad der gemeente Ameisfoort op Dinsdag 20 Februari 19!2. des namiddags ten half 2 uie. 1. Benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde aan liet Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature A. J. de Jong). 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming vari eene onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school 3e soort in de Puutenburgerlaan. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol toekenning van de periodieke verhoogirig van jaarwedde aan den tijdelijken leeraar aan het Gymnasium A. K. Hovens Greve, en tot vaststelling van diens jaarwedde en die vau den lijdelijke leeraar aan het Gymnasium S. de Vries. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag op vei zoek aan den leeraar in hel Hebreeuwsch aan het Gymnasium Dr. A. J. Wensinck. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag op verzoek aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat J. van 't Slot. 6. Rapport van Burgemeester en Wethouders betredende de regeling der jaarwedden van de leeiaren in teekenen en gymnastiek aan de Hoo gere Burgerschool. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van eenige werkliedenvereeni- gingen betreffende toepassing van de artikelen 1638 c en d van bet Bur gerlijk wetboek. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling vau de aanlegbegrooting der waterleiding, dienst 1912. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening op het bebeer van hel gas bedrijf der gemeente Amersfooit. 10. Voorstel van Burgemeester en scheen reeds vroeger van de slede gesprongen of gevallen te zijn, toen de paarden op hol gingen. (Wordt vervolgd). Wethouders tot aankoop van een gedeelte van het perceel slaande op den hoek van de Varkensmarkt eD de Langestraat. 11. Voorstel van Bnrgemeestor en Wethouders tot aankoop van grond, gelegen nabij het kruispunt van den (Jtrechtschen straatweg, Westerstraat en Appelweg. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de brug en het plantsoen nabij de Arnhemsche straat. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de Tekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel over 1911. 14 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders betrpflende de reor ganisatie van het. Lager Onderwijs. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het bouwen van een school met conciërgewoning op het voormalige artilleriepark aan den Leusderweg. 16. Nader voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende de verharding van den Ouden Soesterweg. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende onderband- sche verhuring van een perceel bouwland. 18. Voorstellen van Burgemeester en Wethouders lot wijziging van de begrootingen voor 1911 en 1912 en tot beschikking over een gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1911. 19. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1911. 20. Behandeling van reclames inzake straatbelasting, dienst 1911, 21. Verleenen van afschrijving in zake inkomstenbelasting, dienst 1911. De voordracht voor de benoe ming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School 3e soort in de Puntenburgerl. bestaat uit: 1. mej. A. G van den Berg; 2 mej. G. Vonk; 3. mej. J. G. Salomons. Ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool worden door Burgemeester en Wethouders aanbe volen: 1. S. Algera te Leeuwarden; 2. B. H. Peteri te Warfurn. Het college van curatoren van het Gymnasium beveelt aan: 1. S. Algera te Leeuwarden; 2 A. C. van Waveren te 's Giavenhage. De beer H. G. van der Weerd, commies der posterijen en telegrafie le kt., wordt op 1 April overgeplaatst naar Amsterdam, en aldaar belast rnet het beheer van het bijpost- en tele graafkantoor aan de Hobbemakade. Met de St. Ct. no. 38 zijn ver zonden de statuten van de vereenigin- genOns Belang, Vereenigingen van Onderofficieren en Militaire geëm ployeerden in den rang van Ónder officier, beboorende tot de Nederland sche landmacht, vroeger gevestigd te Utrecht, thans gevestigd te Amers foort, en tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning» te Ameis foort. De tooneelvereeniging «Door Inspanning Uitspanning» zal, nu hare statuten Koninklijk zijn goedgekeurd op Zondag 18 Februari a.s. in de tooneelzaal der sociëteit »Vereeniging« voor de derde maal opvoeren: «De Fabrieksbaas», groot volksdrama door Arthur Jonas. Door mej. N. Stoppendaal is ontslag gevraagd als enquètrlce van de Amersfoortsche vereeiuging tot bestrijding der tuberculose. De afdeeling Amersfoort van den Algem. Ned. Timmeriiedenbond heeft besloten een adres le zenden aan de Tweede Kamer, met het verzoek de motie-Troelstra, betrekkelijk art. 357 van het ontwerp-Invaliditeitswet, aan te nemen. Lijst van Brieven en Briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het Postkantoor Ameisfoort gedurende de le helft van de maand Februari 1912 Brieven Binnenland. P. Linero, Amsterdam. Taats, Utrecht. Brieven Buitenland. Miss Anny Holton, Glasgow. Briefkaarten Binnenland. Anna Heerser, Amsterdam. Jacobje Kenstra, 1 briefkaart zonder adres. 7 Drukwerken. Tegen een »verlof»-houder, die sterken drank verkocht, is door de politie procesverbaal opgemaakt. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den heer Van Duinen vergaderde bovenge noemde vereeniging in «De Zwaan». Nadat de notulen vau 19 Jan '12 waren gelezen en goedgekeurd, kwam punt I van de agenda aan de orde: voorstel tot bet zenden van een adres aan de Staten der Prov. Utrecht om alsnog te besluiten subsidie toe te kennen aan de «Vereeniging Handels school» te Amersfoort. De voorzitter acht het tijdstip om te adresseeren gunstig. Een lid acht het van zeer groot belang te adres seeren, omdat de Handelsschool moet zijn de vakschool voor den midden stand. Wordt er niet geadresseerd dan zouden ze zeggen, van den mid denstand hooren we niets. Het bestuur heeft steeds angstvallig vermeden een politieke kleur aan te nemen. Per sonen van alle gezindten en richtingen hebben hun naam op de circulaire gezet, waaruit blijkt, de school door allen gewenschl wordt, 't Is niet de weusch van een of ander partij, maar van den geheelen middenstand. We hebben verschillende inrichtingen van onderwijs, doch juist de bieede mid denstand mist zijn vakschool, 't Ver wondert spreker, dat waar de minister f 5000 wil geven en de gemeente f 4000 juist de Ged. er tegen zijn. Andere scholen worden toch wel ge steund. Dit iri aanmerking genomen mogen we dus wel op steun rekenen. Er wordt besloten tot het zenden van een adres, terwijl de redactie aan bet Bestuur wordt overgelaten. Ook zal een adres gezonden worden door belanghebbende ouders. De Gede puteerden kunnen dan niet zeggen, dat het niet noodig is. Punt 2 Voorstel een adres te lichten aan den Raad tot verruiming van de Kam per binnen poort. De voorzitter zegt, dat de vraag zich heeft voorgedaan of het behoort tot de conpetentie van deze Vereeni ging. Hij meent van wel en herinnert nog eens aan de geschiedenis der laaiste dagen Op 't oogenblik gaat ook een adres van de Kampsuaters om de torentjes op te ruimen. Dit zijn belanghebbenden. Verder stelt de vcorzittar voor in 't adres alleen te vragen om ver ruiming. doch geen plan aan te geven De heer van Schaik houdt den heer Kalll aan zijn woord, als deze zegt: «Waar het algemeen belang het noodig oordeelt dan moeten de torentjes vallen." De heer v.d. Meiden is de eenige die pleit voor het behoud der torentjes, Breek men ze af, dan is een heel aardig kiekje weggenomen. Men kan bovendien verruimen en de torenijes laten staan, Misschien zou er wel een pleintje gemaakt kunnen worden. Dit zal wel geld kosten Is het er niet, dan wachtte men zoolang. De heer van Schaik komt tegen zijn redeneering op, waarop de vonge spreker zegt, dat het verkeer ook niet zoo erg druk is. Op Vrijdag de marktdag kon een pohtie-agent daar geposteerd staan om bet vei keer te leiden. Dit is tevens voornaam. De hooiwagens kunnen de singels wel oprijden. Veel wordt er nog over gepraat, Bij stemming blijken 12 vóór en 1 tegen het zenden van een adres ie zijn. Punt 3. Voorstel tot het zenden van een adres aan den Raad van Amersfoort verzoekende om een ver ordening op den melkverkoop in te voeren, als eerste stap naar gemeen telijke keuringsdienst op levens- en genotmiddelen. De heer v. d. Wal ligt deze zaak nader toe en zegt, dat Zeist en Baarn reeds verordeningen hebben vastgesteld. Ook zal de ge zondheidscommissie medewerken als H en N met een adres komt. Waar een verordening is, krijgt de kooper van melk melk en geen waier. 't Is het algemeen belang. Ook is er geen artikel, dat gemakkelijker te verval- scben is en dan ook meer vervalscht wordt. De wijze, waarop die verorde ningen zijn samengesteld zfjii zeer verschillend. Hoe eenvoudiger hoe beter. In Leiden wordt bv. elke week of maand de gehalte der melk bekend gemaakt. De heer Frederiks zegt, dat de keuring op levensmiddelen niet zoo kostbaar is, daar verschillende ge meenten gezamenlijk de kosten dragen 't Is verwonderlijk, dat bet bier nog niet is. De heer Sinnige zegt uit ervaring te weten, dat de vervalsching zeer sterk is. De heer De Jongh brengt de keuring op levens- en genotmiddelen ter sprake en zegt, dat in gemeenten, waar geen keuring is, vee] knoerijen verkocht worden. De heer Van Haselen wijst met een voorbeeld uit de praktijk op het ge vaar van keuring. De fout zit echter bij de keuringscommissie, die haar taak niet goed opvat. Bij acclamatie wordt aangenomen te adresseeren. MededeelingenUit Utrecht is een schrijven ontvangen van den heer Fryda, welke een lezing wenscht te houden over Cheque- en Giroverkeer op een nader te bepalen datum. De heer Van Haselen wenscht nog de aandacht van het bestuur te vestigen op de wensch van vele neringdoenden naar electrische kracht. Het bestuur zal dit in gedachte houden. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Albert Vogel. Ongeveer eon honderd menschen waren Donderdagavond in Amiritia aanwezig om te genieten van de groote gaven van Albert Vogei. Zijn zeggens kracht is buitengewoon en zijn stem blijft steeds in overeenstemming met den aard van het stuk. De schoonheid er van valt hierdoor des te meer in het oog, getuige de »Forum-scène« uit Julius Caesar. Zoo werd ook Mullatuli's »Kiuissprook« voorgedragen met veel stembebeer- sching en met steeds stijgende climax. Wel klonk zijn stem, waar noodig, hard en forsch. maar nimmer ruw. In plaats van «Toen de koning stier f kregen we twee Duitsche liederen n.l. «Jung Olaf» van Ernst van Wilden- bruck en «Die beiden Greriadiere» van Heine. Ook deze vooi drachten waren in hooge mate boeiend evenals «Het minne tooneel in Matho's tent«. De schoonheid van dit werk kwam door Vogel's voordiacht prachtig uit. Na elk nummer beloonde een dank baar applaus den kunstenaar. De heer J. C. Snouck alhier gaf Donderdagavond in «Ons Huis«, een eerste bespreking over hygiëne voor een klein, maar aandachtig luisterend publiek. Hij verklaarde de grootste eiscb van licht, lucht, lichaamsreim ging en doelmatige beweging voor de gezondheid op een bevattelijke wijze, terwijl het gesproken wooid door prachtige lichtbeelden werd ge demonstreerd. Voorzoover we weien is de heer Snouck de eerste in ons land, die op deze de gezondheidsleer populadiseerl. Hiervoor kan men hem niet dankbaar genoeg zijn. Ook legde hij er vooral den nadruk op, boe het veronachtzamen vari kleinigheden groote nadeelige gevolgen voor het lichaam kan hebben. Spreker nam om maar een voorbeeld te noemen de plaat met het corset Het lichaam wordt onnatuurlijk verwrongen eri het vooi komen van ziekten is gernakke lijker dan liet genezen viel gemakke lijk bij de waai neming af te leiden. Een voortrcflelijk idee moet het genoemd worden, het publiek op eene praclische manier met goede en goedkoope voedingsmiddelen ver trouwd te maken, zoo als de over de geheele wereld bekende Fabriek van Majggi's Voedingsmiddelen dit doet. Daar dezer dageri ook hier demon straties zullen plaats hebben, is het wel van algemeen belang, een woord aan het ontstaan der Maggi-producten te wijden. Aangespoo'd door de Zwitsersche Maatsctiappij tot Nut van 't Algemeen begon voor cnca 25 jaar de toen malige rnolenbez.itter Julius Maggi met de fabricatie van Soepconserven, die niet alleen groote smakelijkheid maar ook hooge voedingswaarde en buiten gewone goedkoopheid in zich zouden veieenigen Na emdelooze moeielijk- heden gelukte het hem. dit zeer las tige problema optelossen De vrucht dezer bemoeiingen is het thans onder den naam van Maggi's Soepen in tabletten bekende product, dat zich over den geheelen aardbol in een ongewonen bijval verheugt en ook bij ons in Nederland altijd meer aan hangers vindt. Hierna werden achter eenvolgens door Maggi de andere producten als: Maggi's Aroma. Mag gi's Consommé-Capsules. Maggi's ge korrelde Bouillon en ten laatste Mag gi's Bouillon Blokjes uitgevonden en aan de markt gebracht. Hoe zeer al deze producten aan de tegenwoordige behoefte voldoen, be wijst wel de ontwikkeling die de firma Maggi heeft genomen: de toenmalige molen in Kempttal (Zwitserland) is tot een kolossale fabriek aangegroeid, buitendien zijn fabrieken in Singen, Parijs, Bregenz en Milaan opgericht. Generaal-agenturen bestaan in Am sterdam, Londen. Barcelona,Güteborg, Warschau, New-York, Toronto, Mexi co, Buenos-Aires en Concepcion. Een groot aantal hooge onderscheidingen o. a. 13 Staatsprijzen, 9 Grand Prix, 57 Gouden Medailles enz. zijn Maggi's producten op groote tentoonstellingen ten deel gevalleen. Ter erkenning der diensten die Julius Maggi zich op het gebied der volksvoeding heeft ver worven, werd hij door de fransche regeering tot Officier van de Légion d'Honneur benoemd. Onderstaand adres zal door de daarin ge noemde vereeniging aan den Raad der Gemeente worden aangeboden vóór de zitting van 20 dezer. De gronden in dit adres aaügevoerd zullen in een vergadering te honden op a.s. Maandag des avonds te 8 uur in „de Zwaan" nader worden toegelicht. Tevens zal namens de Bond der N. O., die eveneens een adres aan den Raad zat ver zenden, het standpunt dezer Vereeniging op die vergadering nader worden uiteeDgezet. Deze ver gadering is toegankelijk voor allen die belang hebben bij of belang stellen in de reorganisatie van het lager onderwijs. Een ieder wordt dringend uitgenoodigd door zijn tegenwoordigheid van zijn belangstelling blijk te geven. Wie deze gelegenheid verzuimt zal later, als het te laat is misschien tot de ontdekking komen, dat zijne belangen door deze nieuwe regeling ernstig geschaad worden. Voor hen, welke ten opzichte van dit onder werp van een tegengestelde meening zijn, zal evenzeer, als voor de gelijkdenkenden gelegenheid zijn van hun denkbeelden te doen blijken. ADRES. Aan dan Raad dar Gemaanta Amersfoort. Geeft met verschuldigden eerbied te kannen het Bestuur der Vereeniging van Leeraren bij het M. O. te Amersfoort dat het met belangstelling heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van het Lager Onderwijs en het nader voorstel dienaangaande, dat het Bestuur voornoemd het betreurt, dat met het oog op de aansluiting van de verschil lende takken van onderwijs geen adviezen blijken te zijn ingewonnen bij de Inspecteurs op het H. O. en M. O., noch bij Rector en Leeraren aan het Gymnasium of Directeur en Leeraren aan de H. B. S., dat het dit betreurt, o.a. met het oog op de plaats, die aan het Fransch bij de opleidiDg is ingeruimd, dat echter als hoofdbezwaar tegen de voor stellen, zooals zij daar liggen, moet gelden, dat deze voorstellen uitgaan van het principe, dat de kinderen van ouders, welke minaer dan ƒ2500 werkelijk inkomen hebben, niet geacht worden in aanmerking te komen voor voortgezette studie aan Gymnasinm of H. B. S., immers zoo dit niet 't geval is, zou het beginsel der proportioneele schoolgeldheffing verloren gaan, dat verder bij de voorstellen te nauw verband wordt gelegd tussehen de linanciecle positie der ouders en de te verkrijgen opleiding der kinderen, dat het Bestuur het zeer zou betreuren, indien over deze voorstellen reeds in uwe vergadering van 20 Februari a s. de eindbeslissing zou worden genomen, dat het Bestuur n.l. de overtuiging heeft, dat de strekking dezer voorstellen nog niet voldoende tot de burgerij is doorgedrongen, wat geen ver wondering moet wekken in verband met de in gewikkeldheid der materie, redenen waarom het uwe vergadering beleefd verzoekt deze eindbeslissing te willen uitstellen tot een volgende vergadering, 't Welk doende, HET BESTUUR VOORNOEMD. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer W. H. van Helsdingen. De „Amsterdam" op bezoek. Donderdagmiddag te halfdrie landde de ballon »Amsterdam« zeer vlot op het vliegterrein te Soesterberg. In zittenden waren de kapitein Sark en de luitenants Ter Poorten en Visser. Eenige weken geleden had luitenant Ter Poorten den aviatenr Van Meel beloofd, eens te Soesterberg bij diens hangar te zullen landen. De wind was nu gunstig geweest, daarom werd nu het beloofde bezoek gebracht. Toen na dit korte bezoek de «Amsterdam» zijn vaart weer ging vervolgen, deed de koene aviateur hem een eindweegs uitgeleide. De ballon en de aeroplane verdwenen spoedig in den dikken mist. Een kwartier daarna ongeveer landde Van Meel weer voor zijn hangar. Wegens plaatsgebrek moet het verslag der vergadering van de Afd. Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van half verweesdeverwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin tot een volgend nummer blijven liggen. ZONDAG 18 FEBRUARI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/> uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/j uur. Ds. J. L. F. de Meijere Job.Czn., Evang. Luth. pred. te Haarlem. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2