Plaatselijk Nieuws. geregeld aan het werk is maar uit sluitend zich met keienkloppen onledig houdt, een poover en weinig zeker beslaan, naar mr. Stoop met klem en zeker niet leri onrechte u inprent. Hij zegge het, opdat een debat over de vraag, of een invoerrecht op die artikelen nuttig en nooeig kan zijn, mogelijk worde. «Onder staatsmansleiding kan die evolutie, die veelzijdige ontplooiing in elk land haar toppunt steeds hooger schuiven«. Met deze verwijzing naar een alwijzen staatsman, als leider van ons volk-bestel, ziet zich de zoekende lezer afgescheept. Zelfs de naam van dien maker onzer toekomst woidt hem onthouden. Harte van Tecklenburg? Kolkman Wordt vervolgd). RECLAME. In de gisterenmiddag onder praesidium van den hurgemeester jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers gehouden raadsvergadering waren de navolgende stukken ingekomen: Schiijven van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 29 Januari houdende toezending van het Konink lijk besluit van 23 Januari 1912. no. S. tot goedkeuring van de veroidening op de hefling van rechten op de Alge- meerie begraafplaatsen te Amersfoort, vastgesteld op 29 September 1911, gewijzigd op 19 December 1911 voor kennisgeving. Adres vari den onderwijzer F. Veld huizen met verzoek hem met ingang van 15 April eervol ontslag te willen verleenen als onderwijzer aan de school aan de Koningsstraat aan B. en W. om prae-advies; Ken adres van het Bestuur van den Bond van technici, waarbij verzocht wordt de tractemenlen van de technici, die in dienst van de Gemeente zijn, te willen herzien voor kennisgeving; Een adres van de afdeeling Amers foort van den Algemeenen Neder- landschen Typografen Bond waarbij zij verzoekt het druk- en bindwerk voor de Gemeente, hetwelk dit jaar zal aanbesteed worden, slechts op te dragen aan die patroons op wier drukkerijen een loon wordt gegeven, voldoende aan de eischen van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafen Bond, en een adres van de R. K. Typografen Bond, waarbij adhaesie betuigd wordt met voorgaand adres aan B. en VV. om advies; Een adres van L. Ruilenburg waarbij hij verzoekt den uitweg van zijrie terreinen, gelegen aan het Zeisterspoor en loopende over den Grond der Ge meente te mogen verbroeden aan B. en W. om advies. Een adres van de firma Jacobs Engels, waarbij zij verzoekt haar bleekerij en wasscherij, gelegen onder Leusden, te mogen aansluiten aan de rioleering in den Leusdenschenweg aan B. en VV. om advies. Een adres van het Hoofdbestuur van de Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, waarbij verzocht wordt een Reglement op het Middelbaar onderwijs te Amarsfoort vast te stellen, dat, in de mate als ovetal elders, getuigt van vertrouwen in het lesrarenkorps ter visie; jaar oud is, als een draak zijn schat. In het huis is nog Baruch Levi's zuster, een oude inbeeldige, zeer behaagzieke vrijster, die zich freule Rachel laat heeten. Daar zij schatrijk is, oefent zij veel invloed op Baruch uit, en verhoedt dat iemand Sara te zien krijgt." (Wordt vervolgd). Een schrijven van de firma Engels man De Vries betreffende ruiling van grond aan de St. Agathastraat en de Bolderstraat aan B. eri W. om advies; Een adres van H. Bottelier en 48 andere bewoners van de Kampstraat en een adres van G. van Duin en 19 andere bewoners van de Langestraat nabij de Kamperbinnenpoort, bij welke adressen verzocht wordt zoo spoedig mogelijk tot verbreeding der Kamper binnenpoort over te gaan aan B. en \V. om advies; Een adres van bet Bestuur der vereeniging van leeraren bij hel Middelbaar onderwijs te Amersfoort waai bij verzocht wordt de eindbeslis sing betreffende de reorganisatie van het Lager onderwijs tot eene volgende vergadering te willen uitstellen, be nevens een adres tot het herstellen van een fout, in hun oorspronkelijk adres gemaakt. En een adres van B. J. van Enst eri 19 anderen, strek kende adhaesie te betuigen met het adres van hel Bestuur der Vereeni ging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs ie Amersfoort bij punt 14; Een adres van den leeraar H. Oorver waai bij hij verzoekt hem met ingang van 16 April 1912 eervol ontslag te verleenen als leeraar in de Natuur kunde aan de Hoogere Burgei school eri het Gymnasium aan B. en W. om advies; Een adies van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, waarbij verzocht wordt het nemen van een eindbeslissing betreffende de voorstellen tot reor ganisatie van het Lager onderwijs uit te stellen, en een adies van die af deeling, waarbij zij veizoekt heteersle adres als niet-ontvangen te beschou wen bij punt 14. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letteren aan het Gymnasium en de H. B. School werd met 16 tegen 3 stemmen uitgebracht op de heer Peter i benoemd de heer S. Algera te Leeuwarden. Tot onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de Openbare lagere school 3e soort in de Puntenburger laan werd benoemd Mej A. G. van den Berg. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van de periodieke verhooging van jaarwedde aan den tijdelijken leeraar aan het Gymnasium A. K. Hovens Greve, en tot vaststelling van diens jaarwedde en die van den tijdelijke leeraar aan het Gymnasium S. de Vries., werd zonder di-cussieof hoofdelijkestemming aangenomen. Aan Dr. A. J. Wensinck, benoemd hoogleeraar te Leiden, werd op zijn verzoek met ingang van 3 April eervol ontslaS verleend als leeraar iri het Hebreeuwse!) aan het Gymnasium. Ook aan den heer J. van 't Slot onderwijzer aan de Openb. lagere school 3e sooit in de Koningingstraat, in gelijke betrekking benoemd te Haarlem, werd op zijn veizoek met ingang van 1 Apiil eervol ontslag verleend. Besloten werd het tractement van de leeraar in het haridteekenen aan de 11 B. School gelijk te stellen met dat der overige leeraren, zulks met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1912 en het salaris van de leeraar in de gymnastiek niet te verhoogen. In veiband met het Voorstel van Burgemeester eri Wethouders naar aanleiding van een adies van eenige werklieden vereenigingen betreffende toepassing van de artikelen 1638 c en d van het Burgerlijk wetboek, werd door den heer Kroes een voor stel ingediend waarbij de gemeente het risico op zich neemt, welk voor stel met op een na (die van den wet houder Kam) algemeene stemmen werd aangenomen. De aanlegbegrooting der water leiding dienst 1912 werd conform het voorstel van B. en W. z. d. en z. h. st. vastgesteld op f379 000. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening op het beheer van het gas bedrijf der gemeenie Amersfoort, werd mede z. d. met algemeene stemmen aangenomen. Besloten werd om voor f 3250. een stiook grond te koopen van den heer C. M. M. Vermolen tot ver- breeding der Langestraat. Evenzoo om van den heer C. V. Gerritsen een strook grond ter grootte van 631 85 M1 aan te koopen voor f3250.tot verbetering van den toegang tot de Westeistraat en den Appelweg. Een voorstel om de brug aan de Arnhemschepoort te verbroeden tot 9.40 M., de daaraan grenzende woning van een politie-agent af te breken en het daardoor vrijkomende terrein bij het plantsoen te voegen werd z. h. st. aangenomen. De rekeningen verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken werd conform het voorstel van B. en W. iu ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 200. Daarop kwamen aan de orde de voorstellen van Burgemeester en Wet houders betrefiende de reorganisatie van het Lager onderwjjs. Ingekomen was nog het volgende adres van het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Bond van Neder landsche onderwijzers: dat zij heeft kennis genomen van de reorganisatieplannen betreffende het Lager onderwijs, dat zij tevens heeft kennis genomen van de nadere voorstellen, dat zij nochtans in den korten tijd die er nog rest tot de Raadsvergade ring van 20 Februari a.s., waaiin de voorstellen officieel behandeld zullen worden, het onmogelijk acht, de draag wijdte der voorstellen voldoende na te gaan. Reden, waarom zij den Raad eer biedig verzoekt, de beslissing uit te stellen tot een volgende vergadering. Vele leden dr-r afdeeling echter, die geen heil zagen in uitstel, belegden gisterenavond een spoedvergadering. In die drukbezochte vergadering werd met bijna algemeene stemmen aangenomen de volgende motie De afd. Amersfoort e. o. van den Bond van Ned. onderwijzers, ver gaderd op Maandag l9Februaii 1912; kennis genomen hebbende van het door Voorzitter en Secretaris dei afdeeling aan d-n Raad gezonden adres om uitstel van behandeling der reorganisatie-voorstellen in zake het Lager onderwijs, van oordeel, dat deze voorstellen een belangrijke verbetering zullen brengen in ons Lager onderwijs hoe wel voor ons nog wel een en ander te wenschen overblijft, verzoekt U dat adres als niet ge zonden te beschouwen. Z. h. st werd besloten, deze ver zoekschriften niet in behandeling te nemen. De concept besluiten van Burge meester en Wethouders werden zonder eenige discussie aangenomen. Een motie van den heer Gerritsen om ook voor de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium progressief school geld in te voeren, werd om prae-advies aan B. en W. gezonden. Zonder discussie werd het voorstel van B. en W. om op het voormalig artilleriepark aan den Leus lerweg een school met conciërgewoning te bou wen aangenomen. Een voorstel van B en W. om afwijzend te beschikken op een her haald verzoek ter verharding der oude Soesterweg werd na lange discussie nogmaals gerenroyeerd naar B. en W. Een stukje gemeentegrond groot 80 Aren werd voor den tijd van 6 jaar als bouwland verhuurd voor f78 Voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Be- grootingerr voor 1911 en 1912 en tot beschikking over eeri gedeelte van het vermoedelijk batig saldo van den dienst 1911, werden aangenomen z. d. of h. st. Naar aanleiding van ingekomen reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1911 werd ontheffing verleend van f9.75. Om dezelfde reden werd het totaal der straatbelasting over 1911 verminderd met f23.99 Op de inkomstenbelasting dienst 1911 werd voorts een bedrag van f 186.25 afschrijving verleend. Bij de gebruikelijke rondvraag ver zoekt de heer Jorissen bij de politie maatregel te willen verbieden het maken van muziek door een draai orgel bij het passeeren van paarden. De voorzitter beloofde dit te zullen overwegen. De openbare vergadering ging daarna over in een met gesloten deuren. De afdeeling Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde verwaai loosde of verlaten kinderen in het huisgezin, vergaderde Vrijdagavond onder bestuurschap van den Heer F. M. van Veen in «Ons Huis«. Door den Secretaris werd het na volgend jaarverslag uitgebracht: Bij het rnededeelen van wat onze afdeeling in 1911 wedervoer, kunnen wij in de eerste plaats vermelden, dat het afgeloopen jaar er een was, dat zich kenmerkte door de groote activi teit van onze bestuursleden, die een steeds aangroeiend aantal kinderen aan hunne zorgen zagpn toevertrouwd. Bedropg dat aantal kinderen 25 op 31 December 1910, op 31 December 1911 hadden wij voor 42 kinderen te zorgen. Weliswaar zijn wij er in geslaagd, voor de verpleging geschikte huisge zinnen te vinden, maar ieder die maar eenigszins op de hoogte van gezins verpleging is, beseft, dat met de plaatsing in een gezin onze taak niet is afgeloopen, zij integendeel dan eerst recht begint Het stelsel, bij onze Vereeniging bestaande, dat ieder bestuurslid zich speciaal met het toezicht op de op voeding van eenige kinderen belast, droeg ook in het afgeloopen jaar goede vruchten. De vei houding tusschen bestuurs leden en opvoeders liet weinig te wenschen over; voor drie pupillen bleek plaatsing in eene andere om geving gewenscht, waartoe het Hoofd bestuur zijne medewerking verleende. Van de overigen kwamen ïeeds goede berichten in; het meerendeel der kin deren leert goed op school, terwijl zij, die in betrekkingen zijn geplaatst, flink hun best doen. Tot zoover kunnen wij dus tevreden zijnmaar wanneer wij moeten af meten de vermeerderde belangstelling onzer medeburgers naar hel vermeer derde bedrag der contributies, dat zij bijeenbrengen, dan ziet het er treurig mee uil. Ons ledental vermeerderde iets; de afdeeling telt thans 1 (1)' Medestichter. 10 (10) Beschermers, 121 (128) Leden en 41 (30) Begunstigers, met een bedrag van f 477.00 (495 50) aan contributies. Wij kunnen de redenen waarom tegenover onze afdeeling de zuinigheid betracht wordt niet naspeuren, maar wij vragen, evenals destijds het Hoofd bestuur, ons afzou men wel alge meen weten hoe de vele kinderen, die door ellende zijn uitgeput, verwaar loosd naar lichaam en geest, door de verwisseling van eene vunzige woning en slechte ouders, met een frisch en gezellig tehuis en goede pleegouders, langzamerhand den blos krijgen, die het welopgevoede kind eigen is, en de kracht erlangen in overeenstemming mrt hunnen leeftijd en zou men algemeen weten hoezeer de kinderen door bun gedrag loonen te beseffen wat voor hen gedaan wordt De staat van ontvangsten en uit gaven over 1911 doet zien dat het kassaldo op 31 December 1911 was geslonken van f 195 58 tot f54 60 terwijl wij van ons kapitaal nog f 93 27 verbruikten; tegenover deze vermindering in onze geldmiddelen staan eenige nog te innen vorderingen tet een bedrag van f96 45, zoodat per saldo wij in 1911 een bedrag van f 67.80 inteerden. Aan giften ontvingen wij f 2.90, waarvan f0.40 uit Amersfoort. Inder daad teleurstellend in hooge mate is dit feit. Eén lichtpunt is er, en dat is, dat de Loge «Jacob van Campencc uit hare fondsen eene bijdrage schonk om daaruit te bekostigen het schoolgeld van twee leeilingen der Ambachts school. Wat betreft mutaties in het bestuur, deze hadden in het afgeloopen jaar niet plaats. Mej. Menger, die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen. Voorzitter en Secretaris woonden als afgevaardigden de Algemeene ver gadering te Amsterdam bij eri waren ook belast namens de afdeeling mede de administratie van het Hoofdbestuur na te gaan en daarvan verslag te geven, waai bij onze Voorzitter als rapporter optrad. Evenals in ons vorige verslag geven wij hier een staatje omtrent de ver deeling der kinderen. Hoofdbestuur 29 kinderen (18 jongens en 11 meisjes). Afd. Assen 2 kinderen (1 jongen en 1 meisje) Afd. Amsterdam 2 kindeien (2 jon gens) Afd. 's Gravenhage l kind (1 meisje). Afd. Zeist. 2 kinderen (2 meisjes). Afd. Amersfoort 6 kinderen (4 jon gens en 2 meisjes). Totaal 42 kindei en. Van dezen wonen 11 te Soest, 6 te Barneveld, 1 te Eemnes, 1 te Haai lem, 2 te Baain en 21 to Amersfoort. De tusschen haakjes geplaatste getallen geven aan den toestand in 1910. Wij laten hier verder volgen een opgaaf van de inrichtingen van onder wijs 26 kinderen bezoeken de Lagere school. 1 kind bezoekt de Huishoudschool. 3 kinderen bezoeken de Ambachtssch. 3 worden opgeleid voor de buishouding. 2 opgeleid voor boek drukker. 1 kind wordt opgeleid v. smid. 1 chauffeur, 1 bakker, 1 boerenknecht, '1 bloemist. De gezondheidstoestand onzer pu pillen was zeer goed; geen enkel ernstig ziektegeval deed zich voor en als altijd kunnen wij met erkente lijkheid melding maken van de be- langlooze hulp ons door de heeren arts Rolandus Hagedoorn, dr. Wagtho en tandarts Mink Schol verleend. Gaarne zouden wij ons werk dit jaar nu verder uitbreidener is nog zooveel te doen, maar daarvoor hebben wij noodig financieelen en moreelen steun. Moge ons die in 1912 in ruime mate worden geschonken. Als lid van hel Afdeelingsbestuur werd herkozen de heer A. N. J. van Rossem te Baarn en als nieuw be stuurslid benoemd, mejuffrouw N Boon Hartsinck te Baarn. Als punt ter behanueling op de algemeene vergadering te Amsterdam werd vastgesteld: de uitgave vanwege de Vereeniging van een nieuw blad, dat om de drie maanden zon moeten verschijnen. Aan de heeren Van Veen en Baudet werd opgedragen de bespreking van dit punt in te leiden als afgevaar digden der afdeeling Tot hunne plaats vervangers werden benoemd, de heeren van de Lijke en Van Maanen. Ver-, volgens werd de begrooting vastgesteld voor 1912. Het verslag der Commissie belast met 't nazien der rekening en verantwoording van den penning meester over 1911 vindt men eveneens hier achter. De vergadering kon zich met de conclusie der commissie vol komen vereenigen. Nadat de heeren van Rossem en van Maanen benoemd waren tot 't nazien der rekening en verantwoor ding over 't loopende vereenigings- jaar en de dames Menger en Reynders als hunne plaatsvervangers, werd de vergadering gesloten. De reorganisatieplannen. Maandagavond werd in «De Zwaan een openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de Amersfoortsche vereeniging van leeraren. De heer Kerkkamp leidde het onder werp: reorganisatievoorstellen in, en wees er op, dat het doel niet was critiek uit te oefenen of bepaalde plannen voor te stellen. Het doel was slechts den Raad te verzoeken nog eenigen tijd met de voorstellen te wachten om de burgerij gelegenheid te geven er over te denken. De leeraren M, O. zijn ook belangheb benden en belangstellenden Spr. geeft nu in 't kort de organisatie weer en in 't bijzonder de schoolgeldheffing. Tegen dit laatste zijn ernstige be zwaren, omdat het beginsel der stan denscholen er sterk door op den voor grond wordt geschoven. Hij is er tegen nieuwe bevoorrechting te scheppen, was hier het geval is. Het schoolgeld voor de scholen A en B. is wel niet hoog, maar het klimt te snel. En bovendien daalt bet niet beneden f2000 inkomen. Is het nu de be doeling, dat alleen ouders boven de f 2000 verdienste, hun kinderen naar de II. B. S. zeilden. Hebben dan de ouders beneden f 2000 er geen be hoefte aan? Inkomens van f 1000 tot f2000 kunnen hun kinderen niet naar H. B. S. of Gymnasium zenden, wat zeer te betreuren is. De maatschappij heeft er veel belang bij het intellect uit alle kringen te trekken. De reductie is slechts tijdelijk en houdt op, als de andere kinderen van school zijn. Hieraan had men kunnen tegemoet komen door het belastbaar inkomen te nemen. Misschien zou door samenwerking van L. en M. onderwijs te krijgen zijn, dat het Fransch op scholen A en B tot 2 jaar beperkt werd. Op C en D kon men dan in bet 5e en 6e jaar Fransch geven. Het verband was dan beter en de uuders konden die school kiezen, welke met hun beurs klopte. Het heeft geen zin met de tegen woordige legeling voor de H. B. S. progressie in te voeren. In dit stelsel past het, dat het onderwijs blijft gelijk het is Gaan we bet verloop der scbool- geldregeling na, dan is uitstel nood-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2