WITTE WIJNEN. BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Voor Hnis en Hof. Advertentie». WIJNHANDEL. N N N N M N N N N N N M LANÜESTRAAT74. N N B. L SIDDRÉ. zakelijk. De districtsschoolopziener liet zich niet gunstig uit; de arrondisse mentsschoolopziener heeft niets ge zegd; de schoolcommissie had aan merkingen en ten slotte is er nog een nota .van B. en W. Ook had spr. gaarne een maximum aantal leerlingen per klas. De heer Beverloo deelt mede, wat van het adres reeds gemeld is. De heer Oosterman spreekt zijn be vreemding uit, dat deze vergadering nu wordt gehouden. De tijd van adres- seeren is voor bij. Ook de Bond was hierbij betrokken. Toch hebben de onderwijzers >o!op gelegenheid gehad zich een opinie te vormen. Reeds maanden geleden heeft de Wethouder aan Bond en Genootschap verzocht hun wenschen kenbaar te maken. 30 Januari zijn de stukken publiek ge worden liet heeft dus niet aan tijd ontbroken. De kelkelijken willen het schoolgeld updiijven, dit is ook merk baar aan de nota van den burgemeester. Er is een di ingende behoefte aan ver betering van ons Lager Onderwijs. De heer Kerkkamp heeft vergeten, dat de ouders, dié nu in de 4e, 5e en 6e klas f 40 betalen, dit bij de nieuwe regeling maar f24 is. Ook C. en D wint er bij. De spr. is er voor, eerst deze ver betering te accepteeren en dan voort blijven gaan. Ook hoopt hij dat de leeraren doorgaan met belangstelling voor het Lager Onderwijs. De heer Gerritsen wijst er op, dat uitstel beteekent uitstel voor een jaar. De heer van Mechelen is voor uit stel omdat het 7e leerjaar ontbreekt en omdat voor de 3e soort scholen geen kosteloos onderwijs is toegestaan. De heer Thiel waarschuwt tegen de groote verwachtingen van M.U.L.O. en Handelsschool. De Middenstand wordt het kind va:t de rekening. De heer v. d. Klein is voor aan neming, omdat de voorstellen ons wat verder brengen. Ook de heer Schellinger vindt dit. De heer Kerkkamp eikent, dat er veel goeds in de voorstellen zit, maar de bezwaren blijven toch. ieder moet voor uitstel zijn Hierom raadt hij aan, het adres te teekenen, dat namens belanghebbende ouders aan den Raad zal verzonden worden. Onder voorzitting van den heer W. H. E. Vrijdag hield gisteravond de Ainersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar jaar vergadering in #Ons Huisa. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, werden de notulen van 22 Februari 1911 door den secretaris, den heer W. C. Oosterman, gelezen en onder dankbetuiging gearresteerd. Aan de orde kwam nu bet jaarverslag over 1911; gememoreerd werd wat de vereeniging gedaan heeft. We noemen de soiree van 12 Jan. 1911 en de expositie in Amicitia. Het aantal leden steeg van 232 tot 248. Onder dankbetuiging werd het uit gebreid verslag door den voorzitter goedgekeurd. De rekening en verantwoording is door de benoemde commissie nagezien en in orde bevonden. De Inkomslen bedroegen f2968,14s. De uitgaven f2646.72!. Alzoo een batig saldo van f321,42. De voorzitter bezorgde de penningmeesteres zijn dank voor haar nauwkeurig beheer. De Begrooling voor 1912 werd in ontvangsten en uitgaven geraamd op f2057,96. De Commissie voor het nazien be staat uit Mevr. Warnsink en de herren Frederiks en van Dommelen. Naar aanleiding van een opmeik- king van Mevr. Warnsink wordt uit voerig over een geschikt rustkuur terrein gesproken voor tuberculose lijders. Hel Bestuur is ten opzichte van deze zaak ook zeer actief. Het is echter moeilijk een geschikte plaats te vinden. De heeren Schreuder, Oosterman en Vtijdag werden als bestuursleden herkozen. Mevr. Reugers, die de ge meente metterwoon gaat verlaten, treedt af. De voorzitter herinneit eraan, dat zij de vereeniging heeft gemaakt tot wat ze is en brengt haar zeer bijzonderen dank, waarmee do vergadering ten volle instemt. Mevrouw Louman-Duys en mevrouw Stenfert Kroese werden als Bestuurs leden gekozen. Dr. Snel heeft zich beieid verklaard het consultatiebureau te vnrmen en houdt tweemaal per week zitting. De eoquetrice, mejuffrouw Stoppen- daal, heeft als zoodanig eervol ontslag genomen en verkregen. Beter daD iemand anders is ze met de zieken en hun nooden bekend, waarom wordt voorgesteld haar aan het bestuur toe te voegen. Deze benoeming wordt door haar aangenomen. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering onder dankbetuiging voor de opkomst. Naar wij vernemen, zal het gezelschap van Louis Bouwmeester op Dinsdag 5 Maart in Amicitia komen opvoeren »De kleine Lord«, van de bekende Engelsche schrijfster Hodgson Burnett, die ook de »Kleine Prinsesi schreef, waarvan bij Valkhoff Co. reeds de tweede Nederlandsche druk verscheen De kleine Lord is een mooi stuk voor kindpreri, maar ook de ouderen hebben wij er volop van zien genieten, toen het nog op het repertoire stond van de Kon. Vereeniging waarbij Bouwmeester het destijds speelde. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Afd Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. Ouderw. is besloten aan den Raad te berichten, het adres gezonden door Voorzitter eu Secretaris als niet ge daan te beschouwen. De heer J. Proper commies ter gemeente-secretarie is als zoodanig benoemd ter secretarie van Leiden. Door hel Hoofdbestuur van de vereeniging Wsduwenzorg, voor ge- pensionneerde militairen voor de wet van 1909, is van H. M. de Koningin een schenking ontvangen van honderd gulden, als blijk van Hr. Ms. waar deer ing voor bet doel en streven der vereeniging. Daar het aantal weduwen, dat ondersteund moet worden,steeds klim mende en versterking der geldmidde len derhalve noodzakelijk is, spreekt het Bestuur den wensch uit, dat het Koninklijk voorbeeld navolging moge vinden. De heer H. Bouman, onderwij zer aan de openbare lagere school m de Hellestraat alhier, staat no. 1 ter benoeming van een onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Utrecht. Kapitein W. E. van Dam van Isselt, van het le regiment veld artillerie, wordt 18 Maart gedetacheerd bij de oefenbatteiij van het 2e regiment veld artillerie te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besl. is benoemd tot kolonel commandant van het 2e regi ment huzaren luit. kolonel W. H. Pielers thans op non activiteit wegens tijdelijke ongesteldheid. Te Biussel is in den ouderdom van 72 jaar ovei leden, de gepension- neerde kolonel der cavalene jhr. M. van Reigersberg Versluys. Sneltreinen naar het Noorden. Met den a.s. zomerdienst zal de verbinding met 't noorden aanmerke lijk verbeterd worden. De eerste snel trein zal reeds te 7.40 vm. van Utiecht naar Groningen en Leeuwarden ver trekken, de 2e sneltrein te 10.10 v.m. de 3e sneltrein te 2.20 n.m. en de avondsneltrein te 7.8 n.m. (»U. D.«) Generaal Booth de Stichter en leider vao het Leger des Heils, die groolsche beweging die in zulk een korten tijd, zich over de geheele wereld verspreid heeft en tot hulp en zegen is geweest voor al de volkeren, waaronder het werkt, Generaal Booth, de krasse, oude grijsaard, die den tOden April as. 83 jaar hoopt te worden en die ondanks zijn hoogen leeftijd rusteloos en onver moeid blijft doorwerken om het mench- dom te zegenen, Generaal Booth, wiens naam thans in heel de beschaafde wereld bekend is, wiens samenkomsten steeds door groote scharen van monschen van allerlei rang en stand worden bijgewoond, zal andermaal Nederland bezoeken tot het houden van een reeks Samenkomsten. Op 1 Maart zal Generaal Booth en wel in de zaal van »Amiciiia« in onze Stad eene Lezing houden over het onderwerp: »De arbeid van het Leger des Heils Toegangangskaarten hiervoor zijn aan de afdeelingen van hel Leger des Heils verkrijgbaar en ook zoolang de voorraad strekt aan den ingang der zaal. Een goederentrein der Centiaal spoor, die gisterochtend omstreeks half vijf uit Utrecht hier aankwam, liep op het goederen-emplacement bij het station, door verkeerden wissel stand, op een rangeerenden locomotief der Hollandsche spoor. De hoofdconducteur van den goederentrein werd zeer ernstig aan het hoofd gewond en is vermoedelijk met hersensschudding op last van dokter Morren overgebracht naar hel St. Elisabeths-gasthuis; de remmer werd door glasscherven licht gewond en kon naar huis gaan. De machi nisten en de stokers bekwamen geen letsel. Beide machines zijn ernstig be schadigd eenige wagens met goederen werden over elkaar geschoven en ver brijzeld. De rnaterieele schade is dan ook aanzienlijk. Het treinverkeer ondervond geen vertraging. Mijnwerkerggfaking De ongerustheid over het mogelijke, ja waarschijnlijke, uitbreken dor mijn werkersstaking door heel Engeland op 1 Maart neemt voortdurend toe, en steeds luider roept men om tusschen- komst der regeering, opdat de natio nale wellicht internationale ramp voorkomen worde, desnoods met geweld. Want waarlijk, als het inder daad tot de algemeerie staking moet komen, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn: de vraag naar steen kool pleegt zoo groot te zijn, dat de aanwezige voorraad in de fabrieken en voor verkeersmiddelen zeer gering is, zoodat heel kort na het uitbreken der staking de rampspoedige gevolgen al merkbaar zouden wezen. Of de Engelsche mijnwerkers de Fransche, Duitsche en Belgische kameraden zul len ineekr ijgen, is nog steeds de vraag; geschiedt dit, dan wordt de staking een ramp voor heel West-Europa. Kan de Engelsche regeering tus- sehenbeide komen en desnoods met geweld de staking beletten Natuurlijk kan zij haar bemiddeling aanbieden, desnoods opdringen, en aldus trachten een schikking tot stand te brengen. Maar als het mislukt en daar is veel kans op, want reeds zijn er tal van schikkingsvoorstellen zonder suc ces gebleven wat dan? Men kan toch de mijnwerkers niet dwingen de steenkool uit den grond te halen? De dag voor het uitbreken der sta king bepaald, is, gelijk bekend, de eerste Maart. Zaterdag zijn de laatste kennisgevingen der mijnwerkers inge komen. waarbij de staking woidt aan gekondigd, en men zegt dal meer dan een millioen mannen en jongens hun kennisgeving hebben in- geleveid. De staking zou tengevolge hebben hel ophouden der productie van drie millioen ton steenkolen per week. Men vei wacht in elk geval dezer dagen wellicht heden reeds een daad van de regeering, een poging om tusschenbenle te komen en de ramp af te wenden De kolenprijzen stijgen nu reeds onrustbarend, vooral ook doordat de mijn eigenaars zelf groote hoeveel heden achtei houden, ten einde in staat te zijn de machinerieën voor de ventilatie en tot verhindereq van over stroomingen aan het werk te kunnen houden, mocht de staking uitbreken. De Chineesche republiek. Er is een manifest verschenen, waarin wordt medegedeeld, dat China de wester sche jaartelling zal aannemen. Het jaar 1912 zal bet eerste jaai der republiek zijn. Joean Sji Kai heeft een verklaring opgesteld, waarin hij den mogend heden zijn verkiezing tot president mededeelt en verzoekt, dat zij de republiek zullen ei kennen Het is echter onwaarschijnlijk, dat dit zal geschieden, voordal een kabi- uet is benoemd. Invoer Nederlandgch vee in België. Naar de N. R. Ct. van gewoonlijk welingelichte zijde verneemt, is de Belgische minister van Landbouw voor nemens binnenkort de grenzen te ope nen voor den invoer van Nederland- sche melkkoeien en viertandige vaarzen. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer ^as die invoer sind 1 April 1911 verboden. De zedelijkheidswet werkt door onder het volk. Het (Haagsche) Vaderland schrijft: Het is leeds meermalen aangetoond, dat een wet behalve correctief en preventief ook educatief behoort te werken en een goede wet zal dat dan ook steeds doen. Wij kennen echter geen voorbeeld van een wet, welke zoo snel educatief effect bereikte als de Zedelijkheidswet dat blijkens bel Zaterdag in de Poten voorgevallene heeft gedaan. Men weet, dat aan den gevel aan de Poten van het gebouw van Justitie is aangebracht een beeld van de »Naakte Waarheide, en velen hebben zich reeds geërgerd aan het gebrek aan phantasie van den maker van dat beeld, die geen andere voorstelling wist te geven van de naakte waarheid dan door een naakte vrouwenfiguur, alsof men juist altijd de naaktheid behoeft te zien en haar niet even goed kan vermoert en, ook al is zij bekleed. Seder de nieuwe Zed-lijk- heidswet in werking is getreden is echter die ergernis bij den dag grooter geworden. Gelukkig echter kunnen wij het aanstootelijk tafereel voorbij gaan uiet gebukten hoofde. Anders is het echter met de werk lieden, die thans bezig zijn aan den bouw van bet Hotel Central, vlak naast het gebouw met de ontuchtige muur versiering. (Dat beet versiering!) Deze arbeiders toch moeten den ganschen dag de steigers op en af klimmen en een eisch van zelfbehoud is het voor hen steeds goed uit te kijken. Daarbij is het niet te vermijden, dat telkens weer de oogen op der waarheid naaktheid valleD. 't Werd onduldbaar ten leste en zoo heeft dan eindelijk Maandag een der mannen de kloeke daad bestaan of er een »vergadering« met voorstellen, moties, besluiten enz. aan vooraf gegaan is, weten wij niet, een jutezak tot vijgenblad le maken en dat der naakte dame voor te hangen. Den Haag was verheugd. Weer kon men met fier geheven hoofd de Poten passeeren. En menig Hagenaar heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt, blikte met fier geheven hoofd bet gebouw van Justitie weer aan en was uitermate verheugd. Schaatsenrijden. In Klagenfurt werden Zaterdag en Zondag de wedstrijden gehouden om de wereldkampioenschappen in het hardrijden. De uitslagen laten wij hier volgen 500 M. wereldrecord 44'/v sec 1. Uscar Mathiesen in 44'/s sec. Daar mede heeft deze dus het wereldrecord met 'It sec. verbeterd. 2. Olsen. 5000 M. wereldrecord 8 min. 37'/s sec. 1. Oscar Mathiesen in 8 min. 45'/s sec,; 2. Lindgren, Vliegen. Graharn Gilmour fTe Richmond is Zaterdag de bekende Engelsche avia- teur Graham Gilniour van 400 voet hoogste gevallen. Hij was onmiddellijk dooii. De St. James Gazette vermeld nog de volgende bijzonderheden. De aviateur verliet het aerodrome te Brooklands om ongeveer 11 uur op een Martin-Valentine monoplan Hij was van plan naar Richmond te vlie gen. De machine, waarop hij vloog was van een nieuwe vinding Gilmour zou er mede proef-vliegen. Hij legde den afstand tot Old Deen Park vrij vlug af en vloog op ongeveer 400 voet hoogte over de rivier. Juist om 12 uur zagen de vele toeschouw, rs de machine kantelen en in lolle vaart naar beneuen smakken. Eenige spoedig ter plaatse zijnde doctoren konden slechts den dood van den vlieger conslateeren. De motor was bijna een loetdiep in den grond gedrongen. Een modern hert. Onlangs trachtte een hert in bet bosch van Fontainebleau zijn vervol gers te ontkomen door te vluchten in den moestuin van een boerin deze bescbeimde het dier inderdaad tegen de jagers, doch behield het voor eigen gebruik. Dezer dagen kreeg een opgejaagde collega een lumineuzer denkbeeldhet wilde eenvoudig den trein naar Parijs nemen na urenlang honden en ruiters over heg en steg te hebben meege lokt, sloeg het tegen den avond plotse ling de richting in van het station netje van Ui ry-le-Ville, liep het perron op en trachtte een leege coupé te vinden in een voor het vertrek gereed staanden trein, toen zijn vervolgershem bereikten en afmaakten. Mazelen. Te Blaricum heerschen de mazelen epidemisch De openbare school is ontvolkt. Twee kinderen zijn overleden. Enkele maanden geleden werden uitkomsten van proeven van Prof. Lewes gepubliceerd, welke er op schenen te wijzen dat, in strijd met alle theorie, gaslicht uit eeu hygië nisch oogpunt te verkiezen zou zijn boven electrisch licht. De Berlijnsche ingenieur K. Scblesinger komt tegen deze gemaakte conclusie op. Hij noemt verschillende nadeelen van 't gaslicht, en als de voornaamste: le. de pro ductie van schadelijke verbrandings gassen, 2e. ge vaar voor gasvergiftiging, chronische (sleependo) vergiftiging, doordat de leidingsbuizeri door de wanden gas laten ontsnappen, dat volstrekt niet altoos opgemerkt wordt. nHet is niet uitgesloten" oordeelt de heer S. adat de zenuwachtig heid van onze dagen voor een deel ook op rekening is te zetten van 't lichtgas, welks vergiftigend! werking als nervositeit (zenuwachtigheid) is opgevat. In alle gevalle heeft men hier met een bron van gevaren te doen, waarop bij de beoordeeling van hygiënische eigenschappen van gas zeer zeker moet gelet worden, en welke te sterker 'de hygiënische meerder waardigheid van electriciteit doet uit komen." De Duitsche overste-militair-arts Scburig heeft een uitvinding gedaan voor kortademige lieden, bewoners van étage-woningen, voorzien van steile trappen. Die uitvinding is, dat de trappenklimmer één pantoffel draagt, met een zeer dikke zool (8 centimeter), waardoor de inspanning der trappenbes'ijgirig veel vermindert. De uitvinder verklaart bij hartlijdende trappenklimmers gunstige resultaten van zijn uitvinding te hebben gezien. Vaak komt het voor, dat worst en ham beginnen to schimmelen, wan neer ze bewaard worden in een ruimte, die ook maar eenigszins vochtig is. Om dit te voorkomen, of waar bet reeds gebeurd is de schimmel te ver wijderen, doet men keukenzout in een diep bord en giet er zooveel water op tot een dunne brei ontstaat, waar van men een dun laagje over de schimmelige worsten strijkt. De schim mel verdwijnt onmiddellijk en na ver loop van eenige dagen vormen zich op de worsten fijne zoutkristallen, die elke verdereschimmelvorming beletten. Men gaat evenzoo te weik om de schimmel uit de gewrichten der ham men te verwijderen. Zoete aardappelen Een afdoend middel om den zoeten smaak van aardappelen te doen ver dwijnen bestaat daarin door 's avonds te voren de aardappelen te schillen, ze 's nachts over in 't water te laten staan, en ze in koud water op 't vuur te zetten. Zoodra het water heeft doorgekookt, wordt het afgegoten en worden de aardappelen op de gewone wijze met versch water gekookt. De smaak is dan als gewoon. Obshrvator. Getrouwd GERHARD BLOEMINK Weduwnaar van Ansa Dorothea Thomas en GEERTRUIDA KOK. Amersfoort, 20 Februari. B. Z. A. tegen 4 Mrt. j een flinke Br. Besch. en kl.goed Bakkergkn. leeft. 20 jr., v. g. g. v.\Br. fr. letter L. a. de Boekh. «H^t.Wagen v. Ede" te Ede. Graves (Bordeaux) /0.85p.fl. Moulins a Vent ,/)Sec„0.90 Bergerac yI.—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3