WITTE WIJNEN. Ingezonden. DE WITTE WINKEL Advertentie». Lamison Bouwer Co. N N N N N N N M N N N N N N n WIJNHANDEL. B. A. SIDDRE. Slotlom's StoomMeriL DRUKWERKEN, Reisbureau „De Globe", zuiver wdllen-i haIfwollen-: katoenen-tricot-: rameh-en net-: ONDERGDEDEREN £7 IP 1 Aiersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor lang arbeiden in een gedempt kantoor of stoffig fabrieksgebouw dat ver- Soda bij Phosphorwonden. Bij 't aanstrijken van lucifers gebeurt het dikwijls, dat de kop afspringt, de phosphor in een wondje aan de hand komt en dan ernstige bloed vergiftiging tengevolge beeft. Om die te voorkomen, make men terstond een sterke soda-oplossing en houde daarin het gewonde lichaams deel. Wijl phosphor en soda zich scheikundig verbinden en phosphor- zuur natron een zeer onschadelijke stof is, verliest 't phosphor op deze wijze zijn schadelijke werking. Lijm voor porselein en aardewerk. 20 gram vischlijm wordt met het zelfde gewicht kristalliseerbaar azijn zuur vermengd en voorzichtig ge stoomd tot het stroopacbtig is, zoodat bet bij bet verkoelen een geleiachtige massa voimt. Wil mén het gebruiken dan wordt de lijm door verwarming weder vloei baar gemaakt en met een penseel op de gebroken deelen gebracht. De breuken worden nu doelmatig door sterk omwinden met touw of garen samengedrukt tot de lijm verhard is. Om wasdoek op bout te bevestigen, vervaardigt men een pap, samenge steld uit 1 pond tarwemeel, 2 liter water en 10 gram aluin. Deze brij wordt onder aanhoudend omroeren, zoo lang gekookt, tot zij zoo dik wordt, dat de lepel waarmee men roert, er in kan blijven staan. Dit mengsel strijkt men dan over het hout been, legt daarop het wasdoek en strijkt dit van bet midden uitgaande goed egaal, opdat het geen luchtbel letjes achterhouden zal. Gedachten: Een hut, waarin men vroolijk lacht, is begeeilijker dan een paleis, waarin men weent. De beste hartsterkirg is opgeruimd heid. Zij is een bestendig lied zonder woorden, 'n Vroolijk bart is de deug- delijkste medicijn. De hardste slavernij is die van eigen onkunde, koppigheid ep zelfzucbt.- Obshrvator. RECLAME. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teniggegeven. Amersfoort, 26 Febr. '12. Geachte RedactieI In verschillende plaatselijke bladen komt een verslag voor van een op 19 dezer in »De Zwaan« gehouden vergadering, waar ik tot mijn spijt niet aanwezig kon zijn. Wilt U mij toeslaan naar aanleiding van het daar door enkele Heeren gesprokene enkele opmerkingen te maken? Bij voorbaat hartelijke dank. Napleiten over de reeds door den Raad goedgekeurde reorganisatievoor stellen ligt natuurlijk niet in mijn bedoeling. In de praktijk zal wel blij ken 6f en wat er aan hapert aan de nieuwe organisatie. Maar wel acbtik me verplicht op te komen tegen de wijze, waarop door eenige heeren is gesproken over het M. U. L. O., een wijze, die bijzonder geschikt is om dat onderwijs in discrediet te brengen, nog vóór dat het, althans bier ter plaatse, getoond heeft, wat het bij goede inrichting en voldoende leer krachten presteeren kan. 't Zou m. i. gepast geweest zijn te wachten met critiek tot over een jaar of vijf, wai» neer de reorganisatie doorgewerkt heeft. Zoo beweerde de heer Kerkkamp, dat aan het M. U. L. O. een diplo maatje wordt verbonden, dat slechts de weg opent voor ondeigeschikte betrekkingen 't Hangt er maar van af, wat men onder ondergeschikte betrekkingen verstaat. In de vijf jaar, dat er. met subsidie en onder contróle van de regeering, gelegenheid bestaat een diploma te behalen, heeft de vereeniging voor M. U. L. O. gedaan weten te krijgen, dat het diploma M. U. L. O. een aanbeveling is voor: lo. opleiding voor reservekader en militieofïicier; 2o. surnumerair S S.; 3o Koninklijke Paketvaartmaat- schappij 4o. Koninklijke Ned. Maatschappij tot Expl. van Petroleumbronnen in Ned. Indië 5o. Van Gend en Loos; 6o. School voor suikerindustrie te Amsterdam; 7o. Adspirant-opzichter Weg en Werken S. S.; 8o. Nieuwe Huishoudschool Amster dam 9o. Leerling-klerk H. IJ. S. M.; lOo. Apothekers-assistent; llo. Ambtenaar bij de Ned.-Ind.- Spoorwegmaatschappij 12o. Ambtenaar bij de Staatsspoor wegen op Java 13o. Kweekschool voor Zeevaart, Amsterdam 14o. Inrichtingen en cursussen in Ned.-Indië, die toegankelijk zijn voor bezitters van het diploma H. B. S. 3-jarigen cursus; 15o. Algemeene Maatschappij van Levensverz. en Lijfr. te Amsterdam; 16o. Klerk ter gemeente-secretarie van Amsterdam; 17o. Station voor Maalderij en Bak kerij te Wageningen; 18o. Klerk op de Indische departe menten van Algemeen Bestuur of op de gewestelijke en plaatselijke bureaux, met bevordering tot commies en hoofd commies; 19o. Pandhouder, tijdelijk boor meester, tijdelijk opziener, klerk of commies bij het mijnwezen, opzichter bij den dienst der zoutveipakking, adjunct-administrateur bij den pak- huisdienst, klerk bij een der depóts van de opiumregie, opziener bij de tolrechten enz., alles in Ned.-Indië; 20o. De op te richten Koloniale Landbouwschool te Deventer. Wat beteekent dat nu tegenover alleilei openingen, te veel om thans op te noemen, die het diploma H. B. S. 5 jarige cursus geeft?, zal de heer Kerkkamp zeggen. Moge de heer K. dan evenwel niet uit het oog verliezen, dat het M. U. L. O.-examen nog maar 5 jaar bestaat en de H. B. S. reeds 50 jaar. Ik ben er zeker van, dat over nogmaals 5 jaar de »openingen« voor het M. U. L. O. ook wel grooter zul len zijn. Bovendien is het M. (J. L. O. niet zoo aanmatigend, dat het resultaten zou wenschen te behalen als de 5-jarige H. B. S. Het hoopt alleen op gelijk stelling van zijn diploma met dat van de driejarige 11. B. S. 't Behoeft dus niemand te ver wonderen dat 5 j. H. B. S. en M. U. L. O. »te veel in resultaat verschillen«. 't Doel is immers een geheel ander. Het wenscht zijn leerlingen alleen voor te bereiden voor betrekkingen als bovengenoemde, evenals dat de 3-j doet. En dan hoopt de M U. L 0.- school ook nuttig te kunnen zijn voor dat vrij groot aantal jongens (ik meen 50 a 60%) die tot nu toe wel tot de H. B. S. toegelaten worden, maar het eind niet halen, omdat ze onderweg verongelukken. Immers, of de heer K. al verzekert, dat het diploma 5 j. H. B. S. veel meer waarde beeft dan het M. U. L. O.-diploma (niemand die daaraan twijfelt), wat hebben de 50 pCt. schipbreukelingen daaraan, die het niet zoover brengen? Ik zou zoo zeggen, dat het beter is, dat die jongens zoo'n »water-en- melk-diplomat (zooals de beer Tbiel het smalend noemt) behalen, dan dat ze heelemaal niets krijgen. Zooals dus uit bovenstaand lijstje blijkt, kunnen ze met het M. U. L. O.-diploma tocb nog wel wat anders worden dan «ploegbaas of zoo iets«, zooals de heer Tinei meent. Deze heer geeft trouwens wel meer beweringen inplaats van bewijzen. Immers volgens hem willen B. en W het M. U. L. O. bevorderen, terwijl dit overal weer losgelaten wordt. Hoe hij daaraan komt, is mij een raadsel. «Zie maar naar Bussum toept hij uit. Als de overige voor beelden, die hij zou wenschen bij te brengen, even sprekend zijn als dit, dan kunnen B. en W., die wel niet over één nacht ijs zullen gegaan zijn, gerust zijn. Enkele dagen geleden tocb, maar nog vóór de vergadering in »De Zwaans is er door B. en W. van Bussum een hoofd der school gevraagd met acten voor Fransch, Duitsch en Engelsch. Zouden ze dat doen als de school werd opgeheven? En al was dit nu wel zoo, dan zou de beer Thiel dat enkele geval toch niet als een bewijs voor zijn bewering mogen aanvoeren, 't Zou evengoed de uitzondering kunnen zijn, die den regel bevestigt, dat er voortdurend nieuwe M. U. L. O. scholen worden opgericht of gereorganiseerd. De heer Schellingen, die beweert, dat bet einddiploma H. B. S wordt gevraagd voor klerk bij de H. IJ. S. M., moet ik opmerken, dat hij zich vergist. Deze maatschappij stelt het diploma M. U. L. O gelijk met dat van de 3-jaiige H. B. Shecht er dus geen mindere waarde aan. Ik herbaal wat ik in 't begin van dit schrijven zeide: Het is zeer te bejammeren, dat men in »De Zwaan* getracht heeft een der belangrijkste onderdeelen van het reorganisatieplan, het M. U. L. O. naar beneden te halen en te veroordeelen, zonder deugdelijke bewijzen Dit laatste deed ook de heer Oosterman, toen hij zeide: «Ik acht het M. U. L. O een misgeboorte, het misselijkste product, dat ik ooit in ons onderwijs heb gezien." Excusez du peu! Dat waren krachtwoordeti, die hij niet bewijzen kan en die vooral de heer O. niet had mogen bezigen, terwijl hij bet voorstel van B. en W. verdedigde. Indien hij zoo overtuigd was van het «misselijke* van een der voornaamste onderdeelen, dan had ook hij voor uitstel moeten pleiten. Naar mijn meening zal de nieuwe organisatie, ze moge dan misschien blijken niet zonder gebreken te zijn, een groote verbetering brengen en mogen we B. en W. en den Gemeen tel aad dankbaar zijn, dat ze het L. en M. U. L. O. een Hinken stap voor- uitgebracht hebben. En ik ben er zeker van dat ik in den geest van zeer vele Amersfoorters spreek, als ik den wensch uit, dat ze ook in 't ver volg alles doen, wat in hun vermogen is om het onderwijs in al zijn gele dingen nog verder vooruit te brengen. Want al moge de uitdrukking »Het onderwijs is de kuik, waarop Amers foort drijft" niet vrij van overdrijving zijn, zeker is bet, dat ons onderwijs buitenaf een goeden naam beeft en dit van invloed is op de vestiging van nieuwe inwoners. Goed onderwijs is daarom niet alleen »an undfürsicha van groot belang, maar zal ook niet weinig bijdragen tot den stoffelijken vooruitgang der gemeente. G. A. L. SPELBERG. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 7 tot en met den 13 Februari 1912. GEVESTIGD. Anna Geertrui Boerwinkel, echtg. van Jan Endendijk v. Johannes burg (Z.A.) naar Langestraat 126. Jan Hendrik Verheul, van Zeist naar Soesterweg 36. Grietje Heijn, v.Zaandam n Eemstr.52. Regina Maria van Tellingen, van Arnhem, n. Langstr. 51. Grietje de Meijere v. Zeist n. 't Zand 37. Karei Hubertus Claeren, van Utrecht naar Muurh. 117. Martinus Joh. Kerssens, v. Alkmaar naar Aldegstr. 89. Aleida Hendrika van Moorst van Stoutenburg n. Kreupelstr. 9a. Johanna van Moorst, v. Stoutenburg naar Kreupelstr. 9a. Pieter Jacobus de Groot, v. Utrecht naar Koninginnel. 1. Juliana Augusta ten Hoedt v. Wage ningen n. Langestr. 77. Pieter Jacobus Kraan van Duitschl. naar Teutstraat 6. Gerritje van Viekenborst, v. Utrecht naar Langestr. 19. Willem Hoevers v. Watergraafsmeer naar Havik 14. Frederika Geertruida Harreveld, van Zwollerkarspel n. Valkestr. 10. Cornelia Fonteijn, v. Kedichem naar Eemstr. 48. Jan van der Geest, van Wageningen naar Zuids. 65. Hendrikus Paul Christiaau Friedrichs, van Loenen n. Arnhweg. 28. Maria Catharina Lucretia de Bruijn, van Arnhem, n. Wijersstr. 7. Jan Wouter Jacobus Kolijn, v. ter Neuzen n. Leusderweg 18. Agnes Helena Petronella Kreuger, v. Amsterdam, n. Langestr. 74. Dirk van Vonno. v. Duitschland naar St. Janskerkhof 25. Elisabeth Snijders, v. Heel en Panheel naar Teutstraat 71. VERTROKKEN. Sibout Spil, v. Westerstr. 37gn. Zeist. Joh. Wilh. Wolters, v. Schimmelp.str. 37 n. Kampen. Reinier Kok, v. Hof 30 n. Duisburg. Adriana Staal, v. Soesterw. 187 n. Duisburg. Jhr. Dirk Rudolph Gevers Deijnoot, v. Utr.weg 80 n. de Bilt. Mathilde Jobanna Ruitenbeek, v. Utr. weg 80 n. de Bilt. Petronella Verkroost, v. Utr.weg 80 n. de Bilt. Lucas Hubertus van den Hengel, v. Flierbeekstr. 23 n. Hilversum. Everdina Henriette Paulina Welters, v. Krankeledenstr. 10 n. Hilversum. Johanna van Selm, v. Bergstr. 27 n. den Helder. Maria van Valkenhoef, van Kampstr. 79 n. N O.Indië. Bonne Bijlsma, v. Breedestr. 45 n. Leusden. Antoflie Casper Hendrik Reijnders, v. Wfjersstr. 2 n. Oost Indië. Andries van Huijzen, v. Breedestr. 54 n. Woensel. Hendrika Heilijgers, v. Breedestr. 36 n. Utrecht. Hendrikje Veld, v. Biankenh.str. 42 n. Assen. Anna Clara Dekker, v. Langestr. 66 n. Hilversum. Sijme Nicolaas Brugmans, v. Bis- schopsw. 13 n. Rotterdam. Govert Haverhals, v. Bisschopsw. 15 nt Sprang. Teubechien Catharina Bouman, v. Utr weg 61 n. Wijk bij Duurstede. Jannetie Pampus, v. Achter de Kamp 18 n. Haarlem. Emma Sophia van Veen, v. Arnh.p.w. 29/31 n. Leiden. Johanna van Diermen, echtg. v. Pieter Frederiks v. Dalstr. 7 n. Leusden. Adrianus Weggelaar, v. Dalstr. 7 n. Leusden. Fennetje van 't Slot, v. Langestr. 18 n. Nunspeet. Frans Reicheld, v. St. Jorisstraat n. Hilversum. Cornells Joh. Spijker, v. Soesterw. 273 n. Hoogland. Jacob Leijendekkers, v. Kruiskamp 73 n. Zuiphen. Kortegraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Graves (Bordeaux), ƒ0.85 p. fl. MoulinsaVent1/,Sec„0.90 Bergerae I.— LANÜESTRAAT74. N Levering van alle voorkomende tegen concurreerende prijzen. In FEBRUARI gaan onze gezel schapsreizen naar: f)e Riviera 85. Duur 9 dagen. Italië 125.—. Duur 10 dagen. Algiers 160. Duur 10 dagen. Spanje 160. Duur 10 dagen. Verder naar BRUSSEL, PARIJS, LONDEN, DERLIJN, etc. Alle reis- en verblijfkosten inbegrepen. Voortreffelijke Ilótels. Be kwame leiding. Reseliaafd ge zelschap. Nu reeds wijzen wij op onze hoogst interessante uitstapjes naar ZWITSERLAND ƒ47.50. Naar BERLIJN 35.Naar LOURDES ƒ65.Vertrek in Mei. Programma's gratis verkrijgbaar. N.Z. VOORBURGWAL 345, Amsterdam. fabrikaat WJanscn eVTs C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74. TELEPHOON 70. (Mr. S, G. m Welderen Baron Rengers) KOKTEGEACHT 11. TclcgTamndres „Wisselkantoor" Tel: Intorc. 176. Assurantiën. Effeoten. Credieten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zfj, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreef onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftjid getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. WEOERVE^KOOPE^S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Ochteudvoeders voor Hoenders, kuikenzaden, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt conditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3