Plaatselijk Nieuws. Van de medewerking van vele Til- burgsche ingezetenen is men overtuigd en ook in Den Haag werd door per sonen die er wel iets aan kunnen doen, de beste steun voor dit plan toegezegd. Daar het in 1915 honderd jaar zal geleden zijn, dat Willem II zich in den slag bij Waterloo als een beid deed kennen, wil men trachten in dat jaar tot de onthulling te kunnen overgaan. Te Tilburg is sprake van den aan leg van een villapark, en het comité heeft op die plaats het oog gericht om het standbeeld te doen verrjjzen. Obstructie in zicht? In een te Bevei wijk gehouden ver gadering verklaarde het Kamerlid Hugenholtz, evenals zijn partijgenoot Troelstra te Leiden, dat de Regeering voornemens was vóór de Bakkerswet het pantserscbip en eenige andere onderwerpen aan de orde te stellen, om daardoor bet voor de coalitie zoo lastige Bakkerswetsontwerp op de lange baan te schuiven. Niet alleen zouden de soc.-dem. tot bet uiterste daartegen vechten, maar bij elke ge legenheid, ja, tot vervelends toe zouden de soc.-democraten met de motie Troelstra aankomen. Van die afstem ming zouden de beeren pleizier be leven. De Tariefwet. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Londen heeft het volgend adres gezonden aan den Minister van Financiën «Sedert wij, nu meer dan twintig jaren, in het wereldcentrum onze beste krachten aanwenden om de uitbrei ding der handelsrelatiën tusscben Nederland en Gmot-Brittannië te be vorderen. zijn wij daarin te meer ge slaagd, omdat aan beide zijden van de Noordzee een gematigde handels politiek wordt toegepast. «Met leedwezen en verwondering heeft onze Kamér vernomen, dat bij de Nederlandsche regeering het voor nemen bestaat om te breken met de tot dusver gevolgde handelspolitiek en den weg der bescherming op te gaan. Met leedwezen, omdat het afwij ken van de tot heden gevolgde ge- diagslijn, naar het inzien onzer Kamer, slechts nadeeligen invloed oefenen kan op de pogingen van Nederlanders in den vreemde tot verlevendiging van den vaderlandschon handel met het land hunner inwoning. Met ver wondering, omdat de door Nederland tot hiertoe toegepaste handelspolitiek slechts zegenrijk voor den nationalen handel en nijverheid gewerkt heeft. Vooral sedeit iu 1862 de bekende tariefsherziening van Minister Betz tot stand kwam, kon Nederland in den zoo scherpen strijd der natiën op handelsgebied steeds vooruitgang aan- loonen, ontwikkelden zich zijn handel, scheepvaart en nijverheid in groote mate, trad ons land ten gevolge van de energie, zoowel in als buiten Ne- de.rland ontwikkeld, als handelsmo- gendheia meer en meer op den voor grond en droeg de gevolgde vrijzinnige handelspolitiek er niet weinig toe bij om ook op politiek gebied met andere natiën de meest aangename en vriend schappelijke relatiën te onderhouden. «Mocht echter ons vaderland, zonder te letten op de ongunstige resultaten die de elders gevolgde protectionistische handelspolitiek afwierp, tot vei hooging van invoerrechten overgaan, zoo wordt daarmede een sprong in het donker gedaan, waarvan de gevolgen vooral in deze tijden van politieke onzeker- veel invloed verkregen had. De jonge Seniawitsch had reeds lang naar de hand van Anka gedongen, en hare ouders waren volstrekt niet onge negen ze hem te geven, zoo het hem gelukte de liefde der jonge vorstin te winnen. Zij wisten niets anders van hem, dan dat hij aanzienlijke goederen bezat en tot een oud voornaam ge slacht behoorde. Van zijne vele schul den en het losbandig leven dat hij in de steden leidde, was den vorst, die reeds verscheidene jaren zijn kasteel bewoonde en slechts eenige keeren voor korten tijd te Warschau of Peters- burg was overgekomen, volstrekt niets bekend. Hij had zelfs gedacht, dat men Anka in het geheel niet behoefde te vragen, wijl de wil harer ouders voor haar wet moest zijn; maar de moeder stelde de verloving nog uit, door de jeugd van hare dochter voor te wenden. Zij wilde niet dat haar eenig kind soms ongelukkig zou worden, en zij hoopte zelfs, dat Anka's keuze, bij de zeldzame ontmoetingen met andere jongelieden, met die der ouders overeen zou komen. Wordt vervolgd heid. niet zijn te overzien. Niet, alleen dat het overgaan tot bescherming zou leiden tot maatregelen van weerwraak van de zijde van andere handelsvolken, die de ouderlinge verhoudingen niet aangenaam zullen maken doch tevens zouden de met zooveel moeite en voorzichtig staatsbeleid verkregen ver meerdering van onzen uitvoer nood zakelijk teruggaande cijfers gaan aan- toonen. De reeds zoo hooge levens standaard zou nog verder toenemen, daar de verhoogde invoerrechten door den consument, dat is den Neder- landschen verbruiker, moeten worden gedragen. Beambten, werklieden en andere loonarbeiders zouden op hoogere belooning van hun arbeid aandringen, waardoor de strijd tusschen kapitaal en arbeid nog verder zou worden aan gewakkerd. In één woord, Nederland's koopkiacht en uitvoerhandel zouden worden verzwakt. «Hoe men de zaak ook beschouwt, voor de vaderlandsche belangen schijnt het ons ongewenscht en verderfelijk, dat Nederland tot verhooging der invoerrechten overga. Die vei hooging moge aanvankelijk matig schijnen, spoedig zal zij wij zagon dit zoo herhaaldelijk in andere landen door verdere verhoogingen gevolgd worden. Is eenmaal de weg der be scherming betreden-, zoo weet men waar men begint, nooit waar men ophoudt. Daarbij treft ons de merk waardigheid, dat de Nederlandsche regeering een wijziging der bestaande handelspolitiek voorstaat, terzelfder tijd dat de vertegenwoordigers der Nederlandsche havens, het nijvere Twente, lal van andere nijverheids centra, ja, iedereen die met de be hoeften van Nederland's handel,jscheep- vaart en nijverheid vertrouwd is, die wijziging geheel in strijd achten met Nederland's welbegrepen belangen. «Daarenboven zal op den duur een verhooging der invoerrechten geens zins als men in Regeermgskringen schijnt te meenen leiden tot een stijving van de schatkist. Aanvanke lijk moge dit misschien het geval zijn, doch overal leert de ondervin ding, dat verhoogde rechten tot ver minderden invoer leiden. De ont vangsten der schatkist zullen gaande weg afnemen, terwijl de vermeerde uitgaven, die het noodzakelijk gevolg zijn van een vermeerderd aantal tol beambten en controleurs, blijvend op het budget zullen drukken. «Niet in het knutselen met tarieven moet een finaricieele politiek bestaan. Wil men de schatkist stijven, zoo kan dit alleen geschieden door vermeer dering van de naitionale welvaart, door verlevendiging van den handel, door vergrooting van het afzetgebied der nijverheids-artikelen, door bet woekeren met Nederland's gunstige geografische ligging en door bevor dering der ontwikkeling van Neder land's schoone koloniën. Door ver meerderden uitvoer zal de wisselkoers zich ten gunste van Nederland hand haven, ten teeken dat Nederland in staat ^ïs voor zijn toenemende be volking de noodige voedingsmiddelen, voor zijn zich zoo krachtig ontwik kelde nijverheid de rioodige grond stoffen zoo goedkoop mogelijk in te voeren en aan zijn arbeidende bevul- king hoogere loonen te betalen. «Wanneer er op gewezen wordt, dat in Groot Brittannië een der poli tieke partijen ten gunste van be scherming pleit, zoo moet daarop geantwoord worden, dat de droomen dezer partij weinig kans hebben ver wezenlijkt te worden. Evenalsln Neder land is het meerendeel der vertegen woordigers van handel en nijverheid in het land van Cobd-m en Bright er van doordrongen, dat de sedert 1844 gevolgde handelspolitiek de juiste is voor een volk, dat evenals het Neder landsche een bemiddelaar is in den internationalen handel en in het inter nationale verkeer. Zelfs indien, tegen de verwachting in, de protectionisti sche part ij zourle zegevieien en Groot Brittannië van den vrijhandel afvallig zou worden, is het noodzakelijk, dat Nederland meer dan ooit aan zijn vrijzinnige handelspolitiek vasthoudt Onze geschiedenis leert toch, dat reeds lang vóór de Vrede van Munster Nederland een voorname plaats op handelsgebied had yerworven. Zeker had het dit niet verkregen door top- passing van de pi otectonische handels politiek, tot dusver door andere han delsvolken gevolgd. Verre van dien. Aan de opheffing van alle tollen en belemmeringen, die de ontwikkeling van den handel en de rnjvei heul kon den tegenhouden, had Nederland dien voorspoed te danken, was het te wijten, dat op de Nederlandsche markten de natiën der wereld te zamen kwamen om onder elkander haar in- en ver- koopen te regelen, was Nedeiland het middelpunt geworden van den wereld handel en Amsterdam de voornaamste handelsplaats der wereld. Al werd later Nederland door andere volken uit die schitterende plaats ver drongen, zoo zoude, mocht Groot- Brittannië inderdaad aan den vrijhandel den rug toekeeren, Nederland bij hand having zijner bestaande handelspolitiek stellig de vruchten plukken van Groot- Brittannië's gewijzigde gedragslijn en opnieuw een centrum van wereld handel worden. «Resumeerende, meent onze Kamer, dat er niet de minste grond beslaat om tot proefnemingen op het gebied van handelspolitiek over 16 gaan. Proefnemingen zijn steeds gevaarlijk, vooral op een zoo moeilijk terrein als dat van invoerrechten, wiei vei hooging tegelijkertijd de nationale welvaart, den nationalen omzet en de relatiën met het buitenland treft. Op een oogenblik dat twee protectionistische landen bij uitnemendheid, Amerika en Spanje, hun invoerrechten op enkele artikelen verlagen, is het hoogst onge raden voor Nederland om kunstmid delen toe te passen waarvan de nood zakelijk nadeelige gevolgen een treurige bladzijde zouden vormen in de ge schiedenis van ons vaderland Lezing Prof. Eerdmans. Maandagavond sprak Dt' Eerdmans uit Leiden in de Lulhersche kerk over: «De jongste besluiten van den Pause. Spr. begon met er aan te herinne ren, dat de Evangelische Maatschappij een bestrijder van het Roomsch Katholicisme is. Deze maatschappij is in 4853 opgericht, toen door toedoen van het liberale denken het episcopaat in Nedeiland is hersteld. De grondwet van 1848 voerde als leuze, dat alle burgers gelijk voor de wet. Toen heb ben de Roomschen het episcopaat ingesteld. Sommigen meenden, dat de Roomschen in de toekomst een dreigend gevaar zouden worden en richten de Evangelische Maatschappij op. Ze heeft echter de sympathie der Ned. Protestanten niet mogen winnen. Velen meenen nog, dat deze Mij. over- d rij ft. Spr. herinnert nu aan bPt pauszijn van Leo XIII. oen man van eminente kennis. Hij liet het Sociale leven zijn gang gaan, doch zorgde tevens, dat het onder de geestelijken bleef. Het oprichten van verschillende vereeni- gingeu moedigde hij aan, iedere ver- eeniging onder een geestelijk adviseur. Geen stuk actie is er of het heeft een geestelijken adviseur. Hierom is het van groot belang na te gaan, wat de politieK van den tegenwoordigen paus is. Door Leo XIII is de geestelijke leiding ingesteld. Hier denkt er slecbts één, nl. hij, die op den stoel van Petrus zit. De bisschop beveelt, deze volgt weer de leiding van den aai tsbisschop en deze weer van de curie. Daarhij bestaat geer. zelfstandigheid, waai om het van belang is te weten, welke strooming door het Katholieke denken gaat en wat van uit Rome komt en zijn invloed doet gelden op ons leven. Paus Pius X vaardigde in Oct. 1911 het Motu proprio uit. Dit onderscheidt zich van andere pauselijke besluiten alleen door den naam De rechtskracht van alles wat de paus zegt, is krach tens de leer der onfeilbaarheid over al dezelfde, doch de geldigheid kan door een verdrag zijn bepaald. Er kunnen landen zijn waar het Motu proprio niet geldt. Een geestelijke, zegt spr. verder, heeft recht op perbied van elk geioo- vige. Een roomsch katholiek, die tegen een geestelijke een aanklacht indient, begaat een doodzonde. Wie dwingt een geestelijke voor den rechter te verscliijnen is de vraag. Dit doen niet de rechteis. doch wel de wetten makers. Dit zijn dus de schuldigen. Ieder, die wil aanklagen, kan aan den bisschop verlof vragen. De revolutie van 1798 maakte een einde aan de bevoorrechting van adel en geestelijkheid. Het jongste pauselijke besluit poogt hierin een bres te schieten en juist hierom is du besluit zoo ernstig. De wijding maakt den priester tot een heilig mensch, waarom de leeken over hem geen recht mogen spreken. Ver volgens schetst spr. do verhouding tusschen wereldlijk en geestelijk gezag in de middeleeuwen, om te bewijzen dat het Motu proprio geen toevallige opwelling van den paus was. De kerk stelt zich boven het Ned. recht. Een geestelijke mag men niet aanklagen, is in de practijk de uitwerking. Om dit te bewijzen herinnert spr. aan een kindermoord in N.-Brabant. De recht zaak kon niet opschieten, de pastoor zat allang in een klooster in Palestina. Het woord van den paus geldt in de eerste plaats, het Ned. recht in de tweede. Dit wordt te Warmond ook aan de a.s. geestelijke geleerd. Na de pauze zet spr. uiteen, dat de tegenwoordige toestand anders dan de komende zal zijn. Onze ambtenaren zullen dan niet meer zijn opgeleid aan de Staatshoogeschool, dank de zegeningen van dr. Kuyper, nl. een rk. universiteit. De juridische faculteit is dan de goedkoopste Het katholieke beginsel zal meer naar voren worden gebracht en de Katholieke zullen bepalen, hoe het gaan zal. Het verzet gaat tegen de geeste lijke leiding, dat door Jezuïtisme ge dreven wordt. Het tweede besluit van den paus is tegen de modernisten gericht. De modernisten eed zet spr. uiteen wat moet er nu van een volk worden, dat in deze dingen wordt opgevoed Waarom loopi men te hoop in Kath. landen? Waarom worden daar de Jezuiteri verbannen? Dat doen wij niet. Doch Rome gaat voort en heeft den tijd. Waar de geestelijkheid de macht krijgt, gaat een natie achter uit, zie maar naar Spanje en Frank rijk. Het laatste heeft een wereld positie verkregen, terwijl Spanje alleen sinaasappelen geeft. In Beieren gaat het licht niet op, maar wel in Pruisen. Spr. heeft niets tegen de Katho lieken curie. De zuidelijke landen bewijzen, dat de vooruitgang niet komt door dom- houden van bet volk, noch door de kloosters, noch door goederen in de doode hand. De Protestanten moeten zorgen baas te willen blijven in eigen land. Ds. Lagers dankte de spr. en wekte op tot aansluiting bij de Evangel, maatschappij. Waarom Christelijk-Historiseh Over dit onderwerp sprak de heer J. H. Snoeck Henkemans Maandag avond in «De Arend«. Spr. herinnerde aan de oprichting van de Christ. Hist. Unie op 9 Juni 1908 en aan art. 1 der statuten, dat zegt hét gezag vindt een richtsnoer en toetssteen in de ordening Gods. De antithese wordt hiermede vooropgesteld - Allen, die openlijk voor Gods woord willen uit komen. moeten zich vereenigen. Het antheïsme woidt luide verkondigd door de »Dageraad«. Het onderwijs moet vrij zijn, zegt spr. en de bijzondei e school moet gelijk recht hebben als de openbare. Vervolgens spreekt hij over het kies recht. In 1913 zal links algemeen stem recht als parool hebben, waartegen over hij een gezond democratisch kiesrecht stelt De Chr. Hist, wenschen aan de beweging voor algemeen kiesrecht niet mede te doen Uitvoerig wordt nu betoogd, ditdeChrst. Hist, hierom niet conseivatief zijn. Verder wij-t hij op het verschil met anli-revolutio- nairen. De organisatie van de anti rev. is meer strijdbaar en gericht op ver overing van macht. Spr. vindt, dat de coalitie moet en zal gehandhaafd worden. Tegenover het driest opsteken van het ongeloof, is geen andere partijgroepeering mogelijk. Het werk van het tegenwoordige ministerie wordt vervolgens uiteen gezet Subsidie voor schoolbouw was noodig. De meeste Chr. Hist, zullen voor oudei domsverzekering zijn. Het is echter jammer, dat het tegenwoor dig ontwerp is vastgekoppeld aan de ziektewet. Ook bij de Tariefwet moot liet Christelijk beginsel den doorslag geven. De minister van Financiën heeft eerlijk aan zijn belofte voldaan en wijziging gebracht in de directe en indirecte belasting en zijn ont- werp-Inkomstenbelasting is in de sectievergadering zeer geprezen door de liberale specialiteiten. Op ieder ge bied is volgens spr. heil te verwachten van handhaving der Christelijke be ginselen. Gisteravond ging in «Amicitia» de Kleine Lord, waarin Louis Bouw meester optrad als de oude graaf Errol. Hij vervulde zijn taak op een meesterlijke wijze en deed zich weer kennen als een groot kunstenaar. Zijn succes was dan ook schitterend. De Kleine Lord was Mejuffrouw F. de la Mar, die haar rol verbazend goed speelde. Ze was kinderlijk en bleef dit het geheele stuk door en had misschien juist hierdoor de rechte snaar weten te treffen. Den ouden knorrepot, die zijn bediende met den stok bestrafte, had zij al spoedig in haar macht, wal voor den pachter een geluk was. Ook de overigen vervulden hun taak met talent. Jammer dat de zaal zoo slecht bezet was. a. s. Vrijdag vergadert in't café «de Arend» de afdeeling Utrecht van de Nederl. Vereenrging van Jacht opzieners, ter verkiezing van een be stuur. Jagers en jachtopzieners worden uit- genoodigd deze vergadering bij te wonen. Tegen den chauffeur van auto mobiel H. 3634 is ooor de politie procesverbaal opgemaakt, wegens het binnen de kom der gemeente rijden met zoodanige snelheid dat daardoor gevaar ontstond voor de veiligheid van het publiek. De beer J. Fryda Lz. uit Utrecht zal in eene door Handel en Nijverheid uitgeschreven bijeenkomst in de too- neelzaal der sociëteit Vereeniging« op Donderdag 7 Maart, eene voor dracht houden over: «Het Chèque-en Giro-verkeer een belang voor den Industrieelen en Handeldrijvenden Middeustand«. Zondagavond kregen een huzaar en een jonkman uit Putten in het café Hartman aan de Weversingel twist om eene schoone. Laatstgenoemde begrijpende het tegen den landsver dediger te moeten afleggen, ging aan de haal, doch werd door den vlugbee- nigen zoon van Mars ter hoogte van het danslokaal der vereeriiging «Terp sichore» achterhaald en met behulp van een bierllesch opeen dracht slagen onthaald dat hij met bloedend hoofd ter aarde stortte. Door de politie per brancard naar het bureau gebracht werd hem daar geneeskundige bulp verleend. De heldhaftige huzaar werd ter beschikking der militaire autoriteit gesteld. Wij ontvingen ter kennismaking een door den heer Pedro Clignelt geschreven werkje getiteld: «Wanneer, hoelang en waarbij moet mijn zoon dienen Dit het eerste hoofdstuk van het door denzelfden auteur geschreven «Roode Boekje«, 't welk sinds8jaren gebruikt wordt door de miliciens der Infanterie. Met het oog op de nieuwe militie- wet en de nieuwe bepalingen omtrent militie-kaderopleiding heeft de schrij ver een nuttig werk verricht door dit hoofdstuk afzonderlijk te doen verschijnen, opdat het in handen zou komen van ouders, voogden ofjonge- lingen, die zich al dan niet voor de militie moeten aangeven. De lage prijs (15 cents) draagt daartoe bij. Na afgelegd theoretisch en prac- tisch examen in de oveidekte zwem inrichting te Rotterdam op j 1. Zondag verkreeg de heer L. Pezie het diploma van de Nederlandsche Zwembond als zwemonderwijzer. De alhier in garnizoen liggende batterijen van het le regiment Veld- ailillerie gaan dit jaar van 6 tot 17 Augustus naar de legerplaats te Olde- broek tot het houden van schiet oefeningen. De le luitenant K. G. van der Mandele is overgeplaatst van het le regiment huzaren alhier naar het 3e regiment te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sociëteit Vereeniging« zal in de zalen der sociëteit een groot internationaal Kegelconcours ge- honden worden van 25 Mei tot 3 Juni a.s. Zes banen zullen daarloe worden aangelegd. Hooge geldprijzen en prachtvolle Kunstvoorwerpen zullen worden uitgeloofd voor her. die de meeste houten gooien. Wanneer wjj ons het groote succes van den in 1907 gehouden wedstrijd herinneren, belooft dit concours, dat nog breeder wordt opgezet, voor Amersfoort weder een drukke week te zullen worden, velen neringdoenden ten voordeel. Het Concert en Theater-Bureau de Haan in Den Haag heelt voor een serie dansavonden afgesloten met de wereldberoemde danseressen Schwes- tern Wiesenthal, Elsa und Bertha Wiesenthal uit Weenen. De eerste dansavond zal plaats vinden op 11 Maart a.s. in het Gebouw voor K. W. te 's Hage. Verder worden bezocht Amsterdam,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2