Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. bende op de ontwikkeling der vrou wenbeweging en van den arbeid der vrouw in Nederland gedurende de laatste eeuw. Handel en Nijverheid. Maandagavond hield deze Ver- eeniging haar gewone jaarvergadering in de «Zwaan" onder voorzitting van den heer J. H. van der Meiden. De notulen werden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde komt nu het Bestuurs voorstel Is het wenschelijk, dat H. en N. het initiatief neemt tot het deelnemen aan een plan 1913 en zoo ja, op welke wijs. Bij de inwijding van het Vredes-Paleis wenscht men den lOOen verjaardag van Nederlands onafhankelijkheid te vieren. Vele vreemdelingen bezoeken dan ons land. Zal nu H. en N. ook pogingen aan wenden Amersfoort te doen bezoeken? Deze vraag bracht de voorzitter in de vergadering. Allen waren er voor, zoodra het Bestuur machtiging verkreeg verdere stappen te doen. Ingekomen stukken a. Een schrijven van den heer van Duinen, waarbij hij ontslag neemt als bestuurslid. Vele pogingen zijn aangewend om hem op zijn besluit te doen terug komen. Dit heeft echter niet mogen baten. b. Van de commissie voor het a.s. kegelconcours een verzoek om weer een prijs af te staan. Dit zal in de eerstvolgende bestuursvergadering worden behandeld. c. de 33 lijst van wanbetalers. d. Van het pers-bureau Vas Dias te Amsterdam een aanbod omtrent pers inlichtingen. e. Van bet Nationaal Comité voor vervroegde Winkelsluiting een uit- noodiging tot samen werking. f. Van de Commissie vooi schippers belangen een verzoek om steun op haar request aan den Raad om ver- botering van de Eem. Een adspirarit lid heeft zich aan gemeld. In de eerstvolgende vergade ring moet worden voorzien in de vacaturen ontstaan door de perio dieke aftreding van de heeren van Duinen, ter Maat, Nieuwendijk en Oosterveen. Deze vergadering zal zoo tijdig mogelijk worden aangekondigd met het oog op deze verkiezing. Hierna werd de slecht bezochte vergadering gesloten. Onderlinge Hulp. Onder voorzitting van den heer D. Gerritsen vergaderde deze werk liedenvereeniging Maandagavond in de «Keizerskroon». Vtel leden waren opgekomen, waar over de voorzitter zijn blijdschap uit sprak, want het is voor het bestuur prettig, als de belangstelling van de leden groot is. Het aantal leden be draagt thans ruim 300. Met het oog op de aanhangige Ziektewet heeft bet bestuur verschillende maatregelen ge nomen. Zoo worden geen nieuw-e leden meer aangenomen dan onder voor waarde, dat zij geen aanspraak heb ben op de reserve door de oude leden bijeengebracht. Ook worden er geen meer overgebracht van de eene klas naar de andere. Dit jaar sluit de vereeniging met een tekort, wat in geen jaren gebeurd is. De rekening over 1911 bedraagt f90 minder dan die van het vorig jaar. Dit zit niet alleen in de meer dere uitkeering maar ook in de waarde vermindering der effecten met f100 Ook onder de nieuwe wet zal «Onderlinge Hulp» kunnen blijven bestaan, is de meening van den voor zitter. Ze zal dan onder contróle van het rijk komen, doch ook subsidie krijgen. Verder heeft het bestuur besloten de wet af te wachten met het oog op de oude leden. Ook heeft bet be- stuur een uitnoodiging gekregen van een groote maatschappij om «Onder linge llulp« geheel over te nemen Dit verzoek is voorloopig ter zijde gelegd met 't oog op de nieuwe Ziekte wet. Uit het verslag van den penning meester blijkt, dat de inkomsten be droegen: batig saldo f913,20; contri buties f 1690,77; bijdragen begunsti gers f79,50; rente f 108,39; totaal 12791,86. Uitgaven: uitkeeringen f 1598.74; aankoop obligatie f869 55 kleinere uitgaven f211,67; totaal f2679,96. Er is dus nog een batig saldo van fill,90. De Vereeniging bezit thans in 't geheel f3286,90. De rekening werd goedgekeurd. Bestuursverkiezing: herkozen de heeren Van Reigersberg Versluys, dr. Van Driel, Van Surksum en Van Beek, terwijl de heer B. v. d. Water ge kozen werd in plaats van den heer J. Cornelissen, die bedankt heeft. Tot gecommitteerden werden gekozen de heeren A. M. Tromp van Holst, M. Groenesteijn en A. W. v. d. Brink. Hierna werd de vergadering gesloten. De lezing gisteravond door Dr. H. J. Toxopeus in de Remonstrantsche Kerk gehouden over Katholicisme en Roomsch-Katholicisme was zeer goed bezocht. Spreker begon met eraan te her inneren, dat zijn vorige lezing ook in deze kerk gehouden heel wat pennen in beweging heeft gebracht. Zoo ver wijt dr. Cannegieter in de N. Rott. Courant hem, dat hij met Rome coquetteerd. Dit als menig ander schrijven werd door spr. beantwoord. Iets anders is het echter, of iemand met zekere leemte kan voelen, die het katholicisme niet heeft. Hierover loopt voor spr. de kwestie. In bet Prot. is een leemte en een gebrek. Naar aanleiding van de vorige lezing had het Centrum een artikel «Naar Rome« en de Twentsche Courant een over de Biecht. Hij antwoordde dat bij het Heilig Sacrament niet heeft geprezen, maar wel de vrijwillige biecht. De Roomsche biecht is niet vrij, maar gedwongen. Al de last, die spr. gehad heeft, was oorzaak dat hij niet zonder aarzeling de uitnoodi ging om te spreken heeft aangenomen. In de historie is onderscheid tusschen een Katholieke en Roomsch-K. kerk. Zelfs een man als prof Eerdrnans vergat dit. Nu schetst spr. het ontstaan der Katholieke kerk. Jezus he ft niets anders gepreekt dan bekeerd u, want het Koninkrijk Gods is nabij. Na Jezus is dit in het vergeetboek geraakt. Paulus predikte Christus ook als ver losser. Bij hem treedt de Historische Jezus op den achtergrond onder inwer king van de gnostieken ontstaat het vierde evangelie. Er komen nu lang zamerhand Presbyters, enz. en de Klerus wordt gevormd Het Christen dom, dat eerst democratisch was, wordt allengs aristocratisch. Langzamerhand ontstaat de geloofs regel en de Nieuwe Testameritische geschriften. Het eigenaardige is dit: Parson heeft gezegd niets is zoo spe cifiek katholiek als de bijbel. Zoo werd het katholicisme en de katholieke kerkorganisatie geboren, d de katholieke of algemeene kerk, niet te verwarren met de Roomsch-Katholieke kerk. De kerk was niet Roomsch- Katholiek als blijkt uit deze twee voorbeelden. In de 2e eeuw werd een heftige strijd gevoerd over de vraag, wanneer de Christenen het Paasch- feest zouden vieren. Het -ansche Oosten verzette zich tegen den Paus. Ook tegen zijn meening omtrent den ketterdoop. De benaming Roomsch-Katholiek is eigenlijk tegenstrijdig Want Katho liek is algemeen en Roomsch betee kent aan Rome gebonden. Uit het Katholicisme is geboren de Roomsche kerk. Er was allereerst een ontwikke ling van bisschoppelijke gezag. Die van een stad stond boven die van het platteland en bovenaan stond die eener gemeente. De strijd tusschen de bisschoppen van Rome en Konstan- tinopel eindigde hiermee, dat de eerste de oppermacht verkreeg. Hij bei iep zich op Matheus 16 18 en 19. Ook droeg de oude roem van Rome er veel toe bij, dat hij de overhand be hield, alsmede de traditie, dat Paulus en Petrus beide in Rome geweest zijn en daar de gemeente hebben gesticht. Zoo ontstond uit de Katholieke kerk van de 2e en3e eeuw de Roomsch Katholieke kerk. De Paus werd de opvolger van Jezus, de vertegenwoor diger van God. Hij is voor de Room sche kerk de autberiteit. In de Mid deleeuwen was de Paus de opper macht. Dit heeft voor spr. iets aan trekkelijks, in zoover nl. de geest hier de winnaar van de stof mag genoemd worden. Een eigenaardig iets is ook do scheiding tusschen priesterseri leeken De eersten zijn tusschenpersonen. De Hervormde en Lulbersche Kerk kent ook sacramenten, doch ze zijn heel anders dan die in de Room-che Kerk, waar ze genademiddelen zijn In de eerste zijn 'l symbolen, wat een yroot verschil is; eeri symhool is een zinnebeeld. Dat alle gemeenteleden van spr. dit niet snappen, heeft hij hier ondervonden. Voor den Roomsch Katholiek is godsdienst eigenlijk een middel om in den hemel te komen. Dit wordt nader erklaard. Na een korte pauze ver klaarde spr. zijn uitdrukking: ik heb wel sympathie voor het Katholicisme, dan wordt bedoeld sympathie, die gaat in de richting van het Katholicisme Hij bedoelt niet sympathie met de Roomsch Katholieke Kerk van heden, wier geest zich zoo duidelijk openbaart in de jongste pauselijke besluiten. De Roomsche Kerk houdt de ontwikkeling van den mensch terug. Een reusachtig rad stelt den vooruit gang voor. Een Jezuïet tracht dit wen telende rad tegen te houden. Dit beeld teekent alles. Neem het gezag in de Roomsch Katholieke Kerk weg en ze houdt op te bestaan Geloof is bij de Roomsche Kerk geen kwestie van per soonlijk bezit, bij ons wel. Mijn katholieke sympathieën be rusten hierop, dat het Protestantscbe te nuchter is. De mensch heeft ver stand. gevoel en wil. Nu maakt bet Protestantisme geen ernst met de mystiek, het gevoelt, het redeneert en beredeneert te veel, doch het is niet aangelegd op 's menschen gevoelsleven. Er is weinig bezieling bij de Protes tanten. Het Protestantisme bekom mert zich te weinig om de ziel. Zeer uitvoerig wordt dit verder uitgewerkt en spr. concludeert, dal de tijd van nu, waarin men alle aandacht voor maatschappelijke kwesties heeft, ver vangen zal worden door een andere waarin men vraagt hoe kom ik tot God? De biecht heeft een element in zich dat goed is. Ieder mensch heeft zijn moeilijke en zware oogenblikken en dan moest hij zich vrijwillig tot zijn leeraar kunnen wenden om troost te ontvangen. Zullen wjj predikanten iels beteekenen dan moet het hierheen. Geen kwestie van verplichte biecht, maar een soort van verplichte biecht, die berust op onderling vertrouwen. Als het Protestantisme zoo doorgaat als het nu doet, dan is bet zijn einde nabij. Ook wordt het door sectenhaat verscheurd. In deze dingen sta ik niet alleen Wat spr. wil: Een Ideaal Ka tholicisme (dat heeft niets te maken met Roomsch Katholicisme) waarin is: mystiek, symboliek en aeslhetiek,door trokken van echte Protestantscbe vrij heidsgeest, een Protestantisme, dat scherper oog beeft voor de diepste inspiraties van het gemoed Het Protestantisme is te eenzijdig, is koud, erg nuchter, houdt te weinig tekening met 's menschen gevoel. De ziel is het hoogste. Onze tijd heeft aan eenzijdige intelleetueele ontwikkeling niet genoeg meer. Het godsdienstig leven stelt zijn eischen. Het gevoels leven is per slot het belangrijkste. Met de grootste aandacht werd de geleerde spr. gevolgd die zeer veel ter overdenking heeft geboden. In Hotel «Bellevue* werd j.l. Zondag, door den Ned Schaakbond uitgeschreven wedstrijd gehouden, waaraau 34 spelers deelnamen, van welke 9 uit Amersfoort, evenveel uit Uit echt, de overigen uit Deventer Den Haag, Haarlem, Venloo, enz. De heer H. Gouwetak, lid van het Hoofdbestuur, uit Amsterdam, had de algemeene leiding; de voorbereiding hier ter stede geschiedde door den beer H. Oorver. Winners waren de heeren: Hoofd klasse. 1. P. van 't Veer te Bussum met 2'/a winstpunten, 2. G. W. Kloos terboer te Deventer met 2 w.p. Eerste klasse. Groep A. 1. G. Ch Smeekes te Utrqcbt met 3 w.p., 2. G. H van Dam te Amersfoort met l'/j winstpunt. Groep B. 1. J. Rintel te Amersfuort met 2'/j p 2 dr W. F. Tbeunisseri te Naaiden met 2 p Tweede klasse. Groep A. 1. L. J. F. Riemsdijk te Utrecht met 3 p., 2. R. C. de Lange te Amsterdam met 2 p. Groep B. 1. W. Tichelman teUtrecht met 2'/j p., 2. P. F. Faber te Valburg met 2% p., na loling met Tichelman. Groep C. 1. W. G. F. Hilkes te 's-Gravenhage, 2. Jac. Alving te Amersfoort, 3. A. ten Noever de Brauw te Amersfoort, met elk 2 p. na loting. Derde klasse. Groep A. 1. Tb. W Bakker te Deventer met 2'/> p2 D. Kruymel te Amersfoort niet 2 p. Derde klasse. Groep B. I.E. J. van Berkel te Utrecht, 2. J. Kool te Amers foort, 3 mr. P. L. Baudet te Amers foort. met elk 2 p. na loting. De opvoering van «Sara Burger hui U jl. Zaterdag in Arnicitia dooi «Het Nederlandsche Tooneek heeft in alle opzichten voldaan. Deze echte Hollandsche roman van de dames Wolf en Deken is door Mej. Pabst tot een guitig blijspel in vier bedrijven bewerkt. De hoofdrollen zijn bezet door Mej. Morel als Saartje.Chrispijn als Ravenhorst en Mevr. Holtrop- van Gelder als de Wed. Buigzaam. Allen beeldden hun rol prachtig uil; ook de bijrollen waren in goede handen. We zagen Hollanders op en top. Ook de regie was in alie onderdeelen zeer goed. De inhoud en den oorsprong van den roman mogen bekend ver ondersteld worden. Het publiek, dat in alle opzichten genoten heeft, mag het Bestuur der sociteit wel dankbaar zijn, omdat het deze opvoering beeft mogelijk gemaakt. Voor het examen Nuttige Hand werken slaagden o. m. de darnes A. J. Mulder en M. C. A. Sporry. Het derde elftal van H. V. C. klopte Zondagmiddag op bet terrein achter »Ru-toord« de Voetblalclub »Nunspeet« met 3—0. De Vereeniging «Amersfoortscbe Industrie- en Huishoudschool vet- gadert op Donderdag 21 Maart a.s., des namiddags te vier uur, in het Schoolgebouw, ter behandeling van het verslag der Commissie van Reke ning en Verantwoording over 1911; het jaarverslag en verdere mededee- lingen van het Bestuur. Conversatie- Onderwijs voor de Fransche, Duitsche en Engelsche talen wordt nu aange boden voor slechts 35 cent voor alle cursussen Men leze den premie-bon op pag. 4. Aan de halfvaslenmarkt waren aangevoerd circa 350 paarden, 180 hitten en 10 veulens. luxe paarden golden van f400—f600 werk- -250 500 tweejarige -300 400 hitten - 60 250 veulens -100 200 De markt werd door buitenlandsche kooplui bezocht. De handel was tamelijk vlug, vooral in goede werkpaarden. Nedcrlandscli circus Albert Carré Albert Carré, zoon van Oscar Carré heeft een geheel nieuw circusgezel schap gevormd, een stal met andere prachtige paarden een nieuwen circus en nieuwe attributen. Uit aanhanke lijkheid aan Nederland noemt hij zijn circus: Nedertandsch circus Albert Carié. Den 30steri Maart geeft hij te Bremerhaven de openingsvoorstelling. Alles zal in zijn circus evenals bij zijn vader eerste klas zijn. Kanariefokkerij. M'n schoonouders schrijft A. Jomati in «De Levende Natuur" hadden een kanarievogeltje gekocht, zooals verzekerd was een man. Het diertje deed echter niets dan even pie pen, kortom 't zong als een musch. Wanneer ik thuis kwam, mocht ik m'n schoonmoeder nogal eens graag plagen met haar mooi-zingende kana rievogel. Ik raadde baar 't ding wi te doen, maar ze scheen er niet toe te bewegen. Zoo bleef het wel 6 of 7 jaar. Toen ik verledenjaarkwam had moeder een schoon zingenden kanarie en toen vroeg of ze eindelijk den eersten «fraaien zanger" bad verruild, zei ze «Neen man, dat is nog dezelfde. Die is be gonnen te zingen, toen ik op raad van een vriendsigaren in de kooi gooide Zegt het voort. Opgave van <le Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 6 tot en met den 12 Maart 1912. GEVESTIGD. Roeloffina Josina Mar ia Meijer v. A'dam n. P. Pijpersstr. 11. Gerritje Worst v. Bussurn n. Bergstr.9. Piet van Doorn v. Wilnis n. Muurh. 117. Willem Adrianus Hill v. Rotterdam n. Stellingwerfst. 36. Petrus Joachim Weijtenburg v ..Leusden n. Bisschopsweg 13. Hendrik Roelof van Beek v. Enschede n. Aldegondestr. 76. Gerardus Hendricus Albertus Marinus van Soestv Utrecht ii. Kroontjesm.2. Elbertus Gerrit Middelman v. Diepen veen n. Soeslerweg 112. Jean Pierre Dumorit v. Bergen op Zoom n. Regentesselaan 3. Joh. Adriana Franken v. Bergen op Zoom n. Regentesselaan 3. Christina Cuypers v. Maastricht n. St. Andriesstr. 15. Cornells Wilh. Philippus Roodestein v. A'dam n. Stellingwerfstr. 20. Hinderkien de Vries, wed. B. V. van de Sand v. Utrecht n. Muurh. 117. Oscar Hendrik Wildt v. Roubaix (Fr.) n. Asch van Wijckstr. 11. Jeannette van Veen van N. O. Indië naar Wijersstr. 5. Francina Hendrika Bosman v. 's Hage n. Utrechtscheweg 123. Wilh. van den Tweel v. Hoogland n. Birkt 3. Hendrik Hoksbergen v. Soest n. Birkt 3. Gerritje Staartjes van Utrecht naar Bergstraat 13. Evertje Schuin van Hilversum naar Nicasiusstraat 11. Jacob Rijnsdorp van Rotterdam naar Parallelweg 12. Maria Wilh. Winters van Haarheeze naar Langegracht 26'. Gerritje van Dijkhuizen van Leusden naar Bergstraat 33. VERTROKKEN. Timotheus Krijnen van Langestr. 85 naar Hilversum. Everarda Maria Krijnen v. Langestr. 85 naar Utrecht. Johanna Steenbeek v. Krommestr. 37 naar Schoten. Jan Broekhuysen van Pothstraat 10 naar Kampen. Sophia de Jong v. Barchman Wuy- tierslaan n. Hilversum. Annekee Godvliet van Zuidsingel 6 naar Woerden. Barend Fremouw v. Soeslerweg 216 naar Winterswijk. Geurt van de Velden v. Krommestr. 32 naar Kazerne Bereden Wapens. Evert Fopma v. Bisschopsweg 47 n. Kampen. Geertruida Marchien Nijenhuis van Kleine Haag 9 naar A'dam. Alphons Elie Herman Eschauzier van Arnhemscheweg 52 naar Weesp. Elisabeth Cornelia Hendrika Budding van Dalstraat 6 naar Soestdijk. Arie van der Velden v. Muurbuhen 71 naar Wassenaar. Anthonie Lokhorst van Beekestein- scbelaan 9 naar Schoonhoven. Arie Bouwmeester van Breedestr. 44 naar Ermelo. Willem Puyenbroek van Soesterweg 203' naar Putten. Wilh. Arnolda Rijnders v. Langestr. 24 naar Woudrichem. Barend de Jong van Groenmarkt 18 naar Arnhem. Barta Wilh. van Hattem v. Langestr. 23 naar Utrecht. Helena Langras van Eemstraat 28 naar Bussum. Maria Margaretha Joman van 's Hage naar Utrechtscheweg 125. Gerrit Jagtenberg van Arnh.wal 14 naar Leusden. Fennetje Ouwendorp van Langestraat 46 naar Barneveld. Gerardus Stockenbroek van Arnhem- schepooriwal 18 n. Leusden. Isak Goldsmit van Stellingwerfstraat 19 naar 's Hage. Vogeltje Roet van Stellingwerfstraat 19 n. Naarden. Abraham Lion Bonefang van Stelling werfstr. 19 n. Naarden. Mabel Edith Scotts van Utrecbtschew. 84 n. Londen. Jan de Voogd van Varkensmarkt 5 naar Utrecht. Johanna van Laar v. Asch v. Wijckstr. 21 n. Stoutenburg. Aaltje Dijkhorst van Bergstraat 27 naar Baarn. Roelofje van 't Boveneind, wed. H. Craanen v. Davidshof 1 n. Utrecht. Teunis Dorresteijn v. Havik 26 n. Soest. Gerardus Hendrikus van Diiel van Langegracht 4 n. Tubbergen. Mijndert van den Berg v. Bloklstr. 6 n. Duitschland. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2