nriEüwi Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. rsu. 24. Zaterdag 23 Maart 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Plaatselijk Nieuws. VERVIOEET EN VERSTOOTEN. Amerstoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonno. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen nummer van „ZFals-me-n^ee" GEÏLLUSTREERD WEEKBLAD, is bijzonder belangwekkend en actueel en bevat o. a.: Een groot portret van Roals Amund sen, den Noorscben Poolvorscher, die met zijn wereldberoemden j>Fi am« de Zuid-Pool bereikte en voorts een por tret van den Engelschen Kapitein ler zee, Robert Falkon Scott, die bijna tegelijktijdig de geografische Zuid-Pool ontdekte. De Internationale Voet balwedstrijd Holland-Engeland, waarbij Holland met 04 verloor, met tal van aardige kiekjes. De luchtballon- vossenjacht te Crefeld, met de por tretten der Hollandsche deelnemers. Vliegtocht Londen-Parijs. Een draaimolen-vliegmachine Japarische courantenjongen te Tokio. Prins Friedrieb Sigismuna en de door hem zelf geconstrueerde vliegmachine. Eene »Carrnen« bij uitnemendheid. Gratis uitdeeling van biood te Weenen. Een reuzen-aap uit de menagerie van den heer Hagenbeek te Hambuig. Moordaanslag op den Koning van Italië. Bombardement van Beiruth met twee merkwaardige actueele foto's van onzen specialen correspondent te Beiruth Deovei- leden Italiaarisclie vlootvoogd Aubry. De mode in de vier jaargetijden, voorgesteld door Parijscbe Silhouetten. De gouden miskelk, bestemd voor den Kardinaal van Rossem. Het nieuwe ontsmettingstoestel der Ge meente Rotterdam. De Ruyter- medaille geschonken aan Dr. Slok. Een actueele kiek van een groep mijnwerkers. Schermwedstrijd te Deventer, enz. enz. Vei der: Een zevental foto's van bekende landgenooten. De rubriek van redacteur X, die ditmaal een advertentie-probleem opneemt. Het Kiridernummer «Ons Piinsesjec, met onderhoudende lectuur voor de jeugd en het vervolg van den boeienden roman, getiteld»Zieleleed«, door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe.) De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad ,,PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 Maart 1912, des namiddags ten half twee ure. 1. Benoeming van een lid van de commissie van Toezicht op bet Lager Onneiwijs (vacature J. Bolk). 2 Benoeming van een tijdelijk buiten gewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium. 3. Voorstel van Buigemeester en Wethouders tot wijziging van de ver ordening, houdende legeling van de jaarwedden van het personeel, ver bonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool 4. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging van het reglement op het Middelbaar onder wijs. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den leeraar aan de Hoogere Burgerschool en het Gym nasium M. Corver. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde en den pensioen grondslag van den leeraar S. Algera. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van het bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstreken betreffende gemeentelijken steun. 8. Voorstel van Burgemeester eri Wethouders tot het verleenen van verlof wegens ziekte aan de onder wijzeres aan de openbare lagere school le soort voor meisjes Mej. M. B. E. Beek. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat F. Veld huizen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan Mej. W. Dekker, onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. 41. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer aan de open bare lagere school 2e soort in de Hellestraat H. Bouwman 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere uitwerking van het raadsbesluit van 20 Februari 19I21 no. 56 (Besteksbepalingen). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van gronden, behoorende bij de voormalige gas fabriek. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van eigen dommen gelegen aan de Kamper binnenpoort. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van een strook grond gelegen aan de hoek van Schimmelpenninckstraat en den Hoogiandschen weg. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een rooilijn voor de St.-Agathastraat. 17. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de ver harding van den ouden Soesterweg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van do firma Jacobs en Engels te Leusden tot aansluitiug aan het gemeenteriool. 19 Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van G. van Yken te Eemnes betreffende verlichting van den ingang van de Eem. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een locaal der Hoogere Burger school (werkhuis) en van de leer middelen ten behoeve van het bestuur van het Comité Amersfoort van het Nederlandsche Roode Kruis. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de rekening van de commissie tot be vordering van de verzekering tegen geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid over 1911. 22. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium en de Hoogete Burger school (vacature H. Corver). 23. Benoeming van een leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool (vacature H. Corver). 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende deonttrekking aan den openbaren dienst en ver pachting van terreinen voor de aan staande jaarmarkt. 25. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver huring van gronden, aangekocht ten dienste van de waterleiding. 26. Voorstellen van Burgemeester en' Weihouders betreffende de water leiding. Door Burgemeester en Wethou ders wordt voorgesteld: Aan te koopen voor de som van f 10.000 het perceel aan de Kamper binnenpoort, eigendom van en be woond door den heer J. Sinnige en bet daaraangrenzend perceel, waarin bet warenhuis van den heer Stuurop voor f 1500. Vau de Gebr. Ruitenberg een strook grond ter breedte van p. m. 25 M' aan den Hoogiandschen weg kosteloos over te nemen ten einde daar ter plaatse een beteren toestand te scheppen. Het terrein van de voormalige gas fabriek tot dusverre gebruikt voor kweekerij voor de plantsoenen te ver huren, daar deze kweekerij thans naar Birkhoven is overgebracht. Op de Oude Soesterweg, waar de bestrating ophoudt, een voetpad te doen aanleggen, ten gerieve der be zoekers van de aan dien weg gelegen kerk en openbare en bijzondere scho len. Een gedeelte der gronden, aange kocht ten behoeve der waterleiding, dat niet terstond benoodigd is, een oppervlakte beslaande van p.m. 1700 Hectaren te verhuren tegen 10 cent per H. A. Afwijzend te beschikken op het door de firma Jacob en Engels ingediend verzoek tot het mogeri afvoeren van het afvalwater hunner bleekerij naar bet riool in den Leusderweg. Aan de Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken koste loos een paar localen van het voor malige schoolgebouw aan de Koestraat af te staan. Afwijzend te beschikken op het ver zoek van den beurtschipper G. van Yken tot verbetering van het licht aan den Eemmond. »Aan de Verordening, houdende voorwaarden die bij bet ten uitvoer brengen van door de Gemeente in 't openbaar aanbesteed werk nage komen moeten worden<r het navol gende artikel toe te voegen A. De aannemer is verplichtaan den werkman, die in zijn dienst ten behoeve van het aanbestede werk werkzaam is gesteld, wanneer deze tengevolge van ziekte verhinderd is geweest arbeid te verrichten en voor zoover tot staving van genoemde reden van verhindering eene verklaring van een bevoegd geneeskundige wordt overgelegd, het naar tijdruimte vast gesteld Toon uit te betalen voor den Zie onder F. Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNX. 14) De vermomde trok zijn kap neer en hoog opgericht stond Langiewiez, de aanvoerder der Poolsche opstandelingen voor den graaf, die, hem spoedig her kennend, boog en hem de hand reikte. «Mijnheer de graaf," hernam Lan giewiez, "zoo ik iederen Pool, die onze zaak door zijn geest nuttig kan zijn of dien ik tot het aanvoeren eener afdee- ling troepen bekwaam acht, zelf moet balen, dan betrenr ik ons arm vader land I" Beschaamd en met neergeslagen oogen stond Dewbinsky voor hem. "Zoo ik een middel wist om mijne bewakers te ontkomen," fluisterde hij vervolgens, «zou ik niet weifelen." «Welaan," antwoordde Langiewiez, "daarvoor is gezorgd. Heden over vier dagen te middernacht vindt ge achter de kerk van het dorp Wollnaka een ge zadeld paard en drie ruiters, die u ver wachten zallen om n maar ons leger kamp te voeren. Yan hier zal u de vlucht gemakkelijker zijn dan uit uw eigen kasteel. Geef mij uw woord van eer, dat ge komen zult. En mocht het door een of ander toeval in den ge noemden nacht onmogelijk zijn, dan geldt dezelfde afspraak voor de twee volgende nachten, maar ik verzoek n, zoo mogelijk door een vertrouwden bode, mijne ruiters te laten verwitti gen, opdat zij niette vergeefs wachten. Het wachtwoord isOyczyzna." «Ik zweer te komen I riep Dewbinsky in vervoering. »Ik wist vooraf, dat gij getrouw zijt," antwoordde Langiewiez met een war men handdruk. »Maar mijn tijd is af gemeten. Vaarwel tot weerziens I" En eenige minuten later was de aan voerder der opstandelingen even zoo geheimzinnig verdwenen als hij geko men was. Maar schier te gelijk met zijne verwijdering trad een andere donkere gestalte van achter een boomstam te voorschijn en verwijderde zich voor zichtig en onhoorbaar. Het was Senia- witsch. Van waar was Langiewiez gekomen? Hoe was hij met Dewbinsky's om standigheden zoo nauwkeurig bekend Voor Dewbinsky was dit een onoplos baar raadsel, maar de zekerheid stond plotselings voor zijn geest dat hij Anka verlaten moest. De geheime bond riep er was geen uitvlucht I En hoe zijn hart ook bloedde hij moest weg I Lang bleef hij nog peinzend staan. Moest hij toch blijven en der jonge vorstin zijn hart aan de voeten leggen Het was een moeilijke strijd dien hij met zich zeiven streed. »Neen," riep hij eindelijk, »ik moet evenwel weg, en dan is het beter dat de bekente nis mijner liefde achterwege blijft, dan dat ik u met mij in het verderf slepeIk wil uw hemel niet verduisteren, want van den oogenblik af, dat ik het zwaard opneem, ben ik vogelvrij en aan den dood gewijd I Gij zult mij misschien weldra vergeten en met Seniawitsch huwen." Hij balde krampachtig de handen en drukte ze tegen koortsig voorhoofd. Langzaam naderden beiden. De graaf sprak met onderdrukte stem, zoo dat men zijne woorden niet verstaan kon. En niet eerder dan toen beiden bij de steenen bank, op welke Anka zoo even gezeten had, stil hielden, kon zij hetj gesprek hooren. »Dus morgen nacht," klonk de stem van den graaf, »zal hij eene poging tot ontvluchting beproevenonthoud goed, morgen te middernacht, achter de dorps kerk is de samenkomst." «Ja, mijnheer de graaf." «Ge begeeft u heden naar Dubrovica en deelt dit den aanvoerder der kozakken mee; maar wees voorzichtig dat niemand je ziet. Zoo verhinderen wij de vlucht van den graaf en be wijzen onze regeering een gewichtige dienst." En in gedachten voegde Lij er bijde kozakken zullen, indachtig het hun door Murawieff gegeven bevel, met den Pool niet veel omstandigheden maken en hem als een hond neer schieten." De knecht scheen tamelijk goed te begrijpen, dat het den graaf meer om eigen voordeel dan om het belang der regeering te doen was, want toen de graaf zijne beurs opende en hem geld gaf, hield hij met de onbeschaamdste tronie ter wereld nog een poos de hand op, zeggende: «Mijnheer de graaf, de Pool zou mij zeker het tienvoudige geven, zoo ik eerst tot hem wilde gaan en hem waar schuwen." «Schurk I" riep de graaf opstuivend maar hij bedacht zich spoedig en ter- wijl hij er nog een roebel uit zijn beurs bij legde, antwoordde hij «Ge krijgt het dubbele, zoo ge mij overtuigd hebt, dat ge je boodschap be hoorlijk uitgevoerd heb." «Mijnheer de graaf zal met mij te vreden zijn." Met deze woorden ver wijderden de knecht en de graaf zich in verschillende richting. Een oogenblik later trad ook Anka van achter het kreupelhout te voor schijn; zij had al haar zelfbeheersching te baat genomen, om zich niet te ver raden. Het gesprek dat zij gehoord had, had haar nopens den ernst van Dewbinsky's gelaat op den vorigen avond verklariug gegeven en haar tege lijk de grootte van het gevaar doen kennen, hetwelk haar redder te gemoet ging; want zij wist uit Dewbinsky's eigen mond, dat een mislukte poging ter ontvluchting hem het leven zou kosten en hieruit leidde zij zeer juist af, dat Seniawitsch van deze omstan digheid gebruik wilde maken, om zich zijn tegenstander op een gemakkelijke wijze van den hals te schuiven, ja, dat hij misschien zelf op een of andere wijs Dewbinsky tot ontvluchten aan- spoordde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1