PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. BINNENLAND. tijd dat de verhindering langer dan drie dagen duurt, doch voor ten hoogste twaalf dagen of zooveel kor ter als de dienstbetrekking duurt. De in de voorgaande alinea ge noemde verplichting van den aan nemer bestaat niet, wanneer de ziekte door opzet of onzedelijkheid van de zijde van den werkman veroorzaakt is of het gevolg is van een lichaams gebrek, waaromtrent hij bij het aan gaan der arbeidsovereenkomst den aannemer opzettelijk valsche inlich tingen heeft gegeven. B. De aannemer is verplicht aan den werkman, in den aanhef van punt A bedoeld, het naar tijdruimte bepaalde loon uit te betalenvoor den tijd der verhindering, doch voor ten hoogste éen dag, wanneer hij ver hinderd is geweest arbeid te ver richten wegens bevalling, overlijden of begrafenis zijner echtgenoote, over lijden of begrafenis van een zijner huisgenoolen, of van een zijner bloed en aanverwauten in de rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zijlinie, alles slechts onder voor waarde, dat de aannemer ten minste 24 uren te voren (bevalling of sterf geval uitgezonderd) met de reden van verhindering in kennis is gesteld, en dat bij bevalling of sterfgeval van het feit blijkt uit eene verklaring van een bevoegd persoon. C. Komt in de onder A en B be doelde gevallen, dat den werkman loon moet worden uitbetaald, hem, krachtens eenige wettelijk voorge schreven ziekteverzekering of krach tens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelneming is be dongen bij of voortvloeit uit de arbeids overeenkomst, eene geldelijke ver goeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met het bedrag dier vergoeding of uitkeering, voor zoover die genoten is voor den tijd, waarover de aannemer loon beeft moeten betalen. Is het loon in geld op andere wijze dan naar tijdruimte vastgesteld, dan zijn de vorengenoemde bepalingen eveneens van toepassing, met dien verstande, dat als loon wordt aan genomen bet gemiddeld loon, dat de werkman, wanneer hij niet verhin derd ware geweest, gedurende den tijd van loonsuitkeering, volgens de onder A en B genoemde bepalingen, bad kunnen verdienen. Het in genoemde gevallen te be talen loon wordt echter verminderd met bet bedrag der onkosten, welke de werkman zich door bet niet-ver- richten van den arbeid heeft bespaard. D. Bij de toepassing van de be palingen, genoemd onder AC, gel den de volgende regelen «Ten behoeve van het aanbestede werk werkzaam gesteld* is de werk man. die op ten minste twee aan de verhindering onmiddellijk vooraf gaande werkdagen ten behoeve van bet bedoelde werk arbeid geeft ver richt, met dien verstande, dat een gedeelte van een dag voor een dag wordt gerekend, en dat dagen, waar voor loon wegens verhindering is betaald, als werkdagen worden be schouwd. De verhindering wordt geacht te zijn opgehouden, zoodra de werk zaamheden bij het aanbestede werk, die het vak van den werkman be treden, zijn afgeloopen. De werkman wordt geacht op de dagen van verhindering tien uren te hebben kunnen werken, terwijl verder, ter berekening van het krachtens de onder AC genoemde bepalingen, te betalen looo de dag wordt gesteld op 10 uren, de week op 6 dagen, de maand op 25 dagen en bet jaar op 30U dagen. Onder werklieden worden ook ver staan de opzichters en werkbazen. E. De verplichtingen, welke inge volge bet onder AD bepaalde gel den voor den aannemer ten aanzien van den in zijn dienst ten behoeve van het aanbestede werk werkzaam gestelden werkman, rusten eveneens op den aannemer ten aanzien van den werkman, die in dienst is van een onder-aannemer, en gedurende ten minste twee aan de verhindering onmiddellijk voorafgaande werkdagen op bet werk zelf arbeid heeft verricht. F. De aannemer is verplicht aan het einde van iedere week aan de Directie over te leggen een gespeci- ficeerden staat, vergezeld van de noodige bewijsstukken, aanwijzende de bedragen, welke de aannemer aan ieder der werklieden gedurende de voorafgaande week heeft uitbetaald op grond van het onder AE be paalde. Indien deze staat door de Directie wordt goedgekeurd, wordt het daarop voorkomende bedrag, of, indien de staat gedeeltelijk goedgekeurd wordt, bet bedrag, voorzoover het is goed gekeurd, door de Gemeente aan den aannemer terugbetaald. Deze terug betalingen geschieden bij de betaling van de gedeelten van de aannemings som. Aanbeveling voor de benoeming van een lid ter voorziening in de vacature ontstaan door bet eervol ontslag verleend aan den beer J. Bolk. 1. Dr. A. Rochemont. 2. Mr. v. He ioma. Aanbeveling voor de benoeming van een tijdeljjk buitengewoon leeraar in het Hebreeuwse!) aan bel Gymnasium. 1. C. van Aiendonk, docts Semieti- sche letteren te Leiden. 2 Tj. Kielstra, arrondissements-scboolopz te Oegst- geest bij Leiden. Aanbeveling voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Hoogere Burger school en het Gymnasium. 1. J. Mol, pbil. nat. docts. te Leiden. 2. J. H. Massink, phil. nat docts. te Amster dam. Aanbeveling voor de benoeming van een leeraar in de wis-en natuur kunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium. 1. K. W. Rutgers, docts. wis- en natuurkunde. 2. E. M van der Zijl, scheikundig ingenieur. Door de Vereeniging van Amers- foortsche drukkerspatroons is bet na volgend adres verzonden: Aan den Raad der gemeerde Amersfoort, Geeft met vorschuldigden eerbied te kennen, de Vereeniging van Amers- foortscbe Drukkerspatroons, goedge keurd bij Kon. Besl. d. 17 Septem ber 1907 no 47, dat het baar wil voorkomen dat de wijze waarop het door de gemeente benoodigde drukwerk word aanbesteed niet is in bet belang der gemeente, dat toch sedert eenige harer leden verzochten de aan eiken aanbesteding noodwendig verbonden kosten vergoed te krijgen, deze jeden niet meer in de gelegenheid worden gesteld voor ge- meentedrukwerk in te schrijven, dat daardoor dat drukweik grooten- deels wordt toevertrouwd aan firma's, zelfs buiten de gemeente, bij wie de door den A. N. T. B. vastgestelde loonregeling niet is ingevoerd, dat de gemeente dus feitelijk voor deel trekt uit het aan de werklieden onthouden loon, redenen waarom zij Uwe vergadering eerbiedig doch dringend verzoekt eene regeling te willen vaststellen waarbij bet door de gemeente benoodigde drukwerk, tegen vooraf vastgestelde prijzen, worde verdeeld onder die bier ter stede gevestigde firma's bij wien bovenbedoelde loonregeling wel is ingevoerd. Hetwelk doeDde, namens de Vereeniging van Amersf. drukkerspatroons, G. J. SLOTHOUWER, Voorzitter. Door den Nederlandscben Rond van Boekdrukkerijen is een adbaesieadies daaraan toegevoegd. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor het in de raads vergadering van 29 September 1911 besluit tot wijziging van het reglement op bet middelbaar onderwijs in te trekken en bet reglement dus weder in zijn oorspronkelijken vorm in wer king te doen treden. Door G. van Yken, beurtschipper van Baarn en Eemnes op Amsterdam is tot het gemeentebestuur bet verzoek gericht op het Oosterhavenboofd aan den Eemmond een bulplicbt te doen aanbrengen, daar bet licbt van de nieuwe ijzeren baak, bij donker weder des avonds of 's nachts van uit zee niet genoegzaam zichtbaar is, waar door het binnenkomen van den Eem mond zeer wordt bemoeilijkt. De firma Jacobs en Engels blee- kerij heeft een adres aan den gemeen teraad gericht met verzoek haar af valwater te mogen afvoeren in het gemeenteriool aan den Leusder- grintweg. De heer C. J. F. Prins hoofd der openbare lagere school aan de Koningstraat is benoemd tol lid der examen commissie, die dit jaar te Utrecht het examen van onderwijzer zal afnemen. De Groninger Rijwielenfabriek A Fongers zond ons hare prijscourant voor 1912. Dit typograpbisch keurig uitgevoerde boekje bevat in de eerste plaats een met tal van teekeningen toegelichte beschrijving van het fabri kaat, waardoor men een aardige kijk krijgt op de vervaardiging der voor een rijwiel benoodigde onderdeelen en leest hoe bet Fongers rijwiel wordt samengesteld Voorts vindt men er in de afbeeldingen van al de door de fabriek in den handel gebrachte mo dellen, waarin keuze voor iedere, zelfs de meestbescheiden beurs. Een aantal afbeeldingen van bet gebouw en de verschillende werkplaatsen geven een denkbeeld van de samen gesteldheid van het bedrijf en doen tevens zien hoe net doch bovenal smaakvol alles is ingericht. Er bestaan ernstige plannen om het stationsemplacement hier een gioote verandering te doen onder gaan. De sporen, die tot heden doodloopen tegen het stooljuk naast het eerste perron, zullen worden doorgetrokken door de vestibule welke tot heden toegang verschaft naar het eerste per ron de sporen zullen dan verder door de thans bestaande bestelloodsen loo- pen van de H. IJ. S. M.endeN C. S om dan geleidelijk met kruisingen in verbinding te komen met de hoofd lijnen. De bestelloodsen zullen vermoede lijk gebouwd worden naast den hoofd ingang aan bet Stationsplein. Het doel is, de treinen, welke op spoor 1 binnenkomen, daarvan ook te kunnen laten vertrekken naar de rich tingen Apeldoorn en Kesteren. Reeds zijn de werken opgenomen en de lijnen uitgezet. Een en ander staat in verband met bet steeds toenemend drukke spoor wegverkeer en zal vooral voor door gaande reizigers zeer veel gemak op leveren. Bij deWoensdag ten overstaan van architect H. A. Pothoven gehouden aanbesteding voor den bouw van een heerenhuis op den hoek van Beuken laan en Arnhemscheweg, voor reke ning van dr. B. J. van Enst, werd inge schreven door de volgende stadge- nooten: L. J. Hemels f 15.980, J. Bos huizen f14 989, G van Nes f 14.940, T. Hoogevest f 14.700, J. Wilde man G. Fijnenberg, f14 687, A. van de Vijzel f 13.780, G. C Blanken f 13.72/, W. van Genderen f 13.500, en G. Mosterdman f 12.960. Industrie- en Huishoudschool. Onder voorzitting van den beer J. W. Middelburg hield de vereeniging Amei sfoortsche Industrie- en Huis houdschool een algemeene ledenver gadering in het schoolgebouw op Donderdag II. De Secretaris leest de notulen van 31 Oct. 1911. Deze worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde nu verslag van de commissie lot nazien der rek. en verantwoording. Het verslag woidt uitgebracht door den heer van der Knoop. Mevr. Gerard van Sijsen beeft de huishoudelijke en de heer H. C. v Dam de finantieele zaken onder zocht, en gebleken is, dat de toestand m zeer goeden staat was, waarover de commissie haar groote voldoening uitsprak. De inkomsten waren: subsidies f 10.000; contributies en vrijwillige bijdragen f 626,50, kost- en school gelden f 7026.22» (geschat op f 6000), verkochte spijzen en afgeleverd werk f 1732,26 (begroot op f 1750) rente f23,70, Totaal f 19453,08 Uitgaven: Salarissen f5450; Con cierge en weikster f864 04; onder houd gebouw en meubilair 637,16leer middelen en schoolbehoeften f828 69 vuur, licht en water f 1098,10 belas ting en assurantie f 164,41»; rente, aflossing en zegels f3676.10; druk werk enz. f443,76; huishouding f5120,04; diversen f90.22. Totaal f 18373,53. Ongeveer een saldo van f 1000. Dit resultaat is verkregen door het betrachten van de grootst moge lijke zuinigheid. Ook zijn verschillende posten zeer meegevallen, zooals school geld interne leerlingen en opbrengst verkochte spijzen. Een volgend jaar kunnen deze posten weer lager zijn, waarom het Bestuur heeft gemeend dit geld te brengen onder het hoofd fonds tot dekking van eventueele te korten. Jaarverslag Secretaris. Het aantal leden bedroeg 31 Dec. 1911 200 en 1 donatrice. Het aantal leerlingen bleef stijgende, zoodat de opbrengst der schoolgelden verdub belde. De dagcursussen voor dames werden minder bezocht; de avond cursussen voor dienstboden verheng- den zich in een gelijk bezoek. Door hel plaatsen van advertenties zal bet bestuur een drukker bezoek trachten te bevorderen. 190 leerlingen bezoch ten de school, waaronder 45 dienst boden, 29 kinderen van ambachts lieden, 53 van kleinhandelaren en 63 van ambtenaren, oflicieren en groot handelaars. Het aantal leerlingen van Iders was 48 tegen 20 in 1910. Hiervan uit Baarn 17, Hilversum 6. Nijkerk 5, Leusden 4, Soest 3. Har derwijk 2, Leiden 2. 8 leerlingen ontvingen gratis onderrichi, 34 be taalden f6 64 van f 6 tot f 15 22 van f 15 tot f30 en 72 boven f30. Er werden uitgereikt 19 vakgetuig schriften (in 1910 5) en wel 9 voor huishoudkundigen, 6 voor dienstbode en 4 voor costuumnaaister. de eenige leerling slaagde voor leerares in de huishoudkunde. Het internaat begon met 7 leer lingen. Een verbeterde salarisregeling kon nog niet worden ingevoerd, doch het bestuur hoopt dit in 1912 te kunnen doen. Allen, die aan de school verbonden zijn, waren met veel toewijding werk zaam. In 1911 is deelgenomen aan een tentoonstelling te Utrecht. De ligging van de school in het centrum van het land is zeer gunstig. De secretaris brengt hulde voor dit verslag, dat wordt goedgekeurd. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Bij Kon. Besl. is de le luitenant A. van Willigen van het 5e reg. infanterie benoemd tot kapitein bij het 10e regiment; is met ingang van 1 Mei aan dirig. militairen apotheker met tang van majoor K. Verlaan, op aanvrage ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 1600. Op 28 April zullen-op Bir khoven officiersrennen worden gehouden. Verreden zullen worden een steeple chase voor halfbloeds van 4 jaar en ouder, benevens voor paarden uit de remonte, en een steeple-chase voor volbloeds; beide over 2400 Meter. Het consultatiebureau van de Amersfoortsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose houdt voortaan lederen Maandag en Donderdag, des namiddags 4 uur zitting in het St. Elisabeth's Gasthuis. Als leider van het bureau treedt op Dr. J. J. Snel, alhier. Pisuisse en Blokzijl. Donderdagavond traden deze heeren in Amicitia op. Nadat eerstgenoemde een geestige inleiding had gegeven, zong bij eenige Fransche liedjes: La Duebesse Anne« en «Les Métamoip- hoses* Ook zong hij Engelsche en Hollandsche liederen en tot slot een paar Duitsche. De Hollandsche sloegen natuurlijk het best in, vooral «Tineke van Heulen.» Als altijd was de begeleiding van Blokzijl onverbeterlijk en vullen deze beide kunstenaars elkander aan. Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 Maart a.s. telkens van des middags 1 tot 5 en des avonds van 6 tot 8V> uur, zullen in het gebouw der Am bachtsschool de voorwerpen worden tentoongesteld door de leerlingen voor de verloting vervaardigd. Zondag 31 Maart zijn deze van 10 4 uur te bezichtigen. ZONDAG 24 MAART. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnetraat No. 1. Voorrn. IO'/i uur, Ds. E. M. ten Catte. Doopbediening. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/> uur, Ds. Teerink. Collecte hulpbehoevende kerken. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/« uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Dr. de Bruin van 's Gravenhage. 's Av. 57» uur, Dr de Bruin. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47» uur, Godsdienstoefening. Volgens een bericht uit Rome, aan db «Éclair heeft de regeering in een lang durige zitting beraadslaag over den toestand op het oorlogstoorieel. Niettegenstaande over de gevallen beslissingen het diepste stilzwijgen wordt bewaard, gelooft men, dat de regeering een aanvalsplan heeft opge maakt tegen Turkijebesloten zou zijn tot het bombardement van Smyrna en Saloniki en tot de bezetting van twee eilanden in den Archipel. Uit Munchen wordt het romantisch verhaal gedaan van een trouweloos jongeling. Hij had als student in huis gewoond bij een arme ambtenaars weduwe, die hern liefdevol had be handeld Na verloop van tijd was hij verloofd met de eenige dochter. Toen de jonkman eenmaal het diploma van ingenieur had verworven, maakte hij spoedig promotie. Hij werd eerste- ingenieur van een fabriek op schitte rende vooruitzichten en nog eenigen tijd later gaf de weduwe van den eige naar der fabriek hem te verstaan, dat zij bem niet zou afwijzen, als hij haar ten huwelijk vroeg. Langzamerhand had hij zich van zijn meisje vervreemd en toen het eindelijk tot een verkla ring was gekomen, nam de arme be drogene vergift in. Zij werd dood in haar bed gevonden op den morgen, waarop zij zou getrouwd zijn. Beweging in de mijnstreek. Men schrijft uit Heerlen aan Het Volk: De teruggang der loonen sinds 1907, die in het buitenland tot zoo groote bewegingen onder de mijnwerkers aanleiding geeft, geldt ook voor ons land. En waar thans, juist door die buitenlandsche stakingen, de kolen- markt bizonder gunstig is, heeft de Nederlandsche Mijnwerkersbond de volgende eischen gesteld: a. een gemiddelde loonsverhooging van 25 pCt, voor bovengrondsch wer kenden, sleepers en schichtlooners; b. voor bouwhouwers een dito van 15 pCt; c. voor houwers en leerhouwers een dito van 15 pCt. Daarbij wordt gevorderd door de categorie a als grondslag een mini mumloon van f 2.25 per schacht, voor b f2.75, voor c f3. Er heerscht een ongekende geest drift in het mijridistrict. De vergade ring, waar deze eischen besproken werden, was zoo propvol, dat velen de zaal niet mkonden. Gewaarschuwd is echter uitdrukkelijk tegen agents provocateurs, die uit politieke bere kening de laden van den Nederl. Mijn werkersbond wel in staking zouden willen drijven. Toch kan de toestand critiek wotden, als de mijneigenaars de eischen zonder meer van de hand wezen. Ook de Christelijke Mijriwerkerbond heeft Zondag vergaderd en besloten eischen te stellen. De L. K. verneemt nog, dat de Heerlensche inspecteur van politie Erkens, die Maandag bij de landweer te Maastricht onder de wapenen was gekomen, op telegrafi-chen last vart den Minister van Oorlog, in verband met een eventueel te verwachten sta king, den volgenden dag reeds in zijne functie te Heerlen is teruggekeerd. Op Hemelvaartsdag zal op de buitenplaats «Zandbergen" van den heer J. Blooker, bij Huis ter Heide, een openlucht samenkomst worden ge houden van vrijzinnig godsdienstigen in de provincie Utrecht en het Gooi. Het jongste nummer «De Kam pioen» geeft een schetskaartje van de toegangswegen tot de voetbalterreinen te Zwolle, waar Zondag de wedstrijd Nederland—Duitschland wordt ge speeld en doet daarbij tevens opgave van de verkeersmaatregelen, welke, met het oog op de te verwachten buiten gewone drukte, door de Gemeente besturen van Zwolle en Hattem zijn genomen. Dienstweigering. Bij het 4e bataljon 9e regiment infan terie te Utrecht doet zich thans een geval van dienstweigering voor. Een milicien, een anti-militarist, weigert uit principe, de hem door eenige meerderen gegeven bevelen uit te voe ren. De gevolgen zullen niet uitblijven, daar by binnenkort voorden Krijgsraad terecht zal moeten staan. Goedkoope eieren. In den eierhandel moeten in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2