NIEUWE TÊt Nieuws- en Advertentieblad NÈf voor de Provincie Utrecht. |3J Qofememee FEUILLETON. No. 28. Zaterdag 6 April 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDA6 PREMIE LENTE. BUITENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersioortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraut 77. Telephoonn0. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen le Nummer van den vierden Jaargang van bevat o. a. Een portret van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, beschermvrouw van het Haagsche Vrouwen-Comité van het Ned. Roode Kruis. Vliegkunst te Monaco. Een marktdag te Nun- speet, met 2 foto's. De gevolgen van Engelsche spionnagevrees, met 2 foto's. Bloembollenveld te Lisse, Maart 1912. De nieuwe Beurs te 's-Gravenbage. Prins Hendrik te Amsterdam, met een foto van de plechtigheid, waarbij aan Dr. van der Stok de De Ruyter-medaille wordt overhandigd. Veetentoonstelling te Rotterdam van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, met 2 foto's. De driedubbele»moord van de apachen te Parijs,, met foto's van de vermoedelijke daders, zoomede een foto van de aangehouden auto eu van het Bijkantoor van de Société Géné rale, waar de gruwelijke moord plaats vond. De medaille, aangeboden aan Professor Korteweg, bij gelegenheid van zijn 25-jarig hoogleeraarschap. De vliegenier Willem Reinders te Veendam, met foto van de door hem zelf geconstrueerde vliegmachine. De wonderbare put te Hillegom. De gedenksteen, ter eere van Jan van der Heyden, uitvinder van de slang brandspuiten. Voorts portretten van bekende land- genooten, bet vervolg van den boeien- den, Haagschen roman «Zieleleeda, door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe). Het Kinder nummer Ons Prinsesje, met onder houdende lectuur voor de jeugd en een prijsraadsel, waarbij 50 prijzen worden uitgeloofd en ten slotte de Rubriek van Redacteur X, met een prijsraadsel, voor de goede oplossing waarvan eveneens 50 prijzen worden beschikbaar gesteld. De geabonneerde wonende wateren zullen hun golven en golfjes I die met meer aardsche goederen ge weer laten rollen en kabbelen, de een- zegend zijn, kunnen reizen en trekken wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/j cents thuis bezorgd. De winter is voorbij en de lente is weer gekomen. De boomen, die zoo langen tijd kaal hebben gestaan, weken en maanden achtereen buo naakte takken hemelwaartsch hebben gehou den, van al hun pracht ontdaan de boomen geven weer teekenen van leven, ze beginuen weer uit te botten en straks zullen ze weer met hun heerlijk groen gebladerte zijn getooid. De velden, in den herfst dor en kaal, in den winter mot een weliswaar sier lijk, vlekkeloos wit sneeuwtapijt bedekt de velden beginnen weer te groenen en als over eenige weken de bloemen uit den grond zijn opgeschoten, dan zal dit groene tapijt met zijn duizenden bloemen in verschillende kleuren prach tiger en schooner zijn dan het sierlijk ste witte sneeuwtapijt. De vogelen, die ons in den herfst hadden verlaten om hel koude winterjaargetijde in warmer streken door te brengen de vogelen komen weer terug en nog slechts kor ten tijd behoeven we maar te wachten of ze zullen ons weer op hun heerlijke tonen vergasten. De wateren, in den winter met een ijskorst bedekt, waarop we we willen niet ondankbaar zijn waarop we met onze schaatsen onder de voeten konden rijden en glijden naar hartelust, en we denken dan vaak ook nog met vreugde aan die genoeglijke winterdagen de den en andere watervogels zullen weer statig ronddrijven op de watervlakten, de visscben zullen weer spartelen en springen in het nat, hun element, de scheepjes zullen de plassen weer sieren met huD blanke zeilen, en ook dit alles zal mooi en schoon zijn in 's men- jschen oog, misschien mooier en schoo ner nog dan de ijsvloer en de zich daarop vermijende mensch. De winter is voorbij en de lente is weer gekomen. Geheel de natuur is veranderd en ze zal nog veel veran deren. Als verjongd zal ze ons straks weer toeschijnen als boom en bloem en blad ons hun heerlijkste kleuren en geuren weer aanbieden, als de vogelen in veld en boom en lucht ruim ons hun helderste en zoetste geluiden weer doen hooren. O, de lente is zoo schoonDan kunnen we weer wandelen en dwalen in bosch en veld, dan kunnen we weer met groote teugen genieten van 't mooie rondom ons, dan kunnen we ons weer te goed doen aan de edele natuur, dan kunnen we ons weer verlustigen, dan kunnen we ons weer verzadigen aan al datgene wal de natuur ons zoo ruimschoots biedt en wat we in herfst en winter moesten ontberen. De winter is voorbij en de lente is weer gekomen. De zon komt 's mor gens vroeger op en later gaat ze 's avonds onder. De koesterende zon nestralen wekken op alles wat dood en uitgeleefd scheen ze brengen nieuw leven onder de menschen, de dieren, de boomen en de planten. Ze zijn voorbij, de korie, donkere, trieste dagen en straks zal alles helder, vroo- lijk en opgeruimd zijn om ons heen. De lente brengt wèl veel verandering teweeg, eu die verandering is een gunstige verandering, een verandering, waar alles wat leeft dankbaar voor zal zijn. En dan zijn er nog van die men schen, die altijd klagen, altijd maar weer klagen dat ze niet zooals zij, naar verre streken, om le genieten van 't schoone daar. Zeker, aan de Rivieren is 't schoon. Zwitserland met zijn hooge bergen en zijn dalen en zijn bergmeren biedt veel verrukkelijks, maar niet alleen daar kan men genieten. Ieder land iedere streek beeft zijn bekoorlijk heden, maar dat bekoorlijke is niet bekoorlijk als men zoo nabij dat land of die streek woont. Althans, zoo schijnt het. Want boevelen der rijken genieten van 't schoone in eigen land Slechts enkelen maal! Liever gaan ze naar andere landen, niet omdat 't daar mooier is ze mennen 't wel maar omdat 't daar anders is dan hier. Omdat 't daar anders is, anders dan hier waar ze wonen en waar 't schoone voor hun «oude kost» is, daarom zijn ze niet tevreden mei 't schoone hier in eigen land en reizen ze naar andere landen, meenende dat 't daar mooier en schooner is als hier. Dat 't hier niet is om te kunnen genieten, moet men niet zeggen. Want waarvan dan toch dat talrijk vreemdelingenbezoek aan ons land? Waarom komen hier zoovele Amerikanen, Engelschen en menschen van andere nationaliteit? Omdat 't hier mooier is als in hun eigen land? Neen, daarom niet, maar omdat 't hier anders is als in hun land. Die menschen uit ons land, die in andere landen genot en ontspanning zoeken, zullen de mooie plekjes in ons land wel kennen en daarom gaan ze nu naar den vreemde. Maar de meer gewone menschen, die een reis ook eens zouden willen doen om eens iets anders dan het gewone te zien, kennen ook zij Neerlands schoonste plekjes. Kennen ze de Veluwsche bos- schen, de Fnesche meren, de Zuid- Limburgsche heuvelen Nederland is wel klein, maar toch valt er nog wel te genieten voor hen. De staking in Engeland. Het bestuur van den Mijnwerkers- bond adviseert tot hervatting van den arbeid. Tegen Zaterdag is e9u natio nale conferentie van mijnwerkers bij eengeroepen. De olTicieele uitslag van de stemming der mijnweikers is: 201,013 voor en 244,011 tegen hervatting van den arbeid. Daar er geen meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen is, adviseert het uitvoerend comité tot hervatting van den arbeid. Of dit advies zal worden opgevolgd, zal op de Zaterdag te houden nationale con ferentie worden beslist. Zooals te verwachten was, heeft het bestuur van den Engelschen mijn- werkersbond, niettegenstaande den ongunstigen uitslag van de stemming, den raad gegeven den arbeid te her vatten. De stemming is wel merk waardig uitgevallen. De mijnwerkers in Zuid-Wales, die onmiddellijk vol deden aan den oproep tot staking zijn tbans voor hervatting van het werk en de arbeiders uit het Noorden, die slechts tegen wil en dank den strijd aanvaardden, zouden dien thans gaarne tot hel uiterste willen vol houden. Zaterdag zal nu een nationale con ferentie van mijnwerkers worden ge houden, die beslissen zal of de raad van het bestuur opgevolgd zal worden. De «Daily Mail» is heel gerust omtrent den afloop en beschouwt het als zeker, dat binnen een week weder overal in de mijnen gewerkt zal worden. «Er zal,c zegt het blad, «geen pressie op de arbeiders worden uitgeoefend; deze hebben ruimscboots hun bekomst van de staking. Bovendien zijn de verschillende districtskassen uitgeput, zoodat er geen ondersteuning meer wordt uitgekeerd. Woensdag werkten in Warwicksshire Staflordsbire, Bristol, Forest of Dean, Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie van JULIUS ALIOZKT. 18) Graaf Dewbinsky dankte en een kwartier uur later, na een sober ont bijt genuttigd te hebben, reed hij aan de spits der twee honderd opstande lingen in de richting van Sandomir, in welks nabijheid, bij Mikaloorze, Langiewicz zijn legerkamp had opge slagen. Langiewicz, die een regelmatigen generalen staf om zich heen had, oefende zijne troepen vlijtig. Aan zijn veel jarige dienst bij de Pruisische artillerie had hij een grondige militaire oplei ding te dankenzijn deelname aan den veldtocht van Garribaldi ter bevrijding van Italië verschafte hem oorlogson dervinding en de gelegenheid bij dien vrijscharen generaal de kunst te leeren met weinige middelen en bij alle mo gelijke ontberingen de grootste dien sten te bewijzen. Een goed georganiseerde voorposten- dienst werd opgericht. Geestdrift voor de heilige zaak verving bij de troepen het gebrek aan militaire vorming en een behoorlijke wapening. Uit de saam- gestroomde daglooners, handwerkslie den, studenten en landbouwers was een van strijdlust gloeiende bende ontstaan, welke een man van het vak trouwens nog niet met den naam «soldaten" zou vereerd hebben, want juiste handgrepen en wendingen konden deze krijgslieden nog niet volkomen uitvoeren; maar daarvoor hadden zij de wapens, welke zij thans voerden en waarmede zij zich dapper verdigden, een overmachtigen vijand ontnomen, en deden onder de aanvoering van hun bekwamen aan voerder stoutmoedige en verrassende strooptochten. Verscheidene gevechten had Langie wicz den Russen met gunstig gevolg ge leverd. Bij Wengerow, bij Wochocz, bij Oiczow en Malogosz waren de vijanden overwonnen. Inmiddels ging de dictator voort zijne armee te organiseerengeheel ontbrak hem, zooals aan al de andere Poolsche aanvoerders, een wapen waarmede de Russen goed voorzien en buiten het welk zij met bestendig gevolg niet te bevechten waren, namelijk artillerie; en dat gebrek zocht hij te verhelpen. Hij had de keizerlijke ijzergieterij te Suchoelniov bemachtigd en liet daar voor rekening der Poolsche nationale regeering met de grootste bedrijvigheid kanonnen en kogels gieten. Zoo stonden de zaken, die schoon weinig hoop gevende, toch niet hopeloos waren. Graaf Dewbinsky liet zich opzettelijk in geen gesprek met zijne geleiders in, het was hem er aan gelegen Langiewicz te overtuigen, dat hij een patriot blinde lings gehoorzaamde. Een scherpe noordoosten wind woei met hevige rukken van de kale berg toppen neder en joeg den ruiters den j regen in het gezicht. Er verhief zich een storm en vormde met het nu rechts, dan links uit de bergkloven dringend lang gerekt gehuil der wolven een eigenaardig concert, waarmede het hinneken der bij het neerschieten der valejbliksemstralen steigerende paarden en de kreten der wilde ruiters nu en dan instemden. De ruiters van den troep joegen over heg en steg in gestrekten galop, op den rand van donker gapende afgronden of op met steenen bezaaide wegen. Nu struikelde een paard over een rots blok, dan stortte een ander in een greb of kuil, welke de sneeuw bedekt had, paard en ruiter moesten met moeite door de anderen er uit getrok ken worden. Plotseling hield de voorhoede stand en wenkte met de sabels halt; waar op de geheele troep ruiters stil hield. «Wat is er?" vroeg Dewbinsky. «Een rijtuig door twaalf kozakken begeleid rijdt over den straatweg!" berichtte de kommandant der voor hoede. «Een gevangene, een patriot, dien de Moskovieten naar de vestingsiepen klonk het in de gelederen der opstande lingen. Dewbinsky reed zelf uit den hollen weg; de voorhoede had gelijk. Op den straatweg stoDd een rijtuig en de koetsier was juist bezig iets aan deu dissel te herstellen, ter wij 1 het uit twaal f kozakken bestaande escorte in een dichte groep met hunne paarden staande, rustig praatten. Dewbinsky zwenkte, reed naar zijn troep terug en gaf bevel in galop voorwaarts te rukken. Voor dat de kozakken van hunne wapens gebruik konden makeu, waren zij omsingeld en gevangen. Terwijl de opstandelingen de twaalf kozakken ontwapenden, reed Dew binsky op den wagen toedoch wie be schrijft zijne verbazing toen hij, in plaats van een gevangen landgenoot, een beminnenswaardig, aan al hare leden van vrees en koü bevend meisje vond! Graaf Dewbinsky gaf zich den tijd niet de jonge dame naar haar lot of naar haar naam te vragen, hij verze kerde haar slechts dat zij in goede handen >vas en fatsoenlijk behandeld zou worden; vervolgens gaf hij bevel voorwaarts te marcheeren. VIII. Op den zoom van een dennebosch, dicht bij Mihalovize, in de Wojwod- schap Sandomir brandden op verschil lende plaatsen groote bivakvuren, wier rood licht op de veelsoortige groepen van opstandelingen viel. Glinsterde ge weren en piramiden van lansen waren langs den bosch weg geplaats. Meest al de opstandelingen hadden hooge laar zen aan, grijze broeken en tot hnofd- bedeksel dein het land in zwang zijnde kinfödratka. Een aantal 9aamgezwori— nen stond bijeen en zong het bekende

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1