PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Noord-Wales en Schotland reeds on geveer 40,000 man en naar men ver wachtte, zou het aantal gisteren tot 60,000 stijgen. Dynamitards. BERLIJN, 4 April. CJit Konstanti- nopel wordt aan den «Berliner Lokal Anzeiger« geseind, dat gistermiddag de Griekscbe stoomboot .«Smyrnat met den bekenden Bulgaarschen anar chist Kisker aan boord te Konstan- tinopel aankwam. Hij trachtte een aantal bommen en eenige kisten dynamiet naar de Oostenrijksche stoomboot «Tyrok te brengen, die koers zou zetten naar een Russische haven. Douane-ambtenaren hielden de sloep aan, waarin Kisker zich van de «Smyrna» naar de «Tyrok het bren gen, en vonden bij Kisker 9 bommen van verschillend formaat en twee groote pakken dynamiet. Deze ont plofbare stoffen waren gezonden door bet Macedoniseh-Bulgaarsch comité. Met Kisker werd gearresteerd de Russische onderdaan Simon IvanolT. De politie zoekt naar de andere mede plichtigen. Noord-Afrika. In de Westm. Gaz. vinden wij een beroep op de bevolking van Groot- Brittanië en de Britscbe kolonies door den chef van de Engelschen Roode- kruis expeditie op het Tripolitaanscbe oorlogstooneel, om gelden bijeen te brengen tot ondersteuning van de bevolking aldaar, welke meedoogenloos uit haar woningen wordt verdreven 6d sterft van honger en ellende. Vredespaleis. In de toelichting van het voorstel aan den Gemeenteraad van 's-Gra- venbage, betredende een gemeentelijk geschenk voor het Vredespaleis, zeg gen Burg. en Wetb., dat voor de gemeente, die uitgekozen is als plaats waar bet Vredespaleis verrijst, aan leiding bestaat een bewijs van be langstelling voor die grootste stichting te geven op een wijze, als ook door den Staat der Nederlanden en een aantal Staten uit alle werelddeelen, wordt gevolgd, d. i. door voor den bouw van dat paleis het een of ander onderdeel te schenken. Als een passende schenking van de zijde der gemeente aan de Car- negiestichting beschouwen B. en W. een hoofdtrap met toebehooren en verguld bronzen lichtdragers. De kosten worden begroot op onge veer f 50.000. Teneinde de Raadsleden in staat te stellen dit voorstel volledig te be- oordeelen, zal gelegenheid worden geboden tot bezichtiging van het Vredespaleis op Donderdagnamiddag 11 April. Plan 1913. De commissie voor Plan 1913 te Delft heeft onder voorzitterschap van den burgemeester andermaal verga derd. Tal van plannen waren ter tafel gekomen. Besloten werd een afzonderlijke tentoonstelling te houden van Delftscb aardewerk, welke dan in het museum Huis Lambert van Meerten een onderdak zou vinden. Ook eene tentoonstelling van geschie denis en oudheden van Delft en eerie van Delftsche moderne kunstnijver heid staan op het programma. De plateelbakkerij «De Porceleyne Fles», de fabriek van gebrand glas van Jan Schouten en de firma Braat komec bovendien met eigen tentoonstellingen. Een waarborgfonds van f 40 000 zal worden bijeengebracht. Mededeelingen van de Koninklijke Nederlandsche Landbouw- vereeniging. Aan den wedstrijd betreflende de organisatie en werking van Fokver- eenigingen, uitgeschreven in verband met de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling te 's-Graven- hage in 1913 nemen niet minder dan Poolsche volkslied: Nog is Polen niet verloren. De meerderheid dezer mannen had een zeer bewogen leven achter zich. Velen hunner streden bij Kapolna voor de vrijheid der Hongaren, bij Volturno voor Italië en hadden nu de wapens opgevat om voor de vrijheid van hun Vaderland te strijden. Iedere stand, iedere ouderdom was vertegenwoor digd; hier zat vermoeid en ineen ge zonken een sombre gestalte metyneeuw- wit haar, het ingevallen knokkig ge zicht somwijlen beschenen door de laatste flikkeringen van het uitgaande naaste nachtvaur. (Wordt vervolgd). 28 vereenigingen deel, namelijk die te Minnertsga, Roordabuizen, Leeuwar den, de Wijk (2), Enschede, Lenth, Harle, Brummen, Oude Rijn, Hoog- karspel, Assendelft, Twisk, Wognum, Oostwoud, Blokker, Ursem Wierin- gerwaard, Poortugaal, Oud-Charlois, Nieuwenhoorn, IJsselmonde, Abben- broek, Roosendaal, Wouw, Zeven- bergsche Hoek.Nieuwstadten Baexem. Het Dagelijksch Bestuur der Kon. Ned. Landbouwvereeniging benoemde voor dezen wedstrijd de volgende keuringscommissie S Koonen te Bennekom, voorzitter, C. Broekema, Leeuwarden, secretaris en T. J. Swier- stra, Arnhem, lid. Een tweede «Gooische Wapenschouw". Aangemoedigd door het succes van de in Augustus 1911 te Hilversum gehouden Gooische Wapenschouw, waaraan door een kleine duizend geheelonthouders uit en om het Gooi werd deelgenomen, worden door het daartoe ten vorigen jaren benoemde voorloopig comité voor 1912 thans weder stappen gedaan om, zoo moge lijk op den tweeden Pinksterdag, een tweede soortgelijke ontspannings- en propaganda dag in het Gooi te orga- niseeren. Eene voorbereidende vergadering van afgevaardigden van alle in en om het Gooi gevestigde Geheelonthouders organisaties zal op Zondag 14 April a.s. des voormiddags half elf plaats hebben in het onthouders gebouw A. V E., Ruitersweg 15a te Hilversum. Door notaris Joh. Knoppers, wer den Donderdagavond in hotel «De Vergulde Zwaan« geveild: Perceel I. Een heerenbuis, Arnhem- scheweg no. 15, gekocht door C. Prins voor f5850. Perc. II en III. Twee heerenhuizen, Arnh.weg nos. 117 en 119, gekocht door A. Stöcker voor f4000. Perc. IV. Een heerenhuis, Leusder- weg, tegenover het Zwarte Bergje, voor f 4000 opgehouden. Perc. V. Grond, groot 1.24 are, gelegen aan de Pieter Bothstraat, ge kocht door Buitenboscb voor f320. Perc. VIIX. Twee woonhuizen, in bod voor f 560 en f 520, een perceel bouwterrein, in bod voor f 150, en een woonhuis met grond, in bod voor f920, alles gelegen aan den Soester- straatweg. In massa gekocht door Gebrs. Fijnenberg voor f2320. De opzichter van fortificatie 2e klasse, T. Rijpstra is overgeplaats van Amersfoort naar 's-Gravenbage en wordt werkzaam gesteld ten bureele van den inspecteur der genie. De heer Jac. A. T. Alving, land meter bij het kadaster, is benoemd tot landmeter bij de Kon. Ned. Petro leum Maatschappij en zal in Mei naar Oost-Indië vertrekken. ZONDAG 7 en MAANDAG 8 APRIL. Remonstrantsche kerk. Ie Paaschdag. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Ie Paaschdag Voorm. 10'/» uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Ie Paaschdag. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs 2e Paaschdag Geen dienst Gereform. kerk (Langegracht). Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Openb. Belijdenis des geloofs. 'sAv. 5uur, Ds. Donner. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuid9ingel). Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur, Ds. Sybesma, pred. te Bunschoten. Vrije Gereform. Gemeente. Ie Paaschdag Voorm. 9'/> uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur. Godsdienstoefening. Chr. Gereform. tiemeente. Lokaal «de Zaaier". Ie Paaschdag. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Hersteld A post. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Ie Paaschdag. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Goed afgeloopen. Te Baarn ontkwam gisteravond de familie Van den Bosch van de Hooge Vuurscbe aan een ernstig ongeval. De paarden van het rijtuig, die door mevrouw Van den Bosch werden ge mend, sloegen op hol. Het rijtuig kwam in botsing met een telefoon- en een lantaarnpaal en werd geheel vernield. Eén der paarden werd zóó gewond dat het moest worden afgemaakt. De familie, die op bet phaeton was blijven zitten, kwam met den schrik vrij De onthullingen van Madame Steinheil. Het sensatieproces, voor een tweetal jaren te Parijs gevoerd, waarbij Ma dame Steinheil beschuldigd werd haar moeder en haar man te hebben ver moord, ligt nog versch in elks geheu gen. In de acte van beschuldiging luidde het, dat zij met voorbedachten rade was te werk gegaan en er waren tal van bezwarende omstandigheden die tegen haar getuigden. Geen woeder, dat met spanning de afloop van het proces werd tegemoet gezien, en toen de beschuldigde van de monsterachtige daad werd vrijge sproken, bewees de houding van het publiek in de gerechtzaal, dat het met die uitspraak tevreden was. Toch waren er velen, die aan baai- schuld bleven gelooven en nog altijd scheen het mysterie niet opgelast totdat Madame Steinheil, die zich intusscben in Engeland metterwoon gevestigd had, op aanraden harer vrienden besloot, om haar Memoires uit te geven. In Frankrijk en Engeland wordt thans de uitgave van deze merkwaar dige onthullingen, die medio April zullen verschijnen, met groote span ning tegemoet gezien, 6n is aan te nemen, dat in beide landen de oplaag eene reusachtige zal zijn. Vanaf de eerste tot de laatste blad zijde boeit dit merkwaardig boek, waarin zij haar jeugd, en haar huwe lijk met den, zooveel ouderen schilder Steinheil schetst: baar optreden in de groote wereld, haar verhouding tot Felix Faure, den thans overleden staatspresident van Frankrijk, den moord en al zijne bijzonderheden, haar verblijf gedurende 350 dagen in de gevangenis, en eindelijk de terecht zittingen en de vrijspraak der Jury. De Uitgever van het Geillustreerd Weekblad «Pak me meen, is er in geslaagd, om voor Nederland het uit sluitend vertalingsrecht van Madame Steinheil's onthullingen aan te koopen, teneinde die tegelijktijdig met de Fransche en Engelsche uitgaven, te kunnen publiceeren. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 27 Maart tot en met den 2 April 1912. GEVESTIGD. Caroline Elisabeth Verdonk, v. Baarn naar Schimmelpenninckstraat 19. Wolter Veldhuijsen, van Hoevelaken naar Westerstraat 99. Dirk Cornells Niemann, van Baarn naar Langestraat 18. Jannetje Dijkgraaf, van Putten naar Langestraat 15. Petrus Johannes Maria Valkenhoef, van Hoevelaken naar Havik 3. Maria Johanna HartmaD, van Leusden naar Langestraat 1. Maria Scheerder, van Rotterdam naar Achter Luiaard 55. Hubertina Josephiria Beij, vari Amers foort (Rijksgebouw Vijverstraat) naar Langestraat 22. Geertje Karssen, van Putten naar Utrechtscheweg 105. Petronella Eerhardina van den Berg, v. Groningen n. Lange Beekstr. 4. Jaconina Maria de Jager, van Water graafsmeer naar Paulus Buislaan 5. Jan Ploegsma, van Oldeboorn naar Kampstraat 13. Janoige Jansen, van Driebergen naar Kampstraat 13. Hendrikus Gerardus Johannes Driessen, van Gmneken naar Papenhofsteeg 1. Margnetha van Zanten, van Eimelo naar Arnhemscheweg 180. Gerrit Koppen, van Weesp naar Soesterweg 284. Geurtje van Zoeren, van Nijkerk naar Utrechtscheweg 71. Janna Kuijt, wed. van Paul Wilhelm Kost. van Duisburg (Duitschland) naar Eemstraat 6. Gerritje Vos, v. Nijkerk n. Gr. Spui 5. Hester Hubenet, van 'sGravenhage naar Bergstraat 15. Citrina van der Heijden, weduwe Klarenbeek, vari Leusden naar Leusderweg 19. Hendrikus Kluver, van Leusden naar Leusderweg 19 Catharina Everarda Kool, v. Leusden naar Leusderweg 19. Willem Groot, v. Jisp n. KI. Spui 46. Gerrit Hoelaavs, van Amsterdam naar Aldegondestraat 90. Antoine Dubois, van Doorn naar Soesterweg 308. Jacobus Mobius, van Alkmaar naar Utrechtscheweg 145. Anna Z wed. van Harmen Jacobs Knol, v. Alkmaar n. Utr.schew. 145. Josephus Arnoldus ter Veer van Groningen naar Scherbierstraat 12. Hugo Kaal van Oost-Indië naar Koningstraat 135. Elisabeth de Groot van Utrecbt(Krank- zinnigengesticht) n. Hellestraat 10. Lubartha Barends van Leusden naar Langestraat 98. Hendrik Tammer, van Soest naar Bloemendalschestraat 5. Henrietta Petronella Moria Antoinette v. Ewijk v. Utrecht n. Muurh. 117. Bernard Gerard Frans Molle, van Bussnm naar Langestraat 79. Elisabeth Agatbe Molle, van Bussum naar Langestraat 79 Jacob van Putten, van Putten naar Soesterweg 237. VERTROKKEN. Thomas Rijpstra, van W.singel 10 naar 's Gravenhage. Hendrik Hagen, van Kampstraat 82 naar Steenwijk. Dirkje van de Beek, van Oliesteeg 3 naar Barneveld. Jan Willem Ruijl van Appelweg 17 naar Amsterdam. Jan Boon v. Bisschopsweg 51 n. Zeist. Johannes Proper van Lavendelstraat naar Leiden. Johannes Kuit van Puntenburgerlaan 35 naar Oberhausen (Duitschland). Hendrik Kunne van Appelweg 17 naar Amsterdam. Elisabeth Habenet van Bergstraat 15 naar 'sGravenhage. Theodorus Philippus Mouris van Muur- huizen 117 naar Bodegraven. Teunis Antonie Drie van Gaslaan 19 naar Bockholt (Duitschland). Antje Jeannetta Damsté van Hooge- weg 122 naar Hoogland. Anihonius den Ouden van Hoogeweg 122 naar Nijmegen. Baron Paul Eugène Henri Victor Louis Van Boecop van Puntenburgerlaan 48 naar Apeldoorn. Anna Catriria Margaretha Singewald van Puntenburgerlaan 48 naar Apel doorn. Hendrika Eek van Bisschopsweg 68 naar Bussum. Lijdia Fredrika Maassen van Hendrik van Viandenstraat 12 n. Nijmegen. Herman Ilogewind van Nicasiusstraat 10 naar Noord Amerika. Adolf Alfred Spaan van Kampstraat 34 naar Rotterdam (Ctiarlois). Cornelis Wegen van Doi resteinsche- steeg 17 naar Dortmund (Duitschl.) Arina Wilhelmina de Gruijter van Soesterweg 5 naar 's Hage. Geertje van den Brink van Arnhern- schestraat 19 naar Bussum. Wilhelmus Hendrikus Michael Lager- weij van Utrechtscheweg 93 naar Naarden. Hendrikus Holtman van Soesterweg 75 naar Enschedé. Geurtje Hendrika van Ee van Hooge weg 98 naar Barneveld. Oene Scbreuder van Van Campenlaan 6 naar 's Hage. Robert Ferdinand Verheijen van Wes terstraat 24 naar Amsterdam. Hendrik Marinus Veger, van Kamp straat 82 naar Ruurlo. Johannes de Noord, van Beesten markt 12 naar Ten Boer. Cornelis van Eeten, v. Parallelweg 26 naar 's Gravenhage. Hendrikus Johannes van Kolck, van Oliesteeg 3 naar Leusdon. Johannes Hendrik Helmerhorst, van Vijverstraat 23 naar Amsterdam. Anne de Beer, van Langestraat 134a naar Hilversum. Hendrika Voortman, v. Valkestraat 1 naar Hilversum. Jan van 't Slot, van Schimmelpenninck straat 35 naar Haarlem. Johannes Wilhelmus Teunissen, van Schimrnelpenninckstr. 22 n. Zeist. Klaas Hagedoorn, v. Westerstraat 79 naar Noord-Amerika. Hendrik Wessel, v. Stellingwerfstr. 68 naar Noord-Amerika. Valdemar Niolau Wachtelbreuner, v. Stationsstraat 33a naar Utrecht. Jan de Lang, van Stellingwerfstr. 49 naar Rotterdam. Anna Maria Simmeren, van Weijer- straat 14 naar Maurik. Peter v. d. Heiden, v. Zuidsingel 29 naar Leusden. Gijsbertus van Eeden, v. Kleine Gast- buislaan 27 naar Enschede. Aan de Vrijzinnig- Godsdienstigen in de provincie Utrecht en het Gooi. WAARDE GEESTVER WANTEN! De tijd is aangebroken, dat gelijk elders, ook in onze provincie eene Openlucht-samenkomst dient te worden gehouden tot opwek king en versterking der vrije vroomheid. Immers, zulke samenkomsten wor den thans door vele partijen en rich tingen met succes toegepast tot ver breiding hunner gedachten; laten wij daarom niet schromen, hen op dezen beproefd gebleken weg te volgen. Natuurlijk blijft de gewijde ruimte onzer kerkgebouwen de plaats bij uit nemendheid voor gemeenschappelijke godsdienstoefening en juist daarom heeft wellicht menig Christen bezwaar tegen zulk eene religieuze meeting. Maar niet waar in onze kerken is het op enkele uitzonderingen na toch telkens maar weer een «prêcher les convertisu, een spreken tot wél- overtuigden, tot meegevoelende geest verwanten en er blijven duizenden over, die geen kerk ooit bezoeken, die ons woord nimmer bereikt, maar die niettemin behoefte hebben, iets te hooren, dat hunne gedachten kan ver heffen, hunne gevoelens kan veredelen. Doch daar bestaan maar al tet vaak bij hen ongemotiveerde bezwaren tegen het kerkgaan; boevelen worden niet door valscbe schaamte daarvan weer houden, waar hunne omgeving weet, dat zij in jaren niet ter kerke gingen 1 Laten wij hun hierin tegemoet komen 1 En is er nu eene betere gelegenheid, dan ben in de schoone natuur en onder Gods vrijen hemel tot ons te roepen, om te luisteren naar een vroom en bezielend woord? In Noord-Holland, Friesland, Gro ningen en Gelderland zijn deze open lucht-samenkomsten uitstekend ge slaagd. Talrijke scharen hebben zich daar laten stichten door de hagepree- ken in duin en veld en hebben met blijde verrassing ontdekt, dat onze vertolking van# het evangelie hun veel goeds te zeggen had. Welnu, wat ginds mogelijk was, kan en moet ook beproefd worden bij ons. Het is ons daarom aangenaam, U te kunnen mededeelen, dat ook in de provincie Utrecht een godsdienstoefening in de open lucht zal plaats vinden. Hiertoe zijn bereids een hoofdbestuur en meer dere regelingscommissies uit mannen en vrouwen van verschillende kerk genootschappen samengesteld. Van alle zijden werd medewerking ont vangen en veel voorbereidende arbeid is reeds verricht. Tot dag van samen komst werd gekozen: 16 Mei. HEMELVAARTSDAG 1912 en de Weledelgeboren Heer J. BLOO KER beeft zijn schoongelegen landgoed «Zandbergen» te HUIS TER HEIDE bij Zeist tot onze beschikking gesteld. De zaak marcheert dus, maar zal deze schoone onderneming met bare zegenrijke gevolgen voor kerk en maatschappij ten volle slagen, dan dient ieder naar de mate zijner krach ten ons te helpen. Groote belangen toch staan op het spel: mislukking bezorgt ons den spot der tegenpartij steunt ons dus 1 Gij kunt ons steunen door eene geldelijke bijdrage te zenden als blijk Uwer sympathie aan den Penning meester van het Hoofdbestuur, de heer C. D. SAX, Oude Gracht Westzijde 1 Ibis (Bezembrug). Gij kunt ons steunen door belang stelling voor deze openlucht-samen komst te wekken in Uwe omgeving. Gij kunt ons steunen door onder Uwe vrijzinnige kennissen jongelieden aan te sporen tot het organiseeren van gezamenlijke fietstochten naar dit gewijde doel, door reisgezelschappen en spaarvereenigingen in het leven te roepen, opdat zoowel arm als rijk er heen zal kunnen trekken. Bestemt nu leeds Uwen Hemel vaartsdag voor een bezoek aan onze godsdienstoefening in de vrije natuur. Wij vertrouwen, dat gij in dezen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2