BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hol. 1910 waarin uit alle districten en ten opzichte van tal van bedrijven ge sproken woidt van belangrijke nieuw bouw en uitbreiding. Een con- clussie in dit rapport opgenomen deelen wij geheel. Zij luidt: «Het toenemend aantal aanvragen wijst er op »dat er thans in de industrie een krachtig leven heerschl en deze de periode van depressie der laatste jaren te boven schijnt gekomen. Wenscht men bevestiging van deze uitspraak zoo nemen wij de vakbladen ter hand. Zij spreken ons van een toenemend aantal aanbestedingen van fabrieksgebouwen, zoowel voor uit breiding als voor nieuwe onderne mingen. Ook onze financieele instel lingen zullen bevestigen dat het be roep op de geldmarkt steedt grooter werd. Ook indien de voorstelling onzer tegenstanders omtrent den toestand onzer nijverheid juist ware, dan blij ven nog belangrijke punten die on begrijpelijkerwijze door hen over bet hoofd gezien worden Hunne redenee ring zou een schijn van waarheid bevatten indien er alleen sprake was van verhooging bij één enkel artikel waarvan men de vervaai diging in het eigen land wilde bevorderen. Maar men vergeet, dat de verhooging tal van artikelen omvat die weder als hulpmiddelen dienen der industrie die men wil beschermen. Men vergeet dat bet duurdere leven ook de loonen om boog kan brengen. Dit zijn positieve gegevens die wel opwegen tegen de niet gemotiveerde veronderstelling dat thans de productiekosten verhoogd worden door gebrek aan afzet. De voorstelling, alsof de fabriek met eene capaciteit van 10.000 stuks thans tot eene productie van 5000 stuks be perkt zou zijn en bij verhooging der rechten tot voordeel van het bedrijf en tot voordeel van hel publiek de productie zou kunnen verdubbelen, is in strijd met de werkelijkheid. Gesteld zij kon op een gegeven oogenblik juist zijn dan zou toch immers de in uit zicht gestelde prijsvermindering, als gevolg van verminderde productie kosten, zich onmiddellijk wijzigen bij uitbreiding van het aantal fabrieken. Eene verdubbeling van hetaantalzou door verminderden afzet voor ieder hunner, ten opzichte der productie kosten den vroegeren toestand her stellen. En mocht deze vermeerdering der fabrieken uitblijven, zou hel dan niet van naïviteit getuigen ook maar een oogenblik te verwachten, dat de bin- nenlandsche industrieel zijn verkoop prijs op f9.75 zou stellen waar hem bij een prijs iets onder f10 50 de binnenlaridscbe markt verzekerd blijft Meent men werkelijk dat onze industri- eelen zoo weinig bekend zijn met de werking van trusts en cartels om deze middelen ongebruikt te laten zoodra de buitenlandsche mededinging zal zijn afgesneden? De stelling dat verhoogde rechten ooit kunnen leiden tot prijsverlaging is onhoudbaar, orn geen sterker woord te bezigen. Maar ook de voorstelling der regeering alsof de werking van het tarief op de prijzen slechts onbedui dend err niet algemeen zou zijn, is in sirijd met de werkelijkheid. Zou er voor ons niet meer aanleiding zijn dan voor de regeering om te spreken van hen, die niet willen zien? Als merkwaardig voorbeeld omtrent de werking van verhoogde reebten stippen wij het volgende aan. Kort nadat het wetsontwerp was gepubliceerd werd eene aanbesteding gehouden voor de levering van papier gedurende een lang tijdsverloop. Ëuitenlandsche fabrieken schreven in voor dezelfde prijs als het vooraf gaande jaar maar onder beding dat bij ver hooging der rechten de kooper deze schade zou lijden. De binnenlandsche fabriek kon deze reserve niet maken, maar had de prijs eenige procenten hooger gesteld dan het voorafgaande jaar. Zie hieromtrent het "Weekblad «De Wereld- van 29 December en 5 Januari onder het hoofd: Ziende blind. Postpakketten voor het Buitenland. De directeur-generaal der posterijen en telegrapbie vestigt de aandacht op de voor de afzenders van pakketten voor het buitenland bestaande gelegen- of uw ondergang deelen!" Langiewicz zelf was in verrukking over deze bezielde amazone en beproef de het niet verder het van ijver gloei ende meisje van haar voornemen af te brengen. {Worit ver vel f4). beid om, door middel van een aan he pakket en aan de betrekkelijke adres kaart te hecluen bericht, te verzoeken dat de pakketten onmiddelijk worden teruggezonden of aan een anderen ge adresseerde worden uitgereikt, indien uitreiking aan de oorspronkelijke ge adresseerde niet kan geschieden. Inzonderheid verdient deze maat regel aannbeveling ten opzichte van verrekenpakketten bestemd voor over- zeesche landen en koloniën, waarvan de aanneming door de geadresseerden meermalen wordt geweigerd of waar van de afhaling binnen den daarvoor vastgestelden tijd vaak door de recht hebbenden wordt verzuimd. Door de bedoelde berichten, waar voor formulieren kosteloos door de postkantoren worden verstrekt, wordt voorkomen, dat de uitreiking of de terugzending van de pakketten wordt vertraagd gedurende de dikwijls zeer lange tijdruimte, welke er moet ver- loopen, voordat bet antwoord van de afzenders op de tot hen gerichte ken nisgevingen van onbestelbaarbe d het kantoor van bestemming heeft be reikt. (»St. Ct.") Een nieuwe kogel voor ons geweer. Naar de »N. C.s verneemt, zijn dezer dagen, met vergunning van Z. Exc. den minister van Oorlog, op de terreinen der Normaal-Schietschool en met medewerking van die school, proeven genomen met een door majoor F. E. H. Lrebert geconstrueerde kogel, waarmee hij bedoelt de ballistische uitkomsten van ons geweer te ver beteren. Hij heeft daarvoor een patroon samen gesteld, die in lengte en uiterlijk voor- komeD geheel met onze patroon over eenstemt; alleen de punt van den kogel verschilt. De verkregen uitkomsten moeten zeer bevredigend zijn. De aanvangssnelheid van den kogel is meer dan 220 M. en de maximum bestreken ruimte bijna*100M grooter dan bij de tegenwoordige patroon. De patroon is zooveel lichter, dat de man en de patrooncaisons ruim 12 pCt. meer munitie kunnen mede voeren zonder het totaal gewicht der medegevoerde munitie te verhoogen De patroon is goedkooper en aan bet geweer behoeft niets verandert te worden. Majoor Liebert beeft het verslag van de genomen proeven aan Z. Exc den minister van Oorlog ingediend. Ongeregeldheden op Borneo. Bij bet departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Iodië d.d. 6 dezer betreffende ongeregeldheden m de Zuider- en Oosterafdeehng van Borneo. «Blijkens telegrafisch bericht van den resident te Bandjermasrn, ver oorzaakte een twist tusschen een Banjenees en een Cbinees op drie dezer een algemeene vechtpartij in Balikpapan tusschen inlanders en Chmeezen. Daarbij werden gedood twee Chineezen, zwaar gewond een Pradjoerrt, een oppasser der Bataafsche Petroleum Maatschappij en twee Chineezen; licht gewond een machinist van het Havendepartement en een employé en een oppasser der Bataafsche De Cbineesche contractenlen weiger den arbeid in afwachting van den uitslag van het onderzoek. De toe stand is thans rustig. De politie is versterkt. De Resident gaat met twee groepen militanen naar Balikpapan, terwijl voorts een oorlogsschip der waarts wordt gezonden." Een nieuw Motu-Proprio. Volgens het «Berliner Tageblatt" is een nieuw motu-proprio van den paus te verwachten, waarbij het allen geestelijken, ook den wereldlijken, in Duitschland verboden zal worden, openlijk in politieke vergaderingen op te treden, of deel te nemen aan dergelijke vergaderingen. De twist in de centrum-partij heeft deze nieuwe verordening ingegeven. Het optreden van geestelijke in sociaal opzicht, in arbeiders-vereenigingen, enz., wordt niet verboden. Het voorschrift geldt alleen voor partij-politieke ver gaderingen. Storm. Uit alle deelen van Duitschland en Oostenrijk komen berichten van or kaanachtige stormen. Niet het minst woedt de storm in Berlijn, waar ruiten inge iruki en stukken van daken afge waaid zijn. Groote verwoestingen beeft de orkaan aangericht in het Reuzen gebergte, waar vooral de bosschen ontzettend te lijden gehad hebben. Op de rede van Helgoland gaven giste rennacht 14 schepen het noodsignaal. De havenstoomboot bracht allen aan wal. Twee schepen zonken, 1 strandde. Italië en Turkije. Aan de »Tanin« wordt uit Yemen geseind, dat de Italianen 400 man aan de kust van Yemen aan wal gezet hebben, die de vesting Medi belegerden. De Italiaansche vloot bombardeerde tegelijkertijd deze vesting, die inge nomen werd. De Italianen namen 70 man gevangen. Overstrooming in Amerika. De berichten uit heloverstroomings- gebied van de Mississippi luiden nog steeds ongunstig. Volgens een tele gram, den 8en April uit New-York aan het «Berliner Tageblatta verzonden, zijn meer dan 30.000 menscben dak loos. De schade wordt door de regee ring geraamd op 25 millioen gulden Ten zuiden van Memphis zijn eer gisteren weer drie dijken doorgebrokon, zoodat het spoorwegverkeer uit het Westen gestremd is. De stad Cairo is sedert vier dagen een geïsoleerd eiland. Het water staat hier en daar '10 voet hoog in de straten. Niettegenstaande het werken van de spoorwegmaat schappijen en autoriteiten van staat en stad, die dag en nacht 5000 man aan den gang houden, is tot nu toe geen verbetering gekomen. De stad kan alleen met booten bereikt worden, hetgeen den toevoer van levensmidde len zeer moeilijk maakt. Het water staat in het geheele Mississippi-dal zoo boog, dat van vele gebouwen alleen de bovenste verdiepingen uit het water steken. Duizenden menschen kunnen daardoor bun woningen niet verlaten. Tot nu wordt het verlies aan men- schenlevens op 50 geraamd. De le luitenant-kwartiermeester H. J. SchefTer, van het korps rijdende artillerie te Arnhem, wordt tegen 1 Mei bevorderd tot kapitein kwartier meester en toegevoegd aan den con troleur over de inwendige administra tie der korpsen (2e bureau), alhier. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de soldij van de korporaals-kok bij de korpsen van het leger te rekenen van 1 Januari 1912 zal bedragen bij aan stelling f0 50 per dag na 3 jaar dienst f 1.en na 6 jaar tl.15 per dag. Voorts heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat zij, voorzoover zij na het bereiken van bun 18e jaar ten minste 3 jaren onafgebroken in hun betrek king hebben gediend, gehuwd mogen zijn en aanspraak hebben op huis vesting in een Rijkswoning, of ver goeding voor woningbuur. De cabarel-avond van de heeren Pisuisse en Blokzijl zal aanstaanden Zaterdag plaats hebben. De Minister van Waterstaat' heeft den ingenieur A. J. Krieger te Amersfoort medegedeeld, dat, indien de zekerheid wordt verkregen, dat naast den aanleg van een paarden- tramweg slation Harmelen Utrecht tevens de tot stand korning van andere door de streek gewenschte vei bindin gen verzekerd zou mogen worden geacht, er sprake van kan zijri door de toekenning eener Rijksbijdrage den aanleg van dien paardentramweg te bevorderen. Vprder werden hem de voorwaarden ter kennis gebracht, waarop tusschen station Harmelen en Utrecht de nor male bij de spoorwegen gebruikelijke spoorwijdte langs den Rijksweg voor alle door hem aangevraagde tram wegen zou kunnen worden toegepast. Tot rechter in de Arrondisse- ments-rechtbank te Utrecht is'benoemd mr. C. W. Star Busman, thans rechter te Almeloo. De Gebrs. E. M. Cohen, uit gevers te Amsterdam, zonden ons, zooals wij meer van die firma gewoon zijn, een annonce die bleek te zijn een bijzondere voordeelige aanbieding van de meest bekende en boeiende boekwerken. Een prachtige gelegenheid dus voor boekenvrienden orn hun collectie weer eons aan te vullen. Een ieder vindt er van zijn gading, en verzuime dus niet van deze prachtaanbieding ge bruik te maken. Voor annonce zie pagina 3. Lijk gevonden. Te Apeldoorn is Zaterdag het lijk van derr onlangs aldaar vermisten Amersfoortsche 62-jarigen koetsiers knecht E. v. d. H. in het Kanaal drijvende gevonden. Men herinnert zich, dat in den nacht van 20 op 21 Maart van een 3-tal verhuiswagens van Deventer naar Amersfoort, Apeldoorn passeerende, de derde van de beide voorrijdeDden afraakte en een eind langs het Kanaal gereden had en ten slotte in een heg tot staan was gekomen, terwijl alstoen de koetsier vermist werd. Twee dagen lang heeft men toen het Kanaal tevergeefs afgedregd naar het lijk, dat thans is bovengekomen. Het lijk bevond zich in aanvanke- lijken staat van ontbinding doch had geenerlei uiterlijke teekenen van ge weldpleging, terwijl er nog een bedrag van f25 bij gevonden is. Men vermoedt, dat de man, slaap dronken, buip heeft willen halen en in het Kanaal is geraakt. .Misdaad Te Stroe, op bet eiland Wieringen, wilde de landman C Kuut voor zijne schapen waler balen uil een put in een nabijgelegen weide. In de weide gekomen, zag bij op ongeveer een meter van den put een spade en een emmer liggen en de put zelf geopend. Toen hij daarin keek, zag hij tot zijn grooten schiik boven het water de kruin van een menschenhoofd uitsteken; blijkbaar van een man, die rechtop in de put stond. Met inspanning van al zijne kracht trok hij den man, bij wien de levens geesten reeds geweken waren, er uit. Het bleek te zijn de landman P. Cz. Everts, aldaar, een welgesteld, op passend eenvoudig man, getrouwd en vader van twee kinderen, die met vrouw en kinderen zeer gelukkig leefde. Terstond deed K. aangifte ten raad- huize en weid een onderzoek ingesteld. Dokter De Goeje en de politie bevonden dat de ongelukkige boven op zijn hoofd een verdachte plek had, waarvan aan de hoogere autoriteiten kennis werd gegeven. Den volgenden morgen is het par ket uit Alkmaar overgekomen, om het onderzoek voort te zetten. Het lijk werd in beslag genomen en ge rechtelijk geschouwd. Met den substituut-officier van jus titie, den rechter commissaris en den griffier waren ook overgekomen dokter Van Kleef en de rijksveldwachter Van Keulen. Van den uitslag van het onderzoek is nog niets bekend. Een satirisch stukje uit een arti kel, onderteekend «O A. en Co." in het Vrijzinnig Weekblad voor de Vel uwe «Hè, oom Antonie, wat was 't mooi Prachtig prachtig, verbazend mooi!" Zoo, beste jongen, ben je daar? Waar heb je 't nou eigenlijk over? «Wel, over de Bioscoop op de Maikt, in dat prachtige lokaal. Alles ziet er even keurig uit. En mooiKijk, oom, nou hebben we gehad: De Vloek van de bedrogen Vrouw, en vóór een paar weken hadden weZondige Liefde Nou, dat weet U immers ook wel? Ze reden roet die vierkante kast op wielen, waarop de mooiste schilderijen staan, nog het heele dorp er mee rond 1 Ook Thanhouser (sic) stond er van de week op En zegt U eens, oom, ben ik eigen lijk al niet te oud om te trouwen?" ....Ik keek den zoowat 10-of 11- jarigen opgewonden knaap eens aan, en wist zoo gauw niet, wat ik moest antwoorden. «Ja, ziet U, oom Antonie, laatst hebben we in de Bioscoop gezien, boe 'n klein jongetje van 5 of 6 jaar ver liefd raakte op de pianojuffrouwErg aai dig oom, vooral toen hij ten slotte 'n flink pak voor zijn broek kreeg van de juffrouw zelf. En dan hebben ze ook al eens ver toond. boe 'n deftig gekleed heer met 'n fijnen hoogen hoed op, bij de Apa chen dansen gaat leeren. En dat is veel woester dan wij bet hier leeren. En dan hadt U moeten zien, hoe die meneer op 'n groote deftige partij zijne dame legen den grond gooide! Nu, maar oom, U weet niet, hoe mooi dat alles is! Ik geloof ook, dat ik al wel 'n beetje zou kunnen inbreken, want die mooie vertooningen van dieven, inbrekers, roovers en moordenaars, ze zijn vree- selijk mooi, oom, U moet noodzake lijk toch ook eens gaan kijken, 't Is een keurige zaal, met fijn gekleede en heel beleefde livereibedienden Beste jongen, zei ik, toen hij einde lijk, buiten adem, even ophield, 't is zulk mooi weer. Ga eens 'n beetje in den tuin aan je bloemperkje werken, er staat daar ook heel wat onkruid in 1 En toen hij weg was, bleef ik on willekeurig vol van al het beschrevene moois, dat de aardige jongen gezien had, evengoed als tal van andere lieve jongens en meisjes, om niet te spreken van de velen, die uit boeren- en bur gerstand van al dat fraais genoten moeten hebben De Vloek der bedrogen Vrouw, Zondige liefde, diefstal en moord! En ik zei half hardop: »'t Is toch 'n mooi ding, zoo'n bioscoop, vooral voor kinderen en voor onze landelijke dorpsjeugd, ja, vooral voor onze eigen kinderen. Het ver rijkt de gedachten, het vult de ver beelding met dingen, waarover ze nooit zouden gedacht hebben, bet geeft groote veelzijdige ontwikkeling 1'' Vele aardappels zijn met de strenge vorst, die we gehad hebben, »zoet« geworden. Zoete aardappelen zijn slechts tijde lijk onbruikbaar; zij worden na eeni- tijd vanzelf weer goed. Als de koude over is, worden de knollen weer warmer, het celleven wordt sterker en de overmaat van suiker wordt spoedig verteerd. De natuur brengt bet zelf weer terecht. Wie niet lang wachten kan, legge de aardappelen op een warme plaats. Over eenige weken zijn ze weer goed en even smakelijk als voorheen. Wie zoete aardappelen heeft, moet tijdelijk niet zoete koopen. In April b.v. zal er hoegenaamd geen zoetheid meer aan te proeven zijn. Bevroven aardappels, waar ijs ge vormd is. worden nat bij het ontdooien en gaan rotten. Men moet ze spoedig uit de droge wegrapen en kan ze koken voor veevoerder. Bevroren poters zijn waardeloos, zoet geworden poters blijven geheel bruik baar. Wie bevroren poters tusschen de andere heeft, zoekt ze er zoo goed mogelijk uit en moet de overige op een warme plaats een beetje laten spruiten vóór ze omstreeks April ge poot worden. Elke poter, die één of meer goede spruiten maakt, levert daardoor het bewijs, dat het een ge zonde pootaardappel is. Hebt ge uw tuin al gereed? Niet ieder is met het kweeken en verzorgen van tuinvruchten behoorlijk op de hoogte. Daardoor worden niet zelden fouten gemaakt, zoowel wat het zaaien als de bemesting aangaat. Wie over stalmest kan beschikken bemest den tuingrond thans met stal mest, pl.tn. 8 K G. mest per vierkante M. of 800 K G. per Are. De mest wordt zoo spoedig mogelijk gestrooid. Daarna den grond behoorlijk diep laien omspitten. Na het spitten niet direkt harken. De grond moet een paar weken open blijven liggen. Het hat ken geeft wel een netter aan zicht aan den tuin, maar het is veel beter, dat men het voorloopig niet doet. Voor boer en tuinman, alsook voor lederen tuinbezitter Bewerken is bemesten! Dit schijnt niet ieder klaar, Want velen ziet men hand'len, Of 't mesten alles waar'. Wie mest, maar 't werk verwaar loost, Al mest bij nog zoo goed, Hij zal geen oogst behalen, Zooals die wezen moet. Maar die het al behartigt: En mest én ploegt èn wiedt, Die mest als 't ware dubbel, Eu d' oogst ontgaat hem niet. Ombloemenfrischtehouden: Wij lezen in een buitenlandsch tijd schrift de volgende raadgeving. Men bespi enkelt eerst een weinig den ruiker met versch water en zet hem dan in een vaas met zeepwater. Eiken ochtend haalt men hem hieruit en legt hem een paar minuten schuin neder met den steel in schoon water. Daarna worden de bloemen op nieuw licht besprenkeld met versch water en de bouquet weer in zeepwater gezet. Hij is dan even friscb alsof hij pas ge- pluk is. Het zeepwater moet alle drie dagen verwisseld worden. Aldus be handeld blijven de bouquetten min stens een maand goed. Tegen de Slakkenplaag: Straks komt in vele tuinen de slak- kenplaag weer. Hoe die beesten te verdelgen? Strooi hier en daar wat zemelen, een hoopje van een thee schoteltje vol. Is het papperig geworden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2